Αποστολέας Θέμα: STEINHART  (Αναγνώστηκε 227200 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #40 στις: Ιούλιος 27, 2009, 10:10:21 πμ »
το ξερω....εχω δει αλλες L.E,αλλα εμας οχι.....καλα δεν ειναι το μονο ,αλλα σαν πελατες και 32 ρολογια......

Νομίζω, χρειάζεται μια κρούση.
"Χερ Γκύντερ, αλό; Ντου χαστ ουνς φεργκέσεν!" 

Αποσυνδεδεμένος CHRIS

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 243
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #41 στις: Ιούλιος 27, 2009, 10:37:24 πμ »
Πολυ ομορφο το ρολοι για το ισπανικο φορουμ.
Παρα πολυ ομορφο.

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #42 στις: Ιούλιος 27, 2009, 10:41:12 πμ »
πιστευω,αποψη μου,οτι εχει να κανει με την σχεση καταναλωτη-εμπορου...μετα απο τοσο καιρο θα επρεπε να το εχει κανει μονος του...το να παμε να ζητησουμε(παρακαλεσουμε(?) κατι τετοιο το θεωρω περιττο....δεν ξερω τους λογους που εχει αυτη την συμπεριφορα,αλλα μου την σπαει ,να μας βλεπουν(ισως) καποιοι σαν "τριτοκοσμικους"

αυτη ειναι παντα μια προσωπικη αποψη και φυσικα ,μπορει να ειμαι και πολυ λαθος ;)

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #43 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:27:47 μμ »
  Δε σας καταλαβαίνω. Ούτε κάποιο λογότυπο κατοχυρώσαν οι ισπανοί συνάδερφοι, ούτε έκαναν κάτι μεμπτό. Απλά για το ρολόι τους (300 m wr) αντί άλλου σχεδίου χρησιμοποίησαν κάτι που θέλει να τιμήσει τον παγκόσιο συγγραφέα Όμηρο (πολιτιστική κληρονομιά όλων των ανθρώπων) και τον ήρωά του Οδυσσέα. Και μάλιστα χρησιμοποίησαν ελληνική γραφή. Εξάλλου αν θελήσουμε να κάνουμε κάτι ανάλογο υπάρχει και η Αργώ ή τους "κλέβουμε" τον Κολόμβο.
Δεν είναι κακό (για εμάς  :smt077). Κάποιοι αλλοεθνείς θέλουν να φορούν στο χέρι τους κάτι που συμβολίζει ένα κομμάτι από τη θαυμαστή, ανεξάντλητη, ανεπανάληπτη ελληνική μυθολογία. ;D
Ναι.
Και οι αριθμοί Longines.
Βρε παιδιά δεν λέω ότι έκαναν κάτι μεμπτό, τουλάχιστον νομικά, γιατί ηθικά, πιστεύω, πως έκαναν φάουλ!!
Λέω πως αισθάνθηκα άσχημα γιατί 1. Μας πρόλαβαν, το σκέφθηκαν και το υλοποίησαν πρώτοι και 2. Έφτιαξαν αυτό το όμορφο ομολογουμένως ρολόϊ αποκλειστικά και μόνο για τα μέλη τους και το ονόμασαν Odisea, χρησιμοποιώντας αρχαίο Έλληνα ποιητή και τα έργα του (Όμηρου Οδύσσεια), Έλληνα μυθολογικό ήρωα (Οδυσσέα), αρχαία ελληνική παράσταση (αρχαίο πλοίο) και ελληνική επιγραφή "ΟΔΥΣΣΕΙΑ"!!
Άρα η "παγκοσμιότητα" του Ομήρου και των έργων του πάει στην άκρη, αφού είναι μόνο γι' αυτούς και όχι για όλους.
Επίσης δεν θα σας φαινόταν τελείως παράξενο και παράταιρο, π.χ. εμείς ως ελληνικό φόρουμ ωρολογοποιϊας να παραγγέλναμε να μας φτιάξουν αποκλειστικά και μόνο γαι τα μέλη μας ένα ρολόϊ που θα το ονομάζαμε π.χ. Κολόμβος, να είχε στο καπάκι την παράσταση του "Santa Maria" ή του "Pinta" και να έγραφε Cristoforo Colombo ή ακόμη καλύτερα Cristobal Colon (στα ισπανικά) και από κάτω 1492??  ???
Θα σας φαινόταν σωστό?? Μάλλον όχι!! ???
Εκείνοι αυτό έκαναν!
Γι' αυτό το θέμα μιλάω.....

Όσον αφορά στην δυνατότητα να δανειστούμε από την ελληνική μυθολογία και ιστορία άπειρα ονόματα για να τα συνδέσουμε με ένα ρολόϊ, έίναι αυτονόητο και δεδομένο!!

Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #44 στις: Ιούλιος 27, 2009, 12:59:00 μμ »
δεν ειναι πλεον μονο ελληνικο,εδω και αιωνες,ειναι παγκοσμιο! ;Dαρα ,για μενα δεν "υφαρπαξαν",αλλα υιοθετησαν ενα πολυ in συμβολο...και αυτο στο πισω καπακι,πολυ διακριτικα θα ελεγα.μαλλον ζηλευουμε λιγο ,την δημιουργικοτητα τους,μπορουμε και εμεις καλυτερα! ;D :P

το ρολοι του φορουμ που ειναι?.....

Αποσυνδεδεμένος mantilas

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1202
  • ΚΑΛΛΙΣΤΟΝ ΚΛΕΟΣ ΤΟ ΥΠΕΡ ΠΑΤΡΑΣ ΘΝΗΣΚΕΙΝ
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #45 στις: Ιούλιος 27, 2009, 01:07:27 μμ »
Κανενας μας πιστευω δεν κατηγορησε τους Ισπανους απλα μας ενοχλησε που δε σκεφτηκαμε κατι αναλογο ???Γιατι ηρωας τις μυθολογιας και οχι της ιστοριας μας που εχουμε ουκ ολιγους.Δεν ειναι αναγκη στην σταινχαρτ υπαρχει και η γκιναν ;)

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #46 στις: Ιούλιος 27, 2009, 03:02:24 μμ »
   Εμένα προσωπικά με ενοχλεί που ένα τόσο όμορφο ρολόι, με ελληνικά σύμβολα και ελληνικά γράμματα, κατοχυρώθηκε από ένα ξένο φόρουμ και δεν μπορεί να το αποκτήσει κανείς άλλος.  Αντίθετα θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν π.χ. η εταιρεία έβγαζε ένα τέτοιο μοντέλο στην παραγωγή και απευθυνόταν σε όλους, ίσα ίσα που θα έβρισκα τρόπο να το πάρω κι εγώ παρά την δυσκολία μου στις διαδικτυακές συναλλαγές. Εννοείται πως δεν έχω τίποτα με τους φίλους από την Ισπανία και μπράβο για το γούστο τους και τον φόρο τιμής που αποδίδουν στην χαρακτηριστικότερη ελληνική φιγούρα, τον Οδυσσέα...


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #47 στις: Ιούλιος 27, 2009, 05:15:13 μμ »
42mm ?....καλα δεν το τρωνε το φαι του οι ισπανοι ? τζαμπα τα ταπας μπαρ και τα jamon ....και τα jerez ...και το sherry.....
εγω αν ημουν ισπανος ενα ταυρο θα εβαζα με κατι COJONES νααααα με τοπ συμπαθειο και κοκκινο κιτρινο να βαραει το ματι ....
ελληνικο ρολοι χωρις ασπιδα μεδουσα και περικεφαλαια με λοφιο .....τιποτα ....
και ναναι μπολικο .....45mm με 13mm και 22μπρασελε......full tang....200 m και πανω ...ημερομηνια στο 4 αραβικους 12,3,6,9 dots στα υπολοιπα ....οχι παιζουμε .....
και να το λενε thermopyles....
sorry για το κατεβατο αλλα τα πηρα στο κρανος!!!!!!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #48 στις: Ιούλιος 27, 2009, 05:42:16 μμ »
λοιπον ο σταινχαρτ προς πωληση δεν εχει τοσο ωραιο ρολοι...δεν ειναι τυχαιο παντως
ο σχεδιαστης του ο οποιος κατα την γνωμη κου στερειται εμπνευσης ολοφανερα(γραφει στο watchuseek  με το ψευδωνυμο triton)εχει εμμονες στο σχεδιο
πιστευω οτι μπορουμε να πετυχουμε καλυτερα αποτελεσματα.το ρολοι των ισπανων κινειται σχεδιαστικα στα νερα των ωμεγα
σιγουρα αποφυγανε τα ρολεξ και μπραβο τους
εγω ειμαι μεσα σε παραγγελια για το φορουμ ..εχω αδυναμια στο ακουασταρ κ το ετερνα σουπερ κοντικι
αλλα ολα ειναι θεματα ανοιχτα
μαζευτειτε να απαντησουμε με ενα αριστουργημα

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #49 στις: Ιούλιος 27, 2009, 05:51:45 μμ »
   Εμένα προσωπικά με ενοχλεί που ένα τόσο όμορφο ρολόι, με ελληνικά σύμβολα και ελληνικά γράμματα, κατοχυρώθηκε από ένα ξένο φόρουμ και δεν μπορεί να το αποκτήσει κανείς άλλος.  Αντίθετα θα ήμουν πολύ χαρούμενος αν π.χ. η εταιρεία έβγαζε ένα τέτοιο μοντέλο στην παραγωγή και απευθυνόταν σε όλους, ίσα ίσα που θα έβρισκα τρόπο να το πάρω κι εγώ παρά την δυσκολία μου στις διαδικτυακές συναλλαγές. Εννοείται πως δεν έχω τίποτα με τους φίλους από την Ισπανία και μπράβο για το γούστο τους και τον φόρο τιμής που αποδίδουν στην χαρακτηριστικότερη ελληνική φιγούρα, τον Οδυσσέα...
Μπράβο βρε Γιάννη, "έπιασες" τι ήθελα να πω στο παραπανω δικό μου ποστ!! =D>
Επίσης θέλω να ακούσω την αποψή σας για το αν θα θεωρούσατε σωστό να παραγγέλναμε κι εμείς ένα ρολόϊ μόνο για εμάς και να "βαφτίζαμε" Colombus με παραστάσεις από τα πλοία του. Θα σας φαινόταν σωστό και λογικό??  ???
Φιλικά Ηλίας

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #50 στις: Ιούλιος 27, 2009, 08:25:29 μμ »
.....Και ο Κολομβος ελληνας ηταν .....αντε να μην αρχισω τωρα ......Kαι σιαγα με τους πορτογαλους την εκανε την μαγκια ....οχι με τους ισπανους .....αμα δεν εχεις ιστορια κλεβεις απο τους γειτονες ....ο ομηρος ειναι παγκοσμιος και κουραφεξαλα ....αντε να πεις
στα γερμανακια οτι ο ΧΑΙΝΤΕΓΚΕΡ ο ΝΙΤΣΕ ο ειναι παγκοσμιοι...η ο ΤΟΜΑΣ ΜΑΝ.....nein !!!!!!!!!!
τι εχουν να δειξουνοι ισπανοι στον παγκοσμιο πολιτισμο ???? την ΙΕΡΑ ΕΞΕΤΑΣΗ και τον ΤΟΡΚΕΜΑΔΑ????? Οι αραβες τους καναν ανθρωπους ....πως και δεν βαλανε τον ΕΛ ΣΙΝΤ?
Δεν εχουν θαλλασοπορους?Εξερευνητες?Επιστημονες ?Να βαλουνε τον φρανκο που τον προσκυναγανε 40 χρονια .....το σκουληκι..
που υπεΡηφανευτηκα σε συναδελφο ισπανο οτι ο παπους μου εικαζεται οτι πολεμησε στον εμφυλιο(δεν το παραδεχτηκε ποτε αν και την συγκεκριμενη περιοδο ειχε εξαφανιστει απο την ελλαδα ) με της διεθνεις ταξιαρχιες και μου απαντησε οτι ο εμφυλιος ειναι ακομα ταμπου......οι συνεργατες των ΝΑΖΙ......εκτελεσαν τον μισο πληθυσμο της ισπανιας και μετα το βουλωνουν ......σιχτιρια .....
αντε και με συγχισατε βραδιατικα .....παω να χαιδεψω το καινουγιο μου ΣΕΙΚΟ .....
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #51 στις: Ιούλιος 27, 2009, 09:00:30 μμ »
....πως και δεν βαλανε τον ΕΛ ΣΙΝΤ?
:dielaughing: :dielaughing: :dielaughing:
Ό,τι καλύτερο γράφτηκε σήμερα σ' αυτό τόπικ!!!
Acid is back!!! :smt067 :smt067 :smt067
Μην μου τον τσαντίζετε..... :xplode: :xplode: :jg: :jg:

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #52 στις: Ιούλιος 27, 2009, 11:55:33 μμ »
   Παιδιά ψυχραιμία, για ένα ρολόι μιλάμε και όχι για βραχονησίδα.

   Ηλία συνφωνώ, αν βγάζαμε εμείς κάτι ανάλογο προφανώς τουλάχιστον θα τους ενοχλούσε, αν όχι όλους, κάποιους σίγουρα.

   Φίλε Acid έχεις δίκιο σε όλα, όμως μαύρες σελίδες στην ιστορία τους έχουν όλοι οι λαοί και πολύ περισσότερο εμείς. Ίσως γιατί εμείς καταφέραμε και τα πιό σημαντικά.

   Ξαναλέω πώς εγώ ενοχλήθηκα που το συγκεκριμένο ρολόι με αυτά τα χαρακτηριστικά δεν μπορεί να το αποκτήσει κανείς άλλος πέραν του ισπανικού φόρουμ, που στο τέλος τέλος δεν είναι και απόγονοι του Οδυσσέα ούτε του Ομήρου, άρα δεν δικαιούνται καμμίας αποκλειστικότητας του ονόματος και των έργων τους...

   


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #53 στις: Ιούλιος 28, 2009, 07:25:05 πμ »
Mαυρες σελιδες εχουμε .....δεκεμβριανα....εμφυλιο ...χουντα...  εξοριες .....αλλα δεν κρυβομαστε......και δεν υιοθετουμε κατι που θα θελαμε να ειχαμε ....
αν χτυπησεις στο google spanish national hero .....βγαζει τον el cid....σε μας βγαζει αρλουμπες....καλημερα σε ολους!
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Voodooman

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 787
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #54 στις: Ιούλιος 28, 2009, 08:04:47 πμ »
Καταρχάς, βρίσκω αυτό το ρολόι από τα πιο όμορφα που έχω δει τελευταία. Δεν μοιάζει με κανένα άλλο, είναι τολμηρό αλλά και κλασικό. Πραγματικά θα ήθελα να ξέρω ποιός (ποιοί) το σχεδίασαν.
Κατά δεύτερον, απορώ με την πόρωση των ισπανών με τον Οδυσσέα. Υπάρχει περίπτωση να θεωρούν ότι ο Οδυσσέας έφτασε μέχρι εκεί στα ταξίδια του και να τον θεωρούν και λίγο δικό τους; Δεν ξέρω, ρωτάω, γιατί το βρίσκω λίγο παράξενο μία μεγάλη ομάδα ανθρώπων να τιμά τόσο έναν ήρωα μιας άλλης χώρας. Έχουμε εμείς καμμία τρέλα με τον El Cid ή όποιον άλλον τέλος πάντων; Καλός, χρυσός, άγιος, αλλά όχι να τον κάνουμε και ρολόι...

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #55 στις: Ιούλιος 28, 2009, 09:10:19 πμ »
οι ισπανοι  εχουν πορωση με τον EL CID.....ειναι Ο ΕΘΝΙΚΟς ΤΟΥς ΗΡΩΑς.......
Τωρα με τον οδυσσεα τι να πω μαλλον γουσταουν και αυτοι τις περιπετειες....ηλιος θαλλασα τερατα και εξωτικες καλλονες λαστρυγονες και κυκλωπες ....ο EL CID ενας θρησκοληπτος φανατικος με σπαθια και πανοπλιες ....και την δουλτσινεα να περιμενει ...
ο δικος μας αμα λαχει εκανε και διακοπες καθε τρεις και λιγο......μετα απο τα τερατα εριχνε και κανα .... ;D ;D ;D
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #56 στις: Ιούλιος 28, 2009, 10:28:19 πμ »
καλα το προβλημα ειναι το ονομα του ρολογιου?......δε παναητανε κ διας
το θεμα ειναι το σχεδιο κ η κατασκευη...τετοιο σχεδιο  δεν εχω δει πουθενα κ δεν θα με χαλαγε να μου πουλαγαν ενα...θα επρεπε να μου κοψουν το χερι για να το βγαλουν
με ολο το σεβασμο ειδα ενα σχεδιο με μια ελληνικη σημαια στο καντραν...ελεος παιδια   λιγη πρωτοτυπια
θα βοηθουσε
καντε μια κρουση στον χερ σταινχαρτ κ να δουμε τι θα μας πει

Αποσυνδεδεμένος mlv500

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 480
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #57 στις: Ιούλιος 28, 2009, 11:04:54 πμ »
http://www.chronodeco.com/
θα ηθελα να πατησει σε αυτο το μοτιβο...οχι ιδιο με στεφανη  καταδυτικη σαν το πλανετ οσιαν λ μερικες αλλες μετατροπες οπως πισω το συμβολο του ζωδιακου κυκλου με μια φραση γραμμνη στα αρχαια.η την τριηρη την πιο γνωστη απεικονιση στουσ αμφορεισ η τον πολεμιστη της σπαρτη με το μικρο δορυ η μονο την περικεφαλαια

Αποσυνδεδεμένος babinio

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 61
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #58 στις: Αύγουστος 12, 2009, 11:58:12 πμ »
Μέσα σε όλα μου ήρθε ενημερωτικό email για το συγκεκριμένο το οποίο βρίσκω αρκετά όμορφο...

http://www.steinhartwatches.de/index.php?id=67&artnr=185&Sel_ID=26#185

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: steinhart watch co
« Απάντηση #59 στις: Αύγουστος 12, 2009, 12:33:06 μμ »
   Εμένα μου αρέσει πάρα πολύ φίλε μου ;)


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης