Αποστολέας Θέμα: SEIKO  (Αναγνώστηκε 1817602 φορές)

0 μέλη και 9 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος JamZ

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 9
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #60 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 11:17:26 πμ »
Το κατάστημα λέγεται expandsales και υπήρχε και ως powerseller @ ebay. Φάνηκαν σχετικά σοβαροί. Το μόνο κακό ήταν ότι επειδή δεν είναι  authorized retailer, η εγγύηση ήταν ασφράγιστη. Κατά τα άλλα, χαρτιά, κουτιά κτλ, όλα ΟΚ. Πάντως το ρολογάκι δείχνει πολύ ποιοτικό από άποψη φινιρίσματος και προσοχής στη λεπτομέρεια... Για να μην μιλήσω για το κόστος, το οποίο ήταν απλώς απίστευτο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #61 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 02:01:25 μμ »
βαλτο σαν feedback στο αναλογο θεμα να χουμε βαση .

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #62 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 11:21:54 μμ »
@ όσους γνωρίζουν περί seiko
Σκέφτομαι να αγοράσω αυτό... Web Page Name
Τί λέτε για τα Grand Seiko και για το spring drive; Αξίζει άραγε τα λεφτά του το συγκεκριμένο; Ποιό άλλο seiko από Ιαπωνία (πέραν της αισθητικής) πιστέυετε οτι αξίζει;
Τα ερωτήματα δεν είναι θεωρητικά, γι'αυτό και η βοήθειά σας είναι πολύτιμη! Στην λίστα είναι και το Marinemaster 600m κ.α.
Ευχαριστώ  :tonqe:
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #63 στις: Ιανουάριος 08, 2008, 11:27:51 μμ »
....Μου αρέσουν επίσης και αρκετά από αυτά τα Grand Seiko Web Page Name
Αξίζουν σαν ρολόγια-μηχανισμοί (πέρα από την τιμή τους) Εχετε να μου προτείνετε κάτι άλλο σε seiko;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #64 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 06:00:02 μμ »
Απορω πως εισαι διατεθειμενος να δωσεις 5.500$$ για ενα ρολοι που οχι μονο δεν το χεις δοκιμασει,αλλα ουτε το χεις δει απο κοντα λογικα φιλε μου.
Τωρα το αν αξιζει ειναι πολυ μεγαλη κουβεντα παντως.....
Αν το  αγορασεις μαλλον θα χεις τη μοναδικοτητα τουλαχιστον για Ελλαδα.
Ο τολμων νικα,αν σου αρεσει προχωρα.
Προσωπικα επειδη ασχολουμαι αρκετα με τα Seiko,επιμενω στο ΜΜ300,ενα κατα γενικη ομολογια καταπληκτικο κομματι στα λεφτα του παντα,με μεγαλη εκτιμηση στα forums που ειδικευονται σε Seiko.

Αποσυνδεδεμένος stardrive

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1632
  • The clock is ticking!!!
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #65 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 07:32:17 μμ »
Από όσο έχω διαβάσει και αυτό αποτελεί απλά άποψη, δεν έχω διαβάσει πουθενά παράπονο για τα Grand Seiko αντίθετο θα έλεγα.
Όσο για το Marine Master300 :2thumbs:
Πότε ή Ποτέ

Λιγότερες λέξεις οδηγούν σε λιγότερες σκέψεις  «Δος μοι πα στώ και ταν γαν κινήσω»

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #66 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 08:34:28 μμ »
Μη βαράτε με τα G. Seiko... ασχέτως τιμής, ρωτάω αν αξίζουν και αν έχετε κάποιο να μου προτείνετε!
Για τα marinemaster 600 και 300 μόνο καλά λόγια έχω διαβάσει στα διάφορα φόρουμ όπως επίσης και για τα G. seiko,όσον αφορά στους μηχανισμούς και την ποιότητα κατασκευής και συγκρίνονται με ευρωπαϊκά ρολόγια πολλαπλάσιας τιμής.
Για το Μ.Μ. 300 π.χ.  το μόνο αρνητικό που έχω διαβάσει είναι για το hardlex κρύσταλλο που φοράει.
@eisenberg ... και επειδη ασχολείσαι με τα εν λόγω ρολόγια...
αξίζουν τα G. seiko; Ασχέτως τιμής ποιό θα έπαιρνες από τα "ιαπωνικά" seiko πέραν του Μ.Μ.300;
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #67 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 08:48:52 μμ »
Ρωτάω για τα Grand Seiko επειδή είναι λίγο πιο εμφανίσιμα(κυριλέ με την καλή έννοια) από τα της οικογενείας των Prospex, τα οποία μου αρέσουν πάρα πολύ,αλλά λόγω του ότι έχω ήδη ένα sportura,θα ήθελα κάτι για πιο επίσημες περιστάσεις!
Πάντως δεν ελκύομαι επ'ουδενί από μάρκες τύπου rolex κτλ, αλλά προτιμώ πιο αντισυμβατικές(ας μου επιτραπεί ο όρος) μάρκες!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #68 στις: Ιανουάριος 09, 2008, 11:17:49 μμ »
Τα GS  χαίρουν εκτίμησης στα αμερικάνικα φιλοελβετικά site και συν τις άλλοις κρατάνε ψιλή τιμή μεταπώλησης (σχεδόν επιπέδου Rolex-και αυτό λέει πολλά....).
Ένα σημαντικό κριτήριο για το πόσο αξίζει ένα ρολόι είναι η τιμή μεταπώλησης ...
Εκεί βλέπεις το κλάμα της Αρκούδας ...(κλέει ο Cartier μαζί με τον Βούλγαρη στο μνήμα . ..και απο κοντά ο Ferdinant- Ο Porsche καλέ!!!)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #69 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 12:17:32 πμ »
Τα GS ειναι καταπληκτικα ρολογια,και να εξηγουμαι οτι οποιο και να παρεις ειναι ρολογαρα,απλα.....οσο fun της Seiko και να μαι,πρεπει να ομολογησω οτι
-Οι springdrive μηχανισμοι προς το παρον δε μ ενθουσιαζουν και τοσο
-Το design δε με τρελαινει ιδιαιτερα,με εξαιρεση τα dress κοματια με το λουρακι,αλλα 39mm??Θελω να πω οτι σ αυτες τις τιμες οι Ευρωπαιοι ισως να μην εχουν καλυτερη ποιοτητα,εχουν ομως ποιο ομορφα σχεδια.
Οποτε αναγκαστηκα οι επιλογες μου ειναι οι εξης 3(κι οχι απο GS)
-ΜΜ300 (ενταξει,το ξερω μη βαρας  :weedman:  )
-Flight master autom chrono (τρομερη κασα,τρομεροτερη μηχανη,Prospex line,$2700)
-και για πιο classy καταστασεις  ΑΥΤΟ

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #70 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 12:44:47 πμ »
@ eisenberg
Θαυμάζω τις γνώσεις σου πάνω στην seiko (για να γνωρίζεις τους μηχανισμούς ). Όντως ωραίο το Flight master και μοιάζει λίγο στο sportura titanium που έχω(χωρίς χρονογράφο)!
Από το ΜΜ300 ίσως  να προτιμούσα το 600άρι λόγω τιτανίου και καντράν, αν δεν ήταν τόσο παχύ (17mm)
Όσο για το Credor  καλλίτερα να μη κοιτάξω σ'αυτή την σειρά γιατί θα πάθω ...ζημιά κυριολεκτικά!
Αλήθεια, εσύ τί έχεις από seiko;
@ lazkal
Όντως αυτό διακρίνω κι εγώ, άσε που πολλοί τολμούν να συγκρίνουν τα grand seiko με rolex, omega και άλλα ιερά τέρατα της ορολογοποιϊας !
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος lazkal

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 132
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #71 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 01:10:29 πμ »
Φυσικά και συγκρίνονται!!!!

Δεν έχω GS και όσα ξέρω είναι απο ότι έχω διαβάσει ...

Συμφωνώ με τον Eisenberg για το αισθητικό κομάτι , αλλά αυτό νομίζω ότι είναι θέμα χρόνου ....

Το 6R20 που έχω πάντως μου δίνει μιά αίσθηση ποιότητας που κάνει τις 2824 και 2892 να φαίνονται σαν μπαχατέλες ... - Σαφώς και χάνει απο 3135 και 2235 ... - ΑΛΛΑ δεν έχω GS για να συγκίνω...

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #72 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 01:13:07 πμ »
Παντως το συγκεκριμενο Credor ερχεται στα 300.000yen περ. 1900ευροπουλα.
Φιλε GIOSOU απο μαθητης ακομη παντα ειχα Seiko(και Casio&Citizen) και με τα χρονια εχω γινει φιλος της μαρκας.Βεβαια με τον καιρο αλλα εχω χασει αλλα εχω πουλησει κτλ...Τωρα απο Seiko εχω το κλασσικο divers autom SKX009 με την 7S26 και την μπλε-κοκκινη στεφανη(ενα απ τα αγαπημενα μου ρολογια ανεξαρτητου τιμης).Επισης ενα kinetic divers SKA293,κι ενα premier quartz.Οι μελλοντικες μου αγορες σε Seiko ισως ειναι ενα Sumo με την cal.6R15 η ενα premier παλι με την ιδια cal.
Kαλα να μαστε.... :partyman:

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #73 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 02:17:23 πμ »
Πώς συγκρίνεις δύο μηχανισμούς και λες ότι το seiko υπερτερεί σε ποιότητα;
Για να καταλάβετε πόσο άσχετος είμαι, εγώ μόνο το καντράν ξεχώριζα σε ένα ρολόι!
Ας πούμε ο 9r66 του grand seiko sbge001 ή ο 5r66 του Μ.Μ. 600μ σας λέει κάτι; Και πώς δηλαδή συγκρίνεται με ένα της ΕΤΑ;
Στους κινητήρες υπάρχουν οι ιπποδυνάμεις, οι ροπές, τα κυβικά και ας πούμε η αξιοπιστία της μιας ή της άλλης μάρκας οκ; Στα ρολόγια τί ακριβώς συγκρίνουμε;
Σας είπα είμαι άσχετος....αλλά μη με διαγράψετε από το φόρουμ :axe:
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #74 στις: Ιανουάριος 10, 2008, 02:25:01 πμ »
Παρεπιπτόντως πολύ ωραίο το SKX009!
Για το 6r20 δεν είδα συγκεκριμένο ρολόι στο google.
Πάντως παίδες, όσο πιο πολύ το ψάχνω ,τόσο πιο πολύ πορώνομαι με τα seiko, ιδίως με τα exclusivly Japan ones!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #75 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 07:11:59 μμ »
παιδιά θα ήθελα τη βοήθεια από τους καλούς γνώστες που βλέπω ότι υπάρχουν στο site σε σχέση με τρία μοντέλα seiko που με ενδιαφέρουν πολύ.....
καθότι είμαι κάτοχος μόνο ενός ρολογιού breitling (έχω ποστάρει σχετικά) και θα ήθελα να πάρω και κανένα ρολόι για πιο καθημερινή χρήση...και πιστεύω η seiko είναι από τις καλύτερες επιλογές

1) seiko SNZE49J1
2) seiko SZER001
3) seiko SND730P1

θα ήθελα αν μπορείτε να μου πείτε πότε βγήκαν στην αγορά.....
αν μπορώ να τα βρω στην ελληνική αγορά (ιντερνετ ή ποιό real κατάστημα Αθήνας που ειδικεύεται σε seiko.....αν δεν επιτρέπεται να το γράψετε δημόσια στείλτε pm)....σε ελληνικό κατάστημα ιντερνετ μου φαίνεται δε τα βρήκα...
και πόσο περίπου κάνουν στην Ελλάδα...

ή αλλιώς κανένα ξένο αξιόπιστο site να στέλνει Ελλάδα(πχ γιαπωνέζικο) και να ειδικεύεται σε seiko....

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #76 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 08:50:33 μμ »
Αν δεν απατωμαι απ τα αρχικα των κωδικων,το πρωτο πρεπει να ναι seiko5 sports,και τ αλλα 2 quartz χρονογραφοι με την γνωστη και αξιοπιστη cal.7t62 που φορανε και μερικα ακριβοτερα seiko quartz(πχ καποια sportura).Το 5αρι εχει την 7s26 που ειναι αυτοματη.Τωρα το ποτε λανσαριστηκαν,ψαξε βρες,η seiko λανσαρει δεκαδες μοντελα καθε χρονο,για δεκαδες αγορες παγκοσμιως....
Απ τα τρια ψηφιζω το πρωτο,εκτος κι αν χρειαζεσαι χρονογραφο.

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #77 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 08:56:12 μμ »
ευχαριστώ πολύ για την απάντηση...

καμία ιδέα που θα τα βρω σίγουρα ελλάδα?

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #78 στις: Ιανουάριος 14, 2008, 09:01:21 μμ »
Δεν τα χω δει σε βιτρινα,ισως αν ρωτησεις καπου αν γινεται παραγγελια.....
Δεν ειναι ακριβα μοντελα παντως μαλλον entry level seiko models θεωρουνται...

Αποσυνδεδεμένος kostasg

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: SEIKO
« Απάντηση #79 στις: Φεβρουάριος 01, 2008, 09:59:22 πμ »
Καλημέρα σε όλους και καλό μήνα!
είμαι νέος στο forum (1o post) αλλά το διαβάζω για πάνω από ένα χρόνο. Ακούστε σας παρακαλώ το πρόβλημά μου και αν έχετε όρεξη ή χρόνο απαντήστε μου και μένα που πάω να σκάσω... (έχω την εντύπωση πως έχει ξανασυζητηθεί)
Αγόρασα ένα seiko premier automatic 6r20 μοντέλο 2006 (1100 ευρό). Παρουσιάζει συστηματικό σφάλμα +32 sec/μέρα. Είναι κανονικό ή εμένα μου φαίνεται απαράδεκτα τεράστιο? Το πήρα τον περασμένο Απρίλιο και το πιο μικρό σφάλμα που το έχω μετρήσει είναι +25sec/μέρα. Δυστυχώς έχω ξενερώσει με την μάρκα. Δεκτές οποιεσδήποτε προτάσεις (ακόμα και επιπλήξεις). Χαιρετώ!