Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4197346 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1140 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 05:47:00 μμ »
Η Rolex έχει το YachtMaster σε 43χιλ, ενώ κάποια από τα νέα της μοντέλα είναι 42χιλ.

Είπα και πιο πάνω οτι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν ακολουθεί τους άλλους, Είναι διαχρονική και αυτό της δίνει μια άλλη δυναμική. Οι άλλοι έβγαλαν μεγάλο μέγεθος επειδή είναι της μόδας. Η μόδα ήδη υποχωρεί και θα βγάλουν νέα μοντέλα μικρότερα. Αν η Rolex είχε παέι το Sub στα 44χιλ, μετά όταν θα ξεφουσκώσει η μόδα θα το ξαναγύρναγε στα 40 ή θα 'έκαιγε" ένα από τα πιο επιτυχημένα ρολόγια όλων των εποχών με ιστορία 50+ ετών;

Την μόδα της μεγάλης κάσας ακολούθησαν εταιρείες που δεν θα υπάρχουν όταν η Rolex θα γιορτάζει τα 100 χρόνια του Sub και απευθύνονται σε αυτούς που κριτικάρουν την Rolex για το marketing, αλλά χωρίς να το ξέρουν φορούν ρολόγια που είναι σκέτο marketing. Τα Rolex κατά την γνώμη μου δεν είναι ακριβά, αφού πουλιούντε φθηνότερα από trendy εταιρείες που δεν έχουν καμία υποδομή και η αξία μεταπώλησης τους είναι μηδενική. Τα Rolex αποτελούν πάντα, ακόμη και όσον αφορά την αξία μεταπώλησης την καλύτερη αγορά.

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι αν δεν υπήρχε το Daytona η ωρολογοποιία θα είχε διεθνώς ελάχιστους φίλους. Όσοι έχουν παρακολουθήσει την εξέλιξη της ωρολογοποιίας σε βάθος χρόνου, γνωρίζουν οτι οι γονείς μας ήξεραν 5-6 εταιρείες κατασκευής ρολογιών και σήμερα ο καθένας ξέρει 50 και την αφετηρία έκανε το τεράστιο ενδιαφέρον του κόσμου για το Daytona. Πολλές από τις εταιρείες που θαυμάζετε ή αγοράζετε χρωστούν στην Rolex την ύπαρξή τους.

Κωστής   
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1141 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 05:48:29 μμ »
Ναι αλλα γιατι το απαξιωνεις με αυτο το επιχειρημα....

Πρώτον, δεν απαξιώνω κάτι. Είναι πολύ σημαντικές τέτοιους είδους κοινωνικές προσφορές. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.
Δεύτερον, αυτό το "επιχείρημα" όπως το ονομάζεις είναι αυτό που ισχύει. Η Rolex είναι νομικά δεσμευμένη να διαθέτει ένα μέρος των κερδών της σε κοινοφελείς σκοπούς.
Αν δεν υπήρχε αυτή η οδηγία του Wilsdorf, η Rolex θα διέθετε "πάση θυσία", "βρέξει χιονίσει", "μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει", "απαρέγκλιτα"  ένα μέρος των κερδών της σε δωρεές;
Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Ο καθένας μπορεί να εικάζει ό,τι θέλει.

Γενικα σαν λαος δυσκολα να παραδεχτουμε καποιον που ειναι στην κορυφη.. παντα βρισκουμε να πουμε μια δικαιολογια για κατι καλο που κανει ή μια εξηγηση που απαξιωνει κατι θετικο που εχει καταφερει!

Τέτοιες γενικεύσεις δεν κολακεύουν ούτε εσένα ούτε το λαό στον οποίο αναφέρεσαι, και φυσικά ούτε και εμένα που δεν με ξέρεις.
Άλλωστε δεν νομίζω ότι έχω δώσει σημάδια τέτοιας μεροληψίας για να διαστρεβλώνεις κατ' αυτό τον τρόπο όσα είπα.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1142 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 06:05:34 μμ »
Η Rolex έχει το YachtMaster σε 43χιλ, ενώ κάποια από τα νέα της μοντέλα είναι 42χιλ.

Είπα και πιο πάνω οτι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν ακολουθεί τους άλλους, Είναι διαχρονική και αυτό της δίνει μια άλλη δυναμική. Οι άλλοι έβγαλαν μεγάλο μέγεθος επειδή είναι της μόδας. Η μόδα ήδη υποχωρεί και θα βγάλουν νέα μοντέλα μικρότερα. Αν η Rolex είχε παέι το Sub στα 44χιλ, μετά όταν θα ξεφουσκώσει η μόδα θα το ξαναγύρναγε στα 40 ή θα 'έκαιγε" ένα από τα πιο επιτυχημένα ρολόγια όλων των εποχών με ιστορία 50+ ετών;


Κωστής   

καμια φορα δεν ειναι μονο θεμα μοδας.
θα εχετε δει και εσεις πιστευω σε μεγαλο καρπο καποιο ρολοι 42mm.
δεν φαινεται ''γελοιο''?
οπως και εμενα το αντιθετο,
δηλ θα μου αρεσε ενα hamilton khaki field officer mechanical 44mm -τα ξερετε τα hamilton πιστευω-
(δεν σας δινω καποιο παραδειγμα ρολογιου ΥΩ γιατι μεχρι εκει αντεχει η τσεπη μου)
αλλα αν δειτε πως καθεται στον 17cm καρπο μου σιγουρα θα γελασετε  ;)

Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1143 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 06:20:04 μμ »
Φαντάσου όμως οτι και τα προηγούμενα 100 χρόνια ιστορίας του ρολογιού χειρός οι καρποί των ανθρώπων ήταν ίδιοι, αλλά το κλασικό αντρικό ρολόι ήταν 34-36χιλ και το σπορ 38-40.

Δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι στο ρολόι όσο πιο μικρό, τόσο πιο δύσκολο. Οπότε το μεγάλο μέγεθος ήταν μια μόδα που βολεύει τις εταιρείες.

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1144 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 06:24:21 μμ »
εχει και μια αλλη πλευρα,πιο αποδοτικο το κουρδισμα λογω μεγαλυτερου ροτορα σε διαμετρο και βαρος,τα 40-42 mm ειναι ιδανικη διασταση ρολογιου,γνωμη μου

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1145 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 08:03:40 μμ »
μια μεγαλυτερη ευρυχωρη κασα ,δεν θα χωραγε ποιο ανετα ενα μηχανισμο χωρις ζορια και με χαμηλοτερες τριβες?δεν θα εδινε μεγαλυτερο χρονο ζωης και κουρδισματος?γενικα οτι στριμωχνεται δεν αποδιδει σωστα .......ακομα και το κρασι σε λαθος
ποτηρι βγαζει λαθος χαρακτηρα......(επηρεασμενος απο την εκθεση οινου του μεγαρου μουσικης)
οπως και ναναι ακομα και 42mm ειναι πολυ μικρα για τα χερακια μου ....κριμα .....
με γλυτωνει απο την ιστορια να μαζεψω λεφτα για 3-4 χρονια.θα μου πεις 2-3mm κανουν την διαφορα?
το SEIKO Samurai SBDA001 που ειναι 45+ φανταζει κανονικο στο χερι μου....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1146 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 08:48:57 μμ »
Πολύ επιτυχημένο παράδειγμα. Και το κρασί όμως το δοκιμάζουν οι ειδικοί σε μικρότερο ποτήρι απο αυτό που το πίνουμε.

Άλλο λοιπόν το τι μας ταιριάζει, άλλο το πως το βλέπουμε και άλλο τι θεωρείται δύσκολο και επιτυχία στον χώρο της ωρολογοποιίας. Αν μιλήσεις με παλιούς φίλους του χώρου, αυτούς που έψαχναν τα ρολόγια πριν 15 χρόνια, θα σου πουν οτι όταν εμφανίστηκαν τα Panerai νέας γενιάς, όλοι γέλαγαν με το μέγεθος. Τώρα στην Ιταλία τα φορούν και γυναίκες με λεπτεπίλεπτο καρπό. Είναι θέμα συνήθειας. Αν βγεις έξω με παντελόνι καμπάνα και μαλί Τραβόλτα θα πεθάνουν στο γέλιο όλοι. Και όμως κάποτε ήταν σύμβολο και κυριαρχούσα άποψη.

Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Το πόσο χαίρομαι την πολιτισμένη ανταλλαγή απόψεων με τον ACIDBLACK έίναι το κάτι άλλο.
Φτου μας, μην μας ματιάσω!...
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1147 στις: Φεβρουάριος 08, 2009, 09:24:00 μμ »
 
.............


Φιλικά

Κωστής

Υ.Γ. Το πόσο χαίρομαι την πολιτισμένη ανταλλαγή απόψεων με τον ACIDBLACK έίναι το κάτι άλλο.
Φτου μας, μην μας ματιάσω!...
:lol:

Είναι καλό παιδί ο "ψηλός" αλλά λόγο της καταγωγής του,
όταν νευριάζει βγάζει το "ταμπεραμέντο" του ... ;D
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1148 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:28:41 πμ »
τωρα για τον bill gates νομιζω οτι ο ορος υστεροφημια αρκει ......μετα απο τοσα λεφτα και
αποκτηση των παντων η ληθη ειναι ο μεγαλυτερος φοβος......καποιος αλλος το εχει εκφρασει διαφορετικα
" ο φοβος του θανατου αυξανεται σε ευθεια αναλογα με την αυξηση του πλουτου''

Δεν νομιζω ο Bill Gates να ξεχαστει, διοτι ειναι αυτος που καταφερε να βαλει ενα pc με windows μεσα σε καθε σπιτι και ετσι εχει συνδεθει το ονομα του με αυτο που λεμε υπολογιστης , τεχνολογια κτλ.. Αρα ηδη εχει reserve μια θεση στην αιωνιοτητα!
Παρα ταυτα το θεμα ειναι οτι στην φιλανθρωπια το αποτελεσμα ειναι που μετραει και δυστυχως το μεγαλο εργο γινεται μονο απο πολλοι πλουσιους ανθρωπους..! Πιστευεις οτι ολοι το κανουν επειδη δεν εχουν τι αλλο να κανουν μεχρι να πεθανουν? Εγω νομιζω πως οχι.. Πρεπει παντως να παραδεχτουμε οτι το φιλανθρωπικο εργο του ειναι παρα πολυ μεγαλο κ σημαντικο για την ανθρωποτητα!

Η Rolex έχει το YachtMaster σε 43χιλ, ενώ κάποια από τα νέα της μοντέλα είναι 42χιλ.

Είπα και πιο πάνω οτι η συγκεκριμένη εταιρεία δεν ακολουθεί τους άλλους, Είναι διαχρονική και αυτό της δίνει μια άλλη δυναμική. Οι άλλοι έβγαλαν μεγάλο μέγεθος επειδή είναι της μόδας. Η μόδα ήδη υποχωρεί και θα βγάλουν νέα μοντέλα μικρότερα. Αν η Rolex είχε παέι το Sub στα 44χιλ, μετά όταν θα ξεφουσκώσει η μόδα θα το ξαναγύρναγε στα 40 ή θα 'έκαιγε" ένα από τα πιο επιτυχημένα ρολόγια όλων των εποχών με ιστορία 50+ ετών;

Την μόδα της μεγάλης κάσας ακολούθησαν εταιρείες που δεν θα υπάρχουν όταν η Rolex θα γιορτάζει τα 100 χρόνια του Sub και απευθύνονται σε αυτούς που κριτικάρουν την Rolex για το marketing, αλλά χωρίς να το ξέρουν φορούν ρολόγια που είναι σκέτο marketing. Τα Rolex κατά την γνώμη μου δεν είναι ακριβά, αφού πουλιούντε φθηνότερα από trendy εταιρείες που δεν έχουν καμία υποδομή και η αξία μεταπώλησης τους είναι μηδενική. Τα Rolex αποτελούν πάντα, ακόμη και όσον αφορά την αξία μεταπώλησης την καλύτερη αγορά.

Και δεν πρέπει να ξεχνάμε οτι αν δεν υπήρχε το Daytona η ωρολογοποιία θα είχε διεθνώς ελάχιστους φίλους. Όσοι έχουν παρακολουθήσει την εξέλιξη της ωρολογοποιίας σε βάθος χρόνου, γνωρίζουν οτι οι γονείς μας ήξεραν 5-6 εταιρείες κατασκευής ρολογιών και σήμερα ο καθένας ξέρει 50 και την αφετηρία έκανε το τεράστιο ενδιαφέρον του κόσμου για το Daytona. Πολλές από τις εταιρείες που θαυμάζετε ή αγοράζετε χρωστούν στην Rolex την ύπαρξή τους.

Κωστής   

Πες τα χρυσοστομε  ;D :cooler:

Πρώτον, δεν απαξιώνω κάτι. Είναι πολύ σημαντικές τέτοιους είδους κοινωνικές προσφορές. Αυτό είναι αδιαμφισβήτητο.
Δεύτερον, αυτό το "επιχείρημα" όπως το ονομάζεις είναι αυτό που ισχύει. Η Rolex είναι νομικά δεσμευμένη να διαθέτει ένα μέρος των κερδών της σε κοινοφελείς σκοπούς.
Αν δεν υπήρχε αυτή η οδηγία του Wilsdorf, η Rolex θα διέθετε "πάση θυσία", "βρέξει χιονίσει", "μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει", "απαρέγκλιτα"  ένα μέρος των κερδών της σε δωρεές;
Μπορεί και ναι, μπορεί και όχι. Ο καθένας μπορεί να εικάζει ό,τι θέλει.

Εχει νοημα να εικαζει οτι θελει? Αξιξει? Οδηγουμαστε σε καποιο συμπερασμα εκτος απο το να εξασκουμε την φαντασια μας? Αυτη δεν ειναι λογικη βαση για συζητηση διοτι ο καθενας μπορει να πηγαινει αλλου την συζητηση εικαζοντας, δεν πρεπει να βλεπουμε κατα την γνωμη μου ετσι ενα θεμα, αλλα να λεμε μονο πραγματα που ισχυουν! Δεν μπορεις να πεις κραταω τον Wilsdorf οπως ειναι αλλα αφαιρω το κομματι της φιλανθρωπιας απο τον χαρακτηρα του γιατι απλα αλλαζουν ολα τα δεδομενα και το σιγουρο ειναι οτι και η ιδια η rolex δεν θα ηταν αυτο που ειναι.

Τέτοιες γενικεύσεις δεν κολακεύουν ούτε εσένα ούτε το λαό στον οποίο αναφέρεσαι, και φυσικά ούτε και εμένα που δεν με ξέρεις.
Άλλωστε δεν νομίζω ότι έχω δώσει σημάδια τέτοιας μεροληψίας για να διαστρεβλώνεις κατ' αυτό τον τρόπο όσα είπα.

Ελα βρε nin μην μου πεις οτι προσβληθηκες κιολας.......  :hug:

Συγκεκριμενα λεω ''Γενικα σαν λαος δυσκολα να παραδεχτουμε καποιον που ειναι στην κορυφη.. παντα βρισκουμε να πουμε μια δικαιολογια για κατι καλο που κανει ή μια εξηγηση που απαξιωνει κατι θετικο που εχει καταφερει!''

Πες μου οτι εσυ δεν εχεις διαπιστωσει κατι τετοιο .......? Θα εισαι ο πρωτος που μου το λεει! :)  Δευτερον αν δεις μιλαω σε πρωτο πληθυντικο οποτε βαζω και τον εαυτο μου μεσα...αυτο σημαινει αυτοσαρκασμος και αυτοκριτικη... δεν ειναι κατι το προσβλητικο και μονο ετσι θα γινουμε καλυτεροι πιστευω ! :)

εξαλλου δεν ηθελα να σου θυμησω αλλα δεν μπορω κ να μην το κανω παλιες σου αναφορες για τα πραγματα στην Ελλαδα:
στο παρον θεμα σελιδα 33 και στην απαντηση σου 656 λες.......

Σύμφωνοι.
Μην ξεχνάς όμως ότι η αγορά, ή η "προσφορά και ζήτηση", δεν καθορίζεται μόνο από την "ποιότητα" αλλά και από το χαρακτηριστικό του "status symbol". Για να μην πω ότι η ζυγαριά γέρνει υπέρ του δεύτερου. Ιδίως στο Ελλάντα.
Μ' αυτό θέλω να πω ότι είναι ελάχιστοι αυτοί που μπορούν να εκτιμήσουν πραγματικά τι κρύβεται μέσα στην κάσα του συγκεκριμένου ρολογιού. Αυτό φυσικά δεν ακυρώνει την ποιότητά του, απλώς τη ρίχνει σε δεύτερο φόντο.
Γιατί το πρώτο φόντο ξέρεις ποιο είναι δυστυχώς; Κάτι τυπάκια που οδηγούν με το χέρι απ' έξω για να φαίνεται το Daytona. Μερικοί απ' αυτούς μάλιστα δεν ξέρουν ποια είναι η λειτουργία του κάθε poissoir.

Ολοι ξερουμε την κατασταση, το θεμα ειναι να αφησουμε την σοβαροφανεια κ να κοιταξουμε να διορθωθουμε ολοι σαν ξεχωριστες μοναδες ωστε να δουμε μια συνολικη αλλαγη! Για να γινει αυτο χρειαζεται κ αυτοκριτικη και αυτοσαρκασμος.......!
Παντα φιλικα κ χωρις διαθεση να μαλωσουμε κ ουτε ηθελα να σε προσβαλλω αλλα αυτα λεγονται κ σε ενα καφε να πας.. απορω γιατι προσβληθηκες! :kg: :partyman:

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1149 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:32:16 πμ »
εγω πιστευω οτι γενικα οι εταιριες κανουν και ερευνες και τα παντα αλλα επειδη η rolex πουλαει σε χωρες που ο σωματοτυπος ειναι μεσαιου μεγεθους (ασια αραβικες χωρες) κανει και τον σχεδιασμο αναλογο, κανεις δεν ρισκαρει να βγαλει ενα ρολοι (κοκκαλο)
οποιος ομως ακολουθα την αγορα και τους καταναλωτες παιρνει και κομματι της πιτας (omega)
εχετε δει πολλους σαουδαραβες και κινεζους πανω απο 1,80?
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1150 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 12:59:08 πμ »
Η Rolex πουλάει παντού και είναι λογικό.

Οι μεγάλες αγορές σήμερα δεν είναι πλέον στην Σαουδική Αραβία, αλλά η Ασία που καταναλώνει τα μισά ρολόγια, η Ρωσσία και πλέον και η Ινδίες. Οι Ρώσσοι επέβαλαν το κύμα Tourbillon τα τελευταία χρόνια και τους αρέσουν (ως νεόπλουτους και φιγουρατζήδες, όχι όλους τους Ρώσσους, αλλά αυτούς που αγοράζουν τα ακριβά κομμάτια) τα πολύ μεγάλα ρολόγια. Και οι Ασιάτες προτιμούν τα πολύ μεγάλα ρολόγια.

Η Omega δεν έχει τόσο πολύ ακολουθήσει την μόδα. Κάτι σαν την Rolex. Για τις εταιρείες που έχουν ιστορία είναι πολύ σημαντικό και πως θα αισθανθούν οι εκατομμύρια πελάτες που έχουν ένα παλιότερο μοντέλο. Το speedy που λατρεύει ο Nanagno και πολλοί άλλοι εδώ μέσα θα έμοιαζε αυτό που λες "παιδικό" μπροστά σε ένα νέο μοντέλο 46χιλ.

Η μόδα όμως είναι γενικότερη. Τα μεγάλα ρολόγια ήρθαν σε μια εποχή που κυριαρχούσαν τα εοίσης τεράστια τζιπ. Τώρα που η "οικολογική" συνείδηση των ανθρώπων ενδυναμώνεται σε πολλές χώρες ήδη θεωρείται απαράδεκτο να κυκλοφορείς με τζιπ. Δεν βλέπετε πως το τσιγάρο ήταν μόδα και τώρα είναι "ντροπή". Και ξέρετε τι σήμανε το τέλος του τσιγάρου; Το κινητό που ήρθε να απασχολήσει τα χέρια των ανθρώπων. Δεν μπορείς να κρατάς το κινητό και το τσιγάρο μαζί, εκτός αν έχεις τρία χέρια.

Όλα τα συνηθίζεις. Αυτό που λέτε για το μεγάλο ρολόι τι ωραίο που φαίνεται στο χέρι σας, το ίδιο ισχύει και στο αυτοκίνητο. Αν οδηγείς ένα μήνα το Hummer, μετά πως σου φαίνεται μια Alfa;

Ας επανέλθουμε στην Rolex. Επειδή έγινε λόγος για υστεροφημία, ο Hans Wilsdorf δεν έβαλε ούτε το όνομά του στα ρολόγια του, ούτε σε ένα μοντέλο. Μοιάζει να φοβόταν αν θα τον θυμόμαστε;

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1151 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:13:21 πμ »
@nomikosas

Νιώθω ότι οφείλω μια εξήγηση.
Τα παραπάνω τα ανέφερα για να πω εν ολίγοις ότι όσα χρόνια θα υφίσταται η Rolex ως εταιρεία, τόσα χρόνια θα κάνει φιλανθρωπίες. Είναι νομικά αναγκασμένη να το κάνει. Δεν το κάνει εκ πεποιθήσεως. Και δεν είχε επιλογή να μην το κάνει. (αυτό έχει μεγάλη σημασία, για μένα τουλάχιστον).
Όπως φυσικά μεγάλη (μεγαλύτερη) σημασία έχει και το γεγονός ότι κάνει φιλανθρωπίες. Εγώ προσωπικά χαίρομαι για όλα αυτά που προσφέρει.

Για το ... ελληναριό έχω καταφερθεί πολλάκις. Και συμφωνώ, τα κακώς κείμενα είναι για να τα θίγουμε όχι για να χαϊδεύουμε.
Απλώς το παραπάνω σχόλιό σου, πως να το πω, ήταν σαν να συντάσσεσαι στο πλευρό της δύσμοιρης της Rolex που όλο κατηγορίες αντιμετωπίζει και προσπάθειες βεβήλωσης του ονόματός της, και ότι εάν όποιος την αμφισβητήσει, το κάνει ουσιαστικά όπως η ... αλεπού: Όσα δεν φτάνει, τα λέει κρεμαστάρια.  ;D

Ε εντάξει φίλε nomikosas, δεν είναι έτσι.
Και όχι δεν παρεξηγήθηκα, απλώς δεν θέλω να αλλοιώνεται ή να παρεξηγείται το νόημα των όσων λέω.

Peace  :)
nin


Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1152 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 01:32:21 πμ »
peaceeeeeeee  :cheers:
και κατι για να γελασουμε κ λιγο μιας που λεμε για Peace...  :mg:

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1153 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 08:56:52 πμ »
@nomikosas

Νιώθω ότι οφείλω μια εξήγηση.
Τα παραπάνω τα ανέφερα για να πω εν ολίγοις ότι όσα χρόνια θα υφίσταται η Rolex ως εταιρεία, τόσα χρόνια θα κάνει φιλανθρωπίες. Είναι νομικά αναγκασμένη να το κάνει. Δεν το κάνει εκ πεποιθήσεως. Και δεν είχε επιλογή να μην το κάνει. (αυτό έχει μεγάλη σημασία, για μένα τουλάχιστον).
Όπως φυσικά μεγάλη (μεγαλύτερη) σημασία έχει και το γεγονός ότι κάνει φιλανθρωπίες. Εγώ προσωπικά χαίρομαι για όλα αυτά που προσφέρει.

Για το ... ελληναριό έχω καταφερθεί πολλάκις. Και συμφωνώ, τα κακώς κείμενα είναι για να τα θίγουμε όχι για να χαϊδεύουμε.
Απλώς το παραπάνω σχόλιό σου, πως να το πω, ήταν σαν να συντάσσεσαι στο πλευρό της δύσμοιρης της Rolex που όλο κατηγορίες αντιμετωπίζει και προσπάθειες βεβήλωσης του ονόματός της, και ότι εάν όποιος την αμφισβητήσει, το κάνει ουσιαστικά όπως η ... αλεπού: Όσα δεν φτάνει, τα λέει κρεμαστάρια.  ;D

Ε εντάξει φίλε nomikosas, δεν είναι έτσι.
Και όχι δεν παρεξηγήθηκα, απλώς δεν θέλω να αλλοιώνεται ή να παρεξηγείται το νόημα των όσων λέω.

Peace  :)
nin


+100

ειχα την ατυχια να ειμαι πληρωμα gunship σε hummvee για κοντα 3 χρονια εχω κανει  τα παντα εκει μεσα κυριολεκτικα εκτος απο sex (που τετοια τυχη)ειναι το ποιο αβολο αυτοκινητο που εχω ζησει ποτε σε αντιθεση με το landcruiser και το patrol που οδηγουσα
πριν .......οταν γυρισα στην πολιτικη ζωη εβγαλα και το mil spec  ρολοι και εβαλα ενα 45αρι και το φχαριστηθηκα!
και στο τελος τελος εμεις οι ψηλοι ευμεγεθειςτης νεας γενιας  τι θα κανουμε? θα μεινουμε με τα ρολογια των 42?ευτηχως που υπαρχει η omega,tissot,seiko,sector και βολευομαστε.......
υπαρχουν μηχανισμοι που εχουν αντεξει στον χρονο με βελτιωσεις και αναβαθμισεις .....unitas 6497 που εχουν και φυσικα το καταληλο μεγεθος......απλως πιστευω οτι τα ρολογια φτιαχνοντια βαση των ανθρωπων και της χρησης....
εξου και το μεγεθος των panerai και των pilot....με μηχανες απο ρολογια τσεπης....55mm!ειναι υπερβολικο το μεγεθος αλλα οχι για
fashion watch
τα rolex συνεχιζουν να ειναι ενας θρυλος αλλα κανενας μοντερνος δυτης δεν θα τα εμπιστευτει....υπαρχουν αλλα εργαλει πια για αυτη την δουλεια....θα τα φορεσουν αυτη που δυστηχως κανουν επιδειξη πλουτου....και αυτοι που θα ηθελαν να κανουν κατι παραπανω απο μια βουτια στην πισινα ....οι υπολοιποι που θαυμαζουν την μικρομηχανικη του τις πατεντες του και τις δυνατοτητες
του ειμαστε εδω μεσα και το συζηταμε ....ενιοτε δε καποιο τυχεροι τα φορανε κιολας.

καλη σας μερα!
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2009, 09:23:23 πμ από ACIDBLACK »
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1154 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 10:22:00 πμ »
τα rolex συνεχιζουν να ειναι ενας θρυλος αλλα κανενας μοντερνος δυτης δεν θα τα εμπιστευτει

Κι όμως υπάρχουν μοντέρνοι δύτες που συνεχίζουν και βουτάνε με μηχανικά ρολόγια.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1155 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 10:26:33 πμ »
Το μέγεθος ενός ρολογιού δεν είναι η μόνη παράμετρος για να το κρίνουμε.

Παρ' όλα αυτά υπάρχουν και κομψά ρολόγια που έχουν μεγάλη κάσα. Το ρολόι που φοράω κάθε ημέρα έχει κάσα 44.1χιλ και αυτό για να χωρέσει τον πολύπλοκο μηχανισμό του ο οποίος έχει ΄περισσότερα εξαρτήματα προκειμένου να έχει μεγαλύτερη ακρίβεια στις επιπλέον ενδείξεις.

Έχω κσι ρολόι 51.2χιλ και παρά το γεγονός οτι δεν έχω τον καρπό του Κόναν του  βάρβαρου, μου πάει μιά χαρά.

Καλό είναι να συγκρίνει κανείς αντίστοιχα ρολόγια. Το να λέμε οτι προτιμάμε από ένα Rolex ένα Seiko, ένα Tissot, ή ένα Sector είναι σαν να λέμε οτι προτιμάμε από μια Porsche, ένα Golf. Είναι άδικο και για την Porsche και για το Golf!

Φιλικά

Κωστής
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1156 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:20:20 πμ »
τα rolex συνεχιζουν να ειναι ενας θρυλος αλλα κανενας μοντερνος δυτης δεν θα τα εμπιστευτει

Κι όμως υπάρχουν μοντέρνοι δύτες που συνεχίζουν και βουτάνε με μηχανικά ρολόγια.

Φιλικά
Δημήτρης

γιατι καποιος δυτης θα εμπιστευτει ενα αλλο μηχανικο ρολοι και οχι ενα ρολεξ?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1157 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:26:50 πμ »
γιατι καποιος δυτης θα εμπιστευτει ενα αλλο μηχανικο ρολοι και οχι ενα ρολεξ?

Δεν καταλαβαίνω την ερώτηση.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1158 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:28:28 πμ »
τα rolex συνεχιζουν να ειναι ενας θρυλος αλλα κανενας μοντερνος δυτης δεν θα τα εμπιστευτει

Κι όμως υπάρχουν μοντέρνοι δύτες που συνεχίζουν και βουτάνε με μηχανικά ρολόγια.



λες πως αλλα μηχανικα ρολογια θα το φορουσαν ,αλλα τα ρολεξ δεν θα τα εμπιστευτουν.ρωταω λοιπον τι εννοεις?

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1159 στις: Φεβρουάριος 09, 2009, 11:38:11 πμ »
??? ??? ???
Δεν είπα τέτοιο πράγμα.
Είπα πως συνεχίζουν κάποιοι δύτες να εμπιστεύονται τα μηχανικά ρολόγια. Και βεβαίως σε αυτά ανήκουν και τα Ρόλεξ, όντως μηχανικά.

Ρε Γιώργο θα ξεχάσουμε και τα Ιταλικά που δεν ξέρουμε.  ;)

Φιλικά
Δημήτρης