Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
ΛΙΓΑ και ΑΚΡΙΒΑ η ΦΤΗΝΑ και ΠΟΛΛΑ?

Αποστολέας Θέμα: ΛΙΓΑ και ΑΚΡΙΒΑ η ΦΤΗΝΑ και ΠΟΛΛΑ?  (Αναγνώστηκε 10244 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

• 42mm case
  • 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 10:40:10 πμ »
Παράθεση από: "ferengi"
¶ρα όχι καθημερινά...

Eίμαι της άποψης πολλά ρολόγια και καθένα για την περίστασή του. Oπότε αν πάρεις κάποιο κόστους 100.000 έουρα δεν νομίζω ότι θα το φοράς στο γυμναστήριό σου...
b]Rose Gold For Ever!!![/b]

Αποσυνδεδεμένος trelovet

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 11:57:11 πμ »
Δεν μπορώ να μπω στο μυαλό κάποιου που δίνει 100Κ για ένα ρολόι, γιατί δεν τα έχω. Πιθανόν να διαθέτει πολλά περισσότερα (χρήματα εννοώ) , οπότε το να το φοράει κάθε μέρα είναι θέμα ρουτίνας και ουδόλως θα στεναχωρεθεί αν το γρατσουνίσει. Είναι σαν να γρατσουνίσω εγώ το Orient μου !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος ferengi

• 42mm case
  • 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 02:01:48 μμ »
Τουλάχιστον ένας που διαθέτει τα 100Κ δηλώνει ότι φοβάται να το φοράει καθημερινά. Πρόκειται για τον ηθοποιό Charlie Sheen, τον οποίο βρήκε μέλος του TimeZone στο Omegamania και είχαν την εξής στιχομυθία:

I added that: "'What's the point of owning a watch if you aren't going to wear it?' is my view".

To which Charlie retorted, "If you have a watch that costs $100,000 and there are three of them in the world, you don't want to be wearing it and run it into a corner!"

Όλο το κείμενο (όπου αναφέρεται επίσης ότι ο Sheen είναι φανατικός συλλέκτης, με πιο πρόσφατα αποκτήματα κάποια Patek) εδώ: http://forums.timezone.com/index.php?t=tree&th=790581&mid=2555921&rid=49957&rev=&reveal=

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

• 42mm case
  • 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 02:13:57 μμ »
Παράθεση από: "trelovet"
Να φορέσω το πανάκριβο υπερ-ρολόι μου για πιο λόγο? Για να το κάνω φιγούρα, για να κοιτάω την ώρα και το φεγγάρι ή για να δω αν ταιριάζει με τα ρούχα μου ? Οχι δεν είναι κθόλου το στυλ μου , εξάλλου το στρες που θα είχα θα ήταν τόσο μεγάλο που στο τέλος θα αρρώσταινα πρά θα ευχαριστιόμουνα. Για τα γούστα μου η κατοχή και μόνο ενός τέτοιου ρολογιού με κάνει ευτυχισμένο. Το να διατηρείται δε επί μακρόν χωρίς την παραμικρή ανωμαλία (γρατσουνιές, χτυπήματα κλπ) με κάνει ακόμα πιο ευτυχισμένο.

Δηλαδή θες να μου πείς ότι αν είχες την Bugatti Veyron αξίας 1.000.000 έουρα θα την είχες στο γκαράζ να την βλέπεις? Nομίζω θα είναι τουλάχιστον κρίμα. Mπορεί κάποια κομμάτια να κοστίζουν πανάκριβα αλλά είναι POΛOΓIA XEIPOΣ, ούτε τοίχου, ούτε επιτραπέζια. Oι άνθρωποι τα έφτιαξαν για να τα φοράει κάποιος...

Αποσυνδεδεμένος ferengi

• 42mm case
  • 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 09:02:15 μμ »
Να την οδηγήσεις πού την Veyron; Στην Αθήνα όπου θα βρίσκεις σε καθε σαμαράκι και λακούβα ή στην Εθνική, όπου η ευθεία της Θήβας θα τελειώσει πριν πιάσει τελική; Για να μην σχολιάσω το γεγονός ότι κοντά στην τελική τα λάστιχα αντέχουν για 15 λεπτά πριν φαγωθεί το πέλμα, ενώ το ρεζερβουάρ αδειάζει σε 12 λεπτά. Ναι, σίγουρα ένα αυτοκίνητο που θα βγάζεις και θα αξιοποιείς καθημερινά.... (Δείτε εδώ το εξαιρετικό βιντεάκι από το Top Gear όπου την φτάνουν στην τελική:
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/iA3MAQnFCtA" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/iA3MAQnFCtA" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
)

Αποσυνδεδεμένος Megalos

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 10:36:25 μμ »
ουτε το βιντεο θα μπορεσουμε να απολαυσουμε δυστυχως φιλοι  :axe:

Αποσυνδεδεμένος ferengi

• 42mm case
  • 42mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 12:55:12 πμ »
Υπάρχουν κι άλλες εκδόσεις:
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/KjZub6AOue8" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/KjZub6AOue8" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/0bqkMEjJYWs" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/0bqkMEjJYWs" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>

Αν τις βγάλουν κι αυτές, βάλτε στο search του youtube "veyron top gear" και όλο και κάποιο θα βρείτε, το βιντεάκι είναι πραγματικά εξαιρετικό, θα δείτε τι σημαίνει καλή τηλεοπτική παραγωγή.

Αποσυνδεδεμένος george_

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 01:55:23 πμ »
για ρολογια μιλατε? :pipedown:

Αποσυνδεδεμένος trelovet

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 02:13:13 πμ »
Ναι , αλλά παρεκλίναμε της πορείας  :p Πάντως φίλτατε ΜΗΤΣ, αν είχα BUGATTI, θα ήμουν σίγουρα υπερπροστατευτικός μαζί της και θα την χρησιμοποιούσα σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες (πίστες, δρόμοι υπερυψηλής ταχύτητας κλπ) και ΠΟΤΕ στην Ελλάδα για δεκάδες λόγους που όλοι γνωρίζουμε. Εξ'άλλου αυτά τα αυτοκίνητα δεν φτιάχτηκαν για άνευ ουσίας βόλτες , αλλά για να δίνουν στον οδηγό τους την απόλυτη απόλαυση όταν τους το ζητήσει. Αν είχα πάντως τα χρήματα να αγοράσω ένα τέτοιο αυτοκίνητο, είναι μαθηματικά βέβαιο ότι θα είχα κι έναν ακόμα μικρό στόλο άλλων αυτοκινήτων που θα μ' εξυπηρετούσαν σε κάθε μου ανάγκη, οπότε δεν θα τίθονταν θέμα καθημερινής χρήσης της BUGATTI, FERRARI κλπ.
  Κάπως έτσι είναι και με τα ρολόγια των 50-100Κ ευρώ.!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος MHTΣ

• 42mm case
  • 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 05:57:45 μμ »
Παράθεση από: "ferengi"
Να την οδηγήσεις πού την Veyron; Στην Αθήνα όπου θα βρίσκεις σε καθε σαμαράκι και λακούβα ή στην Εθνική, όπου η ευθεία της Θήβας θα τελειώσει πριν πιάσει τελική; Για να μην σχολιάσω το γεγονός ότι κοντά στην τελική τα λάστιχα αντέχουν για 15 λεπτά πριν φαγωθεί το πέλμα, ενώ το ρεζερβουάρ αδειάζει σε 12 λεπτά. Ναι, σίγουρα ένα αυτοκίνητο που θα βγάζεις και θα αξιοποιείς καθημερινά.... (Δείτε εδώ το εξαιρετικό βιντεάκι από το Top Gear όπου την φτάνουν στην τελική: )

Συμφωνώ απολύτως ότι δεν υπάρχουν δρόμοι εδώ στην Eλλάδα για αυτό το αυτοκίνητο αλλά περιστάσεις για κάποια πανάκριβα ρολόγια υπάρχουν πολλές...

Αποσυνδεδεμένος panagiotel

• 36mm case
    • Προφίλ
Απ: ΛΙΓΑ και ΑΚΡΙΒΑ η ΦΤΗΝΑ και ΠΟΛΛΑ?
« Απάντηση #50 στις: Απρίλιος 30, 2008, 02:14:06 μμ »
νομιζω πωσ τα ρολογια εκτοσ απο την πρακτικη τουσ δουλεια που ειναι φυσικα να μασ δειχνουν την ωρα..ειναι και το τελευταιο ανδρικο (φετιχ)που απεμεινε και ενα απο τα λιγα που δινουν σημασια περισσοτερο η εταιριεσ στισ αναγκεσ των ανδρων παρα στισ γυναικεσ...ισωσ γιατι οι γυναικεσ περα απο το κοσμημα δεν μπορουν να εκτιμησουν τιποτα αλλο σε ενα αντικειμενο που τισ κανει να νιωθουν πωσ μεγαλωνουν......οι ανδρεσ περα απο τον χρονο που περναει αλλοτε ηρεμα αλλοτε επωδινα κτλ βλεπουμε και εναν φιλο μασ να του αντιστεκεται και να του δειχνει οτι ειμαστε ακομα εδω.....πιστευω στο ακριβο ρολοι αναλογα με την οικονομικη κατασταση που εχει ο καθενασ οτι  οσο πιο πολυ (θυσιαστεισ) για να το αποκτησησ τοσο πιο πολυ θα εκτιμασ και θα κανεισ φιλο σου τον χρονο........
(για τισ γυναικεσ που προελεγα...δεν βλεπω καμια στο forum)και χαιρομαι...ασ μεινει κατι και για μασ...ανδρικη υποθεση...

Αποσυνδεδεμένος StefMac

• On the balance wheel
    • Προφίλ
« Απάντηση #51 στις: Απρίλιος 30, 2008, 03:09:44 μμ »
Η δική μου άποψη είναι θεωρητικά απλή ...
Δηλαδή μια φορά ΖΩ και γι' αυτό θέλω ότι έχω είτε το απέκτησα με κόπο και "αίμα"(δάνειο-VISA ...)
ΝΑ ΤΟ ΧΑΊΡΟΜΕ και να το φοράω !!!

Το πρώτο ακριβό (για μένα πάντα) ρολόι στα 18 μου, έκανε τότε δυο μισθούς μου (38.000 Δρχ. Χ 2 = 76.000)
ήταν το πρώτο μηνιάτικο που πήρα και το δεύτερο μηνιάτικο, μου το δάνεισε η αδερφή μου !!!

Το ρολόι δεν σταμάτησα να το φοράω μέχρι που στα 23 μου,
πήρα το επόμενο που ήταν 4 σχεδόν μηνιάτικα (120 Χ 4 = 480.000 δρχ) ...

Και αυτό το φορούσα μέχρι που πήρα το τωρινό μου ρολόι που ήταν 5 μηνιάτικα (1.025~ ευρώ Χ 5 = 5.125) ...

Και καταλήγω ότι παρότι δεν πρόκειται να προλάβω να πάρω άλλο ρολόι (στον έγγαμο βίο) το φοράω παντού και πάντα,
παρότι είναι υπερβολικά ευαίσθητο στις γρατσουνιές, γιατί ...

Τι αξία θα είχε το ρολόι του συχωρεμένου του πατέρα μου αν δεν το φορούσε στο χεράκι του !!!
Η γρατσουνιές του μου θυμίζουν μία- μία δουλειά που έκανε και το φορούσε !!!
... ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΈΧΟΥΜΕ !!!  ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος azaas

• 40mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #52 στις: Απρίλιος 30, 2008, 03:27:55 μμ »
Εγώ θα έλεγα όσα μπορεί να πάρει κάποιος,αρκεί να του λένε κάτι.Βέβαια κατά μία διαβολική σύμπτωση συνήθως τα ρολόγια που μου λένε εμένα κάτι κοστίζουν αρκετά ;p οπότε αρκούμαι σε 2 ακριβά μοντέλα το χρόνο [είμαι ακόμα φοιτητής οπότε το μόνο εισόδημα είναι από γονείς και από poker].

Τέλος πάντων,για να επανέλθω στο θέμα μας.Πιστεύω οτι το αν κάποιος θα πάει για λίγα και ακριβά ή αρκετά και φτηνά είναι καθαρά θέμα προσωπικής επιλογής.Βέβαια προσωπική μου εκτίμηση είναι οτι την χαρά που θα νιώσει κάποιος όταν του έρθει το IWC [απλό παράδειγμα],για το οποίο και θα έχει κάνει κάποιες θυσίες δεν συγκρίνεται με τίποτε.Και σε κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι που καταλαβαίνεις τον λόγο που περίμενες για να το πάρεις επιτέλους.Μιας και όταν φεύγει ο ενθουσιασμός της εξωτερικής εμφάνισης,τότε μπαίνει η εκτίμηση και η αγάπη για το μηχανικό θαύμα που φοράς στο χέρι σου.Κάτι στιγμές που το βάζεις στο Watch winder,το κοιτάς να πηγαίνει πέρα δώθε και σκέφτεσαι "Ευχαριστώ θεέ μου για τον μετρούμενο νευτωνικό χρόνο;ευχαριστώ για τον τύπο που έβγαλε τα μάτια του να περάσει τον κάθε μηχανισμό που μου δίνει το απίστευτο +/- 1!!!".

Το καλό ρολόι -και όχι απαραίτητα το ακριβό- δίνει μία απύθμενη,σχεδόν ηδονιστική καθημερινή απόλαυση.Όποιος έχει φορέσει έστω και για ένα λεπτό ένα Panerai,Lange,IWC,Omega [βάλτε όποια άλλη μάρκα θέλετε] και μετά αναγκάστικε να γυρίσει πίσω στο Quartz armani του [ναι ναι το είχα διαπράξει το έγκλημα πριν 3 χρόνια] τότε ξέρει για τι μιλάω.

Καταλήγοντας,με λύπη διαπιστώνω οτι τις περισσότερες φορές,τα καλά ρολόγια είναι και τα ακριβά.Δεν ισχυέι βέβαια πάντοτε αυτό και μια ματιά στα threads του forum είναι αρκετή για να βρεί κανείς πολύ καλές μάρκες με πολύ λογικές τιμές [παραδειγματικά θα αναφέρω τα hamilton].Ότι όμως και να επιλέξει κάποιος,ας κάνει πρώτα την έρευνά του,ας ρίξει και μια ερώτηση στους ρολογοπατέρες του site μας και μετά να αποφασίσει.

Συγνώμη για την έκταση του post,αλλά ενθουσιάστηκα με το θέμα :)
you cannot kill what you did not create

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #53 στις: Απρίλιος 30, 2008, 03:41:27 μμ »
νομιζω πωσ τα ρολογια εκτοσ απο την πρακτικη τουσ δουλεια που ειναι φυσικα να μασ δειχνουν την ωρα..ειναι και το τελευταιο ανδρικο (φετιχ)που απεμεινε και ενα απο τα λιγα που δινουν σημασια περισσοτερο η εταιριεσ στισ αναγκεσ των ανδρων παρα στισ γυναικεσ...ισωσ γιατι οι γυναικεσ περα απο το κοσμημα δεν μπορουν να εκτιμησουν τιποτα αλλο σε ενα αντικειμενο που τισ κανει να νιωθουν πωσ μεγαλωνουν......οι ανδρεσ περα απο τον χρονο που περναει αλλοτε ηρεμα αλλοτε επωδινα κτλ βλεπουμε και εναν φιλο μασ να του αντιστεκεται και να του δειχνει οτι ειμαστε ακομα εδω.....πιστευω στο ακριβο ρολοι αναλογα με την οικονομικη κατασταση που εχει ο καθενασ οτι  οσο πιο πολυ (θυσιαστεισ) για να το αποκτησησ τοσο πιο πολυ θα εκτιμασ και θα κανεισ φιλο σου τον χρονο........
(για τισ γυναικεσ που προελεγα...δεν βλεπω καμια στο forum)και χαιρομαι...ασ μεινει κατι και για μασ...ανδρικη υποθεση...

Βρε Panagiotel, σου χάλασε το πλήκτρο με το τελικό σίγμα; Θα αρχίσω να ψευδίζω σε λίγο  :D

Γυναίκες μέλη υπάρχουν ήδη δύο. Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα ενεργές, αλλά υπάρχουν.
Εγώ πάλι δεν χαίρομαι (που είναι μόνο 2). Θα θελα κι άλλες, χα χα.  ;D
Έχει ενδιαφέρον οι γνώμες μας για τα ρολόγια να εμπλουτίζονται και από γυναικείες απόψεις και σχόλια.

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #54 στις: Απρίλιος 30, 2008, 04:35:15 μμ »
δεω θελω σε καμια περιπτωση να φανω μισογυνηs ομωs καποια πραγματα γουσταρω να παραμενουν ανδρικα οπωs και εγω δεν θα θελα να μπλεχτω ποτε σε ενα forum με αρωματα πχ..κατα τα αλλα οι γυναικεs ειναι το ομορφοτερο δωρο του κοσμου.......

warover

• Επισκέπτης
« Απάντηση #55 στις: Απρίλιος 30, 2008, 04:48:24 μμ »
καταρχας ποιος οριζει το λιγα και το πολα(εγω εχω 13 ρολογια πχ και νομιζω ειναι λιγα) και οσον αφορα το ακριβα τωρα αυτο και αν ειναι υποκειμενικο (ο καθενας αναλογα με τα εσωδα του εχει αλλα μετρα)

Αποσυνδεδεμένος stardrive

• 50mm case
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
« Απάντηση #56 στις: Απρίλιος 30, 2008, 05:17:08 μμ »
Η δική μου άποψη είναι θεωρητικά απλή ...
Δηλαδή μια φορά ΖΩ και γι' αυτό θέλω ότι έχω είτε το απέκτησα με κόπο και "αίμα"(δάνειο-VISA ...)
ΝΑ ΤΟ ΧΑΊΡΟΜΕ και να το φοράω !!!

Το πρώτο ακριβό (για μένα πάντα) ρολόι στα 18 μου, έκανε τότε δυο μισθούς μου (38.000 Δρχ. Χ 2 = 76.000)
ήταν το πρώτο μηνιάτικο που πήρα και το δεύτερο μηνιάτικο, μου το δάνεισε η αδερφή μου !!!

Το ρολόι δεν σταμάτησα να το φοράω μέχρι που στα 23 μου,
πήρα το επόμενο που ήταν 4 σχεδόν μηνιάτικα (120 Χ 4 = 480.000 δρχ) ...

Και αυτό το φορούσα μέχρι που πήρα το τωρινό μου ρολόι που ήταν 5 μηνιάτικα (1.025~ ευρώ Χ 5 = 5.125) ...

Και καταλήγω ότι παρότι δεν πρόκειται να προλάβω να πάρω άλλο ρολόι (στον έγγαμο βίο) το φοράω παντού και πάντα,
παρότι είναι υπερβολικά ευαίσθητο στις γρατσουνιές, γιατί ...

Τι αξία θα είχε το ρολόι του συχωρεμένου του πατέρα μου αν δεν το φορούσε στο χεράκι του !!!
Η γρατσουνιές του μου θυμίζουν μία- μία δουλειά που έκανε και το φορούσε !!!
... ΜΙΑ ΖΩΗ ΤΗΝ ΈΧΟΥΜΕ !!!  ;)

Φιλικά Στέφανος.

Με έχεις καλύψει πλήρως φίλε Στέφανε.

καταρχας ποιος οριζει το λιγα και το πολα(εγω εχω 13 ρολογια πχ και νομιζω ειναι λιγα) και οσον αφορα το ακριβα τωρα αυτο και αν ειναι υποκειμενικο (ο καθενας αναλογα με τα εσωδα του εχει αλλα μετρα)

Σωστή τοποθέτηση φίλε warover

Βρε Panagiotel, σου χάλασε το πλήκτρο με το τελικό σίγμα; Θα αρχίσω να ψευδίζω σε λίγο  :D

Γυναίκες μέλη υπάρχουν ήδη δύο. Μπορεί να μην είναι ιδιαίτερα ενεργές, αλλά υπάρχουν.
Εγώ πάλι δεν χαίρομαι (που είναι μόνο 2). Θα θελα κι άλλες, χα χα.  ;D
Έχει ενδιαφέρον οι γνώμες μας για τα ρολόγια να εμπλουτίζονται και από γυναικείες απόψεις και σχόλια.

Σίγουρα η γυναικεία ματιά είναι διαφορετική καλό θα ήταν να είχαμε τις απόψεις τους.
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #57 στις: Απρίλιος 30, 2008, 05:29:22 μμ »
... ομωs καποια πραγματα γουσταρω να παραμενουν ανδρικα.

Ρολόγια φοράνε και οι άνδρες και οι γυναίκες. Μη σου πω ότι μερικές έχουν περισσότερα από τους άνδρες.
Το γεγονός ότι αυτοί που ασχολούνται με τα ρολόγια είναι κατά κύριο λόγο οι άνδρες, δεν καθιστά το ρολόι αποκλειστικά ανδρικό προνόμιο/χόμπι/χαρακτηριστικό.
Λέμε ότι το "ρολόι είναι ανδρικό θέμα" απλώς επειδή:
- ως άνδρες δεν έχουμε και πολλά να βάλουμε στο χέρι μας πέρα από ένα ρολόι (ή ένα ανδρικό βραχιόλι βαριά-βαριά),
- οι γυναίκες ίσως δεν ασχολούνται/εκστασιάζονται τόσο εις βάθος με τα μηχανικά μέρη ενός ρολογιού ή με τη θαυμαστή τέχνη της ωρολογοποιίας.

Από κει και πέρα αν έρθει ένα μέλος αύριο που το λένε Θωμαή, Σπυριδούλα ή Μαργαρώ ή όπως αλλιώς, και μου εκθειάσει την αρχιτεκτονική ενός El Primero, πολύ θα γουστάρω.

Αποσυνδεδεμένος nin

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #58 στις: Απρίλιος 30, 2008, 05:41:14 μμ »
και οσον αφορα το ακριβα τωρα αυτο και αν ειναι υποκειμενικο (ο καθενας αναλογα με τα εσωδα του εχει αλλα μετρα)

Η έννοια "ακριβό" οριοθετείται από τη λογική και την αγοραστική ικανότητα βάσει της οποίας λειτουργεί η πλειονότητα του αγοραστικού κοινού.
Υπάρχει ένα γενικώς αποδεκτό μέτρο το οποίο το καθορίζει η πλειονότητα. Αυτό ισχύει παντού.
Όταν λέμε ακριβό ρολόι, εννοούμε ακριβό για τους περισσότερους. Απλά πράγματα.

Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι ο τάδε ή ο δείνα δεν μπορεί να πει "Για μένα δεν είναι ακριβό" από τη στιγμή που του περισσεύουν τα φράγκα.
Αυτό που σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να πει είναι "Αφού για μένα δεν ακριβό, ε, δεν είναι ακριβό."

Με λίγα λόγια, και η έννοια "υποκειμενικότητα" υποκειμενική είναι.  :rolleyes:

• 36mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #59 στις: Απρίλιος 30, 2008, 07:44:34 μμ »
συμφωνουμε nin και γιατι να μην αλλωστε...