Αποστολέας Θέμα: ATHINAFAIR 31/10-2/11  (Αναγνώστηκε 119741 φορές)

0 μέλη και 2 επισκέπτες διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος akatsim

  • CoFounder
  • Administrator
  • 44mm case
  • *****
  • Μηνύματα: 656
    • Προφίλ
    • http://www.mywatch.gr
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #100 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 01:19:11 μμ »
Κυριακη τι ωρα ειναι η συναντηση?

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #101 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 02:48:09 μμ »
Αρα ας οριστικοποησουμε παιδες ποιοι θα ειναι την κυριακη μεσημερι

nεο12

Watch-Collector (κατα τη 1:00 θα ειμαι στην HELEXPO, γιατι το απογευμα εχει ματς!... ;D)
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #102 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 02:58:37 μμ »
Όπως θα κατάλαβες η ROLEX και η OMEGA δεν χρειάζονται έκθεση κοινού ... ;D

Φιλικά Στέφανος.

Ειναι πολιτικη των συγκεκριμενων εταιριων (ROLEX, SWATCH GROUP) να μη λαμβανουν μερος σε τετοιες εκθεσεις! Αυτο δεν ισχυει μονο για την Ελλαδα αλλα και για το εξωτερικο (βλεπε 'GOVBERG WATCH FAIR'), εαν εξαιρεσεις τις Εκθεσεις της Γενευης και Βασιλειας, αντιστοιχα!...
Φιλικα, Watch-Collector
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #103 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 03:21:19 μμ »
Κυριακη τι ωρα ειναι η συναντηση?
Αποστολε, απο τη 1:00 μεχρι τις 4:00 θα ειμαι στην Εκθεση!...Το μεσημερι θα πανε και αλλοι...Οποιος μπορει εκεινη την ωρα, μιλαμε στο κινητο!...
Φιλικα, Αρης :)
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #104 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 04:05:40 μμ »
Για την περισταση -και για οσους δε με αναγνωρισουν- :smoker: λεω να φοραω αυτο!... ;D

  ........?

Αρκετα ευμεγεθης χρονογραφος (45ΜΜ) για να ειναι διακριτος!...περισσευει και ενα 'κομβιον' στη θεση του '10'! :-k :rolleyes:
Δεσμευομαι προσεχως για review!
Φιλικα, Αρης
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος InspireD

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 2
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #105 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 04:14:35 μμ »
Πάρα πολύ ωραία η έκθεση παιδιά συνιστώ σε όλους να περάσουν μια βόλτα.! Γέμισα με φυλλάδια!! ;)

Αποσυνδεδεμένος eisenberg

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2842
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #106 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 04:17:04 μμ »
Οου Φακ!!!! :shocked:

Jazzmaster rattrapante!!Οφειλεις εξηγησεις γι αυτο που διεπραξες μιστερ!


Για την περισταση -και για οσους δε με αναγνωρισουν- :smoker: λεω να φοραω αυτο!... ;D

  ........?


Αποσυνδεδεμένος Watch-Collector

  • Reviews/Super Moderator
  • Tourbillion
  • ***
  • Μηνύματα: 5779
  • 8/10/08 - 21/12/08
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #107 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 04:26:38 μμ »
 :2thumbs: τα υπολοιπα προσεχως για να μη βγουμε 'off topic'!...
Eνας Ελλην σοφος, ειπε καποτε:

«Η Δημοκρατια μας αυτοκαταστρεφεται διοτι κατεχρασθη το δικαιωμα της ελευθεριας και της ισοτητας, διοτι εμαθε τους πολιτες να θεωρουν την αυθαδεια ως δικαιωμα, την παρανομια ως ελευθερια, την αναιδεια του λογου ως ισοτητα και την αναρχια ως ευδαιμονια».

Αποσυνδεδεμένος alexisvas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 620
  • τα δευτερόλεπτα βαριά στους λεπτοδείκτες
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #108 στις: Νοέμβριος 01, 2008, 09:25:05 μμ »
Τωρα που ειδα τοσες εταιριες μαζι οφειλω να ομολογεισω οτι τα πιο ομορφα ρολογια απο οπτικη σκοπια τα εχει κατα τη γνωμη μου η.....
VACHERON CONSTANTIN
Πω πω αδερφακι μου,εισαι φουλ αντι-Ω εεε?  :o
 
Παράθεση από: Jeremy Clarkson
Το μονο πραγμα που ειναι χειροτερο απο ενα ψευτικο Rolex ειναι ενα αληθινο!

Αποσυνδεδεμένος george_

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13075
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #109 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 02:57:06 πμ »
gracellin πολλα off topic κανεις ,θα στα σβηνω :(

Αποσυνδεδεμένος grecellin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3957
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #110 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 03:10:52 πμ »
έχεις δίκιο george_ . Παρασύρθηκα πάλι. Θα προσπαθήσω να μην το επαναλάβω.

Αποσυνδεδεμένος ferengi

  • 42mm case
  • 42mm case
  • Μηνύματα: 520
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #111 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 11:36:14 πμ »
Δυστυχώς λόγω υποχρεώσεων κάποιων φίλων αναγκάστηκα να πάω χθες το απόγευμα στην έκθεση. Πρώτο θετικό στοιχείο ήταν ότι με την δική μου πρόσκληση δέχτηκαν και τη φίλη μου (παρότι η ίδια προσφέρθηκε να πληρώσει). Μετά γενικά ήταν αξιοσημείωτη η προθυμία των περισσότερων εκθετών να προσφέρουν πληροφορίες, κάτι που αρκετές φορές δεν συμβαίνει σε άλλες εκθέσεις. Γενικά λόγω του ότι ήμουν με φίλους άσχετους με το αντικείμενο δεν είχα χρόνο για πολλές ερωτήσεις, οπότε τα μόνα που πρόλαβα να μάθω ήταν τα εξής (συγγνώμη αν επαναλαμβάνω πληροφορίες ήδη γνωστές, λείπω καιρό από το φόρουμ):
* Το VC Μέγας Αλέξανδρος είναι ειδική παραγωγή της εταιρείας για την Ελλάδα, μόνο 20 κομμάτια αν θυμάμαι καλά
* Τα δύο tourbillon της VC δίπλα στον Μέγα Αλέξανδρο έχουν κόστος 123.000 και 140.000.
* Το Lange 31 δεν υπήρχε στο σχετικό περίπτερο καθώς δεν έχει ξεκινήσει ακόμα η διάθεσή του στην αγορά. Αυτό αναμένεται για αρχές με μέσα 2009 για τις πιο σημαντικές αγορές και μέσα με τέλη 2009 για Ελλάδα. Η καθυστέρηση της εισαγωγής του στην αγορά οφείλεται στο ότι τη στιγμή της παρουσίασής του στην Ελβετία δεν είχαν λυθεί ακόμα όλα τα τεχνικά προβλήματα.
* Ο ηλικιωμένος κύριος στο περίπτερο εταιρείας με λουράκια είναι παλιός τεχνίτης ρολογιών και είχαμε μια ενδιαφέρουσα συζήτηση μαζί του για το Omega Seamaster του '50 που φορούσε η φίλη μου.

Δυστυχώς λόγω του έκτακτου της επίσκεψης δεν είχα την ψηφιακή μου μαζί, οπότε αρκέστηκα σε λίγες φωτό με το κινητό, τις οποίες θα βρείτε εδώ. Είμαι σίγουρος ότι σύντομα θα έχουμε και άλλες, υψηλότερης ποιότητας.

warover

  • Επισκέπτης
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #112 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 03:45:50 μμ »
παιδια ειμαι Αθηνα και δεν βλεπω να καταφερω να παω στην εκθεση :'( :'(
ΥΓ
αυτη την στιγμη κανω παρουσιαση και εχει αρχισει να με στραβοκοιταει ενας Αγγλος
περιμενω πολες photo ;)

Αποσυνδεδεμένος ACIDBLACK

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1738
  • δεν ελπιζω τιποταδεν φοβαμαι τιποταΕΙΜΑΙ ΕΛΕΥΘΕΡΟΣ
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #113 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 06:38:04 μμ »
κια γω δεν τα καταφερα πηγαν ολα στραβα επρεπε να παω σε μια αλλη εκθεση αργοτερα αλλα με αλλαξανε και πηγα εκει απο το

πρωι κατα τις 4 την εκανα με ελαφρα πηδηματακια ,αλλα που αντοχη για αλλες δυο τρεις ωρες ορθοστασια...κριμα
Τα ρολογια ειναι σαν τις μπιλιες του ΑIRSOFT πανε και ερχονται ...

Αποσυνδεδεμένος Megalos

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2381
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #114 στις: Νοέμβριος 02, 2008, 10:38:03 μμ »
παιδα σημερα το φορουμ εδωσε το παρον στην εκθεση με πολλα μελη του παροντα
IliasG , Akatsim, Watch Collector, StefMAc, Blackbird, Neo12, Giosou, Marketer, καποιοι φιλοι των ανωτερω και εγω φαγαμε ολη ΟΛΗ την ημερα
δεν αντεχω να σας γραψω περισσοτερα διοτι απο 12.30 που εφυγα γυρισα 8.30μμ ητοι κτυπησα οχταωρο κανονικο...
αυριο περισσοτερα  ;D

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #115 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 12:07:05 πμ »
Ο Megalos(ωραίο το Reverso!) συμπλήρωσε οκτάωρο στην έκθεση και ο Stefmac έκανε τις....υπερωρίες στο περίπτερο της JLC, δοκιμάζοντας δυο-δυο τα  καταδυτικά :D (οι κακές γλώσσες αναφέρουν πως παρέδιδε ιδιαίτερα μαθήματα στην πωλήτρια σχετικά με τα μοντέλα της εταιρείας ;D)!
Γενικώς το Forum μας εκπροσωπήθηκε επάξια από την παραπάνω ομάδα, που όργωσε στην κυριολεξία τα λίγα-αλλά πλούσια σε μικρά θαύματα-τετραγωνικά της έκθεσης!
Εγώ απ'την πλευρά μου χάρηκα διπλά: μία γιατί βρέθηκα στην έκθεση και μία που γνώρισα από κοντά ορισμένα μέλη της ΜΕΓΑΛΗΣ μας ομάδας!!!
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος GIOSOU

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 603
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #116 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 12:11:31 πμ »
Α! ξέχασα ν'αναφέρω το περίπτερο της αγαπημένης μου εταιρείας (ποιά είναι άραγε;) ;D, όπου θάυμασα από κοντά και το "διαστημικό" της ρολόι!!!
« Τελευταία τροποποίηση: Νοέμβριος 03, 2008, 01:13:05 πμ από GIOSOU »
Ένα Seiko παρακάτω από τον Blackbird!

Αποσυνδεδεμένος nin

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8312
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #117 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:04:37 πμ »
Περιμένουμε μια γεύση από την έκθεση. Φωτογράφοι, μην ντρέπεστε.  =)

 

Αποσυνδεδεμένος black pit

  • 36mm case
  • Μηνύματα: 85
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #118 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 01:05:26 πμ »
Σημερα το απογευμα γυρισα απο Αθηνα και αυτο που εχω να πω ειναι συγχαρητηρια σε ολους αυτους που τη διοργανωσαν και μας εδωσαν την ευκαιρια να θαυμασουμε ολα αυτα τα αριστουρηματα απο κοντα.
Και τωρα αποθεραπεια... :smt085 :smt085
Την υγεια μας να εχουμε και ολα τα αλλα ερχονται

Αποσυνδεδεμένος azaas

  • 40mm case
  • Μηνύματα: 385
    • Προφίλ
Απ: ATHINAFAIR 31/10-2/11
« Απάντηση #119 στις: Νοέμβριος 03, 2008, 08:27:57 πμ »
Παίδες ήμουν και εγώ εκεί αλλά δυστυχώς έπρεπε να αποχωρίσω στις 2 το μεσημέρι για να πάω σε "τραπέζωμα"...:( Έχετε παρατηρήσει οτι πάντα,μα πάντα,οι συγγενείς κάνουν τις συγκεντρώσεις λάθος μέρα λάθος ώρα????
Τέσπα,και εγώ έμεινα εντυπωσιασμένος και από την έκθεση και από το πλήθος κόσμου.Όλες οι ηλικίες,άντρες και γυναίκες,γνώστες και μη μα όλοι τους με ένα κοινό σημείο αναφοράς.Το πρώτο πράγμα που είδα κατεβαίνοντας στα stunts των εταιρειών,ήταν το περίπτερο της JLC -κουφό λίγο γιατί απέναντι αν θυμάμαι καλά ήταν η LANGE,ενώ η JLC ήταν "χωμένη" λίγο στα αριστερά- και δίχως να χάσω χρόνο όρμησα μέσα.Δοκίμασα το Master Compressor Diving Chronograph το οποίο και λάτρεψα,το Master Compressor Extreme World Geographic για το οποίο επέμενε η πωλήτρια αν και την είχα προειδοποιήσει οτι είναι εκτός price range.Βγαίνοντας από το περίπτερο της JLC αποφάσισα να κάνω μια γρήγορη βόλτα από τα "απλησίαστα" -Lange,VC,Perrelet κτλ- για να καταλήξω σχεδόν πίσω στο σημείο που ξεκίνησα και στο περίπτερο της Hublot.Τόσα Big Bang μαζεμένα μόνο στην Μύκονο βλέπεις :P Απέναντι ακριβώς ήταν η IWC και εκεί γνώρισα τον έρωτα για μια ακόμη φορά....Μιλώ για την επετειακή version του Aquatimer που κάνει η εταιρεία.Τόσο απλό και τόσο ξεχωριστό που με άφησε άφωνο!!!!Και πάλι μέσα,με τις πιο πρόθυμες και τις πιο φιλικές πωλήτριες της έκθεσης.Μου το έβγαλε,μου το φόρεσε και ναι ήταν απίστευτο.Για να μην μακρηγορήσω περισσότερο επί του μοντέλου είναι στο βιβλιαράκι της IWC στην σελίδα 68!!Και ναι μαζί με το Master Compressor Chrono είναι ένας από τους άμεσους στόχους με αρχική τιμή στα 5900,που όπως με ενημέρωσε η πωλήτρια μάλλον δεν θα έχει τις συνηθισμένες μεγάλες εκπτώσεις της IWC λόγω επετειακού χαρακτήρα.

Κάποιες αρνητικές πινελιές...

Το περίπτερο της Bell & Ross.Τόσο "κρυμμένο" που έκανα αμάν και πως να το ανακαλύψω.Οι πωλήτριες και οι assistants της Hublot,που μάλλον είχαν μια πολύ ενδιαφέρουσα συζήτηση μεταξύ τους και άφηναν 20 άτομα να περιμένουν στην βιτρίνα χώρις να τους μιλούν...Το περίπτερο της Zenith....γιατί τα θέλω και δεν μπορώ να τα πάρω LOL :) Όλο το τρίτο επίπεδο με τα τόσα fashion watches και τις απεγνωσμένες φάτσες των αντρών την ώρα που οι κοπέλες τους είναι καταεντυπωσιασμένες με τα μοντέλα μιας JET SET.... :D :D :D :D

Overall,μια καταπληκτική εμπειρία.Άντε και του χρόνου,να πάμε όλα τα αρρωστάκια παρεούλα να λιώσουμε :)
you cannot kill what you did not create