Αποστολέας Θέμα: OMEGA  (Αναγνώστηκε 1821956 φορές)

0 μέλη και 6 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kazushi

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #40 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 11:20:13 πμ »
Γιατί το έβαλε δυο φορές ???
So many watches, so little time...

Αποσυνδεδεμένος redfoot

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1286
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #41 στις: Φεβρουάριος 02, 2007, 12:11:01 μμ »
ετυχε.
εγω ειμαιδιχασμενος αλλα μαλλον τεινω να συμφωνησω με voodooman, ειναι καπως αταιριαστο το συνολο
 In simplicity lies true greatness"..

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #42 στις: Φεβρουάριος 23, 2007, 05:14:33 μμ »
Εχω ενα seamaster pre-bond automatic chronometer[200 μ],μαυρη στεφανη και καντραν,αγορασμενο 1995.Θελω πολυ να αποκτησω το planet ocean,μηπως ξερετε αν υπαρχει καποιο καταστημα στην ελλαδα που να μπορω να ανταλλαξω το συγκεκριμενο ρολοι για το p.o.[πληρωνωντας κ τη διαφορα]? το ρολοι μου ειναι σε πολυ καλη κατασταση χωρις γρατσουνιες κ χτυπηματα,καποια πληροφορια για το ποσο θα μπορουσα να το πουλησω?Στο internet απ οτι ειδα κινειται πολυ το quartz,το αυτοματο ομως οπως το δικο μου δεν το βρηκα πουθενα.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #43 στις: Φεβρουάριος 23, 2007, 09:36:38 μμ »
πουλωντας σε ιδιωτη θα πιασεις καλυτερη τιμη,στο λεω γιατι και γω θα προσπαθησω να δωσω ενα  ρολοι,ξεκινα με κυκλο γνωστων και φιλων

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #44 στις: Φεβρουάριος 23, 2007, 10:24:46 μμ »
καλωσοριζω το νεο μελος Χαραλαμπο απο το ομορφα Ιωαννινα  :supz:
οπως ειπε και ο george_  μπορεις να δοκιμασης μεταξυ γνωστων και φιλων -και γιατι οχι στις αγοραπωλησειες του φορουμ μας ...

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #45 στις: Φεβρουάριος 23, 2007, 11:17:54 μμ »
Παιδιά το planet ocean είναι απογοήτευση πολύ ψέμα, μόνο εμφάνιση έχει δυστυχώς, και για να το καταλάβετε γυρίστε το bezel μια πλήρη περιστροφή να δείτε πόσο ψεύτικο είναι κρίμα πολύ κρίμα
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #46 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 07:42:49 πμ »
Επειδή δεν έχω καταλάβει, ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στο κανονικό seamaster 300μ και στο Planet ocean; Μόνο οι διαφορές στην εμφάνιση ή και κάτι άλλο;
Δηλαδή goergeh τί εννοείς; Η περιστροφή της στεφάνης σου φάνηκε πολύ ευτελής, τα υλικά έφταιγαν , η συναρμολόγηση; Ρωτάω γιατί ό,τι και να είναι η Omega, μου φαίνεται δύσκολο να βγάλει ένα κακό προίόν σε αυτήν την τιμή.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #47 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 09:15:10 πμ »
To Planet Ocean έχει μηχανισμό Coaxial (μόλις πρόσφατα απέκτησε και το SMP 300), είναι αδιάβροχο στα 600μ, έχει χαμηλότερη συχνότητα λειτουργίας, αντιθαμβωτική επίστρωση και εξωτερικά, παχύτερο κρύσταλλο. Μια πολύ καλή συγκριτική παρουσίαση των δύο μοντέλων θα βρείτε εδώ:
http://forums.timezone.com/index.php?t=msg&th=745224&rid=49957#msg_2361145
Έχετε μόνο υπόψη ότι το SMP που παρουσιάζεται είναι το παλιότερο μοντέλο, το νέο έχει μηχανισμό coaxial όπως και το PO. Όσον αφορά τη στεφάνη πάντως, θα δείτε ότι στο συγκριτικό αναφέρει πως αυτή του PO δίνει την αίσθηση καλύτερης ακρίβειας σε σχέση με το SMP. Μήπως έτυχε το κομμάτι που είδες georgehh να είχε κάποιο πρόβλημα;

Αποσυνδεδεμένος georgehh

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 899
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #48 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 10:07:20 πμ »
Συγκεκριμένα είδα το μοντέλο με πορτοκαλί λουράκι 42mm και bezel απλά οταν γυρνάς το bezel σου φαίνεται πως υπάρχει μια διαφορετική τριβή, σε σχέση με άλλα ρολόγια δηλαδή εκεί που ακουμπάει είναι αραιά τα διαστήματα, με αποτέλεσμα να κάνει ενα θόρυβο μη ποιοτηκό, το κλακ δηλαδη ανάμεσα στις αποστάσεις, για τα φράγκα του καλό είναι οποιος δεν έχει να αγοράσει κάτι άλλο το 45 mm μου φάνηκε αρκετά υπερβολικό και βαρύ( δεν εχω κάτι με την omega ισα ισα είναι καλή εταιρία).
myseiko.freeforums.net

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #49 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 01:16:31 μμ »
Παιδια το forum υπεροχο,πραγματικα μια προσπαθεια που αξιζει πολυ ειδικα για τη χωρα μας που ειναι πολυ πισω σε θεματα ωρολογοποιιας,να φανταστειτε ολοι οι φιλοι μου εκτος τα festina[μπλιαχ]δεν γνωριζουν αλλη μαρκα ποιοτικων ρολογιων!Οσο για το planet ocean απο οτι εχω διαβασει σε ξενα site ειναι πολυ ποιοτικο ρολοι κ το εχουν σε μεγαλη εκτιμηση.Η οmega εχει επενδυσει πολλα σ αυτο το μοντελο κ δεν θα διακινδυνευε να κανει εκπτωσεις στην ποιοτητα του.Πιστευω δεν φτανει το ρολεχ SD αλλα ο αμεσος ανταγωνιστης του ειναι το απλο submariner και εκει το P.O. κερδιζει με διαφορα.θυμηθειτε ομως οταν η omega βγαλει σε παραγωγη το seamaster με τον καινουριο in house μηχανισμο που παρουσιασε προσφατα,θα κλαψουν μανουλες!Μεχρι τοτε βολευομαι με το P.O. μια χαρα!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #50 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 02:00:18 μμ »
το κλασσικο seamaster  την ιδια μηχανη εχει,οκ το αλλο ειναι νεο μοντελο αλλα τοσο διαφορα τιμης ενα τροποποιημενο ετα δεν την αξιζει,βρισκεις με καλες εκπτωσεις

Αποσυνδεδεμένος argiris_k

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 11
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #51 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 02:21:23 μμ »
Παράθεση από: "argiris_k"
Γεια σας παιδια.
Πριν απο ενα μηνα αποκτησα ενα seamaster αυτοματο.Το προβλημα μου ειναι οτι το ρολοι χανει 6 με 7 δευτερολεπτα μεσα σε 24 ωρες οταν το φοραω συνεχως.Δεν ειναι μεγαλη η αποκλιση απο τα νουμερα που δινει η εταιρια?
Στο βιβλιαρακι γραφει οτι ειναι cosc και η αποκλιση του ειναι απο -4 εως +6 δευτερολεπτα την ημερα.Ποια ειναι η γνωμη σας? Να το παω για service η να περιμενω λιγο καιρο ακομη μηπως στρωσει?


Τελικα μετα απο τρεις μηνες η αποκλιση που εχει δεν μειωθηκε και χθες αφησα το Omega μου για να το στειλουν στο service της εταιρειας.
Απο το μαγαζι που το πηρα μου ειπαν οτι ως συνηθως κανουν 9 εβδομαδες να επιστρεψουν τα ρολογια που στελνουν στο service της omega,αλλα το δικο μου θα ερθει πιο γρηγορα γιατι ειναι μεσα στην εγγυηση.Επισης μου ειπε οτι ειναι πολυ μικρη η αποκλιση μπορει να το στειλουν πισω χωρις καν να το ανοιξουν και οταν ειπα στην πωλητρια οτι κανονικα δεν πρεπει να χανει πανω απο 4 δλ την ημερα μου ειπε "πως κανεις ετσι για ενα λεπτο τον μηνα". Ρε παιδια μηπως ειμαι πολυ ψειρας και ειναι κατι ασημαντο?

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #52 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 03:14:18 μμ »
οχι argiris_k δεν εισαι ψειρας ... αφου ετσι πρεπει να λειτουργει το ρολογι που πληρωσες πρεπει να το απαιτησεις κιολας

Αποσυνδεδεμένος christos

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 83
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #53 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 07:17:32 μμ »
argiris_k δεν είσαι καθόλου "ψειρας". Απλά, αυτοί που μίλησες μαζί τους βλέπουν, τα ρολόγια καθαρά σαν κέρδος, και όχι σαν μηχανήματα ακριβείας.

georgehh: το PO το έχει φίλος σε 45mm και είναι καταπληκτικό μηχάνημα. Δεν πιστευω πως μπορείς να βρείς κάτι καλύτερο στα 2300 Ευρώ. Απο άποψη ποιότητας είναι πολύ καλύτερο από οτιδήποτε σε αυτή την κατηγορία τιμής.
Να φανταστείς πως το submariner δίπλα του δείχνει φθηνή απομίμηση...

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #54 στις: Φεβρουάριος 24, 2007, 11:26:56 μμ »
Τελικα το seamaster [pre bond] που σας ειπα παραπανω μου το αγοραζει το ιταλικο site brandizzi 1000 ευρω,για να δινουν τοσα για μοντελο 12ετιας πιστευω οτι μπορει να αξιζει παραπανω..μηπως θα χτυπαω το κεφαλι μου αν το πουλησω?Καποια πληροφορια για αυτο το μοντελο βρε παιδια?οπου κ να κοιταξω εχουν μονο την quartz εκδοση του.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #55 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 10:39:00 πμ »
Το ότι βρίσκεις μόνο την quartz έκδοση μου ακούγεται πολύ περίεργο, το μηχανικό seamaster είναι από τα πιο δημοφιλή μοντέλα της Omega. Μάλλον κοιτάς σε λάθος μέρος. Αν ψάχνεις μόνο με χρονιά είναι λάθος, δοκίμασε να ψάξεις με τον αριθμό μοντέλου. Επίσης έχε υπόψη σου ότι για ρολόγια με υψηλή ζήτηση όπως το seamaster, η αξία καθορίζεται σε μεγάλο βαθμό από τη σπανιότητα και την κατάσταση του ρολογιού και όχι τόσο από την ηλικία. Δες κι εδώ στο κατάστημα που αναφέρεις, όπου seamaster του 2006 τα δίνει 1400. Επίσης είναι σίγουρο ότι αν το πουλήσεις μόνος σου θα πετύχεις υψηλότερη τιμή, με τη διαφορά ότι πιθανώς θα σου πάρει περισσότερο χρόνο, οπότε το θέμα είναι καθαρά πόσο βιάζεσαι. Τέλος θα πρότεινα να κατέβεις μια βόλτα και Αθήνα να δεις πόσο σου δίνουν διάφορα καταστήματα του κέντρου.

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #56 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 12:23:07 μμ »
Επειδή πρόκειται για ένα πολύ καλό ρολόι, όντως η ηλικία του δεν έχει τόση σχέση.
Αν έψαχνα για μεταχειρισμένο seamaster θα μπορούσα εύκολα να δώσω και 1300 ευρώ, φτάνει να είναι σε άψογη κατάσταση με το κουτί του και όλα του. Νομίζω ότι η τιμή που σου δίνει το site είναι χαμηλή όντως. Ψάξου με κανέναν ιδιώτη.

Αποσυνδεδεμένος xaralampos

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #57 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 01:05:15 μμ »
Θα το ψαξω λιγο ακομη στο internet κ προσεχως θα το βαλω στο buy and sell του φορουμ.Αχ με εχει τρελανει το planet ocean,δεν μπορω να κοιμηθω τα βραδια!Μαυρο bezel με μπρασελε στα 42 mm στοιχειωνει τα ονειρα μου!Μοιαζει απιστευτα με τον παππου του,το πρωτο seamaster 300 του 1957.Αν εχει κατι παραπανω απ το απλο seamaster αυτο ειναι η προσωπικοτητα του,η επιστροφη στις ριζες!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #58 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 04:45:43 μμ »
για να σου δινουν 1000 ευρω σιγουρα θα βγαλουν παραπανω,το συγκεκριμενο σαιτ εχει παραδοση σε ρολογια εποχης,οι εκτιμητες του δε σου δινουν τυχαια αυτο το ποσο.δε ξερω ποιος μπορει να σου δωσει μια σοβαρη εκτιμηση για την τιμη που πιανει το ρολοι.το βασικο μη βιαζεσαι και μη σε τυφλωνει το νεο ρολοι,ηρεμα..

Αποσυνδεδεμένος trelovet

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1209
    • Προφίλ
Απ: OMEGA
« Απάντηση #59 στις: Φεβρουάριος 25, 2007, 10:57:24 μμ »
Μην το πουλάς είναι κρίμα γιατί πρόκειται για καλό ρολόι !! [-X
ΓΙΩΡΓΟΣ-ΦΛΩΡΙΝΑ
Αν η δουλειά ήταν καλή δεν θα μας πλήρωναν για να την κάνουμε !!!