Αποστολέας Θέμα: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡΙΑ ΤΟΥ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟΥ PROJECT  (Αναγνώστηκε 80174 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ







george_ αν τελικά ψηφιστεί το steinhart μπορούμε να βάλουμε επιλογή καντράν με μπλέ ή γαλάζια λουμινοβα ή/και μπλέ τριήρη?
Θα αλλάξει το κόστος?

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
αυτη ειναι η εταιρια,αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενδιαφερον,δεν νομιζω οτι θα επρεπε να μπει σε ψηφοφορια


http://www.boschett-timepieces.com/collection/reefranger.php

wus project

http://www.boschett-timepieces.com/collection/wusdwp.php
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2010, 05:06:50 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος rugged

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 315
    • Προφίλ
    • Rugged
Απ: Απ: ΑΠΟΡΙΕΣ-ΔΙΕΥΚΡΙΝΙΣΕΙΣ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΨΗΦΟΦΟΡ&#
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 05:11:05 μμ »
Για να μην κολυμπάμε σε "θολά νερά", δεν υπάρχει κάποιος ειδικός (π.χ. τελωνειακός) που μπορούμε να ρωτήσουμε??  ???

Αν και εφόσον και όποτε θέλετε μπορώ να φέρω κάποιον από εσάς σε τηλεφωνική επικοινωνία με τον εκτελωνιστή μου, τον οποίο χρησιμοποιώ αρκετά χρόνια για τις δικές μου εισαγωγές.

Επίσης, πιστεύω ότι συμφέρει να έρθει απευθείας από Ελβετία --> Αθήνα, παρά μέσω Γερμανίας, γιατί όσα θα γλυτώσετε(ουμε) στον εκτελωνισμό, θα ξοδευτούν στα μεταφορικά.

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ
αυτη ειναι η εταιρια,αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενδιαφερον,δεν νομιζω οτι θα επρεπε να μπει σε ψηφοφορια


http://www.boschett-timepieces.com/collection/reefranger.php

wus project

http://www.boschett-timepieces.com/collection/wusdwp.php
Το WUS προτζεκτ είναι απίστευτο, αλλά απαγορευτικό για αρκετά άτομα.
έχει πάρει κανείς προσφορά απο boschett για κάτι αντίστοιχο?
αν όχι δεν αξίζει να το συζητάμε, στην περίπτωση βέβαια που αύριο αρχίσει η ψηφοφορία.  ;)

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Ναι υπαρχει η προταση της εταιριας,διαβασε και το ποστ μου,παρακατω.ειναι απο την 1η προσπαθεια.




Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Δεν προχωρησε γιατι ,η κασα ηταν μεγαλη,οπως και του zeno,46mm και ηταν εκτος Ε.Ε,οπως και το zeno...
xxxxxx,
 
There is a minor additional expense for the unique nickname engraving on each watch, but I will absorb the cost.  The price is still $400.  I am re-doing the caseback drawing with the larger Poseidon and your engravings.  Will have it to you soon.  Would you be able to provide your file in .CDR format?


Dial indices and hands the same design as my Cave Dweller except for the dial printing which will be the ship from the picture you sent me.  See attached picture. 
* Poseidon picture and forum nickname engraved on the case-back.  Nickname details to be provided.
* Watch number engraved on the side of the case.   ex. 1/25, 2/25 etc.
* Travel case and rubber strap.
 
Not included:
* Shipping









Αποσυνδεδεμένος SYZo

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 426
    • Προφίλ
μονο σε μενα αρεσε? ;D

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:31:41 μμ »
εγω παντως θα προτιμουσα να μην μπλεξουμε με τελωνεια.

το τελωνειο αν δεν εχουμε ξεκαθαρη εικονα για το κοστος απο πριν, θα οδηγησει σε μη ντετερμινιστικο κοστος. μπορει να ξεφυγει ευκολα.

για παραδειγμα εγω πηρα ενα kindle που εκανε 110 ευρω απο ΗΠΑ, και για εκτελωνισμο που εκανα ΜΟΝΟΣ μου επρεπε να πληρωσω 60 ευρω. Αν τον εκτελωνσμο μου τον εκανε εκτελωνιστης θα πληρωνα 120 ευρω. Ετρεξα μονος μου στο Ελ. Βενιζελος, εφαγα 3 ωρες και απο πορτα σε πορτα και γλιτωσα τα μισα.

Αν γινει εκτελωνισμος στη Γερμανια πχ για το Ζeno, αξιας γυρω στα 355ευρω το κομματι  αν εχω υπολογισει σωστα (με εγχαραξεις, τυπωμα στο dial) θα δοθουν 19% για ΦΠΑ, κοντα αλλα 70 ευρω, θα πρεπει ΕΠΙΣΗΣ να πληρωθουν Δασμοι-Τελη (4-6%), Φυλακτρα, Εξοδα κλπ που δεν τα ξερουμε ενω επισης ο εκτελωνισμος θα γινει απο εκτελωνιστη εκει και δεν ξερουμε πως και τι ποσα παιρνουν αυτοι. ΕΠιπροσθετως θα πληρωσουμε διπλα μεταφορικα για τα ρολογια. Ελβετια-Γερμανια, Γερμανια-Ελλαδα.

Επισης η εταιρεια προτεινει να ερθουν ξεχωριστα τα κουτια το οποιο σημαινει οτι αν γραφει κοστος πανω απο 20 ευρω τοτε παει παλι για εκτελωνισμο. ΤΟ ωραιο της υποθεσης ειναι οτι στο ποσο των 20 ευρω μετραει ΚΑΙ το κοστος αποστολης μεσα. Δηλαδη οχι η αξια του αντικειμενου αλλα η αξια αντικειμενου+εξοδα αποστολης. Αν τωρα ερθουν 20 κουτια θα πρεπει για να μη γινει και εκει εκτελωνισμος, που εχει παλι εξοδα, να γραφει gift+κοστος αποστολης απο την εταιρεια κατω των 20 ευρω.

Γενικως ολο αυτο δημιουργει ενα μη καθορισμενο κοστος ενω εχουμε και πολλα εξοδα μεταφορας (2 αποστολες για τα ρολογια και ενα για τα κουτια).

Για να μην υπαρχει κανενος ειδους προβλημα εγω θα προτεινα ο φιλος που παραπανω μιλησε για τον εκτελωνιστη του να κανει μια ερωτηση απλη.

ποσο παει ο εκτελωνισμος για 20 ρολογια ονομαστικης αξιας πχ 365 ευρω το ενα (για να ειναι μεσα και τα εξοδα αποστολης χοντρικα μιας και μετρανε στην υπολογιζομενη αξια προς εκτελωνισμο)

αν δεν το γνωριζουμε αυτο, τοτε εγω πραγματικα δεν μπορω να επιλεξω κατι που δεν ξερω ποσο θα κοστισει. ιδιως οταν η εναλλακτικη λυση εχει συγκεκριμενη τιμη με εξοδα αποστολης included.

οποτε θα ελεγα να δουμε ποσο κοστιζει να ερθουν τα 20 ρολογια εδω ευθυς εξαρχης.

φιλικα
Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:36:01 μμ »
   Θα έχουμε σαφή εικόνα για το συνολικό κόστος από πριν ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Απ: ΤΕΣΣΕΡΙΣ ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ ΓΙΑ ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΡΟΛΟ'Ι' ΤΟΥ ΦΟΡΟΥΜ
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 20, 2010, 06:41:36 μμ »
   Θα έχουμε σαφή εικόνα για το συνολικό κόστος από πριν ;)

thanks φιλε Γιαννη.

« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 20, 2010, 09:51:56 μμ από Watch-Collector »
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος physioman

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 988
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Aγαπητοί φίλοι, επιτρέψτε μου, να σας διευκρινήσω ορισμένα χαρακτηριστικά του Zeno Airplane Diver, μιας και έχω δύο Revue Thommen, το Professional Diver 300 και το Professional Diver Automatic Chronograph, τα οποία έχουν ακριβώς την ίδια κάσα με τα υποψήφια Zeno για το πρότζεκτ.

Λοιπόν πρόκειται για ένα ρολόι μεγάλο και βαρύ (ακόμα και με το καουτσούκ λουράκι). Είναι 100% diver ρολόι και λόγω ύφους, μεγέθους, ύψους και βάρους, δεν μπορεί να φορεθεί παρά μόνο ως σπορ ρολόι και μόνο με σπορ ρούχα, ή καλύτερα με κοντομάνικα. Για πουκάμισο και μανσέτα ούτε λόγος. Απλά δεν χωράει, αλλά και αν χωρούσε, δείχνει εντελώς αταίριαστο.  ;D
 
Οι διαστάσεις του: διάμετρος 45.5 χιλ., ύψος 16+ χιλ., αλλά αυτά δεν με ενοχλούν, "κάθεται" -έστω οριακά- σχετικά καλά στο χέρι μου (είναι "γκουμούτσα" βέβαια) και είπαμε, μόνο καλοκαίρι με κοντομάνικα. Αυτό που εμένα με ενοχλεί είναι το βάρος του. Ο καρπός μου για να έχετε ένα μέτρο σύγκρισης έχει 17.5 εκ. περίμετρο.  ;)

Από την άλλη είναι ρολόγια Ελβετικά, επώνυμα, αναγνωρίσιμα και μπορώ να πω όμορφα (ιδίως το Professional Diver 300 Automatic, για μένα) και μεγάλα-εντυπωσιακά, όπως επιτάσσει η μόδα σήμερα.
Φαντάζομαι το ίδιο ισχύει (δεν τα έχω δει από κοντά) και για τα Zeno Airplane Diver.... :)

Μερικές φωτό (από το νετ) από τα Revue Thommen/Zeno για σύγκριση.




Καλή ψηφοφορία.
Φιλικά, Ηλίας.
 

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Κατα τον Μαρτη-Απριλη,πιστευω οτι θα ειναι ετοιμοπαραδοτο οποιο ρολοι επικρατησει.
Οποτε,μια χαρα για καλοκαιρακι, νομιζω οτι ειναι το ZENO GMT μαυρο-σιελ !  ;)
Εξ' αλλου καταδυτικο ειναι το προτζεκτ !
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος sunsea

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 553
    • Προφίλ
Ρε μαγκες ο ανθρωπος(Watch-Collector)εριξε 4 προτασεις για καταδυτικο του φορουμ και αντι να δουμε τι θα κανουμε με αυτες για να το αποκτησουμε επιτελους,τελευταια μερα πριν την ψηφοφορια θυμηθηκαμε την Boschett.Eδω και μια εβδομαδα φωναζει ο Αρης για τεκμηριωμενες προτασεις και προσφορες απο εταιρειες και κανενας δε μιλαει,Αν συνεχιστει αυτη η κατασταση και το καλοκαιρι του 2011 δεν θα εχουμε καταδυτικο του φορουμ.
:yes: :yes: :yes:
"Ho attraversato oceani,eplorato i continenti e conquistato le
 altitudini...
 alla ricerca del mio "Tempo"  ''Διεσχισα τους ωκεανους,εξερευνησα τις ηπειρους και κατεκτησα   τα υψη...  προς αναζητηση του ''Χρονου" μου       Vivere veramente,non puramente trascorrere i giorni.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Κατα τον Μαρτη-Απριλη,πιστευω οτι θα ειναι ετοιμοπαραδοτο οποιο ρολοι επικρατησει.
Οποτε,μια χαρα για καλοκαιρακι, νομιζω οτι ειναι το ZENO GMT μαυρο-σιελ !  ;)
Εξ' αλλου καταδυτικο ειναι το προτζεκτ !
Φίλε Ποθητέ, δεν διαφωνώ με όσα λες. Ούτε υπερασπίζομαι ή κατηγορώ κάποιο ρολόι.
Απλώς κατέθεσα την εμπειρία μου από ένα πανομοιότυπο ρολόι που έχω για τους φίλους που δεν το έχουν και δεν το έχουν δοκιμάσει ή δεν το έχουν δει "ζωντανό". ;)

Αν θέλεις όμως τη γνώμη μου, ένα ρολόι δεν είναι μόνο για καλοκαίρι ή μόνο για χειμώνα, όπως και το ότι δεν σημαίνει ένα ρολόι που είναι καταδυτικό, μπορεί και πρεπει να φορεθεί μόνο με casual ή σπορ ντύσιμο. Για του λόγου το αληθές, σκέψου όλα αυτά τα "τύπου" Rolex καταδυτικά, από τα πολύ οικονομικά (π.χ. Orient CEM7500), έως τα αυθεντικά Rolex sub & DS.  ;)

Αποσυνδεδεμένος karteo

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7172
    • Προφίλ
Φίλε Ποθητέ, δεν διαφωνώ με όσα λες. Ούτε υπερασπίζομαι ή κατηγορώ κάποιο ρολόι.
Απλώς κατέθεσα την εμπειρία μου από ένα πανομοιότυπο ρολόι που έχω για τους φίλους που δεν το έχουν και δεν το έχουν δοκιμάσει ή δεν το έχουν δει "ζωντανό". ;)

Αν θέλεις όμως τη γνώμη μου, ένα ρολόι δεν είναι μόνο για καλοκαίρι ή μόνο για χειμώνα, όπως και το ότι δεν σημαίνει ένα ρολόι που είναι καταδυτικό, μπορεί και πρεπει να φορεθεί μόνο με casual ή σπορ ντύσιμο. Για του λόγου το αληθές, σκέψου όλα αυτά τα "τύπου" Rolex καταδυτικά, από τα πολύ οικονομικά (π.χ. Orient CEM7500), έως τα αυθεντικά Rolex sub & DS.  ;)


+πολλα. και εμενα το ιδιο ειναι η αποψη μου σχετικα με το μεγεθος και το δεσμευτικο του χαρακτηρα του zeno.

επισης κατι που βρισκω ενοχλητικο ολο και περισσοτερο, ειναι οτι αν επιλεγει το zeno θα εχει 2 εκδοσεις το προτζεκτ. αλλοι με κοκκινο-μπλε bezel και αλλοι με σιελ-μαυρο. ασε που μαλλον ολοι θελουν το σιελ-μαυρο και ισως καποιοι νιωσουν ριγμενοι, αλλα το ρολοι του φορουμ θα ειναι δυο διαφορετικα στην εικονα. και δεν μιλαμε για λουρακι εδω το οποιο παντα καποιος μπορει να αλλαξει αλλα το ιδιο το bezel, τους δεικτες που ειναι στο ενα με κοκκινο και στο αλλο με μπλε στοιχεια, και στα νουμερα στο 60,15,30,45 που στο ενα ειναι σιελ και στο αλλο κοκκινα. Αυτα συμβαλουν καθοριστικα στο να δειχνει διαφορετικα τα ρολογια και να ειναι μοιρασμενο το προτζεκτ στα δυο.

In extremis κατα τη γνωμη μου το Zeno οσο καλο ρολοι και να ειναι, αν δεν μπορει να δωσει 20 ιδια ρολογια ασχετα απο λουρακι, δεν θα επρεπε ΚΑΝ να ειναι επιλογη για ρολοι του φορουμ. Ας δωσει 20 ιδια ρολογια κι ας ειναι. Αλλα 10 και 10 ειναι ξεφορτωμα στοκ και οχι προτζεκτ με ενα ιδιο ρολοι. Ειναι επιλογη για μαζικη αγορα αλλα οχι για προτζεκτ κατα τη γνωμη μου αν δεν μπορει να δωσει 20 ιδια ρολογια.

τεσπα. μπορει να ειναι μειοψηφια αυτο που σκεφτομαι.

φιλικα
Θ.
Γαυρος οπαδος....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Η boschett που ειναι στην ψηφοφορια? ???




Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
αυτη ειναι η εταιρια,αλλα απο την στιγμη που δεν υπαρχει ενδιαφερον,δεν νομιζω οτι θα επρεπε να μπει σε ψηφοφορια

http://www.boschett-timepieces.com/collection/reefranger.php

wus project

http://www.boschett-timepieces.com/collection/wusdwp.php

Η boschett που ειναι στην ψηφοφορια? ???

 ???

Εφοσον εχουμε ολοκληρωμενη προταση -συμπεριλαμβανομενων προσχεδιων του project και προσφατης ισχυουσας προσφορας- ευχαριστως να την ενταξουμε!
Παρακαλω ενημερωσε με...
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 21, 2010, 12:40:11 πμ από Watch-Collector »
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Για να μην σας καθυστερησω το προτζεκτ,ας μεινει η ψηφοφορια ως εχει


 ;)

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Άρη, πριν αρχίσει η ψηφοφορία σήμερα, και επειδή προβλέπω να γίνει "χαμός" με το Zeno (ειδικά το σιελ-μαυρο GMT), θεωρώ ότι θα ήταν φρόνιμο να έχουμε όσο γίνεται πιο σύντομα την τελική τιμή για τα Zeno (συμπεριλαμβανομένων των όποιων εξόδων εκτελωνισμού, ΦΠΑ, μεταφορικών), ώστε ο καθένας που ψηφίζει Zeno να ξέρει τι θα πληρώσει στο τέλος.
Μην περιμένει το μέλος ότι θα δώσει λ.χ. 600 € και του φτάσει 700 (τυχαία τα ποσά). Κυρίως για το GMT μιλώ, που βλέπω ότι υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον και τα ρολόγια είναι μόλις 10... ;D