Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 272700 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #480 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 09:01:15 πμ »
Αν πάντως είστε Φαν της Casio αλλά ΚΑΙ της τεχνολογίας και σκοπεύετε να προβείτε σε μελλοντική αγορά ενός casio g-shock κάντε λίγο κράτει........ :)

Διότι

Η Casio αποφάσισε να εμπλουτίσει την οικογένεια G-Shock με δύο νέα high-tech μέλη συμβατά με το iPhone 4S και πιθανότατα το επόμενης γενιάς iPhone. Τα νέα μοντέλα ονομάζονται GB-6900AA και GB-5600AA και συνδέονται με το τηλέφωνο μέσω Bluetooth 4.0.



Μεταξύ πολλών άλλων δυνατοτήτων, ενημερώνουν το χρήστη γα τυχόν εισερχόμενες κλήσεις, SMS, emails, ξυπνητήρια κ.α., τον ειδοποιούν μόλις διαπιστώσουν ότι  έχει απομακρυνθεί σημαντικά από το τηλέφωνο του και του παρέχουν ηχητικές ειδοποιήσεις τύπου Find My iPhone. Ο χρήστης θα πρέπει αρχικά να κατεβάσει στο τηλέφωνο του την εφαρμογή Casio G-Shock και στη συνέχεια να  διαμορφώσει τις ρυθμίσεις του.


Η εταιρεία δεν έχει ανακοινώσει μέχρι στιγμής παγκόσμια διαθεσιμότητα και τιμές αλλά στην Ιαπωνία ανεμένεται να κυκλοφορήσουν τον προσεχή Οκτώβριο και Νοέμβριο αντίστοιχα (GB-6900AA και GB-5600AA) στα ¥18,000 (περίπου €180).



Πολύ ενδιαφέρουσα πληροφορία! ευχαριστώ!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος cmak

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
casio world
« Απάντηση #481 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:01:21 πμ »

Ορίστε και φώτο επιτέλους. Τα κατάφερα


Sent from my iPhone4s using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος cmak

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
casio world
« Απάντηση #482 στις: Σεπτέμβριος 09, 2012, 11:01:58 πμ »



Sent from my iPhone4s using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #483 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 08:46:12 πμ »
Πολύ καλή πληροφορία, ευχαριστούμε πολύ!
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #484 στις: Σεπτέμβριος 10, 2012, 04:46:12 μμ »
Τις προάλλες ήμουνα στο Ελ.Βελ και χάζευα σε ένα duty free τα ρολόγια . Έπεσε το μάτι μου  σε ένα casio που φέρνει κομματάκι σε aviation . Και μια και το GW-3500BD-1AER αποτελεί όνειρο απατηλό είπα λίγο να ξεχαστώ με αυτό  http://www.ebay.co.uk/itm/ws/eBayISAPI.dll?ViewItem&item=120976959893&ssPageName=ADME:L:OC:US:3160 . Με 49  €  εκτός απρόοπτου το περιμένω στην πόρτα μου . Δεν είναι G shock δεν είναι radio , είναι όμως ηλιακό . Σε λίγο σκίζεται και το 2ο λουράκι του rise man  οπότε θα αργήσω λίγο να το αλλάξω . Φωτό με την παραλαβή ....

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #485 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 04:25:51 μμ »
Πριν από πολλά χρόνια (περίπου 25 χρόνια), είχα ένα ατύχημα με την μοτοσυκλέτα μου (YAMAHA SRX-600 Ασημί) και σαν αποτέλεσμα - εκτός από εκδορές στο σώμα μου, το κράνος μου και την YAMAHA μου - ήταν το σπάσιμο του ρολογιού μου. Παρόλα τα χάλια του εξωτερικά το ρολόι συνέχιζε να λειτουργεί κανονικά και ο πατέρας μου το μάζεψε και προσπάθησε να το επιδιορθώσει αλλά χωρίς επιτυχία αφού χρησιμοποίησε μόνο κόλλα!
Ψάχνοντας το γραφείο του πριν από κάμποσο καιρό το βρήκα στην παρακάτω κατάσταση και μάλιστα να λειτουργεί αφού του είχε βάλει και μπαταρία! Η μητέρα μου είπε ότι το θεωρούσε γρουσουζιά να σταματήσει να δουλεύει γιαυτό και του έβαλε μπαταρία παρόλο που δεν μπορούσα να το φορέσω εγώ ή κάποιος άλλος.


By charilaos at 2012-08-29

By charilaos at 2012-08-29

By charilaos at 2012-08-29

Οπότε αποφασίζω να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση (κάτι σαν φόρο τιμής στην μνήμη του πατέρα μου). Έψαξα και βρήκα τα πλαστικά στις ΗΠΑ μιας και είναι discontinued μοντέλο.
Αφού τα παρέλαβα το πήγα στα κεντρικά της CASIO για στεγανοποίηση - μπαταρία και service κουμπιών.
Το πήρα και ορίστε τα αποτελέσματα:


By charilaos at 2012-09-15

By charilaos at 2012-09-15

By charilaos at 2012-09-15

By charilaos at 2012-09-15

Νομίζω ότι έγινε πάλι όπως ήταν και είμαι πολύ χαρούμενος που ξανά έχω στον καρπό μου το MADE IN JAPAN CASIO μου!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Συνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #486 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 05:41:56 μμ »
Mπραβο ρε φιλε και για το καταπληκτικο αποτελεσμα αλλα και για το λογο που το εκανες!!! :god:
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #487 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 06:16:53 μμ »
Μπραβο ρε Χαριλαε. Αξιζε και με το παραπανω η επισκευη του συγκεκριμενου ρολογιου. Συγχαρητηρια για το μερακι σου, ευχομαι να το χαρεις με υγεια.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #488 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 06:43:02 μμ »
Καινουριο το εκανες Χαριλαε, πολλα μπραβο! Να το χαρεις με υγεια!
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #489 στις: Σεπτέμβριος 15, 2012, 06:46:51 μμ »
Χαρίλαε αυτό είναι το 5600 το γιαπωνεζικο με την ατσάλινη κάσα που τα ξεκίνησε όλα σχετικά με τα G.
Χαίρει μεγάλης εκτίμησης και το ψάχνουν μανιωδώς οι συλλέκτες.
Να το χαίρεσαι και πάντα όρθια η μοτό και συ επάνω.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #490 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 12:48:29 μμ »
Ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια!
Χαίρομαι που σας άρεσε η "αναπαλαίωση"!!
Χαίρομαι και εγώ περισσότερο λόγω του υπέροχου ρολογιού που ξανά έχω - ξαναφοράω!!!!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος gstavrin

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 246
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #491 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 02:41:01 μμ »
Πριν από πολλά χρόνια (περίπου 25 χρόνια), είχα ένα ατύχημα με την μοτοσυκλέτα μου (YAMAHA SRX-600 Ασημί) και σαν αποτέλεσμα - εκτός από εκδορές στο σώμα μου, το κράνος μου και την YAMAHA μου - ήταν το σπάσιμο του ρολογιού μου. Παρόλα τα χάλια του εξωτερικά το ρολόι συνέχιζε να λειτουργεί κανονικά και ο πατέρας μου το μάζεψε και προσπάθησε να το επιδιορθώσει αλλά χωρίς επιτυχία αφού χρησιμοποίησε μόνο κόλλα!
Ψάχνοντας το γραφείο του πριν από κάμποσο καιρό το βρήκα στην παρακάτω κατάσταση και μάλιστα να λειτουργεί αφού του είχε βάλει και μπαταρία! Η μητέρα μου είπε ότι το θεωρούσε γρουσουζιά να σταματήσει να δουλεύει γιαυτό και του έβαλε μπαταρία παρόλο που δεν μπορούσα να το φορέσω εγώ ή κάποιος άλλος.


By charilaos at 2012-08-29

By charilaos at 2012-08-29

By charilaos at 2012-08-29

Οπότε αποφασίζω να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση (κάτι σαν φόρο τιμής στην μνήμη του πατέρα μου). Έψαξα και βρήκα τα πλαστικά στις ΗΠΑ μιας και είναι discontinued μοντέλο.
Αφού τα παρέλαβα το πήγα στα κεντρικά της CASIO για στεγανοποίηση - μπαταρία και service κουμπιών.
Το πήρα και ορίστε τα αποτελέσματα:


By charilaos at 2012-09-15

By charilaos at 2012-09-15

By charilaos at 2012-09-15

By charilaos at 2012-09-15

Νομίζω ότι έγινε πάλι όπως ήταν και είμαι πολύ χαρούμενος που ξανά έχω στον καρπό μου το MADE IN JAPAN CASIO μου!!!!

Χαρίλαε δεν μπόρεσα να συγκρατήσω τα δάκρυά μου, δεν ξέρω τι με έπιασε με αυτά που είπες στην εισαγωγή σου.
Μπράβο για..... όλα

ελέησον και σώσον ημάς...από του Ρολογιού

Αποσυνδεδεμένος Ilias_T

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 47
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #492 στις: Σεπτέμβριος 16, 2012, 08:42:00 μμ »
Απίστευτο ρολόι και καταπληκτική ιστορία! Ευχαριστούμε που την μοιράστηκες. Πάντα όρθια η μηχανή και καλές ώρες ή ρολογάρα σου!

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #493 στις: Σεπτέμβριος 18, 2012, 11:18:28 μμ »
Ξερει κανείς αν υπάρχει τρόπος να μάθουμε πληροφορίες (ημερομηνία κυρίως) συναρμολόγησης ?  Τα casio κατά κανόνα λένε πίσω που κατασκευάζονται αλλά το πότε ? το Riseman που έχω εκτός του GW-9200 που έχει σκαλισμένο εχει σε ενα ορθογώνιο πλαίσιο το νούμερο  3147 που αν δεν απατώμαι είναι ο κωδικός του εγχειρίδιου  χρήσης   όπως υπάρχουν στην data base της casio . Τίποτα άλλο που να φαίνεται τουλάχιστον  . Καμία ιδέα ?

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #494 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:11:01 μμ »


Τρομερό.

Αποσυνδεδεμένος trito

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 39
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #495 στις: Σεπτέμβριος 20, 2012, 01:12:29 μμ »
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/2eAs9-PJXgM" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/2eAs9-PJXgM" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


 :o

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #496 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 09:36:54 μμ »


Τρομερό.


Και τα 1400 $ επίσης τρομερά

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #497 στις: Σεπτέμβριος 22, 2012, 10:28:52 μμ »
 :?

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #498 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 06:18:59 μμ »
'Έφτασε που λέτε το εμπόρευμα


Καλή συσκευασία χώρια το μεταλλικό κουτί των G shock . Δεν περίμενα κάτι τέτοιο άλλωστε





Συμπεράσματα : Όμορφο ρολογάκι , πανάλαφρο (σχεδόν ψεύτικο θα έλεγα)  με  ηλιακό πανελ  , φωτισμό μόνο στο ψηφιακό κομμάτι , κάμποσα ξυπνητήρια και αντίστροφες μετρήσεις . Επίσης ένδειξη μπαταρίας .  Αρνητικά : Χλωμός φώσφορος και μόνο στους δείκτες , όχι στα νούμερα . Παραδόξως έχεις  διάρκεια  κάμποσες ώρες . Επίσης αν  το λουράκι του riseman θέλει κάθε 1.5 χρόνο άλλαγμα , αυτό σε ένα καλοκαίρι θα πάει στα σκουπίδια  . Γενικά είναι ένα συμπαθες ρολογάκι , που κακα τα ψέμματα αν έχετε κάποιο βαρύ G shock , θα σας φανεί πολύ λίγο . Ιδανικό για κάποιον που θέλει ενα καθημερινό ρολογάκι η για ενα δώρο σε κάποιο ανιψιό η βαφτιστήρι


Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #499 στις: Σεπτέμβριος 29, 2012, 10:39:35 μμ »
Μια χαρά πράμα!
Καλοφόρετο!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!