Αποστολέας Θέμα: STEINHART  (Αναγνώστηκε 227210 φορές)

0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.


Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #701 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 08:52:01 μμ »
Ωραία ρολόγια αλλά τι να τα κάνεις όταν για o-ring αντικατάσταση σου ζητούν αλλαγή κάσας!!!
Τυχαίο και στα 2 που είχα δε νομίζω...

Οι χειρότερες 2 αγορές που έχω κάνει. Μου έμεινε και το ένα και αρνούμαι να το στείλω Γερμανία να αλλάξουν την κάσα και ας είναι με δωρεάν μεταφορικά!

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #702 στις: Σεπτέμβριος 02, 2019, 08:54:23 μμ »
όταν για o-ring αντικατάσταση σου ζητούν αλλαγή κάσας!!!
Ποιο από όλα;
Τζαμιου;
Κορωνας;
Λαιμου κορωνας;
Καπακιου;

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #703 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 05:32:19 πμ »
Τζαμιού, του εκανε καλος τεχνίτης service αλλα δεν καταφερε να βρει για το τζαμι.
Έψαξε μέσω φίλων του σε άλλες εταιρίες (tag κ.α.) αλλά δεν κατάφερε να βρει να ταιριάξει.

Επίσης στο 2ο άρχισε σιγά - σιγά να μη γυρίζει η στεφάνη του.

Μου έχει κακοφανεί πολύ για ρολόι με μηδενική χρήση (δεν είχε μπει ποτέ στο νερό).Τα είχα πάρει για τη γυναίκα μου, κατέληξαν στην κόρη η οποία δεν τό χαίρεται αφού ακόμα και όταν πλένει τα χέρια της παρατήρησε υγρασία.

Εϊναι όμορφα τα άτιμα αλλά δεν...

Έχω κληρονομήσει seiko από θείο, το πήρε την ημέρα που γεννήθηκα, πήρε νερά και μετά από 20 χρόνια απραξίας ακόμα λειτουργούσε. Για τη στεφάνη του δεν το συζητώ άψογη. Το έφτιαξα και του το έδωσα πίσω μέχρι που έφυγε...

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #704 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 08:15:51 πμ »
Καλημέρα.
Κουφό για φλατζα κρυστάλλους να θέλει αλλαγή κασας.
Περίμενα να μου πεις ότι έχει θέμα με τον λαιμό της Κορωνάς.

Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #705 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 09:00:00 πμ »
εχω δει απο κοντά πολλά ρολόγια απο αυτήν την εταιρεία ... ειναι ολα τα μοντέλα της αξιόλογα και με τρομερή ποιότητα σ αυτά τα χρήματα ...

πάντα το είχα απορία πως βγάζουν τόσο ωραία και ποιοτικά ρολόγια που κοστίζουν τόσο λίγα χρήματα ....

παρακολουθώ και φόρα του εξωτερικού και γενικά διαβάζω ευχαριστημένους κατόχους με πολύ καλά σχόλια και για τα ρολόγια και για την εταιρεία ... 

θα έπεσες στην περίπτωση .....

η μόνη ένσταση που υπάρχει ειναι οτι βγάζει σχεδιαστικά ρεπλικες μιας μεγάλης επώνυμης εταιρείας ... !!!!


αλλά εδώ το κάνουν οι μεγάλες εταιρείες ... ο ένας αντιγράφει τον άλλον ... και όλο και περισσότερα ρολόγια απο διαφορετικές εταιρίες  μοιάζουν μεταξύ τους !!!!

Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #706 στις: Σεπτέμβριος 03, 2019, 01:56:10 μμ »
Έχετε απόλυτο δίκιο και όμως...

Είναι πολύ όμορφα μάλλον έπεσα στην περίπτωση απλά μου κακοφαίνεται πολύ να τους ζητώ o-ring και να απαιτούν να τους στείλω όλο το ρολόι για αυτό και να απαιτούν και αλλαγή κάσας.

Τέλος πάντων έχει και ένα θετικό η ιστορία για τη γυναίκα μου, κατέληξε με με ένα πολύ καλύτερο ρολόι.

Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον.
« Τελευταία τροποποίηση: Σεπτέμβριος 03, 2019, 02:14:34 μμ από sea_dweller »

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4473
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #707 στις: Νοέμβριος 16, 2019, 10:38:10 μμ »
Η συμπάθειά μου για την εν λόγω εταιρεία, είναι δεδομένη.
Για κάποιο λόγο την έχω πάρει με πολύ καλό μάτι και σε συνδυασμό με τα ποιοτικά ρολόγια που βγάζει, ποτέ δε με αφήνει αδιάφορο. Άλλωστε έχουν περάσει γύρω στα 6-7 από τα χέρια μου και μόνο τα καλύτερα έχω να πω.
Χαζεύοντας το παρακάτω ρολόι το οποίο θεωρώ από τα ομορφότερα που έχει βγάλει, αν όχι το ομορφότερο, έπεσα πάνω στην πρόσφατη συνέντευξη του φίλου μας του Günter.





Εκεί λοιπόν ρωτήθηκε για το πως προέκυψε η Steinhart. Ποιο ήταν εν ολίγοις το έναυσμα για τη δημιουργία της εταιρείας του.
Απάντησε λοιπόν ότι είναι κι αυτός ένας watch enthusiast, όπως και οι περισσότεροι πελάτες του. Έτσι κάποια στιγμή χρειάστηκε να αλλάξει το μπρασελέ σε ένα Breitling που είχε στην κατοχή του.
Όταν ο πωλητής τον ενημέρωσε ότι κοστίζει 1000,00€, προέκυψε το γνωστό.....



.....και κάπως έτσι γεννήθηκε η Steinhart.

Το πρώτο πράγμα βέβαια που σκέφτηκα όταν άκουσα τη συνέντευξη, ξέρετε ποιο ήταν, έτσι; "Που να ξέρες βρε ερμε ότι εδώ στο Ελλαντα τα δίνουν για ένα 50αρικο!!!".

Όπως και να 'χει πάντως, αυτή τη στιγμή έχει τη Νο 1 σε πωλήσεις microbrand εταιρεία και επιχειρηματικά τουλάχιστον, του βγάζω το καπέλο.



Στάλθηκε από το Redmi Note 7


Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #708 στις: Νοέμβριος 17, 2019, 11:06:54 πμ »
Σεβομαι την αποψη σου αλλα σε εμενα βγηκαν τελειως προβληματικα οπως και η αντιμετωπιση της εταιρειας...
Τελειως αδιανοητο για  o-ring  κρυσταλου να απαιτουν αποστολη ρολογιου και αλλαγη κασας!!
Για τους μηχανισμους δεν εχω να πω τιποτα αρνητικο.
Προσωπικα  αποτελουν παραδειγμα προς αποφυγη ιδιατερα που αυξησαν τις τιμες τους ενω υπαρχουν πολλες επιλογες σε αυτο το ευρος...
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 17, 2019, 11:15:25 πμ από sea_dweller »

Αποσυνδεδεμένος gkblues

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5824
    • Προφίλ
    • https://www.instagram.com/gkblues/
Απ: STEINHART
« Απάντηση #709 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 10:10:35 πμ »
 




Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4473
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #710 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 05:09:16 μμ »
Σεβομαι την αποψη σου αλλα σε εμενα βγηκαν τελειως προβληματικα οπως και η αντιμετωπιση της εταιρειας...
Τελειως αδιανοητο για  o-ring  κρυσταλου να απαιτουν αποστολη ρολογιου και αλλαγη κασας!!
Για τους μηχανισμους δεν εχω να πω τιποτα αρνητικο.
Προσωπικα  αποτελουν παραδειγμα προς αποφυγη ιδιατερα που αυξησαν τις τιμες τους ενω υπαρχουν πολλες επιλογες σε αυτο το ευρος...
Για να το λες, έτσι θα είναι. Δεν το αμφισβητεί κανείς.
Κι εγώ κατά καιρούς έχω ακούσει παράπονα για την aftersale υποστήριξη.
Απλά θεωρώ ότι κάνουν καλή δουλειά και σπανίως θα χρειαστεί να μπλέξεις μαζί τους.



Στάλθηκε από το Redmi Note 7


Αποσυνδεδεμένος sea_dweller

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 244
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #711 στις: Νοέμβριος 19, 2019, 09:43:36 μμ »
Την άποψη μου γράφω δεν είμαι και κανένας γνώστης.
Να΄σαι καλά.

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: STEINHART
« Απάντηση #712 στις: Μάρτιος 19, 2020, 12:58:11 πμ »
Ωραιότατο