Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1834097 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #160 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:42:01 μμ »
Και επειδή το ανέφερα...
το MM 600μ μου στον ενάμιση μήνα που το φοράω εχει χάσει περίπου 5-7 δεύτερα.
Κατά τ'άλλα είναι εξαιρετικά ποιοτικό και "στιβαρό" (δεν ξέρω αν χρησιμοποιείται για ρολόγια ο όρος) ρολόι.
Τώρα το αν αξίζει τα χρήματά του ...ο χρόνος θα το δείξει!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #161 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:45:11 μμ »
Η απάντηση στο speedmaster λέμε τώρα πολύ ωραίο για μένα πάντως. Και μάλλον (ως συνήθως..)  japan only

[url]http://www.seiyajapan.com/product/S-SAGH005/New_SEIKO_BRIGHTZ_PHOENIX_SAGH005_Automatic_Chronograph.html[/url]


Κι εμενα μ αρεσει πολυ και τωρα με το δυνατο ευρω ειναι ευκαιρια σχεδον...

Έχω πάθει μια ψύχωση με την seiko και μου αρέσουν αρκετά ρολόγια της. Εσείς που γνωρίζετε από μηχανισμούς, υπάρχει κάποιο ρολόι της εν λόγω εταιρείας που να έχει μηχανισμό ο οποίος να έχει ιδιαίτερη αξία(όχι απαραίτητα χρηματική) και να χαίρει εκτίμησης στους κύκλους των απανταχού ορολογόφιλων;
Φιλικά πάντα!


Το SD600m που ηδη εχεις ειναι ενα απ αυτα.
Επισης το Flightmaster cal6S37.Ενας χρονογραφος μ ολα τα καλουδια...
Μετα πας σε vintage cal.6139
Μη ξεχνας οτι και η βασικη 7s26 χαιρει ακρας εκτιμησης για τους δικους της λογους απ αυτους που ξερουνε...

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #162 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:45:20 μμ »
stardrive
Χωρίς να παραγνωρίζω την αξία των αυτόματων μηχανισμών-δεν θα μπορούσα άλλως τε- ελκύομαι και από την εμφάνιση/στυλ ενός ρολογιού (όχι δεν εννοώ τα fashion τύπου D&G, ARMANI κτλ.).
Το συγκεκριμένο δεν θα μου είναι χρήσιμο βέβαια στα 1200μ. :o βάθους που πηγαίνω συνήθως!!! αλλά αποκλειστικά επειδή μου αρέσει εμφανισιακά(άλλως τε έχω το MM 600m spring drive).
Έχω πάθει μια ψύχωση με την seiko και μου αρέσουν αρκετά ρολόγια της. Εσείς που γνωρίζετε από μηχανισμούς, υπάρχει κάποιο ρολόι της εν λόγω εταιρείας που να έχει μηχανισμό ο οποίος να έχει ιδιαίτερη αξία(όχι απαραίτητα χρηματική) και να χαίρει εκτίμησης στους κύκλους των απανταχού ορολογόφιλων;
Φιλικά πάντα!

Από τη στιγμή που έχεις το MM 660m Spring Drive (κορυφαίο σε ποιότητα Seiko)
Τότε να το αγοράσεις.
Οι μηχανισμοί της Seiko είναι λίγο πολύ γνωστοί. Δύσκολα βρίσκεις κάτι αρνητικό ανεξάρτητα κατηγορίας. Γενικά είναι πολύ τίμιοι για αυτό που είναι και ενίοτε δυστυχώς υποτιμημένοι.


eisenberg έγραψε:

Μη ξεχνας οτι και η βασικη 7s26 χαιρει ακρας εκτιμησης για τους δικους της λογους απ αυτους που ξερουνε...

Σωστό.
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 13, 2008, 10:51:20 μμ από stardrive »
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #163 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:47:16 μμ »
Άλλο παροχημένα, άλλο δεν θα αγόραζα, ποτέ άλλο τα μισώ, άλλο δεν μου αρέσουν...
είναι το ίδιο με αυτό με τα αυτοκίνητα και rolls royce μπορεί να χαρακτηριστεί παροχημένο ώς αμάξη λόγο σχεδίασης αλλά δεν μπορεί κανείς να πεί ότι δεν είναι καλό ή ότι αν είχε τα λεφτά δεν θα το αγόραζε ποτέ.
Με αυτήν την λογική η τεχνολογία γύρο από το ρολόι έχει μήνει πολύ πίσω και οι κατασκευαστές ασχολούντε με 1002 άσχετα και όχι με την ακρύβεια των μηχανισμών που πολές φορές είναι για κλάματα.Έχω δεί με τα μάτια μου replica V.C. να έχει μεγαλύτερη ακρύβεια από το αυθεντικό.Με αυτό το σκεπτικό έγραψα ότι έγραψα.Είναι λίγοι οι κατασκευαστές που ασχολούντε πραγματικά με το ρολόι και όχι μόνο με το μάρκετινγκ και για να πάρεις ένα΄ρολόι τέτοιου κατασκευαστή θές πάρα πολλά λεφτά!!!

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #164 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:47:32 μμ »
Ako nema problema sho na praime ...(εκ του πράτουμε ...)
Αν μπορούσαμε παντως να μάθουμε τι αντιδράσεις υπήρχαν όταν άρχισε να καθιερώνεται  ο μηχανισμός της Ελβετικής άγκυρας ... , Θα έπεφτε πολύ γέλιο ...
Θα θύμιζε τις πρώτες μέρες των Quarz ...

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #165 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:51:31 μμ »
@lazkal
Ako nema problema sho na praime ...(εκ του πράτουμε ...)
Ισπανικά; Τί σημαίνει;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #166 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:57:00 μμ »
Σχετικά με το seiko brightz automatic που αναφέρατε ανωτέρω, η ακρίβεια των -15+25 δεν είναι για κλάματα;
Αλήθεια, παίζουν κάποιον ρόλο σ'ένα μηχανισμό τα jewels (πχ 34 του brightz)?
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #167 στις: Απρίλιος 13, 2008, 10:59:24 μμ »
stardrive

Έχω πάθει μια ψύχωση με την seiko και μου αρέσουν αρκετά ρολόγια της. Εσείς που γνωρίζετε από μηχανισμούς, υπάρχει κάποιο ρολόι της εν λόγω εταιρείας που να έχει μηχανισμό ο οποίος να έχει ιδιαίτερη αξία(όχι απαραίτητα χρηματική) και να χαίρει εκτίμησης στους κύκλους των απανταχού ορολογόφιλων;
Φιλικά πάντα!

Η Σειρά Grand Seiko ...
Με πιστοποίηση ΑΝΩΤΕΡΗ απο COSC , και μεταπωλητική αξία (που δείχνει και την αξία του προιόντος -δεδομένης της ΜΕΓΑΛΗΣ παραγωγής...) υψηλή (επιπέδου Rolex και παραπάνω) , και κανένα αρνητικό σχόλιο σε ΟΛΑ τα φόρουμ ...

Φυσικά αυτό που έχεις είναι το ΜΕΛΛΟΝ και όσοι δεν μπορούν να το πλησιάσουν το ΚΑΤΗΓΟΡΟΥΝ ...

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #168 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:04:27 μμ »
@lazkal
Ako nema problema sho na praime ...(εκ του πράτουμε ...)
Ισπανικά; Τί σημαίνει;
Ρώτα τον Blackbird ...
Αυτός ξέρει ...(Znaei...)

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #169 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:06:02 μμ »
@lazkal
Ako nema problema sho na praime ...(εκ του πράτουμε ...)
Ισπανικά; Τί σημαίνει;
Εμένα για ρουμάνικα μου κάνουν!!!!!!!!!1

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #170 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:08:39 μμ »
Σχετικά με το seiko brightz automatic που αναφέρατε ανωτέρω, η ακρίβεια των -15+25 δεν είναι για κλάματα;
Αλήθεια, παίζουν κάποιον ρόλο σ'ένα μηχανισμό τα jewels (πχ 34 του brightz)?
Η συγκεκριμένη προδιαγραφή είναι για τον φόβο των Ιουδαίων (βλέπε εγγυήσεις ) . Το 6R20 που έχω εγώ (Seiko Premier Automatic) ενώ έχει τις ΙΔΙΕΣ προδιαγραφές , κρατάει +_ 1 Sec/day . Και όχι μόνο το δικό μου , αλλά και ΟΛΑ όσα έχω δει σε φόρουμ ...

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #171 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:13:46 μμ »
Πάντως έχει ανάψει η κουβέντα και μου αρέσει ....
Έτσι μου έρχεται να ποστάρω review του πρώτου μου ρολογιού ...
Seiko DX 6106 - 5470 , mod '73 ...
ENNOEITAI πως λειτουργεί ακόμη σήμερα και κρατάει μιά χαρά ώρα ...

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #172 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:27:33 μμ »
« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 14, 2008, 07:55:34 μμ από lazkal »

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #173 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:48:43 μμ »
Ωραίος ο παίκτης!
Σχετικά με τα jewels (23 εν προκειμένω) δεν μου απήντησε κάποιος.
Όσο πιο πολλά τόσο πιο πολύπλοκος, πιο ακριβής.... πιο τί ο μηχανισμός;Πάντως έχω παρατηρήσει πως όσο πιο πολλοί οι πολύτιμοι λίθοι, τόσο πιο ακριβό το ρολόι σε γενικές γραμμές.
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #174 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:50:24 μμ »
: lazkal  παρακαλω ξαναβαλε τις φωτο με thumbnail

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #175 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:52:23 μμ »
Ωραίος ο παίκτης!
Σχετικά με τα jewels (23 εν προκειμένω) δεν μου απήντησε κάποιος.
Όσο πιο πολλά τόσο πιο πολύπλοκος, πιο ακριβής.... πιο τί ο μηχανισμός;Πάντως έχω παρατηρήσει πως όσο πιο πολλοί οι πολύτιμοι λίθοι, τόσο πιο ακριβό το ρολόι σε γενικές γραμμές.


οχι!εχουμε θεμα και εξηγει εκει
με δυο λογια πρεπει να ειναι στο σωστο μερος και οχι πολλα σε αριθμο,το 70 ηταν μοδα και τα βαζαν παντου,ακομα και σε σημεια για μονη χρηση την διακοσμηση

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #176 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:55:51 μμ »
@lazkal
Ako nema problema sho na praime ...(εκ του πράτουμε ...)
Ισπανικά; Τί σημαίνει;

μαλλον ναι ρουμανικα,λατινικη ριζα .
αλλο οι προδιαγραφες και αλλο η ακριβεια.
τα grand seiko,οκ μηχανη αλλα δεν ειναι μονο αυτο που κοιταμε στην τελικη ..

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #177 στις: Απρίλιος 13, 2008, 11:59:40 μμ »
πεφτουμε πολλοι σε λαθος συγκριση με το spring drive,υβριδικο ρολοι με ηλ. μηχανισμο αυτορυθμισης της μηχανης ελεος!!!

αποφυγετE  μια λαθος ιδεα ,ενα υβριδικο ρολοι ειναι αν μπορω να το πω ενα ποδηλατο με "βοηθητικες" σε συγκριση με το αυτοματα.ασε δε που δεν υπαρχει τετοια συγκριση μεταξυ ανομοιων.
εαν επερνα θα αγοραζα το 300 μετρα ΜΜ
SPRING DRIVE ειναι αλλη κατηγορια,καθε συγρκιση με αυτοματο ειναι εσφαλμενη.οσο πιο γρηγορα γινει κατανοητο τοσο πιο καλα

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #178 στις: Απρίλιος 14, 2008, 12:16:15 πμ »
Ο θαυμασμός έχει να κάνει με το ότι με ένα λογικό ποσόν έχεις ένα ρολόι ακρυβείας που δεν θα μήνει ποτέ από μπαταρία.
Άν και μου αρέσουν τα αυτόματα τα θεωρώ λίγο παροχυμένα με το σκεπτικό ότι ένώ έχουν έναν σκασμό λεφτά(με ελάχειστες εξαιρέσεις) δέν μπορούν ούτε στο ελάχιστο να συγκριθούν στην ακρύβεια με ένα ρολόι κόστους 2€ made in taiwan.Αυτήν την ντροπή ήρθε πρίν λίγα χρόνια να ξεπλύνει η τεχνολογία kinetic και μάλιστα με λογικό κόστος.
Αν μπορέσω στο κοντινό μέλλον να πάρω κάποιο hi end αυτόματο θα το κάνω αλλά ο λόγος δεν θα είναι η ακρύβεια αλλά το κύρος που έχει ένα τέτοιο ρολόι.Όποιος παίρνει αυτόματο ξέρει ότι αγοράζει ουσιαστικά κόσμιμα και όχι ρολόι.

οκ 2 λογια,ΠΟΥ θα ξαναπω ,τεσπα,αλλο αυτοματο αλλο quartz,καμμια συγκριση.
ποιος σου πε οτι εχεις αυτοματα μονο με 2 κ?εχω δει πολυ φθηνοτερα και αξιοπρεπη ρολογια που ναι αυτοματα
 οσο το ψαχνεις θα καταλαβαινεις τη διαφορα και τι γινεται στο χωρο.

χαιρετω

Αποσυνδεδεμένος drspeed

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 23
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #179 στις: Απρίλιος 14, 2008, 12:44:37 πμ »
οκ 2 λογια,ΠΟΥ θα ξαναπω ,τεσπα,αλλο αυτοματο αλλο quartz,καμμια συγκριση.
ποιος σου πε οτι εχεις αυτοματα μονο με 2 κ?εχω δει πολυ φθηνοτερα και αξιοπρεπη ρολογια που ναι αυτοματα
 οσο το ψαχνεις θα καταλαβαινεις τη διαφορα και τι γινεται στο χωρο.

χαιρετω
Ναι δεν έχουν όλα 2.000 μπορείς να πάρεις και SEIKO 5
Έλα όμως που σε μερικούς όπως και σε εμένα αρέσουν οι χρονογράφοι!!!! τώρα πόσες επιλογές έχεις κάτω από 2.000???