Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 248004 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #640 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 09:09:51 πμ »
Και μενα μου αρεσει περισσοτερο το κολτ.
Δεν είναι απαραίτητα κακο το ότι είναι μεταχειρισμενο.
Απλα συζητατο μαζι του τι καλυψη θα εχεις σε περιπτωση που εχει καποιο πρόβλημα.
ειναι ακομη στην εγγυηση , ειδαμε κουτια χαρτια --μαρτιος 16--  λογικα 2 χρονια ειναι .Τωρα αν καταφερω να το ριξω κι αλλο θα ειναι ζαχαρη.

Αποσυνδεδεμένος GREDA

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1805
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #641 στις: Δεκέμβριος 31, 2016, 10:21:06 πμ »
ειναι ακομη στην εγγυηση , ειδαμε κουτια χαρτια --μαρτιος 16--  λογικα 2 χρονια ειναι .Τωρα αν καταφερω να το ριξω κι αλλο θα ειναι ζαχαρη.
Av ειναι τοσο καινουργιο εισαι μια χαρα!!....καλοφορετο να ειναι :2thumbs:

Αποσυνδεδεμένος mikeA17390

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 69
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #642 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 12:21:04 πμ »
χρονια πολλα σε ολα τα παιδια . Βοηθεια θελω παιδια ποιο να επιλεξω . Και τα δυο απο μαγαζι του Ιονιου μεταχειρισμενα σε αριστη κατασταση . Το πρωτο 1800 και ειναι απο  γεναρη , το δευτερο 1500 μπατσριτσα τον μαρτη . και τα δυο απο γνωστα μαγαζια αθηνων.

https://drive.google.com/file/d/0B7xEw70-bxdQY3RVMmNvMWczdzA/view?usp=drivesdk


https://drive.google.com/file/d/0B7xEw70-bxdQQ0did0sxRmVJS2c/view?usp=drivesdk

να σας πω την αληθεια το κολτ με τρελανε ειναι 44σαρι και εκατσε τελεια

Καλησπερα σε ολους κ καλη χρονια με υγεια!

Το superocean αν κ αρκετα στιβαρο(2000μετρα ειναι αυτα)
ποιοτικο,
πολυ απλη κ ανθεκτικη μηχανη,
κ ασχετα με το look που μαλλον δεν επεισε,
Το bezel του εχει επιστρωση απο φυσικο καουτσουκ,
με 16 χλστα παχος εναι πολυ ευκολο να χτυπιθει,
Κ πας για αλλαγη bezel,κατι που στο colt μπορει να σβησει με λιγη βουρτσα,

Το colt τωρα ναι ειναι breitling εχει dna,
αλλα μπαταρια δε θα επερνα ποτε,
δε ξερω πες το κωλυμα,
Κ στη μεταπωληση δυσκολα τα μπαταριας αυτης της κατηγοριας,

Εγω στη θεση σου θα παρακολουθουσα τις αγγελιες του φορουμ,
εχουν πολυ αξιολογα ρολογια προσεγμενα κ θα γλιτωσεις κ το κερδος του εμπορου,
Οπως Η αγγελια με το seawolf η οποια αποσυρθηκε τελος του ετους,
γι'αυτο κ την αναφερω,

Απο εκει κ περα κ γω μαλλον σε καινουργιο αυτοματο κολτ χωρις χρονογραφο θα πηγαινα

Ωρα καλη σε ολους

*ελπιζω να μη σε μπερδεψα απλα η γνωμη μου.





Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3879
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #643 στις: Ιανουάριος 04, 2017, 01:15:02 πμ »
Εγω στη θεση σου θα παρακολουθουσα τις αγγελιες του φορουμ,
εχουν πολυ αξιολογα ρολογια προσεγμενα κ θα γλιτωσεις κ το κερδος του εμπορου

+1

Αποσυνδεδεμένος Omega.S

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 99
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #644 στις: Μάρτιος 28, 2018, 10:49:40 πμ »
Καλημέρα σας. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με δύο μηχανισμούς (H-10, από ETA C07.111, και τον 4R35 ή και 57) σε Hamilton και Seiko αντίστοιχα. Αν τα μεταφέρω σωστά, είναι δύο απλοί μηχανισμοί αλλά και παράλληλα είναι αρκετά αξιοπρεπείς, τουλάχιστον για την κατηγορία τους. Δεν θέλω να μπω σε λεπτομέρειες διότι δεν γνωρίζω καν το θέμα μηχανισμών, αλλά κι επίσης έχω ήδη αποφασίσει για τις όποιες μου επιλογές με γνώμονα δυστυχώς τους δικούς μου περιορισμούς. Όπως κι αν έχει, θα εκτιμούσα πάρα πολύ αν είχα και τη δική σας βοήθεια, έστω κι ως στερνή μου γνώση.

Αποσυνδεδεμένος georgetdm900

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #645 στις: Μάιος 23, 2018, 09:24:47 πμ »
Εχετε να προτινετε ενα ρολοι με διαφανο μερος του μηχανισμου εως 250€? Οχι ingersoll ειναι ελαττωματικα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος yannisb

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 98
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #646 στις: Μάιος 23, 2018, 11:06:02 πμ »
Νομιζω η οριεντ εχει μερικα τυπου open heart i skeletonised.... Και μερικα  swatch, αν και κουωρτζ

Αποσυνδεδεμένος georgetdm900

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #647 στις: Μάιος 23, 2018, 04:36:48 μμ »
Αυτο σκεφτομαι,http://www.e-women.gr/index.php?page=shop.product_details&category_id=154&flypage=prod_details&product_id=47253&option=com_virtuemart&Itemid=1&vmcchk=1&Itemid=1
και καποια της quantum, που ξερω τι ρολο βαρανε.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος L30N

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #648 στις: Αύγουστος 24, 2018, 03:46:11 μμ »
Εχετε να προτινετε ενα ρολοι με διαφανο μερος του μηχανισμου εως 250€? Οχι ingersoll ειναι ελαττωματικα.

Στάλθηκε από το ONEPLUS A5000 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Και η Seiko έχει open back μοντέλα, επειδή είναι πολλα μοντέλα θα πρεπει να δεις πάντως αν υπάρχει καποιο εντος αυτου του μπατζετ. Εφοσον μιλάμε για Seiko είναι πολυ πιθανό πάντως.

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #649 στις: Αύγουστος 27, 2019, 06:18:46 μμ »
Καλησπερα παιδια, δεν ανοιγω καινουργιο θεμα γιατι θεωρω πως μια χαρα ειναι και αυτο...

Φτασαμε στο σημειο που τα αγκαθια στο κωλο μας, δε μας αφηνουν να κατσουμε ανετα, οποτε πρεπει να δραστηριοποιηθουμε...

Batman vs Pepsi



Οπως ξερετε οι περισσοτεροι, η συλλογη μου απαρτιζεται απο 3 ρολογια. Για οσους δεν ξερουν, ειναι τα εικονιζομενα παρακατω.



Οπως εχω δηλωσει στο παρελθον κι εξακολουθω να υποστηριζω το ιδιο, ενας "υγιης" αριθμος ρολογιων για να μπορω να τα φοραω, να τα χαιρομαι και να τα απολαμβανω, ειναι 3-4 ρολογια!

Λογος για 4ο ρολοι... Οι σκεψεις πολλες! Η ουσια ομως μια! Και δε θελω να χαθει...
Να χαιρομαι τα ρολογια μου!

Στο ρεζουμε λοιπον... Σκεφτομαι πολυ σοβαρα να τραμπαρω το batman με το pepsi... Αν ηταν και τα δυο διαθεσιμα σημερα, ασυζητητι θα κατεληγα στο pepsi! Το μπατμαν θα ηταν αμεσως η επομενη επιλογη... Ετσι οπως διαμμορφωθηκε η συλλογη, θα ηθελα να μη σπασω το χαρακτηρα (dj, sub, gmt) σε 2×gmt η 2×sub... Οποτε φευγει ενας χαφ για να ερθει αλλος χαφ... Αλλος ενας λογος που το σκεφτομαι ειναι, οτι στα ματια μου, το μαυρο sub και το batman, εχουν πολλα κοινα μεταξυ τους...

Δεδομενου της καταστασης, που το hulk εχει παει εκει που εχει παει και αγγιζει το pepsi, θα κανω στροφη και θα παω σε pepsi φυσικα... Επισης αν συνυπολογισουμε την τιμολογιακη αξια των ρολογιων μου, μια θυσια χωρις μεγαλες οικονομικες κυρωσεις  θα ηταν το batman καθως ειναι και gmt... Αλλωστε μην ξεχνατε... Gmt αντι gmt!

Οι ερωτησεις μου -μετα τον προλογο μου- ειναι οι εξης:

1. Batman η Pepsi? Τι σας αρεσει περισσοτερο?

2. Αξιζει να συμπληρωσω 3k για να παρω pepsi? Αυτη τη διαφορα θα πρεπει να πληρωσω!

Food for thought....
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #650 στις: Αύγουστος 27, 2019, 06:26:24 μμ »
Βασικά έχεις ένα μαύρο, ένα μπλε και ένα μαύρο/μπλε!

Οπότε εγώ να πήγαινα για το Pepsi με jubilee φυσικά

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #651 στις: Αύγουστος 27, 2019, 06:30:58 μμ »
Γιώργο το batman που έχεις είναι discontinued οπότε θα ανεβάζει αξία και δεν βλέπω το λόγο να κάνεις αυτή την τράμπα gmt για gmt
να ήταν για το hulk που έχεις ένα εντελώς διαφορετικό ρολόι (λόγω εμφάνισης) κάπως το καταλαβαίνω τώρα μόνο για ένα bezel;
Σκέψεις μου και μόνο και φυσικά ο τελευταίος που θα αποφασίσει είσαι εσύ.

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος jtheogr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 269
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #652 στις: Αύγουστος 27, 2019, 06:35:50 μμ »
Προσωπικά 3Κ παραπάνω για το Pepsi δεν θα έδινα , μέχρι 1-1.5 οκ, θα κοιτούσα και το 216570.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #653 στις: Αύγουστος 27, 2019, 06:48:25 μμ »
Ένα GMT καινουριο είτε BLNR ΕΙΤΕ Pepsi κάνει 8.900 ευρώ.
Το γεγονός να δόσεις το BLNR + 3.000 για να αποκτήσεις το Pepsi είναι σαν να πουλάς το BLNR 5.900 ευρώ.

Είτε μπες σε λίστα και περίμενε έστω και δύο χρόνια και πάρε το Pepsi τιμή καταλόγου είτε πούλα το BLNR και δώσε 3.000 και πάρε Root Beer που ταιριάζει περισσότερο στα γούστα σου.

Μπορείς να κρατήσεις το BLNR και να πάρεις το Tudor GMT που είναι στα χρώματα του Pepsi και έτσι έχεις 4 ρολόγια και δεν πληρώνεις καπέλα δουκισας σε βασιλικό γάμο.

15.000 ευρώ για το Pepsi είναι Overprised.

Οτι και να πάρεις σε έξι μήνες θα θέλεις κάτι άλλο.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #654 στις: Αύγουστος 27, 2019, 07:01:44 μμ »
Γιωργο μην δωσης κανενα. Και ειδικα το Μπατμαν που θα ανεβασει αρκετα τιμη.
Θα το μετανιωσης αλλα θα ειναι αργα.
Αν μπορεις παρε και το Pepsi χωρις να δωσης καποιο Ρολεξ.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #655 στις: Αύγουστος 27, 2019, 07:08:42 μμ »
Γιώργο καλησπέρα!

Θέλεις να δώσεις ένα πανέμορφο ρολόι το οποίο αυτή τη στιγμή είναι στο ξεκίνημα της ανοδικής συλλεκτικής του πορείας καθώς εκτός από discontinued είναι και το πρώτο δίχρωμο κεραμικό έβερ, για να πάρεις ένα ρολόι που σαφώς είναι σε φούσκα λόγω πρώτης κυκλοφορίας (2 x retail) και λογικά θα πέσει, κανονικής παραγωγής, με επιπλέον 3000 ευρώ και με γυναικείο μπρασελέ?

Ο,τι σε φωτίσει ο θεός

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #656 στις: Αύγουστος 27, 2019, 07:23:06 μμ »
Έλα να σε μπερδέψω λίγο τώρα

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #657 στις: Αύγουστος 27, 2019, 07:28:47 μμ »


Ένα GMT καινουριο είτε BLNR ΕΙΤΕ Pepsi κάνει 8.900 ευρώ.

Δεν είναι έτσι Νίκο. Το Pepsi όντως κάνει 8.900 ευρώ αλλά το BLNR δεν έχει τιμή αφού σταμάτησε. Είναι σα να λες ότι το Kermit ή το παλιό Pepsi κάνουν από 4.800.

Αποσυνδεδεμένος nikosl

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1707
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #658 στις: Αύγουστος 27, 2019, 07:43:35 μμ »
Μιχάλη προσωπικά έχω ξεπεράσει το στάδιο ότι τα ρολόγια μου έχουν μυθική αξία.

Έγραψα ξεκάθαρα ότι ένα BLNR η ένα Pepsi GMT έχουν 8.900. Για έμενα το 126710 BLNR ή BLRO είναι τα διαθέσιμα ρολόγια.

Τωρα αν υπάρχουν αγοραστές που επιλέγουν και αγοράζουν 116710 που είναι ένα υποδεέστερο ρολόι από το 126710 με τιμή 12.000 ευρώ αντί να αγοράσουν ένα 126710 με 8.900 ας το κάνουν.

Καλό θα είναι να περπατάμε στο εδοφος διότι βάση της δικής σου λογικής και το SD43 MK1 που σταμάτησε δεν έχει αξία αλλά οπως γνωρίζεις και γνωρίζω λίγοι δίνουν σημασία στο Dial και το ρολόι κάνει 10.750.

Η Ρολεξιτιδα έχει επηρεάσει πολύ κόσμο και θέλει προσοχή.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #659 στις: Αύγουστος 27, 2019, 07:55:33 μμ »
Μιχάλη προσωπικά έχω ξεπεράσει το στάδιο ότι τα ρολόγια μου έχουν μυθική αξία.

Έγραψα ξεκάθαρα ότι ένα BLNR η ένα Pepsi GMT έχουν 8.900. Για έμενα το 126710 BLNR ή BLRO είναι τα διαθέσιμα ρολόγια.

Τωρα αν υπάρχουν αγοραστές που επιλέγουν και αγοράζουν 116710 που είναι ένα υποδεέστερο ρολόι από το 126710 με τιμή 12.000 ευρώ αντί να αγοράσουν ένα 126710 με 8.900 ας το κάνουν.

Καλό θα είναι να περπατάμε στο εδοφος διότι βάση της δικής σου λογικής και το SD43 MK1 που σταμάτησε δεν έχει αξία αλλά οπως γνωρίζεις και γνωρίζω λίγοι δίνουν σημασία στο Dial και το ρολόι κάνει 10.750.

Η Ρολεξιτιδα έχει επηρεάσει πολύ κόσμο και θέλει προσοχή.
Δεν κατάλαβα ότι μιλούσες για το 126710 νόμιζα ότι μιλούσες για το θέμα της συζήτησης που είναι το 116710. Τα δύο αυτά ρολόγια είναι εντελώς διαφορετικά και η σύγκριση με τα MK1-MK2 SD43 είναι κατά τη γνώμη μου εντελώς αβάσιμη. Μιλάμε για άλλη κάσα με άλλα lugs, άλλο μπρασελέ, άλλη μηχανή και το κυριότερο άλλο κωδικό παραγωγής! Το SD43 δεν σταμάτησε ποτέ, βγαίνει απλά με μια απειροελάχιστη παραλλαγή της πλάκας, το οποίο έχει συμβεί ιστορικά σχεδόν σε όλα τα μοντέλα της εταιρείας. Φυσικά και στο μέλλον το MK1 θα είναι πιο συλλεκτικό από το δεύτερο, ωστόσο είναι το ίδιο ακριβώς ρολόι και είναι σε φουλ παραγωγή. Ο Μπάτμαν σταμάτησε δεν παράγεται πια.
« Τελευταία τροποποίηση: Αύγουστος 27, 2019, 08:03:41 μμ από maestro »