Αποστολέας Θέμα: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!  (Αναγνώστηκε 51855 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Πολλοι φιλοι μου ,που ξερουν την τρελλα μου με τα ρολογια μολις αγορασουν καποιο καινουργιο κομματι ερχονται και με ρωτανε:
"Εσυ που ξερεις απο ρολογια, τι γνωμη εχεις γι αυτο τον μηχανισμο;;"
Μου δειχνουν ενα ρολοι (πολλες φορες αγνωστης μαρκας) και περιμενουν να τους πω...
Αναγκαστικα το κοιταζω και απο την αναποδη μηπως και εχει open back. Συνηθως οχι...
Δουλευω και λιγο  τα button (για να εχω και τη συνειδηση μου ησυχη)
Δεν ξερω τιποτα για την μηχανη , ουτε ποιος την κατασκευασε, ουτε απο που προερχεται...
Τι να του πω;  Δεν θελω να ξεφτιλιστω κιολας... οτι δεν ξερω τιποτα...
ΜΑΔΙΑΣ: Καταπληκτικο ρολοι!!!...
ΦΙΛΟΣ:  Εκανα καλα που το αγορασα;;;
ΜΑΔΙΑΣ: (Τι να του πω τωρα;)   ΑΡΙΣΤΑ!
ΦΙΛΟΣ : Ευχαριστω! τωρα ησυχασα...γιατι δεν ξερω και πολλα απο ρολογια
ΜΑΔΙΑΣ (χαμηλοφωνα): παραξενο..δεν το ειχα καταλαβει...
ΦΙΛΟΣ: Αλλα αφου εχω εσενα....!
ΜΑΔΙΑΣ (μετριοφρων): Υπερβολες  ... αντε καλοριζικο!

Αυτο το ερωτημα ομως ,θυμαμαι οτι το ειχα κανει και εγω πολλες φορες οταν ξεκινησα να ασχολουμαι με τα ρολογια. Διαβαζοντας δε διαφορα θεματα που εχουν δημοσιευθει κατα καιρους στο φορουμ
βλεπω οτι πολλοι φιλοι εχουν παρομοιες ανησυχιες. Τι γνωμη εχεις γι αυτο το μηχανισμο ;ρωταει ο ενας. Ποιος ειναι καλυτερος απο τους δυο;; ρωταει ο αλλος. Ποια ειναι η καλυτερη μηχανη που κατασκευαστηκε ποτε; πεταγεται ενας τριτος που βιαζεται να φτασει στο τερμα χωρις ισως να το ψαξει πολυ. Προσφατα μαλιστα ο φιλος george,με ρωτησε τη γνωμη μου για ενα καινουργιο μηχανισμο της chronoswiss.
Ειναι απολυτως φυσιολογικο για μας τους τρελλους ρολογακηδες να ψαχνουμε παντα για το καλυτερο και να ρωταμε και τους αλλους (ειδικα αυτους που σεβομαστε περισσοτερο τη γνωμη τους) για διαφορα θεματα πανω στο αντικειμενο που μας ενδιαφερει.
Προσωπικα οταν σε νηπιακη ακομα ηλικια συνειδητοποιησα την αγαπη μου για τα ρολογια ,θυμαμαι οτι ρωτησα τη μητερα μου : Μαμα , ποιο ειναι το καλυτερο ρολοι στον κοσμο; Το seiko;;
Οχι το παιδι μου το omega, μου απαντησε με υφος που δεν σηκωνε πολλες αντιρρησεις. (λετε γι αυτο το πρωτο μου ρολοι ΥΩ, να ηταν omega;)

Ετσι λοπον αποφασισα -αφου το εψαξα αρκετα- να λυσω μια και καλη αυτην την απορια των φιλων της ΥΩ. ΘΑ ΣΑΣ ΑΠΟΚΑΛΥΨΩ  ποια ειναι η καλυτερη μηχανη του κοσμου ,και εν συνεχεια (αν δεν μου πατε κοντρα και με νευριασετε), θα σας αποκαλυψω την ωραιοτερη γυναικα του κοσμου (αυτο παρακαλω να μεινει μεταξυ μας -ειμαι παντρεμενος), το καλυτερο αυτοκινητο του κοσμου , την καλυτερη ποδοσφαιρικη ομαδα του κοσμου κ.ο.κ.

Λοιπον , η καλυτερη μηχανη του κοσμου ειναι η....................................................................
τουυ............................................αυτη που ειναι μεσα στοοοοο.........................

Περιμενετε να σας την φανερωσω ετσι με την πρωτη;;;; Αφου το ξερετε οτι μ αρεσει να σας βασανιζω.... Εκτος αν την ξερετε κι εσεις και την πειτε να τελειωνουμε.
Εχετε καμμια ιδεα;;;;
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #1 στις: Ιούνιος 27, 2009, 03:50:17 μμ »
ανα κατηγοριες? δηλαδη,χρονογραφοι,(απλα)αυτοματα,κουρδιστα?

 ???

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #2 στις: Ιούνιος 27, 2009, 06:30:41 μμ »
Σας προειδοποιησα νομιζω
να μην με νευριασετε και πριν καλα-καλα γραψω το post πεταχτηκε ο george!
"Ανα κατηγοριες;;"
Δηλαδη σαν να μου λεει :"καλα για επαρχιωτακια μας περνας; Ζητας να συγκρινουμε μηλα με οδοντοβουρτσες; Χρονομετρα με αιωνια ημερολογια ; Τι εισαι δηλαδη εσυ ,πονηρος; και εμεις πρεπει
να πεσουμε στην παγιδα;;"

Φιλε george . Η ερωτηση σου καθε αλλο παρα ειναι αστοχη. Σιγουρα οταν θελουμε να κανουμε μια "αμεση"
συγκριση,πρεπει να συγκρινουμε ομοια πραγματα. ΠΧ χρονομετρα ,για να δουμε ποιο ειναι το "καλυτερο" η αιωνια ημερολογια κλπ.

Η ερωτηση μου ομως εμενα ειναι γενικοτερη και αφορα την αξιολογηση μιας μηχανης μεσα στο "χρηματιστηριο της Υ.Ω"  Εχω π.χ να επιλεξω αναμεσα σε δυο μηχανες που στοιχιζουν τα ιδια λεφτα και ανηκουν σε δυο μεγαλα ονοματα του χωρου (ισως και στο ιδιο). Που πρεπει να τοποθετησω τα χρηματα μου.; Ποια μηχανη μετραει περισσοτερο και πως να την αξιολογησω ΠΟΙΟΤΙΚΑ
ΚΑΙ ΠΟΣΟΤΙΚΑ ωστε να επιλεξω αυτην που εχει τωρα και θα εχει στο μελλον μεγαλυτερη αξια ανεξαρτητα με τις προτιμησεις μου.;
Πως μπορω να προσεγγισω δυο τελειως διαφορετικες μηχανες και να τις αξιολογησω.;
Εν τελει  γιατι λεμε οτι το ROLEX εχει  (αν εχει) καλυτερη μηχανη απο το SWATCH;
Απο που τελος παντων προκυπτει αυτο το συμπερασμα και πως θα φτασω σ αυτο;
Κι ακομα τι πρεπει να αγορασω : PP αυτοματο με ημερομηνια η με τα ιδια λεφτα πχ Omega με χρονομετρο και αιωνιo ημερολογιο; (ανεξαρτητα με τις υποκεiμενικες προτιμησεις μου)

Ειναι ερωτηματα που τα ακουμε συχνα. Υπαρχει αραγε απαντηση;;;
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #3 στις: Ιούνιος 28, 2009, 08:51:48 πμ »
Κανω μια μικρη παρενθεση εδω για να σας διηγηθω το εξης:
Πριν απο κανα μηνα ειχα μια μια συντομη τηλεφωνικη κουβεντα με τον κ. Στηκα.(Δεν τον γνωριζω
προσωπικα τον ανθρωπο ,ετυχε να μιλησουμε με αφορμη τη νεα του ιστοσελιδα.)
Μου ειπε λοιπον μεταξυ αλλων οτι καποτε ειχε παρει μια συνεντευξη απο τον κ. Dubois.
Προκειται για τον γνωστο οικο Dubois-Depraz ,που κατασκευαζει πολλους μηχανισμους για ολες τις εταιρειες της Υ.Ω. (εγω γνωριζω το DD module που μπαινει στα RO offshore)
Ο κυριος αυτος λοιπον του αποκαλυψε πολλα -ανατριχιαστικα πραγματα για το χωρο- μεταξυ των οποιων το εξης: (παντα κατα τα λεγομενα του κ. Στηκα)
"Καλυτερος μηχανισμος απο τον 7750 και τον ROLEX ΧΧΧΧ(δεν θυμαμαι τον αριθμο) δεν βγηκε ,ουτε προκειται να βγει. Δεν πα ναναι ,  PP, VC, AP και παει λεγοντας"
Τα λογια αυτα με προβληματισαν πραγματικα και δεν σας κρυβω οτι ειναι ενας απο τους λογους που ξεκινησα αυτο το thread.
Μηπως ο κυριος Dubois ειχε δικιο;;(αλλωστε γνωριζει πολυ περισσοτερα απο εμας -φανταζομαι).
Μηπως τελικα οι καλυτεροι μηχανισμοι ειναι ο 7750 και ο ROLEX ΧΧΧΧ και να μην το ψαχνω περισσοτερο;;
Μηπως ηρθε η ωρα να πουλησω το πλατινενιο μου  PP sky moon tourbillon  που με τοσους κοπους απεκτησα, και να αγορασω 10.000  7750;;;;;

Προτου λοιπον μαζεψω ολα τα ρολογια μου σε μια σακκουλα και τα πεταξω απο το παραθυρο, αποφασισα να συζητησω μαζι σας και να ακουσω την γνωμη σας;;;
Ειναι αραγε αυτοι οι "καλυτεροι μηχανισμοι του κοσμου"  ;;; η να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο;;
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #4 στις: Ιούνιος 28, 2009, 09:15:27 πμ »
Αγαπητέ Παναγιώτη φοβάμαι ότι θα φανώ βιαστικός αλλά και πάλι στα λόγια του κ. Dubois δεν βλέπω το κριτίριο που τον οδήγησε στην συγκεκριμένη άποψη. Ο 7750 ίσως έχει την καλύτερη σχέση τιμή προς απόδοση και ο Rolex XXXX την μεγαλύτερη αντοχή σε δύσκολες συνθήκες.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #5 στις: Ιούνιος 28, 2009, 09:21:32 πμ »
φίλε μου(ΜΑΔΙΑΣ),ένα απλά θα πώ:ότι μέσα από την τεράστια καθημερινή παραγωγή οι σωστές-ψαγμένες εταιρίες ΒΕΛΤΙΩΝΟΥΝ και ΕΛΑΧΙΣΤΟΠΟΙΟΥΝ ΤΑ ΛΑΘΗ ΤΟΥΣ!Έτσι λοιπόν όσον αφορά τους δύο προαναφερθέντες μηχανισμούς τόσο η ρολεξ όσο και η IWC(που βελτιστοποιεί σε μεγάλο βαθμό την 7750) έχουν καταφέρει να μειώσουν σε πάρα πολύ μεγάλο βαθμό τα σφάλματα-αστοχίες και ότι άλλο είναι και φυσικά μην ξεχνάμε ότι βρίσκονται στην πιάτσα κοντά στις 3 δεκαετίες.....με τις ανάλογες ανβαθμίσεις φυσικά με το πέρασμα των χρόνων!
Άρα να υποθέσω φίλε ΜΑΔΙΑΣ ότι το θέμα που έθεσες είναι ουσιαστικά "ποιος είναι ο πιο αξιόπιστος μηχανισμός" όλων των εποχών
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #6 στις: Ιούνιος 28, 2009, 10:10:15 πμ »
α και κατι άλλο..............στην "πιάτσα" τα "ρολογοσκυλα" λένε αυτό φοραει την eta την "χοντρή-παχιά" εννοώντας την 7750, αυτό φοράει την "λεπτή" εννοώντας την 2824,2892, αυτό ξέρεις φοράει Lemania! ....το άλλο ειναι Rolexia....εδω αυτό έχει τον el-primero κ.ο.κ. σημεία αναφοράς:ΕΤΑ,ΡΟΛΕΞ,LEMANIA,El primero (οχι η ζενιθ σαν εταιρία-μην βαράτε λέμε αληθειες εδώ),όταν πας στα Patek λένε όμως ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ PATEK!!!!......τα λέμε μετά πάω για εργασία
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #7 στις: Ιούνιος 28, 2009, 01:53:07 μμ »
Ειναι αραγε αυτοι οι "καλυτεροι μηχανισμοι του κοσμου"  ;;; η να το ψαξουμε λιγο περισσοτερο;;
 :o

ναι...να το ψαξουμε ,περισσοτερο.... ;)

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #8 στις: Ιούνιος 28, 2009, 03:06:53 μμ »
Παιδια γεια σας και ευχαριστω για την ανταποκριση σας

Πρωτον στο φιλο grecellin : " Δεν βλεπω το κριτηριο που τον οδηγησε στη συγκεκριμενη αποψη" Συμφωνω
απολυτα. Πρεπει λοιπον να βαλουμε το κριτηριο η τα κριτηρια φιλε grecellin  .Και νομιζω ειναι πολλα....(και ισως το δυσκολοτερο εγχειρημα)
Προς το παρον σταματαω.

Δευτερον στον φιλο konakis :  "Να υποθεσω οτι το ερωτημα που εθεσες ειναι ποιος ειναι ο πιο αξιοπιστος μηχανισμος  ολων των εποχων "
Οχι φιλε .  ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΘΕΣΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΡΩΤΗΜΑ! Νομιζω ομως οτι σ αυτο το ερωτημα εδωσε την απαντηση του ο κυριος  Dubois. (ασχετα αν συμφωνουμε η οχι)
Εγω εθεσα το ερωτημα ετσι οπως το διατυπωνουμε ολοι μας πολλες φορες και ετσι οπως το ακουσα και απο τον κυριο Στηκα:" Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ." (οχι μηχανισμος-ειναι λαθος διατυπωση). Και εννοω το αποτελεσμα της συνολικης αξιολογησης της μηχανης ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΤΟΜΕΙΣ.!          Εδω λοιπον μπαινει το δευτερο θεμα (μετα τα κριτηρια που εβαλε ο grecellin):

ΠΟΙΟΙ  ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟΙ ΟΙ ΤΟΜΕΙΣ;;;

Ειναι προφανες οτι  " η καλυτερη μηχανη" απο μονο του δεν σημαινει τιποτα!
Πρεπει να πουμε σε ποιο τομεα ειναι καλυτερη μια μηχανη απο μια αλλη και εν συνεχεια ο τιτλος "καλυτερη μηχανη" να προκυψει -αν προκυψει- σαν συνισταμενη ολων των επιμερους τομεων αξιολογησης!!!

Ξερετε ,εχω κι εγω στην κατοχη μου 7750 και εκτιμω ιδιαιτερα αυτον τον μηχανισμο. Καποτε ειχα ξεχασει το omega μου στην τσεπη της φορμας μου. Ενω εκανα δουλειες στο ισογειο ,ζητησα απο τη γυναικα μου να μου πεταξει κατω τη φορμα απο τον α' οροφο! Ξερετε το seamaster chrono  με μπρασελε ειναι ιδιαιτερα βαρυ
ρολοι. (οσοι το εχουν ,ξερουν). Περιττο να σας πω οτι οταν εσκασε διπλα μου πανω στο μπετο η φορμα με το ρολοι ...παγωσα. Εβαλα το χερι μου να πιασω τα κομματια του . Το ρολοι ομως δεν ειχε παθει τιποτα -περα απο ενα σημαδι στην κασα στο σημειο που προσγειωθηκε.Ακομα πιο εντυπωσιακο ομως ειναι οτι η μηχανη εξακολουθουσε και εξακολουθει ακομα, να δουλευει ΑΡΙΣΤΑ χωρις το παραμικρο προβλημα!!!
Πολυ φοβαμαι οτι αν στη θεση του 7750 ειχα το  Tour de l ille θα ειχα αναγκαστει να πουλησω το σπιτι μου για να το επισκευασω.
Σημαινει αυτο οτι το omega μου εχει "καλυτερη μηχανη" απο το tour de l ille;; Δεν νομιζω .
Σημαινει ομως οτι εχει σιγουρα ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΑΝΤΟΧΗ ΣΕ ΚΡΑΔΑΣΜΟΥΣ ΚΑΙ ΜΗΧΑΝΙΚΕΣ ΚΑΤΑΠΟΝΗΣΕΙΣ και σ αυτον τον τομεα ειναι σιγουρα καλυτερο !!!!!!!

Ειναι φυσικο φιλοι μου -και μιλαω γενικα τωρα- οταν ενας μηχανισμος εχει γραναζια και αξονες με παχος αρκετα χιλιοστα να ειναι και αρκετα ανθεκτικοτερος απο τον JLC ultra thin πχ , που το συνολικο του παχος ειναι μετα βιας 1,8 χιλιοστα και αποτελει θαυμα της υψηλης ωρολογοποιιας.
Η αντοχη αυτη του δινει μεγαλυτερη αξια η μηπως στην ΥΩ μετραει περισσοτερο ενας μηχανισμος που ειναι λεπτος και "λεπτεπιλεπτος";;
Μηπως πρεπει να φταξω ενα ρολοι με γραναζια σαν αυτα που βρισκονται στο καμπαναριο του αγιου Μαρκου ,ωστε να ειναι "ανθεκτικο" η μηπως εχει μεγαλυτερη αξια να θυσιασω λιγο απο την αντοχη ,και να φταιξω μια μηχανη -θαυμα της μικροτεχνιας;;

Συνοψιζοντας λοιπον φιλοι μου πιστευω οτι για να βρουμε την "καλυτερη μηχανη" πρεπει να κανουμε
τρια βασικα βηματα ΄:
Πρωτον να καθορισουμε τους ΤΟΜΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ μιας μηχανης.
Δευτερον να ορισουμε (αν μπορουμε) τουλαχιστον τα γενικοτερα και σημαντικοτερα κριτηρια αξιολογησης καθε τομεα. Και
Τριτον : να "βαθμολογησουμε " την μηχανη για καθε τομεα αξιολογησης ωστε να εχουμε ενα μετρο συγκρισης και (αν μπορουμε )να βγαλουμε ενα γενικο πορισμα για την μηχανη σαν συνολο απο την
"συνισταμενη" (δεν λεω αθροισμα) των επιμερους "βαθμολογιων".

Καθολου ευκολο εγχειρημα , αλλα θα προσπαθησω να το προσεγγισω με τη δικη σας βοηθεια....
Πιστευω ειναι κατι που ενδιαφερει ολους οσους ασχολουνται με τις μηχανες και τους μηχανισμους.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #9 στις: Ιούνιος 28, 2009, 03:49:15 μμ »
καταλαβα γιατι τους αρεσει η 7750!

"αγαπησιαρα" η ατιμη!

γιατι μπορει να κανει φινιρισμα και να την πουλησεις πολλα$$$$
γιατι μπορεις να βαλεις πανω complications,οτι θες η περιπου και να την πουλησεις εξισου πολλα $$$$

αυτο δεν την μειωνει σαν μια εξαιρετικη μηχανη ;) ;D :P

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #10 στις: Ιούνιος 28, 2009, 05:35:29 μμ »
Οταν μιλαμε για μηχανισμο, ειθισται -οχι απαραιτητα βεβαια- να αναφερομαστε κυριως σε χρονογραφο, αφου αυτη ειναι η πιο 'δοκιμασμενη', αρεστη και συνηθης πολυπλοκοτητα σε ενα ρολο'ι'!
Υπο αυτην την εννοια λοιπον και απο τους λεγομενους 'ενεργους' -δηλαδη ακομη σε κυκλοφορια μηχανισμους- διακρινω τους: ZENITH 'EL PRIMERO', OMEGA 'CO-AXIAL' και φυσικα τον CAL. '861' -αλλιως '1861' της OMEGA/LEMANIA- για διαφορετικους λογους τον καθενα!

Mεταξυ αυτων, ο 'CO-AXIAL' θεωρειται ο,τι πιο νεο, 'επαναστατικο' και εξελιξιμο ακομη -απο τεχνολογικης αποψης- ενω ο πολυβραβευμενος 'EL PRIMERO' ο,τι πιο ακριβες, 'αξεπεραστο' και δοκιμασμενο σε βαθος χρονου, μαζι με τον πλεον δοκιμασμενο και ανθεκτικο -κατω απο αντιξοες συνθηκες- CAL. '861'!
Ωστοσο, τον πολλα υποσχομενο και φιλοδοξο CO-AXIAL CAL. '3313' προσωπικα εκτιμω πως θα ηταν παρακινδυνευμενο να τον κρινω, αφου εχει μολις τεσσερα χρονια στην παραγωγη, απο το 2005.

Συνεπως, εφοσον αναφερομαστε σε αυτοματο χρονογραφο, θα ελεγα τον 'ΕL PRIMERO' (με βαση τη σειρα '400')



ενω εαν γινεται λογος για μηχανισμο κουρδιζομενο στο χερι,
μια εκ των CAL. '861'/'1861', ή '1863'



Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούνιος 28, 2009, 06:04:47 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #11 στις: Ιούνιος 28, 2009, 05:41:24 μμ »
μαδιας,μας εχεις στο χερι! ;D βλεπω καρε του ασσου! ???

περιμενω να δω την παρτιδα και να δω εαν μπορω να πονταρω :P ;D

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #12 στις: Ιούνιος 28, 2009, 08:52:26 μμ »
Παιδια η μηχανη ενος ρολογιου ειτε ειναι χρονογραφος ειτε κατι αλλο ειναι σιγουρα ενας πολυπλοκος μηχανισμος που ομως αποτελειται απο πολλους "απλουστερους"  μηχανισμους.
Σαν "μηχανισμο" μπορουμε να ορισουμε ενα συνολο δυο η περισσοτερων μηχανικων μερων που συνδεονται μεταξυ τους και κινουνται το ενα σε σχεση με το αλλο ,για να εκτελεσουν μια συγκεκριμενη λειτουργια. Ετσι μια απλη κατα τα αλλα μηχανη μπορει να εχει πολλους μηχανισμους: μηχανισμο κουρδισματος και ρυθμισης ωρας (keyless works- motion works ) μηχανισμο μεταδοσης κινησης (gear train ) ,μηχανισμο "χρονομετρησης" (balance-escapement ) , μηχανισμο αυτοματου κουρδισματος  ,μηχανισμο ημερομηνιας κοκ.
Πρεπει λοιπον να καταγραψουμε και να αξιολογησουμε καθεναν ξεχωριστα πριν καταληξουμε στην "ετυμηγορια μας" για το συνολο της μηχανης.
Γι αυτο φιλε watch-collector σεβομαι την αποψη σου αλλα θα ηθελα να την ξανασυζητησουμε στο τελος.Δεν απορριπτω αυτα που λες , εγω παντως θα ψηφιζα  JLC duometre αν και δεν ξερω σε βαθος ολους τους μηχανισμους που ανεφερες.
Με την ευκαιρια παντως ,ο omega co-axial που γραφεις ειναι ο F. Piguet με την προσθηκη του co-axial;;;
Ειναι σιγουρα μια εξαιρετικη μηχανη.
Ασε ομως πρωτα να καταγραψω ολους τους ΤΟΜΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ μιας μηχανης και στη συνεχεια
αν η εξισωση, σου βγαζει αυτες τις μηχανες που ανεφερες θα δεις οτι δεν εχω καμμια προθεση να τις αμφισβητησω. Αρκει να μου πεις οτι συνυπολογησες ολες τις παραμετρους που μελλοντικα θα αναφερω.
stay tuned   
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #13 στις: Ιούνιος 28, 2009, 09:29:20 μμ »
Να επαναλαβω παντως για μια ακομα φορα  οτι στην αξιολογηση μιας μηχανης δεν αναφερομαι μονο σε "ομοιες" μηχανες πχ χρονομετρα ,μιας και οι μηχανες θα αξιολογηθουν και ΠΟΣΟΤΙΚΑ οχι μονο ΠΟΙΟΤΙΚΑ ,δηλαδη θα βαλουμε στην εξισωση και τον παραγοντα ΠΟΛΥΠΛΟΚΟΤΗΤΕΣ.
Ετσι στην τελικη ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ μιας  μηχανης θα μετρησει και το γεγονος αν προκειται για ενα απλο χρονομετρο η για διπλο tourbillon με repetirion minutes.
Ειναι νομιζω απαραιτητο αφου στην "τελικη" αξια μιας μηχανης στο χρηματιστηριο της Υ.Ω, θα μετρησουν ολα και φυσικα και οι πολυπλοκοτητες.
Αν παλι καποιος θελει μονο ποιοτικη αξιολογηση , δεν εχει παρα να πεταξει εξω αυτον τον παραγοντα
και να αξιολογησει ολα τα υπολοιπα. Ειναι στο χερι μας να κανουμε οτι θελουμε, αρκει να ξερουμε
ΤΙ ΑΚΡΙΒΩΣ θελουμε να κανουμε και βεβαια να μην παραλειψουμε καποιο σημαντικο παραγοντα στην αξιολογηση μας.
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #14 στις: Ιούνιος 29, 2009, 12:19:34 πμ »
Aγαπητε ΜΑΔΙΑΣ,

Απο τη ροη του νηματος σου αντιλαμβανομαι οτι θετεις και αλλα κριτηρια αξιολογησης που αγγιζουν τις λεγομενες 'μεγαλες πολυπλοκοτητες' -με ο,τι αυτο συνεπαγεται- οπως π.χ. η χρηση και η ποιοτητα των υλικων, ο τροπος κατασκευης, το μεγεθος του μηχανισμου, η ιδιαιτεροτητα, το συνολο των μερων που τον απαρτιζουν, η σχεση τους, η εμπνευση του καλλιτεχνη-δημιουργου, ο βαθμος δυσκολιας, ο αριθμος των πολυπλοκοτητων, ο απαιτουμενος χρονος παραγωγης, ο αριθμος μηχανισμων που παρηχθησαν, το αισθητικο αποτελεσμα κ.λπ., που οδηγουν σε 'μοναδικες δημιουργιες-εκτελεσεις' στο χωρο της λεγομενης υψηλης ωρολογοποι'ι'ας, οποτε τα δεδομενα αλλαζουν και το θεμα μας γινεται σαφως πιο συνθετο και βαθυ -αφου προφανως παρανοησα- με αποτελεσμα η σκεψη μου να ειναι πιο απλη και ξεκαθαρη σε ο,τι αφορα -κατα την προσωπικη μου αποψη- στην 'καλυτερη-αξιοπιστη' και γι' αυτο ευχρηστη σε βαθος χρονου μηχανη!
Και σ' αυτην λοιπον την περιπτωση θα παραθεσω την αποψη μου, περιμενοντας ωστοσο -σαφως συντονισμενος και παρακολουθωντας με ιδιαιτερο ενδιαφερον το θεμα- να προκυψουν και τα υπολοιπα κριτηρια αξιολογησης!... ;D

Με φιλικους χαιρετισμους,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #15 στις: Ιούνιος 29, 2009, 03:23:18 μμ »
Φιλε  watch-collector
νομιζω οτι καταλαβες τον στοχο μου και ευελπιστω και στη μελλοντικη συμμετοχη σου.
Αρχικα ο στοχος μπορει να φαινεται καπως ουτοπικος ,πιστευω ομως οτι θα καταφερουμε να βαλουμε τα πραγματα σε μια ταξη. Θα δουμε. Ειναι ευκολο να λες "αυτη η μηχανη ειναι καλυτερη απο την αλλη" , αλλα το δυσκολο ειναι να το στοιχειοθετησεις.
Μετα λοιπον τα γενικα ,μπαινω στο θεμα .
Νομιζω οτι ολους τους τομεις αξιολογησης μιας μηχανης, μπορουμε να τους βαλουμε σε τρεις μεγαλες κατηγοριες. Η πρωτη ειναι η ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ, η δευτερη το ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ-ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ και η τριτη
ειναι η ΤΕΧΝΙΚΗ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗ των μηχανισμων που αποτελουν τη μηχανη.

Μα η κατηγορια ΦΙΝΙΡΙΣΜΑ-ΔΙΑΚΟΣΜΗΣΗ θα μου πει κανεις περιλαμβανεται στην αξιολογηση μιας μηχανης; Νομιζω φιλοι μου οτι οταν μιλαμε για Υ.Ω ,η κατηγορια αυτη οχι μονο περιλαμβανεται, αλλα αποτελει και εναν απο τους σημαντικους λογους για τους οποιους αγοραζουμε μια μηχανη Υ.Ω.
Πολυπλοκοτητες ισως να μην εχουμε ολοι την οικονομικη δυνατοτητα να αγορασουμε ,αλλα πως να το κανουμε ,το παραμυθι του ωρολογοποιου-καλλιτεχνη που κλεισμενος στο εργαστηρι του, δουλευει
χειροποιητα καθε εξαρτημα της μηχανης, μας σαγηνευει ολους. Επιπλεον ο τομεας αυτος οπως θα δουμε παιζει σημαντικο ρολο και στη λειτουργια-αξιοπιστια της μηχανης και δεν αφορα μονο την αισθητικη πλευρα.

Επειδη ομως αποτελει ΤΕΡΑΣΤΙΟ κεφαλαιο που θα χρειαστω οπωσδηποτε τη βοηθεια σας για να το αναλυσω (καλα ο george ειναι σιγουρα "μεσα" -λειπει ο μαρτης απο τη σαρακοστη; ) δεν θα το ανοιξω σ αυτη την πρωτη φαση. Θα μιλησω μονο για τις αλλες δυο κατηγοριες και αυτο το μεγαλο θεμα θα το αφησω για τον Σεπτεμβριο (ε, να κανουμε κι εμεις διακοπες , ετσι;)

Παμε λοιπον να αξιολογησουμε την κατασκευη της μηχανης μας.!!
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #16 στις: Ιούνιος 29, 2009, 03:33:59 μμ »
δεν ειναι ουτοπικο,ειδικα οταν κατι γινεται με σοβαροτητα και με την αναφορα "ψαχνω να βρω και να μαθω"

αποτελει ενα πολυ ενδιαφερον θεμα ;)

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #17 στις: Ιούνιος 29, 2009, 06:33:29 μμ »
Παιδια η μηχανη ενος ρολογιου ειτε ειναι χρονογραφος ειτε κατι αλλο ειναι σιγουρα ενας πολυπλοκος μηχανισμος που ομως αποτελειται απο πολλους "απλουστερους"  μηχανισμους.
Σαν "μηχανισμο" μπορουμε να ορισουμε ενα συνολο δυο η περισσοτερων μηχανικων μερων που συνδεονται μεταξυ τους και κινουνται το ενα σε σχεση με το αλλο ,για να εκτελεσουν μια συγκεκριμενη λειτουργια. Ετσι μια απλη κατα τα αλλα μηχανη μπορει να εχει πολλους μηχανισμους: μηχανισμο κουρδισματος και ρυθμισης ωρας (keyless works- motion works ) μηχανισμο μεταδοσης κινησης (gear train ) ,μηχανισμο "χρονομετρησης" (balance-escapement ) , μηχανισμο αυτοματου κουρδισματος  ,μηχανισμο ημερομηνιας κοκ.
Πρεπει λοιπον να καταγραψουμε και να αξιολογησουμε καθεναν ξεχωριστα πριν καταληξουμε στην "ετυμηγορια μας" για το συνολο της μηχανης.
Γι αυτο φιλε watch-collector σεβομαι την αποψη σου αλλα θα ηθελα να την ξανασυζητησουμε στο τελος.Δεν απορριπτω αυτα που λες , εγω παντως θα ψηφιζα  JLC duometre αν και δεν ξερω σε βαθος ολους τους μηχανισμους που ανεφερες.
Με την ευκαιρια παντως ,ο omega co-axial που γραφεις ειναι ο F. Piguet με την προσθηκη του co-axial;;;
Ειναι σιγουρα μια εξαιρετικη μηχανη.
Ασε ομως πρωτα να καταγραψω ολους τους ΤΟΜΕΙΣ ΑΞΙΟΛΟΓΗΣΗΣ μιας μηχανης και στη συνεχεια
αν η εξισωση, σου βγαζει αυτες τις μηχανες που ανεφερες θα δεις οτι δεν εχω καμμια προθεση να τις αμφισβητησω. Αρκει να μου πεις οτι συνυπολογησες ολες τις παραμετρους που μελλοντικα θα αναφερω.
stay tuned   


κατι τετοια γραφεις και στεναχωρεις τον αυτοαποκαλουμενο γκουρου της ΥΩ εν Ελλαδι.

Αποσυνδεδεμένος ΜΑΔΙΑΣ

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 335
    • Προφίλ
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #18 στις: Ιούνιος 29, 2009, 08:43:08 μμ »
Φιλε director
καλως ορισες στη συζητηση .
Θα ηθελα να σε παρακαλεσω θερμα να κρατησουμε ψηλα το επιπεδο της κουβεντας και να αποφυγουμε προσωπικους χαρακτηρισμους. Εχω ξαναγραψει οτι στο φορουμ δεν μπηκα ουτε για να μαλωσω ουτε για να κανω τον εξυπνο. Μπηκα για να διασκεδασω με το χομπυ μου, να κανω φιλους και να μαθω.
Επιζητω δε την κουβεντα με ανθρωπους με υψηλο επιπεδο γνωσεων  ετσι ωστε και η συζητηση να εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον αλλα και εγω προσωπικα να μαθω πραγματα που δεν ξερω.Καλο ειναι να μιλας με "αρχαριους" και να κανεις τον ειδημονα ,αλλα δεν θα παρεις τιποτα.Και εγω θελω να μαθω ,και θελω να μιλαω με ανθρωπους με πολλες γνωσεις πανω στο αντικειμενο.
Τετοιοι ειναι ο george, o κ. Στηκας και ευτυχως παρα πολλοι φιλοι μεσα στο φορουμ που εχουν μεγαλη γκαμα γνωσεων.
Ας το εκμεταλλευτουμε .
Tελος χαιρομαι που ο VIWOW ανοιξε παρομοιο θεμα στο watchfunclub και σχολιασε τα γραφομενα μου (αν και θα προτιμουσα να ηταν κι αυτος στην παρεα μας). Απαντησα ομως οτι δεν θα συμμετασχω, προτου τελειωσω αυτο που αρχισα εδω και προτου ολοκληρωσω τις σκεψεις μου. Ετσι θα μπορεσουν και οι αλλοι να σχολιασουν πιο ολοκληρωμενα τις θεσεις μου και εγω να απαντησω στις οποιες ενστασεις.
« Τελευταία τροποποίηση: Ιούλιος 08, 2009, 05:15:07 μμ από Nanagno »
Η Υ.Ω. ειναι πολυ σοβαρη υποθεση για να την παιρνουμε...στα σοβαρα.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Η ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΜΗΧΑΝΗ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ (ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΕΠΟΧΩΝ) !!!!!
« Απάντηση #19 στις: Ιούνιος 29, 2009, 10:44:22 μμ »
Φιλε director
καλως ορισες στη συζητηση .
Θα ηθελα να σε παρακαλεσω θερμα να κρατησουμε ψηλα το επιπεδο της κουβεντας και να αποφυγουμε προσωπικους χαρακτηρισμους. Εχω ξαναγραψει οτι στο φορουμ δεν μπηκα ουτε για να μαλωσω ουτε για να κανω τον εξυπνο. Μπηκα για να διασκεδασω με το χομπυ μου, να κανω φιλους και να μαθω.
Επιζητω δε την κουβεντα με ανθρωπους με υψηλο επιπεδο γνωσεων  ετσι ωστε και η συζητηση να εχει μεγαλυτερο ενδιαφερον αλλα και εγω προσωπικα να μαθω πραγματα που δεν ξερω.Καλο ειναι να μιλας με "αρχαριους" και να κανεις τον ειδημονα ,αλλα δεν θα παρεις τιποτα.Και εγω θελω να μαθω ,και θελω να μιλαω με ανθρωπους με πολλες γνωσεις πανω στο αντικειμενο.
Τετοιοι ειναι ο george, o κ. Στηκας και ευτυχως παρα πολλοι φιλοι μεσα στο φορουμ που εχουν μεγαλη γκαμα γνωσεων.
Ας το εκμεταλλευτουμε .
Tελος χαιρομαι που ο Κ Στηκας ανοιξε παρομοιο θεμα στο αλλο φορουμ και σχολιασε τα γραφομενα μου (αν και θα προτιμουσα να ηταν κι αυτος στην παρεα μας). Απαντησα ομως οτι δεν θα συμμετασχω, προτου τελειωσω αυτο που αρχισα εδω και προτου ολοκληρωσω τις σκεψεις μου. Ετσι θα μπορεσουν και οι αλλοι να σχολιασουν πιο ολοκληρωμενα τις θεσεις μου και εγω να απαντησω στις οποιες ενστασεις.

αγαπητε εν φορουμ συνομιλητα,τα φαινομενα πολλακις απατουν,οντως συγκατατιθεμαι εις την μη περαιτερω επεκτασιν του θεματος,μην λησμονεις ομως τις χειρων αδικων ηρξατο και ουχι εν πρωτοις.
με καθε επιφυλαξιν.