Αποστολέας Θέμα: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;  (Αναγνώστηκε 6717 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 01:37:15 μμ »
Aν και συνεχιζω λιγο το οφ τοπικ να πω λιγα πραγματα για το speedmaster. Απο το 2013 που ειχα αγορασει το πρωτο μου φωναζα οτι ειναι ευκαιρια και σε λιγα χρονια η τιμη του θα εχει εκτοξευτει .Το ειχα αγορασει κατω απο 2500 ευρω καινουργιο και λιγο καιρο πριν ειχα αγορασει ενα LLD στα 1200 ευρω που σε σχεση με τα 2500 του speedmaster θεωρω ηταν ακριβο.
Ο καιρος περασε ,το ψιλοβαρεθηκα ,ειχα παντα μια ροπή προς τα diver ,το speedmaster ειχε την πιο αχρηστη πολυπλοκοτητα για μενα (χρονογραφος) ,στην δουλεια δεν μπορουσα να το φοραω γιατι χωνω τα χερια μου σε επικίνδυνα μερη για την ακεραιοτητα ενος ακριβου ρολογιου ,οποτε μετα απο πολλα χρονια το πουλησα με σκοπο να παρω το έτερο iconic ρολοι το submariner .Τελικα το μετανιωσα αφου ενας καλος φιλος μου το δανεισε για δυο μερες και δεν ενιωσα ποτε την αξια που του αποδιδουν ,ουτε θα ηθελα να μου αποδιδουν αυτα που αντιπροσωπευει .Πιστευω οτι οταν καποιος βλεπει ενα rolex στο χερι σου θεωρει οτι απλα εχεις την δυνατοτητα (και θελεις να το γινει κατανοητο απο ολους) να σκασεις δεκα χιλιαρικα σε ρολοι ,οταν ομως φορας ενα speedmaster ειδικα αυτοι που ξερουν θεωρουν οτι εχεις παραλληλα και αποψη και γνωση για το θεμα ρολοι. Τεσπα ολα αυτα ειναι προσωπικη και φυσικα υποκειμενικη αποψη.
Επι του θεματος του τοπικ τωρα αποφασισα μιας και δεν με επεισε το rolex ,ειναι και οι καιροι δυσκολοι για δοκιμες ,με χαλαει κιολας να παρακαλαω τον καθε εμπορα να του δωσω δεκα χιλιαρικα και βαλε ,να ψωνισω κατι που θα κρατησω παλι για πολλα χρονια .
Οποτε λεω ,αν δεν το μετανιωσω και παω σε καποιο tudor ,el primero ή Seamaster 300 co axial , να ξαναδοκιμασω ενα speedmaster.
Οι τιμες μεταχειρισμένων ειναι ασυμφορες (αλλο θεμα αυτο ,σηκωνει ξεχωριστη συζητηση) και οι τιμες καινουργιου εφτασαν εκει που περιμενα απο παντα και θα πανε και πιο πανω.
Το καλο ειναι οτι εχω φιλο απο ΗΠΑ ο οποιος ερχεται Ελλαδα τρεις τεσσερεις φορες το χρονο ,μπορει λοιπον απο εκει να μου φερει καινουργιο speedmaster στα 3500 ευρω πουλαω και το μπρασελε του που δεν θελω να το βλεπω ουτε σε φωτογραφιες και μου βγαινει καινουργιο στα 3000 μαζι με την υπόλοιπη προικα του.
Ελεγα αν η διαφορα ηταν για αγορα απο Ελλαδα στο διακοσαρικο (που απο οτι βλεπω ειναι δυσκολο) να μην τον ταλαιπωρησω ,να μην περιμενω και δυο τρεις μηνες μεχρι να ερθει και να το παρω απο εδω .Εχω μπροστα μου κανα δυο μηνες να το σκεφτω .Ισως προκυψει και καποιο καλο 2ο χερι σε λογικη τιμη εως τοτε ,βλεπουμε.

Συνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #21 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 10:35:37 μμ »
Στα μάτια μου και τα 4 ρολογια ειναι ισάξια το καθε ένα με την ομορφιά του ! Αν κάποια μέρα το speedy κοστίζει 10.000 ευρω μην μετανιώσετε που δεν το πήρατε το 2020. Κάποτε ημουν κοντά να αγοράσω ένα tin tin με 2700. Μου φάνηκε ακριβο τοτε . Τώρα κάνουν 7500 χωρίς χαρτιά.  Στερνή μου γνώση να σε είχα πρωτα

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #22 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 10:46:59 μμ »
Εν έτη 2014 .....

Θυμάμαι ένα πράσινο ρόλεξ νομίζω Χαλκ το έλεγαν ....

Ήταν το καημένο Σε αγγελια αυτού του φόρουμ και βολόδερνε για κανένα χρόνο στα 6000€

Φέτος διάβασα ότι πουλήθηκε από μελος μας εδώ ένα ίδιο στα 18000€

Αν το σπιντι είχε την κορώνα στο καντράν θα είχε 10000€ Και αλλά 10000€ το καπέλο του

Και να ....... κάτι λίστες αναμονής


Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα σε όλους !!!

Συνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #23 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 11:01:49 μμ »
Εν έτη 2014 .....

Θυμάμαι ένα πράσινο ρόλεξ νομίζω Χαλκ το έλεγαν ....

Ήταν το καημένο Σε αγγελια αυτού του φόρουμ και βολόδερνε για κανένα χρόνο στα 6000€

Φέτος διάβασα ότι πουλήθηκε από μελος μας εδώ ένα ίδιο στα 18000€

Αν το σπιντι είχε την κορώνα στο καντράν θα είχε 10000€ Και αλλά 10000€ το καπέλο του

Και να ....... κάτι λίστες αναμονής


Χρόνια πολλά καλά Χριστούγεννα σε όλους !!!
Δημητρη καλα Χριστούγεννα.  Η omega αρχίζει τωρα να κανει σωστό marketing.  Σου λέει φιλε θες το ρολοι με τη βαριά ιστορια ??? Θα τα χώσεις!! Κάτι σαπακια sub  του 1974 πωλούνται 30.000...γιατί όχι και τα pre moon soeedmaster του 1968???

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #24 στις: Δεκέμβριος 24, 2020, 11:10:55 μμ »
1700 ευρώ υπήρχε ένα εδώ στο φόρουμ και δεν το έπαιρνε κανένας

Αποσυνδεδεμένος episkeptis

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4476
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #25 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 07:01:12 πμ »
Εγώ περιμένω να πιάσει τα 10Κ retail και μετά θα το αγοράσω.
Δε μου κάνει καρδιά ρε αδερφέ να το πάρω κοψοχρονια στα €5.100 επειδή έτσι το θέλει η Ω. Το θεωρώ ιεροσυλία, πως το λένε;

Παιδιά συνέλθετε.

Καλά Χριστούγεννα.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro


Αποσυνδεδεμένος capt-dim

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 7258
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #26 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 07:06:16 πμ »
Εγώ περιμένω να πιάσει τα 10Κ retail και μετά θα το αγοράσω.
Δε μου κάνει καρδιά ρε αδερφέ να το πάρω κοψοχρονια στα €5.100 επειδή έτσι το θέλει η Ω. Το θεωρώ ιεροσυλία, πως το λένε;

Παιδιά συνέλθετε.

Καλά Χριστούγεννα.

Στάλθηκε από το Mi 9T Pro


Μητσαρα έχει προνοήσει και για εσένα η Ω

Δεν χρειάζεται να περιμένεις τόσα χρόνια

Μολις έβγαλε το νέο Σνουπι στα 14000€

 :jg: :jg: :jg: Χα χα χα Χρόνια πολλά καλά Χριστουγενα σε όλους και υγεία πάνω από όλα ...!!!!

Αποσυνδεδεμένος batman1345

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8547
  • Δημήτρης
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #27 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 09:19:19 πμ »
Τελικά το έχουμε χάσει στα φόρα από όποια πλευρά και αν το δεις...

Καλά Χριστούγεννα!

Sent from my Huawei P8 Lite using Tapatalk

Panerai is not just a watch... It's a lifestyle!

Συνδεδεμένος merlon

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3100
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #28 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 10:22:26 πμ »
Η daytona επειδή την φορούσε ο paul newman έφτασε στα 20.000. Το moonwatch ειναι η daytona της omega και φανατικοί της εταιρείας είναι χιλιάδες στον κόσμο! Ένας ωρολογοποιος μου είπε ότι κάποτε ο κοσμος τα omega τα είχε σε περισσότερη υποληψη από τα rolex . Οπότε οποιοι το θέλουν πρέπει να το πάρουν τωρα που γυρίζει η μπιλια.Μακαρι ολα τα ρολογια να πάνε στα 1000 ευρω και μα τα φοραμε σαν τον Μαραντονα ....αλλα !

Στάλθηκε από το SM-A515F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος pasas21

  • 34mm case
  • Μηνύματα: 41
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #29 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 10:51:58 πμ »
Το moon watch δεν θα ανέβει όπως η Daytona όχι γιατί δεν είναι καλό ρολόι αλλά για τους εξής λόγους
1) δεν διαφημιζεται σε διάσημους καρπούς τραγουδιστών ηθοποιών κλπ όπως εδώ

2) Δεν βγαινει ουράνιο τόξο με 1.000.000 διαμαντακια να θαμπωθουν οι νεόπλουτοι

3) Δεν έχει γεμίσει πληρωμένα άρθρα το ίντερνετ ότι πουλήθηκε 100 εκατομμύρια σε δημοπρασία το moon που φόραγε ο τάδε στη ταδε διαστημική αποστολή όπως με το περίφημο Daytona
Μόλις δείτε τέτοιου είδους προωθήσεις σημαίνει ότι θα ξεκινήσουν να  το αγοράζουν στη Κίνα. Τότε κλαφτε το ομεγκα
Καλά Χριστούγεννα!


Αποσυνδεδεμένος nikolas

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 631
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #30 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 10:58:08 πμ »
Το moon watch δεν θα ανέβει όπως η Daytona όχι γιατί δεν είναι καλό ρολόι αλλά για τους εξής λόγους
1) δεν διαφημιζεται σε διάσημους καρπούς τραγουδιστών ηθοποιών κλπ όπως εδώ

2) Δεν βγαινει ουράνιο τόξο με 1.000.000 διαμαντακια να θαμπωθουν οι νεόπλουτοι

3) Δεν έχει γεμίσει πληρωμένα άρθρα το ίντερνετ ότι πουλήθηκε 100 εκατομμύρια σε δημοπρασία το moon που φόραγε ο τάδε στη ταδε διαστημική αποστολή όπως με το περίφημο Daytona
Μόλις δείτε τέτοιου είδους προωθήσεις σημαίνει ότι θα ξεκινήσουν να  το αγοράζουν στη Κίνα. Τότε κλαφτε το ομεγκα
Καλά Χριστούγεννα!
Συμφωνω ,ποτε το speedmaster δεν θα φτασει την τιμη της daytona  ,εκτος φυσικα ειδικες εκδοσεις .Το παιρνει ομως να τσιμπησει παραπανω.

Αποσυνδεδεμένος maestro

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2926
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #31 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 12:08:54 μμ »
Το moon watch δεν θα ανέβει όπως η Daytona όχι γιατί δεν είναι καλό ρολόι αλλά για τους εξής λόγους
1) δεν διαφημιζεται σε διάσημους καρπούς τραγουδιστών ηθοποιών κλπ όπως εδώ

2) Δεν βγαινει ουράνιο τόξο με 1.000.000 διαμαντακια να θαμπωθουν οι νεόπλουτοι

3) Δεν έχει γεμίσει πληρωμένα άρθρα το ίντερνετ ότι πουλήθηκε 100 εκατομμύρια σε δημοπρασία το moon που φόραγε ο τάδε στη ταδε διαστημική αποστολή όπως με το περίφημο Daytona
Μόλις δείτε τέτοιου είδους προωθήσεις σημαίνει ότι θα ξεκινήσουν να  το αγοράζουν στη Κίνα. Τότε κλαφτε το ομεγκα
Καλά Χριστούγεννα!
Μεγαλύτερη διαφήμιση από το να φοράει ο πλανητάρχης το συγκεκριμένο ρολόι δεν υπάρχει. Επίσης, από ποτέ τα άρθρα των επισήμων δημοπρασιών των μεγάλων οίκων είναι πληρωμένα; Μια χαρά πωλούνται τα συλλεκτικά ρόλεξ εκατοντάδες χιλιάδες ευρώ ενώ έκαναν 500 δολλάρια κάποτε. Το ίδιο γίνεται και με τους πίνακες ζωγραφικής, τα γλυπτά και όλα τα αντικείμενα που η ιστορία κρίνει ως "συλλεκτικά". Εμείς δεν έχουμε κανένα λόγο σε αυτό, μόνο ο χρόνος παίρνει τέτοιες αποφάσεις.

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #32 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 01:23:28 μμ »
Κι εγω το ήθελα αλλά δεν κάθεται στο χέρι μου καθοοοολου.

Συνεπώς, λογικά τον επόμενο χειμώνα, θα παω για το fois το οποίο είναι αψογο.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος carlos

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1711
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #33 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 01:46:22 μμ »
Δικαίωμα του να πετα ο καθένας τα λεφτά του όπως θέλει. Ας έβγαινε ένας κατασκευαστής να μας πείσει με επιχειρήματα γιατί ένα ρολοι που πουλουσε πριν από λίγα χρόνια 2.000 το ανέβασε στα 5.000.Αυτο κυριοι λέγεται αισχροκέρδεια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #34 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 03:36:57 μμ »
Δικαίωμα του να πετα ο καθένας τα λεφτά του όπως θέλει. Ας έβγαινε ένας κατασκευαστής να μας πείσει με επιχειρήματα γιατί ένα ρολοι που πουλουσε πριν από λίγα χρόνια 2.000 το ανέβασε στα 5.000.Αυτο κυριοι λέγεται αισχροκέρδεια.

Στάλθηκε από το Redmi Note 8 Pro μου χρησιμοποιώντας Tapatalk



Αν η Ω κάνει κάνει αισχροκέρδεια ανεβάζοντας την τιμή του καταλόγου σε ένα προιόν που υπάρχει παντού και για δοκιμή και για αγορά ως φυσικό προιόν, η Ρόλεξ που ορίζει παιχνίδι μαύρων χρημάτων παντελονάτα σε μεσάζοντες σε προιόντα που δεν υπάρχουν, πως λέγεται;

Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #35 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 03:52:01 μμ »
Κι εγω το ήθελα αλλά δεν κάθεται στο χέρι μου καθοοοολου.

Συνεπώς, λογικά τον επόμενο χειμώνα, θα παω για το fois το οποίο είναι αψογο.

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Στο Fois σταμάτησε πλέον η παραγωγή...

Λογικά θα βγει η pre-moon κάσα με 3861cal σε κάποιο αντίστοιχο μοντέλο.
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος Marga

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1227
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #36 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 03:54:54 μμ »
Στο Fois σταμάτησε πλέον η παραγωγή...

Λογικά θα βγει η pre-moon κάσα με 3861cal σε κάποιο αντίστοιχο μοντέλο.
Ωχ.....

Στάλθηκε από το SM-G975F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk


Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #37 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 04:07:54 μμ »
Αν η Ω κάνει κάνει αισχροκέρδεια ανεβάζοντας την τιμή του καταλόγου σε ένα προιόν που υπάρχει παντού και για δοκιμή και για αγορά ως φυσικό προιόν, η Ρόλεξ που ορίζει παιχνίδι μαύρων χρημάτων παντελονάτα σε μεσάζοντες σε προιόντα που δεν υπάρχουν, πως λέγεται;
Ελαααα μου ντεεε.... πες τα Αποστολη!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος ELBETAKIAS

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 868
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #38 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 04:17:59 μμ »
Ελαααα μου ντεεε.... πες τα Αποστολη!!

Στάλθηκε από το SM-A505FN μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

+1
Οι περισσοτερες εταιρειες εχουν αυξησει τις τιμες τους σε σχεση με το οχι και τοσο μακρινο παρελθον..

Αποσυνδεδεμένος Chameleon

  • 46mm case
  • Μηνύματα: 948
    • Προφίλ
Απ: Κατάστημα για αγορά speedmaster απο Αθήνα ;
« Απάντηση #39 στις: Δεκέμβριος 25, 2020, 04:41:06 μμ »
+1
Οι περισσοτερες εταιρειες εχουν αυξησει τις τιμες τους σε σχεση με το οχι και τοσο μακρινο παρελθον..

Αν δεν κάνω λάθος...η μόνη που έριξε τις τιμές (αν κρίνω απο αυτες του big pilot) ειναι η IWC....