Αποστολέας Θέμα: Καταστήματα στην Ελλάδα  (Αναγνώστηκε 383668 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #340 στις: Μάρτιος 14, 2011, 11:41:51 πμ »
   Θάνο για να βγάλουμε ασφαλή συμπεράσματα πρέπει να γνωρίζουμε την εταιρεία. Ειδάλως τους παίρνει η μπάλα όλους...και μάλιστα πολλούς αδίκως ;)

Γιάννη μου ανέφερα χαρακτηριστικά πιο πάνω ότι είναι δειγματοληπτική περίπτωση και ότι δεν αφορά όλους! Και είπα ότι στηρίζουμε - και μπράβο τους μέσα στην ύφεση που τρέχει- αυτούς που προάγουν τον υγιή ανταγωνισμό! Σαφώς και δεν αφορά αυτό το σύνολο των εμπόρων... Γι' αυτό και το αναφέρω ανώνυμα. Εξάλλου τα στοιχεία και οι απαντήσεις των εμπόρων είναι ήδη στα e-mails μου και μπορώ να τα παραθέσω με copy-paste σε οποιοδήποτε μέλος μας τα ζητήσει, μέσω π.μ. φυσικά, για να τηρούμε και τον κανονισμό. Δεν παίρνω θέση για το πόσοι έμποροι λειτουργούν πελατοκεντρικά ή πόσοι μόνον ενδιαφέρονται για το πρόσκαιρο κέρδος γιατί είναι επικίνδυνο και ατεκμηρίωτο. Απλά δίνω ένα παράδειγμα που συνέβη σήμερα, φιλοδοξώντας να προβληματίσω και να κουνήσω λιγάκι κάποια λιμνάζοντα ύδατα... Από εκεί και πέρα, κάποιοι που εμπλέκονται και διαβάζουν θα στραβομουτσουνιάσουν, ενώ κάποιοι άλλοι απλά θα χαμογελάσουν... Καλά είναι αυτά και τα δύο... Δεν είναι?
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2011, 12:00:10 μμ από THANOS58 »
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #341 στις: Μάρτιος 14, 2011, 12:03:55 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Είναι αντίθετο στους κανονισμούς του φόρουμ να παρατίθενται τα ποσοστά εκπτώσεων ή των επιδιωκόμενων εκπτώσεων που θα πρέπει να επιτευχθούν για να συμφέρει η αγορά? Διότι απ' ότι θυμάμαι επιτρέπονται ΜΟΝΟ τιμές των επισήμων αντιπροσωπειών, ασχέτως που μέσα στο φόρουμ, μπορείς να βρείς άνετα και άλλες τιμές και οχι μέσω π.μ. Από την στιγμή που δεν αναφέρονται οι τιμές, πιο το πρόβλημα? Ο συμφομουρίτης εξέθεσε την άποψη ότι το εν λόγω κατάστημα (Ιγγλέζης) δεν τον ικανοποίησε στο ποσοστό της έκπτωσης που του πρόσφερε. Ημαρτον δηλαδή. Να μην λέμε την άποψη μας? Στην τελική προβλημα του πωλητή είναι και όχι δικό μας. Εμείς ψάχνουμε την πιο συμφέρουσα λύση.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάρτιος 14, 2011, 12:18:54 μμ από tzistsam »
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #342 στις: Μάρτιος 14, 2011, 12:32:00 μμ »
Να ρωτήσω και εγώ κάτι? Είναι αντίθετο στους κανονισμούς του φόρουμ να παρατίθενται τα ποσοστά εκπτώσεων ή των επιδιωκόμενων εκπτώσεων που θα πρέπει να επιτευχθούν για να συμφέρει η αγορά? Διότι απ' ότι θυμάμαι επιτρέπονται ΜΟΝΟ τιμές των επισήμων αντιπροσωπειών, ασχέτως που μέσα στο φόρουμ, μπορείς να βρείς άνετα και άλλες τιμές και οχι μέσω π.μ. Από την στιγμή που δεν αναφέρονται οι τιμές, πιο το πρόβλημα? Ο συμφομουρίτης εξέθεσε την άποψη ότι το εν λόγω κατάστημα (Ιγγλέζης) δεν τον ικανοποίησε στο ποσοστό της έκπτωσης που του πρόσφερε. Ημαρτον δηλαδή. Να μην λέμε την άποψη μας? Στην τελική προβλημα του πωλητή είναι και όχι δικό μας. Εμείς ψάχνουμε την πιο συμφέρουσα λύση.

Όχι στο σκεπτικό σου δεν έχεις άδικο, αλλά να το δούμε με τον τρόπο που δεν θα δημιουργούσε αντιπαραθέσεις με -και καλά υποτιθέμενη - "δυσφήμιση" καταστημάτων (είναι κάπως λεπτό το θέμα), απλά για να μην δίνουμε ούτε ένα δικαίωμα! Τι εννοώ και εισηγούμαι:

Για παράδειγμα, "... Πήγα σε επώνυμο κατ/μα στο κέντρο, αναζητώντας το τάδε ρολόι, όπου μου δώθηκε ένα 20% έκπτωση στην επίσημη λιανική που είναι π.χ. 3.000€. Πιο κάτω σε άλλο μαγαζί το βρήκα με 32% έκπτωση! Και τσεκάροντας 2-3 μαγαζιά στην βόλτα μου, διαπίστωσα ότι το δεύτερο κατάστημα ήταν μάλλον το καλύτερο στην Αθήνα για να κάνω την δουλειά μου. Σκέφτομαι να πάρω από εκεί το ρολόι μέσα στην εβδομάδα... Αν κάποιος συμφορουμίτης έχει να μου προτείνει κάτι ακόμα καλύτερο, τον ευχαριστώ εκ προοιμίου, και περιμένω π.μ...."
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #343 στις: Μάρτιος 14, 2011, 12:39:12 μμ »
   Θάνο δεν μιλώ για το κατάστημα, αλλά για την εταιρεία. Πχ Οmega, Breitling, Longines, Hamilton έχουν καλές τιμές στην Ελλάδα, αντίθετα με πχ Tag, Zeno, Seiko κλπ.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #344 στις: Μάρτιος 14, 2011, 12:49:29 μμ »
Βρε Θάνο αυτό που περιγράφεις θα είναι το ιδεατό σε μία υποψήφια αγορά. Εχει γίνει μέσα στο φόρουμ πολλές φορές, αλλά δεν έχει γίνει και άλλες τόσες. Οι πιο πολλοί μέσα στο φόρουμ έχουν εκφραστεί υπέρ του γεγονότος, της δημοσιεύσης των ονομάτων των καταστημάτων που εφαρμόζουν τέτοια πολιτική, προς γνώση και αποφυγή.
Με άλλα λόγια τι εννοώ και εγώ με ένα παράδειγμα. Είμαι στην επαρχία και όπως ξέρετε δεν παίζουν τέτοια ποσοστά εκπτώσεων που αναφέρετε κατα καιρούς στην Αθήνα. Στην Θεσσαλονίκη βαριά μου έχουν προσφέρει 20%. Θέλω να πάω στην Αθήνα λοιπόν να αγοράσω ρολόι. Ποστάρω θέμα και πέρνω τιμές και ποσοστά εκπτώσεων που πρέπει να επιδιώξω. Παραθέτει κάποιος μία τέτοια γνώμη. Ξέρω λοιπόν ότι στο εν λόγω πωλητή μπορεί να μην ικανοποιηθώ. Ποιος χάνει στην συγκεκριμένη περίπτωση? Τώρα εδώ μπορεί κάποιος να υποβάλλει ένσταση στο ότι κάποιος κακεντρεχής μπορεί απλά να ποστάρει αρνητικά για κάποιον πωλητή, μόνο και μόνο για να τον ζημιώσει. Υπο αυτή την έννοια τότε ναι οι πληροφορίες ας δίνονται με π.μ. Αλλά ξανατονίζω μέσα στο φόρουμ έχουμε κατά καιρούς δει και τις δύο περιπτώσεις που αναφέρω παραπάνω, οπότε είναι στην διακριτική ευχαίρεια του οποιοδήποτε στο τι θα πράξει. Συγνώμη για το μεγάλο μέγεθος του ποστ.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος THANOS58

  • FnB Mod
  • 50mm case
  • *
  • Μηνύματα: 1874
  • ΝΑ ΣΗΚΩΘΟΥΜΕ ΛΙΓΟ ΨΗΛΟΤΕΡΑ..
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #345 στις: Μάρτιος 14, 2011, 12:57:59 μμ »
   Θάνο δεν μιλώ για το κατάστημα, αλλά για την εταιρεία. Πχ Οmega, Breitling, Longines, Hamilton έχουν καλές τιμές στην Ελλάδα, αντίθετα με πχ Tag, Zeno, Seiko κλπ.

Παρεξήγηση φίλε:
Ξεκαθαρίζω: ΜΙΛΗΣΑ ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑΤΑ, και πολιτική τους σε τιμές! Δεν αναφέρομαι σε εταιρείες-μπράντες! Όχι προς Θεού!
Αν π.χ. η Omega, ήτοι η εδώ αντιπροσωπεία, έχει το δικαίωμα να βάζει προτεινόμενη λιανική 20% επιπλέον από τον μ.ο. στην υπόλοιπη Ευρώπη (κοινώς δεν έχει ομοιόμορφη πολιτική παγκοσμίως), αυτό είναι άλλο θέμα το οποίο και μπορεί να σχολιαστεί εδώ μέσα βάσει τεκμηρίων, και δεν θίγει κανέναν... Ας απαντήσει η μαμά εταιρεία στους απορούντες καταναλωτές! Στους καταστηματάρχες όμως μπορεί κάλλιστα να γίνεται κατάχρηση από την χονδρική στην λιανική. Άρα μίλησα και μιλάω για το ενδεχόμενο τρελλού περιθωρίου κέρδους όταν ψωνίζω το ίδιο ρολόι από γειτονική χώρα με ίδιο νόμισμα σχεδόν μισοτιμής απ' ότι στην χώρα μου!
Και μιλάω εμμέσως πλην σαφώς για το παλιό κακό Ελληνικότατο συνήθειο του "καπελώματος" όπου και όποτε συμβαίνει. Καλό δεν είναι οι όποιοι έμποροι το κάνουν -εφόσον το κάνουν- να αντιλαμβάνονται ότι ο καταναλωτής δεν είναι αιώνια κοιμισμένος? Αν και εδώ πιστεύετε ότι αδικώ τον εμπορόκοσμο του χώρου του ρολογιού κάνοντας αυτές τις επισημάνσεις, τότε πρώτος εγώ ζητώ να φύγουν από την μέση τα ποστ μου! Θέλω να είμαι καθαρός και δίκαιος εξάπαντος!
Θάνος -Ευχαριστώ
ΑΓΑΠΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΤΑΤΕΨΕ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ.
ΚΑΙ ΟΛΑ ΘΑ ΠΑΝΕ ...ΡΟΛΟΙ!

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #346 στις: Μάρτιος 14, 2011, 10:41:28 μμ »
   Θάνο είναι άδικο να συγκρίνεις κατάστημα ελληνικό με κάποιο του εξωτερικού. Και μάλιστα να φθάνεις σε συμπέρασμα υπερβολικού κέρδους και καπελώματος. Κι αυτό γιατί το κατάστημα λιανικής είναι άμεσα εξαρτημένο από την εδώ αντιπροσωπεία. Τι να σου κάνει το κατάστημα όταν η εδώ αντιπροσωπεία πχ της Seiko ή της Tag τιμολογεί με καπέλο; Όπου οι αντιπροσωπείες τιμολογούν με τον ίδιο ή παρόμοιο τρόπο(πχ swatch group) οι τελικές τιμές, αυτές δηλαδή που καλείται να πληρώσει ο καταναλωτής, είναι στη χώρα μας από τις καλύτερες διεθνώς.


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #347 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:28:10 μμ »
το καταστημα Ιμανογλου τελειωσε την συνεργασια του με την Breitling!!!Σημερα ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους και μου το επιβεβαιωσαν
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #348 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:48:12 μμ »
το καταστημα Ιμανογλου τελειωσε την συνεργασια του με την Breitling!!!Σημερα ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους και μου το επιβεβαιωσαν

Και δίνει με έκπτωση 35% τα Breitling που έχει :)

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #349 στις: Απρίλιος 15, 2011, 11:49:21 μμ »
δυστηχως ομως κανενα απο αυτα που θελω!!!!
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος makfil

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 884
  • Αθήνα
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #350 στις: Απρίλιος 16, 2011, 07:29:53 πμ »
το καταστημα Ιμανογλου τελειωσε την συνεργασια του με την Breitling!!!Σημερα ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους και μου το επιβεβαιωσαν

Ποιος, από τους Ιμάνογλου;
Sub 16613 LN

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #351 στις: Απρίλιος 16, 2011, 09:30:35 πμ »
δυστηχως ομως κανενα απο αυτα που θελω!!!!

Το avenger seawolf το είδα στη βιτρίνα του Ιγγλέση χθες  ;)

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #352 στις: Απρίλιος 16, 2011, 10:20:20 πμ »
Ποιος, από τους Ιμάνογλου;
Breitling ειχε μονο αυτο στο Κολωνακι και πλεον δεν εχει!!!
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #353 στις: Απρίλιος 16, 2011, 12:29:45 μμ »
το καταστημα Ιμανογλου τελειωσε την συνεργασια του με την Breitling!!!Σημερα ηρθα σε επικοινωνια μαζι τους και μου το επιβεβαιωσαν

Γιαυτό και τα 35άρια ;) ;D



Breitling ειχε μονο αυτο στο Κολωνακι και πλεον δεν εχει!!!

Και το άλλο στην Καραγεώργη Σερβίας είχε, μέχρι πριν κάποιο καιρό τουλάχιστον...για τώρα δεν γνωριζω...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #354 στις: Απρίλιος 16, 2011, 02:34:16 μμ »
Breitling ειχε μονο αυτο στο Κολωνακι

 [-X 
Oχι μονο, αλλα και στα καταστηματα της Γλυφαδας και του Συνταγματος!

Φιλικα,
Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #355 στις: Απρίλιος 16, 2011, 04:15:15 μμ »
Breitling ειχε μονο αυτο στο Κολωνακι και πλεον δεν εχει!!!

Προσωπικά, δοκίμασα ένα στο κατάστημα της Γλυφάδας πριν 2 εβδομάδες. Ρώτα (έστω και τηλεφωνικά) για συγκεκριμένο Breitling και λογικά θα σου πουν σε ποιό κατάστημα να απευθυνθείς για να το δοκιμάσεις.

Αποσυνδεδεμένος alex82

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #356 στις: Απρίλιος 16, 2011, 04:21:40 μμ »
εγω παλι νομιζω οτι με την κριση που εχουμε τα μαγαζια κανουν πιο καλεσ τιμες...και εννοειται και σε δευτερο χερι....

Αποσυνδεδεμένος alex82

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 6
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #357 στις: Απρίλιος 16, 2011, 04:25:31 μμ »
μπορω να κανω μια ερωτηση?ψαχνω ρολογια εποχης καταδυτικα 80s 90s?που μπορω να βρω?μεταχειρισμενα εννοειται....εε?
μπραβο στο forum...εχω φαει κολλημα με τα ρολογια....

Αποσυνδεδεμένος K2LINOS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 830
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #358 στις: Απρίλιος 16, 2011, 07:27:36 μμ »
ρωτησα παιδια και η απαντηση μιας κοπελας απο το καταστημα στο Κολωνακι ηταν
"μονο το δικο μας καταστηαμα ειχε και εχει ακομα μερικα κομματια.Τα αλλα καταστηματα δεν ειχαν ποτε!!!"
Τι να πω???Την πιστεψα γιατι πιστευω δεν ειχε λογο να μου πει ψεματα,αλλωστε πιστευω ο ιδιος ιδιοκτητης εχει ολα τα καταστηματα.
Fortis B42 Black titanium-Sinn U2-Seiko kinetic- Ingersoll-PAW 1500GB-GW-5000B-1JR-Pam 312-Steinhart limited silver edition-Casio Frogman-GWF-1000-Longines Legend Diver-Ω Planet ocean 45,5mm-Breitling-Seawolf-Benarus Megalodo-GPR-b1000-🍎watch 4-Vostok energia bronze-GF-1000-Seiko zimbe srpa47j1

Αποσυνδεδεμένος referee

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 629
    • Προφίλ
Απ: Καταστήματα στην Ελλάδα
« Απάντηση #359 στις: Απρίλιος 16, 2011, 08:17:54 μμ »
Έχει σίγουρα και στην Γλυφάδα διοτι τα είδα με τα ματάκια μου πριν μερικές μέρες και μάλιστα με ταμπέλα στην βιτρίνα -35%  ;)

Όποιος θέλει PANERAI
5 χρόνια να μη φάει :D