Αποστολέας Θέμα: Τι να επιλέξω?  (Αναγνώστηκε 249603 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #300 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 11:19:02 μμ »
λογικα ποιο απο τα 2 θα δειχνει μικροτερο? το τετραγωνο ή το στρογγυλο??

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #301 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 11:19:50 μμ »


Μην σε απασχολει η περιμετρος του καρπου,λεπτοι καρποι υποστηριζουν μεγαλα ρολογια,αν υποθεσουμε οτι πλεον 44αρι θεωρειται μεγαλο,οποτε εαν το θεμα ειναι μονο το μεγεθος μην το σκεφτεσαι,σημαντικο να σ αρεσει το ρολοι
WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος Coral

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1427
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #302 στις: Δεκέμβριος 25, 2013, 11:24:18 μμ »


Παράθεση από: alexis στις Σήμερα στις 11:19:02 μμ>
Παράθεση
λογικα ποιο απο τα 2 θα δειχνει μικροτερο? το τετραγωνο ή το στρογγυλο??
το στρογγυλο,με καρπο σαν το δικο σου,οταν δοκιμασα bell & ross το αποτελεσμα ηταν παραταιρο


WIP ολου του κοσμου ενωθειτε.

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #303 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:04:40 πμ »
αν ο καρπός σου είναι στρογγυλός, τα 44 είναι μεγάλο. Αν ο καρπός σου είναι πιο...πλατύς και λεπτός τότε μπορεί και να σου κάθεται ικανοποιητικά. Δεν πρέπει να κοιτάς μόνο την διάσταση του ρολογιού αλλά και την απόσταση lugs to lugs. 17 εκατοστά καρπός στρογγυλός και 49χιλ lugs to lugs απόσταση κάνουν το ρολόι μεγάλο. Θα σου πρότεινα να δεις και τα επος http://www.epos.ch/collection/gents/sportive/3406p.htm και εδώ http://www.epos.ch/collection/gents/sportive/3398.htm είναι 43 χιλιοστά και μάλλον με μικρότερα lugs. Πάντως το πιο σημαντικό είναι όντως να σου αρέσει το ρολόι. Αν δεν αρέσει, ακόμη και να κάθεται καλά στο καρπό, πάλι τίποτε δεν σημαίνει...
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #304 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:11:03 πμ »
αυτο θα ταιριαζει σε μικρο καρπο 17cm??

Σημασία (κατά τη γνώμη μου) έχει περισσότερο το ύψος.
Σε άνθρωπο 1,65, ρολόϊ 44-45mm είναι υπερβολικό, ακόμα αν ο καρπός του είναι 20αρης.

Αντίθετα, με 1.90 ύψος (και καρπό 17cm) η παραπάνω διάμετρος ρολογιού είναι μια χαρά.

Τα συγκεκριμένα ρολόγια έρχονται Ελλάδα σε χρόνο dt.

Φιλικά,
Σπύρος

   

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #305 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:24:59 πμ »
ωραια τα epos αλλα δεν λενε τιμες..!!

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #306 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:32:08 πμ »
ωραια τα epos αλλα δεν λενε τιμες..!!

Και εσύ όμως, δεν λες τι ακριβώς ψάχνεις..
Αν το ξεκαθαρίσεις λιγάκι, θα μπορέσεις να ακούσεις και πιο ουσιαστικές γνώμες.

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 395
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #307 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:39:02 πμ »
Παιδιά θα τον ζαλίσουμε τον άνθρωπο.
Καταρχήν δεν έχει αποφασίσει τι ρολόι θέλει.
Μας έχει δείξει ένα racing χρονογράφο (το CW), ένα racing TAG, ένα ψιλο dressy pilot ( Victor Inox), το Davosa που ήταν dress με μαύρο dial, το Steinhart που ήταν κλασσικός πιλότος.

Καταρχήν και άς με διορθώσουν οι πιο έμπειροι φίλοι, διαδυκτυακή αγορά για πρώτο ρολόι, εγώ θεωρώ ότι απαγορεύεται.
Επίσης microbrand για πρώτο ρολόι απαγορεύεται.

Για μένα ο άνθρωπος έχει δύο εναλλακτικές. Ή να δεί στο ίντερνετ κάποια ρολόγια από τις μάρκες που πρότεινε ο επισκέπτης και μετά να πάει να τα δοκιμάσει στο χέρι του σε ένα κατάστημα
Ή να μπεί σε ένα κεντρικό κατάστημα με πολλές μάρκες, να δεί τι του αρέσει και μετά να ζητήσει τη γνώμη μας.

Εναλλακτικά φίλε alexis, πες μας τι ακριβώς θές για να σε βοηθήσουμε, πχ ένα diver μέχρι 43χιλ με μπρασελέ για κάθε μέρα και λίγο καλό, ή ένα dress με λουράκι, άσπρο καντράν και χρυσούς δείκτες.
Απλά πιστεύω ότι άν ήξερες τόσο λεπτομερειακά τι να ζητήσεις δε θαχρειαζόσουν τη βοήθεια κανενός.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #308 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:50:29 πμ »

Καταρχήν και άς με διορθώσουν οι πιο έμπειροι φίλοι, διαδυκτυακή αγορά για πρώτο ρολόι, εγώ θεωρώ ότι απαγορεύεται.
Επίσης microbrand για πρώτο ρολόι απαγορεύεται.


Μακάρι όταν αγόραζα το πρώτο μου ρολόϊ να υπήρχε η δυνατότητα διαδικτυακής αγοράς..(που σημαίνει δυνατότητα 'απεριόριστης' πληροφόρησης, επιλογής χωρίς περιορισμούς του τι έχουν ή δεν έχουν τα φυσικά καταστήματα, αλλά και χίλια-δυο άλλα πράγματα).

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #309 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:06:41 πμ »
Μακάρι όταν αγόραζα το πρώτο μου ρολόϊ να υπήρχε η δυνατότητα διαδικτυακής αγοράς..(που σημαίνει δυνατότητα 'απεριόριστης' πληροφόρησης, επιλογής χωρίς περιορισμούς του τι έχουν ή δεν έχουν τα φυσικά καταστήματα, αλλά και χίλια-δυο άλλα πράγματα).

Φιλικά,
Σπύρος

Λέγοντας οτι απαγορεύεται διαδικτυακή αγορά για πρώτο ρολόι,θεωρω οτι εννοεί οτι αν δεν φορεθεί ένα ρολόι στο χέρι σου δεν μπορεις να ξερεις πως σου κάθεται και αν σου αρέσει.
Φαντάσου οτι αυτό ισχύει για αγορές ρολογιων απο ανθρώπους που έχουν γράψει αρκετές αγορές στο κοντέρ τους,άρα πόσο περισσότερο αφορα τους ρουκις;)
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 395
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #310 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:07:53 πμ »
Μακάρι όταν αγόραζα το πρώτο μου ρολόϊ να υπήρχε η δυνατότητα διαδικτυακής αγοράς..(που σημαίνει δυνατότητα 'απεριόριστης' πληροφόρησης, επιλογής χωρίς περιορισμούς του τι έχουν ή δεν έχουν τα φυσικά καταστήματα, αλλά και χίλια-δυο άλλα πράγματα).

Φιλικά,
Σπύρος


Συμφωνώ Σπύρο, αλλά αν δεν ξέρεις ποιά μεγέθη ταιριάζουν στον καρπό σου, τον όγκο, το σχήμα, το πάχος του ρολογιού ποιό είδος ρολογιού σου αρέσει, τί καλύπτει τις ανάγκες σου.
Εγώ αγόρασα από το ίντερνετ ρολόγια που όταν ήρθαν έκλαψα με μαύρο δάκρυ.
Είδα κι έπαθα να τα ξεφορτωθώ και κάποια κάθονται ακόμα και περιμένουν να τα φορέσω.

Θα σου δώσω ένα παράδειγμα

TUDOR HERITAGE CHRONO BLUE




STEINHART "Racetimer blue..."



Στο ίντερνετ μοιάζουν παρόμοια, αλλά το ένα έχει πάχος 13χιλ και το άλλο 16χιλ, το ένα είναι 42αρι και το άλλο 44αρι. Το ένα φοριέται και γλυστράει γλυκά κάτω από το πουκάμισο και το άλλο προεξέχει σαν το Λευκό Πύργο (αν δεν παινέψεις το σπίτι σου..)
Αν εσένα σου αρέσει το Tudor και πάρεις το Steinhart σαν φθηνότερο hommage του Tudor, θα πικραθείς πολύ και θα πικραθείς ακόμα περισσότερο όταν θα προσπαθείς να το πουλησεις και η καλύτερη προσφορά που θα παίρνεις θα είναι €600 από το χιλιάρικο που έδωσες.

Γνώμη μου φυσικά, πάντα φιλικά και πάντα με σεβασμό στη δική σου γνώμη.

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #311 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:22:24 πμ »
Συνονόματε Σπύρο και lakiboi,
Έτσι όπως το θέτετε έχετε δίκιο.
Εγώ όμως δεν εννοούσα ότι τα καλά της διαδικτυακής αγοράς είναι ότι μπορεί κανείς να αγοράσει ρολόϊ χωρίς να 'κουνηθεί' πάνω από το πληκτρολόγιο.
Ασφαλώς πρέπει να γίνουν πολλές (όσο περισσότερες, τόσο καλύτερα) επισκέψεις σε φυσικά καταστήματα, καθώς και δοκιμές.
Όμως, παλιότερα ήσουν υποχρεωμένος να περιορισθείς σε αυτά (τα πολύ λιγότερα) ρολόγια που έβρισκες στην Ελλάδα, για τα οποία μάλιστα -από που αλλού να πληροφορηθείς;- ό,τι μάθαινες το μάθαινες από φίλους και από το..'κατάστημα' (φαντασθείτε, δηλαδή, 'πληροφόρηση'..)

Φιλικά,
Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος gerogian

  • Global Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 23362
  • AT LAST,PANERISTI HELLAS
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #312 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:28:10 πμ »
Συνονόματε Σπύρο και lakiboi,
Έτσι όπως το θέτετε έχετε δίκιο.
Εγώ όμως δεν εννοούσα ότι τα καλά της διαδικτυακής αγοράς είναι ότι μπορεί κανείς να αγοράσει ρολόϊ χωρίς να 'κουνηθεί' πάνω από το πληκτρολόγιο.
Ασφαλώς πρέπει να γίνουν πολλές (όσο περισσότερες, τόσο καλύτερα) επισκέψεις σε φυσικά καταστήματα, καθώς και δοκιμές.
Όμως, παλιότερα ήσουν υποχρεωμένος να περιορισθείς σε αυτά (τα πολύ λιγότερα) ρολόγια που έβρισκες στην Ελλάδα, για τα οποία μάλιστα -από που αλλού να πληροφορηθείς;- ό,τι μάθαινες το μάθαινες από φίλους και από το..'κατάστημα' (φαντασθείτε, δηλαδή, 'πληροφόρηση'..)

Φιλικά,
Σπύρος

Σπύρο,όσον αφορά την ποικιλία των επιλογών που υπάρχουν πλέον,συμφωνώ απόλυτα μαζί σου.
Και πολυ περισσότερα ρολόγια μπορεις να βρεις και σε καποιες, περιπτώσεις και καλύτερες τιμές.
Απλά η διαδικτυακή αγορά,για να μην βρεθείς προς δυσαρεστου απροόπτου,προϋποθέτει δοκιμή και τεσταρισμα του προς αγορά ρολογιού!
Στ’ αυτοκίνητα είναι πολύ εύκολη η επιλογή: ALFA ROMEO
Στις ομάδες ακόμη ευκολότερη: AEK
Kαι στα ρολόγια όμως δεν είναι δύσκολη: PANERAI

Αποσυνδεδεμένος lakiboi

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 395
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #313 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 01:28:57 πμ »
Έχεις δίκιο. Δεν το έγραψα σωστά. Εννοούσα να μην πάρει ρολόι που δεν έχει δοκιμάσει στο χέρι του.
Το από που θα το πάρει είναι δευτερεύον.
Ακόμα και ένας Rookie μπορεί να πληροφορηθεί για αξιόπιστα διαδικτυακά μαγαζιά μέσα από το φόρουμ.
(Όπως με πληροφόρησες εσύ σε ένα άλλο νημα πριν μερικά λεπτά  ;)  )

Φιλικά, Στράτος

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #314 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 09:42:49 πμ »
Και το καλύτερο δεν το ακούσατε.. Ακόμα δεν έχω τα λεφτά..

Αποσυνδεδεμένος strifteros

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3209
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #315 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 10:20:10 πμ »
Και το καλύτερο δεν το ακούσατε.. Ακόμα δεν έχω τα λεφτά..

καλημέρα
αν έχεις σκοπό να πάρεις ρολόι, δεν πειράζει. Κάνε έρευνα και μάζευε λεφτά.
Τώρα για τα έπος δεν γνωρίζω ακριβώς τιμές. Αλλά δεν είναι από τα πολύ ακριβά. όπως είπανε και κάποιοι άλλοι, κάνε μια βόλτα σε βιτρίνες, μετά μπες μέσα και δοκίμασε στο χέρι σου 4-5 ρολόγια που νομίζεις ότι σου αρέσουν, μάθε από το κατάστημα ποια είναι αυτά τα ρολόγια κι μετά παρέθεσέ τα εδώ για να σου δώσουμε εναλλακτικές ή πηγές για να βρεις πιο φθηνά. Για να σε βοηθήσω, ούτε εγώ ξέρω τι θέλω γιατί απλά θέλω τα πάντα όλα. Μόνο που η τσέπη αντέχει ελάχιστα, πολύ λίγα κι όχι τα πάντα όλα

@lakiboi έχω διαβάσει ότι αυτό το μπλε steinhart έχει μεγάλη απόσταση lugs to lugs και ότι επιπλέον πετάνε προς τα πάνω. Το ρολόι είναι για μεγάάάάλους καρπούς. Ισχύει αυτό?? Ευχαριστώ
Strifteros
Τα άλογα στα αυτοκίνητα είναι όπως η μνήμη στον Η/Υ. Θέλεις πάντα παραπάνω. Μήπως ισχύει το ίδιο και για τα ρολόγια?

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #316 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 10:44:10 πμ »
Η Epos έχει αρκετά μοντέλα που είναι πολύ όμορφα. Σύμφωνα με τους purists του φόρουμ είναι κόκκαλα, αλλά αυτό δε σημαίνει ότι δεν είναι και αξιόλογα.
Αν θες, ρίξε μια ματιά εδώ αλλά μην αγοράσεις. Είναι αρκετά τσιμπημένες οι τιμές του.

alexis

  • Επισκέπτης

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #318 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 11:50:17 πμ »
Και το καλύτερο δεν το ακούσατε.. Ακόμα δεν έχω τα λεφτά..

Αφού είναι έτσι τα πράγματα, βλέπε ελεύθερα ακόμα και τα Unity Watches... #-o
(πάντως, καλά θα ήταν να πεις τι ζητάς)

Φιλικά,
Σπύρος

alexis

  • Επισκέπτης
Απ: Τι να επιλέξω?
« Απάντηση #319 στις: Δεκέμβριος 26, 2013, 12:07:16 μμ »