Αποστολέας Θέμα: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!  (Αναγνώστηκε 51793 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 03, 2009, 08:55:18 μμ »
 
Παράθεση
Μηπως εισαι φιλολογος;
[/quote]

καμμια σχεση αν και εκ των υστερων διακαως θα το επιθυμουσα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 04, 2009, 07:02:19 πμ »
Αγαπητε φιλε Μαδιας,μην πτοεισαι απο τα συμπλεγματικα σχολια αυτοχριζομενων επαιοντων και χρηζοντων ψυχιατρικης συνδρομης,αρκετοι απο εμας τερπομεθα απο την αλληλουχια των συλλογισμων σου και την συνειρμικη τους επαρκεια.
Όταν κάποιος έχει αποδείξει ότι ξέρει να μαγειρεύει νόστιμα φαγητά ΜΕ ΕΝΑΝ ΣΥΓΚΡΕΚΡΙΜΕΝΟ τρόπο, προσωπικά δεν θα ξεκινούσα να γκρινιάζω από τη στιγμή που έπιασε την κατσαρόλα στα χέρια του. Θα δοκίμαζα πρώτα το φαγητό και μετά θα έκανα τις παρατηρήσεις μου αν είχα.
Αγαπητέ Παναγιώτη συνέχισε σε παρακαλώ να μας αποκαλύπτεις βήμα-βήμα αυτά που αρκετοί (οι αναγνώσεις δείχνουν ΠΟΛΛΟΙ) διαβάζουμε με πολύ μεγάλο ενδιαφέρον και μην επηρεάζεσαι από πράγματα που είδες σε άλλους δικτυακούς τόπους.
Φιλικά Κώστας.


πολλοι φιλοι τον διαβαζουν ....ειναι μια καινοτομος προσπαθεια, η προσεγγιση του, για τα ελληνικα δεδομενα του χωρου ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 04, 2009, 09:39:12 πμ »
Θα συνεχισω λοιπον φιλε george αυτη την -λογικη θελω να πιστευω- παραθεση σκεψεων που ξεκινησα και αφορα σ ενα απο τα σημαντικοτερα τμηματα του ρολογιου μας, τη μηχανη.
Αφου λοιπον εξετασαμε το πρωτο μεγαλο κεφαλαιο που λεγεται κατασκευη (και τοποθετησαμε τη μηχανη μας μεσα στον ανταγωνισμο χρησιμοποιωντας αντικειμενικα αλλα και υποκειμενικα κριτηρια)
παμε τωρα να δουμε ενα αλλο μεγαλο κεφαλαιο και να το αξιολογησουμε ΠΟΣΟΤΙΚΑ και ΠΟΙΟΤΙΚΑ.

ΤΟΥΣ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥΣ ΤΗΣ ΜΗΧΑΝΗΣ
Οι μηχανισμοι ειναι το κεφαλαιο εκεινο στο οποιο βρισκονται -τις περισσοτερες φορες- τα πιο πολλα απο τα λεφτα που εχουμε πληρωσει για την μηχανη. Αν η κατασκευη η το φινιριαμα μπορουν να ανεβασουν την αξια της μηχανης κατα μερικες δεκαδες χιλιαδες ευρω, οι ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΙ
μπορουν να την εκτοξευσουν κατα μερικες εκατονταδες χιλιαδων και σε μερικες περιπτωσεις ακομα περισσοτερο. Καταλαβαινετε λοιπον ποσο σημαντικη ειναι η οσο το δυνατον "αντικειμενικοτερη" αξιολογηση τους για την τσεπη μας και την τοποθετηση των χρηματων μας.
Εγραψα και παλαιοτερα οτι η μηχανη του ρολογιου μας ειναι ενας πολυπλοκος μηχανισμος που αποτελειται απο πολλους απλουστερους. Ως μηχανισμο εμεις οι μηχανολογοι οριζουμε ενα συνολο δυο η περισσοτερων μηχανικων μερων ,που συνδεονται και κινουνται το ενα σε σχεση με το αλλο ,εκτελωντας μια λειτουργια.Για να αξιολογησουμε λοιπον τη μηχανη σαν συνολο, πρεπει να εξετασουμε καθε εναν απο αυτους τους μηχανισμους και να τον αξιολογησουμε.
Μπορουμε δηλαδη να θεωρησουμε καθε μηχανισμο ως ενα ΤΟΜΕΑ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ του συνολικου κεφαλαιου "μηχανισμοι" οπως θεωρησαμε την μηχανουργικη κατασκευη ,συναρμολογηση και τα υλικα ως τομεις αξιολογησης του καφαλαιου "κατασκευη".
Η πρωτη δουλεια που πρεπει να κανουμε ειναι να καταγραψουμε με ακριβεια ΟΛΟΥΣ τους μηχανισμους που κρυβει η μηχανη μας.
Πρωτα απο ολα πρεπει να καταγραψουμε του θεμελιωδεις μηχανισμους που υπαρχουν ΣΕ ΟΛΕΣ τις μηχανες για να τους αξιολογησουμε και αυτους.Αυτοι ειναι  το keyless works, το motion works, το barrel-gear train, και το escapement-balance.
Εν συνεχεια θα παμε να καταγραψουμε καθε αλλο μηχανισμο. ΠΡΟΣΟΧΗ: γραφω μηχανισμοι,δεν γραφω "πολυπλοκοτητες". Ο λογος ειναι απλος. Πισω απο καθε πολυπλοκοτητα της μηχανης μας, κρυβεται σιγουρα ενας μηχανισμος: ετσι εχουμε μηχ. ημερομηνιας, μηχανισμο φασεων, μηχ. χρονογραφου, μηχ. αιωνιου ημερολογιου και δεν εχει τελειωμο.
Παραλληλα ομως μεσα στην μηχανη μπορει να υπαρχουν και αλλοι μηχανισμοι που δεν "φαινονται" η δεν συνδεονται με πολυπλοκοτητες. ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΝΤΟΠΙΣΤΟΥΝ και να καταγραφουν και αυτοι.
Τετοιοι ειναι πχ. ο μηχανισμος αυτοματου κουρδισματος, ο μηχανισμος μεταδοσης σταθερης ροπης ,αλλα και αλλοι που συνηθως προβαλλονται και διαφημιζονται απο τον κατασκευαστη.
Γιατι πρεπει να καταγραψουμε με ακριβεια ολους αυτους τους μηχανισμους;;
Πρωτον για να τους αξιολογησουμε στη συνεχεια ΠΟΙΟΤΙΚΑ.
Δευτερον για να ξερουμε τι εχει μεσα το "κουτι" και που πανε τα λεφτα μας. Να κανουμε δηλαδη
και ΠΟΣΟΤΙΚΗ αξιολογηση των μηχανισμων της μηχανης μας.
Μα πως θα γινει αυτο θα μου πειτε. Αντε λοιπον εγω εχω μια μηχανη με ημερομηνια και tourbillon και ο grecellin μια μηχανη με φασεις και repetitin minutes. "Πες μου εσυ ρε Μαδια που εισαι μαγκας ποια ειναι καλυτερη ΠΟΣΟΤΙΚΑ.
Πως την αξιολογησες για να ξερουμε κι εμεις που δεν ειμαστε πονηροι."
Αγαπητοι φιλοι. Η ποσοτικη αξιολογηση των μηχανισμων της μηχανης στηριζεται σε δυο πραγματα.
Πρωτον : Ποιος ειναι ο συντελεστης σπουδαιοτητας που εχω δωσει εγω σε καθε μηχανισμο. ΓΙα μενα πχ το repetition minutes "μετραει " οσο δυο tourbillon ,ενω στην εκτιμηση του george μετραει σαν 100. Ειναι λοιπον ενας υποκειμενικος παραγοντας που συνδεεται με τις προτιμησεις , τις αναγκες αλλα και τις ιδιαιτεροτητες του αγοραστη που θα δωσει τα ωραια του λεφτα.Αυτος σε πρωτη φαση ας βγαλει το δικο του συμπερασμα για το ποια μηχανη υπερτερει ποσοτικα σε μηχανισμους. Υπαρχει ομως και ενα δευτερο κριτηριο ποσοτικης αξιολογησης. Σαφως λιγοτερο υποκειμενικο απο το πρωτο: τι ειναι κοινως αποδεκτο στο "κουρμπετι"
της υψηλης ωρολογοποιιας. Τι θελωνα πω με αυτο. Ειναι γνωστο σε ολους οτι απο τους περισσοτερους ειδικους και συλλεκτες "σημαντικοτερες" πολυπλοκοτητες θεωρουνται οι ηχητικες και κυριως τα sonnerie. Oσο λοιπον και να με ενδιαφερουν τα αιωνια ημερολογια ,οσο κι αν εχω δωσει σ αυτα τον υψηλοτερο βαθμο σπουδαιοτητας δεν προκειται να πεισω την "πλειοψηφια" των ρολογακηδων και πολυ περισσοτερο τους συλλεκτες οτι ο μηχανισμος μου "μετραει " περισσοτερο.
Εδωσα αυτο το ακραιο παραδειγμα για να δειξω οτι το ερωτημα που ακουγεται πολλες φορες "ποια ειναι ηπιο πολυπλοκη μηχανη" δεν  εχει αμεση εξαρτηση ουτε απο τον αριθμο των εξαρτηματων ουτε απο την ξερη απαριθμηση καποιων πολυπλοκοτητων.
Ειναι μια απαντηση που διαμορφωνεται και υποκειμενικα στη συνειδηση του καθενος ,αλλα και "αντικειμενικα" απο την γενικη αντιληψη που υπαρχει διαμορφωμενη στο χωρο για την αξια των πολυπλοκοτητων και των διαφορων μηχανισμων.
Ετσι ολοι ξερουμε οτι τα πολυπλοκοτερα -ποσοτικα- ρολογια στον κοσμο ειναι πχ το PP sky moon , το VC tour de l ille, το aeternitaw mega και μερικα αλλα που τοποθετουνται απο τους περισσοτερους στην κορυφη (ας πουμε βαθμος ποσοτικης αξιολογησης 5 ) χωρις αυτο να σημαινει οτι μπορουμε με ακριβεια να πουμε :νουμερο ενα , νουμερο δυο , νουμερο τρια κλπ.
Ειναι δυνατον λοιπον να γινει μια ενδεικτικη αξιολογηση σε μια γενικη κλιμακα 0 εως 5  ,οπου πχ 0 περνει ενα ρολοι που εχει μονο τους θεμελωδεις μηχανισμους , που δεν σημαινει τιποτε περισσοτερο παρα μονο οτι εμει ς αξολογησαμε το ρολοι στη συνειδηση μας ΕΝΔΕΙΚΤΙΚΑ για να εχουμε ενα μετρο συγκρισης με καποιο αλλο ρολοι που θελουμε να αγορασουμε και θελουμε να κανουμε την δικη μας προσωπικη επιλογη με βαση την πολυκλοκοτητα τους .
Ελπιζω να εγινε κατανοητη η ουσια  και να μην μεινουμε σε στειρες διαφωνιες για ενα "βαθμο" που για εναν αλλο δεν λεει τιποτε , για μας ομως που τον δωσαμε στηριζομενοι σ αυτα που ειπα παραπανω μπορει να εχει μεγαλη σημασια. ΤΟ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΟ λοιπον ειναι τα ΚΡΙΤΗΡΙΑ που θα χρασιμοποιησουμε για την ΠΟΣΟΤΙΚΗ αξιολογηση των μηχανισμων της μηχανης μας και οχι το τελικο αποτελεσμα που για καθε εναν μας μπορει να διαφερει. (παντως η "στενη" κλιμακα 0 -5 μας βοηθα για μια πιο ευκολη τοποθετηση μεσα στον ανταγωνισμο. Δεν ειναι τυχαιο που και οι ιδιες οι εταιρειες χρησιμοποιουν τους ορους litlle complication, medium complication, grand complication, ultra complication κλπ)

Παμε τωρα να αξιολογησουμε ΠΟΙΟΤΙΚΑ τους μηχανισμους μας.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 04, 2009, 12:22:00 μμ »
ολα οκ,θεωρω οτι διπλα στο καλυτερη μηχανη,θα επρεπε να βαλουμε και σαν τιτλο" το μεγαλυτερο(σε εκταση) θεμα στο φορουμ"...διοτι ειναι τοσα πολλα που θα πουμε...χαμος! ;D

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 04, 2009, 01:14:55 μμ »
Σιγουρα george αυτα που μπορουμε να πουμε ειναι ειναι παρα πολλα.
Και φυσικα η αξιολογηση της μηχανης ειναι ενα μεγαλο κεφαλαιο ,που εντασσεται σε ενα ακομα μεγαλυτερο :την ΣΥΝΟΛΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ ΤΟΥ ΡΟΛΟΓΙΟΥ μας και οχι μονο της μηχανης του.

Οταν ομως ολοκληρωσουμε με την αξιολογηση της μηχανης ,θα δουμε οτι ο δρομος που ανοιξαμε κανει τα πραγματα πολυ πιο ευκολα-αν θελουμε να προχωρησουμε και στους αλλους τομεις.
Προς το παρον μενω εδω.

Περιμενω φυσικα να ακουσω και τις οποιες ενστασεις σας η παρατηρησεις που θα με ενδιεφεραν παρα πολυ.
Καποιος θα μπορουσε να ρωτησει: " Καλα ρε Μαδια, εσυ πως εφτασες σε ολα αυτα; Εισαι τοσο γνωστης η μολις καθισες  να γραψεις ενα post σου ηρθε επιφoiτηση του Α. Πνευματος;"
Ακουστε φιλοι μου. Αυτα που σας γραφω, δεν τα σκεφτηκα ως εκ θαυματος σε μια ωρα η μια μερα.
Ειναι αποτελεσμα και ενος δικου μου μακροχρονιου προβληματισμου πανω στο θεμα του ρολογιου και της μηχανης του. Βλεποντας και θαυμαζοντας χιλιαδες ρολογια και μηχανες ,εθεσα στον εαυτο μου
καποια ερωτηματα:
γιατι τα ρολογια της ΥΩ κοστιζουν τοσο ακριβα;
γιατι δυο ρολογια που φαινονται ιδια εχουν τοσο μεγαλη διαφορα στην τιμη;
Πως μπορω να προσεγγισω ενα μηχανισμο, να τον αξιολογησω μεσα στον ανταγωνισμο και  να δω αν αξιζει τα λαφτα του;
Τι μηχανισμο να αγορασω;
Που βρισκονται τα λεφτα που εδωσα;

Αν καταφερω να σας βοηθησω να δωσετε μια απαντηση στα ερωτηματα αυτα, μεσα απο τα post μου ,νομιζω οτι θα εχω πετυχει το στοχο μου.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 04, 2009, 01:17:30 μμ »
μια πορεια μεσα στο χρονο,εξελιξη...πολυ καλο,να ακουσουμε καποια πρακτικα πραγματα και φυσικα να κανουμε ,ερωτησεις και ενστασεις.cool

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 04, 2009, 01:30:32 μμ »
και κατι αλλο,μιας και παιζει πολυ παραπληροφορηση για το νετ....εχει τυχει να διαβασω υπεροχα ποστ, με τεχνικη αναλυση απο τον μεγα Ρapi...αυτον τον ξερει ολος ο κοσμος ;)...για να μην λεμε οτι θελουμε ...λες και ειμαστε χανοι ;) στο ελλαδισταν!

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 04, 2009, 02:08:52 μμ »
Θα ηθελα να ειχα την τυχη να  διαβασω μια τεχνικη αναλυση του Papi
Noιζω οτι ειναι μηχανικος και οχι ενας απλος ωρολογοποιος.
Εχει γραψει δε και ενα καταπληκτικο βιβλιο για τις διακοσμησεις της μηχανης που ελπιζω να καταφερω να το προμηθευτω!
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:36:29 μμ »
Φίλε ΜΑΔΙΑ,
Ήμουν απών αρκετό καιρό από το φόρουμ και μαζεύτηκε πολύ υλικό για διάβασμα, οπότε μου πήρε κάμποση ώρα να διαβάσω όλα τα ποστ σε αυτό το thread. ’ξιζε μια και αυτά που γράφεις εμένα προσωπικά μου φαίνονταν ανέκαθεν πολύ ενδιαφέροντα. Εκτός από τα δικά σου ποστ όμως, διάβασα και ορισμένες άλλες απαντήσεις οι οποίες όπως διαπίστωσα παραπέμπουν σε καταστάσεις ... δύσοσμες. Για να μην πω τίποτα χειρότερο. 
Απ' ό,τι μπορώ να δω, έχεις κατά νου κάτι πολύ φιλόδοξο. Αν και απ' ό,τι ψυχανεμίζομαι ίσως δεν πειράζει στην τελική αν δεν πληροί και όλα τα πρότυπα και παραμέτρους που μπορεί να συνυπολογίσει κανείς. Μένει να δούμε αν θα υλοποιηθεί, έτσι όπως το σκέφτεσαι.
Μέχρι όμως να γίνει αυτό έχω να πω, απλώς, ότι μου αρέσει να διαβάζω αυτά που γράφεις. Μπορεί να είναι το πνευματώδες ύφος ή ο τρόπος που προσεγγίζεις το τεχνικό κομμάτι των ρολογιών, ή και τα δύο. Αυτό δεν έχει και τόση σημασία.  ;)
Αυτά είχα να πω. Προς το παρόν.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 04, 2009, 08:45:19 μμ »
Θα ηθελα να ειχα την τυχη να  διαβασω μια τεχνικη αναλυση του Papi
Noιζω οτι ειναι μηχανικος και οχι ενας απλος ωρολογοποιος.
Εχει γραψει δε και ενα καταπληκτικο βιβλιο για τις διακοσμησεις της μηχανης που ελπιζω να καταφερω να το προμηθευτω!

πολυ χαλαρος ,του κανουν επισκεψεις οι ιταλοι φιλοι του ρολογιου στο εργοστασιο....ασε καταστασεις!προαγει την διαδοση της γνωσης και δεν εχει κανενα τουπε...ποιος ο παπι?!και ο καθε παπι φυσικα......το βιβλιο που λες,εχει βγει σε ολες τις γλωσσες ,εκτος απο ιταλικα!ελεος !αν και νομιζω οτι τωρα ειναι ολα οκ!
και δω μιλαμε για fondue ;D ....πολυ σκοταδισμος ρε γαμωτο!

μηχανικος και οχι ενας απλος ωρολογοποιος
ωπ!εχουμε προβλημα τοτε!κατα Κ.Σ δεν το κατεχει ;) ;D

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 04, 2009, 11:29:29 μμ »
Αγαπητε φιλε nin
η απουσια σου εγινε αισθητη και μαλιστα ετοιμαζομουν να ρωτησω τον george αν συνεβη κατι η αν εγκατελειψες το φορουμ.
Ευτυχως οχι και χαιρομαι που διαβασες το thread.
Δυο πραγματα: δεν εχω σκοπο να ανακηρυξω "την καλυτερη μηχανη του κοσμου ολων των εποχων" οπως παραπλανητικα δηλωνει ο τιτλος του thread
αλλα να δωσω τα κριτηρια σ ολους τους φιλους να την ανακηρυξουν μονοι τους.
Δευτερον: ο χωρος της Υψηλης ωρολογοποιιας εχει ενα μεγαλο πλεονεκτημα.
Οτι σε "χαλαει" μπορεις να το "πεταξεις".
Eφαρμοσε το, και συνεχισε να απολαμβανεις το χομπυ σου.
Θα χαρω να σε εχουμε μαζι μας και στη συνεχεια.

george, ειπαμε να πεταξουμε οτι μας "χαλαει".
παμε παρακατω γιατι εχουμε να πουμε ωραια πραγματα!
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 05, 2009, 02:35:27 πμ »
george, ειπαμε να πεταξουμε οτι μας "χαλαει".
παμε παρακατω γιατι εχουμε να πουμε ωραια πραγματα!


το χουμε πεταξει,αυτο δεν λεει να ξεκολλησει!οπως και να χει το θεμα λαμβανει μορφη και εχει ενδιαφερον για πολλους ;)
οπως ολα τα θεματα σου ;)
ερωτηση πανω στο θεμα και μου απαντας οταν βρεις χρονο.

διαβασα καπου ,οτι τα συστηματα διατηρησης ενεργειας ,στα συγχρονα ρολογια χειρος ,ειναι περισσοτερο μια επιδειξη τεχνολογιας

γιατι η χρηση τους ξεκινησε απο τα ρολογια πυργων,οπου οι δεικτες ηταν εξωτερικοι ,αρα και εκτεθιμενοι σε εξωγενεις παραγοντες,που επιδρουσαν σημαντικα στην ακριβεια(σχετικη) των ρολογιων αυτων...η καλυτερη λυση ,λοιπον,ηταν η χρηση ,ενος συστηματος διατηρησης ,της ενεργειας

τι λες?
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 05, 2009, 03:01:06 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 05, 2009, 09:27:25 πμ »
Φιλε george
τοεχω ακουσει κι εγω αυτο . Ειναι ενα μεγαλο θεμα συζητησης που αν το ανοιξουμε τωρα, καηκαμε.
Εξαρταται απο πολλα πραγματα ,και τελικα το ερωτημα ειναι αν αυτο πουκερδιζουμε αξιζει μπροστα σ αυτο που χανουμε
(εχουμε πολλες απωλειες ενεργειας).Βλεπεις λοιπον τι μεγαλη σημασια εχει η σωστη ΠΟΙΟΤΙΚΑ αξιολογηση ενος μηχανισμου.
Και παιρνω ευκαιρια απο αυτο ,για να μπω στη συνεχεια του θεματος μου.
Αφου λοιπον καταγραψαμε εναν- εναν ολους τους μηχανισμους της μηχανης μας ερχομαστε τωρα να τους αξιολογησουμε ποιοτικα. Μα καλα θα μου πειτε: εισαι τρελλος;;σοβαρα τωρα θα αξιολογησεις καμμια
εκατοστη διαφορετικους μηχανισμους που μπορει να συναντησουμε σε ενα ρολοι;
Φιλοι μου , αν εγραφα για καθε εναν μηχανισμο χωριστα θα χρειαζομουνα μια βιβλιοθηκη. Αυτο θα το κανετε εσεις για καθε μηχανισμο που σας ενδιαφερει. Εγω θα σας δωσω τα ΚΡΙΤΗΡΙΑ αξιλογησης
των μηχανισμων  ,χωρις φυσικα να μπω στην ουσια του καθε μηχανισμου.
Ειπαμε και πιο πανω οτι την καλυτερη μηχανη του κοσμου ,θα την ανακηρυξετε μονοι σας.
( μη θελετε να τα κανω ολα εγω).
Ακουστε τι θα κανουμε. Καθε μηχανισμος της μηχανης μας ειπαμε οτι αποτελει εναν ΤΟΜΕΑ αξιολογησης, που φυσικα για να αναλυθει χρειαζονται καποια επιστημονικα-τεχνικα κριτηρια.
Εδω ομως εχουμε κατι που απλοποιει πολυ τα πραγματα.Ολοι οι μηχανισμοι ,ανεξαρτητα απο την λειτουργια τους, δεν ειναι παρα τεχνικα κατασκευασματα που υπακουουν στους ιδιους φυσικους νομους, εχουν παρομοιους τροπους κατασκευης, αποτελουνται απο "μηχανικα εξαρτηματα" και
φυσικα  η λειτουργια τους στηριζεται  σε καποιες βασικες αρχες της μηχανικης.
Τα βασικα κριτηρια αξιολογησης τους ειναι οπως θα δουμε ΙΔΙΑ για καθε εναν απο αυτους ,ενω για καποιους πιο ιδιαιτερους, θα χρειαστουν καποια επιπλεον κριτηρια.
Ποιος μηχανισμος αραγε δεν απαιτει ΑΚΡΙΒΕΙΑ , ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ η χαμηλη καταναλωση ενεργειας;
Ας παμε λοιπον να δουμε ενα ενα τα κριτηρια αυτα ,και να τα αναλυσουμε γιατι αυτα ειναι τα οπλα μας. "Βαθμολογωντας"  καθε μηχανισμο για καθε ενα απο τα κριτηρια αυτα (που φυσικα το καθενα τους εχει τον δικο του υποκειμενικο βαθμο σπουδαιοτητας) θα βγαλουμε την δικη μας βαθμολογια -αξιολογηση που αναφερεται στην ΠΟΙΟΤΙΚΗ αξια καθενος μηχανισμου χωριστα.
Εν συνεχεια η ΠΟΙΟΤΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ της μηχανης-σαν συνολο- δεν ειναι παρα η συνισταμενη( ΕΔΩ βαλτε  "αθροισμα" , " μεσος ορος"  η οτι αλλο σας αρεσει ) των επι μερους "βαθμολογιων "των μηχανισμων της.
Εχουμε πει αλλωστε οτι η αξιολογηση μας θα στηριχτει σε αντικειμενικους αλλα και υποκειμενικους παραγοντες ,αλλα σε καθε περιπτωση θα παταει πανω σε σταθερες - λογικες βασεις.
Μονο ετσι θα ξερουμε τι αγορασμε ΚΑΙ ΓΙΑΤΙ  το αγορασαμε ,αλλα και θα ελαχιστοποιησουμε τις πιθανοτητες να πεσουμε θυμα του marketing.
Ειναι σημαντικο να ειμαστε συνειδητοποιημενοι αγοραστες, και ακομα κι αν αγορασουμε με το συναισθημα (εγω το εχω κανει πολλες φορες),να ξερουμε  οτι: "αυτο το πηρα γιατι ετσι εκανα κεφι , αλλα ξερω πολυ καλα τι πηρα".
Παμε λοιπον!
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 05, 2009, 10:20:39 πμ »
Εννοειται φυσικα οτι τα κριτηρια δεν ειναι μονο αυτα τα τρια που ανεφερα.

Θα τα δουμε αναλυτικα ολα στη συνεχεια.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 05, 2009, 02:40:35 μμ »
ΑΚΡΙΒΕΙΑ ΜΗΧΑΝΙΣΜΟΥ

Ενα απο τα σημαντικοτερα κριτηρια οταν αξιολογουμε ενα μηχανισμο ειναι η "ακριβεια" του.
Μ ε το κριτηριο αυτο, εξεταζουμε  την ακριβεια των οποιων ενδειξεων η λειτουργιων του μηχανισμου
συγκριτικα η σε σχεση με καποια "απολυτη" επιδοση. Το κριτηριο αυτο αναφερεται φυσικα σε διαφορετικα πραγματα, αναλογα με το ειδος του μηχανισμου.
Οταν πχ. εξεταζουμε  ενα μηχανισμο balance-escapement θα αξιολογησουμε την ακριβεια χρονομετρησης (συχνοτητας δηλ) ανα 24ωρο
σε σχεση με το απολυτο (ενα ατομικο ρολοι πχ) αλλα και συγκριτικα με τον ανταγωνισμο.
Οταν εξεταζουμε ενα μηχανισμο ημερερομηνιας , η ημερολογιου ,θα εξετασουμε την ακριβεια αλλαγης των ενδειξεων και θα την βαθμολογησουμε. Αλλαζουν δηλ. οι ενδειξεις στις 12 ακριβως , στις 12 και 1 λεπτο η στις 3 και 20 ;;
Οταν εξεταζουμε ενα μηχανισμο φασεων θα βαθμολογησουμε επισης την ακριβεια του. Μετα απο ποσες μερες η μηνες η χρονια η εκατονταετειες θα κανει λαθος 1 ημερα. Και θα αξιολογησουμε αναλογα.
Σε ενα χρονομετρο θα βαθμολογησουμε φυσικα την ακριβεια του , αλλα και την ακριβεια του ρολογιου οταν αυτο δουλευει και οταν ειναι σταματημενο.
Σε ενα  sonnerie θα αξιολογησουμε την ακριβεια σημανσεων. Χτυπαει ακριβως στις ωρες ,τα τεταρτα η τα ημιωρα , η βαραει με σημαντικες αποκλισεις;;
Σε ενα μηχανισμο βυθομετρησης , θα αξιολογησουμε την ακριβεια ενδειξης.
Σε ενα μηχανισμο που δειχνει την τροχια ενος πλανητη η ενος αστερα ,το ιδιο. Μετα απο ποσο χρονικο διαστημα εχει μια συγκεκριμενη αποκλιση και χρειζεται διορθωση.
Η " ακριβεια" σε καθε περιπτωση ειναι ενα σημαντικο κριτηριο αξιολογησης.
Φυσικα οταν εξεταζουμε ενα μηχανισμο οπου ο ορος ακριβεια δεν εχει ουσιαστικο νοημα, μπορουμε να τον αγνοησουμε η να του δωσουμε διαφορετικο συντελεστη αξιολογησης.
Οταν πχ εξεταζουμε το balance κατα λαβαινετε οτι το κριτηριο ακριβειας θα παρει απο τους περισσοτερους πολυ μεγαλο συντελεστη αξιολογησης. Αντιθετα σε ενα power reserve ,δεν χαθηκε και ο κοσμος αν μας δειχνει αποθεμα ενεργειας 53 ωρες και εχουμε στην πραγματικοτητα 52 και 1/2.

Παμε τωρα σε ενα ΠΟΛΥ ΣΗΜΑΝΤΙΚΟ ερωτημα που ισχυει για ολα τα κριτηρια αξιολογησης που θα δουμε. Θα μου πειτε: "Ωραια τα λες ρε Μαδια, αλλα δεν μας λες και εναν τροπο να βρουμε την ακριβεια του καθε μηχανισμου, και εμεις μετα ξερουμε να την αξιολογησουμε ."
Απανταω ,και η απαντηση μου ισχυει και για ολα τα κριτηρια που θα εκθεσω στη συνεχεια.
Φιλοι μου. Η σοβαρη αξιολογηση ενος μηχανισμου δεν ειναι ευκολη, ουτε απλη υποθεση. Εγραψα και παλαιοτερα οτι για να γινει χρειαζονται κυριως τρια εφοδια. Πρωτον καποιες (οχι ιδιαιτερα μεγαλες) τεχνικες γνωσεις και μια σχετικη πειρα για να μπορουμε να κρινουμε (σιγουρα ενα πεπειραμενο τεχνικο ματι εχει πλεονεκτημα). Δευτερον μια καλη γνωση της αγορας και του ανταγωνισμου ,γιατι η αξιολογηση μας τις περισσοτερες φορες γινεται συγκριτικα. Αν δηλαδη εχω ενα μηχανισμο που χανει 5 δευτερολεπτα το μηνα , σε συγκριση με ενα ηλεκτρονικο ρολοι παιρνει 0 στην ακριβεια. Οταν ομως ξερω οτι ο πλησιεστερος ανταγωνιστης στην αγορα χανει 5 δευτ. την ημερα ,τοτε του βαζω 5 με τονο.Νομιζω ειναι κατανοητο.
Το τριτο και δυσκολοτερο εφοδιο για να κρινουμε ,ειναι ΟΙ ΑΞΙΟΠΙΣΤΕΣ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ και απο που
θα τις αντλησουμε. Επανερχομαι εδω στο ερωτημα που μου κανουν πολλοι φιλοι και που ανεφερα και στη αρχη του thread : Ειναι καλος αυτος ο μηχανισμος;
Φιλοι μου. Καλως η κακως ειμαι επιστημονας μηχανολογος και δεν ειμαι ουτε μαγος ουτε μεντιουμ.
Για να κρινω υπευθυνα κατι και να αποφανθω πχ για την ακριβεια ενος μηχανισμου ( η για οποιο αλλο κριτηριο αναλυσουμε στο μελλον) χρειαζομαι  ΣΤΟΙΧΕΙΑ, ΤΕΧΝΙΚΑ ΣΧΕΔΙΑ , και ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ για αξιοπιστα τεστ  που εγιναν και αφορουν στο συγκεκριμενο θεμα . Αυτα δεν μπορω να τα κατεβασω απο το μυαλο μου. Και ουτε οι εταιρειες τα παραχωρουν ευκολα στον οποιονδηποτε.
Τι κανω λοιπον εγω προσωπικα οταν θελω να αξιολογησω ενα μηχανισμο πχ για τη ακριβεια του.;
Μα ειναι πολυ απλο. Κανω ερευνα. Διαβαζω αρθρα.Ψαχνω πληροφοριες στο απο ειδικους ρεπορτερ του χωρου που εχουν προσβαση στις εταιρειες και μπορουν να εξασφαλισουν τετοιες ειδικες πληροφοριες.
Φροντιζω να διαβασω καποια συγκριτικα τεστ απο πηγες που θεωρω αξιοπιστες. Ακουω ,κρινω και συγκρινω αποψεις ανθρωπων του χωρου που ξερουν πολυ περισσοτερα απο εμενα και εμπιστευομαι
την κριση τους. Ζηταω τεχνικα στοιχεια απο την ιδια την εταιρεια αν ειναι δυνατον.
Γενικα απαιτειται μια ερευνα σοβαρη , και οσο πιο σοβαρη ειναι η ερευνα, τοσο πιο αξιοπιστα θα ειναι τα στοιχεια που θα μαζεψω.
Τελικα  δεν μενει να παρα να βαλω την δικη μου κριτικη σκεψη, τον δικο μου συντελεστη σπουδαιοτητας και να..... βαθμολογησω.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 05, 2009, 03:10:59 μμ »
ποσοι απο μας δεν εχουν σκεφτει μερικα απο αυτα?ποσο θετικο ειναι ,καποιος να κανει μια καταταξη και να μας δινει την "μαγια" για σκεψεις,ερωτηματα ,ενστασεις!

και εδω θελω να κανω μια ερωτηση
ποσο "ανοιχτες" ειναι οι εταιριες ,στην παροχη πληροφοριων,οπως τεστ που εκαναν?ποσες εταιρες θα αποκαλυψουν τα αρνητικα μιας μηχανης τους?

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 05, 2009, 04:12:47 μμ »
Φιλε george
νομιζω οτι δεν ειναι πολυ ανοιχτες. Στον χωρο υπαρχει και μια επιφυλακτικοτητα λογω του μεγαλου ανταγωνισμου.
Ξερεις ποσο θα ηθελα να ειχα αναλυτικα σχεδια καποιων μηxανισμων για να τους μελετησω απο κοντα; (ιδιαιτερα καποιων πολυπλοκων)
Γι αυτο και ψαχνω πολλες φορες στο internet για καποια in depth reviews που φωτογραφιζουν και λυνουν τη μηχανη μεχρι τελευταιας βιδας.
Εκει βλεπεις πολλα πραγματα για σημαντικους τομεις που δεν φαινονται απο μια ανοιχτη πλατη.
ΠΧ .η κατασκευη και το φινιρισμα του keyless works,που κρυβονται επιμελως απο πολλους κατασκευαστες κατω απο μια "εντυπωσιακη" open back.
Aλλα θα πουμε πολλα για το φινιρισμα αργοτερα.

(κατι τετοιες στιγμες ,ευχομαι να ημουν ωρολογοποιος. Να κανω τη μηχανη μου βιδες και να την εξετασω κατω απο το μικροσκοπιο.
Ας ειναι καλα καποια αρθρα στο διαδικτυο ,με πολυ καλες φωτο ,που μας βοηθουν να ξεχαρμανιασουμε....)
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 05, 2009, 04:18:35 μμ »
ισχυει,αλλα φτανει για να δεις πως η μηχανη λειτουργει και συμπεριφερεται?,αποτελει σιγουρα μια βαση.χαιρομαι ,που εγινε και στην ελλαδα πλεον, γνωστο το ονομα του παπι....βεβαια το γεγονος οτι μιλαει αμεσα με φορουμιστες,ελπιζω να μην τον καταδικαζει σαν ρολογα.... ;)

(κατι τετοιες στιγμες ,ευχομαι να ημουν ωρολογοποιος. Να κανω τη μηχανη μου βιδες και να την εξετασω κατω απο το μικροσκοπιο

πολλοι απο αυτους,γραφουν στο νετ και ειδικα καποιοι που δουλευουν/δουλεψαν για επισημα σερβις εταιριων...πολλα στοιχεια....καποιοι καλοι ανεξαρτητοι επισης

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #58 στις: Ιούλιος 05, 2009, 05:07:05 μμ »
Σιγουρα δεν φτανουν τα σχεδια george ,για να αξιολογησεις ποιοτικα μια μηχανη και να δεις πως συμπεριφερεται. Μπορεις ομως απο τα σχεδια να κατα λαβεις πως λειτουργει ενας μηχανισμος ,αλλα και να αξιολογησεις πολλα πραγματα που εχουν σχεση με την ποιοτητα του.
Χρειαζονται ομως και αλλες πληροφοριες.... Παμε τωρα να δουμε ενα αλλο σημαντικο κριτηριο αξιολογησης . Την...

ΒΡΑΧΥΠΡΟΘΕΣΜΗ ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ-( repeatability) των μηχανισμων.

Οταν λεμε  repeatability εννοουμε την ικανοτητα του μηχανισμου να παρουσιαζει την ιδια αποδοση (συνηθως αναφερομαστε στην ακριβεια) μετα απο συνεχεις βραχυπροθεσμες χρησεις.
Αν πχ ενας χρονογραφος χανει σημερα 2 δευτ .την ωρα ,αυριο 10 δευτερολεπτα και οταν κανει κρυο
μια ωρα ,τοτε κατι δεν παει καλα.
Οταν ενα balance εχει συχνοτητα 4 Ηz αλλα μολις γυρισεις το ρολοι αναποδα γινεται 3 Ηz επισης κατι δεν παει καλα.
Οταν μια ενδειξη ημερομηνιας αλλαζει τη μια μερα στις 12 ακριβως , την αλλη στις 12 παρα 5και την τριτη 12 και 20 η 3 το πρωι , τοτε η βραχυπροθεσμη αξιοπιστια του μηχανισμου αυτου πρεπει να αξιολογηθει αναλογα.
Το  repeatability ειναι ενας σημαντικοτατο κριτηριο αξιολογησης και εμεις οι τεχνικοι δινουμε σ αυτο πολυ περισσοτερη σημασια απ οτι στην "ακριβεια".
Καλυτερα να εχω ενα ρολοι που ξερω οτι χανει σταθερα 3-5 δευτ . την ημερα παρα ενα αλλο που
οταν το φοραω ειναι ακριβες σαν ατομικο ρολοι, οταν τοβαζω στο συρταρι καθυστερει και οταν παω για σκι πηγαινει κατα βουληση αναλογα με τις μεταβολες τις θερμοκρασιας.

Αξιολογηση λοιπον μετα απο ψαξιμο και παμε στο επομενο κριτηριο!
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #59 στις: Ιούλιος 05, 2009, 05:33:30 μμ »
θα μπορουσε να το αποδωσει ,εαν τετοιο γραφημα?εχουμε τις κουκκιδες ανω κατω,δεν σχηματιζουν ευθειες γραμμες,οκ το ρολοι θελει σερβις ισως,αλλα μπορει να το δει κανεις και σε ενα ρολοι οπως αυτο που περιγραψατε στο προηγουμενο ποστ σας?

και εχει και amplitude 238 κατα την μετρηση,αρα ειναι με το ελατηριο φορτισμενο