Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 391875 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #440 στις: Μάιος 15, 2010, 07:36:55 μμ »
Παράθεση
εκει ξερεις υπαρχουν ανθρωποι που διπλα απο τα πανερια εχουν και το atomic frogman και γουσταρουν τρελα ομως!!!

Με ολο το θαρρος κιολας, αλλα αυτο τα κανει να ειναι καλυτερα απο τα πανερια? Η μηπως ειναι ετεροφωτα απο το φως των πανεριων??? Γιατι εχω και ενα φιλο με ενα Impreza που εχει και ενα Uno για να πηγαινει στο σουπερμαρκετ-δε μου πε ποτε οτι το Uno ειναι καλυτερο :D :D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #441 στις: Μάιος 15, 2010, 08:01:34 μμ »
Με ολο το θαρρος κιολας, αλλα αυτο τα κανει να ειναι καλυτερα απο τα πανερια? Η μηπως ειναι ετεροφωτα απο το φως των πανεριων??? Γιατι εχω και ενα φιλο με ενα Impreza που εχει και ενα Uno για να πηγαινει στο σουπερμαρκετ-δε μου πε ποτε οτι το Uno ειναι καλυτερο :D :D

οχι...
απλα ειναι πιο ανοιχτομυαλοι εκει εξω...???
με ολο το θαρρος κιολας  ;)

εξαρταται ποιο ιμπρεζα εχει...
αν ειναι το 1.6 η το 2λιτρο μαμα ειναι σκυλια.
για τα υπολοιπα αν θελεις το συζηταμε  ;) :cheers:
για να σου πω και ποιος φταιει για τα προβληματα που εβγαλαν και γιατι

φιλικα
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #442 στις: Μάιος 15, 2010, 08:06:09 μμ »
O τίτλος του νήματος είναι προβοκατόρικος και οδηγεί σε αντιπαραθέσεις που δεν καταλήγουν πουθενά. Η κάθε πλευρά μπορεί επ' αόριστον να απαντά στην άλλη. Για μένα αντιθέτως οδηγεί στη σύνθεση. Υπάρχουν και τα δύο και το καθένα έχει το χώρο του. Εξάλλου το κουόρτζ ήρθε για να μείνει. Και το αποδεικνέυει κάθε μέρα. Είναι φθηνό, είναι ακριβές, είναι αξιόπιστο.

Προσωπικά προτιμώ το μηχανικό ρολόι. Με εκφράζει καλύτερα. Έχω όμως και κουόρτζ ρολόγια. Γιατί κι αυτά ρολόγια είναι και θέλω στο χέρι μου να βλέπω την ώρα ασχέτως αν λοξοκοιτώ στο κινητό, τον υπολογιστή, στο ρολόι τοίχου.

φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #443 στις: Μάιος 15, 2010, 08:08:47 μμ »
φιλε Δημητρη και τι quartz ομως ετσι....



 :cheers:

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #444 στις: Μάιος 15, 2010, 08:32:22 μμ »
Αυτός είναι ο Vader.

To δικό μου είναι μαυροπτέρυγος.



Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #445 στις: Μάιος 15, 2010, 11:49:56 μμ »
όλοι οι ωρολογόφιλοι και οι συλλέκτες έχουν ένα quartz για να ρυθμίζουν τα μηχανικά τους...   ;D :D :D :D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #446 στις: Μάιος 16, 2010, 12:07:08 πμ »
Με ολο το θαρρος κιολας, αλλα αυτο τα κανει να ειναι καλυτερα απο τα πανερια? Η μηπως ειναι ετεροφωτα απο το φως των πανεριων??? Γιατι εχω και ενα φιλο με ενα Impreza που εχει και ενα Uno για να πηγαινει στο σουπερμαρκετ-δε μου πε ποτε οτι το Uno ειναι καλυτερο :D :D

δε νομίζω πως η Casio έχει να ζηλέψει κάτι από την ιστορία της Panerai, δημιούργησε τη δική της ιστορία τραβώντας τη δική της γραμμή και όχι σε πλάτες άλλων...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #447 στις: Μάιος 16, 2010, 01:05:25 πμ »
Δεν μπορώ δυστυχώς να πάρω Πατέκ.....το να βγαίνω όμως και να λέω ότι το Omega που έχω είναι καλύτερο από Πατέκ είναι γραφικό.....


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #448 στις: Μάιος 16, 2010, 01:16:03 πμ »
Παράθεση
δε νομίζω πως η Casio έχει να ζηλέψει κάτι από την ιστορία της Panerai

Eχεις δικιο...
Ουτε η fiat απο τη Ferrari :D :D

Ρε φιλε θα σταματησεις τα ανεκδοτα???  :D Eιναι η casio εταιρια ρολογιων??? Απο ποτε??? Ρολογια βγαζει και η LG με κινητο σετακι...Εγινε ωρολογοποιος εταιρια? Δες http://www.casio.com/home/ και δες http://www.panerai.com/s_page.xpd?id_lingua=2&id_sezione=1
Λεει πουθενα στο πρωτο site οτι ειναι εταιρια ρολογιων?

Παρακαλω τους moderators να μετονομασουν το τοπικ και να μεταφερουν τα ποστ σε καποιο αλλο γιατι ειναι κριμα να "χαλαμε" το φορουμ..Ας γινει νεο τοπικ πιθανον με τιτλο "Αξια των Gshock " κλπ κλπ
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #449 στις: Μάιος 16, 2010, 07:58:39 πμ »
αναφέρομαι στο ρολόι σαν όργανο μέτρησης χρόνου. Όχι η Casio είναι εταιρία ηλεκτρονικών! Έτσι και αλλιώς συγκρίνουμε διαφορετικές τεχνολογίες και που υπερτερεί η κάθε μια, άλλο το να συγκρίνεις δύο μηχανικά. Αυτό που ξαναλέω είναι ότι στους τομείς ακρίβεια και αξιοπιστία (αντοχή σε χτυπήματα, μαγνητισμό κτλ) υπερέχουν τα ψηφιακά quartz έναντι των μηχανικών.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #450 στις: Μάιος 16, 2010, 08:02:23 πμ »
Δεν μπορώ δυστυχώς να πάρω Πατέκ.....το να βγαίνω όμως και να λέω ότι το Omega που έχω είναι καλύτερο από Πατέκ είναι γραφικό.....

αν το omega έχει καλύτερη ακρίβεια μακροχρόνια, περισσότερη αντοχή, μακροζωία και περισσότερη αξιοπιστία δεν είναι καλύτερο?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #451 στις: Μάιος 16, 2010, 08:30:44 πμ »
αν κάποιο μηχανικό έχει ακρίβεια καλύτερη από 1 δευτερόλεπτο το μήνα, μπορώ να το πετάξω από τον 5ο και να μην πάθει τίποτα ή να αντέξει σε 1.5 Tesla μαγνητικό πεδίο τότε θα το αγοράσω...


 ;)  ;D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #452 στις: Μάιος 16, 2010, 10:32:10 πμ »


Παρακαλω τους moderators να μετονομασουν το τοπικ και να μεταφερουν τα ποστ σε καποιο αλλο γιατι ειναι κριμα να "χαλαμε" το φορουμ..Ας γινει νεο τοπικ πιθανον με τιτλο "Αξια των Gshock " κλπ κλπ

george_
τι ελεγα....??

μαλλον ειχα δικιο...
οπως λεει κι ο φιλος μας''ειναι κριμα να "χαλαμε" το φορουμ.. ''


φιλικα
Γιωργος

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #453 στις: Μάιος 16, 2010, 10:48:44 πμ »
Τι μου θυμιζει αυτη η συζητηση;

Α ναι,κατι σαν να ειμαστε στην εθνικη πινακοθηκη,να βλεπουμε εναν πινακα Γαιτη και ξαφνικα μια φωνη απο πισω να λεει,ρε μαγκες οι φανελες του ΠΑΟΚ φαινονται καλυτερα στις φωτογραφιες.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #454 στις: Μάιος 16, 2010, 10:52:25 πμ »
Οι φανέλες του ΠΑΟΚ φαίνονται καλύτερες από οτιδήποτε ειδικά αν τις φοράει ο Παύλος

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #455 στις: Μάιος 16, 2010, 11:03:44 πμ »
ρε παιδια στο sex in the city of Athens,ο αγνωστος τι ρολοι φοραει??
G  ?   :D :D

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #456 στις: Μάιος 16, 2010, 12:34:44 μμ »
Τι να σας πω βρε παιδιά. Δυστυχώς δεν αναφέρετε κάτι τεκμηριωμένο. Άλλο η αγάπη μας, το συναίσθημα κτλ και άλλο ένα εργαλείο που μετρά το χρόνο. Όπως και η κάθε μάνα που βλέπει το παιδί της σαν το ομορφότερο του κόσμου...
Σίγουρα τα μηχανικά είναι τα καλύτερα για να τα αγαπάμε αλλά τα ψηφιακά είναι για να μας λένε την ώρα.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

director

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #457 στις: Μάιος 16, 2010, 12:37:35 μμ »
Τι να σας πω βρε παιδιά. Δυστυχώς δεν αναφέρετε κάτι τεκμηριωμένο. Άλλο η αγάπη μας, το συναίσθημα κτλ και άλλο ένα εργαλείο που μετρά το χρόνο. Όπως και η κάθε μάνα που βλέπει το παιδί της σαν το ομορφότερο του κόσμου...
Σίγουρα τα μηχανικά είναι τα καλύτερα για να τα αγαπάμε αλλά τα ψηφιακά είναι για να μας λένε την ώρα.

ακριβως αυτο,αρχιζουμε σιγα-σιγα ν αποκτουμε εναν κοινο κωδικα επικοινωνιας.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #458 στις: Μάιος 16, 2010, 12:40:10 μμ »
ναι αλλά το ρολόι κατασκευάστηκε για να λέει την ώρα, και όχι για να είναι μόδα ή αντικείμενο πόθου. Οπότε σαν έννοια ρολογιού η καλύτερη επιλογή δεν είναι ένα ψηφιακό?
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #459 στις: Μάιος 16, 2010, 12:43:51 μμ »
Εσυ μιλας τεκμηρωμενα δλδ?
Παράθεση
αν κάποιο μηχανικό έχει ακρίβεια καλύτερη από 1 δευτερόλεπτο το μήνα, μπορώ να το πετάξω από τον 5ο και να μην πάθει τίποτα ή να αντέξει σε 1.5 Tesla μαγνητικό πεδίο τότε θα το αγοράσω...

Θα με κανεις να πεταξω το g απο τον 3ο και κριμα τα 50€ που εδωσα
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...