Αποστολέας Θέμα: NOMOS GLASHUTTE  (Αναγνώστηκε 83484 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #20 στις: Απρίλιος 04, 2008, 07:10:06 μμ »
Πράγματι πολύ ενδιαφέρων μηχανές και εταιρία ...
Η διάμετροι των ρολογιών, τουλάχιστον στο επίσημο site,
παραμένουν 35mm ..?  :-\

_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #21 στις: Απρίλιος 04, 2008, 08:35:48 μμ »
Εγω ηξερα οτι αγοραζουν βαση ΕΤΑ και μετα τους....αλλαζουνε τα φωτα.....
Αν οντως ειναι δικες τους,οι τιμες ειναι αρκετα καλες παντως...

η πρωτη μηχανη ηταν μια peseux κουρδιστη,αλλα εχουν δημιουργησει την δικη τους πλεον,ετα οπως το αναφερεις δεν ειχαν .τα ρολογια που παρουσιασαν φετος σε μια νεα σειρα ,την club ειναι 40 και 41,5 ,κατι ειναι για αρχη,αν αλλαζαν και λιγο το σχεδιο ακομα..

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #22 στις: Απρίλιος 04, 2008, 08:52:00 μμ »
Εδω το χω διαβασει οτι χρησιμοποιουν ΕΤΑ ebauche.

http://www.chronomaster.co.uk/nomos_watches.htm

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #23 στις: Απρίλιος 04, 2008, 09:00:02 μμ »
Εδω το χω διαβασει οτι χρησιμοποιουν ΕΤΑ ebauche.

http://www.chronomaster.co.uk/nomos_watches.htm


ισως επειδη η peseux  ανηκει στην swatch?οι μηχανες θεωρουνται δικες τους και δεν εχουν να καμουν με την αρχικη.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #24 στις: Απρίλιος 05, 2008, 03:46:00 πμ »
Thank's very courteous.That caliber is the new product in house ?
Yep, the new inhouse automatic movement developed by Mirko Heyne
It was the young watchmaker Mirko Heyne, trained by A.Lange & Söhne and, afterwards a partner of the Dresden watch brand Lange & Heyne, who made Nomos turn away from the exclusive use of hand wound movements. Heyne joined the company at the end of 2002 in order to work in the Research & Development department. A couple of months later, he was asked by Roland Schwertner, to construct an automatic movement. By spring 2005, the first prototypes were offered to 250 people to make a ‘real life test’ wearing watches equipped with the new movement.

Υ.Γ.
παρολα αυτα η αν και μακρινη βαση της ηταν μια ηδη υπαρχουσα μηχανη και οχι ενα εξ ολοκληρου νεο σχεδιο,αυτο κραταει και χαμηλο το κοστος πωλησης που θα ηταν πολυ μεγαλυτερο σε αντιθετη περιπτωση.

« Τελευταία τροποποίηση: Απρίλιος 05, 2008, 04:25:21 πμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #25 στις: Απρίλιος 05, 2008, 11:03:38 πμ »


Υ.Γ.
παρολα αυτα η αν και μακρινη βαση της ηταν μια ηδη υπαρχουσα μηχανη και οχι ενα εξ ολοκληρου νεο σχεδιο,αυτο κραταει και χαμηλο το κοστος πωλησης που θα ηταν πολυ μεγαλυτερο σε αντιθετη περιπτωση.



Συμφωνω απολυτα και την καθιστα μια αξιεπαινη εταιρεια,κι ευχομαι κι αλλες μεγαλυτερες να κανουν τετοιες προσπαθειες οπως αυτοι οι Γερμανοι.Κατα τη γνωμη μου θα τους απογειωνε μια μεγαλυτερη ποικιλια σχεδιων και μεγεθων,χωρις να φτασουν στα ακρα βεβαια.Τα ρολογια τους μοιαζουν να απευθυνονται κυριως >50 ετων.....

Αποσυνδεδεμένος Wizofoz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #26 στις: Μάιος 06, 2008, 01:30:35 μμ »
Εξαρτάται πάντα το γουστο. Κάποιοι ίσως δεν θέλουν τα ρολόγια με 4 χρονογραφους, χρονομετρα, θερμομετρα και οτι αλλα -ομετρα, που τελικά δεν χρησημοποιούνται και ποτέ. Παντως επειδη μίλησα με την εταιρια τον χειμωνα θα βγει το νεο Τangnomat το οποίο είναι σαν να λέμε η ναυαρχιδα τους και απο οτι λένε θα είναι στα 41mm απο τα 38mm που είναι τώρα.

Οι πρώτες τουσ μηχανές (Alpha ως Delta) ήταν όντως τροποποιημένες μηχανές. Τις φόραγαν όμως παλιότερα ρολόγια τους π.χ. Tangente. Όμως οι μηχανές Epsilon και Zeta ειναι εντελως in-house κατασκεύες. Η Zeta έχει και ημερομηνία. Επειδή την έχω ψάξει παρα πολυ την εταιρία, γιατι θα πάρω το νέο Tangomat, ο χρόνος αναμονής για την παράδοση του Tangomat στα 38mm, έιναι 1 χρόνος. Η αιτία είναι οτι σαν ρολοι το θέλει πολύς κόσμος λογο σχεσης χαρακτηριστικών/τιμής. Το νέο Tangomat apo χειμώνα.

Παντως επειδη ήμουν αγγλια στον αδερφο μου δοκίμασα ένα χωρίς ημερομηνία και φαινεται απιστευτο στο χέρι λόγω τησ μικρου πάχους της κάσας και του ασπρου dial. Φαινεται πολυ πιο μεγάλο.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 01:45:33 μμ από Wizofoz »

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #27 στις: Μάιος 06, 2008, 03:38:41 μμ »
Εξαρτάται πάντα το γουστο. Κάποιοι ίσως δεν θέλουν τα ρολόγια με 4 χρονογραφους, χρονομετρα, θερμομετρα και οτι αλλα -ομετρα, που τελικά δεν χρησημοποιούνται και ποτέ. Παντως επειδη μίλησα με την εταιρια τον χειμωνα θα βγει το νεο Τangnomat το οποίο είναι σαν να λέμε η ναυαρχιδα τους και απο οτι λένε θα είναι στα 41mm απο τα 38mm που είναι τώρα.

Οι πρώτες τουσ μηχανές (Alpha ως Delta) ήταν όντως τροποποιημένες μηχανές. Τις φόραγαν όμως παλιότερα ρολόγια τους π.χ. Tangente. Όμως οι μηχανές Epsilon και Zeta ειναι εντελως in-house κατασκεύες. Η Zeta έχει και ημερομηνία. Επειδή την έχω ψάξει παρα πολυ την εταιρία, γιατι θα πάρω το νέο Tangomat, ο χρόνος αναμονής για την παράδοση του Tangomat στα 38mm, έιναι 1 χρόνος. Η αιτία είναι οτι σαν ρολοι το θέλει πολύς κόσμος λογο σχεσης χαρακτηριστικών/τιμής. Το νέο Tangomat apo χειμώνα.

Παντως επειδη ήμουν αγγλια στον αδερφο μου δοκίμασα ένα χωρίς ημερομηνία και φαινεται απιστευτο στο χέρι λόγω τησ μικρου πάχους της κάσας και του ασπρου dial. Φαινεται πολυ πιο μεγάλο.

οκ μια ενσταση μονο,το χα αναφερει σε παλαιοτερο ποστ,η πρωτη μηχανη ειναι απο την pesseux 7001 αρα εχω ηδη μια οικονομια χρηματων σε εξελιξη απο λευκο χαρτι και μηχανηματα,αλλιως δε θα μπορουσε ποτε μια τοσο μικρη εταιρεια να σου χρεωνει ρολοι και 1000 ευρω!θα το ειχαν κανει οι πιο πολλοι.σταδιακα συνεχισαν και εφτιαξαν απο την αρχικη κατι δικο τους.χανουν σε σχεδια και διαστασεις ,αν και το καταλαβαν και πανε σε πιο εμπορικα κομματια.προσωπικα θα περνα union...αλλα πανε αυτα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 06, 2008, 03:55:25 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος Wizofoz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #28 στις: Μάιος 07, 2008, 09:20:29 πμ »
Το οτι οι πρώτη μηχανή δεν είναι δική τους το λέμε και οι δυο δεν είναι θέμα. οι epsilon και zeta ομως είναι in-house εντελλως με 3 χρονια σχεδιασμο και τεσταρισμα πριν βγει εμπορικά

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #29 στις: Μάιος 07, 2008, 09:44:45 πμ »
πιστευω οτι ειμουν πολυ επεξηγηματικος,δικο τους μεν αλλα απο αλλη αρχικη βαση,αυτο παιζει ρολο στο κοστος κατασκευης και στην "υστεροφημια" κατα καποιο τροπο,απο κει και περα ναι συμφωνουμε

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #30 στις: Μάιος 08, 2008, 02:01:11 μμ »
είδα τα nomos κι  έχουν κατά τη γνώμη μου φοβερό μινιμαλιστικό design.

αυτό που με χαλάει είναι τα 35 mm και τα μόνο 3 atm στα περισσότερα μοντέλα....αν και στον chronomaster.co.uk είδα κάποια και με 10 atm

Αποσυνδεδεμένος Wizofoz

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 12
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #31 στις: Μάιος 08, 2008, 02:06:35 μμ »
παντως για μενα αυτο το θεμα με τις ατμοσφαιρες δεν με χαλαει. δεν νομιζω οτι λογικος ανθρωπος θα φοραγε ρολοι ακριβο με δερματινα λουρακια και τετοια να παει για ψαροντουφεκο. Για μια τέτοια χρήση καλύτερα ας πάρει ένα waterproof ρολοι.

Τωρα ίσως λεω και χαζομαρα αλλα σε καποιο φορουμ διαβασα οτι αλλο waterproof και αλλο water resistant. το πρώτο αναφέρεται σε ρολογια που πραγματικα δεν παθαινοων τιποτα και ασ πηγαίνεις σε θάλασσες, πισινες, για ψαροντουφεκο ή αποστολές τον Ο.Υ.Κ. . Τα water resistant, σου παρέχουν την δυνατότητα να το βρέχεις όταν π.χ. πλένεις τα χέρια σου ή κάτι τέτοιο.


Αποσυνδεδεμένος StefMac

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2541
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #32 στις: Μάιος 08, 2008, 02:21:38 μμ »
παντως για μενα αυτο το θεμα με τις ατμοσφαιρες δεν με χαλαει. δεν νομιζω οτι λογικος ανθρωπος θα φοραγε ρολοι ακριβο με δερματινα λουρακια και τετοια να παει για ψαροντουφεκο. Για μια τέτοια χρήση καλύτερα ας πάρει ένα waterproof ρολοι.

Τωρα ίσως λεω και χαζομαρα αλλα σε καποιο φορουμ διαβασα οτι αλλο waterproof και αλλο water resistant. το πρώτο αναφέρεται σε ρολογια που πραγματικα δεν παθαινοων τιποτα και ασ πηγαίνεις σε θάλασσες, πισινες, για ψαροντουφεκο ή αποστολές τον Ο.Υ.Κ. . Τα water resistant, σου παρέχουν την δυνατότητα να το βρέχεις όταν π.χ. πλένεις τα χέρια σου ή κάτι τέτοιο.




Προσοχή στα WR30M ή 3ΑΤΜ ή 50Μ κ.τ.λ. ...!!!
Εδώ ένα χρήσιμο πινακάκι ...

http://en.wikipedia.org/wiki/ISO_2281

Έχει ξανά ειπωθεί αλλά ας το υπενθυμίσουμε ...  ;)

Φιλικά Στέφανος.
_Jaeger Le Coultre_
The first Manufacture
 in Valle'e de Joux.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #33 στις: Μάιος 08, 2008, 02:49:27 μμ »
παντως για μενα αυτο το θεμα με τις ατμοσφαιρες δεν με χαλαει. δεν νομιζω οτι λογικος ανθρωπος θα φοραγε ρολοι ακριβο με δερματινα λουρακια και τετοια να παει για ψαροντουφεκο. Για μια τέτοια χρήση καλύτερα ας πάρει ένα waterproof ρολοι.

Τωρα ίσως λεω και χαζομαρα αλλα σε καποιο φορουμ διαβασα οτι αλλο waterproof και αλλο water resistant. το πρώτο αναφέρεται σε ρολογια που πραγματικα δεν παθαινοων τιποτα και ασ πηγαίνεις σε θάλασσες, πισινες, για ψαροντουφεκο ή αποστολές τον Ο.Υ.Κ. . Τα water resistant, σου παρέχουν την δυνατότητα να το βρέχεις όταν π.χ. πλένεις τα χέρια σου ή κάτι τέτοιο.



ακριβως αυτο που λες ισχυει

Αποσυνδεδεμένος anastasios101

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #34 στις: Μάιος 08, 2008, 06:28:41 μμ »
παντως για μενα αυτο το θεμα με τις ατμοσφαιρες δεν με χαλαει. δεν νομιζω οτι λογικος ανθρωπος θα φοραγε ρολοι ακριβο με δερματινα λουρακια και τετοια να παει για ψαροντουφεκο. Για μια τέτοια χρήση καλύτερα ας πάρει ένα waterproof ρολοι.


εμένα πάλι με χαλάει πολύ. Το χω σε κακό να πάρω ρόλόι κάτω απο 10 atm.
Και δυστυχώς υπάρχουν μερικά ρολόγια που μ αρ΄σουν φοβερά αλλά δε θα τα παιρνα γιαυτό το λόγο και μόνο.
Κανονικά έχεις δίκιο ότι ένα ακριβό ρολόι δεν υπάρχει λόγος να το βουτάς στη θάλασσα....αλλά εγώ πχ όταν φοράω ένα ρολόι δε το βγάζω από πάνω μου...παρά μόνον αν φορέσω άλλο.
Μάλιστα το Breitling chronometer που έχω ...έχει κάνει μαζί μου όλα τα καλοκαιρινά μπάνια.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #35 στις: Μάιος 08, 2008, 06:47:05 μμ »
εμένα πάλι με χαλάει πολύ. Το χω σε κακό να πάρω ρόλόι κάτω απο 10 atm.
Και δυστυχώς υπάρχουν μερικά ρολόγια που μ αρ΄σουν φοβερά αλλά δε θα τα παιρνα γιαυτό το λόγο και μόνο.
Κανονικά έχεις δίκιο ότι ένα ακριβό ρολόι δεν υπάρχει λόγος να το βουτάς στη θάλασσα....αλλά εγώ πχ όταν φοράω ένα ρολόι δε το βγάζω από πάνω μου...παρά μόνον αν φορέσω άλλο.
Μάλιστα το Breitling chronometer που έχω ...έχει κάνει μαζί μου όλα τα καλοκαιρινά μπάνια.

γουστα ειναι αυτα ,αλλα ουσιαστικα οι πιο πολλοι που θα παρουν τα ακριβα ρολογια τους παραλια,περα οτι ειναι σε υψηλο ρισκο για χαρακιες,δεν  το κανουν για λογο ουσιας ,κατι τετοιο το προσφερει και ενα απλο ρολοι(π.χ casio) που δεν θα λυπηθει καποιος να το χτυπησει (κατα λαθος παντα),οσοι βουτανε αλλαζει.περαν τουτου δεν πιστευω οτι ενα ακριβο ρολοι χανει καπου εαν δεν ειναι αδιαβροχο στα 100/200/χχχχ μετρα.
« Τελευταία τροποποίηση: Μάιος 08, 2008, 07:02:38 μμ από george_ »

Αποσυνδεδεμένος konakis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4413
  • Rolex.
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #36 στις: Μάιος 08, 2008, 08:19:55 μμ »
παντως για μενα αυτο το θεμα με τις ατμοσφαιρες δεν με χαλαει. δεν νομιζω οτι λογικος ανθρωπος θα φοραγε ρολοι ακριβο με δερματινα λουρακια και τετοια να παει για ψαροντουφεκο. Για μια τέτοια χρήση καλύτερα ας πάρει ένα waterproof ρολοι.

Τωρα ίσως λεω και χαζομαρα αλλα σε καποιο φορουμ διαβασα οτι αλλο waterproof και αλλο water resistant. το πρώτο αναφέρεται σε ρολογια που πραγματικα δεν παθαινοων τιποτα και ασ πηγαίνεις σε θάλασσες, πισινες, για ψαροντουφεκο ή αποστολές τον Ο.Υ.Κ. . Τα water resistant, σου παρέχουν την δυνατότητα να το βρέχεις όταν π.χ. πλένεις τα χέρια σου ή κάτι τέτοιο.




μπά δεν ξέρεις  kαλά τον stef που έκανε μπάνιο όλο το καλοκαίρι με τον "κροκόδειλο" :D :D..............που είσαι ρε stefara 8)
konakis.
Rolex,Panerai,JLC,Oris,Steinhart,Alpina,Citizen,Orient.

Αποσυνδεδεμένος gson

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 212
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #37 στις: Μάιος 16, 2008, 11:39:09 πμ »
Πολυ ενδιαφερον αρθρο για την nomos. Λινει αποριες για τους μηχανισμους

http://www.plm.automation.siemens.com/en_us/about_us/success/case_study.cfm?Component=30541&ComponentTemplate=1481

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #38 στις: Μάιος 16, 2008, 03:51:36 μμ »
πολλα απο αυτα εχουν αναφερθει,οπως και η μηχανη βαση,τα κοστη εξελιξης και αλλα.εδω τα βρισκουμε σε ενα λινκ συγκεντρωμενα..

Αποσυνδεδεμένος Nikos patra

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 914
  • 233, Εl Primero
    • Προφίλ
Απ: NOMOS GLASHUTTE
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 02:46:29 μμ »
Απλώς να αναφέρω ότι πλέον τα Nomos αντιπροσωπεύονται και στην Ελλάδα.