Αποστολέας Θέμα: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ  (Αναγνώστηκε 53162 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #20 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:39:16 μμ »
μα το ζητούμενο δεν είναι αν έχω δίλλημα  στο τι να διαλέξω....αλλά να σταματήσει το αλαλούμ και να προχωρήσει η διαδικασία υλοποίησης....
εεεεε......... όχι....  :lol: δεν κατάλαβες καλά  :D
αυτή είναι η υπογραφή του koubi, για το δίλλημα το λέει στον εαυτό του............   :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #21 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:48:03 μμ »
Α, τώρα κατάλαβα! ;D ;D ;D

Νόμιζες ότι η υπογραφή μου είναι μέρος του μηνύματος. :D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #22 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 02:53:39 μμ »
Αγαπητε Μαριε,
Δεν ισχυει αυτο στο οποιο αναφερεσαι.
Προσωπικα προσφερθηκα να κανω τις οποιες επαφες με τις εταιριες που μου ζητηθηκαν, οπως και κατεθεσα την αποψη μου για ολα, μαζι με υποψηφιες διερευνημενες προτασεις. Επισης αναφερθηκα οτι οι οποιες προτασεις-εισηγησεις θα πρεπει να ειναι διερευνημενες και οχι αστοχες προκειμενου να ειναι υλοποιησιμες -διαφορετικα αυτο δεν οδηγει πουθενα- αφου ομως πρωτα καθοριστει το κοστος ωστε -βασει αυτου- να δουμε εαν το ολο εγχειρημα μπορει να γινει εφικτο...
Απλως ενημερωσα οτι λογω χρονου και λοιπων υποχρεωσεων δεν μπορω να τρεξω μονος μου ενα ολοκληρο project απο την αρχη μεχρι το τελος και οτι αφου καταληξετε σε αυτο που θελετε, για ο,τι χρειαστει ειμαι στη διαθεση σας!... Επισης, δεν παραπονεθηκα ουτε και απαιτησα αυτες οι προτασεις-εισηγησεις να γινουν δεκτες, ενω συμφωνα με τη μεχρι τωρα εξελιξη-τροπη οσα μελη επιθυμουσαν αναφαιρετα το επραξαν, ασχετα εαν καποιοι δικαιολογημενα -απο το διακαη ποθο τους για την πραγματωση του εγχειρηματος- κατα την αποψη μου και οχι μονο, βιαστηκαν να τρεξουν τις εξελιξεις.
Για πολλοστη φορα αναφερω οτι, αφου καθοριστει το συνολικο κοστος (το οποιο επαναλαμβανω για να ειναι κατι σωστο και ανταξιο των προηγουμενων project θα πρεπει να κυμανθει τουλαχιστον στα 350+/- Ευρω), θα πρεπει να ανοιχτει σχετικο νημα με οσες υποψηφιες προτασεις ειναι διερευνημενες προς ψηφιση, προκειμενου να καταληξετε καπου για να προχωρησει το project...
Τελος, συνεκτιμωντας ολα οσα μεχρι τωρα ειπωθηκαν στα σχετικα νηματα και χωρις την παραμικρη προθεση να προκαταλαβω ή να επηρεασω τις καταστασεις, επαναλαμβανω οτι κατα τη γνωμη μου η διερευνηση και κατ' επεκταση η ιδανικοτερη επιλογη θα πρεπει να στραφει προς τo μερος της STEINHART, αφου αυτη η εταιρια στην παρουσα φαση -βασει των ολων δεδομενων- πληροι για εμας τις καταλληλοτερες προ'υ'ποθεσεις για την υλοποιση ενος project...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #23 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 03:22:59 μμ »
Αγαπητε Μαριε,
Δεν ισχυει αυτο στο οποιο αναφερεσαι.
Προσωπικα προσφερθηκα να κανω τις οποιες επαφες με τις εταιριες που μου ζητηθηκαν, οπως και κατεθεσα την αποψη μου για ολα, μαζι με υποψηφιες διερευνημενες προτασεις. Επισης αναφερθηκα οτι οι οποιες προτασεις-εισηγησεις θα πρεπει να ειναι διερευνημενες και οχι αστοχες προκειμενου να ειναι υλοποιησιμες -διαφορετικα αυτο δεν οδηγει πουθενα- αφου ομως πρωτα καθοριστει το κοστος ωστε -βασει αυτου- να δουμε εαν το ολο εγχειρημα μπορει να γινει εφικτο...
Απλως ενημερωσα οτι λογω χρονου και λοιπων υποχρεωσεων δεν μπορω να τρεξω μονος μου ενα ολοκληρο project απο την αρχη μεχρι το τελος και οτι αφου καταληξετε σε αυτο που θελετε, για ο,τι χρειαστει ειμαι στη διαθεση σας!... Επισης, δεν παραπονεθηκα ουτε και απαιτησα αυτες οι προτασεις-εισηγησεις να γινουν δεκτες, ενω συμφωνα με τη μεχρι τωρα εξελιξη-τροπη οσα μελη επιθυμουσαν αναφαιρετα το επραξαν, ασχετα εαν καποιοι δικαιολογημενα -απο το διακαη ποθο τους για την πραγματωση του εγχειρηματος- κατα την αποψη μου και οχι μονο, βιαστηκαν να τρεξουν τις εξελιξεις.
Για πολλοστη φορα αναφερω οτι, αφου καθοριστει το συνολικο κοστος (το οποιο επαναλαμβανω για να ειναι κατι σωστο και ανταξιο των προηγουμενων project θα πρεπει να κυμανθει τουλαχιστον στα 350+/- Ευρω), θα πρεπει να ανοιχτει σχετικο νημα με οσες υποψηφιες προτασεις ειναι διερευνημενες προς ψηφιση, προκειμενου να καταληξετε καπου για να προχωρησει το project...
Τελος, συνεκτιμωντας ολα οσα μεχρι τωρα ειπωθηκαν στα σχετικα νηματα και χωρις την παραμικρη προθεση να προκαταλαβω ή να επηρεασω τις καταστασεις, επαναλαμβανω οτι κατα τη γνωμη μου η διερευνηση και κατ' επεκταση η ιδανικοτερη επιλογη θα πρεπει να στραφει προς τo μερος της STEINHART, αφου αυτη η εταιρια στην παρουσα φαση -βασει των ολων δεδομενων- πληροι για εμας τις καταλληλοτερες προ'υ'ποθεσεις για την υλοποιση ενος project...

Φιλικα,
Αρης


'Αρη,

Απολύτως κατανοητά και φυσικά σεβαστά όλα αυτά, αλλά το θέμα παραμένει ότι το λογικό θα ήταν κάποιος moderator να αναλάβει 'επίσημα' την οργάνωση και διεκπεραίωση κάποιου πρότζεκτ για το φόρουμ. Δεν το λέω με καμία διάθεση παραπόνου - απλά αυτό θα ήταν το αναμενόμενο κατα την άποψη μου για πρότζεκτ οποιουδήποτε φόρουμ. Απο τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό τότε πιστεύω πως κάποιος/κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν - μέχρι στιγμής ούτε αυτό έχει συμβεί με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καμία κατεύθυνση. Ακόμα είμαστε στο ίδιο σημείο που δεν ξέρουμε καν τι θέλουμε, πρότζεκτ ή ομαδική αγορά;

'Ολα αυτά είναι μια απλή διατύπωση. Πως θα μπορούσα να έχω παράπονο άλλωστε τη στιγμή που και εγώ ο ίδιος δεν έχω δείξει διάθεση να τρέξω ένα τέτοιο πρότζεκτ;

Διάθεση πιστεύω υπάρχει. Οργάνωση δεν υπάρχει.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος chris5

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7046
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #24 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 06:27:48 μμ »
Δεν καταλαβαίνω το νόημα αυτού του θέματος Χρήστο. ???
Τι μπορούμε να κάνουμε δηλδή, να απαγορεύσουμε στον καθένα να λέει τη γνώμη του;
Έχω την εντύπωση ότι ο καθένας καλοπροαίρετα προτείνει αυτό που θεωρεί ως κατάλληλο και μέσα από τη συζήτηση ελπίζουμε να βγει κάποιο συμπέρασμα.
Δεν θα είναι εύκολο, μέσω πληκτρολογίου τα πράγματα περιπλέκονται και οι πολλές διαφορετικές απόψεις δίνουν την εικόνα αλαλλούμ, αλλά αν είμαστε όλοι πρόθυμοι να συμβιβαστούμε λίγο ως προς τις απαιτήσεις μας θα βρεθεί η άκρη.
Aγαπητε φιλε Θοδωρη, το νοημα του νηματος αυτου ειναι πολυ μεγαλη.
Ολοι ειμαστε καλοπροαιρετοι και προθυμοι να συμβιβαστουμε και φυσικα δεν ειπα ποτε να απαγορευσουμε στον καθενα να λεει τη γνωμη του,νομιζω πως η κοινοτητα του Mywatch.gr λειτουργει απολυτως δημοκρατικα.
Απλα εγω, βαζοντας πρωτο τον εαυτο μου,θα ηθελα να πω πως εχουμε μπερδευτει παρα μα παρα πολυ ολοι μας.
Ανοιξα αυτο το νημα για να μπορεσουμε να συζητησουμε συνειδητοποιημενα και αποκρυσταλλωμενα.
Καποια στιγμη αν θυμαστε προτεινα να ξαναενεργοποιησουμε τα παλια projects δηλαδη το Steinhart pilot `η το Ζeno diver,υστερα απο την ιδεα που μου `εριξε` ο Θανος μια Παρασκευη.
Βεβαια αυτο θα ηταν αδικο για τα παιδια που εχουν ηδη στην κατοχη τους αυτα τα ρολογια π.χ ο Γιαννης(GiannisH),o Κωστας(kosdome6),o Θανος(ΤΗΑΝΟS58) και ο Αρης(Watch-Collector),αλλα αν συμφωνουσαν θα ηταν δυο πολυ καλες επιλογες για project για τα υπολοιπα μελη,συμπεριλαμβανοντας και τον εαυτο μου μεσα.
Σεβαστη βεβαια θα ηταν η αρνηση τους και σιγουρα λογικη, γι`αυτο σκεπτομενος αυτη την περιπτωση καποια αλλη στιγμη αν θυμαστε προτεινα να επιλεξουμε καποια αλλα μοντελα απο αυτες τις δυο εταιρειες, επιμενοντας σ`αυτες ως δυο δοκιμασμενες λυσεις του παρελθοντος.
Τελος παντων,οι θεσεις μου ειναι οι παραπανω αλλα αν η πλειψηφια δεν συμφωνει μαζι μου,δεν μπορω να επιβαλλω την γνωμη μου.
Εγω θα σεβαστω οποια αποφαση και αν ληφτει,απλα θα προτιμουσα να επιλεγαμε κατι σωστο οχι απαραιτητα πανω απο 250-300 ευρω και να εχει την μορφη των προηγουμενων projects.
Φιλικα,Χρηστος.
"Προδότης δεν είναι μόνο αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς, αλλά είναι και εκείνος που ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώση του δεν προβαίνει στις απαραίτητες ενέργειες για να βελτιώσει το βιοτικό επίπεδο των ανθρώπων πάνω στους οποίους άρχει..." - Θουκυδίδης (460-398 π.Χ.)

Αποσυνδεδεμένος spacer

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #25 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 08:22:27 μμ »
Επίσης όποιος ενδιαφέρεται να δει στο Ρώσικο WUS τα προβλήματα που βγάζουν τα Λιθουανικά. Ακόμα και η Poljot International (στην Γερμανία συναρμολόγηση) βγάζει πολλά προβλήματα!!!!!!
Μόνο τα παλιά κλασσικά Ρώσικα ήταν αυτό που λέμε "σκυλιά μαύρα". Βέβαια δεν είχαν το "λούσο' και την βιτρίνα των καινούργιων αλλά στα ρολόγια το fashion και η "μούρη" είναι το τελευταίο που με απασχολεί!


Πάντως η Irina Maier που θεωρείται η πιο έγκυρη στίς πωλήσεις  ρωσικών ρολογιών (Μας το επιβεβαίωσε και ο Κος Βήχος), γράφει τα εξής:

3. One more thing: Vostok http://vostok-inc.com and Vostok-Europe http://www.vostok-europe.com/ . These two watch brands are still being mixed up although these are two different watch brands. Vostok or Восток (Russian way) is a typical Russian watch brand produced in Chistopol (Russia/Tartarstan) at the Vostok factory and Vostok- Europe is a brand made by the Lithuanian company Koliz Vostok in cooperation with the Vostok factory.
Watches produced by Vostok in Chistopol can be divided into 2 groups: those produced for the domestic market (cheaper and with much lower quality) and export watches – the same watch lines made with better movements and better quality. The former are to get through all Russian companies via Internet or in retail shops in Russia and also by inofficial Internet dealers who buy these watches just somewhere to sell all over the world, the latter (export quality) can only be bought through official Vostok dealers (distributors and authorized dealers) outside Russia.
Watches Vostok Europe produced in Lithuania have very high quality that is the same all over the world because Vostok Europe started the watch production with the only aim – to provide the market with inexpensive high quality automatic watches officially distributed all over the world. As we see it works very well!

http://forums.watchuseek.com/f54/clarification-poljot-volmax-vostok-europe-some-russian-watch-brands-ufos-2618.html

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #26 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 08:44:24 μμ »
Βέβαια και θα γράφει αυτά μιας και είναι dealer των ρολογιών αυτών (όπως και ο κάθε dealer άλλωστε). Οι τελικοί χρήστες όμως που γράφουν στα forum δεν έχουν την ίδια εκτίμηση για τα Vostoc Europe όπως επίσης σε κάθε άλλο "τύπου Ρώσικο" που φοράει μηχανές με εξαρτήματα από Κίνα ή και ακόμα χειρότερα συναρμολογημένες στην Κίνα. Δεν τα γράφω επειδή έχω κάτι εναντιόν κανενός φίλου από το φόρουμ ούτε κάτι εναντιόν του κυρίου Βήχου, για ενημέρωση των φίλων του forum μόνο!


Sent from my iPhone using Tapatalk
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #27 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 09:26:41 μμ »
'Αρη,

Απολύτως κατανοητά και φυσικά σεβαστά όλα αυτά, αλλά το θέμα παραμένει ότι το λογικό θα ήταν κάποιος moderator να αναλάβει 'επίσημα' την οργάνωση και διεκπεραίωση κάποιου πρότζεκτ για το φόρουμ. Δεν το λέω με καμία διάθεση παραπόνου - απλά αυτό θα ήταν το αναμενόμενο κατα την άποψη μου για πρότζεκτ οποιουδήποτε φόρουμ. Απο τη στιγμή που κάτι τέτοιο δεν είναι δυνατό τότε πιστεύω πως κάποιος/κάποιοι θα πρέπει να αναλάβουν - μέχρι στιγμής ούτε αυτό έχει συμβεί με αποτέλεσμα να μην υπάρχει καμία κατεύθυνση. Ακόμα είμαστε στο ίδιο σημείο που δεν ξέρουμε καν τι θέλουμε, πρότζεκτ ή ομαδική αγορά;

'Ολα αυτά είναι μια απλή διατύπωση. Πως θα μπορούσα να έχω παράπονο άλλωστε τη στιγμή που και εγώ ο ίδιος δεν έχω δείξει διάθεση να τρέξω ένα τέτοιο πρότζεκτ;

Διάθεση πιστεύω υπάρχει. Οργάνωση δεν υπάρχει.

Εχω την αισθηση οτι αυτη την πρωτοβουλια μαζι με το συντονισμο την εχει αναλαβει ο καλος φιλος Γιαννης!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #28 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 10:09:24 μμ »
Εχω την αισθηση οτι αυτη την πρωτοβουλια μαζι με το συντονισμο την εχει αναλαβει ο καλος φιλος Γιαννης!...

Φιλικα,
Αρης
Ο Γιάννης το ξέρει; :headbash:

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #29 στις: Νοέμβριος 08, 2012, 11:05:41 μμ »
Ο Γιάννης το ξέρει; :headbash:

Πράγματι, το ξέρει :dielaughing:;
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος alexandrosF.

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 478
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #30 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 12:01:01 πμ »
Ρε παιδια τα Βοστοκ Γιουροπ δεν ειναι κινεζικα, δεν συναρμολογουνται στην κινα και δεν χρησιμοποιουν κινεζικες μηχανες!
Συναρμολογουνται στην Λιθουανια στο Koliz factory, Αρχικα φορουσαν βοστοκ μηχανες, τροποποιημενες και διακοσμημενες, το νοημα ηταν να πωλουνται ρολογια με ρωσικη καρδια και φιλοσοφια, αλλα με σαφως ανωτερη ποιοτητα απο οτι εχουμε δει απο τους ρωσους μεχρι σημερα.  Οταν το 2010 η Βοστοκ κυρηξε πτωχευση (δεν σταματησε ομως την παραγωγη) η εταιρια αναηκαστηκε να στραφει αλλου για μηχανες, και στραφηκε στους Γιαπωνεζους, οχι στους κινεζους. Τα κουαρτζ φορανε Miyota, ενω τα αυτοματα Seiko (ΝΗ25Α, ΝΗ35Α). Οι μηχανες αυτες κατασκευαζονται στην Κινα απο την ΣΕΙΚΟ. Αυτο δεν καθηστα την μηχανη κινεζικη, το quality control ειναι της σεικο και δεν υστερει σε τιποτα απο την αντιστοιχη 7S26 κατασκευασμενη στην Ιαπωνια. Ειναι σαν να λεμε οτι το seiko samurai που φοραει μηχαη κατασκευασμενη στην Μαλαισια, δεν εχει ιαπωνικη μηχανη. Τελος, να αναφερω οτι Το σερβις τους ειναι απο τα καλυτερα στην ελλαδα για ρολογια αυτης της τιμης, σαφως ανωτερο απο το Swatch group.
Baume&Mercier classima, Eberhard 8jours, BALL trainmaster TMT,Longines Lindbergh, Zenith Sporto,Lorenz Ouragan,Ω Geneve,Tissot: PRS516 & 1944 & sideral, Philip Watch Sunray, Citizen:Challenge Timer(x2) & aqualand & auto, Vostok amphibia, VE-GAZ14, Junghans MEGA1, Casio DW-7100,TAC,Poljot 3133, Vetta

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #31 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 01:45:42 μμ »
Εχω την αισθηση οτι αυτη την πρωτοβουλια μαζι με το συντονισμο την εχει αναλαβει ο καλος φιλος Γιαννης!...

Φιλικα,
Αρης

Ο Γιάννης το ξέρει; :headbash:

Πράγματι, το ξέρει :dielaughing:;

Χαχαχαχαχαχαχα μάλλον παρεξήγηση έγινε, εγώ όντως δεν ξέρω τίποτα βρε παιδιά!!!!!!!!


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Yiangos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 205
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #32 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 04:55:44 μμ »
Ταπεινή μου γνώμη είναι ότι το όνομα "Γιάννης" εξυπνότατα χρησιμοποιήθηκε ως δόλωμα...
Τόσοι Γιαννηδες κυκλοφορούν... Κάποιος θα νοιώσει υπεύθυνος!


Φιλικά Γιάννης (ουχί ο καλός φίλος)
Οπου γης και Πατρίς...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #33 στις: Νοέμβριος 09, 2012, 09:07:54 μμ »
''Mηπως ριχνετε αδεια για να πιασετε γεματα'' ?! 
ή αν προτιματε,  ''βαρει η θυρα να ακουσει η παραθυρα...'' ?!   :D

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #34 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 02:50:13 μμ »
H μόνη λύση είναι να κατατεθούν προτάσεις συγκεκριμένες(μοντέλο-τιμή-επαφές με την εταιρειά, ακόμη και logos) εντός συγκεκριμένου χρονοδιαγράμματος και κατόπιν να ακολουθήσει ψηφοφορία.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #35 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 04:24:37 μμ »
H μόνη λύση είναι να κατατεθούν προτάσεις συγκεκριμένες(μοντέλο-τιμή-επαφές με την εταιρειά, ακόμη και logos) εντός συγκεκριμένου χρονοδιαγράμματος και κατόπιν να ακολουθήσει ψηφοφορία.

Σωστος!
Λοιπον, για να καταληξουμε καπου καποτε, θα δοθει περιθωριο μεχρι και την ερχομενη Παρασκευη για καταθεση συγκεκριμενων προτασεων-προσφορων μετα απο επαφες με τις οποιες υποψηφιες εταιριες και κατοπιν θα ανοιξει σχετικο νημα με ονομαστικη ψηφορια -οσων συμμετεχουν- για την τελικη επιλογη! Προς ψηφιση θα γινουν δεκτες μονον οσες προτασεις φερουν προσφορα απο την ιδια την εταιρια! Βασει του αποτελεσματος-συμμετοχων, θα δουμε εαν ειναι εφικτο να γινει 'project φορουμ' και ποιο εντελει θα ειναι αυτο...
Οσοι συμμετασχουν στην ψηφοφορια -εφοσον γινει project και τελικα η επιλογη τους προκριθει- δεσμευονται για τη συμμετοχη τους στην παραγγελια του ρολογιου!

Φιλικα,
Watch-Collector
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 10, 2012, 05:06:06 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος asot

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 349
  • life goes on...
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #36 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 05:13:10 μμ »
Ωραια -
Το σχετικό thread
με "δηλώσεις" ενδιαφέροντος για το Vostok και το Hamilton
νομίζω μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σημείο εκκίνησης...!!
εχουν ήδη από καμια 15αρια συμμετοχές το καθένα

Ειδικά το Vostok στα 215 ευρώ, με "σημειο εκκίνησης" τις 20 συμμετοχές,
μοιάζει εφικτό και είναι και στο οικονομικό όριο (<300€) για πολλά μέλη...
Αν λοιπόν κάποιος admin/mod να "σπάσει" τα σχετικά thread και να κλειδώσει τα υπόλοιπα, ωστε να κινηθούν όσοι θέλουν προς εκδήλωση ενδιαφέροντος (Vostok Eu. or Hamilton) ή υποβολή προτασης προς αξιολόγηση (εκει ομως τα πράγματα περιπλέκονται, ακόμα κατατίθενται προτάσεις και το τοπίο φαίνεται "θολό")

Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν - νομίζω - αρκετά μέλη που θα αγοραζαν το Vostok, στο προαναφερθεν κόστος (και λιγότεροι νομίζω το Hamilton) οπότε ας διευκολυνθούν αυτές οι προτάσεις και αν διαφανεί κάτι για τα υπόλοιπά, έχει ο καιρός...

Πάντα φιλικά
Α.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #37 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 07:00:03 μμ »
Ωραια -
Το σχετικό thread
με "δηλώσεις" ενδιαφέροντος για το Vostok και το Hamilton
νομίζω μπορεί να χρησιμοποιηθεί ως σημείο εκκίνησης...!!
εχουν ήδη από καμια 15αρια συμμετοχές το καθένα

Ειδικά το Vostok στα 215 ευρώ, με "σημειο εκκίνησης" τις 20 συμμετοχές,
μοιάζει εφικτό και είναι και στο οικονομικό όριο (<300€) για πολλά μέλη...
Αν λοιπόν κάποιος admin/mod να "σπάσει" τα σχετικά thread και να κλειδώσει τα υπόλοιπα, ωστε να κινηθούν όσοι θέλουν προς εκδήλωση ενδιαφέροντος (Vostok Eu. or Hamilton) ή υποβολή προτασης προς αξιολόγηση (εκει ομως τα πράγματα περιπλέκονται, ακόμα κατατίθενται προτάσεις και το τοπίο φαίνεται "θολό")

Εν πάση περιπτώσει, υπάρχουν - νομίζω - αρκετά μέλη που θα αγοραζαν το Vostok, στο προαναφερθεν κόστος (και λιγότεροι νομίζω το Hamilton) οπότε ας διευκολυνθούν αυτές οι προτάσεις και αν διαφανεί κάτι για τα υπόλοιπά, έχει ο καιρός...

Πάντα φιλικά
Α.

Mη βιαζεστε, ολα θα γινουν στην ωρα τους!...
Αν λαβουμε υποψη το παρακατω νημα-ψηφοφορια:

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,15528.0/viewresults.html

η περιπτωση του 'H' θα πρεπει να εγκαταληφθει, αφου:

1. Δε θεωρειται project
2. Δεν πλειοψηφισε εναντι των δυο αλλων επιλογων

αλλιως το παραπανω νημα δεν εχει νοημα!

Λαμβανοντας λοιπον υποψη τα αποτελεσματα, η επιθυμια της πλεοψηφιας ολων οσων συμμετειχαν εκφραζεται υπερ ενος project συνολικου κοστους 300+/- Ευρω (!)
Σε αυτο το σημειο να υπενθυμισω για μια ακομη φορα οτι το παραπανω κοστος -κατα την προσωπικη μου αποψη- ειναι οριακο για την πραγματωση ενος 'αξιοπρεπους-ποιοτικου' project, γιατι ετσι οπως εντελει τεθηκε η ψηφοφορια, αποκλειστηκε η μεσαια κατηγορια (350-450 Ευρω), η οποια περιελαμβανε και τη μεγαλυτερη γκαμα επιλογων-εναλλακτικων προτασεων!
Καποιοι απο εμας διατυπωσαν τη σκεψη οτι δεν πρεπει λογω του κοστους να αποκλειστουν μελη που δεν μπορουν να ανταπεξελθουν σε ενα ποσον 350+ Ευρω και οτι καλο θα ηταν να γινει ενα project αρκετα χαμηλου κοστους προκειμενου να συμμετασχουν οσο το δυνατον περισσοτεροι!... Δε θα διαφωνησω με την ωραια προθεση-σκεψη, ποιος δε θα το ηθελε αλλωστε αυτο!... Ομως ολα τα πραγματα προκειμενου να γινουν σωστα εχουν ενα ελαχιστο κοστος! Δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα... Αντιστρεφοντας αυτη τη σκεψη, θα ηθελα να ρωτησω τι θα γινει με εκεινα τα μελη που ενω εχουν τη δυνατοτητα, οι πιθανες πλεον περιορισμενες επιλογες (συναρτηση κοστους-ποιοτητας-εταιριας), δεν τους εκφραζουν και πιθανον δε θα συμμετασχουν?!... Τι γινεται τοτε?!... Που καταληγουμε?!... Μηπως στη μη δημιουργια project?!
Εκφραστηκε ακομη η αποψη να υλοποιηθει κατι ασιατικο με κινεζικο μηχανισμο!... Ποσοι απο εσας τελικα θα συμμετειχαν σε ενα τετοιο εγχειρημα, ποια θα ειναι αυτη η εταιρια (σε αυτο το σημειο να υπενθυμιζω οτι το φορουμ δεν αναγνωριζει ουτε αποδεχεται τα replica ή ολα οσα εχουν σχεση με το 'βασιλειο των πιθηκων' και των συγγενων με αυτους ζωων) και ποιο το αθροιστικο κοστος μετα τις οποιες παρεμβασεις-τροποποιησεις (οπως η εκτυπωση στο καντραν και οι εγχαραξεις), την ασφαλισμενη αποστολη και τους δασμους που θα πρεπει να αποδοθουν?!... Ποιο εντελει θα ειναι το κερδος, αξιζει τον κοπο?!... Ολα αυτα θα συνεκτιμηθουν και το επομενο Σαββατο που θα ανοιξει η ψηφοφορια με τις υποψηφιες προτασεις-επισημες προσφορες θα πρεπει να τεθουν στην κριση-επιλογη ολων οσων απο εμας τελικα συμμετασχουν...

Με φιλικους χαιρετισμους,
Watch-Collector
(Eκ μερους της Ομαδας Συν/σμου)

Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

jim teo

  • Επισκέπτης
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #38 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 08:19:01 μμ »
H μόνη λύση είναι να κατατεθούν προτάσεις συγκεκριμένες(μοντέλο-τιμή-επαφές με την εταιρειά, ακόμη και logos) εντός συγκεκριμένου χρονοδιαγράμματος και κατόπιν να ακολουθήσει ψηφοφορία.
Μπράβο ρε Γιάννη.Καιρός ήταν να μπει ένα χρονοδιάγραμμα για να ξέρουμε επιτέλους που βαδίζουμε.

η περιπτωση του 'H' θα πρεπει να εγκαταληφθει, αφου:
+1 για τους λόγους που πολύ σωστά επεσήμανε ο Άρης

Δε θα διαφωνησω με την ωραια προθεση-σκεψη, ποιος δε θα το ηθελε αλλωστε αυτο!... Ομως ολα τα πραγματα προκειμενου να γινουν σωστα εχουν ενα ελαχιστο κοστος! Δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα... Αντιστρεφοντας αυτη τη σκεψη, θα ηθελα να ρωτησω τι θα γινει με εκεινα τα μελη που ενω εχουν τη δυνατοτητα, οι πιθανες πλεον περιορισμενες επιλογες (συναρτηση κοστους-ποιοτητας-εταιριας), δεν τους εκφραζουν και πιθανον δε θα συμμετασχουν?!... Τι γινεται τοτε?!... Που καταληγουμε?!... Μηπως στη μη δημιουργια project?!
Απόλυτα σωστό.Μακάρι να μπορούσαμε να ικανοποιήσουμε όλες τις τσέπες και όλα τα γούστα.Είναι πρακτικά αδύνατο όμως.......

Κάτι άλλο που θα ήθελα να προτείνω είναι το εξής.
Ο καθένας απο εμάς,προτού έρθει σε επαφή με οποιαδήποτε εταιρεία,καλό θα ήταν προηγουμένως να ενημερώσει το φόρουμ.
Για παράδειγμα: "Εγώ θα αναλάβω να επικοινωνήσω με τη Steinhart ή τη Magrette ή την Archimede κ.τ.λ."
Γιατί το λέω αυτό;Μα για να αποφύγουμε το οποιοδήποτε ρεζιλίκι.Δε θα ήταν και ότι πιο ωραίο να λάβει η Steinhart τρία διαφορετικά mail και ο καθένας να ζητάει απο κάτι διαφορετικό.Ένας το "Marine",άλλος το "Pilot",άλλος το "Ocean two" (βλέπε Chris5 :D)
Καλό θα ήταν να σταλεί ένα mail για λογαριασμό του "mywatch.gr".

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: EXOYME MΠΕΡΔΕΨΕΙ ΤΗΝ ΛΟΥΤΣΑ ΜΕ ΤΗΝ ΒΟΥΡΤΣΑ
« Απάντηση #39 στις: Νοέμβριος 10, 2012, 09:02:04 μμ »
Κάτι άλλο που θα ήθελα να προτείνω είναι το εξής.
Ο καθένας απο εμάς,προτού έρθει σε επαφή με οποιαδήποτε εταιρεία,καλό θα ήταν προηγουμένως να ενημερώσει το φόρουμ.
Για παράδειγμα: "Εγώ θα αναλάβω να επικοινωνήσω με τη Steinhart ή τη Magrette ή την Archimede κ.τ.λ."
Γιατί το λέω αυτό;Μα για να αποφύγουμε το οποιοδήποτε ρεζιλίκι.Δε θα ήταν και ότι πιο ωραίο να λάβει η Steinhart τρία διαφορετικά mail και ο καθένας να ζητάει απο κάτι διαφορετικό.Ένας το "Marine",άλλος το "Pilot",άλλος το "Ocean two" (βλέπε Chris5 :D)

Δημητρη,
Πολυ σωστη επισημανση!
Εμαι σε επικοινωνια με τη STEINHART.
Χθες τους εστειλα με'ι'λ για ενα μοντελο της το οποιο δεν εχει προταθει μεχρι τωρα και το κοστος του -βασει του προτεινομενου προ'υ'πολογισμου- ειναι 350+/- Ευρω, οποτε οι διαπραγματευσεις θα ειναι σκληρες!... Νομιζω οτι αξιζει τον κοπο. Περιμενω απαντηση του G'u'nter, μολις εχω κατι νεοτερο θα σας ενημερωσω...
Παραλληλα θα διερευνησω και για τις αλλες προτασεις που αναφερθηκαν, παρολο που οι περισσοτερες εξ αυτων ξεφευγουν του ψηφισθεντος κοστους.

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».