Αποστολέας Θέμα: Ρωσικά ρολόγια  (Αναγνώστηκε 470743 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #780 στις: Ιούλιος 01, 2010, 02:20:23 μμ »
Απάντηση απο γερμανια σημερα:

Dear konstantinos ............,
 
this is not a replica, just a mistake. Sorry.
Please send us the watch. You will get your money back.

Mit freundlichen Gruessen
best regards
 
τον ρωτησα για την διαδικασια επιστροφης των χρηματων και περιμενω ενημερωση.
μηπως εχει κανεις ιδεα πως γινεται?
Φίλε Κώστα, ποιος σου απάντησε με το παραπάνω ποστ?? Ο Ruwatch ή η Volmax??
Aν είναι ο ruwatch, με την επιστροφή των χρημάτων είναι σαν να παραδέχεται ότι δεν έχει το σωστό OKEAH?? 'Η εσύ πλέον δεν θέλεις καν να ακούς γι' αυτόν και θέλεις τα χρήματά σου πίσω??
Τα χρήματα θα επιστραφούν στη κάρτα με την οποία πλήρωσες. Καλού-κακού κάνε μια ερώτηση στην τράπεζά σου.
Πάντως λυπάμαι ειλικρινά για την ταλαιπωρία και το "σπάσιμο" που υπέστης. Κρίμα, γιατί ο ruwatch όσες φορές  είχα ψωνίσει, ήταν πάντα αξιόπιστος.... :-\
Φιλικά, Ηλίας.

Αποσυνδεδεμένος maxfuels

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 332
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #781 στις: Ιούλιος 01, 2010, 05:37:51 μμ »
Εγω λυπάμαι που στεναχωρήθηκε ο Κώστας. Γιατί ειναι εξαιρετικός κύριος και ειχα την τυχη να τον γνωρίσω απο κοντά. Ελπίζω να επιστραφούν τα χρήματα σύντομα και ειμαι σίγουρος οτι θα βρει κάτι καλύτερο.

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #782 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:20:20 πμ »
Αγοράστηκε εχθές το παρακάτω Sturmanskie Arctic

http://www.watchtime24.sisco.pl/catalog/sturmanskie-arctic-26230241181-p-402.html?cPath=132_130

Μερικές φωτό



Uploaded with ImageShack.us



Uploaded with ImageShack.us






Το ρολόι αγοράστηκε από τον Βήχο στην τιμή των 180 ευρώ, αν προσθέσουμε δηλαδή και τα μεταφορικά, πάνω κάτω στην τιμή που βρίσκεται στο διαδίκτυο.

Της αγοράς προηγήθηκε μια μικρή ιστορία. Είχα στείλει e-mail στη Volmax ρωτώντας από που θα μπορούσα (διαδικτυακά) να προμηθευτώ κάποια μοντέλα της εταιρείας με ασφάλεια ως προς την αυθεντικότητά τους. Μου έστειλαν τα link από δύο site και φυσικά με παρέπεμψαν στο επίσημο αντιπρόσωπό τους στην Ελλάδα τον Βήχο. Αφού με ρώτησαν για ποια μοντέλα ενδιαφέρομαι, μια ημέρα αργότερα έλαβα mail από τον Βήχο (προφανώς ύστερα από επικοινωνία του με τη Volmax) στο οποίο μου ανέφερε πως υπάρχει στο κατάστημα ένα από τα μοντέλα για το οποίο ενδιαφέρομαι, το παραπάνω Arctic στην τιμή των 180 ευρώ.

Αναφέρω την ιστορία διότι στα link που είχα στείλει στη Volmax από διαδικτυακά καταστήματα αναφέρονταν και οι τιμές των ρολογιών. Αυτή λοιπόν που μου πρότεινε ο Βήχος είναι πολύ κοντά σε αυτήν που θα πετύχαινα σε κάποιο από αυτά. Για να είμαι δίκαιος δεν είχα προηγούμενα δει το μοντέλο στο κατάστημά του και αγνοούσα την τιμή του, δεν μπήκα όμως στον κόπο να το ψάξω διότι σε παλαιότερη επίσκεψη είχα παρατηρήσει πως οι τιμές ξεφεύγουν λίγο εώς αρκετά, πάντοτε επαναλαμβάνω αναφέρομαι στα ρώσικα μοντέλα και σε άλλα από αυτό που τελικά αγόρασα.

Τέλος καλό όλα καλά, το ρολόι μου αρέσει πάρα πολύ, είναι το πρώτο 24h μοντέλο μου, το πρώτο μου ρώσικο (και από αυτά που βλέπω σχεδόν σίγουρα όχι και το τελευταίο μου) και έχουμε και τη διετή εγγύηση, αχρείαστη να 'ναι. 

Αποσυνδεδεμένος tzistsam

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 413
  • Ακόμα? Νυχτώσαμε... Ημαρτον
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #783 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:33:36 πμ »
Πανέμορφο πραγματικά  :applaus: Καλοφόρετο και πάντε καλές ώρες να δείχνει. Διπλή κορώνα, αλλά μάλλον θα πρέπει να το προσέχεις κοντά σε νερό γιατί όπως φαίνεται μόνο 30μ υδατοστεγανότητα έχει. Τεσπά δεν μπορεί να τα έχεις όλα στην ζωή  ;D Και πάλι καλορίζικο.
Τελειώσαμε και μείναμε μονάχοι.

Αποσυνδεδεμένος GiannisH

  • Honorary Moderator
  • Tourbillion
  • ****
  • Μηνύματα: 10743
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #784 στις: Ιούλιος 02, 2010, 11:39:39 πμ »
Καλοφόρετο φίλε, να το χαίρεσαι!
Έκανες ωραίο deal ;)
Kαι ωραίες φωτό! ;D


Έχω αγχωθεί που δεν υπάρχουν Rolex να αγοράσει ο κοσμάκης

Αποσυνδεδεμένος KOSTAS31

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1002
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #785 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:16:07 μμ »
πολύ ωραιο καλοφόρετο

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #786 στις: Ιούλιος 02, 2010, 12:54:11 μμ »
Να 'στε καλά παιδιά!!

Νέος στο χώρο, όμως πολύ ενθουσιασμένος. Ελπίζω ο ενθουσιασμός να κρατήσει, πάντως όσο περισσότερο διαβάζω και ασχολούμαι τόσο περισσότερο γοητεύομαι!

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #787 στις: Ιούλιος 02, 2010, 01:59:29 μμ »
Με γειά σου avionic!!! είναι πολύ όμορφο το ρολόι! Να το χαίρεσαι!! Πιστεύω ότι έπαιξε ρόλο ότι έστειλες τα links. Καλό λοιπόν είναι να πηγαίνουμε στο Βήχο είτε με εκτυπώσεις επίσημων sites, ή να πηγαίνουμε μέσω των ξένων εταιριών! :)

Και φυσικά γοητεύεσαι όσο ασχολείσαι, είναι ένα πολύ ωραίο χόμπυ τα ρολόγια και έχει και πολύ αξιόλογο κοινό από ότι με χαρά διαπιστώνω από τις συναντήσεις μας!
Ελπίζουμε να το δούμε και Live σήμερα ή κάποια άλλη φορά!
Φιλικά

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #788 στις: Ιούλιος 02, 2010, 03:45:25 μμ »
Μ αρεσει και εμενα παρα πολυ,καλοφορετο φιλε να το χαιρεσαι.

Αποσυνδεδεμένος kosdome6

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7259
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #789 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:23:06 μμ »
Μπράβο. Καλοφόρετο Avionic. Πολύ όμορφο ρολόι.
Είδες που τελικά στον Βήχο πρέπει να πηγαίνει κανείς προετοιμασμένος? Πέτυχες σωστή τιμή.
Πες μου, με τη δεύτερη κορώνα ρυθμίζεις την ζώνη ώρας?
Και μια ακόμα...συνηθίζεται εύκολα το 24ωρο καντραν? Εγώ δυσκολεύομαι να καταλάβω τί ώρα είναι...

Μόνο καλές ώρες.
Κ.
This post contains 100% recycled electrons

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #790 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:43:51 μμ »
Να τα μαααααας!!

Τι παρατηρείτε μεταξύ των ρολογιών από τα παρακάτω links και αυτού που προσφάτως απέκτησα?

http://www.watchtime24.sisco.pl/catalog/sturmanskie-arctic-26230241181-p-402.html?cPath=132_130

http://russian24hours.info/?p=182

http://www.ruwatch.com/cgi-bin/shop/cart.pl?id=0000099&Referenznummer=1602-2617&Preisklasse=&lang=en&cur=EUR&Art_nr=P1533

Για να μη σας κουράζω και επειδή κ εγώ μόλις τώρα το παρατήρησα, από το καντράν του ρολογιού μου λείπει το τελευταίο γράμμα της λέξης Sturmanskie (Sturmanski στο δικό μου)

Σε μια γρήγορη αναζήτηση που έκανα δεν υπάρχει όχι στο δικό μου, αλλά σε κανένα μοντέλο έτσι γραμμένο. Για να δούμε τι θα μου πουν από το κατάστημα επ' αυτού...

Αποσυνδεδεμένος IliasG

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2777
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #791 στις: Ιούλιος 02, 2010, 06:58:51 μμ »
Έχεις εγγύηση, μην ανησυχείς. Πάντως είναι "κουφό"!  ???
Δυστυχώς το είχα δει στις φωτό που ανέβασες, αλλά νόμιζα ότι δεν έβλεπα καλά.
Δεν είναι "μαϊμού". Πιθανολογώ ότι είναι κατασκευαστικό λάθος.
Το ρολόι είναι ολοκαίνουριο. Να ζητήσεις άμεσα αντικατάσταση ή επιστροφή των χρημάτων. Γνώμη μου, μην το αφήσεις για επισκευή/αλλαγή καντράν, αν σου το προτείνουν.

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #792 στις: Ιούλιος 02, 2010, 07:15:32 μμ »
Έτσι πιστεύω κ εγώ, πως δεν είναι "μαϊμού". Με μια πολύ προσεκτική παρατήρηση φαίνεται στο κάτω μέρος του τελευταίου γράμματος, κάτω δεξιά από το Ι εκεί δηλαδή που θα υπήρχε το κάτω αριστερό μέρος του Ε, ένα μικρό χτυπηματάκι, ψιλό ψιλό γρατζούνισμα.

Δεν ξέρω αν έχει ποτέ τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον ή έχετε ακούσει - διαβάσει παρόμοια ιστορία σε forum. Θα ήθελα τα φώτα σας. Μίλησα με το κατάστημα, δεν ήξεραν να μου πουν κάτι και με παρέπεμψαν να μιλήσω καλύτερα απευθείας με τον κ.Βήχο τη Δευτέρα ώστε να βρεθεί μια λύση, καθότι (όπως μου είχαν αλλωστε κιόλας πει) αυτό ήταν το μοναδικό κομμάτι που τους είχε απομείνει.

Κατά πόσο είναι στο χέρι μου να αποκλείσω εαν δεν επιθυμώ την επισκευή/αλλαγή καντράν? Εφόσον μου προταθεί και επικαλεστούν την εγγύηση, μπορώ εγώ να το αρνηθώ και να ζητήσω κάτι άλλο (επιστροφή χρημάτων, αντικατάσταση με το ίδιο ή άλλο μοντέλο κλπ)? 

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #793 στις: Ιούλιος 03, 2010, 09:46:05 πμ »
Παιδιά εγώ έχω καταλάβει ότι γενικά οι Ρώσοι είναι αμφίβολης ποιότητας γενικά. Δεν προσέχουν το τελικό προιόν. Στη σελίδα 34 γράφω για το AMFIBIA Red Sea που παρέλαβα.
Ξαφνικά λοιπόν εκεί που καθόμουν βλέπω να έχει θαμπώσει το τζάμι, είχε πάρει μέσα υγρασία. Τρελλάθηκα, για καταδυτικό 200 μ. και αυτό έβαλε νερά? Το πήγα στο μάστορα ο οποίος μου έκανε ένα service προληπτικά και στεγανωποίηση + 25 ευρώ δηλαδή.

Βέβαια έκανα και μπάνιο στη θάλασσα μετά και όλα καλά.
Όμως έλεγχος του τελικού προιόντος δεν υπάρχει.  Για αυτό άλωστε τα Ρώαικα έχουν και αυτή την τιμή.
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #794 στις: Ιούλιος 03, 2010, 09:53:48 πμ »
Οταν εγω τα γραφω και τα λεω για τα ρωσσικα για κατι τετοιες καταστασεις ειναι.

Αποσυνδεδεμένος spentgr

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 183
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #795 στις: Ιούλιος 03, 2010, 09:56:45 πμ »
Οταν εγω τα γραφω και τα λεω για τα ρωσσικα για κατι τετοιες καταστασεις ειναι.


Ναι όντως τα έλεγες, αλλά η τιμή είναι καλή Άρη. (Δεν είναι πολλά τα λεφτά Άρη  :) )
απλά ελπίζουμε να μην έχουν κάτι σοβαρό.
Δούλοι γάρ καί δεσπότης ούκ άν ποτε γένοιντο φίλοι - Πλάτων

Όποιος έχει ένα ρολόι, ξέρει τι ώρα είναι. Όποιος έχει δύο, δεν ξέρει - Sacha Guitry

Αποσυνδεδεμένος DragonAce

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 550
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #796 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:25:38 μμ »
καλησπέρα, μόλις παρέλαβα το πρώτο μου βοστόκ...διαβάζοντας ότι γράφεται εδώ μέσα, έψαξα αρκετά τον πωλητή κ διάβασα (εντός ebay) τα καλύτερα σχόλια, κατόπιν σαν πρωτάρης στη διαδικτυακή αγορά αποφάσισα να κάνω μια φθηνή κ κλασσική αγορά..τόσο όσο για να μην κλαίω τα λεφτά μου όσο κ για να εμπλουτιστεί η συλλογή με κάτι που "επιβάλεται"...έμεινα αρκετά ικανοποιημένος από το "κομαντίσκι" κ προχώρησα κ στην επόμενη παραγγελία, το "αμφίβια" που είναι λίγο ακριβότερο (κ ομορφότερο)...δε ξέρω αλλά το ρολόι αυτό έχει "αυτό το κάτι"....τελικά δεν είναι το κόστος που δίνει αξία σε ένα αντικείμενο, είναι κατί που ας το πούμε "αύρα"....



με εκτίμηση, Σπύρος

Αποσυνδεδεμένος SER

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6217
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #797 στις: Ιούλιος 13, 2010, 06:29:43 μμ »
Καλοφορετο με υγεια!!!!!

Αποσυνδεδεμένος avionic

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 136
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #798 στις: Ιούλιος 14, 2010, 12:05:59 πμ »
Καλορίζικο DragonAce!!

Σκεφτόμουν να χτυπήσω κάποιο "κομαντίσκι" για τον ίδιο λόγο που αναφέρεις, με τίποτα δεν είναι ρολόγια αξιώσεων αλλά έχουν κ για μένα αυτό το κάτι. Όμως 38mm μου φαίνονται πολύ λίγα  :-\

Αποσυνδεδεμένος vaggosk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1033
    • Προφίλ
Απ: Ρωσικά ρολόγια
« Απάντηση #799 στις: Ιούλιος 14, 2010, 12:20:34 πμ »
Έτσι πιστεύω κ εγώ, πως δεν είναι "μαϊμού". Με μια πολύ προσεκτική παρατήρηση φαίνεται στο κάτω μέρος του τελευταίου γράμματος, κάτω δεξιά από το Ι εκεί δηλαδή που θα υπήρχε το κάτω αριστερό μέρος του Ε, ένα μικρό χτυπηματάκι, ψιλό ψιλό γρατζούνισμα.

Δεν ξέρω αν έχει ποτέ τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον ή έχετε ακούσει - διαβάσει παρόμοια ιστορία σε forum. Θα ήθελα τα φώτα σας. Μίλησα με το κατάστημα, δεν ήξεραν να μου πουν κάτι και με παρέπεμψαν να μιλήσω καλύτερα απευθείας με τον κ.Βήχο τη Δευτέρα ώστε να βρεθεί μια λύση, καθότι (όπως μου είχαν αλλωστε κιόλας πει) αυτό ήταν το μοναδικό κομμάτι που τους είχε απομείνει.

Κατά πόσο είναι στο χέρι μου να αποκλείσω εαν δεν επιθυμώ την επισκευή/αλλαγή καντράν? Εφόσον μου προταθεί και επικαλεστούν την εγγύηση, μπορώ εγώ να το αρνηθώ και να ζητήσω κάτι άλλο (επιστροφή χρημάτων, αντικατάσταση με το ίδιο ή άλλο μοντέλο κλπ)? 

τελικά τι έγινε φίλε avionic? είχες νεότερα;;