Αποστολέας Θέμα: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.  (Αναγνώστηκε 13607 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:05:48 μμ »
Άρη, αν είναι τυχερός μπορεί να πάρει και λαχείο. :D

Έχεις δίκιο τα λεφτά του δεν τα χάνει όπως δεν θα τα χάσει και κανείς άλλος. Αν για το δικό του έχει ανέβει η αξία σίγουρα ανέβηκε και για τον άλλον.  Εκτός και αν μιλάμε για τρελές ευκαιρίες ή για ρολεξ κόκαλα τα οποία θα παραμείνουν κόκαλα.

Όσο ανεβάζουν τιμή τα καινούργια άλλο τόσο ανεβάζουν τιμή και τα μεταχειρισμένα, πάρε ένα ρόλεξ και δεν θα χάσεις αν το πουλήσεις - το μότο σήμερα της εταιρείας - και αυτό κατά εμέ είναι το μεγαλύτερο της  επίτευγμα.
Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:16:53 μμ »
Άρη, αν είναι τυχερός μπορεί να πάρει και λαχείο. :D

Έχεις δίκιο τα λεφτά του δεν τα χάνει όπως δεν θα τα χάσει και κανείς άλλος. Αν για το δικό του έχει ανέβει η αξία σίγουρα ανέβηκε και για τον άλλον.  Εκτός και αν μιλάμε για τρελές ευκαιρίες ή για ρολεξ κόκαλα τα οποία θα παραμείνουν κόκαλα.

Όσο ανεβάζουν τιμή τα καινούργια άλλο τόσο ανεβάζουν τιμή και τα μεταχειρισμένα, πάρε ένα ρόλεξ και δεν θα χάσεις αν το πουλήσεις - το μότο σήμερα της εταιρείας - και αυτό κατά εμέ είναι το μεγαλύτερο της  επίτευγμα.

Νικόλα φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεσαι στου Βικτωρα το ρόλεξ!!! Το οποίο έχει δεκαπλασιάσει την αξία του....και λίγο λέω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:17:50 μμ »
Νικόλα φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεσαι στου Βικτωρα το ρόλεξ!!! Το οποίο έχει δεκαπλασιάσει την αξία του....και λίγο λέω


Sent from my iPhone using Tapatalk
:lol: :lol: :jg: :jg:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος dNikos

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 543
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:30:07 μμ »
Νικόλα φαντάζομαι ότι δεν αναφέρεσαι στου Βικτωρα το ρόλεξ!!! Το οποίο έχει δεκαπλασιάσει την αξία του....και λίγο λέω


Sent from my iPhone using Tapatalk
Το ρόλεξ του Βίκτωρα είναι ανεκτίμητης πλέον αξίας. Τρομάζω μπροστά στο ενδεχόμενο πώλησης του.  Θα σπάσει κάθε ρεκόρ.

Ακούσαμε το τραγούδι της θάλασσας και δεν μπορούμε πια να κοιμηθούμε.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 12:54:21 μμ »
Ας γράψω και εγώ ως πρώην κάτοχος Rolex, γιατί είχα επιλέξει και γιατί έδωσα τα Rolex μου.

Το πρώτο μου (16570 με λευκό dial) ήταν δώρο γάμου. Το είχα προτιμήσει τότε (το 2003) έναντι του sub, επειδή φορούσε όλος ο κόσμος sub και επειδή μου άρεσε το λευκό dial.
Πουλήθηκε για διάφορους λόγους, κυρίως συναισθηματικούς.
Εξαιρετικό ρολόϊ για όλες τις χρήσεις, το φορούσα 24Χ7Χ365. Τότε δεν είχα καμία επαφή με το mywatch και ήμουν πράγματι ευτυχής και ολιγαρκής άνθρωπος, σε σχέση με τα ωρολογιακά.

Το δεύτερο (16610) το απέκτησα θεωρώντας ότι ως ωρολογόφιλος ήταν must να περάσει από την (μικρή) συλλογή μου και ένα sub. Εξαιρετικό επίσης, για όλες τις χρήσεις, δε διέψευσε τις προσδοκίες μου ούτε κατ΄ ελάχιστο. Το ευχαριστήθηκα, το φόρεσα παντού, δεν το λυπήθηκα ποτέ.
Με κούρασε αισθητικά όμως. δεν μου άρεσε πλέον η "μαυρίλα" του. Επίσης δεν μου άρεσε το ότι είναι ένα εκ των πιο πολυφορεμένων και αναγνωρίσιμων ρολογιών, ακόμα και από τους μη έχοντες την παραμικρή ιδέα.
Αυτό φυσικά δεν αναιρεί το γεγονός του ότι είναι ένα εξαιρετικό ρολόϊ. Και φυσικά ήταν και μία πολύ καλή "εμπορική" κίνηση, δεδομένου του ότι πουλήθηκε σε υψηλότερη αξία από την αξία κτήσης του (φυσικά το είχα πάρει μεταχειρισμένο).

Το τρίτο (114060) το πήρα "παρασυρόμενος" από το hype των κεραμικών. Εξαιρετικό ρολόϊ και αυτό, με σαφέστατες βελτιώσεις από τον προκάτοχο του σε επίπεδο κατασκευής (υλικό και λειτουργία bezel, εξαιρετικά λειτουργική μικρορύθμιση στο clasp κλπ.). Ένα βασικό μειονέκτημα είχε (για εμένα). Το σχήμα της κάσας του. Το οποίο δε συνήθισα ποτέ στο χέρι μου, ως εκ τούτου προχώρησα στην πώληση του. Γιατί για εμένα το βασικότερο που κοιτάω στα ρολόγια μου, είναι το να μου αρέσει να τα φοράω.
Και με αυτή μου την επιλογή, δεν έχασα χρήματα. Ούτε κέρδισα.

Κάτι άλλο που με "χάλασε" με τα sub, ήταν ότι "μιλούσαν πριν από εμένα για εμένα". Είναι αυτό που έχει γραφτεί από πολλούς, με διαφορετικούς ίσως τρόπους. Καλώς ή κακώς, το συγκεκριμένο ρολόϊ δίνει μία "πρώτη εντύπωση" για εσένα σε πολύ κόσμο. Η οποία μπορεί να απέχει παρασάγγας από την μετέπειτα εντύπωση.

Ποιό Rolex θα έπαιρνα αν μπορούσα. Το πενταψήφιο sub με το μπλε dial. Το οποίο έχει για εμένα όλα τα καλά του sub, συν το μπλε χρώμα, το οποίο λατρεύω. Έχει βέβαια και το "κακό" του ότι δεν είναι ατσάλινο, με ό,τι μπορεί να συνεπάγεται αυτό.
Αλλά έτσι κι΄αλλιώς μιλάμε τελείως θεωρητικά, οπότε ποιός νοιάζεται στην τελική...

Και κάτι για τις γενικότερες τοποθετήσεις. Προφανώς το ότι κάτι είναι εξαιρετικό και κυκλοφορεί σε πολλούς καρπούς, δεν το καθιστά "κακό". Αλίμονο.
Το θέμα όμως με το sub, είναι ότι δεν κυκλοφορεί σε πολλούς καρπούς επειδή απλά είναι ένα εξαιρετικό ρολόϊ. Κυκλοφορεί και επειδή είναι ένα status symbol. Και καλά. Για την Ελλάδα αναφέρομαι. Γιατί ένα απλό 16610 στην Ελβετία, δε νομίζω να κάνει ιδιαίτερη εντύπωση σε κανέναν. Όπως και ένα NOS sub του 1821 που μπορεί να κοστίζει ένα σκασμό χρήματα, κάνει εντύπωση μόνο σε γνώστες και μάλιστα σε πολύ ιδιαίτερους γνώστες.

Και τέλος, κάλλιστα μπορεί να ξαναβρεθώ με κάποιο Rolex κάποια στιγμή. Το ότι τα έδωσα δε σημαίνει ότι δε θεωρώ ότι είναι εξαιρετικά ρολόγια.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:04:33 μμ »

Τότε δεν είχα καμία επαφή με το mywatch και ήμουν πράγματι ευτυχής και ολιγαρκής άνθρωπος, σε σχέση με τα ωρολογιακά.
και εγω πιστευω οτι το mywatch εχει κλειση και θα κλειση σπιτια.
Ο Αστερης π.χ κοντευη να φαει ξυλο απο την γυναικα ;D

Όπως και ένα NOS sub του 1821 που μπορεί να κοστίζει ένα σκασμό χρήματα, κάνει εντύπωση μόνο σε γνώστες και μάλιστα σε πολύ ιδιαίτερους γνώστες.
;D ;D ;D
το 1821 δεν υπηρχε η Ρολεξ.
Τωρα αν εσυ βρεις Ρολεξ του 1821 και καινουργιο μαλιστα εχεις λυση το οικονομικο σου προβλημα καθως και του απογονου σου.
Και το 1821 η Ελλαδα καριοφυλια ειχε οχι ρολογια :D

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:04:48 μμ »
Το επιχείρημα κάποιων πως δεν τους αρέσουν τα Rolex επειδή κυκλοφορούν πολλά, το θεωρώ αστείο.

Φαντάζομαι πως οι ίδιοι θεωρούν αποκρουστική τη Monica Belucci επειδή όλος ο κόσμος υποκλίνεται στη διαχρονική ομορφιά της, δεν πίνουν coca-cola γιατί την πίνει όλος ο κόσμος, δεν οδηγούν αυτοκίνητο γιατί έχουν βαρεθεί να τα βλέπουν στους δρόμους και φοράνε κελεμπίες γιατί τα τζιν έχουν γίνει σούπα.

Μεταξύ μας, έχω βαρεθεί να διαβάζω νήματα για Rolex και Seiko.
Ωραία ρολόγια, εύκολα ρολόγια, αλλά φτάνει...

Just my 0.02


Θα ήθελα να σχολιάσω λίγο το ποστ αυτό :)

- Δε θεωρώ αποκρουστική τη Μόνικα Μπελούτσι, είναι και ήταν μια όμορφη γυναίκα. Αλλά ναι, έχω σκεφτεί πολλές φορές, όχι μόνο για το συγκεκριμένο πρόσωπο, αλλά και για πολλές άλλες καταστάσεις όπου επαναλαμβάνουμε τα ίδια κλισέ, επειδή τα λέμε όλοι τα ίδια, ενώ η πραγματικότητα απέχει. Στην προκειμένη, έχω γνωρίσει κοπέλες απλές και παντελώς άγνωστες, που μου αρέσουν κατά πολύ περισσότερο από την Μπελούτσι.

- Κόκα κόλα παίζει να έχω πιει 10 φορές σε όλη μου τη ζωή. Και ναι, και εδώ μεγαλώνοντας και βλέποντας κάποια πράγματα στον κόσμο που ζω, ναι, σκέφτομαι γιατί πίνουν όλοι αυτό το πράγμα αντί να πάρουν ένα φρούτο να το στύψουν που είναι το φυσικό.

- Αυτό με το αυτοκίνητο, πέτυχες ένα ευαίσθητο μου σημείο τα τελευταία χρόνια. Έχω κάνει το λάθος και έχω χρησιμοποιήσει αλόγιστα το αυτοκίνητο μέχρι τώρα. Θεωρώ πως ένας σωστός πολιτικός στο μέλλον (γιατί εμείς μόνοι μας δε μπορούμε να έχουμε αυτοσυγκράτηση), θα πρέπει να απαγορεύσει την άνευ σοβαρής αιτίας χρήση των αυτοκινήτων. Σοβαρά τώρα. Το θέμα έχει πάρει απίστευτα αρνητικές διαστάσεις, με επιπτώσεις στο περιβάλλον, και στη σωματική και ψυχική υγεία μας.

-Ε το τελευταίο δε με έχει επηρεάσει ευτυχώς :)




Γενικά δεν είναι κακό να έχουμε τη δική μας άποψη για τον κόσμο που ζούμε. Αλλιώς, ας έχουμε όλοι την άποψη ότι στη χώρα μας πχ το μόνο πρόβλημα είναι ότι ο κόσμος "δεν έχει λεφτά", ενώ εκατοντάδες άλλα πράγματα είναι ωραία και ισορροπημένα εκεί έξω....

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:30:05 μμ »
Σνομπαρία, ήμουν με τη Ρ, χωρίς λόγο και αιτία, ίσως επειδή τα φορούσε και η κουτσή Μαρία ...μετά πήρα το πρώτο μου Ρ, ένα air king με μαυροτσούκαλο dial και κάπου εκεί......Ξεκίνησε.....





Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:39:24 μμ »
;D ;D ;D
το 1821 δεν υπηρχε η Ρολεξ.
Τωρα αν εσυ βρεις Ρολεξ του 1821 και καινουργιο μαλιστα εχεις λυση το οικονομικο σου προβλημα καθως και του απογονου σου.
Και το 1821 η Ελλαδα καριοφυλια ειχε οχι ρολογια :D

Τσέκαρε το.
Είμαι σίγουρος ότι σε κάποιες παλιές γκραβούρες, απεικονίζεται ο Κολοκοτρώνης με Rolex τσέπης να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία :p

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:42:54 μμ »
Είμαι σίγουρος ότι σε κάποιες παλιές γκραβούρες, απεικονίζεται ο Κολοκοτρώνης με Rolex τσέπης να ατενίζει το μέλλον με αισιοδοξία :p
:lol: :lol: :lol:
Καλα ξεκινησε η εβδομαδα βλεπω Αγγελε.
Ολο κεφι και μπριο.

Αποσυνδεδεμένος Johnny

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4378
  • Ειναι εκει ο Μπεμπης;;
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 01:46:04 μμ »
Σνομπαρία, ήμουν με τη Ρ, χωρίς λόγο και αιτία, ίσως επειδή τα φορούσε και η κουτσή Μαρία ...μετά πήρα το πρώτο μου Ρ, ένα air king με μαυροτσούκαλο dial και κάπου εκεί......Ξεκίνησε.....





Sent from my iPhone using Tapatalk

 :dielaughing: :dielaughing:

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 02:05:32 μμ »
 :p :D

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 02:08:56 μμ »
:p :D

Δημητρη καλοφορετη η μαιμου.
Εμαθα απο εναν πελατη μου οτι ο συλλογος μαναβηδων σε εχει στην μπλακ λιστ γιατι περνας απο τα μαγαζια τους και η μαιμου που φορας στο χερι τους κλεβη τις μπανανες ::)
Να δωσω διευθηνση να σου στειλουν λογαριασμο;

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 02:11:38 μμ »
Δημητρη καλοφορετη η μαιμου.
Εμαθα απο εναν πελατη μου οτι ο συλλογος μαναβηδων σε εχει στην μπλακ λιστ γιατι περνας απο τα μαγαζια τους και η μαιμου που φορας στο χερι τους κλεβη τις μπανανες ::)
Να δωσω διευθηνση να σου στειλουν λογαριασμο;
Ωωχχ Άρη καλά που μου το είπες να φυλαχθώ  :lol: :lol:

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 02:43:06 μμ »
Τελευταία διαπιστώνω όλο και περισσότερο πως στο internet πλέον μπορείς να βρεις τα πάντα.

Πως θα μπορούσε να λείπει και αυτό :D

Ένα τυχαίο δείγμα: Όρεξη να έχετε να διαβάζετε.


https://www.quora.com/Why-do-so-many-people-hate-Rolex-and-those-who-wear-them



Αποσυνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 03:03:16 μμ »
Άντε να γράψω και εγω δυο λόγια . Καταρχάς από πότε έγιναν τα ρολεξ σούπα.Εγω έξω στα μαγαζιά και στο ιατρείο έχω καιρό να δω ρολεξ...μη πω ποτέ.Μια φορά στο gym είδα έναν φουσκωτό που φορούσε ένα μισό μισό sub και ήταν σίγουρα μαϊμού γιατί έκανε κλινκ κλινκ.
Δεύτερον πήρα τα ρολεξ μου για όλους τους λόγους που προαναφέρθηκαν!!!
Άλλα τρία ρολόγια πλέον μου κάνουν κούκου εκτός τις ρολεξαρες μου.Το AP ofshore 41mm ,το carbo tech panerai, και ίσως ξανά το ,moon!!!!
Κατά τα άλλα και από ρολεξ νομίζω άλλα τρία έχω στο μάτι ......

Στάλθηκε από το Redmi Note 5 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 03:23:30 μμ »
Ρολόι μόνο Rolex γιατί ..... παίρνοντας ρολόι ρόλεξ επενδύω σωστά τα χρήματα μου !!!! 8)

Αποσυνδεδεμένος shmaioforos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 218
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 07:03:07 μμ »
Όταν π.χ. για ένα ταγκ με 7750, μου ζητούν 3-4000...
Δε θα πάω στη ρόλεξ...;;;
Βρε...Με χίλια...
Είναι και ποιοτικά και "μουράτα" και πωλούνται αμέσως και καλά...
Τί άλλο θέλω...;;;

« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 12, 2018, 07:44:08 μμ από shmaioforos »
Μην κοιτάζεις το ρολόι, κάνε ό,τι κάνει. Προχώρα...

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 12, 2018, 09:05:20 μμ »
Όταν π.χ. για ένα ταγκ με 7750, μου ζητούν 3-4000...
Δε θα πάω στη ρόλεξ...;;;
Βρε...Με χίλια...
Είναι και ποιοτικά και "μουράτα" και πωλούνται αμέσως και καλά...
Τί άλλο θέλω...;;;

.... και Ένα σεικο για μα βουτας στην θάλασσα .....  :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Γιατί επιλέγετε ή δεν επιλέγετε Rolex.
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 13, 2018, 09:13:00 πμ »
Ρολόι μόνο Rolex γιατί ..... παίρνοντας ρολόι ρόλεξ επενδύω σωστά τα χρήματα μου !!!! 8)
Αργησες αλλα ειδες το φως το αληθινο ::)