Αποστολέας Θέμα: INGERSOLL  (Αναγνώστηκε 20359 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:51:47 μμ »
παιδια πως σας φαινονται τα ρολογια της Ingersoll  #-o
ειναι παλια εταιρεια , ειχε βγαλει τροπον τινα τα ρολογια των φτωχων -του ενος δολλαριου- και ενα περιφημο με τον Μικι Μαους -συλλεκτικο
Τωρα βγαζει μια μεγαλη σειρα ρολογιων με κινεζικους μηχανισμους βεβαια , παλι σε φτηνες τιμες , με γερμανικη εδρα

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 05:55:06 μμ »


αυτο πχ που σας δειχνω εχει γυρω στα 180 ευρω και λεω να το παραγγειλω, τι λετε  #-o

Αποσυνδεδεμένος kounelis

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 367
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 07:23:04 μμ »
ομορφο ειναι αλλα φοβαμαι πως η επιχρυσωση του θα ειναι για κλαμματα σε αυτη τη τιμη

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:07:13 μμ »
Δώσε λινκ επειγόντως, μου αρέσει πολύ κι εμένα. !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:22:19 μμ »
http://www.ingersolluhren.de/cms/front_content.php
εδω θα δης καποια κομματια , ειναι ομως γερμανικα

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:23:51 μμ »
http://www.ingersoll.ch/index.php/language/en
και εδω θα δης μια μεγαλη γκαμα με τιμες και φωτογραφιες και τεχνικα χαρακτηριστικα
για πειτε μου γνωμες  #-o

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:28:23 μμ »
Αν και μετριότατο το σάιτ , έχει μερικά κομμάτια που μου αρέσουν αρκετά και είναι κοντά στο γούστο μου. . Ομως δεν γράφει τιμούλες . Εσύ από πού ξέρεις ότι το΄πιο πάνω που έβαλες έχει 180 ευρώ??
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 05, 2007, 10:29:42 μμ »
Τώρα μάλιστα . Το 2ο σάιτ είναι αυτό που πρέπει. Θα το μελετήσω και θα σου πώ !!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 08:41:13 πμ »
Η εταιρία είναι για εμένα ο ορισμός της αξιοπρέπειας! Τίμια ρολόγια σε ρεαλιστικές  τιμές. Η διακόσμησή τους πολύ καλή και έτσι η μόνη αμφιβολία που μου μένει είναι η αντοχή των υλικών τους στο χρόνο.
Η ονοματολογία τους δεν μου αρέσει και πολύ, είναι βλέπετε αυτή η αλλεργία που έχω σε ό,τι αμερικάνικο...

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 06, 2007, 11:29:17 πμ »
Η αντοχή των υλικών θα είναι σίγουρα μεγαλύτερη από ρολόγια "μαιμούδες" 'η fashion ή trendy που πουλιούνται στις ίδιες ή και πολύ ψηλότερες τιμές. Μέχρι και tourbillion έχουν οι άνθρωποι, σε αξιοπρεπέστατη τιμή για το είδος.
Εγώ ψήνομαι για το μοντέλο "kansas"  :up:
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 10:15:46 πμ »
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι όλα τα subdials είναι πολύ κοντά στο κέντρο του ρολογιού, στοιχείο που αφενός χαλάει την ισορροπία του σχεδίου και αφετέρου δείχνει ότι οι μηχανισμοί είναι σημαντικά μικρότεροι σε διάμετρο από την κάσα. Γενικά η όλη υπόθεση μου ακούγεται πολύ καλή για να είναι αληθινή (με την έννοια ότι κάπου θα χάνει, πιθανώς σε ποιότητα κατασκευής ή ακρίβεια). Επίσης αν χαλάσει θα το στείλετε Γερμανία για σέρβις;

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 11:01:15 πμ »
Πιθανώς κάπου να χάνει. Αλλά για 180 ευρώ αξίζει μία προσπάθεια για κάποιον συλλέκτη.
Και οι τιμές τους φαίνονται πολύ χαμηλές, αλλά ίσως και να αντιπροσωπεύουν την πραγματική αξία τους, χωρίς να χρειάζεται να πληρώσουμε παραπάνω χρήματα για μία πιο "μουράτη" μάρκα. Τα tissot ας πούμε που μου φαίνονται παρόμοιας λογικής κοστίζουν από +150 ευρώ και πάνω, ίσως γιατί απλά είναι tissot.
Το ωραίο με την site είναι ότι έχει πάρα πολλά μοντέλα και είναι ό,τι πρέπει για χάζεμα!

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 01:25:45 μμ »
Παράθεση από: "ferengi"
Αυτό που δεν μου αρέσει είναι ότι όλα τα subdials είναι πολύ κοντά στο κέντρο του ρολογιού, στοιχείο που αφενός χαλάει την ισορροπία του σχεδίου και αφετέρου δείχνει ότι οι μηχανισμοί είναι σημαντικά μικρότεροι σε διάμετρο από την κάσα. Γενικά η όλη υπόθεση μου ακούγεται πολύ καλή για να είναι αληθινή (με την έννοια ότι κάπου θα χάνει, πιθανώς σε ποιότητα κατασκευής ή ακρίβεια). Επίσης αν χαλάσει θα το στείλετε Γερμανία για σέρβις;

ferengi ομολογω οτι ισως να μην καταλαβα ακριβως τι εννοεις ? Μηπως οτι οι διαφοροι μικροτεροι κυκλοι με πχ μερες, μηνες , κλπ ειναι πιο μεσα απο οτι θα επρεπε ? εγω προσωπικα δεν το ειδα ετσι αλλα θα δειξει γιατι εγω περιμενω σε δυο βδομαδες το κομματι που ποσταρα επανω. Η θα χασω τα 180 ευρω η θα τα χαρω  #-o

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 07, 2007, 01:49:32 μμ »
Ναι, αυτό εννοώ. Πάντως τα 180 ευρώ είναι αρκετά χαμηλό ποσό ώστε να το χαρείς το ρολόι ούτως ή άλλως. Ακόμα δηλαδή κι αν έχει κάποιες ατέλειες, νομίζω είναι αποδεκτές σε αυτό το επίπεδο τιμής. Το μόνο που θα θεωρούσα μη αποδεκτό θα ήταν να παραδώσει το πνεύμα μετά απο μερικούς μήνες. Όλα τα υπόλοιπα είναι μέσα στο παιχνίδι.

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #14 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 03:22:34 μμ »
λοιπον παιδες το παρελαβα το κομματι που εδειχνα παραπανω και ειναι απο εμφανιση ωραιοτατο. :rock:
σε μαγαζι ρολογιων σημερα -στου Πριντεζη δηλαδη- η πωλητρια το εκτιμησε, χωρις να εχει απολυτες γνωσεις, πανω απο 1.000 ευρω  :D  
με εχει ομως τσαντισει οτι κανα δυο φορες -το πηρα πριν 6 μερες - αλλαξε ξαφνικα η ημερομηνια  :snakeman:
δεν ξερω μηπως κατα λαθος ειχε πατηθει το κουμπι το πανω δεξια που την αλλαζει η εχει προβλημα ... persistance, kazushi βοηθεια ...
αλλοιως σαν ωρα παει μεχρι τωρα πολυ καλα.. ελαχιστη αποκλιση

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #15 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 03:36:55 μμ »
The Dollar Pocket Watch & Ingersoll Watch.
The Dollar Ingersoll Watch took some time to become a reality, but Ingersoll solved the mass production puzzle with the Ingersoll Watch...

 
Around the end of the 1870s and maybe even before, pocket watch manufacturing was not the most financialy secure of industries. Pocket watches on the whole were expensive and therefore reserved for the more affluent members of society. Of course, a gentleman of the day would not be seen without his pocket watch - they were very much a status symbol, just like a prestige wrist watch is today.

What pocket watch manufacturers needed was to sell more watches - and to do that they needed to produce them in a much more efficient and cost effective manner, make them accessible to the masses, and therefore make them much cheaper. So the first ideas of producing the so-called "Dollar Watch" was born.

 One company is famous for the first genuine Dollar watch - Ingersoll. They produced the first Dollar Ingersoll Watch in 1881 via a New York based mail-order business set up by brothers Robert & Charles Ingersoll. The Dollar Watch proved to be so popular that by mid 1890s they had sold one million Dollar Pocket Watches. Ingersoll coined the phrase "The Watch that made the Dollar Famous!". Other companies that also sold pocket watches costing only one dollar were Westclox, New Haven, Ingraham, and Ansonia.

These watches were not the same as more expensive makes of the era. They did not utilise jewels in their mechanisms, instead they used the so-called "pin lever" method. Instead of a jewel being used as a bearing, a hole was drilled directly into the pocket watch plate and a pin attached to the gear sat inside the hole. This was a simple but effective way to drastically reduce costs. Oiling was very important to reduce wear on the metal-to-metal contact surfaces, and the movements did eventually wear. But the goal was achieved - make a watch affordable for the everyday worker.




 Ingersoll continued and expanded its operations to the UK market, with a store in London being opened in 1904. Here it sold the Crown pocket watch, which was sold for the princely sum of 5 shillings (25 new pence). Ingersoll was eventually bought out by the Time Corporation and eventually the name was changed to that synonymous with timekeeping in general throughout the 20th century - Timex.
For collectors, the Dollar Pocket Watch is still a highly collectible item, and although many people are of the opinion that these watches have no real "antique" value, I disagree. If you can find one of these in mint condition, it still won't cost you an arm and a leg to aquire it, but over time as collectors begin to realise the importance that the Dollar Watch played in the development of timepieces in general, these will become more collectable and hence valuable. Thank heavens for the Ingersoll Watch!

Pocket watch image reproduced with the kind permission of Pieces of Time
http://www.antique-pocket-watch.com/ingersoll-watch.html
εληφθει απο ανωτερω λινκ για την ιστορια της εταιρειας που φαινεται πολυ ενδιαφερουσα ...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #16 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 03:40:18 μμ »
και παιδια αν ειδατε ειναι ο προγονος της TIMEX  :tonqe:

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #17 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 03:49:21 μμ »
http://www.musketeer.ch/watches/ingersoll_watch.html

εδω για τους τεχνικους θα δειτε που αντι ρουμπινιων ειχαν βιδες επανω στην βαση για μειωση κοστους  #-o

Αποσυνδεδεμένος cool

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 45
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #18 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 03:25:36 μμ »
Στην Αθήνα τα έχει ο Τραμπακόπουλος στην οδό Σταδίου, απέναντι από το ¶ττικα. Στη βιτρίνα μάλιστα είδα μοντέλα που δεν υπάρχουν στην ιστοσελίδα τους. Οι τιμές δεν ξεπερνούσαν τα 450 ευρώ για το κορυφαίο της σειράς. Πριν από 2-3 εβδομάδες τα είχε δίπλα στην πόρτα, άρα τα βλέπεις και από έξω.

Αποσυνδεδεμένος TZAG

  • 42mm case
  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1072
    • Προφίλ
INGERSOLL
« Απάντηση #19 στις: Ιανουάριος 13, 2008, 05:02:59 μμ »
Αναρωτιέμαι, πάει καλά απο τότε το ωρολόγιό σου μεγάλε;  :-k  Αν ναί, τότε είναι άξια αγοράς.
μόλις πάνω από τη θάλασσα