Αποστολέας Θέμα: ROLEX  (Αναγνώστηκε 4195816 φορές)

0 μέλη και 12 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1200 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 05:18:09 μμ »
@ nomikosas

Θα προσπαθήσω να σου εξηγήσω εγώ γιατί δεν αγόρασα ROLEX,
και ίσος καταλάβεις γιατί και άλλοι εδώ δεν αγόρασαν ή δεν θα αγοράσουν ...

Το ρολόι για μένα είναι μια προέκταση της ιδιοσυγκρασίας μου,
του γούστου, αλλά και το τι έχω μάθει, διαβάσει μέχρι τώρα,
σε συνάρτηση με το τι μπορώ να αγοράσω !!!

Άρα το ROLEX ναι μεν με καλύπτει ως ενημερωμένο αγοραστή αλλά δεν με καλύπτει,
ως γνώση ...
Και διευκρινίζω σαν μέσος καταναλωτής, η γνώσεις μου είναι ένα κλικ παραπάνω,
άρα και η επιλογή μου έπρεπε να είναι ένα κλικ παραπάνω !
Από κει και πέρα υπάρχουν και καταναλωτές που δεν τους ενδιαφέρει το τι ''κρύβει''
η κάθε εταιρία από πίσω από το όνομα της, ούτε τι καινοτομίες έχει,
και θέλουν ένα ρολόι που θα τους συντροφεύει για χρόνια, και σίγουρα θα αξίζει τα λεφτά του ...

Φιλικά Στέφανος.


Αγαπητέ stefmac (γνωρίζεις ότι σου έχω μεγάλη αδυναμία) αλλά νομίζω ότι την αδικής την εν λόγω εταιρία.

Δες το δάσος και άσε το δέντρο.  Βγάλε από το μυαλό σου τα τετριμμένα και δες το με άλλο μάτι. (κλείσε το ένα και κοίτα μόνο με το άλλο :))

Η Rolex είναι μία μεγάλη κυρία, αλλά με πολλές εμπειρίες, μπορεί να μην έχει καμπύλες όπως η δικιά σου κυρία (JLC) αλλά έχει άλλες χάρες, μπορεί εσένα να μην σου αρέσουν οι γεματούτσικες, με λίγες καμπύλες αλλά στιβαρές και με αντοχή στις κακουχίες του χρόνου, χωρίς πολλά προβλήματα υγείας, αλλά η Ιστορία έχει δείξει και αποδείξει ότι και αυτές έχουν την πέραση τους και πλέον είναι κλασικές.

Βέβαια η δικιά σου έχει άλλη χάρη, μιλάει γαλλικά, παίζει πιάνο, έχει ωραίες καμπύλες, με μακριά πόδια και φοράει συχνά ξώπλατα και επιδεικνύει την ωραία της πλάτη.

Είναι διαφορετικές κυρίες για διαφορετικούς κυρίους, δεν είναι πιστεύω θέμα ενημερωμένου ή μη, αν μη τι άλλο η Ρόλεξ και αν έχει καινοτομίες και ψάξιμο.

Αυτή είναι η ομορφιά της....την ανακαλύπτεις ακόμα και εάν την έχεις...ξανά και ξανά...

και εάν την χωρίσεις...εύκολα τα ξανά-βρίσκεις μαζί της... ;)
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 05:23:16 μμ από Nanagno »
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1201 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 06:14:55 μμ »
με καλυψαν πληρως οι απαντησεις του stefmac @ nomikosas
που φασκω και αντιφασκω ,στο πως βλεπει η μικροκοινωνια μας το rolex σαν αντικειμενο ?η οτι εχω φιλο με rolex?
η οτι δεν γουσταρω τις ταμπελες και τα ταμπελακια?
δεν εχω τιποτα με τα προιοντa της rolex μια χαρα ειναι για καποιoν που ειναι στο entry level....και καποιον που θελει να κανει σιγουρη αγορα.
και λεφτα θα παρουν πισω πουλωντας τα και εφε θα κανουν και απο ολα....
εμενα περαν τις ποιοτητας του ατσαλιου σε καποια μοντελα και ενα τελευταιο αποτυχημενο reproduction.....
δεν μου αρεσει τιποτα ασε δε που εχει κανει καποια εγκληματα με καποια μοντελα ανδρικα που τα εκτελεσε!
και ειπαμε λογω διαστασεων γκιουλιβερ τα ρολογια του2 δεν μου καθονται στον καρπο....
να τα χαιροντιαι αυτοι που τα εχουν και ειναι και τυχεροι !ειναι ολα θεμα γουστου
τη θα αγοραζα σε αυτα τα χρηματα χμμμ iwc ,breitling,omega.
με λιγο ζορι jlc.....αυτα απο μενα.
περιμενω τα innovations της εταιριας!

Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1202 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 06:34:12 μμ »

περιμενω τα innovations της εταιριας!




Έτσι για αρχή...

first waterproof watch case;

the first wristwatch with a date on the dial;

the first watch to show two timezones at once;

and most importantly the first watchmakers to earn the coveted chronometer certification for a wristwatch!

Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Terranman

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1203 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 06:43:38 μμ »
"Άνθρωποι, άνθρωποι. Αιμοχαρείς, αιμοδιψείς και αιμοβόροι. Προς τι το μίσος και ο αλληλοσπαραγμός; Όλοι άνθρωποι είμεθα. Όλοι αδέλφια είμαστε. Όλοι εξαρτήματα του σύμπαντος είμαστε..."
(Απόσπασμα από την ταινία "Οι Γερμανοί Ξανάρχονται" και μιλάει ο Τσαγανέας ως έγκλειστος σε ψυχιατρείο στην κατοχή.)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1204 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 07:09:00 μμ »
αυτα ηταν πρωτου γεννηθω......και ειμαι 36 χρονων σχεδον παρακατι ψιλα ,τωρα κανουν τιποτα?
τι προσφερουν στην συγχρονη ωρολογοποια?κεραμικες στεφανες ......τα ειδαμε σαν υλικα πριν πολλα χρονια
περιμενω......
@terranman
δεν παω τους γερμανους με τιποτα.......ουτε με σφαιρες.......και αν προσβαλλω κανενα γιατι εχει προγενητορες γερμανους η ειναι γερμανος
τον προσκαλω εδω http://www.phpbbserver.com/pfor/viewtopic.php?t=1279&sid=ffed73a65734e2ab2e7e83e307304671&mforum=pfor να του κανω ενα τραπεζι με οφτα και πιλαφια και κεραμιωτικο μαρουβα για να του μαθω λιγο ιστορια.

υ.γ το παραπανω λινκ δεν ειναι για ευαισθητους χαρακτηρες και μικρα παιδια....

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1205 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 07:12:11 μμ »
Ιδομενέα εσύ βάζεις ταμπέλες στους κατόχους Ρόλεξ, αλλά σε ενοχλεί (και δικαίως) που κάποιος έβαλε ταμπέλα στο φίλο σου. Αυτό λέγεται αντίφαση και ανακολουθία. Εκτός κι αν η χρήση πρώτου ενικού από μέρους σου αποτελεί όχι την προσωπική σου γνώμη, αλλά ανάλυση της συμπεριφοράς της "μικροκοινωνίας" μας. Συγνώμη που δε μύρισα τα δάκτυλά μου για να το καταλάβω.Τελεία.

Φιλικά
Δημήτρης




Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1206 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 07:34:07 μμ »
Αγαπητέ stefmac (γνωρίζεις ότι σου έχω μεγάλη αδυναμία) αλλά νομίζω ότι την αδικής την εν λόγω εταιρία.

Δες το δάσος και άσε το δέντρο.  Βγάλε από το μυαλό σου τα τετριμμένα και δες το με άλλο μάτι. (κλείσε το ένα και κοίτα μόνο με το άλλο :))

Η Rolex είναι μία μεγάλη κυρία, αλλά με πολλές εμπειρίες, μπορεί να μην έχει καμπύλες όπως η δικιά σου κυρία (JLC) αλλά έχει άλλες χάρες, μπορεί εσένα να μην σου αρέσουν οι γεματούτσικες, με λίγες καμπύλες αλλά στιβαρές και με αντοχή στις κακουχίες του χρόνου, χωρίς πολλά προβλήματα υγείας, αλλά η Ιστορία έχει δείξει και αποδείξει ότι και αυτές έχουν την πέραση τους και πλέον είναι κλασικές.

Βέβαια η δικιά σου έχει άλλη χάρη, μιλάει γαλλικά, παίζει πιάνο, έχει ωραίες καμπύλες, με μακριά πόδια και φοράει συχνά ξώπλατα και επιδεικνύει την ωραία της πλάτη.

Είναι διαφορετικές κυρίες για διαφορετικούς κυρίους, δεν είναι πιστεύω θέμα ενημερωμένου ή μη, αν μη τι άλλο η Ρόλεξ και αν έχει καινοτομίες και ψάξιμο.

Αυτή είναι η ομορφιά της....την ανακαλύπτεις ακόμα και εάν την έχεις...ξανά και ξανά...

και εάν την χωρίσεις...εύκολα τα ξανά-βρίσκεις μαζί της... ;)

Αγαπητέ Νίκο, δεν είχα ούτε έχω πρόθεση να θίξω κανένα !!!
Οι επιλογές μας μπορεί να είναι οποιοδήποτε ρολόι ...

Αλλά να στο θέσω αλλιώς, εάν ασχολείσαι με τα ρολόγια 25 σχεδόν χρόνια,
και είχες μόνο 5.500,00 ευρώ και θα ξανά είχες αντίστοιχο ποσό να διαθέσει μετά από 20+ χρόνια,
τι θα αγόραζες ... ?

Ή απλά η Κυρία ROLEX που σήγουρα είναι κυρία, αλλά που έχει τόσους πολλούς και τόσους διαφορετικούς φίλους,
εμένα δεν μου αρέσει ... ;D

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1207 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:00:41 μμ »
Ιδομενέα εσύ βάζεις ταμπέλες στους κατόχους Ρόλεξ, αλλά σε ενοχλεί (και δικαίως) που κάποιος έβαλε ταμπέλα στο φίλο σου. Αυτό λέγεται αντίφαση και ανακολουθία. Εκτός κι αν η χρήση πρώτου ενικού από μέρους σου αποτελεί όχι την προσωπική σου γνώμη, αλλά ανάλυση της συμπεριφοράς της "μικροκοινωνίας" μας. Συγνώμη που δε μύρισα τα δάκτυλά μου για να το καταλάβω.Τελεία.

Φιλικά
Δημήτρης




του βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι και τον φιλο μου μαζι ........και αυτο δεν ειναι ανακολουθια ,ενα παραδειγμα και μια προσωπικη γνωμη ,πως τα μπερδεψες δεν μπορω να καταλαβω ......

φιλικα

ιδομενεας
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1208 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:14:04 μμ »
Aν ο Ελληναρας ηταν σε θεση ν αναγνωρισει κι αλλα ρολογια,ισως να μην γινοτανε αυτη η συζητηση τωρα.
Προσωπικα δεν μ αρεσουν,οχι οτι δεν ειναι καλα,δεν μ αρεσουν,οπως λεει κι ο φιλος ο stef ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας,ποιοτικοτατη και μαλλον καλυτερη η mercedes,αλλα εγω γουσταρω κι οδηγω alfa.

Αποσυνδεδεμένος Velitsko

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 203
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1209 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:18:28 μμ »
του βαζω ολους στο ιδιο τσουβαλι και τον φιλο μου μαζι ........και αυτο δεν ειναι ανακολουθια ,ενα παραδειγμα και μια προσωπικη γνωμη ,πως τα μπερδεψες δεν μπορω να καταλαβω ......

φιλικα

ιδομενεας

Αμα δεν σου αρεσει καποια συγκεκριμενη μαρκα μην την αγοραζεις τα πραγματα ειναι απλα ενα και ενα μας κανουν δυο. Δεν χρειαζονται ουτε φιλοσοφικα ποστ ουτε κοινωνικες προσεγγισεις μιλαμε για ρολογια και οχι για κοινωνικα προβληματα. Τα ταμπελακια τα βαζει ο κοσμος σημερα και εγω ειμαι κατοχος κεραμικου ρολεξ αλλα δεν με νοιαζει καθολου εγω το φοραω επειδη μου αρεσει και ξερω οτι οταν το πουλησω θα παρω μεγαλο μερος της αρχικης του αξιας πισω. Κατι που με αλλες μαρκες δεν γινεται. Παρε το ρολοι που σε κανει ευτυχισμενο και ζησε χαρουμενα

Αν καποια αλλη μαρκα δεν πιστευεις οτι ικανοποιει τα προσωπικα σου στανταρ μην ασχολεισαι μαζι της. Δεν χρειαζεται να ανοιγεις αντιπαραθεσεις και να προκαλεις ατομα και να βαζεις ταμπελες του τυπου νεοπλουτος ειναι αυτος κτλ. Στην ελλαδα καποιοι νομιζουν οτι οι νεοπλουτοι φορανε rolex αλλα σε καποιες αλλες χωρες οι νεοπλουτοι φορανε πατεκ ολα αυτα ειναι σχετικα.

Ευχομαι να παρεις τα ρολογια που σου αρεσουν

Αποσυνδεδεμένος VIWOW

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 552
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1210 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:22:03 μμ »
Αγαπητέ StefMac, στην περίπτωση που αναφέρεις, θα μπρούσε κανείς να αγοράσει ένα Explorer εύκολα.

Να συμπληρώσω στον Nanagno οτι η Rolex έχει πάρει περισσότερα πιστοποιητικά απ' ότι όλες οι άλλες εταιρείες μαζί. Μέχρι σήμερα. Όχι 36 χρόνια πριν. Συνολικά ο τζίρος της ισοδυναμεί με των περισσότερων εταιρειών του χώρου και από κινήσεις marketing δεν έχει ανάγκη. Φανταστείτε οτι Πρόεδρος της εταιρείας έχει δώσει στα 100+ χρόνια της ιστορίας της μόνο ΜΙΑ συνέντευξη, στους Times της Ν. Υόρκης με εξώφυλλο.

Τώρα ας πάμε σε κάτι πιο σοβαρό. Θέλετε να κάνετε ένα τόπικ, να βάμουμε όλοι ρολόγια που κατά περίεργο τρόπο μοιάζουν στις "ξεπερασμένες", κατά acidbladk, δημιουργίες της Rolex; Όλη η ωρολογοποιία. Ακόμη και αυτοί που δεν μοιάζουν, όταν σχεδίαζαν το ρολόι τους είχσν στο μυαλό τους τα κλασικά της μοντέλα.

Το ξαναείπα. Αν έχεις τόσο επιτυχημένα ρολόγια, είναι πολύ δύσκολο να κάνεις τον "επαναστάτη". Ρισκάρεις να απογοητεύσεις αυτόν που ονειρεύεται το Sub και θα το αγοράσει σε 30 χρόνια. Όλες οι εταιρείες δεν αλλάζουν μοντέλα που έχουν ακόμη και πολύ λιγότερη επιτυχία. Reverso, Royal Oak, Speedmaster, Calatrava, Tank, κλπ

Απλά οι άλλες δεν διαχειρίζονται το ίδιο παρελθόν. Αν εσείς στη δουλειά σας είχατε ένα κρασί που πούλαγε όσο όλα τα άλλα κρασιά μαζί, θα το αλλάζατε εντελώς ή θα το βάζατε σε μοβ μπουκάλι για να πείσετε κάποιον που δεν θέλει να πεισθεί;

Αλήθεια έχετε δει το Rolex που κατέβασε ο Piccard στα βαθύτερα νερά του πλανήτη μας;

Κωστής

ΥΓ Οι νέες τεχνολογίες σου προσέφεραν σε κάποιο ρολόι πρακτικά, κάτι που δεν προσφέρει ένα Rolex;
Δηλαδή αν φοράς ένα ρολόι με διπλό barillet ή με Co-Axial που είναι η αδυναμία του φίλου μου του george_ νομίζεις οτι θα βλέπεις καλύτερα την ώρα στο κινητό που ούτως ή άλλως όπως όλοι την βλέπεις;


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΡΟΛΟΙ = ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:29:17 μμ από VIWOW »
ΤΟ ΓΟΥΣΤΟ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΟ. ΔΙΑΛΕΓΩ ΠΑΝΤΑ ΤΟ ΚΑΛΥΤΕΡΟ.

WINSTON CHURCHILL

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1211 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:30:22 μμ »
αυτα ηταν πρωτου γεννηθω......και ειμαι 36 χρονων σχεδον παρακατι ψιλα ,τωρα κανουν τιποτα?
τι προσφερουν στην συγχρονη ωρολογοποια?κεραμικες στεφανες ......τα ειδαμε σαν υλικα πριν πολλα χρονια
περιμενω......

ΙΔΟΜΕΝΕΑΣ


Καταρχην οι πατεντες κ οι καινοτομιες που εχει ειναι παρα πολλες και μην τις υποτιμας γιατι πολλες απο αυτες ισως να εχει το ρολοι που φορας αυτη την στιγμη κ τις ειδε απο την rolex ή που δεν θα τις ειχε αν δεν ηταν η rolex......!

Oσο αναφορα οταν ρωτας και λες τωρα κανουν τιποτα εννοεις πχ τα τελευταια 5 χρονια? και αν ναι σε πιο τομεα? εσωτερικα (μηχανη) , εξωτερικα? που? anyway θα σου πω μερικες απο τις εξελιξεις που μου ερχονται ετσι στο μυαλλο :

1)o 4160 μηχανισμος του yachtmaster II ο πρωτος μηχανισμος στον κοσμο με αντιστροφη προγραμματισμενη μετρηση.
2)Το parachrom blue που ειναι 10 φορες πιο ισχυρο σε δονησεις και πιο ισχυρο σε μαγνητικα πεδια απο το απλο

3) αντικραδασμικο συστημα 100% ιn house το  paraflex
4)o 4130 μηχανισμος στο daytona που θεωρειται απο τους καλυτερους πιο πρακτικους κ πιο ευκολους για service μηχανισμους στον πλανητη
5) στο deep sea το ring lock system (3900m)

6)o glidelock clasp που μπηκε στο νεο submariner και DSSD
7) εβγαλαν το milgauss με τo faraday cage που εγγυαται την αντισταση σε 1000 guass
8) κεραμικες στεφανες με νεο μηχανισμο απο κατω κτλ κτλ που μου διαφευγουν αυτη την στιγμη



director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1212 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:30:38 μμ »
Παράθεση
και από κινήσεις marketing δεν έχει ανάγκη

εχω την εντυπωση οτι αναλογικα οι περισσοτερες διαφημισεις,σε life style περιοδικα ειναι δικες της.
επειδη ειμαι λιγο περιπλανωμενος στα περισσοτερα περιοδικα πολυτελων ξενοδοχειων παλι εχει τις περισσοτερες καταχωρησεις.



Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1213 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:34:02 μμ »
εχω την εντυπωση οτι αναλογικα οι περισσοτερες διαφημισεις,σε life style περιοδικα ειναι δικες της.
επειδη ειμαι λιγο περιπλανωμενος στα περισσοτερα περιοδικα πολυτελων ξενοδοχειων παλι εχει τις περισσοτερες καταχωρησεις.




+ 1000
συμφωνω απολυτα.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1214 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:36:44 μμ »
Aν ο Ελληναρας ηταν σε θεση ν αναγνωρισει κι αλλα ρολογια,ισως να μην γινοτανε αυτη η συζητηση τωρα.
Προσωπικα δεν μ αρεσουν,οχι οτι δεν ειναι καλα,δεν μ αρεσουν,οπως λεει κι ο φιλος ο stef ειναι θεμα ιδιοσυγκρασιας,ποιοτικοτατη και μαλλον καλυτερη η mercedes,αλλα εγω γουσταρω κι οδηγω alfa.

Ποιος σου ειπε οτι εγω οδηγαω mercedes και οχι alfa.. (Θα ηθελα βεβαια να εχω κ μια mercedes) ή ποιος σου ειπε οτι δεν θελω να παρω καποτε και ενα jlc! Αλλο το ενα αλλο το αλλο.. εγω δεν λεω μονο η rolex και τπτ αλλο..! Λεω απλα οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι κ να μιλαμε με στοιχεια.. Αν δεν σου αρεσουν απλα λογω εμφανισης κτλ παω πασο.. αλλα δεν μπορεις να λες οτι δεν ειναι καλα κ να τα απαξιωνεις.. κ δεν μιλαω για εσενα αλλα γενικοτερα σχολιαζω αυτο το φαινομενο.

director

  • Επισκέπτης
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1215 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:44:16 μμ »
Ποιος σου ειπε οτι εγω οδηγαω mercedes και οχι alfa.. (Θα ηθελα βεβαια να εχω κ μια mercedes) ή ποιος σου ειπε οτι δεν θελω να παρω καποτε και ενα jlc! Αλλο το ενα αλλο το αλλο.. εγω δεν λεω μονο η rolex και τπτ αλλο..! Λεω απλα οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι κ να μιλαμε με στοιχεια.. Αν δεν σου αρεσουν απλα λογω εμφανισης κτλ παω πασο.. αλλα δεν μπορεις να λες οτι δεν ειναι καλα κ να τα απαξιωνεις.. κ δεν μιλαω για εσενα αλλα γενικοτερα σχολιαζω αυτο το φαινομενο.

δεν αναφερομαι σ εσενα και χιλια συγνωμην αν ετσι φανηκε,θελω μονο να τονισω οτι καθε ανθρωπος εχει τα δικα του γουστα και δεν ειναι απαραιτητο ν΄αγοραζουμε βασει ποιο ειναι το καλυτερο,πρακτικοτερο,φθηνοτερο κλπ,εγω μπαινω σε mercedes και με πιανει καταθλιψη απο το κυριλικι,μπαινω στην alfa και νομιζω ειμαι στο mille miglia,ετσι την βρισκω,οπως καποιος αλλος την βρισκει με το να χαιδευει το αλκανταρα.

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1216 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:48:14 μμ »


Αλήθεια έχετε δει το Rolex που κατέβασε ο Piccard στα βαθύτερα νερά του πλανήτη μας;

Κωστής


Ο ΚΑΘΕΝΑΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΕΙ ΜΙΑ ΙΣΤΟΡΙΑ.

ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΡΟΛΟΙ = ΔΙΑΛΕΓΕΙΣ ΙΣΤΟΡΙΑ


http://rolexblog.blogspot.com/2008/11/swiss-rolex-explorer-jacques-piccard.html  :supz: :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος nomikosas

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 827
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1217 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 08:53:28 μμ »
δεν αναφερομαι σ εσενα και χιλια συγνωμην αν ετσι φανηκε,θελω μονο να τονισω οτι καθε ανθρωπος εχει τα δικα του γουστα και δεν ειναι απαραιτητο ν΄αγοραζουμε βασει ποιο ειναι το καλυτερο,πρακτικοτερο,φθηνοτερο κλπ,εγω μπαινω σε mercedes και με πιανει καταθλιψη απο το κυριλικι,μπαινω στην alfa και νομιζω ειμαι στο mille miglia,ετσι την βρισκω,οπως καποιος αλλος την βρισκει με το να χαιδευει το αλκανταρα.


Oxi δεν το πηρα προσωπικα.. συζητηση κανουμε!:)
και εγω τις παω τις alfa........!
οπως και πολλοι αλλοι.......

Θαύμασα τον Παρθενώνα
και σε κάθε του κολώνα
βρήκα τον χρυσό κανόνα
Όμως σήμερα το λέω
βρίσκω το καλό και ωραίο
σε μια σπορ Άλφα Ρομέο
Καλοκαίρια και χειμώνες
νά 'ναι γύρω μου ελαιώνες
πίσω μου όλ' οι αιώνες
Κι όπου μπρος ο δρόμος βγάζει
και σε πειρασμό με βάζει
δώσ' του να πατάω το γκάζι
Με τη δύναμη του λιόντα
και με του πουλιού τα φόντα
πιάνω τα εκατόν ογδόντα
Γειά σας θάλασσες και όρη
γειά σας κι έχω βάλει πλώρη
για της Αστραπής την Κορη

 ;)

Αποσυνδεδεμένος georges

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8782
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1218 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:03:20 μμ »
Διαβάζω τόση ώρα τα ποστ και άκρη δεν μπορώ να βγάλω....1000 άνθρωποι,1000 γνώμες έλεγε ο συγχωρεμένος ο παππούς μου!!!
Γι'αυτόν ακριβώς το λόγο υπάρχουν τόσες εταιρείες και τόσα ρολόγια. Ο καθένας αγοράζει σύμφωνα με τα δικά του κριτήρια και πάνω απ'όλα σύμφωνα με την δική του τσέπη!!!! Αλλίμονο αν όλοι αγόραζαν μόνο Rolex ή μόνο Seiko κλπ.

Δεν νομίζω οτι υπάρχουν σήμερα "κακές" εταιρείες και "κακά" ρολόγια. Υπάρχουν τα πάντα για όλους. Διαλέγεις και πέρνεις. Το να προσπαθεί κάποιος να αποδείξει οτι η εταιρεία που συμπαθεί είναι καλύτερη από μία άλλη, κατά την ταπεινή μου άποψη είναι ανούσιο.
Κάθε εταιρεία έχει επικεντρωθεί σε κάποιους στόχους και αυτούς προσπαθεί να επιτύχει. Αυτό δεν σημαίνει οτι είναι αποδεκτό από το σύνολο των καταναλωτών. Για μένα π.χ. κορυφαία εταιρεία είναι η Seiko γιατί μπορεί να προσφέρει ρολόγια για όλους. Αυτόματα, quartz, kinetic, spring drive και σε ένα εύρος τιμών από 50,00€ μέχρι 120.000,00 € (με τις θυγατρικές τις μαζί). Η ουσία λοιπόν δεν είναι ποια εταιρεία είναι η καλύτερη, αλλά ποια εκφράζει εμάς καλύτερα :)

Φιλικά Γιώργος
Βοήθησε τον Φλίπερ να κρατήσει τον τίτλο του...Γίνε κι εσύ ΔΩΡΟ*, μπορείς!!!

  * ΔΩΡΟ  = ΔΩρητής ΡΟλογιών

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: ROLEX
« Απάντηση #1219 στις: Φεβρουάριος 10, 2009, 09:04:35 μμ »
Ποιος σου ειπε οτι εγω οδηγαω mercedes και οχι alfa.. (Θα ηθελα βεβαια να εχω κ μια mercedes) ή ποιος σου ειπε οτι δεν θελω να παρω καποτε και ενα jlc! Αλλο το ενα αλλο το αλλο.. εγω δεν λεω μονο η rolex και τπτ αλλο..! Λεω απλα οτι πρεπει να ειμαστε αντικειμενικοι κ να μιλαμε με στοιχεια.. Αν δεν σου αρεσουν απλα λογω εμφανισης κτλ παω πασο.. αλλα δεν μπορεις να λες οτι δεν ειναι καλα κ να τα απαξιωνεις.. κ δεν μιλαω για εσενα αλλα γενικοτερα σχολιαζω αυτο το φαινομενο.
Όσοι απαξιώνουν την ROLEX απλά δεν ξέρουν ...
... Η δεν θέλουν να ξέρουν.

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.