Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1838047 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #60 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 02:15:31 πμ »
Ναι, αλλά το planet ocean είναι καλύτερο ;)

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #61 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 05:10:24 μμ »
Παράθεση από: "xaralampos"
Παιδια το forum υπεροχο,πραγματικα μια προσπαθεια που αξιζει πολυ ειδικα για τη χωρα μας που ειναι πολυ πισω σε θεματα ωρολογοποιιας,να φανταστειτε ολοι οι φιλοι μου εκτος τα festina[μπλιαχ]δεν γνωριζουν αλλη μαρκα ποιοτικων ρολογιων!Οσο για το planet ocean απο οτι εχω διαβασει σε ξενα site ειναι πολυ ποιοτικο ρολοι κ το εχουν σε μεγαλη εκτιμηση.Η οmega εχει επενδυσει πολλα σ αυτο το μοντελο κ δεν θα διακινδυνευε να κανει εκπτωσεις στην ποιοτητα του.Πιστευω δεν φτανει το ρολεχ SD αλλα ο αμεσος ανταγωνιστης του ειναι το απλο submariner και εκει το P.O. κερδιζει με διαφορα.θυμηθειτε ομως οταν η omega βγαλει σε παραγωγη το seamaster με τον καινουριο in house μηχανισμο που παρουσιασε προσφατα,θα κλαψουν μανουλες!Μεχρι τοτε βολευομαι με το P.O. μια χαρα!


Καλωσήρθες, φίλε μου με το sub της rolex καμία σχέση μη τα συγκρίνεις γιατί τα rolex είναι ανώτερα πως να το κάνουμε(διαφορετικό ατσάλι-μηχανή-ποιο αυστηρά test) αν θες μας λες και τα επιχειρηματά σου, εγω υποστηρίζω πως κάποιος που εχει παραπάνω χρήματα καλό θα είναι να επενδήσει σε rolex(+επένδυση), οποιος ομως δεν έχει πάει για omega χωρίς δευτερη σκέψη, εγω πάντως σίγουρα δε θα μετανιώσω που θα αγοράσω rolex.
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #62 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 05:15:12 μμ »
Παράθεση από: "christos"
argiris_k δεν είσαι καθόλου "ψειρας". Απλά, αυτοί που μίλησες μαζί τους βλέπουν, τα ρολόγια καθαρά σαν κέρδος, και όχι σαν μηχανήματα ακριβείας.

georgehh: το PO το έχει φίλος σε 45mm και είναι καταπληκτικό μηχάνημα. Δεν πιστευω πως μπορείς να βρείς κάτι καλύτερο στα 2300 Ευρώ. Απο άποψη ποιότητας είναι πολύ καλύτερο από οτιδήποτε σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Να φανταστείς πως το submariner δίπλα του δείχνει φθηνή απομίμηση...


Καμία σχέση δεν έχει το μέγεθος με την ποιότητα και το βάρος κατ εμένα το rolex έχει διαφορετικό ποιο αντοχής ατσάλι και είναι και ποιο ελαφρύ, το 45mm  planet ocean είναι 2 τόνους πως μπορείς να το φοράς καθημερινά? υποκειμενικές πάντα απόψεις
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #63 στις: Φεβρουάριος 26, 2007, 09:03:20 μμ »
Φιλε georgehh,και μενα μου αρεσουν τα rolex και σωστα οπως ειπες αν ειχα παραπανω χρηματα θα επαιρνα το rolex SD.Οχι ομως για το ατσαλι τους η τη μηχανη τους αλλα για την υπεροχη εμφανιση τους.Πρακτικα,το ατσαλι της rolex[904] δεν εχει καμια διαφορα με το 316 L της omega.Αν το ψαξεις λιγο αυτο στο internet θα δεις οτι εχω δικιο,εξ αλλου το ατσαλι 316 χρησιμοποιουν εταιριες πολυ μεγαλυτερου μεγεθους απο τη rolex[patek,vacheron c.,glashutte κ.α.]Οσον αφορα τη μηχανη ναι μεν ειναι inhouse αλλα δεν βλεπω γιατι να την προτιμησω απ την co-axial eta του planet ocean,η οποια του χαριζει 3! χρονια εγγυηση αντι για δυο και αυξανει το διαστημα των servis στα 10!!! χρονια αντι των 5 που ισχυει για τα αλλα μηχανικα ρολογια.Δεν θελω να κανω συγκριση των δυο εταιριων μιας κ ομως μου φαινεται οτι υποτιμας πολυ την omega θα σε ενημερωσω οτι η τελευταια εχει βγαλει κ tourbillion,ασε που οταν αυτη ιδρυθηκε,η rolex δεν υπηρχε ουτε καν σαν ιδεα στο μυαλο του ιδρυτη της..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #64 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 02:23:40 πμ »
Ναι αλλά ως μέγεθος , η Rolex τρώει όλους αυτούς που ανέφερες (V.C., Patek κλπ) για πρωινό. Μιλάμε για  την μεγαλύτερη ίσως εταιρεία (πλην Ιαπώνων και Swatch ) ρολογιών στον κόσμο με πωλήσεις της τάξης του 1εκατ. + κομματιών τον χρόνο !!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #65 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 03:00:17 πμ »
απο οτι ξερω εχει διαφορα το ατσαλι,ετα επεξεργασμενος αλλα ακριβο το ομεγα που αναφερεις,σε αυτα τα λεφτα κιολας..

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #66 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 11:45:24 πμ »
Παράθεση

Καλωσήρθες, φίλε μου με το sub της rolex καμία σχέση μη τα συγκρίνεις γιατί τα rolex είναι ανώτερα πως να το κάνουμε


 :axe:  :axe:  :axe:  :axe:  :axe:  :axe:
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #67 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 11:55:37 πμ »
Δεν εννοω την ετησια παραγωγη παιδια αλλα το ειδικο βαρος καθε εταιριας,την παλαιοτητα,την παραδοση,παρτε παραδειγμα τα ρολογια του δημοψηφισματος,θα μπορουσε καποιο rolex να σταθει αναμεσα σ αυτα τα ιερα τερατα της ορολογοποιιας? Φιλε george,τα παραπανω ατσαλια εχουν την ιδια σκληροτητα,η μονη διαφορα ειναι οτι της rolex αντεχει περισσοτερο στη διαβρωση απο χημικα οξεα,πρακτικα ομως αν καποιος εκτεθει σ αυτα, το τελευταιο που θα τον νοιαζει θα ναι το ρολοι του γιατι θα χει χασει το χερακι του.Επισης το ατσαλι 904 περιεχει περεισσοτερο νικελιο,κατι που μπορει να προκαλεσει ερεθισμους σε ατομα με ευαισθησια.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #68 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 01:20:42 μμ »
Ενα χρησιμο συγκριτικο.http://www.rolexreferencepage.com/smpvssub.html  Βασικα δεν θα ελεγα οτι το seamaster pro ειναι καλυτερο απο το sub,ομως η διπλασια τιμη του δεν δικαιολογειται παιδια.Με 4000 ευρω παιρνεις girard-perregaux,zenith,iwc,panerai.Το planet ocean στα 2300 ευρω που το εχω βρει αποτελει ενα ρολοι ισαξιας ποιοτητας με το sub και με πολυ λιγοτερα χρηματα.Μου ταιριαζει βεβαια κ λογο επαγγελματος,ειμαι κατα βαση σερβιτορος.Αν φοραγα rolex ποιος θα πιστευε οτι ενα γκαρσονι φοραει γνησιο rolex?Ξερω οτι αυτο δεν ειναι κριτηριο επιλογης ομως με τοσες μαιμουδες rolex που κυκλοφορουν,το omega ψυχολογικα θα με κανει να νιωθω καλυτερα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #69 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 03:20:00 μμ »
ναι χαραλαμπε,αυτα εχουν ηδη αναφερθει η ειναι γνωστα οσον αφορα νικελιο και αντοχη,χαρακτηριστικα καποιοι που ειναι αλλεργικοι στο υλικο δε μπορουν να φορεσουν το ρολεξ

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #70 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 04:07:41 μμ »
Και η Rolex σαν εταιρεία έχει τεράστιο ειδικό βάρος , με παγκόσμια απήχηση και φανατικούς οπαδούς. Είναι μακράν η πιο αναγνωρίσιμη εταιρεία ρολογιών με μακρά ιστορία , που απλά κάποιοι (όπως εγώ) δεν την συμπαθούμε για λόγους που έχουμε πολλάκις αναφέρει !!!
   Είναι σίγουρα πολύ πιο ψηλά από άποψη κύρους , πουλ-μούρ κλπ. σε σχέση με την OMEGA, αλλά η Omega είναι κατά την γνώμη μου πολύ πιο τίμια σε σχέση τιμή-απόδοση ρολογιού.
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #71 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 11:45:29 μμ »
Παράθεση από: "kazushi"
Παράθεση

Καλωσήρθες, φίλε μου με το sub της rolex καμία σχέση μη τα συγκρίνεις γιατί τα rolex είναι ανώτερα πως να το κάνουμε


 :axe:  :axe:  :axe:  :axe:  :axe:  :axe:



?????? ωραία απάντηση είσαι άτομο  με επιχειρήματα φαίνεται
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #72 στις: Φεβρουάριος 27, 2007, 11:51:58 μμ »
Πιστεύω οτι και οι 2 είναι πολύ καλές εταιρίες αναφέρω ξανά οτι δεν υποτιμώ καμία εταιρία, είναι πολύ μεγάλες(θα μάρεσε κιόλας να υπήρχε και συνεργασία) οποιος ομως είναι σαν και εμένα και δεν εχει να διαθέτει πάντα χρήματα τα rolex είναι καλύτερη επιλογή εφοσον στην οικογένεια έχουμε omega vintage ηδη,ενα πράγμα που με ενοχλεί είναι οτι πολλά ρολόγια είναι παρα πολύ βαρια στον καρπό και οχι ζυγισμένα καλά,και η hublot έχει βγάλει tourbillon,δεν μου λέει κάτι αυτό εξαρτάται πάντα η πολιτική της κάθε εταιρίας και το κοινό που απευθύνεται
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #73 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 12:55:22 πμ »
Καλά tourbillion έχει βάλει κι η κουτσή Μαρία στα μοντέλα της !!!!
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #74 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 08:53:56 πμ »
Και εμένα η αγαπημένη μου εταιρία είναι η Omega, αλλά σε θέματα πρεστίζ δύσκολα να χτυπήσει την Rolex. Ανήκει σε γκρουπ, χρησιμοποιεί ¨έτοιμους" μηχανισμούς (με κάποιες σοβαρές αλλαγές βέβαια), έχει και αρκετά οικονομικά μοντέλα, γενικά θα έλεγα ότι είναι ένα σκαλί παρακάτω.
Με τις τελευταίες της βέβαια προσπάθειες (coaxial, 8500) δείχνει ότι το παλεύει ακόμη και δεν αποκλείεται να ξαναβρει την παλιά της αίγλη.
Ποιοτικά δεν πιστεύω ότι είναι κατώτερη, απλά επειδή σε αυτήν την κατηγορία τιμών η τελική τιμή επηρεάζεται σε μεγάλο βαθμό και από την αίγλη της εταιρίας, πιστεύω ότι αυτός είναι ο λόγος που κοστολογεί τα προϊόντα της λίγο πιο κάτω από την Rolex. Αν είχαν τις ίδιες τιμές, το πιθανότερο είναι οι περισσότεροι να προτιμούσαν ένα Rolex.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #75 στις: Φεβρουάριος 28, 2007, 12:21:08 μμ »
Christo τελικα με το Seamaster σου τι εγινε?
Στην αντιπροσωπια της αθηνας που ειναι στην καλλιθεα το ειχες στηλει την προηγουμενη φορα που δεν στο φτιαξανε και με τις δαχτυλιες?

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #76 στις: Μάρτιος 01, 2007, 08:08:11 μμ »
gson : Το omega το έδωσα σε κατάστημα στη Θεσ/νίκη. Υπέθεσα πως θα πήγαινε στο επίσημο service γιατί μου είπαν πως σε 20 περίπου μέρες θα με ενημέρωναν για το τι χρειάζεται πόσο θα κοστίσει και πότε θα το έχω πίσω.

Τελικά το πήρα πίσω 1 μήνα μετά αλλά δεν το έστειλαν στην Αθήνα !!

Ξαναπήγα πίσω και τους ζήτησα να το στείλουν στην Αθήνα και να μου το επιστρέψουν σε κατάσταση βιτρίνας, με μετρήσεις ακρίβειας σε 5 θέσεις κτλ, κτλ. Η απάντηση ήταν πως αυτό ΔΕΝ το κάνει η επίσημη Ομεγα στην Ελλάδα !!

Το ρολόι το έχω τώρα μέσα σε μια θήκη 12 ρολογιών που αγόρασα, μαζί με 3 άλλα.
Περιμένω αύριο το Overseas. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα τι θα κάνω με το Omega.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #77 στις: Μάρτιος 01, 2007, 08:20:22 μμ »
Christo τo Overseas είναι το απλό ή ο χρονογράφος, κι αν δεν είμαι αδιάκριτος πόσο σου στοίχισε ?
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #78 στις: Μάρτιος 01, 2007, 10:22:58 μμ »
Είναι το απλό, μου αρέσει το καθαρό του καντράν.
6000+ (αγοράστηκε μαζί με ένα άλλο omega πρίν απο 2-3 εβδομάδες και η τιμή που δόθηκε ήταν και για τα δύο μαζί).

Τιμή καταλόγου 8720.

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #79 στις: Μάρτιος 02, 2007, 12:28:11 πμ »
Thanks και καλοφόρετο
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!