Ψηφοφορία

Eπιθυμίες μελών.

Project έως 300 ευρώ
22 (46.8%)
Project 300 έως 600 ευρώ
14 (29.8%)
Oμαδική αγορά Hamilton
11 (23.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 44

Αποστολέας Θέμα: Για να δούμε που το πάμε...  (Αναγνώστηκε 70060 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:50:00 πμ »
Αν δηλαδή προκριθεί η λύση 300-600 τι θα πείτε στο μέλος που δε θα μπορεί να συμμετέχει λόγω τιμής; Ας μου απαντήσει κάποιος, τι θα πείτε;

Ας μη γίνονται οι συναντήσεις της Παρασκευής στο Floca αλλά στο Α for Athens για κοκτέηλ με θέα την Ακρόπολη κι οσοι δεν μπορούν δεν πειράζει, δημοκρατία έχουμε..

Αυτή τη στιγμή κανονίζω να πάω στο χαράκτη για να δω τι γίνεται με το Η πραγματικά με βαριά καρδιά...

Καθόλου βαρειά καρδιά. Βίκτωρα είμαστε εδώ για να περνάμε καλά και να κάνουμε το κέφι μας.
Θεωρώ ότι όλη αυτή η προσπάθεια που κάνεις είναι αξιεπαινότατη και προσωπικά σου στέλνω ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Αν δεν προχωρήσει τώρα, μπορεί να προχωρήσει αύριο. Δεν χάλασε ο κόσμος. Εσύ θα έχεις ένα + πείρα, εμείς θα σε αγαπάμε ακόμα περισσότερο και στην τελική μπορεί να πάμε σε 30 μέρες στο ρολόι έκπληξη που δεν είχαμε σκεφτεί και συνδυάζει όλα τα καλά του κόσμου.
Ας είμαστε positive thinking γιατί σε αυτή τη ζωή έχουμε μόνο τις χαρές μας και τους φίλους μας.
Ολη η παραπάνω συζήτηση είναι ένα γόνιμο ταξιδάκι.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:53:04 πμ »
 Παράθεση από: kosdome6 στις Σήμερα στις 12:50:00 μμ >
Παράθεση
Καθόλου βαρειά καρδιά. Βίκτωρα είμαστε εδώ για να περνάμε καλά και να κάνουμε το κέφι μας.
Θεωρώ ότι όλη αυτή η προσπάθεια που κάνεις είναι αξιεπαινότατη και προσωπικά σου στέλνω ένα μεγάλο ευχαριστώ.
Αν δεν προχωρήσει τώρα, μπορεί να προχωρήσει αύριο. Δεν χάλασε ο κόσμος. Εσύ θα έχεις ένα + πείρα, εμείς θα σε αγαπάμε ακόμα περισσότερο και στην τελική μπορεί να πάμε σε 30 μέρες στο ρολόι έκπληξη που δεν είχαμε σκεφτεί και συνδυάζει όλα τα καλά του κόσμου.
Ας είμαστε positive thinking γιατί σε αυτή τη ζωή έχουμε μόνο τις χαρές μας και τους φίλους μας.
Ολη η παραπάνω συζήτηση είναι ένα γόνιμο ταξιδάκι.

Κ.

 
Τα ειπες ολα,κανουμε ψυχοθεραπεια,αποκτουμε νεους φιλους,νεες εμπειριες,+ 100000000000000 ΛΟΙΠΟΝ  
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:56:14 πμ »
Αυτή τη στιγμή κανονίζω να πάω στο χαράκτη για να δω τι γίνεται με το Η πραγματικά με βαριά καρδιά...

Σε καταλαβαίνω. Και εγώ έτσι θα αισθανόμουνα στη θέση σου. Μπράβο και ευχαριστούμε (πιστεύω όλοι) εσένα και όσους ασχολήθηκαν και ασχολούνται με την ομαδική αγορά, με τις ιδέες και επικοινωνίες με εταιρείες για πρότζεκτ κτλ.

Αλλά όπως βλέπεις ακόμη δεν είμαστε σ'αυτό το στάδιο. Πρώτα πρέπει να αποφασίσουμε τι θέλουμε και να δούμε αν πράγματι είναι υλοποιήσημο απο πλευράς συμμετοχών. Θα είναι χρονοβόρα η διαδικασία αλλά ευχάριστη αν έχουμε σαφή κατεύθυνση και σκοπό. Δεν μας βιάζει κανείς.

Ας απολαύσουμε τη διαδικασία επιτέλους. Μικρά και σαφή βήματα είναι η άποψη μου.

Πρότζεκτ ή ομαδική αγορά είναι το πρώτο ερώτημα όπως το βλέπω.
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 11:59:20 πμ »
Δε με πειράζει που μπορεί να πάω τζάμπα, το γουστάρω και γι' αυτό το κάνω!

Διαφωνώ με την επιλογή project αξίας πάνω από 250-350 ευρώ. Στην αρχή είχα δηλώσει συμμετοχή για Squale, junghans κτλ. Στην πορεία θυμήθηκα μια συζήτηση γιατί δε φευγουμε από το φλοκα και την πολύ σωστή τοποθέτηση του Θάνου ότι πρέπει να υπολογίζουμε και τις οικονομικές παραμέτρους..

Τέλοσπάντων, εγώ θα πάω να παίξω μετά και θα σας ενημερώσω για τα νέα!  ;D

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:17:21 μμ »
Διαφωνώ με την επιλογή project αξίας πάνω από 250-350 ευρώ. Στην αρχή είχα δηλώσει συμμετοχή για Squale, junghans κτλ. Στην πορεία θυμήθηκα μια συζήτηση γιατί δε φευγουμε από το φλοκα και την πολύ σωστή τοποθέτηση του Θάνου ότι πρέπει να υπολογίζουμε και τις οικονομικές παραμέτρους..

Ας αφήσουμε το οικονομικό για αργότερα πιστεύω. Πνιγόμαστε σε ένα ποτήρι νερό λόγω των πολλών παραμέτρων - δεν έχουμε σαφή ερώτημα και γι'αυτό κάνουμε κύκλους. 

ΑΝ δούμε ότι οι περισσότεροι προτιμούν πρότζεκτ και ο αριθμός συμμετοχών είναι πρακτικά υλοποιήσημος τότε να αρχίσουμε τη συζήτηση για το οικονομικό. Εκεί θα τα βρούμε πιστεύω - καλή και παρείστικη διάθεση να υπάρχει και θα τα βρούμε. 

Εγώ πιστεύω να ξεκινήσουμε ξανά. Με μικρά και σαφή βήματα/ερωτήματα: πρότζεκτ ή ομαδική αγορά;

Η μόνη απαιραίτητη παράμετρος αυτή τη στιγμή είναι νομίζω το ελάχιστο κόστος, που θα είναι τουλάχιστον 300-350ΕUR. 

Η ερώτηση όπως το βλέπω εγώ αυτή τη στιγμή είναι:

1. Ενδιαφέρον για project (ελάχιστο κόστος 300ΕUR) ή

2. Ενδιαφέρον για ομαδική αγορά (ελάχιστο κόστος 300ΕUR)

Δεν γίνεται όμως ο καθένας να ανοίγει καινούριο θέμα όπως και όποτε του καπνίσει. Χρειαζόμαστε συντοντιστή γιατί θα γίνουν μπάχαλο το θέματα. Όπως είπα και προχθές:

Όλα αυτά θα μείνουν λόγια (όχι ότι με χαλάει - περνάει ευχάριστα η ώρα) αν δεν αναλάβει κάποιος να οργανώσει και να διεκπαιρεώσει ένα τέτοιο πρότζεκτ.

Έχει κανείς το στομάχι και το χρόνο να αναλάβει να τρέξει κάτι τέτοιο; Αν όχι τότε δε βλέπω πως μπορεί να υλοποιηθεί ένα πρότζεκτ.


Δυστυχώς εγώ δεν έχω το χρόνο να αναλάβω την οργάνωση ενός τέτοιου εγχειρήματος.

Μάριος
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:19:25 μμ »
   Επίσης, για να μην είμαι άδικος, να στείλω κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σπύρο που τρέχει κι αυτός ενώ ξέρω πως τον πιέζουν άπειρες υποχρεώσεις. Και βέβαια κι όποιον άλλον συμμετέχει με προσωπικό χρόνο στην διαδικασία.

Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:24:03 μμ »
   Νοιώθω ότι δεν έκανα καλά που δεν τοποθετήθηκα από την αρχή επί του θέματος. Αν λοιπόν με ρωτούσατε τότε, θα έλεγα ότι ΝΑΙ για ένα σωστό και ολοκληρωμένο project αλλά για να είναι αντάξιο και καλύτερο των προηγούμενων θα χρειαστεί ακόμα περισσότερη προσπάθεια και συμμετοχή. Και επειδή ζούμε σε καιρούς χαλεπούς, αυτό χρειάζεται πρώτα απ' όλα ΧΡΟΝΟ. Αν δηλ. λέγαμε από την αρχή : "ρίχτε ο καθένας μερικές ιδέες για ένα project τον ερχόμενο πχ Μάρτιο με όριο 600€", τότε ο καθένας θα άρχιζε να το δουλεύει μέσα του. Παράλληλα θα είχαμε όλο το χρόνο να επεξεργαστούμε προτάσεις που θα πέφτουν εν τω μεταξύ στο τραπέζι και να διερευνούμε πιθανές λύσεις. Τέλος το περιθώριο είναι αρκετό για να ξεκαθαρίσει ο καθένας μέσα του αν επιθυμεί να πάρει μέρος ή όχι.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23349
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:26:09 μμ »
Δε με πειράζει που μπορεί να πάω τζάμπα, το γουστάρω και γι' αυτό το κάνω!

Διαφωνώ με την επιλογή project αξίας πάνω από 250-350 ευρώ. Στην αρχή είχα δηλώσει συμμετοχή για Squale, junghans κτλ. Στην πορεία θυμήθηκα μια συζήτηση γιατί δε φευγουμε από το φλοκα και την πολύ σωστή τοποθέτηση του Θάνου ότι πρέπει να υπολογίζουμε και τις οικονομικές παραμέτρους..

Τέλοσπάντων, εγώ θα πάω να παίξω μετά και θα σας ενημερώσω για τα νέα!  ;D

Eμενα θα με παιξεις; :( :(
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος Heuer_1153

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 640
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:36:00 μμ »
Επίσης, για να μην είμαι άδικος, να στείλω κι ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Σπύρο που τρέχει κι αυτός ενώ ξέρω πως τον πιέζουν άπειρες υποχρεώσεις. Και βέβαια κι όποιον άλλον συμμετέχει με προσωπικό χρόνο στην διαδικασία.

Κ.

Ακριβώς αυτό χρειάζεται πιστεύω - καλή διάθεση απ'όλους. Ας χαρούμε τη διαδικασία όλοι. Δεν τίθεται θέμα για το ποιού θα υπερισχύσει η άποψη, αν θα επιλεγεί το ρολόι που κάποιος θα προτείνει κτλ κτλ. Είναι μια ομαδική πορεία με ένα κοινό στόχο - το αποτέλεσμα σίγουρα θα είναι ικανοποιητικό αν είμαστε ενωμένοι και βλέπουμε το στόχο.

Σας κούρασα σήμερα με το πολύ μπλα μπλα μου, συγνώμη. Είναι που πιστεύω ότι μπορούμε να κάνουμε κάτι πολύ καλό με σωστή οργάνωση και κατεύθυνση. Θέλει βέβαια χρόνο (δεν έχω πείρα να ξέρω πόσο περίπου). Στο κάτω κάτω μπορούμε να βάλουμε ένα μεγάλο χρονοδιάγραμμα για τη διεκπαιρέωση ενός πρότζεκτ. Ακόμα και ένα χρόνο, ας πούμε Χριστούγεννα 2013, γιατί όχι, μας χαλάει...;

Δεν υπάρχει κόλλημα που δεν ξεπερνιέται αν πραγματικά θέλουμε να υλοποιήσουμε κάτι κοινό για το μεγάλο πάθος μας. Μη ξεχνάτε ότι μιλάμε για την απόκτηση ενός μοναδικού ρολογιού με ιδιαίτερη σημασία στους Έλληνες ωρολογόφιλους!   

Θα το ξαναπώ και ας μου τα'χω πρή***: Μικρά και σαφή βήματα, σωστή οργάνωση και καλή διάθεση χρειάζεται.   
Μάριος

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #49 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:41:13 μμ »
Eμενα θα με παιξεις; :( :(

Tι να σε παίξω, που σε πήρα τηλέφωνο και άκουγα τον τροχό κι ανατρίχιασα;  :chainsaw:

Σε φοβάμαι!!!

Αποσυνδεδεμένος xartogiakas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1221
  • Ο χρόνος δε νικιέται, μόνο μετριέται!
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:50:13 μμ »
Ψήφισα project 300-600.
Φυσικά και θα είμαι μέσα σε ένα project μέχρι 300 όπως είπε νωρίτερα και ο Θοδωρής.
Όπως αυτονόητο θεωρείτε επίσης από την ψήφο μου ότι ενδιαφέρομαι μόνο για project και όπως όλοι μας πιστεύω, όσο πιο κοντά στο προσωπικό γούστο θα είναι το ρολόι, τόσο το καλύτερο, χωρίς βέβαια να είναι αυστηρή και απαραίτητη προϋπόθεση αυτή, όταν μιλάμε για μια τέτοια μεγάλη παρέα από φίλους.

Με ευγένεια
Γιάννης.
''Αμήν. Αντικείμενα είναι γαμώτο μου. Όχι άνθρωποι για να τα θρηνούμε.
Το φόρεσες, το χάρηκες, άμε στο διάλο τώρα.''...Blackbird.

Αποσυνδεδεμένος trikat

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 796
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:51:10 μμ »
Διαφωνώ με την επιλογή project αξίας πάνω από 250-350 ευρώ. Στην αρχή είχα δηλώσει συμμετοχή για Squale, junghans κτλ. Στην πορεία θυμήθηκα μια συζήτηση γιατί δε φευγουμε από το φλοκα και την πολύ σωστή τοποθέτηση του Θάνου ότι πρέπει να υπολογίζουμε και τις οικονομικές παραμέτρους..

Το οικονομικό ειναι λεπτό ζητημα, δεν θα πνιγουμε ομως στα 150Ε πάνω ή κάτω, ολοι γνωριζουμε οτι το χομπυ μας κοστιζει και αν κάποιος εχει σοβαρό προβλημα και τα 300 που λες θα του ειναι πολλά. Επισης αν πάμε σε project η υλοποιηση θα παρει τουλάχιστον αλλους 2-3 μηνες οποτε αυτο θα βοηθήσει πολλά μελη να κλεισουν το gap. Το μεγάλο προβλημα που βλέπω εγώ οσο ανεβαινουμε σε τιμή δεν ειναι η συμμετοχή αλλα αν θα μπορέσουμε να βρουμε την χρυση τομή και να αρεσει το ρολοι - πραγματικά δυσκολο.
Κοιμιζει τους παντες...

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #52 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 12:55:18 μμ »
Γνωμη μου ειναι οτι ως τιτλος θα επρεπε να αναφερεται:

'Προθεση συμμετοχης σε ρολο'ι' συνολικου κοστους'

Επισης, στο παρον νημα θα επρεπε να συμπεριλαμβανονται κοστολογιακα οι παρακατω κατηγοριες-επιλογες προς ψηφιση:

απο 0-250 Ευρω (σε αυτη την τιμη εκτιμω πως δε γινεται project, τουλαχιστον κατι σωστο...)
απο 250-450 Ευρω
απο 450-600 Ευρω
HAMILTON 'KHAKI FIELD MECHANICAL OFFICER'


Απολυτα σαφες και κατανοητο και το θεμα τελειωνει εδω.

Ωστοσο πριν απο αυτο, πρωτα διερευνας την προθεση συμμετοχης βασει κοστους και κατοπιν -συμφωνα με αυτο- βλεπεις τι επιλογες εχεις και αν ειναι εφικτο να γινει κατι βασει αυτου... Εαν δηλαδη μπορεις να ανταποκριθεις σε δημιουργια project ή θα οδηγηθεις σε ομαδικη αγορα, ή τελικα αναβαλλεις την οποια ενεργεια για αργοτερα!...

Φιλικα,
Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #53 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 01:50:27 μμ »
 Παράθεση από: Watch-Collector στις Σήμερα στις 01:55:18 μμ
Γνωμη μου ειναι οτι ως τιτλος θα επρεπε να αναφερεται:

'Προθεση συμμετοχης σε ρολο'ι' συνολικου κοστους'

Παράθεση
Επισης, στο παρον νημα θα επρεπε να συμπεριλαμβανονται κοστολογιακα οι παρακατω κατηγοριες-επιλογες προς ψηφιση:

απο 0-250 Ευρω (σε αυτη την τιμη εκτιμω πως δε γινεται project, τουλαχιστον κατι σωστο...)
απο 250-450 Ευρω
απο 450-600 Ευρω
HAMILTON 'KHAKI FIELD MECHANICAL OFFICER'

Απολυτα σαφες και κατανοητο και το θεμα τελειωνει εδω

Ωστοσο πριν απο αυτο, πρωτα διερευνας την προθεση συμμετοχης βασει κοστους και κατοπιν -συμφωνα με αυτο- βλεπεις τι επιλογες εχεις και αν ειναι εφικτο να γινει κατι βασει αυτου... Εαν δηλαδη μπορεις να ανταποκριθεις σε δημιουργια project ή θα οδηγηθεις σε ομαδικη αγορα, ή τελικα αναβαλλεις την οποια ενεργεια για αργοτερα!...

Φιλικα,
Αρης

 
Θα με βρεις απολυτα συμφωνο,η κλιμακωση 250-450,450-600 θεωρω οτι ειναι στα πλαισια της πραγματικοτητας. 
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #54 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 02:05:58 μμ »
Δημήτρη πώς καταφέρνεις και κάνεις πάντα παράθεση με διαφορετικό τρόπο;;; :P

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #55 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:05:36 μμ »
καλο μηνα σε ολους.

ψηφισα για project 300-600 ευρω.
θεωρω οτι το project εχει αλλη ''αιγλη'' κ σημασια με τις εγχαραξεις ειτε στο καπακι ειτε στο dial, αλλα απο την εταιρεια κ θα ειναι μοναδικο κ σημαντικο για μενα, μιας κ δεν συμμετειχα στα προηγουμενα projects.
Για την ομαδικη δεν συμμετεχω γιατι δεν μου αρεσει το συγκεκριμενο Hamilton (σημαντικο για μενα η αισθητικη του ρολογιου) κ το οτι ειναι κουρδιστο (για προσωπικους λογους).

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14991
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #56 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:35:51 μμ »
Ούτε εμένα μου αρέσει το ρολόι αλλά το ψήφισα  ;)

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #57 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 03:41:56 μμ »
 Παράθεση από: andrey_ στις Σήμερα στις 03:05:58 μμ >
Παράθεση
Δημήτρη πώς καταφέρνεις και κάνεις πάντα παράθεση με διαφορετικό τρόπο;;; :P
  Μακαρι να ηξερα   ;D ;D ;D
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #58 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 04:19:50 μμ »
Σας παρακαλώ απαντήστε μου κάτι

Έστω οτι γίνετε project, και έστω ότι οι περισσότεροι ψηφίζουν ότι θα κοστίσει 450€
άμεσα δεν αποκλείονται όσοι δεν μπορούν να διαθέσουν ένα τέτοιο πόσο; (μέσα σε αυτούς κι εγώ)

Το πιο δίκαιο δεν είναι να κάνουμε κάτι με maximum ποσό, το minimum ποσό που θα προταθεί;

πχ. Εγώ max λέω 350€ (δεν μπορώ ούτε 1€ παραπάνω)
      κάποιος λέει  max 450€
      και τέλος κάποιος λέει max 280€

δεν πρέπει να κινηθούμε στα 280€ ;;; γιατί να αποκλειστεί αυτός;;;

Δεν έχω πρόβλημα να κάνουμε project και με Q&Q.
Όπως έχω ξαναπεί δεν θέλω ρολόι, θέλω ενθύμιο  :)

Πριν όμως από όλα αυτά υπάρχει ένα μεγαλύτερο ερώτημα

ΠΟΣΟΙ ΘΕΛΟΥΝ ΝΑ ΓΙΝΕΙ PROJECT;
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Για να δούμε που το πάμε...
« Απάντηση #59 στις: Νοέμβριος 01, 2012, 04:33:57 μμ »
Αν βάλεις 10 Έλληνες να προτείνουν κάτι πάνω σ'ένα θέμα, θα πάρεις 10 διαφορετικές προτάσεις...έχετε κολλήσει με το 0-300, 300-600, 340-450, 267-378, 399-525 και δώστου...έλεοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοος!!!!!!!!!!!!! Είπαμε...διερεύνηση κάνουμε αυτή τη στιγμή, ούτε δεσμευόμαστε ούτε υπογράφουμε!!!

Τα μέχρι τώρα δικά μου συμπεράσματα από την ψηφοφορία είναι ότι:

1) Ακριβό project δεν γίνεται, τουλάχιστον σε επίπεδο 500-600 ευρώ, οι ψήφοι δεν φτάνουν με τίποτα...

2) Αν αθροίσουμε όλους τους ψήφους και με λίγες ακομη συμμετοχές, μπορεί να γίνει project με κόστος +/-300 ευρώ. Αν δηλαδή βρουμε κατι στα 250 ευρώ θα είναι τέλεια, ακόμη όμως κι αν φτάσουμε στα 320-330 ευρώ, δεν νομίζω πως θα τεθεί θέμα...

3) Η πιθανότητα ενός project ελκύει περισσότερους απ'ότι μια ομαδική αγορά. Παρόλα αυτά, αν δεν μπορέσουμε να υλοποιήσουμε κάποιο project, είναι πολλοί αυτοί που θα έπαιρναν ευχαρίστως το Hamilton(μεταξύ αυτών και εγώ)


Τέλος θέλω να συνυπογράψω την άποψη των μελών που δεν θέλουν να αποκλειστεί κανείς για οικονομικούς λόγους. Απλά εδώ μπαίνει και άλλη μια παράμετρος, το ρολόι πρέπει να είναι αξιοπρεπές, αλλιώς μη γίνει καθόλου ή ας γίνει σε 1-2 χρόνια. Χρειάζεται λοιπόν μια χρυσή τομή μεταξύ μιας αξιοπρεπούς υλοποίησης και ενός χαμηλού κόστους ώστε να υπάρχουν οι περισσότερες δυνατές συμμετοχές ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης