Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 393122 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #280 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 10:32:11 πμ »
φιλε anon προκειμενου ν αρχισεις τ αγχολυτικα για να ξεπερνας τις κρισεις πανικου,καλυτερα να φορας την μπαταρια.

συμφωνω!
και οσο το ψαχνεις θα βρισκεις και αλλους λογους να μην φορας αυτοματο...
στην τελικη ειναι αυτο που λενε..
κι αν σου κατσει?
ειναι να σου τυχει λοιπον..

φιλικα
γιωργος

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #281 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 12:25:04 μμ »
Οκ ρε παιδιά κατανοητό ότι είσαστε υπέρ των αυτόματων αλλά θεωρώ ότι με πήρατε απ' τα μούτρα ολίγον τι. Κάποιοι εδώ μέσα κατέχουν καλά τα περί αυτόματων ρολογιών αλλά εγώ όχι. Θεωρώ ότι θα ήταν καλύτερο αν μου δίνατε κάποια links για το ζήτημα (από τα οποία εν τέλει βρήκα αρκετά μόνος μου), παρά να μου μιλάτε για ψυχολογικά κλπ. Κι εν πάσει περιπτώσει, θα ήταν μία καλή ευκαιρία να μου δώσετε τα φώτα σας για το θέμα με κάπως καλύτερο τρόπο. Κακία πάντως δεν κρατάω, άλλωστε ίσως κι εσείς να έχετε δίκιο ότι το όλο δίλημμα είναι παιδαριώδες, απλώς δεν κατέχω το θέμα τόσο πολύ :(

Οπότε συνεχίζουμε στο θέμα κι αν προκύψει κάτι νεότερο, το συζητάμε. Τελικά μου φαίνεται πως η λύση είναι και αυτόματο και quartz αναλόγως των περιστάσεων ;)
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #282 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 12:36:40 μμ »
Παράθεση
παρά να μου μιλάτε για ψυχολογικά κλπ.

καλε μου φιλε,ισως θα πρεπει να συνειδητοποιησεις οτι το θεμα ρολοι,εχει να κανει πιο πολυ με την ψυχολογια μας παρα με τον αντικειμενικο σκοπο,που ειναι να δουμε την ωρα,συνεπως φοραμε η αγοραζουμε οτι μας φτιαχνει κι οχι οτι μας χαλαει.
Ετσι κι εγω θελησα να σου δωσω να καταλαβεις πως ειναι καλο για τον οποιοδηποτε,να παιρνει χαρα απ οτι φοραει κι οχι αγχος,δεν ειχα καμμια κακη προθεση,ισως λιγο παραπανω χιουμορ.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #283 στις: Οκτώβριος 11, 2009, 04:36:07 μμ »
Δεκτό και κατανοητό. Πραγματικά δεν παρεξηγώ τις απαντήσεις σας και σαφώς διακρίνω την πόρωση που έχετε με τα μηχανικά ρολόγια και αυτό είναι καλό. Μιας κι έχω τόσο quartz, όσο και μηχανικό φοράω πλέον το δεύτερο και εδώ και 5 μέρες που το φοράω πάει μπροστά 0,5 δευτερόλεπτα με καθημερινή χρήση ;)

Άντε να δούμε που θα καταλήξουμε :-k
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #284 στις: Οκτώβριος 30, 2009, 09:59:49 μμ »
0,5 δευτερόλεπτα ??!!!
κ ποσα λεπτα??  :D :D :D

περα απ την πλακα, μια χαρα δεν ειναι??


το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #285 στις: Οκτώβριος 31, 2009, 03:41:43 πμ »
Σίγουρα δεν υπάρχει άνθρωπος που να μην εκτιμά τα μηχανικά ρολόγια και να μην έχει έστω κι ένα quartz! ;D

+++28800  =D> =D> =D>
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος st3roids

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 21
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #286 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 03:50:40 πμ »
Χερετε ιδα φος και μπηκα

Δε 8α πολυασχολι8ο με τα quartz 8α πο μονο πως συμφονο με οπιον ειπε πως χορις αυτα 8α ιμασταν χρονια πισο στην ορολογοποια για ευνοητουσ λογους.
το οτι καπιοι τα χλευαζουν χωρις να παρα8ετουν επηχειρηματα ινε κλασικο φενομενο του συχρονου ελληνα , δυστηχως να απακσιονει σχεδων την κα8ε τελχνολογια και να βρισκομαστε στις τελευτεες 8εσεις  νεων επιστημων στο κοσμο μαζι με τουρκια και ουκγαντα.

Αν κατι με ενοχλει ειναι τα διαφορα και καλα quartz τυπου breitling airwolf  που ενω κοστιζοθν 300 ευρο τα πουλανε 3-5 χιλιαρικα και ο μλκσ ο κοσμος τα περνει.

Οσον αναφορα τα μηχανηκα ρολογια ( λες και τα quartz δεν ειναι μηχανες αλλα λεμε τορα ) μπορειτ να λετε οτι 8ελετε αστηριχτο , ανυποστατο επηχειρημα για να δικαιολογησετε τα πολλες φορες αδηκαιολογητα κοστη ( εχουν καρδια και αλλα διαφορα) το 8εμα ομως ειναι και εδο χανετε το παιχνιδι οτι οι 9 στους 10 φορανε μηχανικα ρολογια κυριος rolex h panerai to neo trend  διοτι το φορεσε ο ταδε και γιατι το πεζουν λεφταδες.

Οπως οι παπουδες με τισ Ferrari  που παν με 100 στη μεση του δρομου

Αυτο που ευτηχως καπιοι αλλου αναδυκνειουν  ειναι οτι τα χειροποιητα ( προσεχτε λεω χειροποιητα οχι γενικως μηχανικα) ειναι ενα εργο τεχνης διοτι ο κατεσκευταστης τους τα αγαπησε και εδοσε μεσα των finniser ενα χαρακτηρα  στο κα8ενα (λεμε τορα ) που τελος παντων ειναι κατι διαφορετικο παο τα τυποποιημενα mass production ρολογια.

Εδω πανω απο ολα φταινε οι ετερειες , προσωπικα δε διανουμε ενα μηχανικο ρολοι να κατασκευαζετε πολλες φορες - εκτος μονο των πανακριβων-  χορις να μπενει αν8ρωπινο χερι ουτε για μια τρυπα στο λουρακι του και να το πληρονουμε 5-10 χιλιαρικα ( βλεπε Panerai  φτηνα rolex - tag klp)

Akoma den noeite gia to kerdoς poy ετσι και αλλιως  εχουν , εταιρειες  σαν την  Patek να βγαζει κα8ε χρονο πιο πολλα quartz ( μεσο των γυναικειων μοντελων του ) απο μηχανικα

Τελος δε νοειτε καπια εταιρεια  που 8ελει να λεγετε prestige να αφηνει τα ρολογια της στον οπιοδηποτε. Παραδειγμα ο κα8ε  mike tyson h 50 cent  που αγοραζουν rolex η hublot  με το κιλο και τα πετανε στους hommies και στους φανς τους.  ( δεν ειμαι ρατσιστης καμια σχεση ισα ισα ποθ στο m.d στην βοστονη ιχα πολουσ μαυρους φιλαρακια για να μη παρεκσιγουμαστε)

sorry αλλα ετσι χανετε η  μαγεια

Οταν πηρα το προτο μου g shock 20 xronia prhn ενιοσα χαρα , οταν πηρα το προτο μου μηχανικο ρολοι ενιοσα οτι ενηλικιονομουνα σιγα σιγα.

Στον ακυρηχτο πολεμα μετακσυ quartz και μηχανικων αναμφησβιτητα τα προτα 8α κερδισουν το τι 8α μηνει στα μηχανικα 8α ειναι η μαεστρια τους και το μερακι τους και ενα συμβολο  κατακτησης του αν8ροπου πανω στη μηχανη αλλα αυτο δε 8α γινει ποτε εαν εκσακολου8ουνε να κατασκευαζοντε μαζικα απο αλλες μηχανες χορις τη παραμικρη αν8ρωπινη επεμβαση.

Ρομαντικος ? δε νομιζω αλλωστε τι εχει μηνει στα μηχανικα εφοσον χανουν κατα κρατος στην αντοχη , ακσιοπηστια , ακριβεια , λειτουργιες , κοστος και λοιπα.

To human touch  αλλα και αυτo χανετε σιγα σιγα
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 04, 2009, 07:36:21 πμ από st3roids »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #287 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 08:38:11 πμ »
welcome,σεβαστή η αποψή σου....σεβαστή όμως και η δική μας!(τουλάχιστον των περισσοτέρων εδώ μέσα)  ;)
καλά Post  8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #288 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 11:23:04 πμ »


Αν κατι με ενοχλει ειναι τα διαφορα και καλα quartz τυπου breitling airwolf  που ενω κοστιζοθν 300 ευρο τα πουλανε 3-5 χιλιαρικα και ο μλκσ ο κοσμος τα περνει.



με το παραπανω, μαλλον συμφωνουμε αρκετοι εδω μεσα..  ;)

τα υπολοιπα μπορουν να αποτελεσουν αφορμη για μεγαλες συζητησεις!  :curse: :smt021 :smt062 :axe:

καλως ηλθες στο φορουμ!!!  =;
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #289 στις: Νοέμβριος 04, 2009, 10:16:56 μμ »
   Το quartz ρολόι μπορεί να είναι φθηνότερο και να απευθύνεται στο ευρύ κοινό, όμως δεν πρόκειται να κερδίσει ποτέ τους ωρολογόφιλους. Είναι επίσης σίγουρο πως το μέλλον δεν ανήκει στο quartz, είναι σίγουρο ότι η τεχνολογία θα το ξεπεράσει και θα βγάλει κάτι νέο, φθηνότερο, ακριβέστερο κλπ κλπ. Το οποίο νέο κι αυτό με τη σειρά του θα ξεπεραστεί από κάτι άλλο κ.ο.κ. Κάτι σαν τα cd, video cd, dvd, superaudio cd, blueray κλπ. Το ένα δίνει τη θέση του στο άλλο κι από το παλιό δεν μένει τίποτα. Για τους μουσικόφιλους τίποτα δεν μπορεί να αποδώσει την ζεστασιά της μουσικής όσο ένα πικάπ κι ένας δίσκος βινυλίου που περιστρέφεται. Γι'αυτό και δεν νοείται συλλογή μουσικής με τίποτε άλλο παρά μόνο με βινύλια. Τα βινίλια θα υπάρχουν κι όταν η λέξη cd δεν θα θυμίζει τίποτε σε κανέναν. Το ίδιο και τα μηχανικά ρολόγια. Θα υπάρχουν και θα τα συλλέγουν οι χομπίστες και σε 100 και σε 200 και σε 500 χρόνια. Τότε που δεν θα βρίσκει κανείς τη λέξη quartz ούτε σε εγκυκλοπαίδεια. Τελεία και παύλα ._


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #290 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 10:07:15 πμ »
 Προσωπικα θα συμφωνησω με τον Γιαννη - απλα υπαρχει ενας ακομη λογος γιατι μου αρεσουν τα μηχανικα ρολογια. Ειναι το γεγονος οτι στο μυαλο μου φανταζομαι μια μηχανη να δουλευει αδιακοπα και να μην χρειαζεται την εξαρτηση απο τη μπαταρια. Οταν βλεπεις ρολογια τυπου Panerai να εχουν αυτονομια 10 ημερων ειναι σαν να ακουω στη δουλεια μου να βγαινει ενα super αλγοριθμος που παιζει σε μισο χρονο απ ολους τους state of the art που υπαρχουν. ;D

Μπορει να παρεις απειρα ρολογια quartz με ακριβεια και design ειδικα αν ειναι και fashion που θα ειναι πανεμορφα και πολυ φτηνα. Ομως δεν εχουν καποια ιδιαιτερη συναισθηματικη  αξια ή κατι που να με εξιταρει και το πιο πιθανο ειναι σε 3 χρονια να ειναι παλιομοδιτικα.

Οσο για το τι πληρωνει ο κοσμος και το τι θεωρειται in αυτο ειναι μεγαλη κουβεντα και ειναι προφανες οτι σε ολους τους τομεις υπαρχουν fashion victims. Δεν εξηγειται και αλλιως το αλλαλουμ με τα rolex και προσφατα τα Uboat. Δε τα συγκρινω αλλα δε μπορει να αποτελει μονοδρομο το rolex των 4000€ για οποιον θελει να παρει ενα καλο ρολοι.... ::) Ουτε μπορει να δινει καποιος 1500€-2500€ για να παρει ρολοι μιας 'εταιριας ' που μετραει μονοψηφιο αριθμο ετων ζωης!  Εμενα προσωπικα μου αρεσουν τετοια ρολογια απλα το επομενο εξαμηνο μπορει να μην θελω να τα δω μπροστα μου!
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #291 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:25:53 πμ »
Δε τα συγκρινω αλλα δε μπορει να αποτελει μονοδρομο το rolex των 4000€ για οποιον θελει να παρει ενα καλο ρολοι.... ::) Ουτε μπορει να δινει καποιος 1500€-2500€ για να παρει ρολοι μιας 'εταιριας ' που μετραει μονοψηφιο αριθμο ετων ζωης!

αρα η λυση για μηχανικο ρολοι, ειναι LONGINES TISSOT OMEGA αντε κ κανενα ΤΑG ??  :-k
..κ τα seiko βεβαιως-βεβαιως!!??  :) :)
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #292 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:39:02 πμ »
Δεκάδες εταιρείες. Εκατοντάδες επιλογές.
Αν ήταν έτσι θα ήταν πολύ μονότονα.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος lambros

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 919
  • Chronometrophilia
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #293 στις: Νοέμβριος 06, 2009, 11:55:10 πμ »
Χερετε ιδα φος και μπηκα
.......
To human touch  αλλα και αυτo χανετε σιγα σιγα

Καταρχάς, καλωςήρθες φίλε st3roids

Η θεμελιώδης διαφορά ενός μηχανικού ρολογιού από ένα quartz είναι η πηγή ενέργειας  που χρησιμοποιούν προκειμένου να κινηθούν με ακρίβεια οι δείκτες του ρολογιού.
Το μεν πρώτο χρησιμοποιεί μια ολόκληρη αλληλουχία μηχανικών μερών (ρότορες, γρανάζια και ελατήρια) έτσι ώστε αυτά φορτισμένα σε τάση να κινούν το μηχανικό σύνολο είτε μέσω της φυσικής κίνησης του χεριού, αυτόματα είτε μέσω χειροκίνητου κουρδίσματος.
Το δε δεύτερο κάνει χρήση ενός ηλεκτρονικού κυκλώματος που βασιζόμενο στην ταλάντωση του quartz και φορτιζόμενο από μια κοινή μπαταρία  κινεί του δείκτες του ρολογιού.

Ωστόσο, σε συνέχεια του παραδείγματος σου με τον παππού και την Ferrari και αλληγορικά  επέτρεψε μου να σου πω ότι υπάρχουν και παππούδες με vardburg που οδηγούν με στην δεξιά λωρίδα με 1000.

Θα συμφωνήσω ότι και τα δύο είναι μηχανές με την λογική ότι και τα ηλεκτρονικά στο τέλος της ημέρας είναι μηχανές,  ωστόσο θα ήθελα να σε ρωτήσω εάν έχεις δει ποτέ ανοιχτό ένα quartz και τι αισθήματα σου έχει δημιουργήσει. Είμαι σίγουρος ότι τα dummies στο χειρουργείο του md σου στην Βοστώνη ήταν σίγουρα πιο γεμάτα  ;)

Σε κάθε περίπτωση όπως είπε και ο φίλος konakis, η άποψη όλων είναι σεβαστή.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #294 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 11:21:09 πμ »
Καλημέρα σε όλους. Νομίζω ότι κάθε τεχνολογία έχει τα καλά της αλλά και το τίμημά της. Θα έλεγα ότι τα quartz προσεγγίζουν τη μέτρηση του χρόνου τεχνοκρατικά, ενώ τα μηχανικά περισσότερο φιλοσοφικά. Σίγουρα, τα αποτελέσματα στις επιλογές μας θα ήταν πολύ διαφορετικά αν ένα μηχανικό είχε τις αντοχές του quartz ή αν ένα quartz είχε τον δείκτη του springdrive...

Τα μηχανικά ρολόγια δεν αποτελούν απλώς φιλοσοφία στη μέτρηση του χρόνου αλλά επιπλέον αποτελούν και σύμβολο οικονομικού status ή έναν τρόπο να ξεχωρίσεις από τη μάζα. Το να επιλέξεις ένα μηχανικό, σημαίνει ότι ασχολήθηκες με αυτό, σημαίνει ότι κατανάλωσες χρόνο για να ενημερωθείς για το τι εστί μηχανικό αλλά και χρήμα για να φοράς κάτι που εκτιμάς και θέλεις να ζει μαζί σου...

Μεγάλο ζήτημα είναι το αν πρέπει να επιλέγεις ένα quartz από μεγάλη εταιρεία, καθώς πολλοί αναφέρουν πως γενικά τα quartz των μεγάλων εταιρειών είναι υπερτιμημένα. Νομίζω πως η διαφορά τους είναι στη φιλοσοφία περί χρόνου κι αυτό ακριβώς πληρώνουν όσοι επιλέγουν τα μηχανικά. Σε απόλυτα νούμερα, πχ ένα Omega Seamaster 2254.50 (μηχανικό) σε σχέση με το quartz αδελφάκι του, το 2264.50, με το οποίο διαφέρει μόνον στον μηχανισμό, η διαφορά στα υλικά είναι μόνον 100 ευρώ λόγω διαφορά κόστους στον μηχανισμό του quartz (περίπου 100 ευρώ) σε σχέση με τον μηχανισμό του αυτόματου (περίπου 200 ευρώ). Και για όσους ήθελαν να το γράψουν, όχι, το quartz calibre 1538 της Omega δεν κοστίζει 5-10 ευρώ όπως νομίζουν μερικοί...

Επομένως εδώ τι έχουμε; Έχουμε δύο ρολόγια με διαφορά στο κατασκευαστικό κόστος μόνον 100 ευρώ αλλά στην πώληση έχουν διαφορά πάνω από 400 ευρώ και στην μεταπώληση ακόμη πιο τραγική... Επιπλέον, θα πρέπει να υπολογίσουμε και το κόστος του προγραμματισμένου service για το μηχανικό σε 5-6 χρόνια και βλέπουμε ότι η διαφορά κόστους κτήσης και συντήρησης μεγαλώνει. Εδώ τι πληρώνει ο πελάτης; πληρώνει πρεστίζ, πληρώνει τη φιλοσοφία περί μέτρησης χρόνου, πληρώνει για την ανάδειξη του οικονομικού του επιπέδου, πληρώνει έναν τρόπο να ξεχωρίσει από τις χιλιάδες ανθρώπων που φοράνε ένα quartz της Q&Q. Είναι σαν τα επώνυμα μπλουζάκια ή τα τζην παντελόνια, όπου το κόστος σταματά στα 10 ευρώ αλλά η τιμή τερματίζει στα 300 ευρώ...

Προσωπικά, θέλω να έχω τον καλύτερο συνδυασμό μεταξύ των δύο. Θέλω να έχω ένα ρολόι όσο πιο κοντά στην ακρίβεια και την αντοχή του quartz αλλά με τη φιλοσοφία και το πρεστίζ του μηχανικού και νομίζω πως το βρήκα στο Omega Seamaster Pro 2254.50, το οποίο τελικά και κράτησα όταν αμφιταλαντευόμουν μεταξύ αυτού και του δίδυμου quartz αδελφού του (2264.50). Προσωπικά ήθελα ένα επώνυμο ρολόι με ρεαλιστική τιμή, με ακαταμάχητο design, για όλες τις ώρες, για όλες τις περιστάσεις και για όλες τις συνθήκες, από το γραφείο μου μέχρι μία δεξίωση ή από μία εκδρομή στο βουνό έως την κωπηλασία στη θάλασσα και νομίζω πως αυτό το ρολόι τα καταφέρνει επάξια παντού...
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #295 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 12:32:29 μμ »
.. περί κραδασμών και χτυπήμάτων, η Omega κάτι αναφέρι περί ανθεκτικότητας έως 5000g. Τι είναι αυτό;

αφορά στην "αντοχή" σε κραδασμούς και χτυπήματα όπως γράφεις, το μόνο που δεν αναφέρουν είναι σε τι χρόνο (πόσα g σε χιλιοστά ή εκατομμυριοστά του δευτερολέπτου) και τι είδος επιτάχυνσης. Για να καταλάβεις όμως τις τάξεις μεγέθους όταν το ρολόι "αντέχει" 5.000 g, το ανθρώπινο σώμα μπορεί να δεχτεί περί τα 100. Βέβαια λόγω μικρού βάρους (και αδράνειας) το ρολόι που το χτυπάς στο γραφείο όταν τσαντίζεσαι μπορεί να φτάσει αρκετές 100αδες g ...

Η σωστ'η μονάδα μέτρησης ε'ιναι τα jerk (=1 g/sec ή 1m/sec^3) αλλά κανείς δεν το χρησιμοποεί (και δεν το μετράει όταν συγκρίνει ρολόγια)



Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #296 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 01:27:12 μμ »
εγώ αντιθετως σε θέματα αντοχής,θεωρώ πως τα μηχανικά ρολόγια (συνήθως τα ρολεξ, και όλα τα υπόλοιπα με 2824,2892,7750 ) είναι τα πλέον αξιόπιστα και ανθεκτικά ρολόγια.
ήδη μετράω δυο χαλασμένα quartz από τουμπες  δυνατές σε σκι (προ 15ετιας και ένα πριν 6 χρόνια) ένα sector kai ενα Tag,με rolex sinn,panerai,iwc ποτέ μα ποτέ ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #297 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 01:34:42 μμ »
.......α ξέχασα και τα αγαπημένα Citizen,Seiko automatic....επίσης πολύ αξιόπιστα(σκυλιά!)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Anon

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 144
  • Spes mea in mens mentis est...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #298 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 03:51:16 μμ »
Για να καταλάβεις όμως τις τάξεις μεγέθους όταν το ρολόι "αντέχει" 5.000 g, το ανθρώπινο σώμα μπορεί να δεχτεί περί τα 100. Βέβαια λόγω μικρού βάρους (και αδράνειας) το ρολόι που το χτυπάς στο γραφείο όταν τσαντίζεσαι μπορεί να φτάσει αρκετές 100αδες g ...
Πριν λίγες μέρες έκανα ένα ψιλοcrash test στο Omega 2254.50 με κινήσεις σαν αυτές που περιγράφεις. Το αποτέλεσμα ήταν να φύγει μπροστά κάπου +6,5" από τα +3" που πήγαινε πιο πριν και πλέον επέστρεψε μέσα σε 4 μέρες ξανά στα +3"... ΕΞΟΧΑ!
To see a world in a grain of sand and a heaven in a wild flower, hold infinity in the palm of your hand and eternity in an hour...

Αποσυνδεδεμένος cercum

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
  • Haute horlogerie
    • Προφίλ
    • Www.Rologas.Com
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #299 στις: Νοέμβριος 07, 2009, 07:28:51 μμ »
εγώ αντιθετως σε θέματα αντοχής,θεωρώ πως τα μηχανικά ρολόγια (συνήθως τα ρολεξ, και όλα τα υπόλοιπα με 2824,2892,7750 ) είναι τα πλέον αξιόπιστα και ανθεκτικά ρολόγια.
ήδη μετράω δυο χαλασμένα quartz από τουμπες  δυνατές σε σκι (προ 15ετιας και ένα πριν 6 χρόνια) ένα sector kai ενα Tag,με rolex sinn,panerai,iwc ποτέ μα ποτέ ΚΑΝΕΝΑ απολύτως πρόβλημα

δεν ξερω αν ισχυει αυτο, το κοστος επισκευης αλλαζει σαφως
στις 7750 απο χτυπηματα σπαει στη μεση ο ροτορας... και δεν ειναι φθηνος αν μιλαμε για panerai κτλ
Τικ τακ, τικ τακ