Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 389385 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #660 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:19:35 μμ »
ρε παιδιά εδώ συγκρίνουμε δύο τεχνολογίες όχι τι επιλέγει ο καθένας και γιατί.
Επίσης μερικοί παίρνουν στα σοβαρά όλα όσα λέγονται και δημιουργούνται παρεξηγήσεις . Ας ηρεμήσουμε λίγο  :D
φτάσαμε σε σημείο να διώχνουμε τα μέλη του forum (giorgosmg)

Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #661 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:26:59 μμ »
Και εγώ υποστηρίζω τα μηχανικά ρολόγια (αυτόματα & κουρδιστά), γιατί ένα μηχανικό ρολόι είναι ζωντανός οργανισμός δεν τροφοδοτείται από οποιαδήποτε μπαταρία ,εμείς του δίνουμε ζωή και το αισθανόμαστε που εργάζεται ακατάπαυστα.
Αν πάμε βέβαια σε in house calibers(πράγμα αρκετά δαπανηρό μεν) αλλά εκεί εκτιμάς τον κόπο και το μεράκι του ωρολογοποιού τον χρόνο που διέθεσε αυτός ο άνθρωπος για να φτιάξει αυτό το αριστούργημα και το θεωρώ τιμή μου να φοράω ένα τέτοιο ρολόι όσο υπερβολικό και να ακούγεται.

Φιλικά Girard

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #662 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:38:38 μμ »
η ψηφοφορία είναι αστεία, αν βάλω και εγώ μια στο G-Shock forum Casio vs Patek ποιο νομίζεται θα είναι το αποτέλεσμα?   ;D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #663 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:42:01 μμ »
η ψηφοφορία είναι αστεία, αν βάλω και εγώ μια στο G-Shock forum Casio vs Patek ποιο νομίζεται θα είναι το αποτέλεσμα?   ;D

Επικράτηση του G με ελαφρύ μόνο προβάδισμα έναντι του Patek; ;D


Αποσυνδεδεμένος Girard

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
  • Graham-GMT_Alarm
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #664 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:48:26 μμ »
η ψηφοφορία είναι αστεία, αν βάλω και εγώ μια στο G-Shock forum Casio vs Patek ποιο νομίζεται θα είναι το αποτέλεσμα?   ;D

Aγαπητέ dimRHO, η παρούσα ψηφοφορία δεν είναι καθόλου αστεία αντίθετα αυτή που αναφέρεις είναι το λιγότερο αστεία εφ' όσον διεξάγεται σ'ένα forum που αφορά casio.Tώρα τι σχέση έχει ο PP με την casio που βγάζει και κομπιουτεράκια την απάντηση δώστη μόνος σου.
Φιλικά Girard

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #665 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:52:18 μμ »
η ψηφοφορία είναι αστεία, αν βάλω και εγώ μια στο G-Shock forum Casio vs Patek ποιο νομίζεται θα είναι το αποτέλεσμα?   ;D

ισα ισα το αποτελεσμα της ψηφοφοριας ειναι πολυ καλο για τα guartz , οι μισοι και παραπανω εχουν ΚΑΙ guartz ,οι μισοι απο αυτους που εχουν Gshock εχουν ομως και patek ?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #666 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:55:20 μμ »
μα η ψηφοφορια ,εχει και στοχο να αποφορτισει το κλιμα και να καταγραψει μια ταση...δεν εχει νικητη!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #667 στις: Ιούνιος 02, 2010, 03:57:36 μμ »
εγώ μια στο G-Shock forum Casio vs Patek ποιο νομίζεται θα είναι το αποτέλεσμα?

εδω μιλας για 2 μαρκες!!!


καθε ρολοι ,εχει την χρηση του

ειναι σαν το jlc για τους Αμερικανους πεζοναυτες!!!!! ???

« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 02, 2010, 04:21:03 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #668 στις: Ιούνιος 02, 2010, 04:49:59 μμ »
Επικράτηση του G με ελαφρύ μόνο προβάδισμα έναντι του Patek; ;D


:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #669 στις: Ιούνιος 02, 2010, 05:37:11 μμ »

Επικράτηση του G με ελαφρύ μόνο προβάδισμα έναντι του Patek; ;D


 :jg: :cheers: :jg:




ισα ισα το αποτελεσμα της ψηφοφοριας ειναι πολυ καλο για τα guartz , οι μισοι και παραπανω εχουν ΚΑΙ guartz
 

Ακριβώς όπως το είπες,οι μισοί έχουν και quartz. Aν έπρεπε να ψηφίσουν ένα μόνο από τα δύο, ο φίλος dimRHO θα ήταν σαν την καλαμιά στον κάμπο ;D

Πλακίτσα κάνουμε παιδιά, προς αποφυγή παρεξηγήσων.....το αποτέλεσμα πάντως είναι φυσιολογικό για φόρουμ φίλων του ρολογιού ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #670 στις: Ιούνιος 02, 2010, 10:32:44 μμ »
ψηφισα μηχανικο,το quarz ειναι μια πρακτικη λυση,το μηχανικο ειναι ανεξηγητο παθος.

ρε παιδια ειμαι ετοιμος ν αγορασω μια 2836-2,μεσα στο <σπιτι> φυσικα,βοηθηστε με παιδια ειμαι αγιατρευτος,πειτε μου κατι,ελεος σταματηστε μεεεεεεεεεεεεεε.

Αποσυνδεδεμένος houston

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 489
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #671 στις: Ιούνιος 03, 2010, 09:51:27 πμ »
???

Άντε ξανά, μανά.
Μα είναι δυνατόν να είσαι τόσο μεγάθυμος και ευρύνους μιλώντας για τον άδικο χρωματισμό των συνανθρώπων μας, να υπερασπίζεσαι με ύφος ντεκλαρέ το "έχω El primero, αλλά δεν τρέχει μία κιόλας, τον αγόρασα μόνο επειδή με εξιτάρει"
και από την άλλη να χρωματίζεις τη δική μου άποψη ως δογματική επειδή αδιαφορώ για τα quartz και με ... εξιτάρει η συνεργασία των κινούμενων μηχανικών μερών ενός μηχανικού ρολογιού τόσο που να του προσδίδω χαριτολογώντας "ψυχή" (σε εισαγωγικά φυσικά, μην κάνεις ότι δεν τα είδες).

Άσε λοιπόν καλύτερα το κήρυγμα. Κι επειδή νομίζω ότι είσαι αρνητικά διακείμενος απέναντί μου, και δεν τα σηκώνω εγώ αυτά, ραντεβού πίσω από το παλιό εργοστάσιο αύριο στις δώδεκα το μεσημέρι ακριβώς. Θα μονομαχήσουμε κρατώντας ξυλάκι Φάτσα Μπανάνα της Έβγα. Εκτός αν προτιμάς Algida.



Όπως νομίζεις nin. Εσύ το διάλεξες. Ετοιμάσου να γευτείς το ξυλάκι....εεεεε, συγνώμη, το σπαθί μου! Αν κερδίσω θα κάψουμε τελετουργικά το μηχανισμό από το ρολόι που φοράς ενώ αν χάσω......εεεεεε, δε ξέρω, πρότεινε εσύ κάτι! ;D


Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #672 στις: Ιούνιος 03, 2010, 09:57:09 πμ »
όποιος μου φέρει μηχανικό που να χάνει λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο το μήνα που χάνει το Riseman μου θα του το χαρίσω!
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #673 στις: Ιούνιος 03, 2010, 10:10:35 πμ »
Ποιο εννοείς ότι θα χαρίσεις;
Το μηχανικό ή το Riseman;

Αν εννοείς το Riseman μαλλον κάτι σαν να τον τιμωρείς είναι. (Τον συγκεκριμένο εννοώ, εγώ θέλω ένα).

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #674 στις: Ιούνιος 03, 2010, 10:40:44 πμ »
Ποιο εννοείς ότι θα χαρίσεις;
Το μηχανικό ή το Riseman;

Αν εννοείς το Riseman μαλλον κάτι σαν να τον τιμωρείς είναι. (Τον συγκεκριμένο εννοώ, εγώ θέλω ένα).


ναι, το Riseman, έχω και κάτι άλλα στο +3, ευκολότερη πρόκληση, θέλει κανείς Mudman ή Gulfman?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #675 στις: Ιούνιος 03, 2010, 10:46:30 πμ »
όποιος μου φέρει μηχανικό που να χάνει λιγότερο από 1 δευτερόλεπτο το μήνα που χάνει το Riseman μου θα του το χαρίσω!


Παρόν.



6" το χρόνο.

Φιλικά
Δημήτρης

Κράτα το πανωσήκωμα. Ένα DW-6700 μπορούμε να βρούμε;

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #676 στις: Ιούνιος 03, 2010, 10:52:55 πμ »
Παρόν.

6" το χρόνο.

Φιλικά
Δημήτρης


αυτό δυστυχώς είναι αδύνατο για ένα μηχανικό, ειδικά για μια ETA, το γνωρίζουμε όλοι. εκτός και αν είχε τρέξει μερικά λεπτά, μετά άρχισε να πηγαίνει πίσω και τελικά όταν το τσέκαρες ήταν στο +6"
ακόμα και τα parachrome και σπιράλ σιλικόνης δεν κρατάνε τόση ακρίβεια.

στο WUS βάλε μια αγγελία.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #677 στις: Ιούνιος 03, 2010, 11:50:55 πμ »
Δημήτρη όταν το πήρα εντυπωσιάστηκα που δεν έχανε δευτερόλεπτο την ημέρα! Έλεγα δεν είναι δυνατόν.
Γι' αυτό το φόρεσα επί δύο μήνες συνεχόμενα για να δω τι γίνεται, όπου έχασε ένα δεύτερο . Μετά δεν άντεξα κι άλλαξα ρολόι κι έτσι κατά αναλογία έγραψα 6" το χρόνο.
Το ρολόι το έχω 2+ χρόνια (αγορασμένο δεύτερο χέρι με άγνωστο ιστορικό) και αυτή τη βδομάδα ο παλμογράφος έδειξε 1".

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #678 στις: Ιούνιος 03, 2010, 11:55:33 πμ »
ειναι η εξαιρεση,οχι ο κανονας.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #679 στις: Ιούνιος 03, 2010, 12:11:41 μμ »
Σαφώς. Όμως δείχνει πως δεν είναι αδύνατο.
Σήμερα ένα κοινό μηχανικό με ΕΤΑ άνετα είναι στα 1"-4" ημερησίως. Δηλ. αποκλίσης 30" με δύο λεπτά το μήνα. Αποδεκτή από την πλειοψηφία των ανθρώπων. Βεβαίως τα 1"-3" το μήνα των κουόρτζ είναι κορυφαία.

Φιλικά
Δημήτρης