Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 498049 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #940 στις: Ιούλιος 14, 2019, 02:50:07 μμ »
Καλησπέρα,
που μπορώ στην Αθήνα να κάνω sevice -όχι μόνο μπαταρία- σε 25ετίας casio ad521?
Ευχαριστώ

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #941 στις: Αύγουστος 15, 2019, 11:28:56 πμ »
Λοιπον το tissot που εχω με την 7750 στη 1 ωρα λειτουργιας χανει 20-25 δευτερολεπτα!!! Ειναι κοντα 4 χρονων και εχει περασει και απο x-rays αεροδρομιων. Να το παω στην αντιπροσωπεια? Να το παω απο εκει που το αγορασα? Να το παω σε ανεξαρτητο? Πρωτη φορα θα κανω service σε ρολοι.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #942 στις: Αύγουστος 15, 2019, 11:53:52 πμ »
καλημερα μια απλη πυξιδα παλαιου τυπου θα σου δειξει ανετα αν ειναι ή οχι μαγνητισμενο . Εχουν ακομη και τα βιβλιοπωλεια . Αν θυμαμαι καλα ομως με μαγνητισμο συνηθως τρεχουν μπροστα !


RΩLEX

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #943 στις: Αύγουστος 15, 2019, 01:36:21 μμ »
Ειναι δεν ειναι μαγνητισμενο με -20 δευτερολεπτα ανα ωρα, σιγουρα θελει service

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #944 στις: Αύγουστος 15, 2019, 05:04:12 μμ »
ε τοτε το πας για service  στη swatch


RΩLEX

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #945 στις: Αύγουστος 16, 2019, 07:44:47 πμ »
Λοιπον το tissot που εχω με την 7750 στη 1 ωρα λειτουργιας χανει 20-25 δευτερολεπτα!!! Ειναι κοντα 4 χρονων και εχει περασει και απο x-rays αεροδρομιων.
Καλημερα.
Κουρδισε το ρολοι απο την κορωνα 40 με 50 φορες περιπου και δες παλι την χρονομετρια.

Αποσυνδεδεμένος MLuffyD

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 314
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #946 στις: Αύγουστος 17, 2019, 01:24:13 πμ »
Καλημερα.
Κουρδισε το ρολοι απο την κορωνα 40 με 50 φορες περιπου και δες παλι την χρονομετρια.

Αυτο εκανα. Στις 36 ωρες, εμεινε πισω 40 δευτερολεπτα!!!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #947 στις: Αύγουστος 17, 2019, 08:28:48 πμ »
4 χρονια για σερβις ειναι λιγο.
Απο 5 και πανω.

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #948 στις: Αύγουστος 30, 2019, 07:28:13 μμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον τεχνίτη για επισκευή seiko 4r36? Κάτι έπαθε η κορώνα και δεν λειτουργεί.

Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #949 στις: Αύγουστος 30, 2019, 08:58:10 μμ »
Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον τεχνίτη για επισκευή seiko 4r36? Κάτι έπαθε η κορώνα και δεν λειτουργεί.

αθηνα , θεσσαλονικη , λαρισα , μοναχο?

Αποσυνδεδεμένος WasteG8

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1760
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #950 στις: Αύγουστος 30, 2019, 09:04:55 μμ »
Νομίζω ήμουν ξεκαθαρος.

Αθήνα  :D
Τσαντίζομαι με κάποιους τύπους που το παίζουν κουλτουριάρηδες και μιλάνε για τον Mozart χωρίς να έχουν δει ούτε έναν πίνακά του...

Αποσυνδεδεμένος dimitrisdsg7

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 31
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #951 στις: Σεπτέμβριος 28, 2019, 04:58:50 πμ »
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Eco drive  E210 και (ντρέπομαι που το λέω) δεν του έχω κάνει ποτέ service. Ίσως γιατί δεν το φοράω συχνά, καθώς είναι το ρολόι που έχω για τις πιο επίσημες μέρες οι οποίες στην περίπτωση μου δεν είναι και πολλές μέσα σε ένα χρόνο.
Τελευταία εμφανίζει και ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι του. Δεν αλλάζει απο on σε off και αντίστροφα. Θέλω τέλος πάντων να το στείλω για ένα service. Μένω στα Ιωάννινα. Μπορείτε να μου πείτε ποιες επιλογές έχω και πόσο χοντρικά θα κοστίσει;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #952 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 07:28:59 μμ »
Ερώτηση κρίσεως: στα Swatch μπορεί να αλλάξει το κρύσταλλο ή (αν θυμάμαι καλά) δεν αλλάζει τίποτα σε αυτά τα ρολόγια ???

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #953 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 08:18:05 μμ »
Ερώτηση κρίσεως: στα Swatch μπορεί να αλλάξει το κρύσταλλο ή (αν θυμάμαι καλά) δεν αλλάζει τίποτα σε αυτά τα ρολόγια ???

Sent from my ATU-L31 using Tapatalk

Σε κάποια μοντέλα αλλάζει κανονικά και παρόλο που από την φύση τους τα περισσότερα μοντέλα κυρίως μπαταρίας είναι φιξ και δεν ανοίγουν αρκετοί παλιότεροι τεχνίτες τα ανοίγανε από το πλέξι κρύσταλλο (αφαίρεση με βεντούζα) και τα επισκευάζανε. Αν είναι χαραγμένο και εφόσον είναι πλέξι γιαλίζει και γίνεται καινούριο, αν το έσπασες θα πρέπει να ρωτήσεις σε τεχνίτη κι αν είσαι τυχερός να αντικαθίσταται.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #954 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 08:35:13 μμ »
Καλησπέρα παιδιά. Είμαι κάτοχος ενός Eco drive  E210 και (ντρέπομαι που το λέω) δεν του έχω κάνει ποτέ service. Ίσως γιατί δεν το φοράω συχνά, καθώς είναι το ρολόι που έχω για τις πιο επίσημες μέρες οι οποίες στην περίπτωση μου δεν είναι και πολλές μέσα σε ένα χρόνο.
Τελευταία εμφανίζει και ένα πρόβλημα με το ξυπνητήρι του. Δεν αλλάζει απο on σε off και αντίστροφα. Θέλω τέλος πάντων να το στείλω για ένα service. Μένω στα Ιωάννινα. Μπορείτε να μου πείτε ποιες επιλογές έχω και πόσο χοντρικά θα κοστίσει;

Στάλθηκε από το SM-G965F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δημήτρη τώρα είδα το ποστ σου......σαν κάτοχος μέχρι πρότινος τουλάχιστον 2 citizen με την υπέροχη αυτή μηχανή να σε ενημερώσω πως αν και quartz είναι από τις λίγες καλίμπρες που επειδή έχουν αρκετά κινούμενα μέρη, αφαιρούμενα πηνία και μοτέρ γραναζιών καθώς και 11 ρουμπίνια σηκώνουν σέρβις αλλά και επισκευή εφόσον χρειαστεί. Το πρόβλημα που αναφέρεις μπορεί να είναι πολύ απλό (βρωμιά πίσω από το κουμπί) μέχρι και σπασμένο έλασμα της πλακέτας που σημαίνει πως θα πρέπει το ρολόι να πάει σε τεχνίτη να ελεγχθεί και εκτός από σέρβις να γίνει και ο απαραίτητος έλεγχος στεγανότητας λόγω ηλικίας. Το πιο σωστό θα ήταν να επικοινωνήσεις με το επίσημο σέρβις στην Αθήνα, να ελέγξουν το ρολόι σου και κατόπιν συμφωνίας να σου πούνε κόστος και να δώσεις το οκ για να προχωρήσουν στην επισκευή του εφόσον σε συμφέρει. Ενημερωτικά να ξέρεις πως αν η ζημιά είναι πέρα από το επίπεδο δυνατοτήτων του εδώ σέρβις το ρολόι θα ταξιδέψει στην Γερμανία οπού υπάρχει το πιο κοντινό σέρβις επόμενου επιπέδου και ο χρόνος αναμονής να είναι από 2 εώς 3 μήνες.

Τα στοιχεία του επίσημου επισκευαστή για Ελλάδα

ΑΝΑΓΝΩΣΤΟΠΟΥΛΟΣ ΜΙΧ ΚΑΙ ΣΙΑ ΕΕ
Αποκλειστικός Αντιπρόσωπος Ρολογιών - Service
Ερμού 8, Αθήνα, 10563, ΑΤΤΙΚΗΣ

2103245931
   
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #955 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 09:18:59 μμ »
Σε κάποια μοντέλα αλλάζει κανονικά και παρόλο που από την φύση τους τα περισσότερα μοντέλα κυρίως μπαταρίας είναι φιξ και δεν ανοίγουν αρκετοί παλιότεροι τεχνίτες τα ανοίγανε από το πλέξι κρύσταλλο (αφαίρεση με βεντούζα) και τα επισκευάζανε. Αν είναι χαραγμένο και εφόσον είναι πλέξι γιαλίζει και γίνεται καινούριο, αν το έσπασες θα πρέπει να ρωτήσεις σε τεχνίτη κι αν είσαι τυχερός να αντικαθίσταται.

Ναι ρε φίλε είναι από τα "κλασσικά" μπαταρίας, που δε φαίνεται να ανοίγουν από πουθενά. Του μικρού είναι και του τη σπάει που έχει γρατζουνιές :)
Όμως plexi είναι το "κρύσταλλο". Με τι είπαμε ότι γυαλίζει αυτό; Δεν είχα γυαλίσει ποτέ το moonwatch :lol:

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #956 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 09:28:46 μμ »
Ναι ρε φίλε είναι από τα "κλασσικά" μπαταρίας, που δε φαίνεται να ανοίγουν από πουθενά. Του μικρού είναι και του τη σπάει που έχει γρατζουνιές :)
Όμως plexi είναι το "κρύσταλλο". Με τι είπαμε ότι γυαλίζει αυτό; Δεν είχα γυαλίσει ποτέ το moonwatch :lol:

Φεύγουν οι γρατσουνιές πανεύκολα. Αν έχεις για το αμάξι την μπλέ (ψιλή) αλοιφή για τις γρατσουνιές της 3Μ με ένα καθαρό πανάκι τσόχας και ελάχιστο κόπο γίνεται καινούριο ανέξοδα. Αν όχι τσέκαρε το παρακάτω προϊόν που είναι το πλέον ιδανικό για αυτή τη δουλειά και κοστίζει ελάχιστα.

https://www.amazon.com/Polywatch-Plastic-Lens-Scratch-Remover/dp/B0014R9V9O
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #957 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 09:50:21 μμ »
Φεύγουν οι γρατσουνιές πανεύκολα. Αν έχεις για το αμάξι την μπλέ (ψιλή) αλοιφή για τις γρατσουνιές της 3Μ με ένα καθαρό πανάκι τσόχας και ελάχιστο κόπο γίνεται καινούριο ανέξοδα. Αν όχι τσέκαρε το παρακάτω προϊόν που είναι το πλέον ιδανικό για αυτή τη δουλειά και κοστίζει ελάχιστα.

https://www.amazon.com/Polywatch-Plastic-Lens-Scratch-Remover/dp/B0014R9V9O

Thanks dude ! Σιγά μην έχω αλοιφή για το αυτοκίνητο. Αυτό ήταν το ανέκδοτο της ημέρας :lol:

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #958 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 10:14:22 μμ »
Thanks dude ! Σιγά μην έχω αλοιφή για το αυτοκίνητο. Αυτό ήταν το ανέκδοτο της ημέρας :lol:
Βάλε λίγη οδοντόκρεμα(απλή-λευκή) σε ένα κομμάτι βαμβακι και τριψτο ελαφρά,Μετα κανε ένα πέρασμα να την αφαιρέσεις με ένα καθαρό κομμάτι βαμβακι.

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #959 στις: Οκτώβριος 13, 2019, 10:28:31 μμ »
Εγώ να δω τι θα κάνω με την «γρατζουνιά» που έκανε σήμερα η μητέρα μου στο ρολοι της!
Για ρίχτε καμμία ιδέα με πμ.Το ρολοι χρειάζεται σίγουρα και service.