Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 389307 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #820 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:30:31 μμ »
μηνες? τι εννοεις? μηνες σχεδιασμου η κατασκευης για καθε κομματι?. μηνες δεν κανουν βιομηχανιες για ποιο πολυπλοκα και σοβαρα μηχανηματα super cars  pc  ηλεκτρονικες συσκευες κα.
μπορει να μου πει καποιος με μηχανικο στα σιγουρα οτι ειναι χειροποιητο τεκμηριωμενα? αν καθοταν μια εταιρια μηνες για να φιαξει ενα ρολοι θα ειχε κλεισει  χρεωμενη ειναι εντελως αντιεπαγγελματικο και ειναι ουτοπικο να το υποστηριζεις θεωρητικα μονο. οπου εχουν παντρεψει τα ηλεκτρονικα εχουν αποδεδειγμενα δημιουργηθει θαυματα σε ολους τους τομεις χωρις εξαιρεση ακομα και στα ρολογια. το εχεις λιγο ενα ρολοι απο την αθηνα να μιλαει με γερμανια για να κανει αυτο που εχει υποχρεωση να κανει ? να ειναι ακριβες ;D

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 227
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #821 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:41:34 μμ »
μηνες? τι εννοεις? μηνες σχεδιασμου η κατασκευης για καθε κομματι?. μηνες δεν κανουν βιομηχανιες για ποιο πολυπλοκα και σοβαρα μηχανηματα super cars  pc  ηλεκτρονικες συσκευες κα.
μπορει να μου πει καποιος με μηχανικο στα σιγουρα οτι ειναι χειροποιητο τεκμηριωμενα? αν καθοταν μια εταιρια μηνες για να φιαξει ενα ρολοι θα ειχε κλεισει  χρεωμενη ειναι εντελως αντιεπαγγελματικο και ειναι ουτοπικο να το υποστηριζεις θεωρητικα μονο.

O Κώστας σου είπε πως δεν είναι hand made αλλά hand assembled. Αυτό όχι απλά δεν είναι ασύμφορο αλλά γλυτώνει χρήματα από πολύπλοκα ρομποτικά συστήματα που ναι μεν έχουν την ακρίβεια αλλά όχι την ευελιξία ( σε κινήσεις και αντιμετώπιση είδικών καταστάσεων) ενός ανθρώπου. Συνδυάζουν έτσι αυτές οι εταιρίες το hand assembled brand name με το οικονομικό τους συμφέρον  ;)

Τα supercars που ανέφερες είναι στην πλειοψηφία τους machine assembled πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και αυτές αφορών συγκεκριμένα μέρη του αυτοκινήτου (π.χ. κινητήρας)

Το protrek  είναι όντως πολύ καλη επιλογή. Δεν ξέρω κατά πόσον βέβαια ο σταθμός που βρίσκεται στη Γερμανία ενημερώνει το ρολόι σου; (στην Αθήνα εκφράστηκαν αμφιβολίες στην Θεσ/νίκη ενημερώνονταν όλα άψογα).

Και μια ερώτηση καθαρά προς συζήτηση. Εκφράζεσαι για το protrek ως το απόλυτο ρολόι. Δεν είναι φοβερά άσχημο και βαρετό να έχεις βρει το τέλειο και να μην θες να ψάξεις κάτι νέο. Ειλικρινά δεν ειρωνεύομαι (ποτέ δεν το κάνω) απλά αν εγώ έβρικα το ένα και μοναδικό ρολόι που θα θεωρούσα τέλειο θα έχανα κάθε ενδιαφέρον για τα υπόλοιπα  :'(

Αποσυνδεδεμένος Stamos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 372
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #822 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:51:09 μμ »
Υπάρχουν διαφορετικές σκοπιές θεώρησης...
Η πρώτη είναι η χρηστικότητα... Τότε ναι, τα quartz είναι ασύγκριτα πιό χρηστικά (γιατί και τα μηχανικά χρειάζονται σέρβις, όπως ακριβώς τα quartz μπαταρία) και κάνουν καλύτερα αυτό για το οποίο πρωτοδημιουργήθηκε το ρολόι σαν αντικείμενο, να δίχνει την ώρα...
Η δεύτερη είναι η τέχνη... Τότε εκεί δεν υπάρχει σύγκριση... Είναι σαν να λέμε "γιατί να πάρω έναν Monet αφού μία φωτογραφία αποτυπώνει ακριβώς ένα τοπίο ενώ ο πίνακας όχι. Και κοστίζει και ένα κλάσμα της τιμής του."
Είναι καθαρά ζήτημα προσωπικής θεώρησης...

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #823 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:57:35 μμ »
Πάω να πουλήσω το B01! Να ναι καλά ο φίλος μας που με έμαθε watchmaking. :P Ε είναι κωμικοτραγική η κατάσταση. Σε λίγο θα ακυρώσουμε και τις εταιρείες.

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #824 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:58:18 μμ »
παιδια νομιζω πως το πραγμα παει σε προσωπικη αντιπαραθεση και εγω σαν νεος στον κοσμο των ρολογιων δεν παιρνω  απολυτως τιποτα....
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #825 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 12:59:08 μμ »
Κύριοι, έχουμε φτάσει σε σημείο παλιμπαιδισμού, έτσι;;; Δεν τσακωνόμαστε εδώ μέσα για το ποιός έχει δίκιο...αμάν!!! Το είπα και πριν: Απλώς παρατάσσουμε επιχειρήματα προς ΚΑΛΟΠΡΟΑΙΡΕΤΗ ΣΥΖΗΤΗΣΗ! Ελπίζω να το καταλαβαίνετε!
Και, για να σιωπήσουν (μεταφορικά) και οι δύο πλευρές, σας ανακοινώνω κάτι που όλοι οι παλιοί ξέρουν από την καφεδοσυναντήσεις μας:
Έχω 2 Casio, Protrek 1500 radio controlled και Sea Pathfinder radio controlled... Επίσης Tissot sea touch και T-touch expert titanium... και άλλα 6 επιλεγμένα πανέμορφα quartz ακόμα!
Και έχω και 8 λατρευτές κούκλες μηχανικά, Longines Master moonphase, Bulova accutron vintage chrono, Seiko Ananta chrono, Glycine Airman SST, και δύο Zeno, το ένα του φόρουμ (airplane diver), το άλλο nostalgia 1868 pilot, συν δύο vintage (Zenith & Seiko)...
Συμβαίνει λοιπόν ΝΑ ΤΑ ΑΓΑΠΑΩ ΟΛΑ, ΤΟ ΚΑΘΕΝΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΑΙΣΘΗΤΙΚΗ ΚΑΙ ΤΗΝ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑ/ΡΟΛΟ ΤΟΥ, ΝΑ ΤΑ ΚΡΑΤΑΩ ΚΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΠΟΥΛΑΩ!
ΤΙ ΛΕΤΕ ΛΟΙΠΟΝ;;; ΕΙΜΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΚΙΚΗ Ή ΤΗΝ ΚΟΚΟ;;; ΕΙΜΑΙ ΠΑΛΑΒΟΣ Ή ΨΥΧΑΝΩΜΑΛΟΣ;;;
ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΕΠΑΝΕΛΘΟΥΜΕ ΣΤΟ ΠΝΕΥΜΑ ΤΟΥ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΟΥ POST ΜΟΥ... Ξέρω πάρα πολύ καλά τι λέω και σε τι παραινώ όλους τους φίλους εδώ μέσα. Ας είμαστε εποικοδομητικοί επιτέλους!

Θάνος - Ευχαριστώ!
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #826 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:01:38 μμ »
O Κώστας σου είπε πως δεν είναι hand made αλλά hand assembled. Αυτό όχι απλά δεν είναι ασύμφορο αλλά γλυτώνει χρήματα από πολύπλοκα ρομποτικά συστήματα που ναι μεν έχουν την ακρίβεια αλλά όχι την ευελιξία ( σε κινήσεις και αντιμετώπιση είδικών καταστάσεων) ενός ανθρώπου. Συνδυάζουν έτσι αυτές οι εταιρίες το hand assembled brand name με το οικονομικό τους συμφέρον  ;)

Τα supercars που ανέφερες είναι στην πλειοψηφία τους machine assembled πλην ελαχίστων εξαιρέσεων και αυτές αφορών συγκεκριμένα μέρη του αυτοκινήτου (π.χ. κινητήρας)

Το protrek  είναι όντως πολύ καλη επιλογή. Δεν ξέρω κατά πόσον βέβαια ο σταθμός που βρίσκεται στη Γερμανία ενημερώνει το ρολόι σου; (στην Αθήνα εκφράστηκαν αμφιβολίες στην Θεσ/νίκη ενημερώνονταν όλα άψογα).

Και μια ερώτηση καθαρά προς συζήτηση. Εκφράζεσαι για το protrek ως το απόλυτο ρολόι. Δεν είναι φοβερά άσχημο και βαρετό να έχεις βρει το τέλειο και να μην θες να ψάξεις κάτι νέο. Ειλικρινά δεν ειρωνεύομαι (ποτέ δεν το κάνω) απλά αν εγώ έβρικα το ένα και μοναδικό ρολόι που θα θεωρούσα τέλειο θα έχανα κάθε ενδιαφέρον για τα υπόλοιπα  :'(


 ναι αυτο ειμαι σιγουρος οτι συμβαινει και το εχω δει. συγκεκριμενα εχω και βιντεο να σας δειξω απο συναρμολογηση σε κινεζικο εργοστασιο. γιαυτο γραφω συνεχως οτι το hand assemply δεν με πειθει καθολου για να εχει το ρολοι μεγαλυτερη αξια. δειτε το βιντεο με τα κινεζακια >>>  http://www.youtube.com/watch?v=P5MUhs5j_vA  αυτο σημαινει για μενα οτι ο καθενα κανει συναρμολογηση και δεν ειναι κατι αξιολογο για να θεωρηθει ποιοτικο κατι το οποια ηταν και η βασικη κοντρα αντιπαραθεσης και διαφωνιας μου. βασικα ποιο πολυ με εντυπωσιαζει ενα μηχανημα που φιαχνει το προτρεκ και κανει εργασιες στην πλακετα του με ακριβεια εκατομυριοστου του χιλιοστου παρα το ανθρωπινο χερι.
το ειχα ψαξει πριν την αγορα βεβαια. μενω κεντρο και ενημερωνεται κανονικοτατα σχεδον καθε βραδυ (mporei na xasei 1 mera) στις 4.02 το πρωι ακριβως (κανει 6 προσπαθειες αυτοματα η και χειροκινητα οσες θες) βεβαια πρεπει να ειναι ακινητο μακρια απο ηλεκτρονικες συσκευες γιατι εχουμε αδυναμο σημα εδω και το 12 να κοιταει βορα γιατι εκει ειναι και η κεραια ληψης του. η ωρα ειναι με ακριβεια μισου δευτ. παντα σωστη απο το time is. επισεις εντυπωσιακο ειναι λογω ηλεκτρονικων η αυτοματη ρυθμιση των χεριων καθε μερα που κανει και ετσι χτυπανε τις γραμμες απολυτα σωστα και εχει και χειροκινητη ρυθμιση που δεν εχει χρειαστει ποτε. τα καταφερνει καλα μονο του. ;D πρακτικοτατη και η παγκοσμια ωρα οπου με την καταλληλη επιλογη πολης βλεπεις τους δεικτες αυτοματα να προσαρμοζονται στην νεα ωρα καθε φορα.
τελος εχω βρει και αλλα ρολογια που με ενδιαφερουν αλλα ολα εχουν τετοια χαρακτηριστικα λειτουργιων. εχω αποκλεισει τα μηχανικα γιατι θελω να εχω πληθωρα λειτουργιων και πληροφοριων. ::)

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #827 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:01:51 μμ »
Φίλε Αλέξανδρε,
σχετικά με την "ρομποτοποίηση" της βιομηχανίας ρολογιών και το αν είναι ή όχι χειροποίητα θα σου πώ το εξής:
Οι περισσότερες εταιρείες(και μιλάω για τις παραδοσιακές και παλαιές εταιρείες όπως AP,VC,GP,JLC,PP,Breguet κ.α.)χρησιμοποιούν CNC για την κατασκευή των βασικών κομματιών/εξαρτημάτων.Από εκεί και ύστερα όμως τα φινιρίσματα/διακοσμήσεις γίνονται στο χέρι.Η συναρμολογήσεις επίσης.Και μιλάω για τα μοντέλλα παραγωγής.Αν μιλήσουμε για limited σειρές εκεί το ποσοστό της χειροποίητης εργασίας ανεβαίνει κατακόρυφα.
Μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση στο utube γράφοντας how is made.... στις τελίτσες βάλε ονόματα εταιρειών και πραγματικά θα μείνεις άφωνος.
Από την άλλη αν ίσχυαν αυτά που υποστηρίζεις απόλυτα,τότε γιατί να μπεί στον κόπο/έξοδα/χρόνο κ.τ.λ. η Seiko μία από τις πρώτες εταιρείες που ασχολήθηκαν με τα Quarzt(και με τρομακτική επιτυχία άλλωστε)να εξελίξει τα Grand Seiko?
Όσο για την(αδιαμφισβίτητη)ακρίβεια των Quarzt δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη σε καθημερινό/πρακτικό επίπεδο,εκτός αν όλοι μας είμαστε αλητάρχες σε αθλήματα στίβου ή υπέυθυνοι συντονισμού τροχιάς στην NASA.
Το πιό απλό επιχείρημα για να σου το αποδείξω αυτό,είναι μία καθημερινή πράξη που κάνουμε όλοι μας.
Έστω ότι περιμένεις το μετρό και σε ρωτάει κάποιος τι ώρα είναι.Το ρολόι σου δείχνει 13:53.Του απαντάς είναι 13:53 ή απλά δύο παρά πέντε(ή παρά δέκα ότι σου έρθει πιό βολικό)?
Έχω μηχανικό ρολόι κουρδιστό των αρχών του '40(από "βασιλική" οικογένεια μάλιστα)που η χρονομετρία του είναι έως και +2 λεπτά την ημέρα.
Σε πληροφορώ δεν με νοιάζει καθόλου αν απαντήσω λάθος κατά δύο λεπτά στον τύπο στο μετρό,γιατί δεν με ακούει μάλλον έτσι κι'αλλιώς γιατί χαζεύει το ρολόι :D
Όπως αναφέρθηκε και πρίν,το τέλειο είναι βαρετό και στην προκειμένη περίπτωση το quartz ρολόι έχει πιό υψηλά όρια από τους ίδιους τους χρήστες του.
Η καρδία μου πότε-πότε παθαίνει και καμιά αριθμία(μπορεί να σταματάει και για κλάσματα?)όπως όλων μας.
Έτσι λοιπόν θέλω να δουλεύει και η καρδιά του ρολογιού μου.
Όπως και η δική μου....

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #828 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:03:07 μμ »
συμφωνω απολυτα θανο...δεν ειναι αναγκη να προσπαθουμε να βγουμε ντε και καλα πανω  απ΄τν αλλο...και το λεω  εγω που ειμαι 25 χρονων και εχω ακομα να μαθω πολλα...
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #829 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:03:48 μμ »
Πάω να πουλήσω το B01! Να ναι καλά ο φίλος μας που με έμαθε watchmaking. :P Ε είναι κωμικοτραγική η κατάσταση. Σε λίγο θα ακυρώσουμε και τις εταιρείες.

οι εταιριες κανουν αυτο που πρεπει να κανουν. βγαζουν χρηματα πουλωντας προιοντα. ;D

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #830 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:47:43 μμ »
Απο οτι καταλαβα ολοι στο forum εχουμε ολοι και μηχανικα και quartz ρολογια ενω εσυ εχεις μονο quartz..Αντιλαμβανομαστε την αξια που εχουν και τη θεση που κατεχουν στο χωρο του ρολογιου ενω εσυ εισαι απολυτος σε καποια αποψη και ειναι δικαιωμα σου.Υπαρχουν ατομα που ακουνε chopin και υπαρχουν ατομα που ακουνε καρβελα Η πολυπλοκοτητα μιας σονατας ποσως ενδιαφερει καποιον που διασκεδαζει με δε ξερω εγω τι και δεν ειναι κατι που θα εκτιμησει.Εμεις στο χωρο του ρολογιου(για να επανελθω στο θεμα μας)την εκτιμαμαιΓια εμας ενα καλο ρολοι ειναι τεχνη,ειναι το μοναδικο ειδος πολυτελειας που πρεπει να εχει ενας αντρας,ειναι προσωπικη ικανοποιηση οταν το αποκτησουμε ειναι πολλα....

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #831 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:49:08 μμ »
Φίλε Αλέξανδρε,
σχετικά με την "ρομποτοποίηση" της βιομηχανίας ρολογιών και το αν είναι ή όχι χειροποίητα θα σου πώ το εξής:
Οι περισσότερες εταιρείες(και μιλάω για τις παραδοσιακές και παλαιές εταιρείες όπως AP,VC,GP,JLC,PP,Breguet κ.α.)χρησιμοποιούν CNC για την κατασκευή των βασικών κομματιών/εξαρτημάτων.Από εκεί και ύστερα όμως τα φινιρίσματα/διακοσμήσεις γίνονται στο χέρι.Η συναρμολογήσεις επίσης.Και μιλάω για τα μοντέλλα παραγωγής.Αν μιλήσουμε για limited σειρές εκεί το ποσοστό της χειροποίητης εργασίας ανεβαίνει κατακόρυφα.
Μπορείς να κάνεις μία αναζήτηση στο utube γράφοντας how is made.... στις τελίτσες βάλε ονόματα εταιρειών και πραγματικά θα μείνεις άφωνος.
Από την άλλη αν ίσχυαν αυτά που υποστηρίζεις απόλυτα,τότε γιατί να μπεί στον κόπο/έξοδα/χρόνο κ.τ.λ. η Seiko μία από τις πρώτες εταιρείες που ασχολήθηκαν με τα Quarzt(και με τρομακτική επιτυχία άλλωστε)να εξελίξει τα Grand Seiko?
Όσο για την(αδιαμφισβίτητη)ακρίβεια των Quarzt δεν νομίζω ότι είναι απαραίτητη σε καθημερινό/πρακτικό επίπεδο,εκτός αν όλοι μας είμαστε αλητάρχες σε αθλήματα στίβου ή υπέυθυνοι συντονισμού τροχιάς στην NASA.
Το πιό απλό επιχείρημα για να σου το αποδείξω αυτό,είναι μία καθημερινή πράξη που κάνουμε όλοι μας.
Έστω ότι περιμένεις το μετρό και σε ρωτάει κάποιος τι ώρα είναι.Το ρολόι σου δείχνει 13:53.Του απαντάς είναι 13:53 ή απλά δύο παρά πέντε(ή παρά δέκα ότι σου έρθει πιό βολικό)?
Έχω μηχανικό ρολόι κουρδιστό των αρχών του '40(από "βασιλική" οικογένεια μάλιστα)που η χρονομετρία του είναι έως και +2 λεπτά την ημέρα.
Σε πληροφορώ δεν με νοιάζει καθόλου αν απαντήσω λάθος κατά δύο λεπτά στον τύπο στο μετρό,γιατί δεν με ακούει μάλλον έτσι κι'αλλιώς γιατί χαζεύει το ρολόι :D
Όπως αναφέρθηκε και πρίν,το τέλειο είναι βαρετό και στην προκειμένη περίπτωση το quartz ρολόι έχει πιό υψηλά όρια από τους ίδιους τους χρήστες του.
Η καρδία μου πότε-πότε παθαίνει και καμιά αριθμία(μπορεί να σταματάει και για κλάσματα?)όπως όλων μας.
Έτσι λοιπόν θέλω να δουλεύει και η καρδιά του ρολογιού μου.
Όπως και η δική μου....

καλα θα ηταν να ειναι ετσι. αλλα....μην ειμαστε ευκολοπιστοι. υπαρχει ποτε πιθανοτητα στην εποχη μας μια εταιρια να μην κανει διαφημιση? για θυμισου ακραιες και παραπλανητικες διαφημισεις καθε ειδους που μας πλασαρουν καθημερινα. ειναι λογικο να βρισκεις βιντεο για ρολογια της εταιριας που να δειχνουν 100 ατομα να το χαιδευουν και αλλα 100 να το συνθετουν με ασπρα γαντια και ομορφες στολες ;D αυτο λεγεται ΜΑΡΚΕΤΙΝΓΚ και ακριβως αυτο ειναι που θελουν να σου περασουν ωστε εσυ να δωσεις τα χρηματα σου και να το αγοραζεις πιστευωντας οτι και παλι λιγα ειναι για τετοιο χειροποιητο μηχανημα. η αληθεια βρισκεται πισω απο τις κλειστες πορτες που δεν θα δεις ποτε ;) η διαδικασιες ειμαι σχεδον σιγουρος οτι ειναι οσο ποιο αυτοματοποιημενες γινεται. το βιντεο με τα κινεζακια που συνθετουν το ειδες?
ουτε νασα ουτε τιποτα. απλα η casio και ο  γιαπωνεζος εχει πιασει το νοημα. τι θελει ο νοημον κοσμος απο ενα ρολοι? θελει να ειναι φτηνο αξιοπιστο να αντεχει στα χτυπηματα γιατι ρολοι ειναι στο χερι μας ζει και το ποιο σημαντικο να λει την ωρα σωστα σε οποιο μερος του κοσμο και να εισαι χωρις να χρειστει να το ρυθμισεις πρακτικα ΠΟΤΕ. δηλαδη κανει αυτο που πρεπει χωρις να θελει νταντα!  ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 12, 2011, 01:54:11 μμ από Alexandros_Kall »

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #832 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:05:44 μμ »
Τα θετικά που έχει ένα quartz, είναι η ακρίβεια και το ότι είναι φθηνότερο του μηχανικού.

Το μηχανικό όμως έχει πολύ περισσότερα θετικά απο ένα quartz ρολόι. Δεν είναι μόνο το γεγονός ότι η συναρμολόγηση γίνεται στο χέρι. Έχει μεταπωλητική αξία, πράγμα που δεν έχει το quartz. Έχει μηχανή με πολλά εξαρτήματα και όχι απλά έναν μηχανισμό που κατασκευάζεται απο ένα ρομπότ και τέλος. Έχει μεγαλύτερη αντοχή στο χρόνο και αν του κάνεις τα service του κανονικά, η μηχανή δε θα πάθει απολύτως τίποτα. Το μηχανικό ρολόι
επίσης θέλει μεγάλη προσοχή στη συναρμολόγηση και εκτός αυτού, απαιτούνται γνώσεις που πρέπει να έχει ένας watchmaker ή τεχνίτης. Όπως είχε πεί και ο watchmaker της Jaeger LeCoultre όταν είχε έρθει στο Athina Fair 2010 για να κάνει τα σεμιναριακά μαθήματα: Ένας watchmaker πρέπει να έχει: Μάτι, χέρι και πάθος.
Το μηχανικό ρολόι εκτός απο ένα πολυτελές αξεσουάρ, είναι επιστήμη και τέχνη!



και το ρολοι σου ρομποτ το εχει φιαξει και μαλιστα μεγαλης ακριβειας. to ...ρομποτακι λεγεται CNC και ειναι κατι τετοιο
<object codebase="http://download.macromedia.com/pub/shockwave/cabs/flash/swflash.cab#version=8,0,0,0" type="application/x-shockwave-flash" data="http://www.youtube.com/v/8lPdE3yFZn8" width="425px" height="350px"><param name="movie" value="http://www.youtube.com/v/8lPdE3yFZn8" /><param name="wmode" value="transparent" /><param name="allowScriptAccess" value="never" /><param name="pluginspage" value="http://www.macromedia.com/go/getflashplayer"></object>
επιμενουμε με τα χειροποιητα η να βρω και αλλα? ;D

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #833 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:07:43 μμ »
Αγαπητέ Αλέξανδρε,

έχω ξαναπεί ακριβώς το ίδιο αλλά είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται επανάληψη.
Από έρευνες έχει αποδειχτεί ότι ο μέσος δείκτης ευφυίας των πλούσιων ανθρώπων του πλανήτη είναι 20% μεγαλύτερος του μέσου όρου όλων.
Τα ακριβά αριστουργήματα (κατά τη γνώμη μου) απευθύνονται σχεδόν αποκλειστικά (από οικονομικής τουλάχιστον άποψης) σε σχετικά ευκατάστατους ανθρώπους, τα δε ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ σε ΛΙΓΟΥΣ.
Άρα μάλλον υπάρχει η αντιστοιχία προσφοράς και ζήτησης ώστε να διατηρούνται εκεί οι τιμές.
ΜΗΠΩΣ λοιπόν "ο νοήμον κοσμος" όπως λες παραπάνω
...ο νοημον κοσμος...
δείχνει τις επιλογές του με την αγορά των συγκεκριμένων αντικειμένων?

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ
Επειδή πιθανόν να σκεφτείς διάφορα η δουλειά μου σχετίζεται απόλυτα με την τεχνολογία μιας και είμαι Επιστήμων Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, οπότε κατανοώ πλήρως το σκεπτικό σου ... απλά δεν το συμμερίζομαι!
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος Harry 22

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 289
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #834 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:12:07 μμ »
Αν και δεν είναι του χαρακτήρα μου να περιαυτολογώ,δυστυχώς σε κάποιες περιστάσεις δεν μπορώ να το αποφύγω.
Έτσι λοιπόν να σου πώ πολύ σύντομα ότι έχω επισκεφθεί τρείς από τις μεγαλύτερες εταιρείες(εννοώ σε ιστορικότητα και όχι σε μονάδες παραγώμενων προιόντων)για ξενάγηση(αφού κατούρησα κατουρημένες ποδίες πρώτα και περνώντας από χίλιες δυό πιστοποιήσεις/συστάσεις και τα σχετικά,χρωστώντας υποχρέωση σε πολλούς ανθρώπους),μόνο και μόνο για να έχω αυτήν την εμπειρία.
Σε πληροφορώ ότι αυτά που βλέπουμε στα video φαντάζουν αστεία μπροστά σ'αυτά που βλέπει κανείς σε real time και όχι μονταρισμένα πλάνα.
Ειδικά στην μία από τις τρείς εταιρείες η ξενάγηση ήταν ολοκληρωτική χωρίς "παραβάν" κρυφά δωμάτια κ.τ.λ.
Στην ίδια εταιρεία,εξομολογήθηκα στον ίδιο τον ιδιοκτήτη(!!!)ότι παρ'ότι εκτιμώ βαθύτατα τα δημιουργηματά του(γιατί για τέτοια μιλάμε και όχι για "πρεσσαριστά" "καλουπωτά" προιόντα),δεν συνάδουν με την αισθητική μου και μάλλον δεν θα αγόραζα κάποιο.
Αντί λοιπόν να θιχθεί(όπως ίσως θα περίμενε κανείς)μου χάρισε ένα κατάλογό της εταιρείας του,αφού τον υπόγραψε πρώτα,και μου είπε:"Μα δεν θέλω να αγοράσεις ένα από τα ρολόγια μου.Θέλω να τα έχεις όλα και να τα βλέπεις κάθε μέρα!!"
Μιλάμε λοιπόν για ήθος για αγάπη και έρωτα με αυτό που κάνουν.Τα "κινεζάκια" που αναφέρεις είναι απλά "γρανάζια" μίας μεγάλης μηχανής που το μόνο που κάνουν είναι να βιδώνουν και να ξεβιδώνουν.Ενδεχομένως να μην ξέρουν κάν τι είναι αυτό που φτιάχνουν(με την ακαδημαική έννοια).
Αυτό είναι μάλλον που δεν μπορείς να ενστερνισθείς και να βιώσεις.
Αυτά τα μεταλλικά πράγματα που φοράμε στα χέρια μας και εμπερικλείουν την ανθρώπινη διάνοια,την δαιμονική φαντασία,την ανυπέρβλητη τελειοθηρία και την αγάπη του ανθρώπου στις δυνάμεις του σύμπαντος,απλά τυχαίνει να λένε και την ώρα.
Ε!,αν δεν την λένε και τόσο καλά χάνοντας κάποια δευτερόλεπτα,εμένα μου αρκεί που με καλύπτουν στα υπόλοιπα.
Μα καλά ακόμα μετά από όσα διάβασες,πιστεύεις ότι "εμείς"(εννοώντας εμάς τους "κολλημένους" με τα μηχανικά ρολόγια)μας νοιάζει και τόσο η ακρίβεια του δευτερολέπτου?

Αποσυνδεδεμένος argo98

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3849
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #835 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:13:18 μμ »
Αλεξανδρε θεωρω οτι κανεις το λαθος να αναιρεις την αξια ενος καλου ρολογιου συγχεοντας τη με τη βλακεια του νεοπλουτου νεοελληνα που τρεχει και αγοραζει κατι μονο και μονο για να δειχτει.Και αυτο για εμενα ηταν πολυ χαρακτηριστικο οταν πριν απο λιγα χρονια στα 10 καλα ρολογια που εβλεπες τα 7 ηταν rolex τα 2 omega(που σε εμενα φωναζαν θα ηθελα να ειμαι rolex αλλα δεν ειχα τα λεφτα )και ενα απο αλλη εταιρια...Δεν αναιρω με αυτο τη αξια αυτων των εταιριων απλως πιστευω πως λεει κατι που συμφωνει με καποια απο αυτα που λες εσυ (συγγνωμη αν κανω λαθος)Οπως σχετικα με τη διαφημηση αποδειξη τα ποσα u-boat πουληθηκαν στην ελλαδα επειδη ειδαν καποιοι να τα φοραει ο stallone....και επειδη πιστευαν πως επειδη ειναι μεγαλυτερα απο τα panerai ειναι και καλυτερα .Το οτι φοραει ο ψιλικατζης της γειτονιας μου rolex και ο περιπτερας δεν μειωνει την αξια τους ομως.....Μπορει να βγηκα και λιγο off topic???

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #836 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 02:37:33 μμ »
Αγαπητέ Αλέξανδρε,

έχω ξαναπεί ακριβώς το ίδιο αλλά είμαι σίγουρος ότι χρειάζεται επανάληψη.
Από έρευνες έχει αποδειχτεί ότι ο μέσος δείκτης ευφυίας των πλούσιων ανθρώπων του πλανήτη είναι 20% μεγαλύτερος του μέσου όρου όλων.
Τα ακριβά αριστουργήματα (κατά τη γνώμη μου) απευθύνονται σχεδόν αποκλειστικά (από οικονομικής τουλάχιστον άποψης) σε σχετικά ευκατάστατους ανθρώπους, τα δε ΠΟΛΥ ΑΚΡΙΒΑ σε ΛΙΓΟΥΣ.
Άρα μάλλον υπάρχει η αντιστοιχία προσφοράς και ζήτησης ώστε να διατηρούνται εκεί οι τιμές.
ΜΗΠΩΣ λοιπόν "ο νοήμον κοσμος" όπως λες παραπάνωδείχνει τις επιλογές του με την αγορά των συγκεκριμένων αντικειμένων?

Φιλικά
Νίκος

ΥΓ
Επειδή πιθανόν να σκεφτείς διάφορα η δουλειά μου σχετίζεται απόλυτα με την τεχνολογία μιας και είμαι Επιστήμων Υπολογιστών του Πανεπιστημίου Κρήτης, οπότε κατανοώ πλήρως το σκεπτικό σου ... απλά δεν το συμμερίζομαι!

τι σχεση εχουν οι πλουσιοι με το αν εναι χειροποιητα η οχι τα μηχανικα? δεν αγοραζουν ακριβα επειδη ειναι εξυπνοι απλα επειδη τα εχουν και επειδη ετσι επιβαλλεται στον κυκλο τους. πως θα πανε στην δεξιωση με protrek? τι θα πει ο κοσμος?? :D :D
ετσι λειτουργει ο κοσμος και ολοι  το γνωριζουν. ειναι η ματαιοδοξια. εγω σκεφτομαι αλλιως και να τα ειχα δεν θα επερνα ρολοι χρυσο με διαμαντια το θεωρω κιτς ενα ρολοι να εχει διαμαντια! (ρολεξ) σιγα μην το παρω και με περλες να το κρεμασω στο λαιμο. ετσι λοιπον καποιοι αντι για μια καλη πρακτικη και αυχρηστη τσαντα των 100 ευρω προτιμουν το κολωνακι και την prada των 5000 ευρω γιατι η prada ειναι τεχνη ειναι κοσμημαειναι θαυμα ειναι το μυαλο τους το κλουβιο....

Αποσυνδεδεμένος PanosI

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 18190
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #837 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:05:30 μμ »
[off topic mode on]






[off topic mode off]

Alexandros_Kall

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #838 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:20:55 μμ »
Αλεξανδρε θεωρω οτι κανεις το λαθος να αναιρεις την αξια ενος καλου ρολογιου συγχεοντας τη με τη βλακεια του νεοπλουτου νεοελληνα που τρεχει και αγοραζει κατι μονο και μονο για να δειχτει.Και αυτο για εμενα ηταν πολυ χαρακτηριστικο οταν πριν απο λιγα χρονια στα 10 καλα ρολογια που εβλεπες τα 7 ηταν rolex τα 2 omega(που σε εμενα φωναζαν θα ηθελα να ειμαι rolex αλλα δεν ειχα τα λεφτα )και ενα απο αλλη εταιρια...Δεν αναιρω με αυτο τη αξια αυτων των εταιριων απλως πιστευω πως λεει κατι που συμφωνει με καποια απο αυτα που λες εσυ (συγγνωμη αν κανω λαθος)Οπως σχετικα με τη διαφημηση αποδειξη τα ποσα u-boat πουληθηκαν στην ελλαδα επειδη ειδαν καποιοι να τα φοραει ο stallone....και επειδη πιστευαν πως επειδη ειναι μεγαλυτερα απο τα panerai ειναι και καλυτερα .Το οτι φοραει ο ψιλικατζης της γειτονιας μου rolex και ο περιπτερας δεν μειωνει την αξια τους ομως.....Μπορει να βγηκα και λιγο off topic???

το μονο που δεν ειπα ειναι οτι δεν ειναι καλα. με την τεχνολογια και γνωση που υπαρχει τα περισοτερα ρολογια ειναι πολυ καλα κατασκευασμενα και αξιολογα. εχω κατσει ωρες σε βιντεο παρατηρωντας τα turbillon και την κατασκευαστικη τους λεπτομερεια.
ομως η νοοτροπια καποιων να επιμενουν οτι εχω μηχανικο ειναι χειροποιητο και τα quartz ειναι ρομποτακια ειναι εκτος πργματικοτητας. τα μηχανικα (τα περισοτερα) ΔΕΝ εναι χειροποιητα! χειροποιητα ειναι αυτα που εχουν κατασκευαστει εξολοκληρου στο ΧΕΡΙ και μονο ετσι. οποτε οσοι μου επιτεθηκατε ειρωνικα κατεβειτε απο τα συννεφα και αντιμετωπιστε ρεαλιστικα την πραγματικοτητα οτι το ΡΟΜΠΟΤ που φιαχνει ενα casio εχει ενα αδερφακι ρομποτ με αλλη διαταξη που φιαχνει το μηχανικο σας ;)

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 196
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #839 στις: Σεπτέμβριος 12, 2011, 03:30:52 μμ »
Δεν εχετε κΑταλαβει οτι ο τυπος νο
Μιζει οτι μας δουλευει; Και οτι δεν αισθανεται απολυτως τιποτα απο αυτα που αγαπαμε εμεις, απλα περναει την ωρα του σε ενα φορουμ φιλων ρολογιων νομιζοντας οτι παιζει μαζι μας;