Αποστολέας Θέμα: casio world  (Αναγνώστηκε 272711 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #460 στις: Αύγουστος 24, 2012, 04:52:18 μμ »
σε ευχαριστώ για την απάντηση!
Το Casio PRG-550BD-1ER [url]http://www.casio-europe.com/euro/watch/sports/prg-550bd-1er/[/url]
που έχει μαύρο μπρασελέ, γρατσουνίζεται εύκολα; Όταν τελικά κάνεις γρατσουνιά, μήπως έχει το ανοιχτό χρώμα του σιδήρου από κάτω, οπότε θα είναι χάλια μετά από ένα χρόνο; Αυτό μάλιστα είναι νέο μοντελο και δεν το έχει ακόμα στο e bay.
Με ποια σειρά τα βάζει η casio τα νέα της μοντέλα pro trek στο επίσημο site, ώστε να το βλέπω κατευθείαν;

αυτό εδώ
[url]http://www.ebay.co.uk/itm/Casio-TITANIUM-Solar-Waveceptor-Alarm-Chronograph-Watch-PRW-5000T-7ER-/320964488712?_trksid=p4340.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%26asc%3D11%26meid%3D1360399067921053198%26pid%3D100011%26prg%3D1005%26rk%3D1%26[/url]είναι λέει τόσο η κάσα όσο και το μπρασελέ από τιτάνιο, μήπως είναι σαφώς προτιμότερο από πλευράς αντοχής;


Και τα δύο μια χαρά είναι , οπτικά μου αρέσει καλύτερα το πρώτο , αν και τα δύο φαντάζομαι θα τσούζουνε . Ειδικά για το Τιτάνιο 340 λίρες σε χαλεπούς καιρούς και για casio  τα θεωρώ υπερβολή . Αν σου περισσεύουνε βεβαία με τις ευχές μου . Αν πάλι δεν καίγεσαι για πυξίδα βρήκα και αυτη την οικονομική λύση  http://www.ebay.co.uk/sch/i.html?_from=R40&_trksid=m570.l2736&_nkw=SGW-300HB-3AVER .
Καλα ψώνια

Αποσυνδεδεμένος antonn

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 10
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #461 στις: Αύγουστος 24, 2012, 05:51:26 μμ »
Σε ευχαριστώ για την απάντηση
Το βρήκα φθηνότερα σε προσφορά! για όποιον το θέλει:
http://www.amazon.co.uk/Casio-Watch-SGW-300HB-3AVER-Digital-Altimeter/dp/B004323T6I

όμως θέλω κάτι όχι πλαστικό λουρί. Βασικά τώρα η απορία μου είναι αν το μεταλλικό μαύρο μπρασελε γρατσουνίζεται εύκολα. 400 είμαι διατεθειμένος να τα δώσω

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #462 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:08:29 μμ »
Αν και το έχω περίπου ένα μήνα και κάτι στην κατοχή μου, μερικές φωτογραφίες από το νεοαποκτηθέν Casio G-Shock G-7900A















Υπέροχο ρολόι και πολύ βολικό στον καρπό με αυτά τα πλαστικά "αυτάκια".

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #463 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:41:35 μμ »
Πολυ ωραίο.Φορτσα θρύλος.Καλοφορετο!

goku86

  • Επισκέπτης
Απ: casio world
« Απάντηση #464 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 01:57:10 μμ »
εδώ το Casio  g shock gd-100-1ber χαλάλι το κατοστάρικο είμαι Πολύ ευχαριστημενος .....
 
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #465 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 02:00:05 μμ »
Στο 100αρικο ειναι μονοδρομος το G.Να το χαρεις και δεν θα το μετανιωσεις.Πιο μοντελο ειναι?

goku86

  • Επισκέπτης
Απ: casio world
« Απάντηση #466 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 02:15:04 μμ »
Ευχαριστώ αδερφέ το έχω γράψε επάνω κάτσε να ποστάρω και ένα λινκ8)
casio-europe.com/euro/watch/gshock/gd-100-1ber/
Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος ^Deadly_Sin^

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 123
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #467 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 02:42:27 μμ »
Το πρωτο μου ρολοϊ ηταν ενα casio, μου το ειχε αγορασει o father μετα απο μερικα παρακαλια απ'τη μερια μου  :P Το βαρομετρο, υψομετρο κτλ μου ηταν παντελως αχρηστα αλλά εντυπωσιακα στο παιδικο μυαλο μου, για μενα το σημαντικοτερο ηταν το τρομερο μπλε χρωμα που ειχε για να βλεπεις την οθονη στο σκοταδι αντι για τα κλασσικα φωτακια...ασε που ειχε και κολπο και αναβε μονο του αν ηθελες! Φυσικα μετα απο λιγο καιρο σταματησα να το φοραω και δεν ηξερα καν που ειναι μεχρι που το ξαναβρηκα σχετικα προσφατα. Η μπαταρια εχει παραδωσει πνευμα, δεν γνωριζω ποτε μιας και ειχα χρονια να το δω. Παραθετω και μια φωτογραφια να το δειτε, αν και δεν λεει πολλα εφοσον δεν εχει μπαταρια. Αν κανετε μια αναζητηση στο google casio prt-30 θα βρειτε πιο ωραιες φωτογραφιες αλλά μονο το δικο μου ειδα που να εχει αυτο το ωραιο λουρακι, τα αλλα εχουν παντελως αταιριαστο μπλε (αν δεν παινεψουμε το σπιτι μας...  :P )

Develop interest in life as you see it; in people, things, literature, music - the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.
Henry Miller (1891 - 1980)
My Instagram

goku86

  • Επισκέπτης
Απ: casio world
« Απάντηση #468 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 02:48:15 μμ »
Μου θυμίζει ένα κασιο που είχα πάρει από ένα βιβλίοπωλειο επισης πρώτο ρολόι για μένα και είχε και το κόλπο με το φωτάκι , γυριζες το καρπό και εγένετο φως... το ρολόι στην τιμή των 30 ευρώ σημερινά το είχα 9 Χρόνια... οπου κοπηκε το λουρακι οπως και το παρατησα τώρα βέβαια δεν το έχω πιθανόν το Πέταξε η μάνα....θυμάμαι Θεό με είχανε κάνει να πάρω άλλοO0

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #469 στις: Σεπτέμβριος 01, 2012, 06:45:01 μμ »
Αν και το έχω περίπου ένα μήνα και κάτι στην κατοχή μου, μερικές φωτογραφίες από το νεοαποκτηθέν Casio G-Shock G-7900A















Υπέροχο ρολόι και πολύ βολικό στον καρπό με αυτά τα πλαστικά "αυτάκια".

Παναγιώτης


Tα πλαστικά ''αυτάκια'' όπως σωστά λες, λειτουργούν ως αποσβεστήρες κραδασμών, πέρα από την ευκολία  προσαρμογής του ρολογιού στον καρπό. Το έχω σε μαύρο και πάω για τρίτο χρόνι λειτουργίας με την ίδια μπαταρία. Το αναφέρω γιατί η casio αναφέρει τη διάρκεια λειτουργίας της μπαταρίας τα 3 χρόνια. Με λογική χρήση βέβαια, κρατάει παραπάνω.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #470 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 03:22:03 πμ »
Το καινούριο καλοκαιρινό απόκτημα σε φωτογραφίες  G-SHOCK  GDF-100BB-1ER
Είναι το πρώτο μου G-SHOCK και το διάλεξα μετά από πολύ ψάξιμο.... με κέρδισε αυτό το ολομαυρο μαζί με την negative οθόνη που το κάνουν "κακό" και κρύβουν λίγο το μεγάλο του μέγεθος.
Έχει 2 αισθητήρες, θερμοκρασίας και βαρομετρικής πίεσης-υψομέτρου που λειτουργουν με σχετική ακριβεια... έχει κάποιοες οδηγίες για καλιμπράρισμα ώστε να έχεις ακριβέστερες μετρήσαεις αλλά δεν με απασχολεί ιδιαίτερα και δεν έχω ασχοληθεί.
Επίσης υπάρχουν και οι σχετικές λειτουργίες...παγκοσμια ώρα σε καμμιά 30αριά πόλεις... αντίστροφη μέτρηση... χρονόμετρο.... και 5 αλάρμ.

Το εξωτερικό χάρτινο κουτί

Ανοίγοντας το υπάρχουν οδηγίες χρησης-ρύθμισης και εγγύηση

Και μετά από κάτω το μεταλλικο εξαγωνο κουτάκι


Μέσα σε αφρώδες υλικό αναπάυεται το μαυράκι

Διαφορες γωνίες του G-SHOCK




Japan made




Αν και ογκώδες είναι πανάλαφρο έχει ωραίο φωτισμό το βράδυ όταν το πατάς να δεις την ώρα στα σκοτάδια αλλά δεν έχω βγάλει νυχτερινή φωτογραφία
Εδώ 1 φωτογραφία συγκρισης μεγέθους με το 43άρι seiko

και 1 φωτογραφία με το 45άρι αλλά παχύτερο TRITON 100atm

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος pontioz1

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3345
  • Πισγιουνίκ.
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #471 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 06:59:20 πμ »
Μάχιμο!!!

Πάρα πολύ ωραίο!

Ρε σεις το πρόβλημα είναι καθαρά σεξουαλικό!

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #472 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 08:14:16 πμ »
Πολυ όμορφο το αραπακι.Καλοφορετο ;)

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #473 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 08:54:20 πμ »
Καλορίζικο. Πολύ "κακό" φαίνεται! Να το χαρείς με υγεία.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #474 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:06:06 πμ »
Καλορίζικο!!!!!!!!!!!
Μόνο καλές ώρες να δείχνει!!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #475 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:21:12 πμ »
Πολύ καλή επιλογή Γιώργο! Εξαιρετικό σύνολο! Καλοφόρετο!
Το ALL BLACK θα μπορούσε να με πείσει να πάρω κουαρτζ!

Φιλικά
Νίκος
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #476 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 08:58:53 μμ »
Το παλιό καλό μου CASIO MDA 100!!!!!
Αν και δεν είναι G-SHOCK έχει περάσει καταστάσεις που οτιδήποτε άλλο δεν θα τις περνούσε "αναίμακτα"!!!!
Σήμερα δεν του φαίνονται τα χρόνια και οι κακουχίες που πέρασαν από πάνω του!!!!!


By charilaos at 2012-09-07
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος aboulafia

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 566
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #477 στις: Σεπτέμβριος 07, 2012, 09:12:17 μμ »
Τα G-Shock έχουν την τιμητική τους τελευταία μου φαίνεται?
Καλορίζικο και καλοφόρετο φίλε μου.

Παναγιώτης

Αποσυνδεδεμένος cmak

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 36
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #478 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 01:42:38 μμ »
Αν πάντως είστε Φαν της Casio αλλά ΚΑΙ της τεχνολογίας και σκοπεύετε να προβείτε σε μελλοντική αγορά ενός casio g-shock κάντε λίγο κράτει........ :)

Διότι

Η Casio αποφάσισε να εμπλουτίσει την οικογένεια G-Shock με δύο νέα high-tech μέλη συμβατά με το iPhone 4S και πιθανότατα το επόμενης γενιάς iPhone. Τα νέα μοντέλα ονομάζονται GB-6900AA και GB-5600AA και συνδέονται με το τηλέφωνο μέσω Bluetooth 4.0.



Μεταξύ πολλών άλλων δυνατοτήτων, ενημερώνουν το χρήστη γα τυχόν εισερχόμενες κλήσεις, SMS, emails, ξυπνητήρια κ.α., τον ειδοποιούν μόλις διαπιστώσουν ότι  έχει απομακρυνθεί σημαντικά από το τηλέφωνο του και του παρέχουν ηχητικές ειδοποιήσεις τύπου Find My iPhone. Ο χρήστης θα πρέπει αρχικά να κατεβάσει στο τηλέφωνο του την εφαρμογή Casio G-Shock και στη συνέχεια να  διαμορφώσει τις ρυθμίσεις του.


Η εταιρεία δεν έχει ανακοινώσει μέχρι στιγμής παγκόσμια διαθεσιμότητα και τιμές αλλά στην Ιαπωνία ανεμένεται να κυκλοφορήσουν τον προσεχή Οκτώβριο και Νοέμβριο αντίστοιχα (GB-6900AA και GB-5600AA) στα ¥18,000 (περίπου €180).



Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: casio world
« Απάντηση #479 στις: Σεπτέμβριος 08, 2012, 02:25:25 μμ »
Ως προς τη αναγκαιότητα της χρησιμότητάς τους  δεν μπορώ να το ξέρω, αλλά ως gadget τεχνολογίας, έχουν όντως ενδιαφέρον!
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!