Αποστολέας Θέμα: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος  (Αναγνώστηκε 495565 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #920 στις: Μάρτιος 29, 2018, 06:22:27 μμ »
Ευχαριστώ για την πληροφορία.Aris911 χαχα,πάντως βλέπω οτι γενικά απο επίσημα service εταιρειών αρκετοί έχουν παράπονα,είναι ένα θέμα...
Γιωργο η Ελλαδα παλια δεν ηταν ετσι.
Μπορει να μην ηταν τελεια και τοτε τα πραγματα αλλα οχι σε τετοια χαλια.
Θυμαμαι οτι στην Σεικο πριν αρκετα χρονια οι παραγγελιες ανταλλακτικων κανανε 6 μηνες και το ειχαν φερει στον μηνα.
Και με την κριση ξανα ηρθε πισω στους 6 μηνες.
Δυστηχως η Ελλαδα ηταν μικρη αγορα και τωρα εγινε ακομα ποιο μικρη.
Και οι εταιρειες μετρανε νουμερα.
Για αυτο συμβαινουν αυτα.

Αποσυνδεδεμένος tryto

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #921 στις: Μάιος 14, 2018, 10:52:10 μμ »
Καλησπέρα κάποιο καλό service για Seiko;
Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος lotinia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #922 στις: Μάιος 21, 2018, 11:57:25 πμ »
Γεια σας παιδιά, έχω ένα θέμα με ένα Seiko SSC081 το οποίο πήρα από το link που παραθέτω:

https://www.amazon.co.uk/Seiko-SSC081P1-Wristwatch-for-women/dp/B008QPA95C/ref=sr_1_1?s=watch&ie=UTF8&qid=1511821053&sr=1-1&nodeID=328228011&psd=1&keywords=seiko+ssc081

 Όταν έφτασε το ρολόι όλα ήταν καλά. Μετά από το πολύ 10 φορές φορεμένο παρατήρησα ότι ο ρυθμιστής του εσωτερικού bezel είχε χαλαρώσει υπερβολικά και η κίνηση του ίδιου του bezel ήταν ελλειπτική και όχι κυκλική μέσα στο καντράν. Το έστειλα πριν λίγο καιρό στην αντιπροσωπεία μέσω γνωστού ρο λογάδικου στην Θεσσαλονίκη και το γύρισαν πίσω χωρίς να κάνουν οτιδήποτε με την δικαιολογία ότι είχαν άλλο ένα ρολόι εκεί και έκανε το ίδιο επειδή αυτό είναι κατασκευαστικό θέμα με τον οδηγό του bezel. Προφανώς και δεν με πείσανε δεδομένου ότι το ρολόι δεν το έκανε αυτό στην αρχή και αν ήταν κάτι κατασκευαστικά λάθος στο μοντέλο θα γινόταν από το πρώτο λεπτό. Επίσης είπαν στην κοπέλα που το ανέλαβε ότι το χαλαρό crown δεν είναι κάτι, ασχέτως που το bezel πια γυρίζει και μόνο που φοράω το ρολόι. Αρχικά θέλω αν ρωτήσω αν έχει κάποιος το ίδιο ρολόι και αν έχει αντιμετωπίσει κάποιο από τα δύο θέματα. Επίσης πριν ξαναεπικοινωνήσω με τον seller του Amazon θέλω να ξέρω αν οφείλω να ζητήσω αντικατάσταση και σε περίπτωση που δεν βρω άκρη ούτε με αυτόν αν πρέπει αν επικοινωνήσω με την Seiko Ευρώπης για να αναφέρω τις τρέλες που άκουσα ειδικά από τον εδώ αντιπρόσωπο που προφανώς δεν ήθελε να ασχοληθεί με ρολόι που ήρθε από το εξωτερικό. Για την ιστορία να αναφέρω ότι το ρολόι αγοράστηκε όσο ήμουν εξωτερικό και δεν εισάχθηκε για τυχών απαντήσεις του στυλ να το έπαιρνες από εδώ. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης έχω ένα 40 ετών Seiko 5 ref.7009-876A(https://www.onlyvintagewatches.com/uncategorized/seiko-5-7009-876a-how-to-restore-a-cheap-watch/) και θέλω να του κάνω ένα service για να ξαναχρησιμοποιηθεί. Υπάρχει κάτι ιδιαίτερο που πρέπει να προσέξω στον τρόπο που θα το χειριστώ, υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια αξία πέραν των παρομοίων ρολογιών που βρίσκω στο ebay; Μπορείτε να μου προτείνετε έναν ωρολογοποιό σε Λάρισα ή Θεσσαλονίκη για να γίνει το service σωστά και τίμια; Και πάλι ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #923 στις: Μάιος 21, 2018, 12:36:42 μμ »
Εχω το ssc081 η κορώνα του bezel είναι αρκετά εώς πολύ χαλαρή όπως σε όλα αυτά τα μοντέλα αλλά να γυρίζει μόνο του δεν μου έχει συμβεί εκτός αν κάνεις απότομες κινήσεις,θα σου έλεγα αν το ρολόι είναι καινούργιο να το επιστρέψεις για αντικατάσταση η να το στείλεις σε seiko service εξωτερικό...Εχω διαβάσει πάντως προβλήματα σαν το δικό σου και σε άλλους χρήστες μάλιστα σε κάποιους οτι η μπαταρία ήθελε αντικατάσταση μετά απο κάποιους μήνες επειδή δεν αποθήκευε σωστά ενέργεια και σταματούσε η λειτουργία του...με λίγα λόγια δεν είναι και απο τα πιο απροβλημάτιστά μοντέλα της seiko...αλλά σχεδιαστικά μου αρέσει πολύ σαν ρολόι ☺.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος EDK

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #924 στις: Μάιος 22, 2018, 01:15:07 μμ »
Θα ήθελα να μου προτείνετε κάποιο αξιόπιστο μαγαζί για αντικαταστάση μπαταρίας και στεγανοποιήση σε χρονογράφο, κατα προτίμηση δυτικά προάστια.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #925 στις: Αύγουστος 23, 2018, 12:12:23 πμ »
Παιδιά πραγματικά είμαι σκασμένη! Εχω ένα omega aqua terra αυτόματο του 2013. Επειδή ήταν δώρο με ιδιαίτερη σημασία του έχω μεγάλη αγάπη. Με στεναχωρεί παραπάνω απ.οτι θα επρεπ(υποθέτω) ότι εδώ και καμία βδομάδα δεν αλλάζει η ημερομηνία. Το ρολόι φοριέται κανονικά και δεν χάνει ώρα, μόνο ημερομηνία.
Δεν έχει γίνει αλλαγή ημερομηνίας τις "περίεργες" ώρες ούτε έχει κάποια άλλη βλάβη από νερό η άλλο

Άντε και το πάω σέρβις, άντε και περιμένω 2+ μήνες και 500€ πλάκα θα έχει να μου βγάλουν έξτρα κουστουμάκι

Καμία ιδέα; Καμία σκέψη;

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #926 στις: Αύγουστος 23, 2018, 09:20:51 πμ »
με τη κορωνα αλλαζει η ημερομηνια ;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #927 στις: Αύγουστος 23, 2018, 09:49:48 πμ »
Το ρολόι φοριέται κανονικά και δεν χάνει ώρα, μόνο ημερομηνία.
Δεν έχει γίνει αλλαγή ημερομηνίας τις "περίεργες" ώρες ούτε έχει κάποια άλλη βλάβη από νερό η άλλο

Καμία ιδέα; Καμία σκέψη;
1.Η κορωνα οταν την τραβας και μπαινει σε θεση αλλαγης ημερομηνιας γυρναει η ημερομηνια στη γρηγορη αλλαγη;
2.Σου δινει την δυνατοτητα οταν τραβηξεις την κορωνα να μπαινει σε φαση ταχειας αλλαγης ημερομηνιας και αλλαγης ωρας;

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #928 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:12:21 πμ »
Όταν ξεκλείδωνω την κορώνα μπορώ κανονικά να αλλάξω χειροκίνητα την ημερομηνία. Χωρίς κανένα "κόλλημα" η περίεργη αίσθηση απλά δεν αλλάζει το βράδυ μόνη της όπως θα έπρεπε.  Είτε η αλλαγή ώρας είτε η αλλαγή ημερομηνίας γίνεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #929 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:16:18 πμ »
Όταν ξεκλείδωνω την κορώνα μπορώ κανονικά να αλλάξω χειροκίνητα την ημερομηνία. Χωρίς κανένα "κόλλημα" η περίεργη αίσθηση απλά δεν αλλάζει το βράδυ μόνη της όπως θα έπρεπε.  Είτε η αλλαγή ώρας είτε η αλλαγή ημερομηνίας γίνεται κανονικά χωρίς κανένα πρόβλημα
Αυτο το θεμα δεν ειναι θεμα που λυνεται με σερβις και κανονικα δεν θα πρεπει να σου το απαιτησουν στην αντιπροσωπεια.
Θα σου το απαιτησουν μονο αν το ρολοι εχει πανω απο 5ετια να γινει το σερβις.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #930 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:21:35 πμ »
Το ρολόι αγοράστηκε 12/2013, όποτε δεν έχω κάνει ποτέ σέρβις σε αυτό το ρολόι. Η χρήση του είναι καθημερινή αφού είναι το κύριο ρολόι μου. Τι μπορεί να το προκαλεί αυτό;

Και ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, αν το πάω αντιπροσωπεία και τους πω μόνο για αυτό το ζήτημα προκειμένου να το ελέγξουν/ φτιάξουν θα του κάνουν και πλήρες σέρβις;

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #931 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:27:00 πμ »

Και ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, αν το πάω αντιπροσωπεία και τους πω μόνο για αυτό το ζήτημα προκειμένου να το ελέγξουν/ φτιάξουν θα του κάνουν και πλήρες σέρβις;
Καλό είναι αφού θα ανοιχτεί το ρολόι για να ελεχθεί να γίνει και το service που έτσι και αλλιώς πλησιάζει η πενταετία

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #932 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:27:43 πμ »
Το ρολόι αγοράστηκε 12/2013, όποτε δεν έχω κάνει ποτέ σέρβις σε αυτό το ρολόι. Η χρήση του είναι καθημερινή αφού είναι το κύριο ρολόι μου. Τι μπορεί να το προκαλεί αυτό;

Και ως προς το δεύτερο σκέλος της ερώτησης, αν το πάω αντιπροσωπεία και τους πω μόνο για αυτό το ζήτημα προκειμένου να το ελέγξουν/ φτιάξουν θα του κάνουν και πλήρες σέρβις;
Επειδη το ρολοι ειναι μηχανικο τοτε κατα πασα δυνατοτητα επειδη ειναι στα 5 χρονια θα σου πουνε και σερβις.
Επικοινωνησε ομως με το σερβις του swatch group (Καλλιθεα) ωστε να δουνε το ρολοι σου και να σου πουνε το κοστος και να ξερεις απο πριν.

Αποσυνδεδεμένος virginia

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #933 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:35:09 πμ »
Μου είπαν για το σέρβις το κόστος είναι 500€. Τους είπα για το ζήτημα, δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται μάλλον για κάτι συνηθισμένο τους φάνηκε και δεν μου σχολίασαν κάτι περί έξτρα χρέωσης.

Με τα ως τώρα δεδομένα υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα καθαρισμού / λαδώματος και όχι πρόβλημα κάποιου εξαρτήματος;

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #934 στις: Αύγουστος 23, 2018, 10:39:40 πμ »
Μου είπαν για το σέρβις το κόστος είναι 500€. Τους είπα για το ζήτημα, δεν έδειξαν να ενδιαφέρονται μάλλον για κάτι συνηθισμένο τους φάνηκε και δεν μου σχολίασαν κάτι περί έξτρα χρέωσης.

Με τα ως τώρα δεδομένα υπάρχει περίπτωση να είναι θέμα καθαρισμού / λαδώματος και όχι πρόβλημα κάποιου εξαρτήματος;
Για να μην σου πουνε για εξτρα χρεωση φαινεται οτι ειναι ολα μεσα.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #935 στις: Οκτώβριος 03, 2018, 12:31:34 πμ »

Γιατί δεν το πας σε ένα τεχνίτη να το ανοίξει να το δει και να σου πει τι χρειάζεται; Υπάρχουν πολλοί που μπορούν να το ελέγξουν. Δεν είναι και κάτι σπάνιο να μην λειτουργεί σωστά η ημερομηνία. . .

Αν πάλι δεν σου 'λείπουν' τα 500E το πας στην Αντιπροσωπεία...

Αποσυνδεδεμένος irakleideas

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 3
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #936 στις: Δεκέμβριος 17, 2018, 11:21:57 πμ »
Καλησπέρα φίλοι

Ιδιοκτήτης Rolex GMT 16753

Εκανα μια έρευνα για σέρβις Θεσσαλονίκη:

-Τρύφων Αντώνιος (όλοι εκεί στέλνουν, είναι σχεδόν official, το έχω πάει και εγώ, αλλά πονάνε οι τιμές του)
- Νομικός (Τσιμισκή 16, ξέρει κανείς κάτι;)
- Φίλιος (Εγνατία 35, ξέρει κανείς κάτι;)
- Μπινής (Εγνατία 53Β, πήγα εκεί το ρολόι της γυναίκας μου hublot, έμεινα ευχαριστημένος, αλλά με ζήτησε 200+ΦΠΑ, μου φάνηκαν πολλά για non-official)
- Κάποια άλλη πρόταση κανένας για Θεσσαλονίκη;

Υπήρχε παλιά ένας "rolexakias", ψάχνω τώρα το ονομά του και τηλέφωνο και δεν βρίσκω κάτι...

Με ενδιαφέρει σωστή, γρήγορη και υπεύθυνη δουλειά. Ξέρω ότι η ορθή οδός είναι το επίσημο σέρβις, αλλά η εποχή μας δεν αφήνει πολλά οικονομικά περιθώρια για 600+ στο σέρβις..

Ευχαριστώ για τη γνώμη σας

Αποσυνδεδεμένος NavalArchitect

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1902
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #937 στις: Απρίλιος 18, 2019, 04:50:37 μμ »
Παρέλαβα νωρίτερα σήμερα το 27-άρι προεδρικό της μητέρας μου (αγορασμένο pre-owned το 2015 στη Σιγκαπούρη).

Το σέρβις έκανε ο κος. Αναστάσιος Σουσούνης (Νικίου 15 Αθήνα), για τον οποίο μόνο καλά λόγια μπορώ να εκφράσω.
Το ρολόι συντηρήθηκε και καθαρίστηκε, και πραγματικά λάμπει.

Είναι το δεύτερο ρολόι που μου συντηρεί ο Τάσος, και ως ωρολογοποιό τον συστήνω ανεπιφύλακτα.








Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #938 στις: Απρίλιος 18, 2019, 05:22:05 μμ »

Αποσυνδεδεμένος nuber1

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 40
    • Προφίλ
Απ: SERVICE ρολογιων,ερωτησεις επι παντος
« Απάντηση #939 στις: Ιούλιος 10, 2019, 01:01:07 μμ »
ειναι ασφαλές το σέρβις εκτός αντιπροσωπειας ;