Αποστολέας Θέμα: TUDOR  (Αναγνώστηκε 378754 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #600 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 07:47:12 μμ »

Τι να πω, Χάρη; :smt102



Μιας όμως και ανοίξαμε την κουβέντα, να η απαντητική επιστολή της IWC στον Ιταλό που προανέφερα:



"Egregio signor.......,

la ringraziamo della sua richiesta e dell’interesse dimostrato nei confronti di IWC Schaffhausen.
Desideriamo informarla che il Ingenieur Automatico con riferimento IW323902 è dotato di un movimento ETA.
Dall’inizio del 2011, la ETA SA fornisce a IWC movimenti completamente assemblati realizzati secondo i nostri standard e le nostre specifiche. La ETA SA ha integrato nel proprio processo produttivo tutte le modifiche richieste da IWC: ecco perché questi movimenti sono dotati delle più moderne tecnologie e soddisfano appieno gli elevati standard qualitativi di IWC. Ogni singolo movimento è soggetto alle attente procedure di verifica che avvengono nei laboratori IWC. Questo significa che i movimenti devono raggiungere un grado di precisione pari a –0/+7 al giorno per poter assicurare che gli orologi non siano troppo lenti e che la velocità non superi i 7 secondi al giorno.
Un orologio IWC rappresenta per noi un’opera d’arte completa. La combinazione tra movimento, forma e design, materiali esclusivi e ricercati e un utilizzo estremamente intuitivo rendono i nostri segnatempo degli strumenti di precisione di prima qualità al di là di qualsiasi categoria di prezzo.
Non esiti a contattarci per ulteriori informazioni.
Cordiali saluti da Schaffhausen"







Δηλαδή, το μαυρισμένο: "από τις αρχές του 2011 (και όχι μετά τον Ιούλιο του 2013, όπως ανέφερα) η ΕΤΑ προμηθεύει την IWC μηχανισμούς πλήρως συναρμολογημένους".....

Όπως και να έχει κάπου κάτι "βρωμάει"..
Και δεν είμαστε μόνο εμείς που προβληματιζόμαστε.
Παρακάτω, ένα νήμα που ξεκίνησε για ένα εισερχόμενο και από μια φωτό του open back συζητήθηκε να είναι ο μηχανισμός μέχρι και σελλίτα...
http://orologi.forumfree.it/?t=68184682&st=135

(στο ίδιο νήμα παρακάτω, γίνεται η αναφορά και στην επίμαχη επιστολή).


και συνεχιζει λεγοντας ότι είναι δημιουργημένοι συμΦωνα με τα στανταρντς της IWC και ότι εχει ενσωματωσει ολες τις τροποποιήσεις που η IWC εχει ζητησει,γι αυτους τους λογους αυτοι οι μηχανισμοι είναι εφοδιασμένοι με τις πιο προηγμένες τεχνολογιες και ικανοποιουν απολυτα τα ποιοτικα κριτήρια της IWC.Κάθε μηχανισμος υπόκειται και στον τεχνικο ελεγχο των εργαστηριων της IWC ώστε να επιβεβαιωθεί η αρτιοτητα.
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #601 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 08:06:03 μμ »
... το ρολεξ του φτωχού μου ακούγεται γέλιο ... για τον απλούστατο λόγο "πόσο φτωχός μπορεί να είναι κάποιος που δίνει 2500 ευρώ για ρολόι"


... για ρολόι Γενόσημο μου έρχεται πιο βολικά στο μυαλό μου ...!!! ;D

... κάνει την ίδια δουλειά με το πρωτότυπο στο 1/3 της τιμής ...!!!

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #602 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 09:22:23 μμ »
desmo που είσαι;


Έλα στριφτερέ!

Εδώ, προσπαθώ να αποφασίσω πιο μου αρέσει περισσότερο...
θεωρώ πως είναι το ίδιο όμορφα αλλά με διαφορετικό τρόπο.

Βασικά εγώ το μπλε ζαχάρωνα και ήρθε τώρα η Τυδώρ με το μαύρο και μου τα χάλασε.
Όχι ότι δεν θεωρώ το μπορντό ένα μικρό έπος, αλλά στην φάση την δική μου δεν θα το επέλεγα. Να 'ταν όλα τα διλήμματα τέτοια.









Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #603 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 10:32:30 μμ »
φοβαμαι οτι δεν μπορω να παρακολουθησω τη συζητηση. τα tudor οσο τουλαχιστον με αφορα με το BBB (black bay burgundy) ειναι...



 :D :D :D

BBB (black bay blue)
BBB (black bay black)

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #604 στις: Νοέμβριος 01, 2015, 11:25:15 μμ »


 :D :D :D

BBB (black bay blue)
BBB (black bay black)

Το εγραψε με το Β που σημαινει burgundy..

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #605 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 06:52:21 πμ »

 :D :D :D

BBB (black bay blue)
BBB (black bay black)

είπε ο ΒΒΒ*.... :smoker:




Φιλικά Γιώργος


* ΒΒΒ (Βόρειος BlackBird)

Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #606 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:02:27 μμ »








and the best...



στο μπλε οι δυο φωτο μου αρεσουν... ωραια η σκεψη με το στυλ "παλιο" μπρασελε... βεβαια και για μενα το κενο που αφηνει το καθε ρολοι μεταξυ κασας και λουριου με χαλαει αλλα σε αυτο μου αρεσει... και δεν παμε καλα....  ;D
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #607 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:15:32 μμ »
Ας τοποθετηθώ κι΄εγώ ως κάτοχος λοιπόν...
Μεταξύ των τριών εναλλακτικών: θα έπαιρνα το κόκκινο εάν το ΒΒ ήταν μέρος μίας μεγάλης συλλογής και το ήθελα για μία στο τόσο. Η "ρετρό" αισθητική του, μου φαίνεται πιο δύσκολη.
Θα έπαιρνα πιθανώς το μαύρο, αν το είχα δει από κοντά & ήξερα πως είναι. Σίγουρα είναι ό,τι πιο κοντά σε sub και σίγουρα το κενό του μπρασελέ δεν μου αρέσει. Μου θυμίζει after market. Θεωρώ ότι το μπρασελέ (και ως ποιότητα και αισθητικά) είναι από τα "δυνατά" σημεία του BB. Και δεδομένης της μεγάλης απόστασης που έχουν οι τρύπες για τις μπαρέτες από την κάσα, το θέαμα δεν μου αρέσει καθόλου. Εδώ κάναμε ολόκληρο "σχεδιασμό" για να κάτσουν καλά τα after market δερμάτινα και πήρα και τα end links, ακριβώς γι΄αυτό το λόγο...

Τέλος και στο κόκκινο και στο μαύρο, το ότι το dial είναι με χρυσαφί markers δεν με ενθουσιάζει. Προτιμώ το λευκό του μπλε ΒΒ.

Πήρα το μπλε, αφενός επειδή το βρήκα σε πολύ καλή τιμή, αφετέρου επειδή μου φάνηκε ότι θα το φορούσα πολύ. Όπως και έγινε: το ρολόϊ το φοράω πάρα πολύ σε καθημερινή βάση, χωρίς να το σκεφτώ ιδιαίτερα. Μου δίνει την αίσθηση που μου έδινε και το 1460 (του Άρη) ένα διάστημα που μου το είχε παραχωρήσει: ένα ρολόϊ που πάει με όλα, για όλες τις ώρες, για όλες τις περιστάσεις. Δε σε προβληματίζει ποτέ.

Φυσικά, θα προτιμούσα να έχω το SUB και έφτασα πολύ κοντά στο να δώσω το ΒΒ για να πάρω ένα SUB (14060) που βρέθηκε σε καλή κατάσταση.
Όμως το "φιλοσόφησα" λίγο το θέμα: η διαφορά που θα έπρεπε να δώσω μου φάνηκε μεγάλη για να δώσω ένα καινούργιο ρολόϊ (που είναι ακόμα στην εγγύηση) και να πάρω ένα ρολόϊ 8-ετίας, έστω και με πιο "βαρύ" όνομα.
Η δε διαφορά τους (αισθητικά) μου φαίνεται ελάχιστη.

Σίγουρα, αν είχα την άνεση, θα είχα προτιμήσει ένα ROLEX. Όμως δε θεωρώ το ΒΒ το "φτωχό συγγενή". Έχει άλλη αίσθηση, έχει άλλο "στήσιμο" στο καρπό, το θεωρώ τελείωςς edit: ΑΡΚΕΤΑ διαφορετικό ρολόϊ.

"Φλέρταρα" και με το Breitling το SOH, αρκετές φορές, όμως το ΒΒ μου φάνηκε πιο "μάχιμο". Το SOH μου έκανε σε πιο "dress-diver" (αν υπάρχει τέτοιος όρος).

Πάντως εάν μπορέσω να εξασφάλίσω και ένα μαύρο bezel από το καινούργιο ΒΒ, μάλλον θα το πάρω. Για να έχω τη δυνατότητα εναλλαγής εάν και όποτε το θελήσω.

Εγώ και το ΒΒΒ(blue) μου, που τη γλύτωσε από του Χάρου τα δόντια, σας χαιρετούμε :up:

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #608 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:19:50 μμ »
πολυ καλα εκανες Αγγελε και το κρατησες!! και γω οποτε βλεπω το μπλε bb μου ερχεται στο μυαλο το SOH... να παρεις την μαυρη στεφανη εννοειται!!ελπιζω σε λιγο καιρο να ειμαστε στην ιδια πλευρα... απο διαφορετικο χρωμα...  ;)
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #609 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 09:24:02 μμ »
Ρε κουμπάρε, μπραβο .....μυθιστόρημα ....περνώ τις εκδόσεις κέδρου.....τωρα!! ;)
Μέχρι και ταινία βλέπω με τη ζωή του BBB και εσένα να σε κανει ο Nikolas cage....
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #610 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:35:52 μμ »
Ποιος; ο ωραίος;

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #611 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:41:33 μμ »
"If I were to send you flowers were would I send them? No..no...let me rephrase ...if I let you suck my ....would you be grateful?" NC in face off....

Black, άμα δε κάνει να βάλω το μπράντ το πιτ.....




Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
TUDOR
« Απάντηση #612 στις: Νοέμβριος 02, 2015, 10:47:58 μμ »
"If I were to send you flowers were would I send them? No..no...let me rephrase ...if I let you suck my ....would you be grateful?" NC in face off....

Black, άμα δε κάνει να βάλω το μπράντ το πιτ.....

Sent from my iPhone using Tapatalk

Κατά γενική ομολογία, πιό πολύ φέρνω σε Μπραντ Πιτ, παρά σε Νίκολας Κέϊτζ...
Όταν πάρεις το βιβλίο με την αυτοβιογραφία μου, θυμίσου να το φέρεις να στο υπογράψω.


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #613 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 01:18:59 πμ »
...το κενό του μπρασελέ...


Mε κενό στο μπρασελέ είναι το Black Bay One. Το καινούργιο μαύρο έχει το ίδιο με τα αλλά δυο. :)

Για τους φάν του μπορντό, από τις ωραιότερες φωτό που έχω δει είναι του Andi στο flickr. Δυστυχώς είναι λίγες:

https://www.flickr.com/photos/ae24/page1


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #614 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 01:23:35 πμ »
Mε κενό στο μπρασελέ είναι το Black Bay One. Το καινούργιο μαύρο έχει το ίδιο με τα αλλά δυο. :)

Για τους φάν του μπορντό, από τις ωραιότερες φωτό που έχω δει είναι του Andi στο flickr. Δυστυχώς είναι λίγες:

https://www.flickr.com/photos/ae24/page1



ειδες σε αυτη την συλλογαρα μονο το μπορντο μπορουσε να σταθει...  :dielaughing:
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #615 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:19:00 μμ »
Ο άλλος παρήγγειλε κι έβαλε χρυσάφι μερσεντές δείκτες για το μαύρο , ώστε να είναι ακριβώς ίδιο με το παλιό , και το πουλάει ενα χιλιάρικο πάνω απο ότι πωλούνται τα κανονικά.
Τι άλλο θα δούμε?
http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=441468

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #616 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:24:02 μμ »
Ο άλλος παρήγγειλε κι έβαλε χρυσάφι μερσεντές δείκτες για το μαύρο , ώστε να είναι ακριβώς ίδιο με το παλιό , και το πουλάει ενα χιλιάρικο πάνω απο ότι πωλούνται τα κανονικά.
Τι άλλο θα δούμε?
http://www.rolexforums.com/showthread.php?t=441468

Όμορφο δεν είναι, Γιάννη;
Ο κανονικός ωροδείκτης δεν είναι και από τα δυνατά σημεία του ΒΒ.

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #617 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 08:28:42 μμ »
Σπύρο όντως είναι ωραίο και είναι ακριβώς ίδιο με το παλιό , αλλά χίλια πάνω? Για μια μοντα.
Προσωπικά οι snowflake δείκτες μου αρέσουν.

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #618 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 09:12:25 μμ »
Για μένα το τέλειο μπλακμπέι!
Τώρα για το κόστος τέτοιας μοντίφας, θεωρώ ότι είναι θέμα χρόνου να πολλαπλασιστούν τέτοια "κρούσματα" οπότε θα πέσει...

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #619 στις: Νοέμβριος 03, 2015, 09:32:31 μμ »
Κουκλάκι....
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...