Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392054 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #300 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 07:36:29 μμ »
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #301 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 08:27:42 μμ »
Προσωπικά, θέλω να έχω τον καλύτερο συνδυασμό μεταξύ των δύο. Θέλω να έχω ένα ρολόι όσο πιο κοντά στην ακρίβεια και την αντοχή του quartz αλλά με τη φιλοσοφία και το πρεστίζ του μηχανικού και νομίζω πως το βρήκα στο Omega Seamaster Pro 2254.50, το οποίο τελικά και κράτησα όταν αμφιταλαντευόμουν μεταξύ αυτού και του δίδυμου quartz αδελφού του (2264.50). Προσωπικά ήθελα ένα επώνυμο ρολόι με ρεαλιστική τιμή, με ακαταμάχητο design, για όλες τις ώρες, για όλες τις περιστάσεις και για όλες τις συνθήκες, από το γραφείο μου μέχρι μία δεξίωση ή από μία εκδρομή στο βουνό έως την κωπηλασία στη θάλασσα και νομίζω πως αυτό το ρολόι τα καταφέρνει επάξια παντού...


νομιζω οτι ηταν πολυ σωστη, η αποφαση που πηρες!!   :up: :up:

αν θελεις βεβαια, θα ηταν καλυτερα να διαγραψεις κ την αγγελια
FS: Omega Seamaster Professional 300M automatic diver ref. 2254.50
http://www.mywatch.gr/index.php/topic,5293.0.html που
εχεις δημοσιευμενη στις  Αγοραπωλησίες
για να μην μπερδευομαστε..  =;
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #302 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 09:14:31 μμ »
Ωχ! το είχα ξεχάσει  :-[
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #303 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 07:47:01 μμ »
Και μια ερωτησούλα:

Κουρδίζοντας το Omega 2254.50, μετά από 4-5 περιστροφές της κορώνας (με πολλά κλικ), ακούω ένα "κλακ" και τ μοτίβο επαναλαμβάνεται όσο περιστρέφω την κορώνα αλλά δεν δείχνει να φτάνει σε σημείο που να έχει σφίξει τόσο ώστε να χρειάζεται δύναμη για να την περιστρέψω.

Εν ολίγοις, η περιστροφή της κορώνας μπορεί να συνεχιστεί χωρίς τέρμα αλλά ο μηχανισμός έχει κάποια ασφάλεια (το κλακ) που ακούω, έτσι ώστε να μην χαλάσει από το πολύ κούρδισμα;
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #304 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 10:29:36 μμ »
Και μια ερωτησούλα:

Κουρδίζοντας το Omega 2254.50, μετά από 4-5 περιστροφές της κορώνας (με πολλά κλικ), ακούω ένα "κλακ" και τ μοτίβο επαναλαμβάνεται όσο περιστρέφω την κορώνα αλλά δεν δείχνει να φτάνει σε σημείο που να έχει σφίξει τόσο ώστε να χρειάζεται δύναμη για να την περιστρέψω.

Εν ολίγοις, η περιστροφή της κορώνας μπορεί να συνεχιστεί χωρίς τέρμα αλλά ο μηχανισμός έχει κάποια ασφάλεια (το κλακ) που ακούω, έτσι ώστε να μην χαλάσει από το πολύ κούρδισμα;

Οχι, απλα το ελατηριο ειναι ατερμων, χωρις τερμα οπως ειναι στα κουρδιστα ρολογια οπου το ελατηριο εχει τερμα στη συσπειρωση του.
Το κλακ εκτιμω πως ειναι ο ελιγμος [αν θες] της ατερμονου διγλωσσης ακρης του ελατηριου αυτοματου.

Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #305 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 10:59:59 μμ »
Το κλακ εκτιμω πως ειναι ο ελιγμος [αν θες] της ατερμονου διγλωσσης ακρης του ελατηριου αυτοματου.


Cercum, εννοείς όπως το "δίχαλο" στην εικόνα;


Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #306 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 11:01:05 μμ »
Ναι αυτο ;D δεν ηξερα πως αλλιως να το πω ::)
Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #307 στις: Νοέμβριος 16, 2009, 11:09:39 μμ »
...ατέρμονου δίγλωσσης άκρης του ελατηρίου αυτομάτου.

Ναι αυτο ;D δεν ηξερα πως αλλιως να το πω ::)

Τι 'πες τώρα αρχηγέ; Ξέρεις πόσο καιρό έψαχνα έναν τεχνικά ορθό όρο στα Ελληνικά γι αυτό το μαραφέτι; :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #308 στις: Νοέμβριος 21, 2009, 11:52:58 μμ »
Συγκεκριμενα το ενα ακρο που ακουμπαει στο τοιχωμα του barille λεγεται αγκιστρο διολισθισης ελληνιστι και ειναι κοντυτερο απο το εσωτερικο ακρο του ελατηριου.

Τωρα που ανοιξαμε τα τεφτερια μας...

ο τυπος για τα χαρακτηριστικα του ελατηριου του barille

L=π[RR-rr]/2e

---τα RR τα εβαλα γιατι δεν εβρισκα τον εκθετη.... ::)---

και εξηγωντας

L: μηκος ελατηριου
r:  διαμετρος ''ομφαλου''/κοχλία[οπου γατζωνεται το ελατηριο μας]βλεπε http://yfrog.com/1661226645j
e: παχος ελατηριου
R: εσωτερικη διαμετρος του barille
π:3,14...[ξερει ο nin]


Τικ τακ, τικ τακ

Αποσυνδεδεμένος st3roids

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 04, 2009, 02:05:14 πμ »
blepo paei akoma to thread e ;p

Βασικα υστερα απο πολυ σκεπση νομιζο πως και τα μεν και τα δε εχουν χασει τη μπαλα.

φυσικα και τα μηχανικα ακσιζυν παραπανω αλλα δε μπορουν τη ζητανε πλεον ιδικα οι ευροπαικες οταν οι κινεζοι βγαζουν εξερετικα tourbillon με 8000$ στα 1000μ αδιαβροχο τι να λεμε τορα ο  πατεκ 8α ζυταγε 150+ για το ιδιο ρολοι.

ναμη παμε απο την αλλη πλευρα η breitling na pernei 3-4k  για τα quarz ths.

Πολυ απλα 8ελο να πω πος αυτη η ποροση που για καπιους ινε πα8ος για τις ετερειες ειναι λεφτα μας πιανουν κορόιδα πολυ απλα και  ναι αν ιμουν gates 8α περνα kai 1 kai 2 jules audemars tourbillon ασχετο αν δε τα ακσιζει τα λεφτα του αλλα βρε  ελληνα 8κ για rolex  , η οπια rolex παραγει 2000 ρολογια την ημερα γιατι.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 04, 2009, 02:11:18 πμ από grecellin »

Αποσυνδεδεμένος kwtsos

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #310 στις: Δεκέμβριος 14, 2009, 01:19:55 μμ »
τα quartz είναι πιο σταθερα σε ώρα....

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #311 στις: Δεκέμβριος 15, 2009, 04:13:21 μμ »
 Ανάλογα τι επιθυμεί ο καθένας.. Πρακτικότητα και ακρίβεια, η.. αντοχή στο χρόνο, συναίσθημα ,''κουλτούρα'' και παράδοση.. Αν και έχω μέχρι στιγμής μόνο quartz, θέλω κάποια στιγμή κι ένα καλό μηχανικό ρολόι..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #312 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 09:20:58 πμ »
αλλα βρε  ελληνα 8κ για rolex  , η οπια rolex παραγει 2000 ρολογια την ημερα γιατι.  ΦΙΛΕ st3roids----


Γιατι πολυ απλα ο Ελληνας φιλε μου πιστευει οτι ανεβαινει ενα η ισως και πολλα σκαλοπατια στην κοινωνικη βαθμιδα του κυκλου του, γειτονιας του, δουλειας του κτλ, φορωντας ενα ρολεξ. Γιατι ο ελληνας ειναι κολημενος με οτι εχει ονομα...βλεπε εταιριες οπως BMW, Mercedes, Porsche, VW. Γιατι ο ελληνας πρεπει αυτα τα χριστουγεννα να ακουει μεσα στο 320ι, το cd του πετρου κωστοπουλου, ενω κοιτωντας την μιση-μιση σαμπουνα (code name for submariner) να βριζει γιατι εχει κινηση και δεν θα μπορει να παρκαρει στο γκολντεν χολ οπου παει για να παρει burberrys πουκαμισα, κτλ, κτλ, κτλ.


Οσο για το θεμα του νηματος ;D ;D ;D ;D

Μηχανικο και παλι μηχανικο!

φιλικα ελιο
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #313 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:36:22 πμ »
αλλα βρε  ελληνα 8κ για rolex  , η οπια rolex παραγει 2000 ρολογια την ημερα γιατι.  ΦΙΛΕ st3roids----


Γιατι πολυ απλα ο Ελληνας φιλε μου πιστευει οτι ανεβαινει ενα η ισως και πολλα σκαλοπατια στην κοινωνικη βαθμιδα του κυκλου του, γειτονιας του, δουλειας του κτλ, φορωντας ενα ρολεξ. Γιατι ο ελληνας ειναι κολημενος με οτι εχει ονομα...βλεπε εταιριες οπως BMW, Mercedes, Porsche, VW. Γιατι ο ελληνας πρεπει αυτα τα χριστουγεννα να ακουει μεσα στο 320ι, το cd του πετρου κωστοπουλου, ενω κοιτωντας την μιση-μιση σαμπουνα (code name for submariner) να βριζει γιατι εχει κινηση και δεν θα μπορει να παρκαρει στο γκολντεν χολ οπου παει για να παρει burberrys πουκαμισα, κτλ, κτλ, κτλ.


Οσο για το θεμα του νηματος ;D ;D ;D ;D

Μηχανικο και παλι μηχανικο!

φιλικα ελιο


 O κλασικός νεόπλουτος Ελληνάρας, όπως τους αποκαλώ...  Πρόσθεσε και μια 60ρα πλάσμα, (αν υπάρχει σε τέτοια διάσταση...) και το κινητό με τα...20 mp..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #314 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 10:49:15 πμ »
Ελάτε ρε παιδιά, δηλαδή τις mercedes, τις πλάσμα και τα ρόλεξ μόνο ο κακός Έλληνας τα παίρνει;
Οκ είμαστε μυστήριοι τύποι, αλλά είμαστε και σε πολλά ωραίοι...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #315 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:03:29 πμ »
 Δεν λέω κάτι τέτοιο, αλίμονο.. Απλά αυτές τις μάρκες, λογώ αναγνωρισιμότητας, τις επιλέγουν και άτομα, μόνο και μόνο για το..κύρος που αυτάδύνουν στον κάτοχό τους.. Αν διέθετα κι εγώ τα χρήματα, πιθανόν να επέλεγα ένα μοντέλο των παραπάνω εταιριών, για δικούς μοθ όμως λόγους..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος elio

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 751
  • Winter is Coming
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:17:29 πμ »
ΠρΟς θεού, δεν είπα ούτε καν υπονοησα πως αυτές οι εταιρίες δεν βγαζουν καλά προϊόντα! Και εγώ το 16600 θέλω να πάρω. Το πρόβλημα είναι τι άποψη επικρατεί για αυτές τις εταιρίες και πως ο Έλληνας τις έχει συνδέσει με την μούρη. Στα ίδια χρήματα περνεις καλύτερα προϊόντα πάντως!
Time is the most undefinable yet paradoxical of things; the past is gone, the future is not come, and the present becomes the past even while we attempt to define it, and, like the flash of lightning, at once exists and expires.  ~Charles Caleb Colton

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #317 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 11:20:35 πμ »
Δεν λέω κάτι τέτοιο, αλίμονο.. Απλά αυτές τις μάρκες, λογώ αναγνωρισιμότητας, τις επιλέγουν και άτομα, μόνο και μόνο για το..κύρος που αυτάδύνουν στον κάτοχό τους.. Αν διέθετα κι εγώ τα χρήματα, πιθανόν να επέλεγα ένα μοντέλο των παραπάνω εταιριών, για δικούς μοθ όμως λόγους..

Σωστός, το θέμα είναι η συνειδητή επιλογή, έχεις δίκιο ;)

ΠρΟς θεού, δεν είπα ούτε καν υπονοησα πως αυτές οι εταιρίες δεν βγαζουν καλά προϊόντα! Και εγώ το 16600 θέλω να πάρω. Το πρόβλημα είναι τι άποψη επικρατεί για αυτές τις εταιρίες και πως ο Έλληνας τις έχει συνδέσει με την μούρη. Στα ίδια χρήματα περνεις καλύτερα προϊόντα πάντως!

Επίσης σωστός φίλε elio αν και κάποια προιόντα τους είναι πράγματι κορυφαία ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 12:01:22 μμ »
μιση-μιση σαμπουνα (code name for submariner)

ΚΟΡΥΦΑΙΟ!!!  =D> =D> =D>
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 20, 2009, 12:11:27 μμ »
ΠρΟς θεού, δεν είπα ούτε καν υπονοησα πως αυτές οι εταιρίες δεν βγαζουν καλά προϊόντα! Και εγώ το 16600 θέλω να πάρω. Το πρόβλημα είναι τι άποψη επικρατεί για αυτές τις εταιρίες και πως ο Έλληνας τις έχει συνδέσει με την μούρη. Στα ίδια χρήματα περνεις καλύτερα προϊόντα πάντως!

 :) φιλε elio,
ομολογουμενως εχεις μεγαλο δικιο στην κριτικη σου!!
ομως..
δεν ειναι λιγες κ οι περιπτωσεις, που προιοντα απο τις
γνωστοτερες κ πιο αναγνωρισιμες μαρκες (σε οποιοδηποτε ειδος),
προσφερουν στην αγορα προϊοντα, που αποτελουν το καλυτερο vfm
για την εποχη τους!!!  ;)

οσο δε για το 16600, ειμαστε πολλοι στη λιστα!!!  ;D

το 'πε και το 'κανε!!