Αποστολέας Θέμα: Ερωτηση για τελωνειο  (Αναγνώστηκε 399781 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #680 στις: Δεκέμβριος 11, 2017, 05:19:34 μμ »
Δεν θα διαφωνήσω όπως το θέτεις όμως οι direct αγορές από Κίνα έβαλαν κάποια πράγματα στη θέση τους. Γιατί ο Έλληνας θα πουλήσει την τσιχλοφουσκα του ενός ευρώ 15 ευρώ και θα σου πει ότι πάλι πιο φτηνός είναι από το να την πάρεις με τελωνείο

Φυσικά και θα στην πουλήσει 15 ευρώ, εφόσον από τη στιγμή που επιχειρεί και φορολογείται στην Ελλάδα τα 12 ευρώ θα πάνε στη "μαύρη τρύπα". Γι αυτό και σε (πολύ) λίγα χρόνια από τώρα είτε θα ψωνίζουμε απευθείας από το site του κατασκευαστή είτε απ' τον Γερμανό έμπορο.

Τα περισσοτερα πραγματα απο Κινα ειναι για πεταμα.
Τα καλα και απο Κινα ειναι και αυτα ακριβα.
Παρε εναν Ελβετικο εξωλκεα δεικτων και παρε και εναν Κινεζικο και προσπαθεισε να βγαλεις δεικτες.
Παρε μπαρετες Κινεζικες και παρε Ελβετικες.
Στις Κινεζικες θα σκουριασουν ενω ο σωληνας ειναι με ραφη. Στις Ελβετικες ο σωληνας ειναι χωρις ραφη και ανοξειδωτες.
Σε μερικα πραγματα μονο Ελβετος και τιποτα αλλο.
Αρα αυτο που αποδειξανε ειναι για ακομα μια φορα μακρυα απο Κινα.

Άρη, τα προϊόντα ωρολογοποιίας είναι η εξαίρεση. Όλα σχεδόν τα προϊόντα πλέον κατασκευάζονται σε Κίνα, Μαλαισία, Βιετνάμ, Μπαγκλαντές κ.ά. Τουλάχιστον με την επιβολή δασμών θα δοθεί μια ανάσα στις ευρωπαϊκές μεταποιητικές και εμπορικές επιχειρήσεις.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #681 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 09:07:10 πμ »
Ρε παιδιά δεν έχω καταλάβει...περιμένω ένα ρολόι αξίας 200 ευρώ από Κίνα...το κουτί θα γράφει 70 δολλάρια...πόσα θα πληρώσω εάν Μπει τελωνείο?
Υπαρχει περιπτωση Κωνσταντινε αν πεσεις σε αναλογο υπαλληλο να μην πληρωσεις για 70 αλλα για τα 200 αν ψυλιαστει κατι και υπαρχει περιπτωση να σου ζητηση πληρωμη στο Pay Pal.
Εχει γινει και αυτο.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #682 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 09:19:38 πμ »
Άρη, τα προϊόντα ωρολογοποιίας είναι η εξαίρεση. Όλα σχεδόν τα προϊόντα πλέον κατασκευάζονται σε Κίνα, Μαλαισία, Βιετνάμ, Μπαγκλαντές κ.ά. Τουλάχιστον με την επιβολή δασμών θα δοθεί μια ανάσα στις ευρωπαϊκές μεταποιητικές και εμπορικές επιχειρήσεις.
Κοσμα και καποιες απο τις Ελβετικες εταιρειες εργαλειων και ανταλλακτικων στην Κινα φτιαχνουν ενα μερος. Αλλα βαζουν προδιαγραφες. Αυτο απο μονο του φτανει για να ειμαι ησυχος τι θα παρω.
Ο κοκκινος τοποθετης δεικτων που εχεις ειναι κινεζικη αντιγραφη απο ελβετικη εταιρεια. Δεν εχει καμια σχεση ομως με τον ελβετικο.
Προσωπικα δεν θα εμπιστευομουνα με τιποτα αλλον τοποθετη δεικτων εκτος απο τον Bergeon που εχω.
Δεν θα χρησιμοποιουσα κινεζικο τεστ στεγανοτητας αντι του Witschi.
Δεν θα επαιρνα κινεζικο πληντυριο αντι του Greiner που οταν ειδα το πρωτο αποτελεσμα επαθα πλακα μετα το Elma που χρησιμοποιουσα για χρονια.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2017, 11:38:22 πμ από Aris911 »

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #683 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 09:32:33 πμ »
Φυσικά και θα στην πουλήσει 15 ευρώ, εφόσον από τη στιγμή που επιχειρεί και φορολογείται στην Ελλάδα τα 12 ευρώ θα πάνε στη "μαύρη τρύπα". Γι αυτό και σε (πολύ) λίγα χρόνια από τώρα είτε θα ψωνίζουμε απευθείας από το site του κατασκευαστή είτε απ' τον Γερμανό έμπορο.
Ετσι μπραβο πρωι-πρωι.
Πες τα Κοσμα γιατι τα Τσιπροσημα που επερανεβαζουν την τιμη τα ξεχναμε.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #684 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 11:03:29 πμ »
Κοσμα και καποιες απο τις Ελβετικες εταιρειες εργαλειων και ανταλλακτικων στην Κινα φτιαχνουν ενα μερος. Αλλα βαζουν προδιαγραφες. Αυτο απο μονο του φτανει για να ειμαι ησυχος τι θα παρω.

Σωστό.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #685 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 03:27:52 μμ »
Ήδη 45 μέρες κολλημένο στο τελωνείο...


Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #686 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 05:24:40 μμ »
Και σε ρωτάω Κοσμά, τι είναι 45 ημέρες μπροστά στην αιωνιότητα ; Ε, τι είναι ;  ;)

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #687 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 07:32:58 μμ »
Φυσικά και θα στην πουλήσει 15 ευρώ, εφόσον από τη στιγμή που επιχειρεί και φορολογείται στην Ελλάδα τα 12 ευρώ θα πάνε στη "μαύρη τρύπα". Γι αυτό και σε (πολύ) λίγα χρόνια από τώρα είτε θα ψωνίζουμε απευθείας από το site του κατασκευαστή είτε απ' τον Γερμανό έμπορο.

Άρη, τα προϊόντα ωρολογοποιίας είναι η εξαίρεση. Όλα σχεδόν τα προϊόντα πλέον κατασκευάζονται σε Κίνα, Μαλαισία, Βιετνάμ, Μπαγκλαντές κ.ά. Τουλάχιστον με την επιβολή δασμών θα δοθεί μια ανάσα στις ευρωπαϊκές μεταποιητικές και εμπορικές επιχειρήσεις.

Να αγοράζουμε από τον κατασκευαστή μέσω internet Κοσμά.

Γιατί και αρκετά χρόνια πιο πίσω, που όχι μόνο δεν υπήρχε "μαύρη τρύπα" αλλά υπήρχε και χρήμα που ξοδευόταν χωρίς πολύ σκέψη, η πλειοψηφία των εμπόρων μας αντιμετώπιζε σα γίδια.
Θυμάμαι σα σήμερα τον γνωστό "Ιταλό", αντιπρόσωπο της DAINESE (κορυφαία μοτοσυκλετισικά είδη, για όποιον δε γνωρίζει) ο οποίος πουλούσε με "καπέλα" 200% από τις τιμές των ειδών στην Ιταλία. Άσε που ο συγκεκριμένος ήταν και διαβόητος για τους κάκιστους τρόπους προς τους πελάτες του.
Ευτυχώς με την έλευση του internet και των αγορών μέσω internet, γλυτώσαμε από τέτοια φαινόμενα.

Για τους δε εμπόρους, η συζήτηση μπορεί να διαρκέσει ώρες ατελείωτες. Διότι από ανθρώπους που επί σειρά δεκαετιών, αισχροκερδούσαν (στην πλειοψηφία τους), πλήρωναν το 1/10 των όσων έπρεπε στην εφορία και γενικά ήταν ανεξέλεγκτοι από παντού, εγώ δεν μπορώ να ακούω πλέον κλάψα.
Δυστυχώς οι καταστάσεις άλλαξαν, δυστυχώς η προσαρμογή στην πραγματικότητα ήταν πολύ πιο απότομη απ΄όσο έπρεπε να είναι. Αλλά από ανθρώπους που έβγαζαν σε ένα ΣΚ, τα λεφτά που έβγαζε ένας υπάλληλος (στο Δημόσιο ή στο Ιδιωτικό τομέα) σε 3 μήνες, πλήρωνε ένα ελάχιστο ποσό από τους φόρους που του αντιστοιχούσαν και συντηρούσε με τη σειρά του το "πάρτυ" του κοπανιστού αέρα, δεν μπορώ να ακούω γκρίνιες...

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) οι άνθρωποι που άρχισαν να επιχειρούν πρόσφατα, δε θα βιώσουν τέτοιες "μεγάλες" στιγμές.
Αλλά και αυτή την παπάρα με την μικρομεσαία επιχείρηση (κοινώς τα οικογενειακά μεταπωλητικά μαγαζιά) που είναι η "ραχοκοκκαλιά της Ελληνικής οικονομίας" έχω βαρεθεί να την ακούω.
Ήταν η "ραχοκοκκαλιά" μίας τελείως "άρρωστης" οικονομίας, όπου άπαντες ζούσαν με δανεικά και αγύριστα.

Καιρός να ξεκολλήσουμε από την ιδέα της "κρίσης" και να καταλάβουμε ότι αυτή είναι πλέον η πραγματικότητα. Και περίπου αυτή έπρεπε να είναι εδώ και πολλά χρόνια...

Αυτά.

Περί τελωνείου δεν έχω ιδέα  ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #688 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 07:43:54 μμ »
Εγω παντος οπου βλεπω ιντερνετικα μαγαζια στο ειδος μου ειναι ποιο ακριβα απο τα φυσικα στην Ελλαδα.
Πως το καταφερνουν αυτο δεν ξερω.
Υποτιθεται οτι τα ιντερνετικα ειναι ποιο φτηνα απο τα φυσικα λογο μειωμενων εξοδων.
Και υποτιθεται οτι η Ελλαδα ειναι ακριβη.

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #689 στις: Δεκέμβριος 12, 2017, 08:02:46 μμ »
Να αγοράζουμε από τον κατασκευαστή μέσω internet Κοσμά.

Γιατί και αρκετά χρόνια πιο πίσω, που όχι μόνο δεν υπήρχε "μαύρη τρύπα" αλλά υπήρχε και χρήμα που ξοδευόταν χωρίς πολύ σκέψη, η πλειοψηφία των εμπόρων μας αντιμετώπιζε σα γίδια.
Θυμάμαι σα σήμερα τον γνωστό "Ιταλό", αντιπρόσωπο της DAINESE (κορυφαία μοτοσυκλετισικά είδη, για όποιον δε γνωρίζει) ο οποίος πουλούσε με "καπέλα" 200% από τις τιμές των ειδών στην Ιταλία. Άσε που ο συγκεκριμένος ήταν και διαβόητος για τους κάκιστους τρόπους προς τους πελάτες του.
Ευτυχώς με την έλευση του internet και των αγορών μέσω internet, γλυτώσαμε από τέτοια φαινόμενα.

Για τους δε εμπόρους, η συζήτηση μπορεί να διαρκέσει ώρες ατελείωτες. Διότι από ανθρώπους που επί σειρά δεκαετιών, αισχροκερδούσαν (στην πλειοψηφία τους), πλήρωναν το 1/10 των όσων έπρεπε στην εφορία και γενικά ήταν ανεξέλεγκτοι από παντού, εγώ δεν μπορώ να ακούω πλέον κλάψα.
Δυστυχώς οι καταστάσεις άλλαξαν, δυστυχώς η προσαρμογή στην πραγματικότητα ήταν πολύ πιο απότομη απ΄όσο έπρεπε να είναι. Αλλά από ανθρώπους που έβγαζαν σε ένα ΣΚ, τα λεφτά που έβγαζε ένας υπάλληλος (στο Δημόσιο ή στο Ιδιωτικό τομέα) σε 3 μήνες, πλήρωνε ένα ελάχιστο ποσό από τους φόρους που του αντιστοιχούσαν και συντηρούσε με τη σειρά του το "πάρτυ" του κοπανιστού αέρα, δεν μπορώ να ακούω γκρίνιες...

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) οι άνθρωποι που άρχισαν να επιχειρούν πρόσφατα, δε θα βιώσουν τέτοιες "μεγάλες" στιγμές.
Αλλά και αυτή την παπάρα με την μικρομεσαία επιχείρηση (κοινώς τα οικογενειακά μεταπωλητικά μαγαζιά) που είναι η "ραχοκοκκαλιά της Ελληνικής οικονομίας" έχω βαρεθεί να την ακούω.
Ήταν η "ραχοκοκκαλιά" μίας τελείως "άρρωστης" οικονομίας, όπου άπαντες ζούσαν με δανεικά και αγύριστα.

Καιρός να ξεκολλήσουμε από την ιδέα της "κρίσης" και να καταλάβουμε ότι αυτή είναι πλέον η πραγματικότητα. Και περίπου αυτή έπρεπε να είναι εδώ και πολλά χρόνια...

Αυτά.

Περί τελωνείου δεν έχω ιδέα  ;D ;D

Ανοίγεις μεγάλη συζήτηση, Άγγελε. Επειδή οι ελληνικές μεταποιητικές επιχειρήσεις είναι εδώ και χρόνια είδος υπό εξαφάνιση λόγω της έλλειψης ανταγωνιστικότητας (έλλειψη καινοτομίας, υψηλή φορολογία, υψηλό κόστος δανεισμού, αθέμιτος ανταγωνισμός κ.ά. – τα ξέρεις καλύτερα από μένα), καλώς ή κακώς ένα ποσοστό του τζίρου στο λιανεμπόριο διοχετευόταν στην ελληνική αγορά μέσω της μεταπώλησης με ό,τι αυτό συνεπάγεται (θέσεις εργασίας, φορολογικά έσοδα κ.λπ.).
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 12, 2017, 09:18:32 μμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #690 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 11:51:42 πμ »
...
Γιατί και αρκετά χρόνια πιο πίσω, που όχι μόνο δεν υπήρχε "μαύρη τρύπα" αλλά υπήρχε και χρήμα που ξοδευόταν χωρίς πολύ σκέψη, η πλειοψηφία των εμπόρων μας αντιμετώπιζε σα γίδια.
Θυμάμαι σα σήμερα τον γνωστό "Ιταλό", αντιπρόσωπο της DAINESE (κορυφαία μοτοσυκλετισικά είδη, για όποιον δε γνωρίζει) ο οποίος πουλούσε με "καπέλα" 200% από τις τιμές των ειδών στην Ιταλία. Άσε που ο συγκεκριμένος ήταν και διαβόητος για τους κάκιστους τρόπους προς τους πελάτες του.
Ευτυχώς με την έλευση του internet και των αγορών μέσω internet, γλυτώσαμε από τέτοια φαινόμενα.

Για τους δε εμπόρους, η συζήτηση μπορεί να διαρκέσει ώρες ατελείωτες. Διότι από ανθρώπους που επί σειρά δεκαετιών, αισχροκερδούσαν (στην πλειοψηφία τους), πλήρωναν το 1/10 των όσων έπρεπε στην εφορία και γενικά ήταν ανεξέλεγκτοι από παντού, εγώ δεν μπορώ να ακούω πλέον κλάψα.
Δυστυχώς οι καταστάσεις άλλαξαν, δυστυχώς η προσαρμογή στην πραγματικότητα ήταν πολύ πιο απότομη απ΄όσο έπρεπε να είναι. Αλλά από ανθρώπους που έβγαζαν σε ένα ΣΚ, τα λεφτά που έβγαζε ένας υπάλληλος (στο Δημόσιο ή στο Ιδιωτικό τομέα) σε 3 μήνες, πλήρωνε ένα ελάχιστο ποσό από τους φόρους που του αντιστοιχούσαν και συντηρούσε με τη σειρά του το "πάρτυ" του κοπανιστού αέρα, δεν μπορώ να ακούω γκρίνιες...

Δυστυχώς (ή ευτυχώς) οι άνθρωποι που άρχισαν να επιχειρούν πρόσφατα, δε θα βιώσουν τέτοιες "μεγάλες" στιγμές.
Αλλά και αυτή την παπάρα με την μικρομεσαία επιχείρηση (κοινώς τα οικογενειακά μεταπωλητικά μαγαζιά) που είναι η "ραχοκοκκαλιά της Ελληνικής οικονομίας" έχω βαρεθεί να την ακούω.
Ήταν η "ραχοκοκκαλιά" μίας τελείως "άρρωστης" οικονομίας, όπου άπαντες ζούσαν με δανεικά και αγύριστα.

Καιρός να ξεκολλήσουμε από την ιδέα της "κρίσης" και να καταλάβουμε ότι αυτή είναι πλέον η πραγματικότητα. Και περίπου αυτή έπρεπε να είναι εδώ και πολλά χρόνια...

Αυτά.
..
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και δυστυχώς πολλοί (υπερβολικά πολλοί) έμποροι δεν έχουν καταλάβει γρι ακόμα.  :-\
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #691 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 12:30:23 μμ »
Συμφωνώ και επαυξάνω. Και δυστυχώς πολλοί (υπερβολικά πολλοί) έμποροι δεν έχουν καταλάβει γρι ακόμα.  :-\

Η αγορά είναι ελεύθερη, δεν υπάρχουν μονοπώλια. Δεν νομίζω ότι επειδή κάποιοι έμποροι, να δεχτώ οι περισσότεροι όπως λέτε, λειτουργούσαν με λάθος πρακτικές θα πρέπει να βάλουν λουκέτο όλοι. Να πω ότι φτιάχναμε δικά μας προϊόντα να το καταλάβω, αλλά τι κέρδος θα έχει η ελληνική οικονομία εάν δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους για τους μεταπωλητές και το σύνολο του τζίρου βγαίνει εκτός συνόρων; Έμπορος δεν είμαι.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #692 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 12:39:59 μμ »
Καλα αυτο με καποιους πελατες που τους φταινε οι εμποροι αλλα αυτοι ειναι παναγιες σηκωνει μεγαλη συζητηση.
Φταινε οι εμποροι αλλα σε αυτους πατε και τριβεστε.
Αν δεν σας αρεσει μπορειτε ανετα να αγορασετε απο εξω.
Ποιος σας εμποδιζει.
Το οτι φταινε οι εμποροι αλλα κατι σαινια αθωοι πελατες πανε δοκιμαζουν τα ρολογια στους εμπορους και μετα τα παραγγελνουν απο εξω ειναι αλλη φαση.
Το οτι πανε στα μαγαζια, δοκιμαζουν ρολογια γιατι δεν εχουν πως να περασουν την ωρα τους και μετα την κανουν.
Δυσαρεστημενοι πελατες κοιταχτητε λιγακι στον καθρεφτη σας.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #693 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 03:31:28 μμ »
Άρη αναφέρομαι σε αρκετά χρόνια πίσω, όπου οι αγορές από το εξωτερικό ήταν από πολύ δύσκολες έως αδύνατες.
Διάβασε καλύτερα αυτά που γράφω.
Προφανώς πλέον, με τόσες (σχετικά εύκολες) εναλλακτικές που υπάρχουν, το που θα «καταλήξει» ο κάθε πελάτης για τις αγορές του, είναι σε μεγάλο βαθμό & δική του «ευθύνη».

Δε δέχεσαι ότι 15-20 χρόνια πίσω, σε κάθε τιμή προϊόντος υπήρχε μία τρομερή επιβάρυνση που επιμεριζόταν από το υπερκέρδος του εμπόρου, μέχρι το υπερενοίκιο που εισέπρατε ο κάθε ιδιοκτήτης ακινήτου (αν το κατάστημα ήταν με ενοίκιο);
Ή δε γνωρίζεις τον «αέρα» για τα ακίνητα, που σε ορισμένες περιοχές ήταν εξωπραγματικός;
Γιατί εγώ δε δέχομαι ότι ένα polo επώνυμο μπλουζάκι, που είχα πάρει από τον Μαυρίκιο (τον τόπο κατασκευής του) 20€ έπρεπε να το πληρώσω στο κατάστημα με τα επώνυμα ρούχα στο Χαλάνδρι 100€. Το Χ5 δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί με τίποτα...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος georgefl74

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 240
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #694 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 03:56:06 μμ »
Αυτά τα επώνυμα της... βούρτσας που πουλάνε Ελλάδα πρέπει να πας Αμερική για καταλάβεις πόσο επώνυμα είναι.  Να μην πω για στοκατζίδικα που τα πουλάνε με το κιλό. Σήμερα πήγαινε Μιλάνο και θα αγοράσεις πιο φτηνά παπούτσια (όχι Ιταλική μάρκα) από ότι Ερμού. Παρομοίως Αγγλία. Τεσπα.

Στο θέμα μας. Εγω βλέπω τάση αρπαχτης στο τελωνείο, να τσιμπησουμε το δεκαπεντάρι διαμεσολάβηση και ας είναι ο ΦΠΑ και ένα ευρώ. Οι λοιπές εξηγήσεις και καλά για την οικονομία, τους μεταπωλητές, κοκ, είναι παραμύθια της χαλιμας

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #695 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 05:06:22 μμ »
Αυτά τα επώνυμα της... βούρτσας που πουλάνε Ελλάδα πρέπει να πας Αμερική για καταλάβεις πόσο επώνυμα είναι.  Να μην πω για στοκατζίδικα που τα πουλάνε με το κιλό. Σήμερα πήγαινε Μιλάνο και θα αγοράσεις πιο φτηνά παπούτσια (όχι Ιταλική μάρκα) από ότι Ερμού. Παρομοίως Αγγλία. Τεσπα.

Tι μάρκα δηλαδή να πάρεις στο Μιλάνο, βρε Τζορτζ;

Στο θέμα μας. Εγω βλέπω τάση αρπαχτης στο τελωνείο, να τσιμπησουμε το δεκαπεντάρι διαμεσολάβηση και ας είναι ο ΦΠΑ και ένα ευρώ. Οι λοιπές εξηγήσεις και καλά για την οικονομία, τους μεταπωλητές, κοκ, είναι παραμύθια της χαλιμας

Εννοείται ότι για εισπρακτικούς λόγους γίνεται. Για τυχόν θετικά επακόλουθα συζητάμε.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #696 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 08:57:27 μμ »
Άρη αναφέρομαι σε αρκετά χρόνια πίσω, όπου οι αγορές από το εξωτερικό ήταν από πολύ δύσκολες έως αδύνατες.
Διάβασε καλύτερα αυτά που γράφω.
Δηλαδη θελεις να μου πεις Αγγελε οτι τοτε οι πελατες ηταν αστερια και οι εμποροι ηταν οι πονηροι;
Γιατι με τα γραφομενα σου αλλα και αλλων αυτο παρουσιαζεται.
Μην ξεχνας οτι ειμαι παλιος, πολυυυ παλιος στην αγορα. Οχι φρεσκος. Και αλτσχαιμερ δεν εχω ακομα.

Προφανώς πλέον, με τόσες (σχετικά εύκολες) εναλλακτικές που υπάρχουν, το που θα «καταλήξει» ο κάθε πελάτης για τις αγορές του, είναι σε μεγάλο βαθμό & δική του «ευθύνη».
Και γιατι δεν το κανεται παρα ακουω κουβεντες του στυλ ο εμπορος τελικα δεν εχει καταλαβει τι του γινεται οπως γραφτηκε σε αλλο ποστ.
Σας κραταει κανενας.
Ξερεις ποσους εχω διωξει (ειδικα συνταξιουχους αυτους που λες εσυ πελατες του πριν χρονια) που μπαινουν στο εργαστηριο με το στυλακι εχω μετρητα και πρεπει να μου κανεις τα κολπα με οσο γουσταρω εγω;
Προφανως δεν εχουν καταλαβει οτι υπαρχουν και επιχειρησεις που δεν δουλευουν με εκβιασμους και σεβονται πελατη αλλα και εαυτο τους.

Δε δέχεσαι ότι 15-20 χρόνια πίσω, σε κάθε τιμή προϊόντος υπήρχε μία τρομερή επιβάρυνση που επιμεριζόταν από το υπερκέρδος του εμπόρου, μέχρι το υπερενοίκιο που εισέπρατε ο κάθε ιδιοκτήτης ακινήτου (αν το κατάστημα ήταν με ενοίκιο);
Ή δε γνωρίζεις τον «αέρα» για τα ακίνητα, που σε ορισμένες περιοχές ήταν εξωπραγματικός;
Αυτος ο ιδιοκτητης του υπερενοικιο ηταν απο τους πελατες που του φεροτανε ασχημα ο εμπορος.
Την επιβαρυνση που υπηρχαν σε αυτα τα προιοντα οχι μονο απο τον αερα και το ενοικιο την ξεχασες;

Γιατί εγώ δε δέχομαι ότι ένα polo επώνυμο μπλουζάκι, που είχα πάρει από τον Μαυρίκιο (τον τόπο κατασκευής του) 20€ έπρεπε να το πληρώσω στο κατάστημα με τα επώνυμα ρούχα στο Χαλάνδρι 100€. Το Χ5 δεν μπορούσε να δικαιολογηθεί με τίποτα...
Ξερεις παρα πολυ καλα οτι στα επωνυμα προιοντα (απο ρουχα μεχρι αυτοκινητα) αυτο που λες δεν στεκει.
Το επωνυμο εχει αλλη τιμολογιακη πολιτικη. Απο τον εισαγωγεα με χρι το καταστημα.
Γιατι το κουρδιστο Πανεραι με την ΕΤΑ δεν πουλιεται οπως ενα αλλο που εχει την ιδια μηχανη;




Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #697 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 11:05:11 μμ »
Άρη, και ο Άγγελος έχει δίκιο (και πιό συγκεκριμένα, 100% δίκιο και στα δύο post του), όπως και ο Γιώργος (georgefl74) σε αυτό που έγραψε στο πρώτο μέρος του τελευταίου του post. Έτσι είναι η κατάσταση, ακριβώς όπως την περιγράφουν.

Δεν θα γράψω πιό πολλά, είχα ετοιμάσει νωρίτερα κάτι αλλά δεν θα το postάρω γιατί πιό πολύ ταραχή θα προκαλέσει παρά θα κατευνάσει. Μετά από 10 χρόνια στο εξωτερικό, κι έχοντας κάνει το μέγα λάθος να επιστρέψω προσωρινά στην Ελλάδα το καλοκαίρι του 2015, αυτή την απάτη που σερβίρεται σε τούτη την ταλαίπωρη πατρίδα εδώ και δεκαετίες εγώ πλέον αρνούμαι κάθετα να την αποδεχθώ. Απ'ό,τι βλέπω δεν είμαι μόνος σε αυτό. Επειδή λοιπόν δεν μασώ τα λόγια μου, δεν έγραψα τίποτε άλλο, μη φάει και το φόρουμ καμμία μήνυση δηλαδή (διότι δεν υπάρχει τίποτε προσωπικό εναντίον κανενός εδώ μέσα φυσικά).

Από την άλλη πλευρά, παρατήρησα ότι εις διπλούν ανέφερες για περίεργους, δύσκολους πελάτες, κλπ. που επισκέπτονται τα μαγαζιά συχνά και κάνουν τη ζωή δύσκολη στον καταστηματάρχη.
Έχεις απόλυτο δίκιο, υπάρχει κόσμος παντού (και στην Ελλάδα αλλά και στο εξωτερικό) που όντως το κάνει αυτό. Είναι λάθος συμπεριφορά, πολύ λάθος.
Υποτιμητική συμπεριφορά για τον οικοδεσπότη καταστηματάρχη ή τέλος πάντων ιδιοκτήτη ατελιέ, εργαστηρίου ή και οτιδήποτε άλλο.

Αυτοί που δουλεύουν στο retail ή στο service industry έχουν δει πάρα πολλά τα μάτια τους, πάει κόσμος και τους φέρεται φρικτά μερικές φορές. Έτσι είναι. Μία τύπισσα αεροσυνοδός της SQ που είχα γνωρίσει στη Shanghai το 2012 και συζητούσαμε για ιστορίες από πτήσεις, μου είπε ότι μιά φορά ένας επιβάτης στη Business είχε πατήσει mid-flight το κουμπί, πήγε σφαίρα λοιπόν η αεροσυνοδός όπως είθισται, και τί γυρίζει και της λέει ο τύπος; "...Κατεβάστε μου τον κατακόρυφο σύρτη σκιάς του παραθύρου, παρακαλώ..." (ο οποίος σύρτης ήταν δίπλα του φυσικά).


Etihad @40,000ft. κάπου πάνω από το Suez, στο δρόμο προς ΑΤΗ. Καλοκαίρι 2015.



Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #698 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 11:30:52 μμ »
Δηλαδη θελεις να μου πεις Αγγελε οτι τοτε οι πελατες ηταν αστερια και οι εμποροι ηταν οι πονηροι;
Γιατι με τα γραφομενα σου αλλα και αλλων αυτο παρουσιαζεται.
Μην ξεχνας οτι ειμαι παλιος, πολυυυ παλιος στην αγορα. Οχι φρεσκος. Και αλτσχαιμερ δεν εχω ακομα.
Και γιατι δεν το κανεται παρα ακουω κουβεντες του στυλ ο εμπορος τελικα δεν εχει καταλαβει τι του γινεται οπως γραφτηκε σε αλλο ποστ.
Σας κραταει κανενας.
Ξερεις ποσους εχω διωξει (ειδικα συνταξιουχους αυτους που λες εσυ πελατες του πριν χρονια) που μπαινουν στο εργαστηριο με το στυλακι εχω μετρητα και πρεπει να μου κανεις τα κολπα με οσο γουσταρω εγω;
Προφανως δεν εχουν καταλαβει οτι υπαρχουν και επιχειρησεις που δεν δουλευουν με εκβιασμους και σεβονται πελατη αλλα και εαυτο τους.
Αυτος ο ιδιοκτητης του υπερενοικιο ηταν απο τους πελατες που του φεροτανε ασχημα ο εμπορος.
Την επιβαρυνση που υπηρχαν σε αυτα τα προιοντα οχι μονο απο τον αερα και το ενοικιο την ξεχασες;
Ξερεις παρα πολυ καλα οτι στα επωνυμα προιοντα (απο ρουχα μεχρι αυτοκινητα) αυτο που λες δεν στεκει.
Το επωνυμο εχει αλλη τιμολογιακη πολιτικη. Απο τον εισαγωγεα με χρι το καταστημα.
Γιατι το κουρδιστο Πανεραι με την ΕΤΑ δεν πουλιεται οπως ενα αλλο που εχει την ιδια μηχανη;

Φίλε είμαστε σε τελείως διαφορετικό μήκος κύματος...

Εσύ περιγράφεις τους 5%-10% (;) δύστροπους και σπαστικούς πελάτες που φυσικά πάντα υπήρχαν, υπάρχουν & θα υπάρχουν.
Και μιλάς από προσωπική σου πείρα, για το χώρο των ΥΠΗΡΕΣΙΩΝ. Δλδ την επισκευή ενός ρολογιού.

Εγώ περιγράφω μία κατάσταση που υπήρχε επί δεκαετίες στην πλειοψηφία των ΕΜΠΟΡΩΝ στο χώρο της ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗΣ.

Άλλο πράγμα είναι η ΥΠΗΡΕΣΙΑ, άλλο η ΜΕΤΑΠΩΛΗΣΗ, άλλο η ΜΕΤΑΠΟΙΗΣΗ, άλλο η ΠΑΡΑΓΩΓΗ.

Άλλο το είδος πρώτης ανάγκης, άλλο το luxury είδος.

Διαφορετικοί τομείς, διαφορετικά θέματα, καμία ελπίδα σύγκλισης απόψεων...

Αυτό πάντως που λες για τα επώνυμα, πραγματικά δεν το αντιλαμβάνομαι. Τι εννοείς «δε στέκει»; Δεν στέκει το ότι ειδικά ΠΑΛΑΙΟΤΕΡΑ που δεν υπήρχε η ευκολία των αγορών από το εξωτερικό μέσω internet, οι τιμολογήσεις των επώνυμων προϊόντων ήταν «δυό λαλούν και τρεις χορεύουν» ???

Εδώ ολόκληρα διεθνή brands, ερχόμενα στην Ελλάδα, άλλαξαν προσανατολισμό. Και από μέσης τιμής προϊόντα που ήταν παγκοσμίως, πήγαν να πλασαριστούν από τους εδώ «έξυπνους» αντιπροσώπους, ως super luxury. Χαρακτηριστικά τα GAP και το HABITAT.

Με παρακολουθείς, ή θα μου πεις για τον παππού που θέλει service στο Patek με 50€ ???


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Ερωτηση για τελωνειο
« Απάντηση #699 στις: Δεκέμβριος 13, 2017, 11:36:22 μμ »
Πού την πήγατε τη συζήτηση, ρε παιδιά; ::) Από την επιβολή δασμών στα εισαγόμενα από τρίτες χώρες, στον συνταξιούχο με το Πατέκ.