Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟΥ PROJECT  (Αναγνώστηκε 79771 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
ευχαριστούμε ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ για την προσπάθεια και την άρτια οργάνωση του project!!
και τον watch-collector, αλλά και όλους που βοήθησαν τόσο σημαντικά!
κι εγώ θα θελα να ξέρω το τελικό κόστος για την απλή έκδοση του ZENO (έστω κατά προσέγγιση), έχω κι εγώ μπερδευτεί ολίγον τι! :)

Η προσπαθεια ειναι κοινη, απο ολους μας!   :)

Δυστυχως φιλε Βαγγελη, δεν μπορω να προσδιορισω το τελικο κοστος, αφου δε γνωριζω τιποτα σχετικα με τις ολες διαδικασιες και τα εξοδα εκτελωνισμου-εισαγωγης απο χωρα εκτος Ευρωπα'ι'κης Ενωσης, περαν της προσφορας της 'ΖΕΝΟ' την οποια εχω ηδη κοινοποιησει...
Αυτο που μπορω να μαθω κατα προσεγγιση -αφου εξαρταται απο το υψος της παραγγελιας που θα γινει στην εταιρια, εφοσον προκριθει η 'ΖΕΝΟ'- ειναι τα εξοδα αποστολης των ρολογιων στην Ελλαδα.
Ειμαι σε επαφη με το μελος Rugged, o oποιος εχει εμπειριες εκτελωνισμου και προθυμοποιηθηκε να συμβαλλει με καθε δυνατο τροπο(!)... και τον ευχαριστω και δημοσια γι' αυτο, προκειμενου να ερθουν τα ρολογια απο την Ελβετια στην Ελλαδα, εφοσον τελικα αποφασιστει να αναλαβει το project η 'ΖΕΝΟ'.
Ελπιζω, συντομα να εχουμε νεα...

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

seamasterchrono

  • Επισκέπτης
αρκει να ΜΗΝ ξεχρεωσει το Ελληνικο κρατος το μνημονιο απο τα εξοδα που θα πληρωσουμε για δασμους εκτελωνσιμους κλπ

director

  • Επισκέπτης
Η θα διαλέξουμε τον πιό ατρόμητο που έχουμε να πλακωθεί με τον αντίστοιχο από τους άλλους. Εμείς θα βάλουμε τον director που μασάει σίδερα ;) ;D

ρε θα τους πεταξω ενα zeno,που θα τους παρει σβαρνα ολους.

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
Από όσο ξέρω τα έξοδα εκτελωνισμού από χώρα μη ευρωπαικής ένωσης είναι
(ποσό τιμολογίου + ποσό μεταφορικών) x 25-30%.....

Αποσυνδεδεμένος kalwdios

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 151
    • Προφίλ
Η γνωμη μου ειναι οτι τα εξοδα εκτελωνισμου εαν ειναι 25%-30% πλεον, της συνολικης αξιας του ρολογιου καλο θα ειναι να το ξερουμε πριν προχωρισουμε στην τελικη παραγγελια........
Φιλικά, Ανδρέας
Seiko MM300 SBDX017

director

  • Επισκέπτης
εγω εχω μια σημαντικη απορια,γιατι δεν υπαρχει κινητικοτητα;

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
εγω εχω μια σημαντικη απορια,γιατι δεν υπαρχει κινητικοτητα;
έλα ντε !!! άντε να ψηφίζουμε steinhart  :weedman: :jg: :mg: :mg: ;D

director

  • Επισκέπτης
Η γνωμη μου ειναι οτι τα εξοδα εκτελωνισμου εαν ειναι 25%-30% πλεον, της συνολικης αξιας του ρολογιου καλο θα ειναι να το ξερουμε πριν προχωρισουμε στην τελικη παραγγελια........

εαν ειναι ετσι,τοτε εχουμε 520 χ 1,25 = 650 ευρα + κατιτις για τα μεταφορικα,διορθωστε με αν κανω λαθος.

Αποσυνδεδεμένος chris70

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 214
    • Προφίλ
εαν ειναι ετσι,τοτε εχουμε 520 χ 1,25 = 650 ευρα + κατιτις για τα μεταφορικα,διορθωστε με αν κανω λαθος.

Αν κάνει 520 το ρολόι και τα μεταφορικά π.χ. 20 ευρώ, τότε τα έξοδα τελωνείου είναι 540 x 25% = 135 ευρώ.
Οπότε τελική τιμή που πληρώνεις = 540 + 135 = 675

Φιλικά,
Χρήστος

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
εαν ειναι ετσι,τοτε εχουμε 520 χ 1,25 = 650 ευρα + κατιτις για τα μεταφορικα,διορθωστε με αν κανω λαθος.

Δημητρη,
Σε ποια απο τις δυο εκδοσεις της ZENO αναφερεσαι?
Προφανως στην πιο ακριβη (σιελ-μαυρη), με το 'GMT'...
Λαμβανοντας υποψιν την παρακατω βελτιωμενη προσφορα της (επιπλεον εκπτωση 5%) για την καθε εκδοση, καποιος που γνωριζει και ειναι καλος στα μαθηματικα?!...  ;D

431 ελβετικα φραγκα (συμπεριλαμβανομενου του κρυσταλλου απο ζαφειρι) για την απλουστερη εκδοση, ητοι: περιπου 340 Ευρω

667 ελβετικα φραγκα (συμπεριλαμβανομενου του κρυσταλλου απο ζαφειρι) για την εκδοση GMT, ητοι: περιπου 525 Ευρω

+ 10 ελβετικα φραγκα (περιπου 8 Ευρω για τις εγχαραξεις του καθε ρολογιου στο πισω μερος)

+ 150 ελβετικα φραγκα, δηλαδη περιπου 118 Ευρω για την εκτυπωση του logo σε ολα τα ρολογια, ασχετως παραγγελιας. (Το ακριβες κοστος για καθε ρολο'ι' θα προκυψει με βαση τον αριθμο των ρολογιων που θα παραγγελθουν στην εταιρια)

+ τα εξοδα μιας μαζικης αποστολης (το ακριβες κοστος για καθε ρολο'ι' θα προκυψει παλι βασει του αριθμου των ρολογιων)

+ το ποσο δασμων-εκτελωνισμου για την αποστολη των ρολογιων απο την Ελβετια στην Ελλαδα

Νεα βελτιωμενη προταση: Εκπτωση 5% επι της παραπανω προσφορας, για απευθειας αποστολη απο την Ελβετια

Eλαχιστη παραγγελια: 10-20 ρολογια

Xρονος παραδοσης: 1 μηνας


*Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ Η 'ΖΕΝΟ', ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ ! !

Εκτιμηση κοστους μιας ασφαλισμενης μαζικης αποστολης 20 τεμαχιων: 180 ελβετικα φραγκα, δηλαδη (περιπου) 145 Ευρω

Φιλικα,
Αρης
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2010, 01:21:50 μμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

director

  • Επισκέπτης
εχουμε και λεμε,zeno απλο,περιπου 430 ευρω,gtm περιπου 610 ευρω,χωρις εξοδα αποστολης και τελωνειου.
τωρα εαν αληθευει οτι το τελωνειο ειναι 25-30%,τοτε εχουμε
απλο 430 χ 1,25 =540 ευρω
gtm 10 χ 1,25 =760 ευρω

συν τον επιμερισμο των μεταφορικων/ρολοι

υ.γ οσοι εχετε δηλωσει gtm (μαυρο-σιελ) εχετε αντιληφθει το κοστος η την στιγμη της παραγγελιας (εαν τελικα επιλεγει),θα υπαρχουν υπαναχωρησεις;

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2010, 10:29:55 πμ από director »

Αποσυνδεδεμένος thanasisn

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 318
    • Προφίλ
τα 430 ευρω για το απλο zeno για παραδειγμα πως βγαινουν; ειναι η τιμη του κατασκευαστη συν vat 19%; και στην τιμη που προκυπτει προσθετουμε 25% εξοδα εκτελωνισμου; ???

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
   Περίπου 450 θα πάει το φθηνό και 650 το ακριβό, με όλα μέσα ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα και να μην υπάρχουν συγχύσεις, τα έξοδα για έναν εκτελωνισμό υπολογίζονται στην τιμή CIF.
Τιμή CIF είναι Cost Insurance Freight. Δηλαδή η τιμή του προϊόντος (που δηλώνεται ;D) + μεταφορικός ναύλος + ασφάλεια.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να μειωθούν αυτά τα έξοδα και φυσικά δε θα φτάσουν τα νούμερα που γράφτηκαν.

Ας μη γράφονται λοιπόν αυθαίρετα νούμερα γιατί τυχόν να τρομάξουν κάποιοι και τελικά να μην προτιμήσουν αυτό που θέλουν.

Προσωπικά εμένα δεν με ενδιαφέρει κάποια αγορά ρολογιού project, απλά βοηθάω όσο μπορώ στο να μειωθούν τα έξοδα στο ελάχιστον, εάν και εφόσον προτιμηθεί το συγκεκριμένο προϊόν.
Αν όμως κάποιος το σκέφτεται και έχει ένα budget στο μυαλό του και ακούει τέτοια νούμερα, μπορεί να φρικάρει, να μην ψηφίσει και τελικά να έχει επίπτωση και στους υπόλοιπους φίλους που το θέλουν.

Λίγη υπομονή λοιπόν και σύντομα θα γνωρίζουμε περισσότερες λεπτομέρειες/πληροφορίες.

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
http://www.dutycalculator.com/new-import-tax-calculation

εχει υπολογισμους για χωρες, ειδη κλπ

για την Ελλαδα απο Ελβετια ειναι ΦΠΑ 23% και εξτρα κοστη εκτελωνιστη και κοστη αποθηκης οπως αποκαλειται.

τα εξοδα αποστολης για ενα 5κιλο πακετο με DHL πανε αν δεν κανω λαθος περι τα 200 ευρω, χωρις ασφαλεια (?), ητοι κανα 10ευρω το ρολοι (ΧΟΝΔΡΙΚΑ).

το καθε απλο Zeno εχει 431 ελβ.φρ.-> 340 ευρω
+15 ευρω για εγχαραξη + print dial
+10 ευρω για αποστολη.
------------------------------------------------
365 ευρω

αντιστοιχα το GMT Zeno 667 ελβ.φρ.->525 ευρω
+15
+10
------------------------------------------------
545 ευρω

υπολογιστε ενα 23% (συν καποια εξοδα εκτελωνιστη και αποθηκης τα οποια δεν ειναι γνωστα αν δεν μας πει ειδικος).

αρα παει το απλο Zeno περι τα 450 και το GMT στα 670 ευρω

ΣΥΝ τα οποια εξτρα εξοδα προκυψουν απο τον εκτελωνιστη και διαφορα εξοδα εκτελωνισμου ακομη. ας μας περιμενουμε ομως τα πιο επισημα.

αυτα με καποιους rough υπολογισμους

φιλικα
Θ
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα και να μην υπάρχουν συγχύσεις, τα έξοδα για έναν εκτελωνισμό υπολογίζονται στην τιμή CIF.
Τιμή CIF είναι Cost Insurance Freight. Δηλαδή η τιμή του προϊόντος (που δηλώνεται ;D) + μεταφορικός ναύλος + ασφάλεια.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να μειωθούν αυτά τα έξοδα και φυσικά δε θα φτάσουν τα νούμερα που γράφτηκαν.

Ας μη γράφονται λοιπόν αυθαίρετα νούμερα γιατί τυχόν να τρομάξουν κάποιοι και τελικά να μην προτιμήσουν αυτό που θέλουν.

Προσωπικά εμένα δεν με ενδιαφέρει κάποια αγορά ρολογιού project, απλά βοηθάω όσο μπορώ στο να μειωθούν τα έξοδα στο ελάχιστον, εάν και εφόσον προτιμηθεί το συγκεκριμένο προϊόν.
Αν όμως κάποιος το σκέφτεται και έχει ένα budget στο μυαλό του και ακούει τέτοια νούμερα, μπορεί να φρικάρει, να μην ψηφίσει και τελικά να έχει επίπτωση και στους υπόλοιπους φίλους που το θέλουν.

Λίγη υπομονή λοιπόν και σύντομα θα γνωρίζουμε περισσότερες λεπτομέρειες/πληροφορίες.

very good.

οποτε το κοβω εδω και αναμενουμε :)))
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 23, 2010, 01:16:26 μμ από Watch-Collector »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Για να ξεκαθαρίσουμε λίγο τα πράγματα και να μην υπάρχουν συγχύσεις, τα έξοδα για έναν εκτελωνισμό υπολογίζονται στην τιμή CIF.
Τιμή CIF είναι Cost Insurance Freight. Δηλαδή η τιμή του προϊόντος (που δηλώνεται ;D) + μεταφορικός ναύλος + ασφάλεια.

Υπάρχουν αρκετοί τρόποι να μειωθούν αυτά τα έξοδα και φυσικά δε θα φτάσουν τα νούμερα που γράφτηκαν.

Ας μη γράφονται λοιπόν αυθαίρετα νούμερα γιατί τυχόν να τρομάξουν κάποιοι και τελικά να μην προτιμήσουν αυτό που θέλουν.

Προσωπικά εμένα δεν με ενδιαφέρει κάποια αγορά ρολογιού project, απλά βοηθάω όσο μπορώ στο να μειωθούν τα έξοδα στο ελάχιστον, εάν και εφόσον προτιμηθεί το συγκεκριμένο προϊόν.
Αν όμως κάποιος το σκέφτεται και έχει ένα budget στο μυαλό του και ακούει τέτοια νούμερα, μπορεί να φρικάρει, να μην ψηφίσει και τελικά να έχει επίπτωση και στους υπόλοιπους φίλους που το θέλουν.

Λίγη υπομονή λοιπόν και σύντομα θα γνωρίζουμε περισσότερες λεπτομέρειες/πληροφορίες.
:yes:
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Σε ολα τα παραπανω, μην ξεχνατε να υπολογισετε και την εκπτωση του 5% επι της αρχικης προσφορας της ΖΕΝΟ (συμφωνα με τη νεα βελτιωμενη της προταση)!

Ειμαι σε επικοινωνια με την εταιρια, πολυ συντομα θα γνωριζω κατα προσεγγιση -εξαρταται απο το βαρος και τις διαστασεις του δεματος- και το κοστος για μια μαζικη αποστολη, ενδεικτικα 20 τεμαχιων...

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Σε ολα τα παραπανω, μην ξεχνατε να υπολογισετε και την εκπτωση του 5% επι της αρχικης προσφορας της ΖΕΝΟ (συμφωνα με τη νεα βελτιωμενη της προταση)!

Ειμαι σε επικοινωνια με την εταιρια, πολυ συντομα θα γνωριζω κατα προσεγγιση -εξαρταται απο το βαρος και τις διαστασεις του δεματος- και το κοστος για μια μαζικη αποστολη, ενδεικτικα 20 τεμαχιων...


*Παραθετω το email που ελαβα προ ολιγου απο τη ΖENO, oσον αφορα στα εξοδα αποστολης:


AW: AW: AW: AW: AW: Zeno-Watch - Logo on dial Diver 6349  Πέμπτη, 23 Δεκέμβριος 2010, 9:57
Από: "Zeno Secretaria" <info@zeno-watch.ch>

'Hello Aris,

Special reduction: 5% on total watches amount.

Shipping cost including insurance will cost approx. CHF 180.00 with Post priority (the cheapest and the easiest way for Greece )
 
Kindly,
Sandra'


Εκτιμηση κοστους μιας ασφαλισμενης μαζικης αποστολης 20 τεμαχιων: 180 ελβετικα φραγκα, δηλαδη (περιπου) 145 Ευρω

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

director

  • Επισκέπτης
Παράθεση
431 ελβετικα φραγκα (συμπεριλαμβανομενου του κρυσταλλου απο ζαφειρι) για την απλουστερη εκδοση, ητοι: περιπου 340 Ευρω

667 ελβετικα φραγκα (συμπεριλαμβανομενου του κρυσταλλου απο ζαφειρι) για την εκδοση GMT, ητοι: περιπου 525 Ευρω

+ 10 ελβετικα φραγκα (περιπου 8 Ευρω για τις εγχαραξεις του καθε ρολογιου στο πισω μερος)

+ 150 ελβετικα φραγκα, δηλαδη περιπου 118 Ευρω για την εκτυπωση του logo σε ολα τα ρολογια, ασχετως παραγγελιας. (Το ακριβες κοστος για καθε ρολο'ι' θα προκυψει με βαση τον αριθμο των ρολογιων που θα παραγγελθουν στην εταιρια)

+ τα εξοδα μιας μαζικης αποστολης (το ακριβες κοστος για καθε ρολο'ι' θα προκυψει παλι βασει του αριθμου των ρολογιων)

+ το ποσο δασμων-εκτελωνισμου για την αποστολη των ρολογιων απο την Ελβετια στην Ελλαδα

Νεα βελτιωμενη προταση: Εκπτωση 5% επι της παραπανω προσφορας, για απευθειας αποστολη απο την Ελβετια

Eλαχιστη παραγγελια: 10-20 ρολογια

Xρονος παραδοσης: 1 μηνας

*Η ΑΠΟΣΤΟΛΗ, ΕΦΟΣΟΝ ΤΕΛΙΚΑ ΠΡΟΚΡΙΘΕΙ Η 'ΖΕΝΟ', ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΠΕΥΘΕΙΑΣ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΛΒΕΤΙΑ !

λοιπον gmt      525 ευρω
εγχαραξη           8
εκτυπ.logo       118
                    ________
συνολο            651  ευρω - 5% εκπτωση = 618 οκ; καλα μεχρι εδω;

παμε τωρα ενα 23% φορολογια

618 χ 1,23 = 760 ευρω

+εξοδα μεταφορας κι εκτελωνιστη.

εχω καταλαβει κατι λαθος;;;;;;;;;;;;