Αποστολέας Θέμα: Seiko Orange Monster SKX781  (Αναγνώστηκε 38171 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #40 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:17:46 μμ »
Hardlex is one step up from plain mineral glass in terms of hardness and comes in two flavours: ordinary Hardlex and high-quality Hardlex. They come in different thicknesses, depending on the pressure-resisting performance required. So yes, a Hardlex crystal in a 200+m diver's watch will be thicker than that in a Seiko 5.

Sapphlex has higher scratch resistance again. If you look at the table below (source - Mr.Tokunaga, Seiko watch designer), items 2 and 3 are Hardlex and high-quality Hardlex respectively. Item 4 is Sapphire glass, which is much harder and more scratch-resistant than Hardlex, but has the drawbacks of being a lot more expensive to make in greater thicknesses (3-4mm) for high-performance dive watches, and also more susceptible to shattering from micro-cracks in the thick material. Sapphlex is Hardlex with a thin plate of Sapphire adhered to it



http://larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=1&id=1215124773

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #41 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:27:23 μμ »
george έπεσα μέσα δηλαδή κ ας μην γνωρίζω? ευχαριστούμε για τις πληροφορίες

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #42 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:37:41 μμ »
το θεωρω μια καλη λυση

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #43 στις: Αύγουστος 19, 2010, 09:41:53 μμ »
το θεωρω μια καλη λυση

σκέπτομαι να το ρίξω από τον 3ο όροφο να δω αν είναι τόσο ανθεκτικό όσο λένε κ φαίνεται!!!  :headbash: :datz:
βασικά είναι στα οικονομικά δεδομένα που μπορώ να κινηθώ...έχω διαβάσει τόσες αναφορές γιαυτό που έπρεπε να το έχω στη συλλογή μου..

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #44 στις: Οκτώβριος 08, 2010, 10:59:15 μμ »
Διαβασα σε ξενο φορουμ οτι η ακριβεια του τερατος ειναι για κλαματα,25-30δλτ την ημερα.Δεν εχω φυσικα απαιτηση να ειναι χρονομετρο αλλα τοσο πολυ?Μπορει ο συγκεκριμενος μηχανισμος να ρυθμιστει σε επιπεδο cosc?Oι κατοχοι ας μας διαφωτισουν.Οι τεχνιτες τι γνωμη εχουν?

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #45 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:23:12 πμ »
Hardlex is one step up from plain mineral glass in terms of hardness and comes in two flavours: ordinary Hardlex and high-quality Hardlex. They come in different thicknesses, depending on the pressure-resisting performance required. So yes, a Hardlex crystal in a 200+m diver's watch will be thicker than that in a Seiko 5.

Sapphlex has higher scratch resistance again. If you look at the table below (source - Mr.Tokunaga, Seiko watch designer), items 2 and 3 are Hardlex and high-quality Hardlex respectively. Item 4 is Sapphire glass, which is much harder and more scratch-resistant than Hardlex, but has the drawbacks of being a lot more expensive to make in greater thicknesses (3-4mm) for high-performance dive watches, and also more susceptible to shattering from micro-cracks in the thick material. Sapphlex is Hardlex with a thin plate of Sapphire adhered to it



http://larrybiggs.net/scwf/index.php?mod=103&action=1&id=1215124773



Όσο ζω μαθαίνω λοιπόν. Δεν ήξερα πως το ζαφείρι κρύσταλλο είναι κάτι που χρησιμοποιώ συχνά για την εργασία μου, το κορούνδιο!! Το ρημάδι είναι ακριβό παντού...

Πληροφοριακά μιλάμε για σκληρότητα 9 Mohr, ίδια με το ατσάλι!!!
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #46 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 02:34:02 πμ »
Διαβασα σε ξενο φορουμ οτι η ακριβεια του τερατος ειναι για κλαματα,25-30δλτ την ημερα.Δεν εχω φυσικα απαιτηση να ειναι χρονομετρο αλλα τοσο πολυ?Μπορει ο συγκεκριμενος μηχανισμος να ρυθμιστει σε επιπεδο cosc?Oι κατοχοι ας μας διαφωτισουν.Οι τεχνιτες τι γνωμη εχουν?

πριν χρονια,ειχαν την ιδια κουβεντα,σε ξενο φορουμ.τα ρολογια ηταν στα +20 δευτ  περιπου και απλα τα ρυθμιζες.μετα την ελευση της εκδοσης Β της μηχανης,τα πραγματα αλλαξαν..μαλλον, η σεικο αποφασισε να τα αλλαξει..

Αποσυνδεδεμένος blackbird

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10423
  • Θεσσαλονίκη
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #47 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 07:43:45 πμ »

Όσο ζω μαθαίνω λοιπόν. Δεν ήξερα πως το ζαφείρι κρύσταλλο είναι κάτι που χρησιμοποιώ συχνά για την εργασία μου, το κορούνδιο!! Το ρημάδι είναι ακριβό παντού...

Πληροφοριακά μιλάμε για σκληρότητα 9 Mohr, ίδια με το ατσάλι!!!
Εκτός θέματος.

Κώστα η κλίμακα σκληρότητας λέγεται Mohs και το ατσάλι έχει σκληρότητα 5,5 έως 6,5.
Το κορούνδιο χαράζει για πλάκα το ατσάλι.

Φιλικά
Δημήτρης

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #48 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 07:50:21 πμ »
Διαβασα σε ξενο φορουμ οτι η ακριβεια του τερατος ειναι για κλαματα,25-30δλτ την ημερα.Δεν εχω φυσικα απαιτηση να ειναι χρονομετρο αλλα τοσο πολυ?Μπορει ο συγκεκριμενος μηχανισμος να ρυθμιστει σε επιπεδο cosc?Oι κατοχοι ας μας διαφωτισουν.Οι τεχνιτες τι γνωμη εχουν?

Μπορεί να ρυθμιστεί. Η ίδια μηχανή στο samurai μου φορεμένο 10 μέρες συνεχόμενα, έχασε ένα δευτερόλεπτο. Στις 10 μέρες.
Αυτό έγινε μετά από ρύθμιση από τον Άρη911, πριν το ρολόι έχανε περίπου 15 δευτερόλεπτα την ημέρα. Δεν ξέρω να σου πω για αποκλίσεις σε συγκεκριμένες θέσεις, για μέσο όρο μιλάω.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Αλέξανδρος

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 261
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #49 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 12:41:57 μμ »
Διαβασα σε ξενο φορουμ οτι η ακριβεια του τερατος ειναι για κλαματα,25-30δλτ την ημερα.Δεν εχω φυσικα απαιτηση να ειναι χρονομετρο αλλα τοσο πολυ?Μπορει ο συγκεκριμενος μηχανισμος να ρυθμιστει σε επιπεδο cosc?Oι κατοχοι ας μας διαφωτισουν.Οι τεχνιτες τι γνωμη εχουν?

Το δικό μου Monster έχει ακρίβεια quartz...

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #50 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 01:27:49 μμ »
Η 7S26 έχει ένα κακό. Δεν ξέρεις τι θα βγει το καρπούζι αν δεν το κόψεις, σε θέματα χρονομετρίας. Ωστόσο η χρονομετρία δεν είναι το ζητουμενο (αρκεί να είναι εντός των ορίων του κατασκευαστή). Η αντοχή στην κακομεταχείρηση και τα αργά διαστήματα για σερβις (παρά την κακομεταχείρηση) είναι τα προσόντα της.
Είναι ρολόι για βουτιές και σκάψιμο, με πολύ χαμηλό κόστος αγοράς και συντήρησης.

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #51 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 01:55:35 μμ »
Μπορεί να ρυθμιστεί. Η ίδια μηχανή στο samurai μου φορεμένο 10 μέρες συνεχόμενα, έχασε ένα δευτερόλεπτο. Στις 10 μέρες.
Αυτό έγινε μετά από ρύθμιση από τον Άρη911, πριν το ρολόι έχανε περίπου 15 δευτερόλεπτα την ημέρα. Δεν ξέρω να σου πω για αποκλίσεις σε συγκεκριμένες θέσεις, για μέσο όρο μιλάω.

Ok τοτε,αν μου βγει φερραρι στο τρεξιμο θα φυγει σουμπιτο για τον φιλο Αρη911 μαζι με το σταρακι που θελει σερβις.Α και κατι αλλο αν ξερετε,αν η στεφανη δεν ειναι κεντραρισμενη στο 12 ειναι ευκολο να την κεντραρουμε?Αρη911 τι λες?Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας ;)

Αποσυνδεδεμένος kostas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 359
  • Παρανέστι
    • Προφίλ
    • IMAGESHACK
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #52 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 04:53:42 μμ »
Εκτός θέματος.

Κώστα η κλίμακα σκληρότητας λέγεται Mohs και το ατσάλι έχει σκληρότητα 5,5 έως 6,5.
Το κορούνδιο χαράζει για πλάκα το ατσάλι.

Φιλικά
Δημήτρης


Δίκο έχεις, σωστή η παρατήρηση σου, για το πρώτο φταίει ο δαίμονας του τυπογραφείου, είναι Mohs, το δεύτερο ήταν μια απλοποίηση μου για να μην μπλέξουμε τους μη μυημένους στο άθλημα.

Φυσικά και το κορούνδιο είναι πιο σκληρό από το ατσάλι, για το λόγο αυτό και το χρησιμοποιούμε σε αμμοβολές δηλαδή όταν θέλουμε κάτι πιο σκληρό από ατσάλι για να καθαρίσουμε από τη σκουριά το τελευταίο. Βέβαια για τη σκληρότητα του ατσαλιού έχουμε άλλη κλίμακα, την Rockwell, οπότε δεν είναι τόσο άμεση η σύγκριση μεταξύ των δύο υλικών.

Αν όμως κρίνω από το παρακάτω site, η ατσάλινη άμμος που χρησιμοποιώ είναι σχεδόν ίσης σκληρότητας με το κορούνδιο, δεν μπορώ να ξέρω πως έκαναν τη μετατροπή από τη μία κλίμακα στην άλλη.

http://www.reade.com/Particle_Briefings/mohs_hardness_abrasive_grit.html
Δύσκολο χόμπι τα ρολόγια.....

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #53 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 05:12:47 μμ »
αν η στεφανη δεν ειναι κεντραρισμενη στο 12 ειναι ευκολο να την κεντραρουμε?


καλη ερωτηση!!  :)

ανοιξα σχετικο θεμα εδω http://www.mywatch.gr/index.php/topic,7338.new.html#new
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #54 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 05:50:07 μμ »
Η 7S26 έχει ένα κακό. Δεν ξέρεις τι θα βγει το καρπούζι αν δεν το κόψεις, σε θέματα χρονομετρίας. Ωστόσο η χρονομετρία δεν είναι το ζητουμενο (αρκεί να είναι εντός των ορίων του κατασκευαστή). Η αντοχή στην κακομεταχείρηση και τα αργά διαστήματα για σερβις (παρά την κακομεταχείρηση) είναι τα προσόντα της.
Είναι ρολόι για βουτιές και σκάψιμο, με πολύ χαμηλό κόστος αγοράς και συντήρησης.
Mε αυτα που διαβαζω μου δημιουργητε η εντυπωση οτι θα παραλαβω σουπερ ρολο.,Για να δουμε η ΣΕΙΚΟ ειναι πραγματι η πιο ολοκληρωμενη,τιμια με τεραστιες δυνατοτητες στην ερευνα και αναπτυξη ετααιρεια ωρολογοποιιας στον κοσμο οπως υποψιαζομαι εδω και καιρο? 8-[Γιατι αν μπορει να προσφερει αυτα που λετε σε αυτην την τιμη τοτε ειναι :kg:

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #55 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 06:06:54 μμ »
Mε αυτα που διαβαζω μου δημιουργητε η εντυπωση οτι θα παραλαβω σουπερ ρολο.,Για να δουμε η ΣΕΙΚΟ ειναι πραγματι η πιο ολοκληρωμενη,τιμια με τεραστιες δυνατοτητες στην ερευνα και αναπτυξη ετααιρεια ωρολογοποιιας στον κοσμο οπως υποψιαζομαι εδω και καιρο? 8-[Γιατι αν μπορει να προσφερει αυτα που λετε σε αυτην την τιμη τοτε ειναι :kg:

είναι απλά ένα καλό ρολόι κ εξαιρετικό για τα λεφτά του...αν πχ το βάλεις δίπλα δίπλα με ένα σαμουράι η διαφορά είναι εμφανέστατη σε όλα τα επίπεδα ότι το σαμουράι είναι 2 κλάσεις πάνω...

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #56 στις: Οκτώβριος 09, 2010, 07:34:25 μμ »
Tο μπρασελε που εχω στα χερια μου απο ποιοτητα (για τα λεφτα του παντα)σκιζει,αν ο μηχανισμος με ρυθμιση πιανει cosc,kαι αντεχει 10 χρονια σκληρης χρησης χωρις σερβις τοτε δεν ειναι απλα ενα καλο ρολοι.Ποσα λεφτα εχει ενα αντιστοιχης αντοχης ελβετικο?Aν υπαρχει.Και ειναι και inhouse. ;)Το φινιρισμα βεβαια του μηχανισμου ειναι παντελως ανυπαρκτο αλλα αυτο δεν μας νοιαζει,εξαλλου δεν ειναι ανοιχτο πισω.Δεν προσπαθω να θεοποιησω το ρολοι απλα αν ισχυουν αυτα που γραψατε παραπανω τοτε η SEIKO ξερει να φτιαχνει ρολογια μαχιμα και ανθεκτικα. :smt066

Αποσυνδεδεμένος gsb

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1246
  • ..θελω να μαθω!!
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #57 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 09:23:48 πμ »
Tο μπρασελε που εχω στα χερια μου απο ποιοτητα (για τα λεφτα του παντα)σκιζει

..νομιζω οτι υπερεχει κ παρα πολλων ακριβοτερων!!  ;)

η SEIKO ξερει να φτιαχνει ρολογια μαχιμα και ανθεκτικα. :smt066

αυτο ισχυε κ ισχυει!!
κ η αισθηση που σου δινουν -ακομα κ τα entry level seikos- συγκρινεται μονο
με εκεινη, κατα πολυ ακριβοτερων ρολογϊων!!
το 'πε και το 'κανε!!

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #58 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 10:45:33 πμ »
Αν θα έκανα μια σύγκριση ανάμεσα στο monster και το tissot seastar (σαν ευτυχής κάτοχος και των 2) θα έλεγα ότι ο λόγος τιμής/αξία είναι σχεδόν ίδιος και πλησιάζει το άριστα. Βέβαια η αγορά πρέπει και στις 2 περιπτώσεις να γίνει από παρόμοιες πηγές. Δηλαδή και οι δύο αγορές από AD ή από κατάστημα εκτός δικτύου (νόμιμη 100%, από πωλητή που παρέχει ασφάλεια)

Αποσυνδεδεμένος mitsman

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1156
  • Head over heels for 005
    • Προφίλ
Απ: Seiko Orange Monster SKX781
« Απάντηση #59 στις: Οκτώβριος 10, 2010, 11:32:54 πμ »
Παράθεση
Ok τοτε,αν μου βγει φερραρι στο τρεξιμο θα φυγει σουμπιτο για τον φιλο Αρη911 μαζι με το σταρακι που θελει σερβις.Α και κατι αλλο αν ξερετε,αν η στεφανη δεν ειναι κεντραρισμενη στο 12 ειναι ευκολο να την κεντραρουμε?Αρη911 τι λες?Ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας

Μην προτρεχεις ρε φιλε...Κανε υπομονη να ερθει το ρολογακι ...να το δεις...μην προεξοφλεις και μην προετοιμαζεις λυσεις σε προβλημα που μπορει να μην υπαρξουν ποτε.. ;D Κανεις σαν το ανεκδοτο με το γρυλλο... :)

Στο κατω κατω ενα ποιοτικο ρολοι με 150€ πηρες...Μηχανικο, ποιοτικο, inhouse και με απιστευτη luminova...Eνταξει αν το ρυθμιζεις και καθε 5 μερες τι εγινε? Αν η στεγφανη ειναι 1 λεπτο μπροστα τι θα γινει? θα σκασεις στο βυθο?

cool man... ;D
Φιλε Δημήτρη....Φιλικα Παντα ... με αισθημα φιλιας...