Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392953 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #360 στις: Μάιος 14, 2010, 02:00:59 μμ »
Nαι, αλλά εμείς εδώ δεν ασχολούμαστε με ρολόγια που λένε την ώρα ;D

οπότε παραδέχεσαι ότι ρολόι για να λέει την ώρα δεν υπάρχει καλύτερο από ένα ανθεκτικό ψηφιακό quartz όπως ένα G   ;)

Αν ήθελα να κάνω συλλογές θα αγόραζα χαλιά   :D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #361 στις: Μάιος 14, 2010, 02:02:36 μμ »
Παράθεση
Επίσης το κινητό ούτε στη θάλασσα το φοράς ούτε στο βουνό.
και ενα σκασμο divers που βγαζουν οι εταιριες για που ειναι?
Παράθεση
Ακρίβεια: Είχα μηχανικό με ακρίβεια +15sec το μήνα, τώρα έχω G με ακρίβεια +1sec το μήνα!
Εχεις δει επισημα τι αποκλισεις δινουν σαν αποδεκτες στα Gshock??? επειδη εχω στο λεω....
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #362 στις: Μάιος 14, 2010, 02:03:19 μμ »
Παράθεση
Αν ήθελα να κάνω συλλογές θα αγόραζα χαλιά   

Δε νομιζω ομως να εχει φορουμ η Δεσποινα..η Μιραρακη εννοω,...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #363 στις: Μάιος 14, 2010, 02:11:06 μμ »
dimRHO και mitsman, εδώ σας έχω και τους δύο.....πιό αξιόπιστο δεν γίνεται, απλά δεν χαλάει, μαγνητικά πεδία κλπ τα τρώει για πρωινό, για σέρβις λίγο ξεσκόνισμα μόνο που και που και για καταδύσεις άπαιχτο-το φοράς στον ωμο και πας στον πάτο σφεντόνα..... ;D
Toolwatch 100%




Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #364 στις: Μάιος 14, 2010, 02:13:41 μμ »
και ενα σκασμο divers που βγαζουν οι εταιριες για που ειναι?Εχεις δει επισημα τι αποκλισεις δινουν σαν αποδεκτες στα Gshock??? επειδη εχω στο λεω....


mitsman κινητά είπα όχι ρολόγια

όσο για τις αποκλίσεις είναι στο +-15, αλλά όλα τα G έχουν ρυθμιστή με τον οποίο με ένα απλό κατσαβιδάκι τα κάνεις στο +5 maximum.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #365 στις: Μάιος 14, 2010, 02:16:32 μμ »
dimRHO και mitsman, εδώ σας έχω και τους δύο.....πιό αξιόπιστο δεν γίνεται, απλά δεν χαλάει, μαγνητικά πεδία κλπ τα τρώει για πρωινό, για σέρβις λίγο ξεσκόνισμα μόνο που και που και για καταδύσεις άπαιχτο-το φοράς στον ωμο και πας στον πάτο σφεντόνα..... ;D
Toolwatch 100%





υπάρχει και η εξέλιξη του συγκεκριμένου, ονομάζονται solar και πάλι όμως δε χρειάζονται σέρβις και δε χαλάνε. Ίσως μετά από 25 χρόνια μια αλλαγή στην επαναφορτιζόμενη μπαταρία.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #366 στις: Μάιος 14, 2010, 02:16:45 μμ »
Παράθεση
και για καταδύσεις άπαιχτο-το φοράς στον ωμο και πας στον πάτο σφεντόνα.....
Toolwatch 100%


 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #367 στις: Μάιος 14, 2010, 02:30:42 μμ »
Το όνειρο και στόχος της ωρολογοποιίας ήταν να φτιαχτεί ένα ρολόι με ακρίβεια και ανεπηρέαστο στα χτυπήματα, στις κλιματολογικές συνθήκες, στο μαγνητισμό και σε ότι άλλο μπορούσε να καταστρέψει την ακρίβεια του ή ακόμα και το ίδιο το ρολόι. Αυτή είναι η ουσία και αυτή η εξέλιξη οδήγησε στα ηλεκτρονικά quartz. Τώρα όλα τα άλλα είναι απλά για κύρος και συλλογές. Αν υπήρχε η φυσική επιλογή τα μηχανικά θα είχαν δυστυχώς βέβαια χαθεί. Υπάρχουν μόνο και μόνο επειδή κάποιοι γουστάρουν να διαθέσουν χρήματα για αυτά. Οπότε μην τα υποτιμάτε γιατί κατάφεραν το ακατόρθωτο για τα μηχανικά.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #368 στις: Μάιος 14, 2010, 02:52:12 μμ »
Εντάξει λοιπόν φίλε dimRHΟ, να κλείσουν οι Omega, Breitling, Rolex, Patek, AP, JLC κλπ επειδή υπάρχει στο χάρτη της ωρολογοποιίας το περίφημο λαστιχένιο G-Shock!!!

Ευτυχώς βέβαια τα πράγματα δεν είναι έτσι.....καθόλου έτσι μάλιστα.....τα μηχανικά ρολόγια θα συνεχίσουν να υπάρχουν για αιώνες.....όπως έχω ξαναγράψει, θα συνεχίσουν να υπάρχουν, ακόμα κι όταν την λέξη quartz θα την βρίσκεις μόνο σε εγκυκλοπαίδεια.....τότε ίσως τα quartz να έχουν κάποια αξία.....αρχαιολογική ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος isidoros

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #369 στις: Μάιος 14, 2010, 02:55:08 μμ »
Εντάξει λοιπόν φίλε dimRHΟ, να κλείσουν οι Omega, Breitling, Rolex, Patek, AP, JLC κλπ επειδή υπάρχει στο χάρτη της ωρολογοποιίας το περίφημο λαστιχένιο G-Shock!!!

Ευτυχώς βέβαια τα πράγματα δεν είναι έτσι.....καθόλου έτσι μάλιστα.....τα μηχανικά ρολόγια θα συνεχίσουν να υπάρχουν για αιώνες.....όπως έχω ξαναγράψει, θα συνεχίσουν να υπάρχουν, ακόμα κι όταν την λέξη quartz θα την βρίσκεις μόνο σε εγκυκλοπαίδεια.....τότε ίσως τα quartz να έχουν κάποια αξία.....αρχαιολογική ;)
:applaus: :applaus: :2thumbs: :2thumbs: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect: :respect:

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #370 στις: Μάιος 14, 2010, 02:55:44 μμ »
Επειδη μιλαμε για ακριβεια πριν ασχοληθω με μηχανικα ειχα ενα adidas quartz το οποιο εδειχνε πχ 14h:15m :40 seconds ενω ο υπολογιστης μου μπορει την ιδια ωρα να εδειχνε 14:17:30 sec το κινητο μου 14h:13:00  το ρολοι στο αυτοκινητο μου 14:20:00 και το ξυπνητηρι στο σπιτι 14:18:00 ε λοιπον ΠΟΤΕ δεν μπηκα στον κοπο να τα συγχρονίσω , και αυτο γιατι ουτε η ζωη μου ουτε η δουλεια μου ειναι τετοια που θα γινει τιποτα τραγικο αν παω μπρος η πισω 2-3 λεπτα...Τωρα οποιος ζει ετσι, ωστε 30 δευτερα+- τον μηνα παιζουνε μεγαλο ρολο νομιζω οτι αρχικα 1)χρειαζεται επειγόντως διακοπες και αν δεν πετυχει 2)ας δοκιμασει να ελλατωσει και τους  καφεδες...

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #371 στις: Μάιος 14, 2010, 03:01:23 μμ »
δεν είπα να κλείσει καμία εταιρία, αν και το quartz boom του 70 δεν άφησε σχεδόν τίποτα στα μηχανικά, εκτός από 2-3 εταιρίες που συνεχίσαν τη παράδοσή τους. Τώρα έρχονται πάλι δύσκολα χρόνια, ελπίζω κανείς να μην απολυθεί από τον κλάδο αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας. Αλλά ποιος μηχανισμός είναι στην ουσία της ωρολογοποιίας. Όσο για το τελευταίο είναι απλά ρομαντικές σκέψεις μακρυά από την πραγματικότητα.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #372 στις: Μάιος 14, 2010, 03:27:18 μμ »
Το όνειρο και στόχος της ωρολογοποιίας ήταν να φτιαχτεί ένα ρολόι με ακρίβεια και ανεπηρέαστο στα χτυπήματα, στις κλιματολογικές συνθήκες, στο μαγνητισμό και σε ότι άλλο μπορούσε να καταστρέψει την ακρίβεια του ή ακόμα και το ίδιο το ρολόι.

Αυτό δεν είναι ρολόι. Είναι ο Ρόμποκοπ.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #373 στις: Μάιος 14, 2010, 03:42:41 μμ »
Όσο για το τελευταίο είναι απλά ρομαντικές σκέψεις μακρυά από την πραγματικότητα.

Kαθόλου ρομαντικές φίλε dimRHO, το αντίθετο μάλιστα. Το quartz θα εκλείψει γιατί κάποια άλλη τεχνολογία θα το αντικαταστήσει. Όπως τείνει να εκλείψει το cd και σιγά-σιγά και το dvd, μπρος στα νέα μέσα αποθήκευσης και αναπαραγωγής, αντίθετα με το βινύλιο που θα υπάρχει για πάντα.....

Η ομορφιά ενός ρολογιού ξεκινάει από τη μηχανή του.....δεν αφορίζω όμως τα quartz και δεν απορρίπτω την πιθανότητα να έβαζα κάποια στιγμή και ένα τέτοιο στη συλλογή, ως αντιπροσωπευτικό του είδους.....ίσως ένα Breitling Emergency αν τα οικονομικά το επέτρεπαν......ή αλλιώς ένα Casio από αυτά που έχεις και μας έδειξες στο ανάλογο θέμα.....μάντεψε ποιό ;D
 


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #374 στις: Μάιος 14, 2010, 04:23:05 μμ »
Kαθόλου ρομαντικές φίλε dimRHO, το αντίθετο μάλιστα. Το quartz θα εκλείψει γιατί κάποια άλλη τεχνολογία θα το αντικαταστήσει. Όπως τείνει να εκλείψει το cd και σιγά-σιγά και το dvd, μπρος στα νέα μέσα αποθήκευσης και αναπαραγωγής, αντίθετα με το βινύλιο που θα υπάρχει για πάντα.....

Η ομορφιά ενός ρολογιού ξεκινάει από τη μηχανή του.....δεν αφορίζω όμως τα quartz και δεν απορρίπτω την πιθανότητα να έβαζα κάποια στιγμή και ένα τέτοιο στη συλλογή, ως αντιπροσωπευτικό του είδους.....ίσως ένα Breitling Emergency αν τα οικονομικά το επέτρεπαν......ή αλλιώς ένα Casio από αυτά που έχεις και μας έδειξες στο ανάλογο θέμα.....μάντεψε ποιό ;D
 

κανένα riseman?

τα μηχανικά θα έχουν εκλείψει πολύ πριν μια νέα τεχνολογία αφανίσει τα quartz...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #375 στις: Μάιος 14, 2010, 04:41:19 μμ »
Υποθέτουμε ότι αύριο το μουσείο του Λούβρου κάνει μια κλήρωση :P, και κερδίζεις ας πούμε τον αυθεντικό πίνακα 'Η σχεδία της Μέδουσας' του Gericault.
Δεν ξέρεις όμως ποιος ή τι αξίας πίνακας είναι.
Επειδή όμως αυτά που επιδιώκεις dimRHO είναι η αντοχή και η ακρίβεια, λες 'ευχαριστώ δεν τον θέλω. Τι να τον κάνω τον καμβά; Είναι ευπαθής. Άσε που οι λεπτομέρειες δεν φαίνονται με ακρίβεια.'
Οπότε ζητάς και σου δίνουν ακριβώς τον ίδιο πίνακα σε αφίσα. Όπως αυτές που έχουν στο Αφισόραμα. Ωραιότατο γυαλιστερό χαρτί, με τζαμάκι απέξω να μην παθαίνει τίποτα. Και οι λεπτομέρειες; Απεικονίζονται με τρομερή ακρίβεια.

Χαίρετε.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #376 στις: Μάιος 14, 2010, 07:11:03 μμ »
Επειδη μιλαμε για ακριβεια πριν ασχοληθω με μηχανικα ειχα ενα adidas quartz το οποιο εδειχνε πχ 14h:15m :40 seconds ενω ο υπολογιστης μου μπορει την ιδια ωρα να εδειχνε 14:17:30 sec το κινητο μου 14h:13:00  το ρολοι στο αυτοκινητο μου 14:20:00 και το ξυπνητηρι στο σπιτι 14:18:00 ε λοιπον ΠΟΤΕ δεν μπηκα στον κοπο να τα συγχρονίσω , και αυτο γιατι ουτε η ζωη μου ουτε η δουλεια μου ειναι τετοια που θα γινει τιποτα τραγικο αν παω μπρος η πισω 2-3 λεπτα...Τωρα οποιος ζει ετσι, ωστε 30 δευτερα+- τον μηνα παιζουνε μεγαλο ρολο νομιζω οτι αρχικα 1)χρειαζεται επειγόντως διακοπες και αν δεν πετυχει 2)ας δοκιμασει να ελλατωσει και τους  καφεδες...

 :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :smt082 :smt082

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #377 στις: Μάιος 14, 2010, 07:14:00 μμ »
Υποθέτουμε ότι αύριο το μουσείο του Λούβρου κάνει μια κλήρωση :P, και κερδίζεις ας πούμε τον αυθεντικό πίνακα 'Η σχεδία της Μέδουσας' του Gericault.
Δεν ξέρεις όμως ποιος ή τι αξίας πίνακας είναι.
Επειδή όμως αυτά που επιδιώκεις dimRHO είναι η αντοχή και η ακρίβεια, λες 'ευχαριστώ δεν τον θέλω. Τι να τον κάνω τον καμβά; Είναι ευπαθής. Άσε που οι λεπτομέρειες δεν φαίνονται με ακρίβεια.'
Οπότε ζητάς και σου δίνουν ακριβώς τον ίδιο πίνακα σε αφίσα. Όπως αυτές που έχουν στο Αφισόραμα. Ωραιότατο γυαλιστερό χαρτί, με τζαμάκι απέξω να μην παθαίνει τίποτα. Και οι λεπτομέρειες; Απεικονίζονται με τρομερή ακρίβεια.

Χαίρετε.

 :2thumbs: +1000

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #378 στις: Μάιος 14, 2010, 07:33:03 μμ »
Υποθέτουμε ότι αύριο το μουσείο του Λούβρου κάνει μια κλήρωση :P, και κερδίζεις ας πούμε τον αυθεντικό πίνακα 'Η σχεδία της Μέδουσας' του Gericault.
Δεν ξέρεις όμως ποιος ή τι αξίας πίνακας είναι.
Επειδή όμως αυτά που επιδιώκεις dimRHO είναι η αντοχή και η ακρίβεια, λες 'ευχαριστώ δεν τον θέλω. Τι να τον κάνω τον καμβά; Είναι ευπαθής. Άσε που οι λεπτομέρειες δεν φαίνονται με ακρίβεια.'
Οπότε ζητάς και σου δίνουν ακριβώς τον ίδιο πίνακα σε αφίσα. Όπως αυτές που έχουν στο Αφισόραμα. Ωραιότατο γυαλιστερό χαρτί, με τζαμάκι απέξω να μην παθαίνει τίποτα. Και οι λεπτομέρειες; Απεικονίζονται με τρομερή ακρίβεια.

Χαίρετε.

Nin, γίνεσαι υπέρ του δέοντος ρομαντικός! Αν οι προθέσεις των κατασκευαστών ήταν τόσο "αγνές" τα μηχανικά ρολόγια -πόσο μάλλον τα αριστουργήματα του είδους- δε θα ήταν προς πώληση αλλά προς έκθεση και ανάλυση τεχνολογιών στους μυημένους. Ιδανικά, η τέχνη δεν αποτιμάται σε χρήμα. Εφόσον όμως αυτό συμβαίνει, καλό είναι η "ρομαντζάδα" τουλάχιστον να μετριαστεί.

Σχετικά με την παραπάνω παραβολή, δε βρίσκω κάτι μεμπτό! Ό άνθρωπος, προφανώς, ενδιαφερόταν για την ευκρίνεια της εικόνας (ακρίβεια του ρολογιού)..... ;)

Υ.Γ Και εγώ 4 μηχανικά ρολόγια έχω..... ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 07:39:59 μμ από houston »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #379 στις: Μάιος 14, 2010, 07:52:47 μμ »
Ειναι καποιος(dimRHO) ,που ειχε για χρονια ενασχοληση,με το μηχανικο ρολοι και αποφασισε να περασει στο quartz.Δεν εχω την ιδια αποψη,αλλα μαθαινω απο τις εμπειριες που αποκομισε.ομολογω να πω,οτι θα ηθελα να μας μιλησει περισσοτερο για το μηχανικο ρολοι,που ενδιαφερει τους πιο πολλους απο εμας ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 14, 2010, 08:02:31 μμ από george_ »