Αποστολέας Θέμα: "Βαθμοί"  (Αναγνώστηκε 53209 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #80 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:13:37 μμ »
Κινητό απαγορευόταν...Τηρούσαμε σιγή ασυρμάτου και περιμέναμε το αρματαγωγό για Καστελόριζο. Τα πολυβόλα ήταν με σφαίρα στην θαλάμη...
Η καταραμένη βροχή που έπεφτε όλη νύχτα είχε κάνει το δρόμο για τους χώρους διασποράς βούρκο...1 ΡΕΟ ντελαπάρισε και μια καναδέζα με  τρέϊλερ κόλλησε....Ευτυχώς κανείς δεν χτύπησε.


<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/yRaPV1b-KOs" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/yRaPV1b-KOs" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>


Φανταστειτε για λιγο την ψυχολογια ενος νεαρου στρατιωτη, τοτε 19 ετων,να περιμενει το αρματαγωγο που πολυ πιθανον θα πηγαινε να πολεμησει.


Aφού θα σκότωνες Τούρκους, έλα που δε σ' άρεσε...

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #81 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:20:41 μμ »
Φανταστειτε για λιγο την ψυχολογια ενος νεαρου στρατιωτη, τοτε 19 ετων,να περιμενει το αρματαγωγο που πολυ πιθανον θα πηγαινε να πολεμησει.

Λίγο μεγαλύτερος ήμουν (21) μιας και είχα πάρει αναβολή... Η πιο έντονη στιγμή ήταν το τηλέφωνο που πρόλαβα να πάρω σπίτι.
Έβγαλα το Άρμα μου στον χώρο διασποράς και γύρισα πίσω να βοηθήσω στην εκκένωση των γραφείων. " Έκλεψα" 2 λεπτά να πάω μέχρι το καρτοτηλέφωνο της μονάδας....



Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #82 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:23:38 μμ »
Πάει, γ@#$σατε άλλο ένα σοβαρό νήμα...

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #83 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:24:57 μμ »
Που να τα καταλαβεις ολα αυτα.
Σου ετοιμαζω ενα νημα στο Chat and Fun,που σε βλεπω να φτανεις τον Γιαννη στα ποστ.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #84 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:25:54 μμ »
 



[/quote]


Κάπως έτσι ήταν Βίκτωρα.  Όταν μας ενημέρωσαν οτι δεν είναι άσκηση το πράγμα σοβάρεψε απότομα...
Πρόχειρες ετικέτες γραμμένες όπως όπως σε ξεσκισμένα χαρτιά τετραδίου και κολλημένες με ταινία στα πολιτικά πράγματα για να σταλούν σπίτια μας, συσκότιση στρατοπέδου, σιγή ασυρμάτου...Πάμε για Πόλεμο!!!




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #85 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:26:43 μμ »
Πάει, γ@#$σατε άλλο ένα σοβαρό νήμα...


Εσένα εκεί το μυαλό σου....




Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #86 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:31:50 μμ »
Που να τα καταλαβεις ολα αυτα.
Σου ετοιμαζω ενα νημα στο Chat and Fun,που σε βλεπω να φτανεις τον Γιαννη στα ποστ.

Εγώ είμαι δεκανέας. Μη μ' εκνευρισεις πολύ...

Κάπως έτσι ήταν Βίκτωρα.  Όταν μας ενημέρωσαν οτι δεν είναι άσκηση το πράγμα σοβάρεψε απότομα...
Πρόχειρες ετικέτες γραμμένες όπως όπως σε ξεσκισμένα χαρτιά τετραδίου και κολλημένες με ταινία στα πολιτικά πράγματα για να σταλούν σπίτια μας, συσκότιση στρατοπέδου, σιγή ασυρμάτου...Πάμε για Πόλεμο!!!

Ξέρεις τι μ' εκνευρίζει πιο πολύ; Οτι σ'όλες αυτές τις περιπτώσεις, ανεξάρτητα αν είναι παιδιά ή μεγάλοι, όπως ο πατέρας μου στο Σινούκ που ήμουν πιτσιρίκι, όλοι πάνε σαν τα πρόβατα στη σφαγή. Αλλοι αποφασίζουν ότι η ανθρώπινη ζωή δεν  έχει αξία ή έχει αξία μικρότερη από κάτι άλλο... Τι είναι αυτό κανείς δεν το ξέρει και για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εσείς τη γλυτώσατε, αλλοι πιο πριν όχι.

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #87 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 05:40:07 μμ »
Εγώ είμαι δεκανέας. Μη μ' εκνευρισεις πολύ...

Ξέρεις τι μ' εκνευρίζει πιο πολύ; Οτι σ'όλες αυτές τις περιπτώσεις, ανεξάρτητα αν είναι παιδιά ή μεγάλοι, όπως ο πατέρας μου στο Σινούκ που ήμουν πιτσιρίκι, όλοι πάνε σαν τα πρόβατα στη σφαγή. Αλλοι αποφασίζουν ότι η ανθρώπινη ζωή δεν  έχει αξία ή έχει αξία μικρότερη από κάτι άλλο... Τι είναι αυτό κανείς δεν το ξέρει και για τον καθένα είναι διαφορετικό. Εσείς τη γλυτώσατε, αλλοι πιο πριν όχι.
Μιλησες σοβαρα? Πως το παθες?
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #88 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 06:11:06 μμ »
O πόλεμος είναι φριχτό πράγμα, μακάρι να μην το ζήσουμε ποτέ.

Εκείνες τις ώρες όμως η ανταπόκριση των στρατευσίμων προσωπικά με συγκίνησε. Θέλεις η άγνοια, θέλεις λίγο η υπερηφάνεια που πηγάζει από την τεράστια ιστορία μας ως λαού, θέλεις τα νειάτα που δεν υπολογίζουν τόσο τον κίνδυνο, έκαναν το μάτι αυτών των 20άρηδων να γυαλίζει...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #89 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 06:26:52 μμ »
Iσως είναι όλα αυτά Γιάννη αλλά είναι και κάτι ακόμα. Η συμμετοχή σε μια ομάδα σου δίνει ταυτότητα όταν νοηματοδοτείται από κάποιον σκοπό, όπως "το να σώσουμε την πατρίδα μας". Οσο λιγότερη ταυτότητα έχεις, όπως τόσα νέα παιδιά σε αυτήν την τρυφερή ηλικία, τόσο πιο πολλή ταυτότητα ρουφάς μεσα από αυτή τη διαδικασία. Κάποια στιγμή η απόκτηση ταυτότητας είναι τόση που στην ουσία ταυτίζεται με το θάνατο: αν πεθάνω για την πατρίδα μου θα ειμαι αυτός που πέθανε για την πατρίδα μου κι όλοι θα με θυμούνται  γι' αυτό. Τι κι αν δε θα σε θυμάται κανένας, τι κι αν το κορμί σου θα το τρώνε σκουλήκια, εκείνη τη στιγμή το άγγιγμα των ορίων της ύπαρξης υπερβαίνει το θάνατο, αφού ταυτιστεί μαζί του. Ομως, όσο πιο πολύ έχεις εμβαθύνει και απομυθοποιήσει μέσα σου αυτά τα ιδανικά που μας σερβίρουν, τόσο πιο πικρό είναι το χαμόγελο στα χείλη. Τι όμορφα που θα ήταν να ξυπνούσαν ένα πρωί οι λαοί και να έλεγαν στους ηγέτες τους: δε μας κοροϊδεύετε πια, ξέρουμε το ψέμα.
Μπορώ να μη σκέφτομαι τώρα αυτά που γίνονται τις τελευταίες μέρες;

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #90 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 06:37:42 μμ »
...και όλα αυτά γιατί εγώ έπιασα τις 2000 "ποστιές"...

Μωρέ μπράβο μου.....  :god:


99Γ, 260
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #91 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 06:54:20 μμ »
...και όλα αυτά γιατί εγώ έπιασα τις 2000 "ποστιές"...

Μωρέ μπράβο μου.....  :god:


99Γ, 260
Ετσι ακριβως. Κι ομως, αυτες οι 2000 ποστιες ηταν αρκετες για να φερουν στην επιφανεια εναν Βικτωρα διαφορετικο απ' αυτον που ολοι ξεραμε. Εναν Βικτωρα ευαισθητο, τρυφερο, σκεπτομενο.
Εναν Βικτωρα ρομαντικο.........παμε ολοι μαζι
"All we are saying is give peace a chance"
Αστο καλο παλιοπαιδο. Μ' εκανες και δακρυσα.

Sent from my LG-Optimus L7 using Tapatalk 2

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #92 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 07:01:38 μμ »
Το 'ξερα οτι εισαι αδερφη.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #93 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 07:28:27 μμ »
...και όλα αυτά γιατί εγώ έπιασα τις 2000 "ποστιές"...

Μωρέ μπράβο μου.....  :god:


99Γ, 260
Δεν τους κατάλαβες ακόμα Χρήστο. Παντού δικαιολογίες για να μαζέψουν βαθμούς.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #94 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 08:06:31 μμ »
Iσως είναι όλα αυτά Γιάννη αλλά είναι και κάτι ακόμα. Η συμμετοχή σε μια ομάδα σου δίνει ταυτότητα όταν νοηματοδοτείται από κάποιον σκοπό, όπως "το να σώσουμε την πατρίδα μας". Οσο λιγότερη ταυτότητα έχεις, όπως τόσα νέα παιδιά σε αυτήν την τρυφερή ηλικία, τόσο πιο πολλή ταυτότητα ρουφάς μεσα από αυτή τη διαδικασία. Κάποια στιγμή η απόκτηση ταυτότητας είναι τόση που στην ουσία ταυτίζεται με το θάνατο: αν πεθάνω για την πατρίδα μου θα ειμαι αυτός που πέθανε για την πατρίδα μου κι όλοι θα με θυμούνται  γι' αυτό. Τι κι αν δε θα σε θυμάται κανένας, τι κι αν το κορμί σου θα το τρώνε σκουλήκια, εκείνη τη στιγμή το άγγιγμα των ορίων της ύπαρξης υπερβαίνει το θάνατο, αφού ταυτιστεί μαζί του. Ομως, όσο πιο πολύ έχεις εμβαθύνει και απομυθοποιήσει μέσα σου αυτά τα ιδανικά που μας σερβίρουν, τόσο πιο πικρό είναι το χαμόγελο στα χείλη. Τι όμορφα που θα ήταν να ξυπνούσαν ένα πρωί οι λαοί και να έλεγαν στους ηγέτες τους: δε μας κοροϊδεύετε πια, ξέρουμε το ψέμα.
Μπορώ να μη σκέφτομαι τώρα αυτά που γίνονται τις τελευταίες μέρες;

+100000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000000
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #95 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 09:21:29 μμ »
Από την άλλη όμως αν του φευγάτου η μάνα λεγόταν Καραισκάκη, Κολοκοτρώνη, Ίτσιου, Μπικάκη ή και Μεταξά αν θέλετε, τώρα εμένα θα με έλεγαν Αχμέτ, Χανς ή Λουίτζι και θα έγραφα στο benimsaatim.tr  :D

Σοβαρά τώρα όλη μας η ιστορία και αυτό που μας χαρακτηρίζει σαν Έλληνες (ή μάλλον μας χαρακτήριζε κααααααποτε) είναι ο πολιτισμός μας και η ανδριοσύνη και γενναιότητά μας όταν απαιτηθεί.
Γιατί τις άλλες φορές είναι η διμουτσουνιά και το πισώπλατο μαχαίρωμα.  :D

Και μιλώντας για το παρελθόν και εύχομαι να μην χρειαστεί στο μέλλον, απομυθοποίηση δεν επιδέχεται η υπεράσπιση της πατρίδας ή της οικογένειας. Είτε η τελευταία περιλαμβάνει στρουθοκάμηλο είτε όχι   :dielaughing:

Συγνώμη αλλά έχοντας καιρό να γράψω, είπα να συμβάλλω και εγώ λίγο στο σοβαροκουκουρούκου κλίμα του νήματος.  :ups:





« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 19, 2013, 11:32:42 μμ από WasteG8 »
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #96 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 10:40:47 μμ »
Iσως είναι όλα αυτά Γιάννη αλλά είναι και κάτι ακόμα. Η συμμετοχή σε μια ομάδα σου δίνει ταυτότητα όταν νοηματοδοτείται από κάποιον σκοπό, όπως "το να σώσουμε την πατρίδα μας". Οσο λιγότερη ταυτότητα έχεις, όπως τόσα νέα παιδιά σε αυτήν την τρυφερή ηλικία, τόσο πιο πολλή ταυτότητα ρουφάς μεσα από αυτή τη διαδικασία. Κάποια στιγμή η απόκτηση ταυτότητας είναι τόση που στην ουσία ταυτίζεται με το θάνατο: αν πεθάνω για την πατρίδα μου θα ειμαι αυτός που πέθανε για την πατρίδα μου κι όλοι θα με θυμούνται  γι' αυτό. Τι κι αν δε θα σε θυμάται κανένας, τι κι αν το κορμί σου θα το τρώνε σκουλήκια, εκείνη τη στιγμή το άγγιγμα των ορίων της ύπαρξης υπερβαίνει το θάνατο, αφού ταυτιστεί μαζί του. Ομως, όσο πιο πολύ έχεις εμβαθύνει και απομυθοποιήσει μέσα σου αυτά τα ιδανικά που μας σερβίρουν, τόσο πιο πικρό είναι το χαμόγελο στα χείλη. Τι όμορφα που θα ήταν να ξυπνούσαν ένα πρωί οι λαοί και να έλεγαν στους ηγέτες τους: δε μας κοροϊδεύετε πια, ξέρουμε το ψέμα.
Μπορώ να μη σκέφτομαι τώρα αυτά που γίνονται τις τελευταίες μέρες;

Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #97 στις: Σεπτέμβριος 19, 2013, 11:31:52 μμ »


Παράθεση από: GiannisH στις Χθες στις 11:40:47 μμ>
Παράθεση
Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης
εις οιωνος αρρωστος ελεγαν οι συνομηλικοι μου επιφανεις,αργοτερα οι εβραιοι το παραφρασαν ;D ;D ;D ;D ;D ;D


WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #98 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:48:29 πμ »
Iσως είναι όλα αυτά Γιάννη αλλά είναι και κάτι ακόμα. Η συμμετοχή σε μια ομάδα σου δίνει ταυτότητα όταν νοηματοδοτείται από κάποιον σκοπό, όπως "το να σώσουμε την πατρίδα μας". Οσο λιγότερη ταυτότητα έχεις, όπως τόσα νέα παιδιά σε αυτήν την τρυφερή ηλικία, τόσο πιο πολλή ταυτότητα ρουφάς μεσα από αυτή τη διαδικασία. Κάποια στιγμή η απόκτηση ταυτότητας είναι τόση που στην ουσία ταυτίζεται με το θάνατο: αν πεθάνω για την πατρίδα μου θα ειμαι αυτός που πέθανε για την πατρίδα μου κι όλοι θα με θυμούνται  γι' αυτό. Τι κι αν δε θα σε θυμάται κανένας, τι κι αν το κορμί σου θα το τρώνε σκουλήκια, εκείνη τη στιγμή το άγγιγμα των ορίων της ύπαρξης υπερβαίνει το θάνατο, αφού ταυτιστεί μαζί του. Ομως, όσο πιο πολύ έχεις εμβαθύνει και απομυθοποιήσει μέσα σου αυτά τα ιδανικά που μας σερβίρουν, τόσο πιο πικρό είναι το χαμόγελο στα χείλη. Τι όμορφα που θα ήταν να ξυπνούσαν ένα πρωί οι λαοί και να έλεγαν στους ηγέτες τους: δε μας κοροϊδεύετε πια, ξέρουμε το ψέμα.
Μπορώ να μη σκέφτομαι τώρα αυτά που γίνονται τις τελευταίες μέρες;

'Ασε μας ρε παλιοκουμούνι με τις αμπελοφιλοσοφίες σου.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: "Βαθμοί"
« Απάντηση #99 στις: Σεπτέμβριος 20, 2013, 08:55:26 πμ »
'Ασε μας ρε παλιοκουμούνι με τις αμπελοφιλοσοφίες σου.

Δεν κατάλαβες τίποτα, ε;

Εις οιωνός άριστος αμύνεσθαι περί πάτρης

Το αμύνεσθαι περί πάτρης που το είδες;