Ψηφοφορία

ποια ειναι η επιλογη σας?

μηχανικα
138 (49.1%)
quartz
35 (12.5%)
και τα δυο
108 (38.4%)

Σύνολο ψηφοφόρων: 274

Αποστολέας Θέμα: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;  (Αναγνώστηκε 392056 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #720 στις: Ιούνιος 04, 2010, 10:04:58 πμ »
Aυτό μάλιστα.....ρολογάρα.....αν υπήρχε ποτέ περίπτωση να πάρω ένα quartz θα ήταν το emergency ;)




 :'( :'(

νομίζω μπορείς να το αγοράσεις μόνο αν είσαι αξιωματικός σε αεροπορία ή ναυτικό. Πολεμικό και πολιτικό.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #721 στις: Ιούνιος 04, 2010, 10:28:21 πμ »
αναζητείται αυτός που ψήφισε μόνο Quartz! γιατί εγώ ψήφισα και τα δύο   :D
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #722 στις: Ιούνιος 04, 2010, 10:36:32 πμ »

 :'( :'(

νομίζω μπορείς να το αγοράσεις μόνο αν είσαι αξιωματικός σε αεροπορία ή ναυτικό. Πολεμικό και πολιτικό.


Μπα δεν το νομίζω, γιατί το λες; Λόγω του emergency;



αναζητείται αυτός που ψήφισε μόνο Quartz! γιατί εγώ ψήφισα και τα δύο   :D

Mιλάμε ότι θα έχανα πολλά λεφτά γιατί θα ποντάριζα πάνω σου :D :D :D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #723 στις: Ιούνιος 04, 2010, 11:18:57 πμ »

 :'( :'(

νομίζω μπορείς να το αγοράσεις μόνο αν είσαι αξιωματικός σε αεροπορία ή ναυτικό. Πολεμικό και πολιτικό.

Διατίθεται ελέυθερα προς αγορά αφού πρώτα υπογράψεις ένα συμφωνιτικό που λέει ότι δε θα χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία εκτάκτου ανάγκης

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #724 στις: Ιούνιος 04, 2010, 12:45:29 μμ »
Διατίθεται ελέυθερα προς αγορά αφού πρώτα υπογράψεις ένα συμφωνιτικό που λέει ότι δε θα χρησιμοποιήσεις τη λειτουργία εκτάκτου ανάγκης
Όχι ότι αμφισβητώ αυτό που λες  :) , απλά μου δημιουργεί απορίες και σχόλια:
1. με ποιον υπογράφεις συμφωνητικό  ??? και αν δεν το τηρήσεις θα έχεις κυρώσεις  ??? και απο ποιον  ???  και με ποια δικαιοδοσία  ???
2. αν πραγματικά βρεθώ σε κατάσταση emergency (πχ χαμένος χειμώνα στον Όλυμπο και με ψάχνουν) θα σκεφτώ το συμφωνητικό ; :dielaughing: βεβαίως και θα το χρησιμοποιήσω  :yes:

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #725 στις: Ιούνιος 04, 2010, 12:52:22 μμ »
καλά κάνεις και το αμφισβητείς . Μια ματιά στο wikipedia θα σε πείσει  ;D
http://en.wikipedia.org/wiki/Breitling

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #726 στις: Ιούνιος 04, 2010, 01:24:06 μμ »
Άρα υπογράφεις ότι αν το χρησιμοποιήσεις θα επιβαρυνθείς όλο το κόστος της κινητοποίησης που θα δημιουργηθεί για τη διάσωσή σου! Ενδιαφέρον...
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #727 στις: Ιούνιος 04, 2010, 01:33:21 μμ »
To Εmergency είναι ένα ρολόι που συνεχίζει την μεγάλη παράδοση της Breitling στον αεροπορικό κόσμο :respect:


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #728 στις: Ιούνιος 04, 2010, 01:48:14 μμ »
όποιος το τραβήξει για πλάκα κερδίζει μια αμερικάνικη στρατιωτική στολή και μια δωρεάν πτώση με αλεξίπτωτο πάνω από τη Β.Κορέα...
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Κωνσταντίνος

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 346
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #729 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:10:01 μμ »
Άρα υπογράφεις ότι αν το χρησιμοποιήσεις θα επιβαρυνθείς όλο το κόστος της κινητοποίησης που θα δημιουργηθεί για τη διάσωσή σου! Ενδιαφέρον...
   Μπροστά στην επιβίωσή σου  :help: , οποιοδήποτε κόστος γίνεται μικρό, δεν το λογαριάζεις. Αλλά και αν θέλαμε να κάνουμε υπολογισμούς, αν με ψάχνανε (τον καθένα εννοώ, όχι αποκλειστικά εμένα  :kg: ) όλο και κάποια ομάδα διάσωσης θα είχε εμπλακεί, είτε με τη βοήθεια κάποιου σκάφους στη θάλασσα, είτε με πεζοπόρα τμήματα στη ξηρά. Το όφελος θα είναι ότι πλέον θα είναι σε θέση να γνωρίζουν πιο εύκολα τη θέση μου. Θα έπρεπε να με επιβραβεύσουν οικονομικά και από πάνω που διευκόλυνα τη διαδικασία έρευνας-διάσωσης  :weedman:

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #730 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:24:32 μμ »
Θα έπρεπε να με επιβραβεύσουν οικονομικά και από πάνω που διευκόλυνα τη διαδικασία έρευνας-διάσωσης  :weedman:
Ναι θα σου δώσουν ένα άλλο emergency που θα εκπέμπει στις στρατιωτικές συχνότητες μήπως χρειαστείς καμια βόλτα με f16  ;D ;D ;D

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #731 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:31:36 μμ »
Ναι θα σου δώσουν ένα άλλο emergency που θα εκπέμπει στις στρατιωτικές συχνότητες μήπως χρειαστείς καμια βόλτα με f16  ;D ;D ;D

μα έχει δύο πομπούς, έναν για πολιτικές και έναν για στρατιωτικές συχνότητες.
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #732 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:47:27 μμ »
εγώ νόμιζα πως για το κοινό διατίθεται αυτό της πολιτικής αεροπ.  και μόνο στους πιλότουςτων μαχητικών αυτο με τη στρατιωτική συχνότητα. Όπως και να έχει απ'ότι διάβασα είναι λίγο μούφα η όλη κατάσταση αφου για διάσωση υπάρχουν οι πιο σύγχρονες εκπομπές στα 406Mhz ψηφιακού σήματος που καταγράφονται και απο δορυφόρο .

Αποσυνδεδεμένος Vagos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 216
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #733 στις: Ιούνιος 04, 2010, 02:48:03 μμ »
όπως και να έχει είμαστε  :offtopic :offtopic :offtopic

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #734 στις: Ιούνιος 04, 2010, 05:18:00 μμ »
όπως και να έχει είμαστε  :offtopic :offtopic :offtopic

 Τουλάχιστον η συζήτηση απέκτησε πιο..ανάλαφρη διάθεση , σε αντίθεση με το..πιο ''βαρύ κλίμα'', πρίν λίγες μέρες..
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #735 στις: Ιούνιος 04, 2010, 07:11:05 μμ »
O δεύτερος σταυρός στο quartz είναι από εμένα επειδή θέλω citizen 2100 ή campanogla.
Οταν το πάρω μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου;

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #736 στις: Ιούνιος 05, 2010, 07:58:18 πμ »
O δεύτερος σταυρός στο quartz είναι από εμένα επειδή θέλω citizen 2100 ή campanogla.
Οταν το πάρω μπορώ να αλλάξω την ψήφο μου;

 :dielaughing: εισαι Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Ο Σ Η ΠΟΙΟ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΗ ΑΤΑΚΑ ΠΟΥ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ !

Αποσυνδεδεμένος dimRHO

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 158
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #737 στις: Ιούνιος 06, 2010, 08:41:01 μμ »
παπαριές και τα quartz και τα μηχανικά, αγοράστε καλύτερα λίγη άμμο για την κλεψύδρα σας!

http://www.ohgizmo.com/2009/01/31/rolex-makes-official-time-sand/
Προσφορά -10% από το http://www.uhrenhaus-24.de για αγορά μέσω paypal αρκεί να γράψετε στα σχόλια ότι είστε Greek G-Shocker!

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #738 στις: Ιούνιος 26, 2010, 02:39:04 μμ »
Σαφώς το καθένα έχει τα πρωτερήματά του κ τα ελλατώματά του. Θα απαντήσω στην ρομαντική πλευρά του ερωτήματος όμως..
Μην ξεχνάμε απλά την έννοια της λέξης "μαγεία"...αυτό θαρρώ το βιώνεις μόνο με ένα μηχανικό ρολόι κ αυτή η ένοια κάνει τη διαφορά στην επιλογή μας...τώρα αν χάνει 1 λεπτό τη μέρα το προτιμώ από το να έχω πηνίο κ μπαταρία στο καρπό μου...
Σαφώς μη ξεχνάμε αυτό που μου είπε ο pontioz1: "Οτιδήποτε έχεις στο χέρι σου και συνοδεύεται από αναμνήσεις, συναισθήματα και σκέψεις έχει ψυχή." Στην προκειμένη ψυχολογικά υποκεινούμενη προτίμηση ένα Q&Q από το Carrefour μπορεί να σε κάνει να νοιώθεις καλύτερα από ένα IWC. Φαντάζομαι ότι όλοι μας φοράμε το ρολόι για να νοιώθουμε καλύτερα, εξαίρεση οι επαγγελματίες για ιδιαίτερους λόγους...

Με εκτίμηση Σπύρος

88ceoo

  • Επισκέπτης
Απ: Μηχανικά ρολόγια ή quartz ;
« Απάντηση #739 στις: Αύγουστος 24, 2010, 08:13:47 μμ »
υπαρχουν quartz και quartz! εχω ενα omega de ville quarzt που χαιρομαι να το βλεπω και απολαμβανω να το φοραω. ολα τα νομισματα εχουν 2 οψεις.