Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 399970 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #600 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 09:51:27 πμ »
Και γω παρελαβα προ 3ημερου δυο ρολογακια (ηρθαν σε ξεχωριστα πακετα) με απλο ταχυδρομειο μεσα σε 7-8 ημερες χωρις τελωνειο..!! Τι αλλο να ζητησει κανεις!  ;D
Στο ενα αναγραφοταν η τιμη των 40$ και στο αλλο των 41$..Ευκολα, απροβληματιστα, ευχαριστα..Γί αυτο οι Αθηναοι να βαζετε δ.νση αποστολης σε καποιον φιλο/γνωστο/συγγενη στην Θεσσαλονικη για να σας το στελνουν μετα σε σας χωρις δραματα!!  :lol: :lol: :lol:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #601 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 09:54:58 πμ »
..Γί αυτο οι Αθηναοι να βαζετε δ.νση αποστολης σε καποιον φιλο/γνωστο/συγγενη στην Θεσσαλονικη για να σας το στελνουν μετα σε σας χωρις δραματα!!  :lol: :lol: :lol:
Χαρη αν το βαλω να το παραλαβης εσυ θα το παρω πισω μετα απο ποσες ημερες απο την στιγμη που θα το παραλαβεις; ::)

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #602 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 10:26:25 πμ »
Εμ προκειμενου να μην παρεις το ρισκο να το πληρωσεις διπλα, λες "ας μου ρθει και πιο αργα στα χερια μου και ας κανει μια διαδρομη παραπανω" :lol: Περα απ την πλακα, αυτο που χω δει εγω εμπειρικα ειναι οτι για βορεια Ελλαδα προσπερνουν αρκετα δεματα, δεν πιστευω οτι ειναι τυχαιο, χρονια το παρατηρω αυτο..Ο Αθηναιος να πληρωνει ακομα και το δεμα των 30€ και δω πανω ο αλλος να ψωνιζει ανενοχλητος... ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #603 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 11:33:07 πμ »
Εμ προκειμενου να μην παρεις το ρισκο να το πληρωσεις διπλα, λες "ας μου ρθει και πιο αργα στα χερια μου και ας κανει μια διαδρομη παραπανω" :lol:
Σε εχω καταλαβει.
Μην πεις τιποτα αλλο :lol:

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #604 στις: Σεπτέμβριος 16, 2017, 11:40:17 πμ »
 :mg: :ug: :mg: :ug:
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #605 στις: Σεπτέμβριος 21, 2017, 11:57:45 πμ »
Και μια πληροφορία της ώρας:
Μόλις μίλησα με ΕΛΤΑ, γιατί έχω μια πολύ καθυστερημένη παραγγελία και με ενημέρωσαν ότι από δω και πέρα οι καθυστερήσεις θα είναι μεγάλες γιατί στο τελωνείο ανοίγουν τα πάντα. :'(

Εύχομαι να μην ισχύει, αλλά καλού κακού ας αρχίσω να κλαίω :'( :'( :'(

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #606 στις: Σεπτέμβριος 25, 2017, 07:45:15 μμ »
δηλαδη ρε παιδια αν παραγγειλω αυτο , θα με θερισουν ?

http://www.ebay.com/itm/New-Citizen-Drive-FB1363-56L-Womens-AML-Rose-Gold-Tone-Solar-Chronograph-Watch-/322297727055?epid=710134055&hash=item4b0a71084f:g:SVQAAOSwqu9VJ5rt

ευρωπη ζητανε 3 κατοσταρικα. Με εφαγε , με εφαγε να το παρουμε


Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #609 στις: Σεπτέμβριος 30, 2017, 11:52:54 μμ »
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #610 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 07:43:04 μμ »
ΣΟΚ!
Η τελευταία ενημέρωση από το tracking των ΕΛΤΑ για   δυο ρολόγια μου λέει:
ΕΞΟΔΟΣ ΑΠΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ
Η τελευταία ενημέρωση από το 17track λέει:
 RETAINED BY CUSTOMS FOR UNSPECIFIED REASON
Η ενημέρωση αυτή έγινε επίσης από το σκανάρισμα των ΕΛΤΑ.
Σε κάποια άλλη πλατφόρμα αναζήτησης είδα κάτι σαν : " custom clearance denied" ή κάπως έτσι.
Και η τρείς σελίδες εμφανίζουν την ίδια κίνηση, την ίδια ώρα, αλλά την ερμηνεύουν διαφορετικά. Τι έγινε ρε παιδιά; Ρολογάκι είναι , όχι μπόμπα.

Χαμένοι στη μετάφραση; Ή μήπως κάτι χειρότερο;
 Σε κάποια άλλα φόρα διαβάζω ότι τις τελευταίες εβδομάδες επικρατεί μια ανεξήγητη αναρχία στο τελωνείο. Ανοίγουν δέματα και άλλα τα παρακρατούν για καταστροφή ??? άλλα τα φορολογούν αλύπητα και αν τους αρέσει το περιεχόμενο το βάζουν και στην τσέπη τους (με επιφύλαξη το λέω, αυτό ακριβώς διάβασα)

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #611 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 11:35:03 μμ »
Ψυχραιμία.... Για κάποιο λόγο το έξοδος από το τελωνείο εφόσον έχει προηγηθεί επιβολή ΦΠΑ και ή δασμών το σημειώνουν στα αγγλικά έτσι.  Άλλαξε τη γλώσσα στα αγγλικά στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ θα δεις το ίδιο. Απλά να είσαι προετοιμασμενος για φόρους. Σημαίνει δηλαδή ότι δεν πέρασε ατελώς.
« Τελευταία τροποποίηση: Οκτώβριος 08, 2017, 11:42:02 μμ από georgefl74 »

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #612 στις: Οκτώβριος 08, 2017, 11:40:34 μμ »
Δεν μπορείς βέβαια να βγάλεις άκρη τι πληρώνεις. Δηλωμένη αξία 200$. Κολλάει τελωνείο. Στέλνω απόδειξη μέσω ΕΛΤΑ 170 ευρώ πληρωμένα (200$). Και το πακέτο έρχεται έτσι

Οποίος βγάλει νόημα μου λέει και εμένα. Η πλάκα είναι ότι τόσα υπολόγιζα να πληρώσω αλλά με άλλη φόρμουλα υπολογισμού. Το πακέτο δεν ανοίχτηκε.


Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #613 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 07:28:26 πμ »
Ψυχραιμία.... Για κάποιο λόγο το έξοδος από το τελωνείο εφόσον έχει προηγηθεί επιβολή ΦΠΑ και ή δασμών το σημειώνουν στα αγγλικά έτσι.  Άλλαξε τη γλώσσα στα αγγλικά στο τρακινγκ των ΕΛΤΑ θα δεις το ίδιο. Απλά να είσαι προετοιμασμενος για φόρους. Σημαίνει δηλαδή ότι δεν πέρασε ατελώς.
Κοίτα που φτάσαμε. Να μας τρομοκρατούν ότι κατασχέθηκε το δέμα μας, για να λέμε "ΕΥΤΥΧΩΣ", αν απλώς πληρώσουμε κερατιάτικα 100 ευρώ. >:(

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #614 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 07:35:40 πμ »
Δεν μπορείς βέβαια να βγάλεις άκρη τι πληρώνεις. Δηλωμένη αξία 200$. Κολλάει τελωνείο. Στέλνω απόδειξη μέσω ΕΛΤΑ 170 ευρώ πληρωμένα (200$). Και το πακέτο έρχεται έτσι

Οποίος βγάλει νόημα μου λέει και εμένα. Η πλάκα είναι ότι τόσα υπολόγιζα να πληρώσω αλλά με άλλη φόρμουλα υπολογισμού. Το πακέτο δεν ανοίχτηκε.

 

Δηλαδή Γιώργο, ενώ η δηλωμένη αξία είναι 200ευρώ, ο τελώνης το εκτίμησε 232ευρώ και αυτό φορολόγησε.

 Ό,τι να'ναι

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #615 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 07:47:04 πμ »
Δηλαδή Γιώργο, ενώ η δηλωμένη αξία είναι 200ευρώ, ο τελώνης το εκτίμησε 232ευρώ και αυτό φορολόγησε.

 Ό,τι να'ναι
Όχι το δέμα ήταν αξίας 200$ δηλαδή 170 ευρώ και αυτό συμπεριλαμβανομένων μεταφορικών. Τώρα αν πρόσθεσε και την αξία της αποστολής όπως ήταν γραμμένη στο πακέτο; Το διπλασιάζει για ασφάλιση; Ένας θεός ξέρει. Εγώ υπολόγιζα 170 ευρώ να βγάλει ΦΠΑ 35 πες και κανένα 15αρι-20αρι δασμοί και άλλα 15 για έξοδα εκτελωνισμού. Πως βγήκε τώρα αυτό... Τουλάχιστον δεν απειχε πολύ και δεν άνοιξαν και το πακέτο

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #616 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 08:43:06 πμ »
Τα ειπαμε καιρο τωρα οτι πλεον δεν θα γλυτωνει κανενα δεμα.
Αν μεχρι τωρα καποιοι ειναι τυχεροι και γλυτωνουν συντομα δεν θα γλυτωνει κανενας.
Δυστυχως απο οτι φαινεται χρεωνουν αναλογα τα κεφια του καθενος.
Αν ξυπνησει εχωντας καλο βραδυ η χρεωση θα ειναι μικρη.
Αν οχι τοτε θα καλινε μανουλες.
Τσογλαναραδες.

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #617 στις: Οκτώβριος 09, 2017, 09:12:52 πμ »
Μόλις παρέλαβα και ένα πακέτο συστημένο ΕΛΤΑ που είχε ανοιχτεί και ξανά σφραγιστηκε με ταινία ασφαλείας τελωνείου. Δεν μπήκε φόρος και η διαδικασία κράτησε μόνο μία μέρα, τσακ μπαμ. Βέβαια μέσα είχε ένα χαλασμένο ρολογακι που πήρα για restoration οπότε τι να χρεώσουν;

Όμως be warned, αν μέσα υπήρχε κάτι καινούργιο σίγουρα θα έτρωγε φόρο.

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #618 στις: Νοέμβριος 13, 2017, 10:55:53 μμ »
Συναντήθηκα εχθές με ένα παλικάρι από το άλλο φόρουμ (με τα ξυριστικά).
Έχει γνωστό στο τελωνείο, στο Ελ. Βενιζέλος, κι έμαθα όλη την ιστορία από πρώτο χέρι.

Μου έστειλε επίσης και δύο φωτό από τις δεκάδες ντάνες με στοιβαγμένα πράγματα/δέματα προερχόμενα από προορισμούς εκτός Ε.Ε. τα οποία είναι εγκαταλελειμμένα σε εξωτερικούς χώρους με συνέπεια να βρέχονται και να σαπίζουν τα περιεχόμενά των. Πολύς κόσμος ήδη έχει παραλάβει πακέτα βρεγμένα με το εσωτερικό περιεχόμενο να είναι όλα μουχλιασμένα ή σαπισμένα.

Οι φωτό απ'ότι μου είπαν έχουν ήδη δημοσιευθεί σε Ελληνική ιστοσελίδα, το νήμα στην οποία έχει ήδη φθάσει τα 600+ posts.

Η Ε.Ε. πίεσε τους Συριζαίους και τα ΕΛ.ΤΑ. να εφαρμοστεί κατά γράμμα η συμφωνία/οδηγία που υπήρχε από το 1996. Αυτό δηλαδή που ήδη γίνεται σε Αγγλία, Γερμανία, κλπ.

Εδώ λοιπόν, τα ΕΛ.ΤΑ. δεν είχαν κόσμο να περνούν κάθε πακέτο από έλεγχο. Οπότε το καλοκαίρι που μας πέρασε έγινε διαγωνισμός και η δουλειά δόθηκε σε ιδιωτική εταιρία...

Βγάζει και ο ιδιώτης, κι όλα τα δέματα σταματούν και ελέγχονται.

Όταν όμως έρχεται κάτι από Αμερική, και δεν έχει invoice μέσα, τότε τι γίνεται;
Τότε λοιπόν αυτά τα τσουτσέκια εδώ, τιμολογούν και δασμολογούν arbitrarily......

Έχεις, ως παραλήπτης, το δικαίωμα να κάνεις claim μετά (αν δηλαδή αρνηθείς να πείς "δε γαμιέται τωρα, θα πληρώσω να τελειώνω", αλλά διαφωνείς και θες να το διεκδικήσεις το δικαίωμά σου να διαμαρτυρηθείς για την απόφαση και τη χρέωση που σου δασμολογούν).

Ξέρετε πόσα claims έχουν εκδικαστεί ως τώρα; Μηδέν.
Ξέρετε πόσα claims εκκρεμούν; 2,700 (δύο χιλιάδες επτακόσια!)

Τα claims δεν εκδικάζονται/γίνονται processed από τον ιδιώτη που έχει πάρει τη δουλειά, όλη αυτή η διαδικασία γίνεται από το Ελληνικό Δημόσιο.....

Και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που παρέλαβαν πράγματα μετά από 3 μήνες κι αυτά είχαν σαπίσει από βροχή, κακό καιρό, κλπ.

Πήρα εχθές ένα πινέλο από έναν στην Αμερική, το στέλνω ήδη Αγγλία σε άλλο φίλο/μέλος σε φόρουμ εκεί, κι από 'κει θα έλθει Ελλάδα. Θα προστεθεί ένα ξυράφι, και μετά τα δυό μαζί θα έρθουν Ελλάδα. Καταντούμε να υποχρεωνόμαστε δηλαδή με όλη αυτή την ντροπιαστική κατάσταση. Incidentally, έμαθα ότι και το Royal Mail στην Αγγλία τιμολογεί arbitrarily at discretion μερικές φορές όταν δεν υπάρχει invoice μέσα στο πακέτο - όμως είναι 8 Στερλίνες το κόστος και ο παραλήπτης μπορεί να το πληρώσει ηλεκτρονικά.









Αποσυνδεδεμένος spirosg75

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 343
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #619 στις: Νοέμβριος 14, 2017, 03:53:28 πμ »
Έχεις, ως παραλήπτης, το δικαίωμα να κάνεις claim μετά (αν δηλαδή αρνηθείς να πείς "δε γαμιέται τωρα, θα πληρώσω να τελειώνω", αλλά διαφωνείς και θες να το διεκδικήσεις το δικαίωμά σου να διαμαρτυρηθείς για την απόφαση και τη χρέωση που σου δασμολογούν).

Εκεί βασίζονται...πως οι περισσότεροι μετά απο μήνες αναμονής, θα πούν το "δε γαμιέται,πόσο ακόμα να περιμένω" και θα πληρώσουν χωρίς ενστάσεις

Ξέρετε πόσα claims έχουν εκδικαστεί ως τώρα; Μηδέν.
Ξέρετε πόσα claims εκκρεμούν; 2,700 (δύο χιλιάδες επτακόσια!)

Τα claims δεν εκδικάζονται/γίνονται processed από τον ιδιώτη που έχει πάρει τη δουλειά, όλη αυτή η διαδικασία γίνεται από το Ελληνικό Δημόσιο.....

Και φυσικά υπάρχουν άνθρωποι που παρέλαβαν πράγματα μετά από 3 μήνες κι αυτά είχαν σαπίσει από βροχή, κακό καιρό, κλπ.

Δημόσιο forevaaaaaaaaaaa...


Και γι αυτό ήμασταν, είμαστε και θα παραμείνουμε τριτοκοσμικοί!