Αποστολέας Θέμα: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???  (Αναγνώστηκε 206955 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Dimitris xrs

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #380 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 04:52:28 μμ »
Καλησπέρα,
Έχω το breitling navitimer αγορασμένο πριν ενάμιση χρόνο, είμαι εντός εγγύησης δηλαδή. Όταν το πήρα πηγαινε + 10 sec τη μερα. Το έστειλα για ρυθμιση και ολα ok. Εδώ και ένα μήνα άρχισα να το φοράω στη μηχανή και εκτοτε ειμαι -4 sec τη μέρα. Να το στείλω για ρύθμιση ή να περιμένω μπας και στρώσει? Ακούω προτάσεις, συμβουλές.....

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #381 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 05:14:03 μμ »
Χρυσή τομή δεν θα βρεις ποτέ, γιατί οι συνήθειες μας αλλάζουν.

Άστο εκεί που είναι, είναι PERFECT!
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #382 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 05:25:17 μμ »
τι μηχανη εχεις?

Αποσυνδεδεμένος Dimitris xrs

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 18
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #383 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 05:51:39 μμ »
 eta valjoux 7753

Αποσυνδεδεμένος Nanagno

  • Owner/Co-Founder
  • Administrator
  • 50mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 1623
  • Time Will Only Tell...
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #384 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:26:51 μμ »
Kawasaki γιατι ρωτας ;
Ludwig van Beethoven said that a great poem is more difficult to set to music than a merely good one, because the composer must improve upon the poem T I M E S.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #385 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:39:42 μμ »
Kawasaki γιατι ρωτας ;

 :jg:

Γι΄αυτό "τρέχει" το ρολόϊ.
Πάρε μία HARLEY να πηγαίνει με το πάσο του  :smt033

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #386 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:44:48 μμ »
eta valjoux 7753

2τροχο εννοω  :D

Kawasaki γιατι ρωτας ;

καλη επιλογη

ισως ο φιλος εχει θεματα χρονομετριας λογω κραδασμων
ειπε αν δεν κανω λαθος οτι αλλαξε η χρονομετρια απ'οταν το φοραει και στην μηχανη

Αποσυνδεδεμένος Darth

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3917
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #387 στις: Οκτώβριος 08, 2013, 09:45:44 μμ »
:jg:

Γι΄αυτό "τρέχει" το ρολόϊ.
Πάρε μία HARLEY να πηγαίνει με το πάσο του  :smt033

αναλογα τη Harley  ;)

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #388 στις: Ιανουάριος 15, 2014, 07:33:29 μμ »
Στο ραδιοελεγχόμενο G-SHOCK GW 3000, πηγαίνει πάντα σχεδόν μισό λεπτό (και μετά τον καθημερινό συγχρονισμό του), σε σχέση με το www.time.is.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #389 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 12:25:45 μμ »
What??? Τι ραδιοελεγχόμενο είναι αν πηγαίνει μισό λεπτό μπροστά μετά τον συγχρονισμό; Κάποιο πρόβλημα υπάρχει.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος omegasnik

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3142
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #390 στις: Ιανουάριος 16, 2014, 02:18:10 μμ »
What??? Τι ραδιοελεγχόμενο είναι αν πηγαίνει μισό λεπτό μπροστά μετά τον συγχρονισμό; Κάποιο πρόβλημα υπάρχει.
+1000
ΑΚΑ justnik
όποιος πρόλαβε ...

Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #391 στις: Ιανουάριος 17, 2014, 10:07:04 μμ »
Δεν ξέρω αν φταίει ότι σχεδόν πάντα βρίσκομαι εντός και όχι εκτός κτυρίου.
Ο ραδιοσυγχρονισμός γίνεται (σύμφωνα με την ένδειξη), απλά μου δείχνει τηη απόκληση που σας είπα.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #392 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 12:46:35 πμ »
Δεν ξέρω αν φταίει ότι σχεδόν πάντα βρίσκομαι εντός και όχι εκτός κτυρίου.
Ο ραδιοσυγχρονισμός γίνεται (σύμφωνα με την ένδειξη), απλά μου δείχνει τηη απόκληση που σας είπα.


Το δικό μου riseman  μετά από συγχρονισμό συγχρονίζει ακριβώς , και είναι λογικό . Συγχρονισμός με μισό λεπτό απόκλιση σταθερή  σημαίνει πρόβλημα .

Στο θέμα μας , το ένα και μοναδικό μηχανικό  που έχω , ταπεινό και καταφρονεμένο orient ray ΕΜ6500 http://www.creationwatches.com/products/orient-watches-252/orient-diver-automatic-em6500cd-3958.html  χάνει σταθερά απο 7" εως 11" στο 24ώρο . Το παρέλαβα από τον παραπάνω πωλητή  2/1 και το μετράω σχεδόν μια βδομάδα τώρα περίπου την ίδια ώρα .Το φοράω σχεδόν καθημερινά , το βράδυ πριν το βγάλω το κουνάω ελαφρώς  και το παίρνω και για τρέξιμο .  Νομίζω πως από αυτά που έχω διαβάσει κατά καιρούς πρέπει να είμαι ευχαριστημένος , ειδικά με την λογική ότι θα στρώσει και άλλο .  Ισχύει ?

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #393 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 10:23:57 πμ »
Κοίταξε, ίσως στρώσει λίγο ακόμη, αλλά δεν θα είχα πολλές ελπίδες. Γενικά για μηχανή αυτού του επιπέδου δεν είναι άσχημα. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να κέρδιζε 7-11 παρά να τα χάνει, αλλά τι να κάνεις. Μια χαρά είναι, κατά τη γνώμη μου μην το πειράξεις.
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος Chris_Superocean

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4010
  • B R E I T L I N G
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #394 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 10:59:50 πμ »
Δεν ξέρω αν φταίει ότι σχεδόν πάντα βρίσκομαι εντός και όχι εκτός κτυρίου.
Ο ραδιοσυγχρονισμός γίνεται (σύμφωνα με την ένδειξη), απλά μου δείχνει τηη απόκληση που σας είπα.

Ερώτηση;  ( ίσως χαζή )

Μήπως κατά την συναρμολόγηση του ρολογιού, ο δείκτης των δευτερολέπτων μπήκε ανάποδα;
Δηλαδή αντί να τον βάλουν στο 12, το έβαλαν στο 6;

Όταν τα δευτερόλεπτα είναι στο 12 τα λεπτά κτυπούν ακριβώς την ένδειξη, ή είναι ανάμεσα σε δυο ενδείξεις;

Δηλαδή, όταν η ώρα είναι πχ 9:10 ακριβώς τα λεπτά είναι στο 10 ή ανάμεσα στο 10 και 11;


Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....!   :rolleyes:
Δεν ήταν κακός ο λύκος, η γιαγιά είχε αυθαίρετο.

Αποσυνδεδεμένος bshop

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6056
    • Προφίλ
    • Found in the Attic
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #395 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 11:20:33 πμ »
Ερώτηση;  ( ίσως χαζή )

Μήπως κατά την συναρμολόγηση του ρολογιού, ο δείκτης των δευτερολέπτων μπήκε ανάποδα;
Δηλαδή αντί να τον βάλουν στο 12, το έβαλαν στο 6;

Όταν τα δευτερόλεπτα είναι στο 12 τα λεπτά κτυπούν ακριβώς την ένδειξη, ή είναι ανάμεσα σε δυο ενδείξεις;

Δηλαδή, όταν η ώρα είναι πχ 9:10 ακριβώς τα λεπτά είναι στο 10 ή ανάμεσα στο 10 και 11;


Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....!   :rolleyes:


Φίλε ΈΝΑ έχω να πω (δείξω)....


Αποσυνδεδεμένος ''Viglatoras''

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1421
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #396 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 09:05:25 μμ »
Ερώτηση;  ( ίσως χαζή )

Μήπως κατά την συναρμολόγηση του ρολογιού, ο δείκτης των δευτερολέπτων μπήκε ανάποδα;
Δηλαδή αντί να τον βάλουν στο 12, το έβαλαν στο 6;

Όταν τα δευτερόλεπτα είναι στο 12 τα λεπτά κτυπούν ακριβώς την ένδειξη, ή είναι ανάμεσα σε δυο ενδείξεις;

Δηλαδή, όταν η ώρα είναι πχ 9:10 ακριβώς τα λεπτά είναι στο 10 ή ανάμεσα στο 10 και 11;


Δεν ξέρω αν γίνομαι αντιληπτός....!   :rolleyes:
[/quot

Επειδή το είχα στείλει για ρύθμιση (επειδή από το πολύ ψάξε - ψάξε δεν μπορούσα να το συγχρονίσω) υπέθεσα ότι πιθανόν να έγινε κατά λάθος κάποια λάθος ρύθμιση με τον δείκτη. Δεν αποκλείεται να έγινε και αυτό που μου περιέγραψες. Θα επικοινωνήσω μαζί τους (με την ΕΛΜΗ) για να το στείλω αν χρειαστεί.
Το μηχανικό ρολόι, είναι η πιο μικρή, η μακροβιότερη και η πιο προσωπική μηχανή που μπορεί να φέρει ένας άνθρωπος επάνω του. Μοιάζει σαν ένα μικρό ''εργοστάσιο'' επάνω στον καρπό και όσο πιο πολύπλοκος είναι ο μηχανισμός του, τόσο η αίσθηση αυτή γίνεται εντονότερη!

Αποσυνδεδεμένος Aquaracer

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 92
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #397 στις: Ιανουάριος 21, 2014, 10:46:23 μμ »
Κοίταξε, ίσως στρώσει λίγο ακόμη, αλλά δεν θα είχα πολλές ελπίδες. Γενικά για μηχανή αυτού του επιπέδου δεν είναι άσχημα. Σίγουρα θα ήταν καλύτερα να κέρδιζε 7-11 παρά να τα χάνει, αλλά τι να κάνεις. Μια χαρά είναι, κατά τη γνώμη μου μην το πειράξεις.

Σύντροφε , επειδή με τα μηχανοκίνητα είμαι νιούφης  που λέγαμε στον στρατό , αν θες ανέλυσε λίγο . Άσχετα με το αν κερδίζει η χάνει , φαντάζομαι  το σημαντικό είναι να επιδεικνύει μια σταθερή συμπεριφορά  . Αν εμένα πχ κάτσει στα -8" με 10 " ημερησίως  , δεν θα είναι πιο εύκολο σε μερικά χρόνια  , να το δώσω για ρύθμιση  ξέροντας ότι πρέπει να  τρέξει ένα κλικ πιο γρήγορα ? Κάπου είδα ένα βίντεο στον σωλήνα όπου υπάρχει ένα  ρυθμιστικό +/- και απλά δίνεις ενα κλικ ανάλογα τις ανάγκες . Αν βέβαια έχει τέτοιο πράμα το δικό μου  το οποίο ειναι  εντελώς budget . Επίσης κάπου διάβασα ότι παιζει ρόλο ακόμα και πως  το "παρκάρεις το βράδυ  και απο εκεί μπορεις να το ρεγουλάρεις κάποια sec ? Αστικός μύθος ? Όπως επίσης και για το στρώσιμο που αλλού αναφέρεται σαν παραμύθι της χαλημάς .

Αποσυνδεδεμένος koubilaihan

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 3978
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #398 στις: Ιανουάριος 22, 2014, 02:54:09 μμ »
Σωστά τα λες. Γενικά ένα ρολόι είναι καλύτερα να κερδίζει παρά να χάνει. Συνήθως όταν χάνει είναι ένδειξη ότι πλησιάζει το service. Εσένα που χάνει από την αρχή, δεν τίθεται τέτοιο θέμα βέβαια. Απλά έτσι έτυχε.
Όσο πιο απλή και βασική μια μηχανή,  τόσο πιο δύσκολο να πετύχεις ακριβή ρύθμιση. Εν ολίγοις, μια χαρά είναι το ρολογάκι, μην το πειράξεις.
Αν έχεις όρεξη, πειραματίσου με διάφορες θέσεις "παρκαρίσματος" το βράδυ, μήπως πετύχεις κάποια που να κερδίζει, ώστε να εξισορροπείς λίγο την πρωινή "χασούρα". :D
Ο μεγαλύτερός μου φόβος είναι ότι μια μέρα θα πεθάνω και η γυναίκα μου θα βάλει αγγελία τα ρολόγια μου, στις τιμές που της έχω πει ότι τα αγόρασα.

Αποσυνδεδεμένος satikin

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: Πάτε μπροστά ή πίσω και πόσο???
« Απάντηση #399 στις: Φεβρουάριος 06, 2014, 10:33:38 μμ »
Έχω ένα Oris Williams F1 με μηχανή ETA 2836-2 . Όταν το πήρα «έτρεχε» με 5’’ την ημέρα σταθερά.....
Μετά το πήγα για ρύθμιση  και μετά τη ρύθμιση «έτρεχε» με 10’’ την ημέρα σταθερά πάλι.....και το ξαναπήγα για ρύθμιση σε άλλο τεχνίτη και τώρα «χάνει» 5’’ την ημέρα.....
άβυσσος η ψυχή του τεχνίτη...