Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 391838 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #520 στις: Μάιος 29, 2010, 08:19:21 μμ »
Αυτοί που αγοράζουν και τα δυο είδη, καθώς και αυτοί που ενδιαφέρονται μαθαίνοντας και για τα μηχανικά και για τα quartz σε πια κατηγορία εντάσσονται;
Μάλλον αυτοί είναι οι ψαγμένοι  :)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #521 στις: Μάιος 29, 2010, 08:27:51 μμ »
Τώρα μας αποτελειώσατε παιδιά :rolleyes:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #522 στις: Μάιος 29, 2010, 08:34:24 μμ »
Παράθεση
Και μη μου πείτε ότι όταν φοράτε αυτόματο μετά απο κάθε δυνατό χτύπημα (που συμβαίνει στην καθημερινή ζωή) δεν το παρατηρητε μήπως κάτι έπαθε . Ενώ με το quartz αποσβένεις και το τελευταιο ευρώ !!

Τοτε αν παρεις ενα ζευγαρι σουετ παπουτσια tods που θα κατστραφουν στη βροχη ειναι αχρηστα, ενω τα πλαστικα, συνθετικα running που δε παθαινουν τιποτα ειναι καλυτερα....Για να μην αναφερω για incabloc και λοιπες τεχνικες που εχουν τα αυτοματα ;D
Πολυ ανεκδοτο εχει καταντησει το ολο θεμα...
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #523 στις: Μάιος 29, 2010, 08:36:07 μμ »
Εγώ και το G-shock κοιτάζω... Ατυχές παράδειγμα...

Αποσυνδεδεμένος desmo16

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 524
  • Extravaganza
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #524 στις: Μάιος 29, 2010, 08:47:56 μμ »
Βασικά πρέπει να καταλάβουμε ότι το θέμα και 200 σελίδες να πάει συγκεκριμένη απάντηση δεν θα έχει βρεθεί.
Όπως και ότι αν όλοι βλέπαμε τα πράγματα από την ίδια οπτική γωνια θα ήμασταν απίστευτα βαρετοί και επίπεδοι.

Τώρα θα μου πείτε κουβέντα να γίνετε και θα συμφωνήσω μαζί σας,γιατί αν μη τι άλλο είναι πολύ ενδιαφέρον και επιμορφωτικό να ακούει κανεις τις διαφορες απόψεις από άτομα γνωστες του αντικειμενου.

Το θέμα είναι να μην καταντήσουμε στο τέλος γραφικοί και κουραστικοί ανακυκλώνοντας συνεχώς τα ίδια,με κίδυνο να υπάρξουν παρεξηγήσεις... ;)


Φιλικά
Αλέξανδρος





Αποσυνδεδεμένος tazio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #525 στις: Μάιος 29, 2010, 09:06:05 μμ »
Τώρα μας αποτελειώσατε παιδιά :rolleyes:

Ειλικρινά και χωρίς καμία διάθεση ειρωνείας δεν είχα αυτό το σκοπό.
Έγραψες κάτι και μου γέννησε την απορία που ρώτησα. Αν θέλεις σε παρακαλώ απάντησε μου.  :)

Τοτε αν παρεις ενα ζευγαρι σουετ παπουτσια tods που θα κατστραφουν στη βροχη ειναι αχρηστα, ενω τα πλαστικα, συνθετικα running που δε παθαινουν τιποτα ειναι καλυτερα....Για να μην αναφερω για incabloc και λοιπες τεχνικες που εχουν τα αυτοματα ;D
Πολυ ανεκδοτο εχει καταντησει το ολο θεμα...

Πάλι σύγκριση ανόμοιων αντικειμένων.
Η απάντηση είναι, κατά την δική μου άποψη πάντα, απλή.
Όπως στη γκαρνταρόμπα έχουμε διάφορα είδη ενδυμάτων και υποδημάτων το κάθε ένα για διαφορετική χρήση έτσι και στα ρολόγια. Όλα έχουν θέση χωρίς κανένα να μειονεκτεί ή να υπερτερεί έναντι του άλλου γιατί εξυπηρετούν διαφορετικές χρήσεις.
... κι αφού δε σέβεστε θα με φοβάστε ...

http://taziodome.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #526 στις: Μάιος 29, 2010, 09:16:30 μμ »
Mα ακριβώς αυτό λέμε αγαπητέ, ότι και τα μεν και τα δε έχουν τη θέση τους στην αγορά. Και ότι γενικά δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό. Και ότι πάλι γενικά οι ωρολογόφιλοι προτιμούν τα μηχανικά. Έχεις κάποια αντίρρηση στα παραπάνω;

Η "αντιπαράθεση" γίνεται απέναντι στη θέση που λέει πως τα quartz είναι ακριβέστερα, ανθεκτικότερα άρα και καλύτερα από τα μηχανικά. Γι'αυτό χρησιμοποιούνται παρομοιώσεις και μεταφορές. Πως αλλιώς να πεις σε κάποιον ότι δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα που μετράει αλλά πολλές φορές έχει μεγαλύτερη αξία ο "δρόμος" προς το αποτέλεσμα;



Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #527 στις: Μάιος 29, 2010, 10:10:44 μμ »
Η "αντιπαράθεση" γίνεται απέναντι στη θέση που λέει πως τα quartz είναι ακριβέστερα, ανθεκτικότερα άρα και καλύτερα από τα μηχανικά. Γι'αυτό χρησιμοποιούνται παρομοιώσεις και μεταφορές. Πως αλλιώς να πεις σε κάποιον ότι δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα που μετράει αλλά πολλές φορές έχει μεγαλύτερη αξία ο "δρόμος" προς το αποτέλεσμα;

Δηλαδή μας λες πως η ανθεκτικότητα και η ακρίβεια δεν αποτελούν κριτήριο για ένα καλό ρολόι ??
Αν ναι τότε προτιμάς ένα κινέζικο αυτοματο με +-15sec/day αν πάλι όχι τότε προτιμάς quartz .

Στην τελική οι 2 τεχνολογίες πρεπει να συγκρίνονται με κοινό παρονομαστή το κόστος .Σε όλο το εύρος τιμών ένα quartz ίσης αξίας με ένα αυτόματο είναι καλύτερο και μην πείτε όχι ???

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #528 στις: Μάιος 29, 2010, 10:19:28 μμ »
 Το θέμα είναι , από πια πλευρά το βλέπει ο καθένας και ποια είναι η..''φιλοσοφία'' του και το γούστο του.. Άλλη γοητεία  έχει ένα μηχανικό ρολόι, το οποίο με τα γρανάζια, τους ρότορες και τα ελατήριά του, σου δίνει  την εντύπωση ενός.. ''εργοστασίου'' πάνω στο χέρι σου..!  Είναι για τους ρομαντικούς.. Κι ευτυχώς υπάρχουν αρκετοί.. Σας το λέει κάποιος που ακόμα δεν απόκτησε μηχανικό ρολόι, αλλά έχει ακόμα quartz, τα οποία και αυτά τ΄αρέσουν..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #529 στις: Μάιος 29, 2010, 10:23:38 μμ »
Παράθεση
Στην τελική οι 2 τεχνολογίες πρεπει να συγκρίνονται με κοινό παρονομαστή το κόστος .Σε όλο το εύρος τιμών ένα quartz ίσης αξίας με ένα αυτόματο είναι καλύτερο και μην πείτε όχι


κατα την γνωμη μου,ισοπεδωνουμε τα παντα βαζοντας κοινο παρονομαστη,τι σημαινει καλυτερο;
ειπαμε και συμφωνουμε οτι το ρολοι αποτελει πλεον ενα αξεσουαρ,αρα συμφωνα με τα γουστα,την τσεπη,και την διαθεση του καθενος,εαν κανουμε την παραδοχη του κοινου παρονομαστη το κοστος,τοτε οι <σκουροι α.ε>,που πουλουν μαιμου γκουτσι στα πεζοδρομια,ειναι σαφως καλυτεροι απο τους αυθεντικους εκπροσωπους της εν λογω εταιρειας.
και μην ξαναπειτε οτι συγκρινουμε ανομοια πραγματα,ειναι ακριβως τα ιδια,ολα ειναι αξεσουαρ._

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #530 στις: Μάιος 29, 2010, 10:24:35 μμ »
Δηλαδή μας λες πως η ανθεκτικότητα και η ακρίβεια δεν αποτελούν κριτήριο για ένα καλό ρολόι ??
Αν ναι τότε προτιμάς ένα κινέζικο αυτοματο με +-15sec/day αν πάλι όχι τότε προτιμάς quartz .

Στην τελική οι 2 τεχνολογίες πρεπει να συγκρίνονται με κοινό παρονομαστή το κόστος .Σε όλο το εύρος τιμών ένα quartz ίσης αξίας με ένα αυτόματο είναι καλύτερο και μην πείτε όχι ???

Ξαναδιάβασε το ποστ μου αγαπητέ


Η "αντιπαράθεση" γίνεται απέναντι στη θέση που λέει πως τα quartz είναι ακριβέστερα, ανθεκτικότερα άρα και καλύτερα από τα μηχανικά. Γι'αυτό χρησιμοποιούνται παρομοιώσεις και μεταφορές. Πως αλλιώς να πεις σε κάποιον ότι δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα που μετράει αλλά πολλές φορές έχει μεγαλύτερη αξία ο "δρόμος" προς το αποτέλεσμα;


Mήπως να ξανα-απαντούσες;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #531 στις: Μάιος 29, 2010, 10:25:01 μμ »
και τα πατίνια εχουν ρόδες .... όπως και τα φορτηγά .... οπως και τα IX ..... ολα σε πηγαινουν στο προορισμό σου. Καποια εχουν μεγαλυτερη  ασφαλεια , καποια αλλα μεγαλυτερη ανεση και καποια αλλα ειναι ποιο οικονομικά .... ανάλογα το πως θες να φτασεις στο προορισμό σου ....

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #532 στις: Μάιος 29, 2010, 10:27:32 μμ »
πεταμενα λεφτά θα πουν μερικοί(συμφωνώ κι εγώ σε ένα βαθμό,αλλά για πείτε μου και τί δεν πάει χαμένο σε τούτη τη ζωή...όλα εδώ θα μείνουν...από ένα απλό γραμματόσημο μέχρι ένα πανάκριβο ρολοι ή πίνακα ή.....ή....ή....).....για άλλους λοιπόν: ΝΑΙ και γιά άλλους ΟΧΙ!....αφιερωμένο το παρακάτω σε όλους όσους αγαπούν και έχουν το "κόλλημα" με τα μηχανικά ρολόγια και όχι με τα "σκουπίδια" της ωρολογοποιίας(βλ. quartz)


konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #533 στις: Μάιος 29, 2010, 10:37:03 μμ »
πωπωπω μας ερεθισες βραδιατικα παλιοκονακη

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #534 στις: Μάιος 29, 2010, 10:41:11 μμ »
αυτή η @αυλα από το Αζερμπαιτζαν που τραγούδησε 1η(EUROVISION) με έφτιαξε η ρουφιάνα.....& είπα να ρουφήξω ένα ουισκάκι και να δω κανα ρολογάκι για να ηρεμήσω λιγάκι.....ξέρετε εσείς καλυτερα από μένα (βλ. καφεποτοσυναντήσεις σας) Η ΑΙΓΛΗ!  ;D
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος tazio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #535 στις: Μάιος 29, 2010, 10:41:37 μμ »
Mα ακριβώς αυτό λέμε αγαπητέ, ότι και τα μεν και τα δε έχουν τη θέση τους στην αγορά. Και ότι γενικά δεν απευθύνονται στο ίδιο κοινό. Και ότι πάλι γενικά οι ωρολογόφιλοι προτιμούν τα μηχανικά. Έχεις κάποια αντίρρηση στα παραπάνω;
...

Σαφώς και έχουν θέση και τα δυο στην αγορά, διαφορετικά ένα από αυτά θα είχε εκλείψει. Αν κάποιος αγαπά το αντικείμενο έχει θέσεις και για τα δυο και γι' αυτό που είναι και γι'  αυτό που προσφέρουν και γι΄αυτό που πετυχαίνουν ανεξαρτήτως του πως το πετυχαίνουν. Η εν μέρει, διαφωνία μου είναι στους αφορισμούς και στις απόλυτες κρίσεις και επικρίσεις.
Παράδειγμα το παρακάτω ποστ το οποίο δημοσιεύθηκε όση ώρα έγραφα την απάντησή μου.

....αφιερωμένο το παρακάτω σε όλους όσους αγαπούν και έχουν το "κόλλημα" με τα μηχανικά ρολόγια και όχι με τα "σκουπίδια" της ωρολογοποιίας(βλ. quartz)...


...
Η "αντιπαράθεση" γίνεται απέναντι στη θέση που λέει πως τα quartz είναι ακριβέστερα, ανθεκτικότερα άρα και καλύτερα από τα μηχανικά. Γι'αυτό χρησιμοποιούνται παρομοιώσεις και μεταφορές. Πως αλλιώς να πεις σε κάποιον ότι δεν είναι μόνο το αποτέλεσμα που μετράει αλλά πολλές φορές έχει μεγαλύτερη αξία ο "δρόμος" προς το αποτέλεσμα;

Αντικειμενικά τα quartz είναι ακριβέστερα και ανθεκτικότερα, στο καλύτερα, που είναι και η αιτία των διαφωνιών, είναι σχετικό στο τι ζητά ο καθένας μας και τι εννοεί καλύτερο.
Οι συγκρίσεις μπορεί να δημιουργήσουν περισσότερες δυσκολίες απ΄ότι λύνουν στο παράδειγμα με τα παπούτσια π.χ..
Quartz δεν είναι μόνο τα g shock ή τα χρωματιστά Q&Q, είναι και κάποια Omega ή TAG π.χ. τα οποία μπορούν άνετα να φορεθούν παντού.

 :)


... κι αφού δε σέβεστε θα με φοβάστε ...

http://taziodome.blogspot.com/

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #536 στις: Μάιος 29, 2010, 10:44:37 μμ »
O όρος "σκουπίδια" είναι διαδεδομένος στους απανταχού λάτρεις των ρολογιών και δεν τον επινόησα εγώ (δες σε διάφορα φορα timezone.com thepurists.com κλπ)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #537 στις: Μάιος 29, 2010, 10:49:18 μμ »
Σαφώς και έχουν θέση και τα δυο στην αγορά, διαφορετικά ένα από αυτά θα είχε εκλείψει. Αν κάποιος αγαπά το αντικείμενο έχει θέσεις και για τα δυο και γι' αυτό που είναι και γι'  αυτό που προσφέρουν και γι΄αυτό που πετυχαίνουν ανεξαρτήτως του πως το πετυχαίνουν. Η εν μέρει, διαφωνία μου είναι στους αφορισμούς και στις απόλυτες κρίσεις και επικρίσεις.
Παράδειγμα το παρακάτω ποστ το οποίο δημοσιεύθηκε όση ώρα έγραφα την απάντησή μου.


Αντικειμενικά τα quartz είναι ακριβέστερα και ανθεκτικότερα, στο καλύτερα, που είναι και η αιτία των διαφωνιών, είναι σχετικό στο τι ζητά ο καθένας μας και τι εννοεί καλύτερο.
Οι συγκρίσεις μπορεί να δημιουργήσουν περισσότερες δυσκολίες απ΄ότι λύνουν στο παράδειγμα με τα παπούτσια π.χ..
Quartz δεν είναι μόνο τα g shock ή τα χρωματιστά Q&Q, είναι και κάποια Omega ή TAG π.χ. τα οποία μπορούν άνετα να φορεθούν παντού.

 :)
Εδώ συμφωνώ 100%

Αποσυνδεδεμένος tazio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 60
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #538 στις: Μάιος 29, 2010, 11:00:06 μμ »
O όρος "σκουπίδια" είναι διαδεδομένος στους απανταχού λάτρεις των ρολογιών και δεν τον επινόησα εγώ (δες σε διάφορα φορα timezone.com thepurists.com κλπ)

Χρησιμοποίησα το ποστ σου σαν παράδειγμα γιατί ήταν το πιο πρόσφατο. Εννοείται δε πως δε το έκανα ως μομφή εναντίον σου.  :)
Για τους συγκεκριμένους λάτρεις που αναφέρεις είναι μεν δικαίωμά τους να ονοματίζουν όπως θέλουν τα μη μηχανικά ρολόγια αλλά θα πρότεινα να μπει η υποσημείωση πως είναι λάτρεις μόνο των μηχανικών ωρολογίων και όχι των ωρολογίων γενικότερα.
... κι αφού δε σέβεστε θα με φοβάστε ...

http://taziodome.blogspot.com/

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #539 στις: Μάιος 29, 2010, 11:01:14 μμ »
ρε παιδια οκ  :offtopic,αλλα θα το πω,και οι δονητες που δουλευουν με μπαταρια,ειναι ακουραστοι,παντα στο <υψος> τους αλλα νομιζω οτι η πλειοψηφια των γυναικων προτιμα το φυσικο νευροαγγειολογικο συστημα,μ ολα τα ελαττωματα του. ;D ;D ;D