Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392084 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #680 στις: Ιούνιος 03, 2010, 01:36:12 μμ »
Σαφώς. Όμως δείχνει πως δεν είναι αδύνατο.
Σήμερα ένα κοινό μηχανικό με ΕΤΑ άνετα είναι στα 1"-4" ημερησίως. Δηλ. αποκλίσης 30" με δύο λεπτά το μήνα. Αποδεκτή από την πλειοψηφία των ανθρώπων. Βεβαίως τα 1"-3" το μήνα των κουόρτζ είναι κορυφαία.

Φιλικά
Δημήτρης
Είπαμε τα μηχανικά έχουν μια ιδιαίτερη χάρη αλλά όταν συγκρίνεις την ακρίβεια quartz - μηχανικού αυτό καταντάει γελοίο . Μπορεί το δικό σου blackbird να κρατάει όντως το χρόνο που λες αλλά όπως είπε και ο george αποτελεί εξαίρεση οπότε δεν αντιπροσωπεύει τα όλα μηχανικά .

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #681 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:00:46 μμ »
Μ' αρέσει που έρχεσαι στα λόγια μου.  8)

Εγώ ένα Κάζιο περιμένω.  :smt047

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #682 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:11:28 μμ »
Δημήτρη όταν το πήρα εντυπωσιάστηκα που δεν έχανε δευτερόλεπτο την ημέρα! Έλεγα δεν είναι δυνατόν.
Γι' αυτό το φόρεσα επί δύο μήνες συνεχόμενα για να δω τι γίνεται, όπου έχασε ένα δεύτερο . Μετά δεν άντεξα κι άλλαξα ρολόι κι έτσι κατά αναλογία έγραψα 6" το χρόνο.
Το ρολόι το έχω 2+ χρόνια (αγορασμένο δεύτερο χέρι με άγνωστο ιστορικό) και αυτή τη βδομάδα ο παλμογράφος έδειξε 1".

φιλικά
Δημήτρης

φανταστικό! δυστυχώς οι περισσότερες ΕΤΑ δεν έχουν δυνατότητα μικρορύθμισης όπως τα ρολόγια με αντίβαρα στο μπαλάνσο, ROLEX, PATEK κτλ, τώρα στη καινούρια OMEGA είδαμε καλές γραφές.
Φυσικά και είναι αποδεχτό το +30 για μηχανικό, το oyster μου ήταν στο +10 για έναν ολόκληρο χρόνο.
Άλλο ένα μείον είναι ότι με τον καιρό αλλάζει η συμπεριφορά λόγω λαδιών-φθορών και ίσως κανά χτύπημα. Επίσης ο μαγνητισμός είναι ο μεγάλος εχθρός, έχω φίλο που μαγνητίστηκε το SUB του από κινητό! η κεραία είναι αρκετά δυνατός μαγνήτης για να επηρεάσει ένα μηχανικό. Το καινούριο κόλπο της TAG δεν ξέρω πως θα συμπεριφέρεται σε μαγνητικό πεδίο μιας και τον ισοχρονισμό τον κρατάνε μαγνήτες και όχι σπιράλ.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #683 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:27:46 μμ »
Blackbird σκέψου να στείλεις το Tag για COSC . Θα ανέβει πολύ η αξία του αν η ακρίβεια του είναι και πιστοποιημένη  ;)

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #684 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:31:46 μμ »
Blackbird σκέψου να στείλεις το Tag για COSC . Θα ανέβει πολύ η αξία του αν η ακρίβεια του είναι και πιστοποιημένη  ;)
Μάλλον θα τρελαθούν και οι ίδιοι στην Tag.  :megaeek:
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #685 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:35:15 μμ »
Blackbird σκέψου να στείλεις το Tag για COSC . Θα ανέβει πολύ η αξία του αν η ακρίβεια του είναι και πιστοποιημένη  ;)

θα το γράψει και στο dial??? έχει κάτι λεπτά μαρκαδοράκια με μύτη 0,1   :D :D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #686 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:41:19 μμ »
θα το γράψει και στο dial??? έχει κάτι λεπτά μαρκαδοράκια με μύτη 0,1   :D :D

καγκουριές . . δε χρειάζεται να γράψει τίποτα. Θα το ζητήσει η Tag για επίδειξη .
Είναι εκπληκτικό να υπάρχουν τέτοια αυτόματα όμως κατα κάποιο τρόπο αποτελεί απόκλιση (ευτυχώς θετική) από τις προδιαγραφές

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #687 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:44:06 μμ »
Βεβαίως τα 1"-3" το μήνα των κουόρτζ είναι κορυφαία.


εαν καποιος θελει ,μπορει να αγορασει,ενα casio radio controlled με 100 ευρω και δεν θα χανει ουτε 1"...δεν μπορουμε να μπουμε ,σε αυτο το τρυπακι!!!!

το καθε ρολοι εχει την χαρη του και τον ρολο του!να κοιταω με απαξιωση τα quartz ρολογια,σημαινει για μενα,οτι δεν αξιολογω σωστα το θεμα ρολοι.

οι Αμερικανοι πεζοναυτες ,αλλα και οι αστροναυτες ,δεν ειναι τυχαιο οτι κανουν χρηση quartz ρολογιων.νομιζω οτι καποια απο αυτα,τα εχει επισημα υιοθετησει και η ΝΑΣΑ..


Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #688 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:48:10 μμ »
Θα το ζητήσει η Tag για επίδειξη .
Αν ισχύει κάτι τέτοιο (Δεν έχω λόγω να το αμφισβητίσω) ΟΧΙμόνο θα το ζητήσει. ΤΕΜΕΝΑΔΕΣ θα του κάνουν. Μιλάμε για ακρίβεια καλύτερη από quartz. :supz:
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #689 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:49:55 μμ »
οι Αμερικανοι πεζοναυτες ,αλλα και οι αστροναυτες ,δεν ειναι τυχαιο οτι κανουν χρηση quartz ρολογιων.νομιζω οτι καποια απο αυτα,τα εχει επισημα υιοθετησει και η ΝΑΣΑ..

δώσε μας και καμία φώτο από τα εν λόγο ρολόγια να καμαρώσουμε  :D

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #690 στις: Ιούνιος 03, 2010, 02:59:16 μμ »
The DW5600E is currently approved for manned space flight use and has ridden on many shuttle missions. It is issued by NASA as approved astronaut equipment, can be worn and taken home by crew personnel, but must be returned after the mission is completed.

Check out this link: http://nasaexplores.com/show2_articlea.php?id=02-024


μερικες φωτο





« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2010, 03:05:12 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #691 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:01:09 μμ »
Hi, I know that NASA have used some of the Timex Ironman models... but what is the exact model they have used?
Where is possible to see some pictures of astronauts with the Ironman watch at wrist?


http://forums.watchuseek.com/archive/index.php/t-26439.html





Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #692 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:03:05 μμ »
πολλες αλλες πληροφοριες και φωτογραφιες υπαρχουν.....ποιοι ειμαστε εμεις,για να κρινουμε,τοσο ευκολα, τα quartz ρολογια?



« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2010, 03:10:08 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #693 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:18:44 μμ »
   Για μένα όλα κρίνονται, quartz, μηχανικά, εταιρείες, τα πάντα όλα. Άλλωστε και το θέμα αυτό ζητάει, κρίση και επιλογή μεταξύ quartz και μηχανικών ρολογιών.
   Αν το ερώτημα γινόταν σ'έναν άλλο χώρο και όχι σε ένα φόρουμ ρολογιών, τα αποτελέσματα θα ήταν διαφορετικά. Εδώ όμως είναι λογικό να υπάρχει "αδυναμία στα μηχανικά και τα quartz ή να απορρίπτονται ή να θεωρούνται επικουρικά και συμπληρωματικά των μηχανικών.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #694 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:21:31 μμ »
καθε ρολοι,εχει το χωρο του.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #695 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:43:03 μμ »
watches in space

http://digilander.libero.it/generalresearch/main.html

US navy seals and military pics

http://mygshock.com/wiki/Trivia#Origin_of_G-Shocks_being_used_by_Navy_Seals

http://mygshock.com/wiki/Photos_of_G-Shocks_in_the_US_Military


και τα σουηδικά Halda που έχουν το ψηφιακό για διάστημα και το μηχανικό για dress.

http://www.haldasweden.com/
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #696 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:44:14 μμ »



Τι μου θύμισες τώρα φίλε george...

Αγορασμένο τον Ιούνιο του 1989, το έχω ακόμη και θα το ποστάρω κι εδώ κάποια στιγμή...

Το ρολόι που με συνόδεψε πιστά στις πιο δύσκολες αλλά και πιο μαγικές στιγμές της μέχρι τώρα ζωής μου.

6 θετικά G's για πλάκα...

X

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 03, 2010, 03:55:08 μμ από X vintage »

Αποσυνδεδεμένος X vintage

  • Vintage Guru
  • 44mm case
  • *
  • Μηνύματα: 637
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #697 στις: Ιούνιος 03, 2010, 03:50:14 μμ »
Bruce McCandless, ο πρώτος άνθρωπος στην Ιστορία που πραγματοποίησε τελείως ελεύθερο περίπατο στο διάστημα.

Απλά   :respect: :respect:

Χ

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #698 στις: Ιούνιος 03, 2010, 04:09:48 μμ »
το καλό με τα quartz, ψηφιακά βασικά, και αυτό χαίρομαι, είναι ότι ξέρω ότι η ακρίβεια τους είναι αυτή, πχ +3, άντε να κάνει πολύ κρύο ή ζέστη να πάει +2 ή +4 το μήνα. Αλλά τέλος. Δε θα μαγνητιστούν και θα αρχίσουν να τρέχουν, δεν θα το χτυπήσω και θα σταματήσει ή θα χάνει σαν τρελό ή μετά από 5 χρόνια δε θα πηγαίνει πίσω επειδή θέλει σέρβις.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #699 στις: Ιούνιος 03, 2010, 05:24:30 μμ »
Τι μου θύμισες τώρα φίλε george...

Αγορασμένο τον Ιούνιο του 1989, το έχω ακόμη και θα το ποστάρω κι εδώ κάποια στιγμή...

Το ρολόι που με συνόδεψε πιστά στις πιο δύσκολες αλλά και πιο μαγικές στιγμές της μέχρι τώρα ζωής μου.

6 θετικά G's για πλάκα...

X



καθε ρολοι εχει τον χωρο του.

πολυ θα ηθελα να μας μιλησεις για τα "διαστημικα" quartz

saluti ;)