Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 470906 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kkostas

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3715
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #920 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 06:54:18 μμ »
Καλησπερα κ απο μενα.Σημερα αγορασα απο την Γερμανια! Ενα Buran 3955.Θελω να ρωτησω πως ρυθμιζω την ωρα ωστε να μην σταματαει?
Ειναι το πρωτο μου ρωσικο ρολοι κ δεν εχω ιδεα!! Οποια βοηθεια δεκτη!
Σας ευχαριστω πολυ,

Γιαννης :)

ειναι το πρωτο σου μηχανικό?

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #921 στις: Ιανουάριος 25, 2011, 06:55:30 μμ »
   Γιάννη καλωσήρθες στο φόρουμ και καλοφόρετο το νέο απόκτημα ;) ;D
   Την ερώτησή σου δεν την κατάλαβα όμως, μήπως μπορείς να γίνεις λίγο πιό αναλυτικός;


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος josuts

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 33
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #922 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 02:23:15 μμ »
Καλησπερα κ παλι.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο τεχνικες λεπτομερειες.Το ρολοι αφου ρυθμισα την ωρα κ τα υπολοιπα κουρδισα περι τισ 60 στροφες κ δουλεψε.Μετα 1,5 μερα περιπου σταματησε κ επρεπε κα κανω το ιδιο κ παλι.Γινεται να μην σταματαει να δουλευει η ετσι ειναι το ρολοι κ δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο? Το ρολοι ειναι αγορασμενο απο το Poljot24.de
Einai to Buran 3955 κ μηχανισμο εχει αν καταλαβα καλα το Buran Caliber 31777.Αυτα μου γραφουν τα χαρτια που εστειλε μαζι ο Julian Kampmann.
Δεν ξερω αν βοηθησα με αυτα που γραφω παραπανω αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι ειναι ενα πολυ ωραιο ρολοι κ το πρωτο ρωσικο για μενα κ με ενοχλει λιγο αν δουλευει 1,5 μερα κ σταματαει κ πρεπει να το κουρδιζω κ παλι!
Επισης να αναφερω οτι η τιμη του ηταν λιγο τσουχτερη.1500ευρω!!

Ευχαριστω πολυ,

Γιαννης

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #923 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 02:47:11 μμ »
Καλησπερα κ παλι.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο τεχνικες λεπτομερειες.Το ρολοι αφου ρυθμισα την ωρα κ τα υπολοιπα κουρδισα περι τισ 60 στροφες κ δουλεψε.Μετα 1,5 μερα περιπου σταματησε κ επρεπε κα κανω το ιδιο κ παλι.Γινεται να μην σταματαει να δουλευει η ετσι ειναι το ρολοι κ δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο? Το ρολοι ειναι αγορασμενο απο το Poljot24.de
Einai to Buran 3955 κ μηχανισμο εχει αν καταλαβα καλα το Buran Caliber 31777.Αυτα μου γραφουν τα χαρτια που εστειλε μαζι ο Julian Kampmann.
Δεν ξερω αν βοηθησα με αυτα που γραφω παραπανω αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι ειναι ενα πολυ ωραιο ρολοι κ το πρωτο ρωσικο για μενα κ με ενοχλει λιγο αν δουλευει 1,5 μερα κ σταματαει κ πρεπει να το κουρδιζω κ παλι!
Επισης να αναφερω οτι η τιμη του ηταν λιγο τσουχτερη.1500ευρω!!

Ευχαριστω πολυ,

Γιαννης


Καλησπέρα φίλε και καλοφόρετο.

Αν το βρήκα σωστά από το site και το link που το αγόρασες, ο μηχανισμός του είναι αυτόματος και άρα, όσο το φοράς, το ρολόι παραμένει κουρδισμένο και δεν θα σταματάει. Αν μείνει πάνω από κάποιο διάστημα ακίνητο, ναι θα σταματήσει και θέλει κούρδισμα με το χέρι (οι 20-30 στροφές είναι μάλλον αρκετές αν πρόκειται και να το φορέσεις μετά, οι 60 μου φαίνονται λίγο υπερβολικές).
Στο παραπάνω link, στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ρολογιού αναφέρονται:

Διάμετρος: 43mm
Μηχανή: Buran Caliber 31777, βασισμένη όπως λέει στην Poljot Valjoux caliber 3133 με 48 ώρες αυτονομία.

Η 1,5 μέρα που λες είναι κάπου 36+ ώρες αυτονομία, -25% από τις 48 που έχει ως ονομαστικά αυτονομία. Πιθανώς να μην είναι τόσο πρόβλημα. Κι εμένα τα αυτόματα που έχω λένε 42-44 ώρες αλλά καπου στις 40 σταματάνε.

Αν πρόκειται να μην το φοράς το ρολόι και θες να παραμένει κουρδισμένο, θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά winder. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις σε αυτό το link του forum.

Και πάλι καλοφόρετο!

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #924 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 03:25:10 μμ »
Καλησπερα κ παλι.Το προβλημα ειναι οτι δεν εχω ιδεα απο τεχνικες λεπτομερειες.Το ρολοι αφου ρυθμισα την ωρα κ τα υπολοιπα κουρδισα περι τισ 60 στροφες κ δουλεψε.Μετα 1,5 μερα περιπου σταματησε κ επρεπε κα κανω το ιδιο κ παλι.Γινεται να μην σταματαει να δουλευει η ετσι ειναι το ρολοι κ δεν μπορω να κανω τιποτα αλλο? Το ρολοι ειναι αγορασμενο απο το Poljot24.de
Einai to Buran 3955 κ μηχανισμο εχει αν καταλαβα καλα το Buran Caliber 31777.Αυτα μου γραφουν τα χαρτια που εστειλε μαζι ο Julian Kampmann.
Δεν ξερω αν βοηθησα με αυτα που γραφω παραπανω αλλα χρειαζομαι την βοηθεια σας γιατι ειναι ενα πολυ ωραιο ρολοι κ το πρωτο ρωσικο για μενα κ με ενοχλει λιγο αν δουλευει 1,5 μερα κ σταματαει κ πρεπει να το κουρδιζω κ παλι!
Επισης να αναφερω οτι η τιμη του ηταν λιγο τσουχτερη.1500ευρω!!

Ευχαριστω πολυ,

Γιαννης

 
Φίλε μου, αυτό αγόρασες, έτσι??

Buran Calendar Crhonograph
http://www.poljot24.de/en/pd1587586006.htm?categoryId=1


Λοιπόν αυτό είναι ένας μηχανικός, δηλαδή κουρδιζόμενος στο χέρι, χρονογράφος με επιπλέον λειτουργίες φάσεις σελήνης, μήνα, ημέρα και ημερομηνία. Μηχανισμός 31777, που βασίζεται στον γνωστό ρώσικο μηχανισμό χρονογράφου 3133. Eίναι limited edition 20 τεμαχίων μόλις!!
Λέει επίσης ότι τον μηχανισμό έφτιαξε ο H.Sinn!! Aν αυτό αληθεύει τότε το ρολόι είναι πολύ σπέσιαλ...
Η αυτονομία του συγκεκριμένου είναι περιπου 50 ώρες, αν δεν λειτουργείς τον χρονογράφο, διαφορετικά μειώνεται κατά πολύ (~36 ώρες).
Αν εσύ τον λειτουργείς, μην το κάνεις, μηδένισέ τον, κούρδισέ το ρολόι και δες πόσες ώρες αυτονομία έχει.

Άρα λοιπόν δεν υπάρχει τρόπος να δουλεύει συνέχεια χωρίς να σταματά, παρά μόνο αν το κουρδίζεις μέρα παρά μέρα. Αυτή άλλωστε είναι η γοητεία των μηχανικών ρολογιών...
Καλορίζικο, να το χαρείς!! ;)

Φιλικά, Ηλίας.

ΥΓ. Προσοχή στα νερά!!. Ούτε πλύσιμο χεριών φορώντας το. Είναι μόλις 30μ. (3 ΑΤΜ).
« Τελευταία τροποποίηση: Ιανουάριος 27, 2011, 03:34:10 μμ από IliasG »

Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #925 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 03:42:25 μμ »
Καλησπέρα φίλε και καλοφόρετο.

Αν το βρήκα σωστά από το site και το link που το αγόρασες, ο μηχανισμός του είναι αυτόματος και άρα, όσο το φοράς, το ρολόι παραμένει κουρδισμένο και δεν θα σταματάει. Αν μείνει πάνω από κάποιο διάστημα ακίνητο, ναι θα σταματήσει και θέλει κούρδισμα με το χέρι (οι 20-30 στροφές είναι μάλλον αρκετές αν πρόκειται και να το φορέσεις μετά, οι 60 μου φαίνονται λίγο υπερβολικές).
Στο παραπάνω link, στα τεχνικά χαρακτηριστικά του ρολογιού αναφέρονται:

Διάμετρος: 43mm
Μηχανή: Buran Caliber 31777, βασισμένη όπως λέει στην Poljot Valjoux caliber 3133 με 48 ώρες αυτονομία.

Η 1,5 μέρα που λες είναι κάπου 36+ ώρες αυτονομία, -25% από τις 48 που έχει ως ονομαστικά αυτονομία. Πιθανώς να μην είναι τόσο πρόβλημα. Κι εμένα τα αυτόματα που έχω λένε 42-44 ώρες αλλά καπου στις 40 σταματάνε.

Αν πρόκειται να μην το φοράς το ρολόι και θες να παραμένει κουρδισμένο, θα πρέπει να σκεφτείς την αγορά winder. Περισσότερα μπορείς να διαβάσεις σε αυτό το link του forum.

Και πάλι καλοφόρετο!


Συγγνώμη για το λάθος, θεώρησα ότι είναι αυτόματο επειδή δεν ανέφερε κάπου "hand-wound"  :headbash: :headbash: :wallbash: Άκυρο το post μου εντελώς  :datz: :datz:

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #926 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 03:53:29 μμ »
Συγγνώμη για το λάθος, θεώρησα ότι είναι αυτόματο επειδή δεν ανέφερε κάπου "hand-wound"  :headbash: :headbash: :wallbash: Άκυρο το post μου εντελώς  :datz: :datz:
Δεν υπάρχει πρόβλημα, φίλε gld. Κανείς δεν είναι παντογνώστης. Ούτε εγώ ήξερα ότι ο Helmut Sinn έχει φτιάξει μηχανισμό για Buran!! Kαι ότι είναι limited edition 20 μόλις ρολογιών!!! :o
Aπλώς τόνισα το "κουρδιζόμενος στο χέρι" για να καταλάβει ο φίλος josuts που είχε την απορία ότι δεν γίνεται να μη σταματά ένα μηχανικό ρολόι. ;D

Αλήθεια, φίλε josuts, το δικό σου τι limited number έχει?? ;)


Αποσυνδεδεμένος gld

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 293
  • Live to fly...
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #927 στις: Ιανουάριος 27, 2011, 04:00:20 μμ »
Δεν υπάρχει πρόβλημα, φίλε gld. Κανείς δεν είναι παντογνώστης. Ούτε εγώ ήξερα ότι ο Helmut Sinn έχει φτιάξει μηχανισμό για Buran!! Kαι ότι είναι limited edition 20 μόλις ρολογιών!!! :o
Aπλώς τόνισα το "κουρδιζόμενος στο χέρι" για να καταλάβει ο φίλος josuts που είχε την απορία ότι δεν γίνεται να μη σταματά ένα μηχανικό ρολόι. ;D


Η διαφορά είναι ότι εσύ δεν ήξερες την λεπτομέρεια (ασέ που μπορεί να μην το θυμάται ούτε ο ίδιος ο Sinn  ;D ;D) ενώ εμένα μου "ξέφυγε" (sic) κάτι σημαντικό. Εν πάση περιπτώση, ευτυχώς που οι πραγματικοί γνώστες στέκεστε άγρυπνοι δίπλα σε εμάς τους νιούφηδες  :)

Θα πρότεινα να σβηστούν και τα 2 σχετικά μου posts(http://www.mywatch.gr/index.php/topic,25.msg123289.html#msg123289 και http://www.mywatch.gr/index.php/topic,25.msg123292.html#msg123292) ώστε να μην τα διαβάσει κάποιος χωρίς να παρατηρήσει και την απάντησή σου και σπεύσει να αγοράσει κανά winder, γιατί τότε θα με ψάχνετε να μου στείλετε το τιμολόγιο  ;D ;D Πέρα από την πλάκα, καλό είναι να σβηστούν για την αξιοπιστία του forum. Ευχαριστώ και συγγνώμη.

Αποσυνδεδεμένος winnie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #928 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 01:41:46 μμ »
Έχω βρει αυτά τα δυο ΠΟΛΕΤ(pojlot) να πωλούνται αλλά χωρίς να έχω κάποιο περαιτέρω στοιχείο π.χ. ποιο μοντέλο είναι το καθένα και γι αυτό θα ήθελα να μου πείτε την γνώμη σας όντας πιο έμπειροι οι περισσότεροι από εμένα  ;D







Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #929 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 02:46:48 μμ »
Και τα δυο ειναι παρα πολυ ομορφα,το πρωτο νομιζω πως εχει και ιστορια,αλλα δεν ειμαι σιγουρος για να στην αναφερω ;)

Αποσυνδεδεμένος winnie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #930 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:07:09 μμ »
Και εμένα το πρώτο μου φαίνεται ιστορία αλλά όσο και αν ψάχνω δεν βρίσκω στοιχεία και δεν γράφουνε και μοντέλο πάνω τα άτιμα όπως τα π.χ. seiko να έχεις ένα στοιχείο αναζήτησης,παρα μόνο με την φωτογραφία.Δύσκολα..χεχεχ

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #931 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:19:34 μμ »

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #932 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 03:21:59 μμ »
Καλα το θυμομουν λοιπον.Μπραβο φιλε Ηλια που μας το ποσταρες ;)

Αποσυνδεδεμένος dimitrisrag

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #933 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 04:38:25 μμ »
Vostok-europe Anchar
Παιδια λεει τιποτα; σαν ρολοι μ'αρεσει παντος και δεν ειναι και ακριβο... αξιζει ομως; το εχει κανεις;
ευχαρηστω

Αποσυνδεδεμένος winnie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #934 στις: Φεβρουάριος 22, 2011, 05:02:10 μμ »
Ηλία πολύ χρήσιμο το λινκ σου,το οποίο είχα δει στα γρήγορα χτες,αλλά δεν κατάφερα να εντοπίσω κανένα από αυτά τα δυο ρολόγια για να έχω κάποιο στοιχείο τους όπως ημερομηνία κατασκευής,μοντέλο κάσας και μηχανισμού,ενδεικτική αξία...μπελαλίδικα τα ρώσικα αλλά και φτηνά(και ωραία)  :)

Αποσυνδεδεμένος winnie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #935 στις: Μάρτιος 25, 2011, 03:31:50 μμ »
Τελικά αγόρασα το δεύτερο από τα δυο ΠΟΛΕΤ που πόσταρα,για αρχή γιατί σκοπεύω να μην γλυτώσει ούτε το άλλο..χεχεχ,και με εκπληξη ανακάλυψα ότι είναι μεν αυτόματο αλλά κουρδίζει και χειροκίνητα...το Seiko(6105-8110) μου δεν το έκανε και νόμιζα ότι τα αυτόματα είναι αυστηρά μόνο αυτόματα..ωραίοι οι Ρώσσοι  :)

Αποσυνδεδεμένος winnie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #936 στις: Μάρτιος 25, 2011, 03:55:31 μμ »
Βρήκα καταλόγους της Poljot για όποιον ίσως ενδιαφέρεται

1992
http://www.mediafire.com/?6w25204uzak93o3

1996,1997,1998,2000
1) Poljot International Catalogue1 1996-January1997
http://www.mediafire.com/?9ap96pa526fwa3a

2) Poljot Inetrnational Catalogue2 1996-January1997
http://www.mediafire.com/?nedppdmryr4lnds

3) Poljot International 1997-1998 History of Russian Astronautics
http://www.mediafire.com/?17606fukutokjn2

4) Poljot International 2000
Catalogo Poljot International 2000.pdf
http://www.mediafire.com/?up11fd1ed45s3hr

Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #937 στις: Μάρτιος 25, 2011, 07:42:06 μμ »
To vostok anchar το αγόρασα τα Χριστούγεννα φέτος . ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ ΡΟΛΟΙ φίλε .
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !

Αποσυνδεδεμένος chrisrazor

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 287
  • Θέλει αρετή και τόλμη η ελευθερία
    • Προφίλ
    • www.softone.gr
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #938 στις: Μάρτιος 25, 2011, 07:45:11 μμ »
Ρίξτο μια ματιά live εαν θες

http://www.mywatch.gr/index.php/topic,2171.msg121575.html#msg121575
Τώρα που θα έχουμε wi-fi παντού τι τα θέλουμε τα ρολόγια !

Αποσυνδεδεμένος winnie

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 13
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #939 στις: Μάρτιος 26, 2011, 01:14:55 πμ »
Πολύ ωραίο ρολόι το vostok σου...από μπροστά μου θυμίζει και λίγο seiko αλλά το καπάκι με το υποβρύχιο είναι μεγάλο θέμα!:supz: