Αποστολέας Θέμα: TUDOR  (Αναγνώστηκε 378932 φορές)

0 μέλη και 4 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #680 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:07:36 μμ »
Δε ξέρω άμα υπάρχει σωστή απάντηση σε αυτό το ερώτημα... Αλλά μόνο και μόνο ότι σε έχει βάλει σε αμφιβολία η εταιρία θεωρείτε επιτυχημένη... προφανώς καμία εταιρία δε φτιάχνει θυγατρική για να χτυπήσει το ίδιο της το προϊόν... ας πάμε σε πιο εύκολο στόχο όπως το polo δεν είναι ούτε ibiza ούτε fabia... δεν παύει όμως να είναι πολύ υποδεέστερα... θεωρούν ότι είναι πολύ πιο πάνω από τον ανταγωνισμό  και λίγο χαμηλότερα από το πρωτότυπο... Έτσι θεωρεί και η Rolex την Tudor... σαφώς καλύτερη από Ω και Β αλλά κάτω από R...
Απλά πράγματα... Χαχαχαχαχα το σίγουρο είναι ότι στα μάτια μου δε μοιάζει με ρολεξ και το θέλω.. είναι πανέμορφο...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #681 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:16:08 μμ »
Εσύ τώρα το τερματισες. Σαφώς καλύτερη από Ω και B. Παναθεμα με σου απαγορεύεται να το αγοράσεις λολολολ

Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι καλύτερο το ρολεξ. Είπα ότι δεν είναι χαοτικη η διαφορά.

Just for the record
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #682 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:20:21 μμ »

Θοδωρή, δεν ξέρω.
Πήγα πρόσφατα στη ρόλεξ και δοκίμασα το μαύρο και το κόκκινο BB.
Δεν κοίταγα να πάρω ρόλεξ, αλλά μήπως μου γυαλίσει κανένα tudor.
Το κόκκινο ας πούμε έχει θέση σε μια συλλογή λόγω χρώματος.
Όμως σύγκριση με ρόλεξ δεν γίνεται.




Δημήτρη τα είπαμε..

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,1002.msg333009.html#msg333009

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #683 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:37:54 μμ »
βασικα σπυρο ειναι θεμα γουστου. στον καθενα αρεσει κατι διαφορετικο. παιζουν ρολο πολλα πραγματα. πχ εμενα μου αρεσει το moonwatch απιστευτα σα ρολοι. any time, any place, any where το προτιμω απεναντι σε sub. ειναι καλυτερο ρολοι? θεωρητικα οχι. εχουν χαοτικη διαφορα. ε και? εγω το προτιμω by far. αν πηγαινα να αγορασω sub θα εφευγα με το moonwatch. ειναι θεμα γουστου και ευτυχως. ειδαλλως ολοι θα ειχαμε ιδιο κουρεμα και ιδια αυτοκινητα. booooooring

Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #684 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:45:51 μμ »
Εσύ τώρα το τερματισες. Σαφώς καλύτερη από Ω και B. Παναθεμα με σου απαγορεύεται να το αγοράσεις λολολολ

Εγώ δεν είπα ότι δεν είναι καλύτερο το ρολεξ. Είπα ότι δεν είναι χαοτικη η διαφορά.

Just for the record
Εγώ είπα τι θα θεωρεί η R χαχαχαχαχα

Σπύρο είναι δύο Tudor αν και είναι τρελά και υπάρχει και καινούργιο μου φαίνεται σε κατάστημα στη Γλυφάδα... θα δείξει...

Sent from my Huawei P8 using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #685 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 09:48:19 μμ »
Εντάξει νομίζω ότι έχει γίνει ένα μπλέξιμο μεταξύ του "ποιό είναι καλύτερο" και του "ποιό αρέσει στον καθένα".
Άλλο το ένα, άλλο το άλλο.
Το ότι μου αρέσει π.χ το TUDOR περισσότερο από το SUB (σαν παράδειγμα το λέω) δε σημαίνει κατ΄ανάγκη ότι το TUDOR είναι καλύτερο από το SUB.
Όταν λέω "καλύτερο" εννοώ σε απτά χαρακτηριστικά και όχι στο θέμα του σχεδίου π.χ ή του τι ταιριάζει καλύτερα στο χέρι μου.
Δηλαδή: μηχανή, ποιότητα κατασκευής, δουλειά στην κάσα, αποδεδειγμένη αντοχή στο χρόνο κλπ.

Ε, νομίζω σε όλα αυτά δεν υπάρχει σύγκριση μεταξύ TUDOR και SUB. Δε λέω ότι η διαφορά είναι χαοτική, αλλά ότι σαφώς το TUDOR υπολείπεται του SUB.

Από εκεί και πέρα, το ποιό αρέσει στον καθένα, ποιό "πηγαίνει" καλύτερα στον καθένα, ποιό θέλει ο καθένας, είναι άλλη συζήτηση...

IMO που λένε και τα Αμερικανάκια  ;)

Αποσυνδεδεμένος glg

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3064
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #686 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 10:53:43 μμ »
Νομίζω και τα δυο είναι υπερτιμημένα .
Η διαφορά δεν είναι χαοτική, είναι όμως υπολογίσιμη.
Κάποτε έπαιρνες τυδωρ επειδη ήθελες ρόλεξ αλλα δεν είχες τα λεφτά, τώρα παίρνεις τύδωρ επειδη γουστάρεις , και μπορεί να έχεις και ρόλεξ ήδη.
Ευτυχώς στο ενδιάμεσο της τιμής υπάρχει η Ω

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #687 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 11:26:28 μμ »
Αν στο BB είχε την κορώνα στο σήμα και όχι το ροδο, τον κόβω φέτες και τον πετάω στα σκυλιά πως οι 9/10 που λένε για χαοτικη διαφορά θα έλεγαν το ανάποδο

+a million
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος macedonianGR

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 120
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #688 στις: Δεκέμβριος 16, 2015, 11:59:08 μμ »

Το να λέμε ότι tudor και rolex δεν έχουν μεταξύ τους διαφορά και δη χαοτική, είναι σα να δεχόμαστε ως ενδεχόμενο ότι κάποιος μπορεί να μπει σε κατάστημα να αγοράσει ρόλεξ και να βγει με τυδώρ.
Πράγμα ασφαλώς αστείο.



Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #689 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 12:11:07 πμ »
...

Αν στο BB είχε την κορώνα στο σήμα και όχι το ροδο, τον κόβω φέτες και τον πετάω στα σκυλιά πως οι 9/10 που λένε για χαοτικη διαφορά θα έλεγαν το ανάποδο.

ΥΓ. Έχω και BB και Rolex expl οπότε δεν είμαι biased.

Όχι ρε φίλε, μην κάνεις τέτοιες δηλώσεις και είσαι και νέος άνθρωπος :lol:

+a million

Άλλος από εκεί...
Και εσύ τον κόβεις φέτες;  :shocked: :shocked: :shocked:

Νομίζω και τα δυο είναι υπερτιμημένα .
Η διαφορά δεν είναι χαοτική, είναι όμως υπολογίσιμη.
Κάποτε έπαιρνες τυδωρ επειδη ήθελες ρόλεξ αλλα δεν είχες τα λεφτά, τώρα παίρνεις τύδωρ επειδη γουστάρεις , και μπορεί να έχεις και ρόλεξ ήδη.
Ευτυχώς στο ενδιάμεσο της τιμής υπάρχει η Ω

Εδώ είσαι...
Επειδή έχει τύχει και είχα το TUDOR, έχω το ΡΟ και έχω χαζέψει/φορέσει πολλές φορές το SUB, κατά τη γνώμη μου το ΡΟ είναι "μισό κλικ" πίσω από το SUB (αλλά με πολύ καλύτερο value for money) ενώ το TUDOR "ένα κλικ" κάτω από το ΡΟ (τουτέστιν 1,5 κλικ κάτω από το SUB) με επίσης πολύ καλό value for money.

Και επαναλαμβάνω ότι μιλάω για απτή ποιότητα και όχι για το αν "μου πηγαίνει" στο χέρι.

To ότι το SUB είναι υπερτιμημένο, είναι άλλη (τεράστια) συζήτηση...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #690 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 12:13:02 πμ »
Χαοτική διαφορά στα σημερινά ρολόγια δεν υπάρχει. Όλα είναι θέμα "πλύσης εγκεφάλου" και μάρκετινγκ κάθε εταιρίας. Διαφορές υπάρχουν και οριοθετούνται με το target group που απευθύνεται η κάθε εταιρία. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποιότητα κατασκευής ενός συνόλου εξαρτημάτων παρά μόνο σε βάθος χρόνου και με μεγάλο δείγμα προς εξέταση/παρατήρηση. Η αξιοπιστία μιας εταιρίας μέχρι σήμερα σου δίνει ένα "αβαντάζ" για να την εμπιστευθείς στο μέλλον αλλά μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Προσωπική μου εκτίμηση για τα 2 ρολόγια που τέθηκαν σε σύγκριση:
Αξιόπιστα και όμορφα και τα 2. Διαφέρουν στην τιμή και σε μερικά άλλα χαρακτηριστικά που δεν κάνει την διαφορά μεταξύ τους χαώδη. Απλά ..... είναι δυο διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου τύπου ρολογιού (diver και καλά!!). Αισθητικό πιο πολύ είναι το θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #691 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 07:37:50 πμ »
Όχι ρε φίλε, μην κάνεις τέτοιες δηλώσεις και είσαι και νέος άνθρωπος :lol:

Άλλος από εκεί...
Και εσύ τον κόβεις φέτες;  :shocked: :shocked: :shocked:

Εδώ είσαι...
Επειδή έχει τύχει και είχα το TUDOR, έχω το ΡΟ και έχω χαζέψει/φορέσει πολλές φορές το SUB, κατά τη γνώμη μου το ΡΟ είναι "μισό κλικ" πίσω από το SUB (αλλά με πολύ καλύτερο value for money) ενώ το TUDOR "ένα κλικ" κάτω από το ΡΟ (τουτέστιν 1,5 κλικ κάτω από το SUB) με επίσης πολύ καλό value for money.

Και επαναλαμβάνω ότι μιλάω για απτή ποιότητα και όχι για το αν "μου πηγαίνει" στο χέρι.

To ότι το SUB είναι υπερτιμημένο, είναι άλλη (τεράστια) συζήτηση...
Διαβαζες και Κλικ και Νιτρο;
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #692 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 07:38:51 πμ »
Χαοτική διαφορά στα σημερινά ρολόγια δεν υπάρχει. Όλα είναι θέμα "πλύσης εγκεφάλου" και μάρκετινγκ κάθε εταιρίας. Διαφορές υπάρχουν και οριοθετούνται με το target group που απευθύνεται η κάθε εταιρία. Δεν μπορείς να είσαι σίγουρος για την ποιότητα κατασκευής ενός συνόλου εξαρτημάτων παρά μόνο σε βάθος χρόνου και με μεγάλο δείγμα προς εξέταση/παρατήρηση. Η αξιοπιστία μιας εταιρίας μέχρι σήμερα σου δίνει ένα "αβαντάζ" για να την εμπιστευθείς στο μέλλον αλλά μέχρι αποδείξεως του αντιθέτου.
Προσωπική μου εκτίμηση για τα 2 ρολόγια που τέθηκαν σε σύγκριση:
Αξιόπιστα και όμορφα και τα 2. Διαφέρουν στην τιμή και σε μερικά άλλα χαρακτηριστικά που δεν κάνει την διαφορά μεταξύ τους χαώδη. Απλά ..... είναι δυο διαφορετικές εκδόσεις του ίδιου τύπου ρολογιού (diver και καλά!!). Αισθητικό πιο πολύ είναι το θέμα.


Sent from my iPad using Tapatalk
Βασικά driver watches είναι πλέον και όχι diver :)
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15606
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #693 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 07:40:17 πμ »

Διαβαζες και Κλικ και Νιτρο;

Χο χο χο, όχι ιδιαίτερα...
Απλά ως τέως λάτρης των 2 τροχών, μου έχει μείνει το "κλικ" ως όρος από τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων ;)


Sent from my i-phone, using my fingers

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #694 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:10:59 πμ »
Χο χο χο, όχι ιδιαίτερα...
Απλά ως τέως λάτρης των 2 τροχών, μου έχει μείνει το "κλικ" ως όρος από τις ρυθμίσεις των αναρτήσεων ;)

Sent from my i-phone, using my fingers

Μα ποιος εισαι ο βαλεντινο?
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #695 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:33:18 πμ »
Μα ποιος εισαι ο βαλεντινο?

ο μοδιστρος?
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #696 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 08:43:37 πμ »
Το sub  ήταν κάποτε diver ...  Τώρα δεν ξέρει ούτε αυτό το τι είναι ... Πάσχει απο υπαρξιακά θέματα και διχασμένη προσωπικότητα ...

Και απο οτι βλέπω και το ΒΒ ακολουθεί την μοίρα του sub ...!!!

Αποσυνδεδεμένος Stratos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3911
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #697 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:15:50 πμ »
Το sub  ήταν κάποτε diver ...  Τώρα δεν ξέρει ούτε αυτό το τι είναι ... Πάσχει απο υπαρξιακά θέματα και διχασμένη προσωπικότητα ...

Και απο οτι βλέπω και το ΒΒ ακολουθεί την μοίρα του sub ...!!!

Τι άλλαξε δλδ στο sub??
Παράθεση από: blackbird
Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #698 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:31:33 πμ »
Haters gonna hate.

Το νέο Σαμπ έχει πολύ καλύτερη στεφάνη. Η αίσθησή της είναι κορυφαία. Το μάξι καντράν είναι σαφώς πιο ευανάγνωστο. Κι έχει καλύτερο φώσφορο. Μην ξεχνάμε και το μπρασελέ
Δηλ. είναι καλύτερο ρολόι για καταδύσεις απ' το προηγούμενο.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: TUDOR
« Απάντηση #699 στις: Δεκέμβριος 17, 2015, 09:37:18 πμ »
Δηλαδή όταν λέμε χαοτική διαφορά, εννοούμε χωρίς όρια, ανυπέρβλητα μεγάλη, ότι μεταξύ τους υπάρχει το χάος, συμπαντικό και βέβαιο όπως ο θάνατος;  :p
Καλό.