Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392082 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #740 στις: Αύγουστος 24, 2010, 09:49:31 μμ »
Kαι αυτοί που έχουν g-shock το απολαμβάνουν και το χαίρονται εξίσου. Και από αναμνήσεις; Τι να λέμε. Αν θυμάμαι καλά ο ΒΒ έπεφτε με αλεξίπτωτο φορώντας ένα.
Και όποιοι βουτούν με υπολογιστές κατάδυσης citizen ή suunto επίσης.

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #741 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:54:06 μμ »

Ποιός είναι ο ΒΒ;










Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #742 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:56:29 μμ »
Παράθεση
Ποιός είναι ο ΒΒ;
bang bros...τσεκαρε στο google... ;D

BlackBird...μελος του φορουμ μας ;)

Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #743 στις: Αύγουστος 25, 2010, 12:58:22 μμ »
Με φώναξε κανείς;

Φιλικά
Βήτα Βήτα

Αποσυνδεδεμένος tasospap

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 7
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #744 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 01:19:50 μμ »
Καλησπέρα παιδια.Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις.Πριν λιγους μηνες αγορασα ενα ρολοι Tommy Hilfiger με αυτοματο μηχανισμο.Τι γνωμη εχετε για την συγκεκριμενη μαρκα;
Ακομα το ρολοι το πηγα 2 φορες για service σε διαστημα 3 μηνων απο την αγορα του γιατι εφυγε την μια φορα ο ενας και την αλλη ο αλλος δεικτης απο τους χρονογραφους που εχει(ημερομηνιας και ημερας).Η απαντηση που πηρα απο τον αντιπρωσωπο στην ερωτηση για ποιο λογο γινεται αυτο,ηταν πως μαλλον ειμαι "πολυ ζωηρος".Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας να εχει καποιο παρομοιο προβλημα με τα δεικτακια?Ευχαριστω εκ των προτερων.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #745 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 02:48:38 μμ »
Αυτη δεν ειναι απαντηση απο επαγγελματια!Το προβλημα ειναι το ρολοι και οχι εσυ.

Αποσυνδεδεμένος jimko7

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 638
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #746 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 09:20:58 μμ »
Καλησπέρα παιδια.Ειμαι καινουριος στο φορουμ και θα ηθελα να σας κανω καποιες ερωτησεις.Πριν λιγους μηνες αγορασα ενα ρολοι Tommy Hilfiger με αυτοματο μηχανισμο.Τι γνωμη εχετε για την συγκεκριμενη μαρκα;
Ακομα το ρολοι το πηγα 2 φορες για service σε διαστημα 3 μηνων απο την αγορα του γιατι εφυγε την μια φορα ο ενας και την αλλη ο αλλος δεικτης απο τους χρονογραφους που εχει(ημερομηνιας και ημερας).Η απαντηση που πηρα απο τον αντιπρωσωπο στην ερωτηση για ποιο λογο γινεται αυτο,ηταν πως μαλλον ειμαι "πολυ ζωηρος".Εχει συμβει σε κανεναν απο εσας να εχει καποιο παρομοιο προβλημα με τα δεικτακια?Ευχαριστω εκ των προτερων.
Από ότι έχω δει η συγκεκριμένη φίρμα έχει αρκετα όμορφα και ενδιαφέροντα κομμάτια..Βέβαια αν δεν κάνω λάθος χρησιμοποιεί-όπως σχεδον όλα τα fashion watches-κινέζικους μηχανισμούς!
Πάντως για άλλη μια φορά με εξέπληξε η επαγγελματικη συμπεριφορά του μαγαζάτορα... ;D ;D
Εεε και συ ρε φίλε..όταν φοράς το ρολόι.. να μην κουνιέσαι και πολύ γιατί είναι και ευαίσθητο...μη μας διαλυθεί κιόλας!!χαχαχαχαχαχα!!!!
ΔΗΜΗΤΡΗΣ
      

Αποσυνδεδεμένος amartolos

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 393
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #747 στις: Σεπτέμβριος 05, 2010, 09:28:12 μμ »
.Η απαντηση που πηρα απο τον αντιπρωσωπο στην ερωτηση για ποιο λογο γινεται αυτο,ηταν πως μαλλον "ειμαι πολυ ζωηρος"


αχαχαχα .Απιστευτο.

Αποσυνδεδεμένος dimitrisrag

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #748 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 04:36:51 μμ »
εμενα που μου αρεσουν τα quartz ειναι κακο...? :-)
μ'αρεσει η ακριβεια τους και προτιμώ καθε 2-3 χρονια να αλλαζω μια μπαταρια και να του κανω και εναν ελενχο παρα να το κουρδιζω καθε μερα... Αλλωστε νομιζω οτι ηπαρχουν και αξιολογα quartz ρολογια οπως πχ, omega, breitling, tag, RW, tissot και αλλα... Κατανοω βεβαια οτι δεν θεωρουντε προτοκλασατες-πολυ ακριβες εταιριες αλλα εμενα μου αρεσουν!

Αποσυνδεδεμένος Dakis

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 247
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #749 στις: Ιανουάριος 10, 2011, 06:37:18 μμ »
Kαι βεβαια δεν ειναι κακο!! ;D Στους περισσοτερους απο εμας, πιστευω πως η αρχη εγινε με καποιο κουαρτζ ρολοι!
Και οι εταιριες που αναφερεις, μια χαρα πρωτοκλασσατες ειναι! Ωμεγα, Μπραιτλιν και Ταγκ ιδιως θεωρουνται, και ειναι
κατα τη γνωμη μου απο της κορυφαιες εταιριες, και με κορυφαια κουαρτζ μοντελα.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #750 στις: Ιανουάριος 18, 2011, 08:28:50 μμ »
Κορυφαίες είναι οι SEIKO, LONGINES VHP (ΕΤΑ) , παλιά OMEGA, GIRARD PERREGAUX, PATEK PHILLIPPE, CARTIER....


Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #751 στις: Ιανουάριος 18, 2011, 10:05:56 μμ »
Kαι βεβαια δεν ειναι κακο!! ;D Στους περισσοτερους απο εμας, πιστευω πως η αρχη εγινε με καποιο κουαρτζ ρολοι!
Και οι εταιριες που αναφερεις, μια χαρα πρωτοκλασσατες ειναι! Ωμεγα, Μπραιτλιν και Ταγκ ιδιως θεωρουνται, και ειναι
κατα τη γνωμη μου απο της κορυφαιες εταιριες, και με κορυφαια κουαρτζ μοντελα.
+1   ;)

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #752 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 01:01:05 πμ »


H TAG γιατί θεωρείται καλή στα quartz;

Επένδυσε σε κάτι καινούριο που δεν γνωρίζω;;;

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #753 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 02:12:02 πμ »
Ξεχάσαμε την Βreitling αγόρια...ακριβά μεν αλλά superquartz δέ ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος asxetos?

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 103
  • οι 2 ροδες οδηγουν την ψυχη...
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #754 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 02:22:55 πμ »
μια χαρα  ειναι τα quartz.δεν εχουμε ολοι χ.000.000 ευρω για ρολοι......φοιτητες ειμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D
εγω με μηχανακια και μουσικη ασχολουμαι...αλλα με εσας εδω θα αποκτησω και αλλο φετιχ....

Αποσυνδεδεμένος K_O_S_T_A_S

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4705
  • Θέλω Audemars Piguet αλλά... ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΚΑΠΟΙΑ ΟΡΙΑ!
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #755 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 02:43:21 πμ »
Ξεχάσαμε την Βreitling αγόρια...ακριβά μεν αλλά superquartz δέ ;)
Πολύ σωστός Γιάννη,μη ξεχνάτε το SuperQuartz του Emergency με το σήμα κινδύνου συχνότητας 121.5 MHz ;D ;D ;)

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #756 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 01:59:28 μμ »

Η Breitling χρησιμοποιεί στα SQ μηχανές  ETA Thermoline τα τελευταία χρόνια, κάτι που ήταν πιο συνηθισμένο στη Longines (Flatline+Thermoline).

Οι Γιαπωνέζοι (Seiko+Citizen) είναι κατ΄εμένα στο ίδιο επίπεδο αν όχι πιο προχωρημένοι.

Ακόμα και η Omega με το 2,4ΜΗz (ρολόι 30 ετών!) έφτανε την ακρίβεια του Breitling Superquartz..(OK, δεν είχε χρονογράφο...).

Η ερώτησή μου παραμένει-> η TAG τι επέδειξε στα quartz;


Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #757 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 03:49:36 μμ »
μια χαρα  ειναι τα quartz.δεν εχουμε ολοι χ.000.000 ευρω για ρολοι......φοιτητες ειμαστε!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ;D ;D ;D


Μπορείς να βρεις ένα πολύ αξιόλογο και όμορφο αυτόματο σε πολύ χαμηλές τιμές:
Vostok-Europe
Orient
Seiko
κτλ, κτλ  ;)

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #758 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 06:50:43 μμ »
Σέβομαι τα quartz, αλλά υποκλίνομαι στα μηχανικά. Αν κάποιος θέλει quartz δεν θα έλεγα ότι κάνει να δώσει λεφτά... Οι μηχανές quartz όσο καλές και να είναι, είναι πάντα φτηνότερες από τις αυτόματες. Μιλάω για μηχανές, όχι για ολόκληρο το ρολόι. Εκείνο που ποτέ δεν θα χωνέψω είναι οι απαράδεκτες τιμές των brand names. Δηλαδή, σε μιά κάσα -όσο καλοφτιαγμένη κι αν είναι- ρίχνουν μιά μηχανή των 50-100€, και μετά ζητάνε 1.000-3.000€ για το ρολόι? Εεε, θα τρελλαθούμε εδώ πέρα? Δηλαδή τι το μαγικό έχει η κάσα της Breitling, Omega, Tag εμπρός στα TX, Seiko, Orient κλπ...? Πόσο ακριβότερη είναι στο cost control? Η ιστορία είναι ότι πληρώνεις μπράντα, χωρίς να παίρνεις ούτε ένα 30% επιπλέον αξιοπιστία. Και την πληρώνεις επί πέντε και επί έξη, και βάλε... φορές την τιμή. Μπορεί ο μισός πλανήτης να παραμυθιάζεται και να τα θέλει ο πρωκτός του, αλλά οι ωρολογόφιλοι θα πρέπει να ξελαμπικάρουν το θέμα!
Όπως επίσης μου την δίνει που αγοράζω ένα θαυμάσιο αυτόματο με μια ΕΤΑ 2824, 2893 κ.ο.κ., η οποία κοστίζει στον κατασκευαστή 120-200€ το πολύ, πληρώνω ένα ρολόι ενός ανεξάρτητου αλλά όχι διάσημου οίκου το πολύ ένα χιλιάρικο με την μηχανή αυτή, και μετά βλέπω κάποιες μπράντες να πουλάνε το δικό τους με την ίδια -άντε ελαχιστα τροποποιημένη/διακοσμημένη μηχανή τρία και τέσσερα και πέντε χιλιάρικα (τρανές διαφορές θα δούμε με την χρήση της Valjoux 7750, 7751 κλπ.)...
Η πάγια θέση μου είναι καταρχήν μηχανικό ρολόι, και -εφόσον δεν έχουμε inhouse μηχανή ( όπου εκεί ο άλλος βαράει στο δόξα πατρί άμα θέλει και δεν του λες και τίποτα)- από τίμια οικονομική εταιρεία. Ειλικρινά, βαρέθηκα το παραμύθι της μέγα-μπράντας και της φιλοσοφίας του "Κοίτα τι μάρκα φοράω..."!
Μιά προσωπική άποψη εκφράζω...
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #759 στις: Ιανουάριος 19, 2011, 07:01:26 μμ »
Την "in-house" μηχανή θα τη πληρώσεις (δυστυχώς)πολύ ακριβά σημερα σε αντίθεση τις δεκαετίες 50-60.

Όσον αφορά τα quartz έχεις δίκιο - δεν είναι τόσο "θελκτικά"- "ζωντανά", απλά είναι πολύ αξιόπιστα και ακριβή.

Παρόλα αυτά θα αγόραζα το Girard Perregaux (βλέπε εικόνα πιο πάνω) ή το Oysterquartz αντί οποιουδήποτε αυτόματου ETA (και μιλάμε πάντα για max. 1.500-2.000 EURO αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν καινούρια σε κατάστημα). Επίσης με <400 EURO αγοράζεις ένα Longines VHP και αν βλέπεις και λίγο μακρύτερα "επενδύεις" σε ένα Grand Seiko.

Αν δε είσαι virtual "πιλότος", δεν μπορείς να αποφύγεις ένα Omega X-33 ή ένα Breitling Emergency (εάν βέβαια έχεις ξεπεράσει ψυχολογικά το Navitimer..)