Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home/mywatch/public_html/Sources/Load.php(183) : runtime-created function on line 3
Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;

Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
136 (49.1%)
quartz
35 (12.6%)
και τα δυο
106 (38.3%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 272

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 194308 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

• 38mm case
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #780 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 10:55:38 πμ »
ρομποτακια τα quartz? το ατομικο ρολοι τι ειναι τοτε διαστημοπλοιο?
[url]http://www.casio-intl.com/wat/watch_detail/?m=PRG-510-1&n=1320[/url]

τα ρολογια ξεκινησαν μηχανικα και η εξελιξη ηταν τα ηλεκτρονικα.
οπως οι υπολογιστες ξεκινησαν με καρτες τρυπητες(σαν αργαλιος!) και ελατηρια και εγιναν ηλεκτρονικα υπερμηχανηματα που μπαινουν σε καθε σπιτι ποια.. ποιος θα ηθελε να γραφει ακομα σε γραφομηχανη η να κουρδιζει το αρχαιο μηχανικο αναξιοπιστο ξυπνητηρι του με το εκνευριστικο τακ τουκ διπλα στο κρεββατι του? >:(
προσωπικα η χρηση ενος casio rc με εντυπωσιαζει. ξερω οτι εγω πχ κοιμαμαι και αυτο καθε 24ωρο θα φροντισει να πιασει σημα απο γερμανια και να ρυθμιστει με ακριβεια δευτερολεπτου. ετσι παντα θα εχω ακριβη ωρα κατι για το οποιο και απαιτω να εχω απο ενα ρολοι(αυτη ειναι η δουλεια του αλλωστε). δεν θα τρεμω μην το χτυπησω γιατι ειναι αντοχης σε κραδασμους χωρις τον φοβο μην σκορπισει...κτλ ο μηχανισμος στο πρωτο χτυπημα. θα φροντισει μονο του να καλιμπραρει τα χερια ωστε να χτυπανε ακριβεστατα στα  σημεια και σαν ηλιακο θα το χρησιμοποιω χωρις ενδοιασμους για την μπαταρια του για πολλα χρονια.
η ηλεκτρονικη τεχνολογια ειναι το μεγαλυτερο θαυμα της εποχης μας και ξεκιναει απο ενα ρολοι μεχρι τον αεροσακο η οτι αλλο σε ενα αμαξι για να σου σωσει την ζωη η την μικροχειρουργικη και τις τεχνητες καρδιες και χιλια 2 αλλα. κοροιδευοντας ενα τεχνολογικο ρολοι ακυρωνεις μεχρι και το...ρομποτακι στο νοσοκομειο που θα πας και θα αναλυσει το αιμα σου.

Κάθε άποψη είανι θεμιτή και σεβαστή. Θεωρώ όμως πως το να συγκρίνεις συσκευές με ΜΟΝΑΧΑ πρακτική εφαρμογή (αερόσακος, τεχνητές καρδίες κλπ...) με αντικείμενα που έχουν και άλλες διαστάσεις (αισθητική, συναισθηματική κλπ.) είναι άτοπο.

Γιατί λοιπόν να έχω σπίτι μου χειροποίητα βάζα, χαλιά κλπ. ενώ μπορώ να έχω στο 1/100 της τιμής τους βιομηχανικά; Τα έχω γιατί ''μου αρέσουν'' και γιατί σε όλα τα πράγματα δεν μπορούμε να βλε΄πουμε μονο την πρακτική διάσταση.
Αν βέβαια το ρολόι για σένα είναι μονο μέσο για να βλέπεις την ώρα και τίποτα άλλο τότε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες.

Αποσυνδεδεμένος poseidon88

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #781 στις: Σεπτέμβριος 10, 2011, 12:17:10 μμ »
Γιατί λοιπόν να έχω σπίτι μου χειροποίητα βάζα, χαλιά κλπ. ενώ μπορώ να έχω στο 1/100 της τιμής τους βιομηχανικά; Τα έχω γιατί ''μου αρέσουν'' και γιατί σε όλα τα πράγματα δεν μπορούμε να βλε΄πουμε μονο την πρακτική διάσταση.

Νομίζω τα λέει όλα αυτό.

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #782 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:15:54 πμ »

Κάθε άποψη είανι θεμιτή και σεβαστή. Θεωρώ όμως πως το να συγκρίνεις συσκευές με ΜΟΝΑΧΑ πρακτική εφαρμογή (αερόσακος, τεχνητές καρδίες κλπ...) με αντικείμενα που έχουν και άλλες διαστάσεις (αισθητική, συναισθηματική κλπ.) είναι άτοπο.

Αν βέβαια το ρολόι για σένα είναι μονο μέσο για να βλέπεις την ώρα και τίποτα άλλο τότε καταλαβαίνω απόλυτα αυτό που λες.

ενα ρολοι εχει αισθητικη ασχετα αν περιεχει ηλεκτρονικα η μηχανικα μερη! τα συγχρονα quartz ειναι τα ρολογια που δινουν και τα 2 στην εποχη μας. ακριβεια ΑΞΙΟΠΙΣΤΙΑ και αισθητικη για ολα τα γουστα.
ενα βιομηχανικο βαζο και χαλι μπορει να εχει πολλαπλασια καλυτερη αισθητικη απο ενα χειροποιητο και το αντιστροφο. δηλαδη οποιο χαλι δεν ειναι χειροποιητο ειναι ασχημο η αχρηστο? τι λεμε τωρα? παραδειγμα οταν εψαχνα για χαλι ειδα απο ολα. απο 400 μεχρι χιλιαδες ευρω. ενα καλο φθηνο μαλλινο ηταν η καλυτερη επιλογη γιατι και το ευχαριστιεμαι και ζεστο ειναι και δεν ειμαι της φασης πηρα ακριβο μεταξωτο και το εχω περασει πλαστικο μην λερωσει η οταν μπαινει ενας ανθρωπος να φοβαμαι μην το χαλασει κανα τακουνι. αυτα ειναι αηδιες. ;D

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #783 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 05:23:57 πμ »
Εμένα επαναλαμβάνω μου αρέσουν εξίσου και τα quartz... Και στο κάτω κάτω ένα ρολόι πρέπει πάνω από όλα να κάνει σωστά και με ακρίβεια αυτό που δημιουργήθηκε για να κάνει... να δείχνει δηλαδή σωστά και με ακρίβεια την ώρα, είτε το φοράς είτε όχι... άλλωστε αν ανοίξεις ένα λεξικό θα δεις ρολόι =συσκευή που δείχνει την ώρα. Φαντάζεσαι να έπαιρνες μια Φεραρι και να έπρεπε να την κουνάς κάθε δυο μέρες ή να πήγαινε με 80χλμ. Και για να σας προλάβω, το ξέρω ότι δεν είναι το ίδιο, δεν λέω ότι είναι... απλά κάθε συσκευή πρέπει πρώτιστος να κάνει σωστά αυτό που γεννήθηκε να κάνει... Το ξέρω ότι θα ακούσω πολλά τώρα αλλά δεν θέλω να μου σνομπάρετε τα quartzακια....
Στο κάτω κάτω προτιμώ ένα ρολόι ''κόσμημα'' παρά ένα ''κόσμημα'' ρολόι.... καλό απόγευμα σε όλους... :)

Σαν να το εγραψα εγω αυτο. Με καλυψες πληρως! ;D

Πολλα εμπορικα μυαλα βασιζονται στην ματαιοδοξια του καταναλωτη οποτε φιαχνουν υπερτιμημενα μικρα μηχανηματα και τα βαφτιζουν...τεχνολογικα θαυματα!!! για να τους αδιασουν την τσεπη με θαυμα.... ;D ;D ;D

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #784 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:01:48 πμ »
Ποτέ μου δεν κατάλαβα γιατί γράφουν σε αυτό το φόρουμ μερικοί που δεν μπορούν να διαχωρίσουν το θαύμα της κατασκευής και λειτουργίας ενός μηχανικού ρολογιού από τα gadgets και τα πηνία και τις συσκευές μέτρησης χοληστερίνης. Μήπως δεν υπάρχουν φόρουμ ιατρικά και τεχνολογικά? Γεμάτος ο τόπος!!!

ειναι λογικο να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι τοτε θα μπορουσες να δεις καθαρα οτι ενα ηλεκτρονικο ρολοι ειναι ενα θαυμα κατασκευης απο μονο του ακομα και αν κοστιζει 20 ευρω. μαλλον εσυ το θαυμα της κατασκευης το εκλαμβανεις ως κοστος κατασκευης κατι που ειναι και εντελως ασχετο! νομιζεις οτι ενα ρολοι με γραναζια ειναι θαυμα επειδη ειναι τοσο μκρο? ;D ;D ;D
τα ρολογια quartz και γενικως οτι εχει ηλεκτρονικη διαταξη οπως ο υπολογιστης σου που ομως βλεπω οτι χρησιμοποιεις(γιατι αραγε δεν αγοραζεις εναν με γραναζακια?) δουλευουν σε μοριακο επιπεδο. αυτο το μεγεθος σου λεει κατι για θαυμα? τα κυκλωματα τους διαχειριζονται τα μορια του ηλεκτρισμου για να εργαστει και αυτος ο ποταπος κρυσταλος quartz δονηται 100.000 φορες το δευτερολεπτο και ειναι ο κινητηρας του ρολογιου. μιλαμε για μοριακη τεχνολογια γιαυτο και λεγεται οτι η ηλεκτρονικη ειναι το θαυμα της εποχης μας κατι που εσυ αγνοεις παντελως και αναπολεις το 1300 που φιαχτηκε το πρωτο μηχανικο. μια ολοκληρη επιστημη και επανασταση που εχει εφαρμοστει μεχρι και στο ανθρωπινο σωμα την αναφερεις gadget  και μετητες ζαχαρου ;D ;D

τα μηχανικα πλεον σχεδιαζονται και κατασκευαζονται απο κατι σουπερ gadget η μηπως νομιζεις οτι το ρολοι που φορας χυθηκε σε καλουπι και εκατσε ο ρολογας να το συνθεσει? ναναι καλα τα ρομποτακια που τα κατασκευαζουν.
και τελος το θαυμα σου οταν χαλασει μηπως θα το ρυθμισουν με κατι πολυπλοκα ηλεκτρονικα μηχανηματακια?  ;) στεγανοποιηση πως? ας ξεκολησουμε καποιοι λοιπον το μυαλο μας απο τα θαυματα και ας συνειδητοποιησουμε οτι τα θαυματα ειναι γυρω μας αλλα εμεις το μονο που ξερουμε ειναι να λεμε κομπλεξικες εξυπναδες περι ιατρικων forum!

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #785 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:17:53 πμ »
εμενα που μου αρεσουν τα quartz ειναι κακο...? :-)
μ'αρεσει η ακριβεια τους και προτιμώ καθε 2-3 χρονια να αλλαζω μια μπαταρια και να του κανω και εναν ελενχο παρα να το κουρδιζω καθε μερα... Αλλωστε νομιζω οτι ηπαρχουν και αξιολογα quartz ρολογια οπως πχ, omega, breitling, tag, RW, tissot και αλλα... Κατανοω βεβαια οτι δεν θεωρουντε προτοκλασατες-πολυ ακριβες εταιριες αλλα εμενα μου αρεσουν!

αν ειχες ενα ηλιακο σαν το protrek που εχω παρει προσφατα θα ξεχασεις για πολλα χρονια οτι χρειαζεται μπαταρια. ;D

οσο για τις προτοκλασατες αστες για αυτους που θελουν να κανουν φιγουρα :P
μου θυμιζει μια περιπτωση προτοκλασατου οταν αγορασα ενα skoda octavia.... μου κανει καποιος μμμ σιγα skoda ειναι. αλλη φαση το audi που αγορασα... οταν μετα τον ενημερωσα οτι τα 2 αμαξια εχουν ιδια ηλεκτρονικα ιδιο πλαισιο ιδιο κινητηρα και σασμαν αλλα με εντελως αλλη τιμη και ονομα προβληματιστηκε ευχαριστα.... ;D ::)
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 06:25:49 πμ από Alexandros_Kall »

Αποσυνδεδεμένος kkostas

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #786 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 08:23:05 πμ »
Αλεξανδρε καλως ηρθες στο forum.
Βλεπω ηρθες ορεξατος για μανουρα και εριδα.
Οι περισσοτεροι απο μας εδω εχουμε και quartz.
Και τα αγαπαμε και τα εκτιμαμε για ολους τους λογους
που προανεφερες και στα δύσκολα αυτά φοράμε.
Δεν σου εθιξε κανεις το protrek σου και προσωπικα με βρισκεις συμφωνο στα
περι θαυματος των εταιρειων στο αδειασμα της τσεπης  ;D
Καθε αποψη ειναι σεβαστη αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι
σαν να μπαινεις σε ενα site κολλημενων με τις πένες και
να τους λες "τι πένες ρε φιλαρακια, ξεκολλήστε,
εδω εχουν εφευρεθεί τα στυλό bic, φτηνα,σκυλια και τιμια".
Ουτε εχεις ανακαλυψει την ατλαντιδα, ουτε εμεις την
υπερτατη αληθεια.
Απλα πες οτι βλεπουμε το θεμα πιο "ρομαντικα".
Ή ότι απλα είμαστε μαζόχες και μας αρεσουν τα "παραμυθακια" για να μας αδειαζουν την τσεπη.
Για να καταλαβεις πριν λιγο καιρο πουλησα ενα omega seamaster 300m quartz
(το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε quartz) για τους 3 παρακατω λογους:
1) Για να χρηματοδοτήσω νέα αγορά.
2) Γιατι μου φαινόταν οτι ηθελε οταν μεγαλωσει να γινει submariner  :D και κυρίως γιατί
3) Με εκνεύριζε αφάνταστα ο τρόπος που "πήδαγε" ο δείκτης απο δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο.
Για τους ίδιους λοιπόν λόγους πούλησα ακόμα ένα tissot quartz που είχα, 2 citizen ecodrive
και χαρισα σε ενα ανηψακι μου ενα casio g-shock με αναλογικες ενδειξεις.
Κρατησα μονο ενα g-shock dw-5600 γιατι μου αρεσει η ρετρο του εμφανιση (μου θυμιζει τα
παιδικα μου χρονια), για να το φοραω στην παραλια κλπ και για να ρυθμιζω τα ρολογια μου
οταν σταματανε ;D
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 11, 2011, 08:40:13 πμ από kkostas »

Αποσυνδεδεμένος VCFUN

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #787 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:08:10 πμ »

ειναι λογικο να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι τοτε θα μπορουσες να δεις καθαρα οτι ενα ηλεκτρονικο ρολοι ειναι ενα θαυμα κατασκευης απο μονο του ακομα και αν κοστιζει 20 ευρω. μαλλον εσυ το θαυμα της κατασκευης το εκλαμβανεις ως κοστος κατασκευης κατι που ειναι και εντελως ασχετο! νομιζεις οτι ενα ρολοι με γραναζια ειναι θαυμα επειδη ειναι τοσο μκρο?   
τα ρολογια quartz και γενικως οτι εχει ηλεκτρονικη διαταξη οπως ο υπολογιστης σου που ομως βλεπω οτι χρησιμοποιεις(γιατι αραγε δεν αγοραζεις εναν με γραναζακια?) δουλευουν σε μοριακο επιπεδο. αυτο το μεγεθος σου λεει κατι για θαυμα? τα κυκλωματα τους διαχειριζονται τα μορια του ηλεκτρισμου για να εργαστει και αυτος ο ποταπος κρυσταλος quartz δονηται 100.000 φορες το δευτερολεπτο και ειναι ο κινητηρας του ρολογιου. μιλαμε για μοριακη τεχνολογια γιαυτο και λεγεται οτι η ηλεκτρονικη ειναι το θαυμα της εποχης μας κατι που εσυ αγνοεις παντελως και αναπολεις το 1300 που φιαχτηκε το πρωτο μηχανικο. μια ολοκληρη επιστημη και επανασταση που εχει εφαρμοστει μεχρι και στο ανθρωπινο σωμα την αναφερεις gadget  και μετητες ζαχαρου 

Εισαι πολύ αστείος(ωρολογιακά βεβαια) με τα επιχειρήματα που παραθέτεις για να μας αποδείξεις τι? Οτι τα quartz ρολόγια εχουν προστιθέμενη αξία κατασκευής ενω τα μηχανικά είναι παρωχημένα Ημαρτον ρε φίλε, έχεις πολύ πλάκα μα την Παναγία !!!!

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #788 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:15:52 πμ »
παραδειγμα οταν εψαχνα για χαλι ειδα απο ολα. απο 400 μεχρι χιλιαδες ευρω. ενα καλο φθηνο μαλλινο ηταν η καλυτερη επιλογη γιατι και το ευχαριστιεμαι και ζεστο ειναι και δεν ειμαι της φασης πηρα ακριβο μεταξωτο και το εχω περασει πλαστικο μην λερωσει η οταν μπαινει ενας ανθρωπος να φοβαμαι μην το χαλασει κανα τακουνι. αυτα ειναι αηδιες. ;D

Πάλι θέτεις το ζήτημα σε παρκτική βαση...
Επίσης δέξου ότι για κάποιους από εμάς το να βλεπουμε την ομαλή περιστοφή του δείκτη των δευτερολέπτων ή να βλέπουμε το Open Back του El Primero κ.α. έχουν αξία συναισθηματική και ανεκτίμητη τέτοια που κανένα quartz δεν θα υποκαταστήσει. (Αναφέρω πως τα μηχανικά ρολόγια συναρμολογούνται στο χέρι ως επί το πλείστον, επειδή υποστήριξεες το αντίθετο)  
Κανένας δεν μειώνει τη συμβολή των πάσις φύσεως ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών συσκευών. Σκέψου όμως τον παράγοντα ''κύκλος ζωής προϊόντος''. Σύγκρινέ μου λοιπόν τον κύκλο ζωής ενός quartz (αναρωτιέμαι αν ποτε θα το έδινες στα εγγόνια σου ως αντικείμενο αξίας...) με ένα μηχανικό. Όπως επίσης σύγκρινέ μου τη διάρκεια ζωής των αυτοκινήτων πριν γεμίσουν με τα 10.000 ηλεκτρονικά καλούδια έκαστο με τα σημερινά...    
Όσο για την ατυχή σύγκριση των 2 αυτοκινήτων του Group η στάση σου είναι η τυπική στάση κάποιου που θεωρεί την επιλογή του ''κορυφαία'' στηριζόμενος σε ημιμαθείς προσεγγίσεις.
Καθώς στα αυτοκίνητα εκτός από τα μηχανικά μέρη ( οι κινητήρες του Group είναι ελαφρά τροποποιημένοι χρησιμοποιώντας την ίδια βάση) σημαντικό ρόλο παίζουν η ποιότητα κατασκευής, συναρμολόγισης κ.α. ( και εγώ θεωρώ εξαιρετική αγορά το skoda και υπετιμημένο το audi, παρόλα αυτά δεν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο σακούλι πέραν της σκοπιάς του value for money)

Τέλος αναφέρω πως εποχή μας είναι η εποχή των ηλεκτρονικών μέσων- συσκευών άλλα το ιστορικό υπόβαθρο που μας έφερε εδώ είναι σημαντικό και οφείλουμε αν μη τι άλλο να το σεβόμαστε!

Είναι ειλικρινά όμως άσχημο να μπαίνεις σε ένα φόρουμ και τα 6 πρώτα ποστς σου να είναι επιθετικού χαρακτήρα απέναντι σε κάποιους που αγαπάνε αυτά τα ρολόγια και ασχολούνται με αυτά χρόνια. Ναι στη συζήτηση, Ναι σε κάθε άποψη αλλά είναι κρίμα να μπαίνουμε σε ένα φόρουμ απλά για να προκαλέσουμε... ;)

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #789 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:21:32 πμ »
Αλεξανδρε καλως ηρθες στο forum.
Βλεπω ηρθες ορεξατος για μανουρα και εριδα.
Οι περισσοτεροι απο μας εδω εχουμε και quartz.
Και τα αγαπαμε και τα εκτιμαμε για ολους τους λογους
που προανεφερες και στα δύσκολα αυτά φοράμε.
Δεν σου εθιξε κανεις το protrek σου και προσωπικα με βρισκεις συμφωνο στα
περι θαυματος των εταιρειων στο αδειασμα της τσεπης  ;D
Καθε αποψη ειναι σεβαστη αλλα πρεπει να καταλαβεις οτι ειναι
σαν να μπαινεις σε ενα site κολλημενων με τις πένες και
να τους λες "τι πένες ρε φιλαρακια, ξεκολλήστε,
εδω εχουν εφευρεθεί τα στυλό bic, φτηνα,σκυλια και τιμια".
Ουτε εχεις ανακαλυψει την ατλαντιδα, ουτε εμεις την
υπερτατη αληθεια.
Απλα πες οτι βλεπουμε το θεμα πιο "ρομαντικα".
Ή ότι απλα είμαστε μαζόχες και μας αρεσουν τα "παραμυθακια" για να μας αδειαζουν την τσεπη.
Για να καταλαβεις πριν λιγο καιρο πουλησα ενα omega seamaster 300m quartz
(το οποιο κατα την γνωμη μου ειναι οτι καλυτερο υπαρχει σε quartz) για τους 3 παρακατω λογους:
1) Για να χρηματοδοτήσω νέα αγορά.
2) Γιατι μου φαινόταν οτι ηθελε οταν μεγαλωσει να γινει submariner  :D και κυρίως γιατί
3) Με εκνεύριζε αφάνταστα ο τρόπος που "πήδαγε" ο δείκτης απο δευτερόλεπτο σε δευτερόλεπτο.
Για τους ίδιους λοιπόν λόγους πούλησα ακόμα ένα tissot quartz που είχα, 2 citizen ecodrive
και χαρισα σε ενα ανηψακι μου ενα casio g-shock με αναλογικες ενδειξεις.
Κρατησα μονο ενα g-shock dw-5600 γιατι μου αρεσει η ρετρο του εμφανιση (μου θυμιζει τα
παιδικα μου χρονια), για να το φοραω στην παραλια κλπ και για να ρυθμιζω τα ρολογια μου
οταν σταματανε ;D

παντα ειχα εχω και θα εχω κατι που διαπιστωνω στην καθημερινοτητα οτι λειπει απο πολλους. το θαρος και την διαθεση να εκφραζω παντα την αποψη μου οπως ακριβως ειναι χωρις γλυψιματα χαιδεματα και χωρις να φοβαμαι τι αντιδρασεις η διαφωνιες θα δημιουργησω για τον λογο οτι κανενας διαφωνουντας δεν θα μου κοψει κανεναν μισθο ;) αλλα ουτε και θα μου απαγορεψει να καταθετω αυτο που εγω σκεφτομαι και πιστευω οτι θελω να γραψω. ;D

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #790 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:29:04 πμ »
παντα ειχα εχω και θα εχω κατι που διαπιστωνω στην καθημερινοτητα οτι λειπει απο πολλους. το θαρος και την διαθεση να εκφραζω παντα την αποψη μου οπως ακριβως ειναι χωρις γλυψιματα χαιδεματα και χωρις να φοβαμαι τι αντιδρασεις η διαφωνιες θα δημιουργησω για τον λογο οτι κανενας διαφωνουντας δεν θα μου κοψει κανεναν μισθο ;) αλλα ουτε και θα μου απαγορεψει να καταθετω αυτο που εγω σκεφτομαι και πιστευω οτι θελω να γραψω. ;D

Η ευθύτητα και αμεσότητα είναι απόλυτα θεμιτές, όταν συνοδεύονται απο τη στοιχειώδη ευγένεια (ευγένια δεν σημαίνει γλύψιμο...). Είναι λοιπόν άσχημα να μπαίνω σε μια κοινότητα και το ΠΡΩΤΟ πράγμα που κάνω προτού καν συστηθώ είναι να εκφράζω την αντίθεσή μου σε αυτό που αγαπάνε και αποτελεί τον κοινό τους παρονομαστή. ;)

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #791 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:43:40 πμ »
Πάλι θέτεις το ζήτημα σε παρκτική βαση...
Επίσης δέξου ότι για κάποιους από εμάς το να βλεπουμε την ομαλή περιστοφή του δείκτη των δευτερολέπτων ή να βλέπουμε το Open Back του El Primero κ.α. έχουν αξία συναισθηματική και ανεκτίμητη τέτοια που κανένα quartz δεν θα υποκαταστήσει. (Αναφέρω πως τα μηχανικά ρολόγια συναρμολογούνται στο χέρι ως επί το πλείστον, επειδή υποστήριξεες το αντίθετο)  
Κανένας δεν μειώνει τη συμβολή των πάσις φύσεως ηλεκτρικών-ηλεκτρονικών συσκευών. Σκέψου όμως τον παράγοντα ''κύκλος ζωής προϊόντος''. Σύγκρινέ μου λοιπόν τον κύκλο ζωής ενός quartz (αναρωτιέμαι αν ποτε θα το έδινες στα εγγόνια σου ως αντικείμενο αξίας...) με ένα μηχανικό. Όπως επίσης σύγκρινέ μου τη διάρκεια ζωής των αυτοκινήτων πριν γεμίσουν με τα 10.000 ηλεκτρονικά καλούδια έκαστο με τα σημερινά...    
Όσο για την ατυχή σύγκριση των 2 αυτοκινήτων του Group η στάση σου είναι η τυπική στάση κάποιου που θεωρεί την επιλογή του ''κορυφαία'' στηριζόμενος σε ημιμαθείς προσεγγίσεις.
Καθώς στα αυτοκίνητα εκτός από τα μηχανικά μέρη ( οι κινητήρες του Group είναι ελαφρά τροποποιημένοι χρησιμοποιώντας την ίδια βάση) σημαντικό ρόλο παίζουν η ποιότητα κατασκευής, συναρμολόγισης κ.α. ( και εγώ θεωρώ εξαιρετική αγορά το skoda και υπετιμημένο το audi, παρόλα αυτά δεν μπορώ να τα βάλω στο ίδιο σακούλι πέραν της σκοπιάς του value for money)

Τέλος αναφέρω πως εποχή μας είναι η εποχή των ηλεκτρονικών μέσων- συσκευών άλλα το ιστορικό υπόβαθρο που μας έφερε εδώ είναι σημαντικό και οφείλουμε αν μη τι άλλο να το σεβόμαστε!

Είναι ειλικρινά όμως άσχημο να μπαίνεις σε ένα φόρουμ και τα 6 πρώτα ποστς σου να είναι επιθετικού χαρακτήρα απέναντι σε κάποιους που αγαπάνε αυτά τα ρολόγια και ασχολούνται με αυτά χρόνια. Ναι στη συζήτηση, Ναι σε κάθε άποψη αλλά είναι κρίμα να μπαίνουμε σε ένα φόρουμ απλά για να προκαλέσουμε... ;)

εννοειται οτι τα νεα αμαξια ειναι σαφως καλυτερα σε ολα. ασφαλεια ανεση επιδοσεις οικονομια. αν νομιζεις οτι εισαι καλυτερα με παλιο επειδη δεν χαλαει ευκολα δοκιμασε να τρακαρουμε για δεις το αποτελεσμα ;D αν ξερεις τι να αγορασεις σου δουλευει ακομα και με 800.000χλμ με βασικη συντηρηση οπως το τογιοτα που ειχα καποτε.
την ατυχη συγκριση που την βρισκεις? λες να μην ειναι τροποποιημενα αφου ειναι διαφορετικα αμαξωματα? εσυ στηριζεσε σε ημιμαθεια γιατι δεν εχεις ασχοληθει με το group οταν μαθεις τι φιαχνουν και πως θα καταλαβεις.
τελος μπηκα σε ενα φορουμ για να γραψω αυτα που γνωριζω και οχι να χαιδεψω κανεναν. δεν ημουν και δεν θα γινω ποτε καποιος που θα του την λενε και δεν θα απανταει επειδη εχει 6 μηνυματα. μου θυμιζει τα κομπλεξικα  περι διαχωρισμου του στρατου εισαι νεος παλιος κτλ.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #792 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:45:47 πμ »

Ελπίζω με τα γραφόμενα σου να μην υπονοείς ότι εδώ είμαστε έμμισθοι ή εντεταλμένοι  ???
Μαγκιά σου να καταθέτεις την γνώμη σου όπως ακριβώς είναι και μακάρι να μην το τήρεις μόνο διαδικτυακά  ;)
καλό θα ήταν όμως να μάθεις να το κάνεις χωρίς να πικάρεις ανευ λόγου τον συνομιλητή σου και να σέβεσαι και τον αντίλογο.

Αποσυνδεδεμένος PanosI

• Tourbillion
    • Προφίλ
« Απάντηση #793 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:46:17 πμ »
αν ειχες ενα ηλιακο σαν το protrek που εχω παρει προσφατα θα ξεχασεις για πολλα χρονια οτι χρειαζεται μπαταρια. ;D

οσο για τις προτοκλασατες αστες για αυτους που θελουν να κανουν φιγουρα :P

Το Holy Grail μου, το ρολόι των ονείρων μου, των παιδικών μου αναμνήσεων, που το έψαχνα μια ζωή.

Όμως έχει μείνει από μπαταρία και βολεύομαι με το παλιομηχανικό.......

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #794 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:46:41 πμ »

ειναι λογικο να μην μπορεις να καταλαβεις γιατι τοτε θα μπορουσες να δεις καθαρα οτι ενα ηλεκτρονικο ρολοι ειναι ενα θαυμα κατασκευης απο μονο του ακομα και αν κοστιζει 20 ευρω. μαλλον εσυ το θαυμα της κατασκευης το εκλαμβανεις ως κοστος κατασκευης κατι που ειναι και εντελως ασχετο! νομιζεις οτι ενα ρολοι με γραναζια ειναι θαυμα επειδη ειναι τοσο μκρο?   
τα ρολογια quartz και γενικως οτι εχει ηλεκτρονικη διαταξη οπως ο υπολογιστης σου που ομως βλεπω οτι χρησιμοποιεις(γιατι αραγε δεν αγοραζεις εναν με γραναζακια?) δουλευουν σε μοριακο επιπεδο. αυτο το μεγεθος σου λεει κατι για θαυμα? τα κυκλωματα τους διαχειριζονται τα μορια του ηλεκτρισμου για να εργαστει και αυτος ο ποταπος κρυσταλος quartz δονηται 100.000 φορες το δευτερολεπτο και ειναι ο κινητηρας του ρολογιου. μιλαμε για μοριακη τεχνολογια γιαυτο και λεγεται οτι η ηλεκτρονικη ειναι το θαυμα της εποχης μας κατι που εσυ αγνοεις παντελως και αναπολεις το 1300 που φιαχτηκε το πρωτο μηχανικο. μια ολοκληρη επιστημη και επανασταση που εχει εφαρμοστει μεχρι και στο ανθρωπινο σωμα την αναφερεις gadget  και μετητες ζαχαρου 

Εισαι πολύ αστείος(ωρολογιακά βεβαια) με τα επιχειρήματα που παραθέτεις για να μας αποδείξεις τι? Οτι τα quartz ρολόγια εχουν προστιθέμενη αξία κατασκευής ενω τα μηχανικά είναι παρωχημένα Ημαρτον ρε φίλε, έχεις πολύ πλάκα μα την Παναγία !!!!
[/quot
πρεπει να ειναι προστιθεμενης αξιας για να ειναι αξιολογο το ρολοι? λεμε για quartz και μηχανικα οχι για επενδυσεις.

Συνδεδεμένος nicolasg

• 48mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #795 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 10:58:11 πμ »
Άντε και επόμενο αυτοκίνητο Skoda με quartz μηχανή.

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #796 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:02:21 πμ »
εσυ στηριζεσε σε ημιμαθεια γιατι δεν εχεις ασχοληθει με το group οταν μαθεις τι φιαχνουν και πως θα καταλαβεις.
τελος μπηκα σε ενα φορουμ για να γραψω αυτα που γνωριζω και οχι να χαιδεψω κανεναν. δεν ημουν και δεν θα γινω ποτε καποιος που θα του την λενε και δεν θα απανταει επειδη εχει 6 μηνυματα. μου θυμιζει τα κομπλεξικα  περι διαχωρισμου του στρατου εισαι νεος παλιος κτλ.

Ξαναλέω πως η ΕΥΓΕΝΕΙΑ δεν είναι γλύψιμο ;) . Πρώτα συστήνεσαι, επικοινωνείς και εν συνεχεία κρίνεις και κατακρίνεις ιδιαίτερα ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με την ωρολογοποιία (δεν βάζω τον εαυτό μου σε αυτους...) !

Τα περή ημιμάθειας για το Group δεν τα σχολιάζω περαίτερω καθώς δεν θέλω να μπω σε διαδικασία αυτοπροβολής...

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #797 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:02:58 πμ »
Ελπίζω με τα γραφόμενα σου να μην υπονοείς ότι εδώ είμαστε έμμισθοι ή εντεταλμένοι  ???
Μαγκιά σου να καταθέτεις την γνώμη σου όπως ακριβώς είναι και μακάρι να μην το τήρεις μόνο διαδικτυακά  ;)
καλό θα ήταν όμως να μάθεις να το κάνεις χωρίς να πικάρεις ανευ λόγου τον συνομιλητή σου και να σέβεσαι και τον αντίλογο.

αυτο σημαινε οτι δεν εχω αναγκη κανεναν για να μην εκφραστω ελευθερα.
εχω τοποθετηθει ως προς αυτο ξεκαθαρα και ειπα οτι εκφραζομαι πολιτισμενα παντα αλλα αδιαφορωντας αν θα πικαριστει το κομπλεξ καποιου γιατι αυτο ειναι καθαρα προβλημα του. μεχρι τωρα καποιο εδω με το που ανεφερα οτι τα quartz ουσιαστικα ειναι ποιο πολυπλοκες κατασκευες απο τα μηχανικα κατι που ειναι πραγματικοτητα σεληνιαστηκαν.  πολυπλοκοτητα ειναι και το τι μπορεις να στριμωξεις απο λειτουργιες σε ενα ρολοι. νομιζω σε ενα cazip  πυξιδα θερμομετρο βαρομετρο υψομετρο ηλιακο πανελ φωτισμο δεικτες lcd ραδιοληπτη ειναι αρκετα καλα για αν θεωρειται τουμπανο πολυπλοκοτητας. ;D

Alexandros_Kall

• Επισκέπτης
« Απάντηση #798 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:11:34 πμ »
Μηχανικό φυσικά, αφού επεμβαίνει πολύ περισσότερο ο ανθρώπινος παράγοντας στην κατασκευή του. Ο χρόνος που απαιτείται για να κατασκευαστεί ένα μηχανικό ρολόι, είναι γύρω στους 8 με 10 μήνες, ενώ ένα quartz κατασκευάζεται το πολύ σε 1 μέρα ( και πολύ λέω ). Βέβαια ένα quartz έχει πολύ πιο μεγάλη ακρίβεια απο ένα μηχανικό ρολόι αλλά δεν έχει καμία μεταπωλητική αξία, ούτε μεγαλύτερη αντοχή απο το μηχανικό. Οπότε Mechanical Watch Rules  :supz: :supz: :kg: :respect:

Φιλικά,
Κων/νος

προσφερομαι σε τεστ-στοιχημα αντοχης με μηχανικο. πεταμε απο τον 4ο οροφο εγω το gshock και οποιο μηχανικο θελετε. οποιου μετα δειχνει ωρα σωστα αν δειχνει βεβαια πληρωνει την αξια του ρολογιου του αντιπαλου μετρητης.  ;D. μετα συζηταμε αναλυτικα για αντοχες.

Αποσυνδεδεμένος ggeo7

• 38mm case
    • Προφίλ
« Απάντηση #799 στις: Σεπτέμβριος 11, 2011, 11:13:43 πμ »
νομιζω σε ενα cazip  πυξιδα θερμομετρο βαρομετρο υψομετρο ηλιακο πανελ φωτισμο δεικτες lcd ραδιοληπτη ειναι αρκετα καλα για αν θεωρειται τουμπανο πολυπλοκοτητας. ;D

Σωστό από αυτήν τη σκοπιά. Βέβαια και τα μηχανικά έχουν πολυπλοκότητες (υπό αυτήν τη έννοια) αλλά σίγουρα σε μικρότερο βαθμό.
Οι ενδείξεις πάντως ενός τέτοιου casio ρολογιού εξαιρουμένης της ώρας δεν είναι και οι ακριβέστερες...

Ένα τέτοιο ήταν το Holy Grail μου στην 4η δημοτικού και το έχω ακόμη και το αγαπώ πραγματικά :)