Αποστολέας Θέμα: DAN HENRY 1970  (Αναγνώστηκε 4387 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
DAN HENRY 1970
« στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 10:44:00 πμ »
Για σήμερα το menu έχει το Dan Henry 1970.
Το οποίο αποκτήθηκε εν μέσω φλιπαρισμάτων & θα παραμείνει για άγνωστο χρονικό διάστημα στην κατοχή μου.

Ξεκνάμε από το κουτάκι, το οποίο είναι ένας πλαστικός κύλινδρος, τύπου Armida κλπ.



Ανοίγοντας τον κύλινδρο, έχεις μία πολύ βολική υφασμάτινη θήκη μεταφοράς ρολογιών/λουριών (πολύ χρήσιμη κατά τη γνώμη μου και πιο εύχρηστη από τις αντίστοιχες δερμάτινες) το ρολόϊ φυσικά (όχι με το εικονιζόμενο λουρί) και την κάρτα αγοράς/εγγύησης.



Το ρολόϊ είναι 40mm, έχει την κάσα που όλοι αγαπήσαμε από το LLD και φοριέται ένα κλικ πιο εύκολα, λόγω μικρότερης διάστασης και όχι τόσο "απλωμένων" lugs όσο του LLD. Μιλάω πάντα φυσικά για το δικό μου καρπό, ως τέως κάτοχος LLD...
Στη συγκεκριμένη περίπτωση, έχω πλέον και δύο...κάσες !!! Αυτό δεν είναι standard φυσικά. Προέκυψε καθώς ο προηγούμενος κάτοχος είχε βάλει ένα plexi μπομπέ τζάμι, αντικαθιστώντας το κρύσταλλο, με αποτέλεσμα να είναι μεν πιο retro-look αλλά η υδατοστεγανότητα του να έχει...αποχαιρετήσει.
Επειδή δεν μου άρεσε η ιδέα ενός diver με το οποίο δεν μπορείς ούτε να...ξυριστείς, απευθύνθηκα στον κατασκευαστή, ο οποίος (πολύ ευγενικό εκ μέρους του) μου έστειλε άλλη μία κάσα με το κρύσταλλο !
Το αποτέλεσμα είνα ότι έχω δύο "φουλ σετ" κάσες. Με το κρύσταλλο και την υδατοστεγανότητα των 200m και μία με το plexi, για όποιον τυχόν γουστάρει μοντίφες :)



Αυτή είναι η κάσα με το μπομπέ plexi, η οποία υπάρχει ως...παρακαταθήκη:



Το ρολόϊ έχει πλέον τοποθετηθεί στην κάσα με το κρύσταλλο, όπου και δείχνει κάπως έτσι:





Και φυσικά οι δύο κορώνες, στο "2" και στο "4".
Για όσους δεν είναι εξοικειωμένοι με τις δύο κορώνες: η κορώνα στο "4" είναι για τις γνωστές λειτουργίες (αλλαγή ώρας, ημέρας, κλπ.). Η κορώνα στο "2" περιστρέφει το εσωτερικό bezel, προκειμένου να κρατήσεις χρόνους, όπως με ένα εξωτερικό bezel καταδυτικού ρολογιού δηλαδή.
Μία λεπτομέρεια που μου έκανε εντύπωση: ενώ στο LLD και η κορώνα στο "2" είναι βιδωτή, στο Dan Henry δεν είναι. Αυτό είναι μεν βολικό, καθώς δε χρειάζεται ξεβίδωμα για να τη χρησιμποιήσεις, όμως δεν παρέχει την ασφάλεια που θα έπρεπε (αν υποθέσουμε ότι θα φορέσεις το ρολόϊ για κατάδυση). Καθώς μπορεί η κορώνα να μετακινηθεί, έστω και ελαφρά, από την κίνηση του χεριού και να σου αλλάξει τις ενδείξεις. Που είναι η διαφορά μεταξύ του αναδύομαι και του βλέπω τα ραδίκια (μάλλον τα φύκια σε αυτή την περίπτωση) ανάποδα...



Και το καπάκι, στο οποίο -παραδοσιακά- αναγράφονται διάφορες πληροφορίες για το ρολόϊ.
Όπως π.χ ότι είναι "limited edition"  1.970 τεμαχίων, ότι το συγκεκριμένο είναι το 236ο από τα 1970, ότι είναι υδατοστεγανό στα 200m κλπ.
Έχει και ένα χταπόδι που φοράει σκάφανδρο. Λίγο σουρεάλ μου φαίνεται αυτό. Δεν έχω δει ποτέ χταπόδι με σκάφανδρο στη θάλασσα :D



Το ρολόϊ έρχεται με ένα όμορφο και πολύ βολικό tropic λουράκι:



Τέλος μία πρόχειρη φωτό χαμηλής ποιότητας, απλά για να δείτε και το lume. ¨Ομορφη λεπτομέρεια το ότι έχει lume και ο εσωτερικός δακτύλιος των λεπτών, που στο φως είναι γκρί.



Μέσα στην κάσα "χτυπάει" μία καλίμπρα Seiko Caliber NH35 με 41 ώρες power reserve (σύμφωνα με τον κατασκευαστή της), παρέχοντας υποθέτω αξιοπιστία στο ρολογάκι...

Το ίδιο μοντέλο βγαίνει και σε 44mm, εκτός από τα 40mm που είναι το συγκεκριμένο, καθώς και με πορτοκαλί δακτύλιο λεπτών, αντί για τον γκρι.

Περισσότερες λεπτομέρειες για όποιον ενδιαφέρεται εδώ:https://danhenrywatches.com/collections/vintage-watches/products/1970-automatic-diver-watch#productDetails

Να έχουμε ένα super ωραίο Σαββατοκύριακο :up:
« Τελευταία τροποποίηση: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:15:14 πμ από exDIVER600 »

Αποσυνδεδεμένος actionmarata

  • Just Registered
  • Μηνύματα: 20
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:15:42 πμ »
Γιατί να αντικατασταθεί το ζαφείρι με plexi δεν το καταλαβαίνω????????????????????????????

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:22:43 πμ »
Γιατί να αντικατασταθεί το ζαφείρι με plexi δεν το καταλαβαίνω????????????????????????????

Επειδή ο προηγούμενος ιδιοκτήτης και φίλος, είναι γνωστός αρχαιολόγος-βινταζολόγος-ωρολογόφιλος και ο,τιδήποτε σε "αντιανακλαστικό κρύσταλλο"-"υδατοστεγανότητα" κλπ. του προκαλεί αλλεργία :lol:

Η αλήθεια είναι ότι με το μπομπέ έδειχνε πολύ πιο vintage, αλλά εγώ που είμαι της πρακτικής σχολής, ήθελα την υδατοστεγανότητα του και το anti-reflective κρυσταλλάκι του :)

Περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι ότι βρέθηκα και με δύο κάσες :up:

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:38:04 πμ »
Ωραία παρουσίαση και σχολιασμός Άγγελε!

Να το χαίρεσαι!!!
 ;D
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος fovos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 5548
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:40:49 πμ »
καλή φάση  :D
καλημέρα  :)

Το καλύτερο ρολόι στον κόσμο;
Αυτό που έχεις τώρα στον καρπό σου.

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #5 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 11:47:08 πμ »
Άγγελε το ερωτεύτηκες το μικρό εεεεε;;;;  :D Έχει και φανταστικό lume το συγκεκριμένο.
''Γιώργος''

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #6 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 12:00:37 μμ »
Άγγελε το ερωτεύτηκες το μικρό εεεεε;;;;  :D Έχει και φανταστικό lume το συγκεκριμένο.

Χαχαχαχ, όχι ρε φιλαράκι. Αν έχω "ερωτευθεί" κάποιο τελευταία (πλην του μόνιμου έρωτως με τα ΡΑΜ base) αυτό είναι το Breitling. Του οποίου η παρουσίαση θα είναι υπερπαραγωγή (λέω εγώ...).

Απλά σκέφτηκα ότι τόσα ρολόγια περνάνε από τα χέρια μας. Κρίμα είναι να μην τους κάνουμε μία παρουσίαση λίγο πιο "καλή". Όπως κάνουν και κάποιοι (πολύ λίγοι) συνφορουμίτες.
Να δώσουμε και κάποια "αξία" στο forum, όπως ήταν το ζητούμενο από αρκετούς τελευταία.

Στην τελική, ειδικά για ρολόγια που δεν είναι τόσο συνηθισμένα (τύπου submariner) καλό είναι να μπορεί κάποιος να διαβάσει 1-2 πραγματάκια.
Γι΄αυτό και οι τελευταίες παρουσιάσεις (Roamer, Zodiac, Dan Henry).

Αποσυνδεδεμένος GiannisTissot

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 6300
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #7 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 12:32:30 μμ »


Στην τελική, ειδικά για ρολόγια που δεν είναι τόσο συνηθισμένα (τύπου submariner) καλό είναι να μπορεί κάποιος να διαβάσει 1-2 πραγματάκια.
Γι΄αυτό και οι τελευταίες παρουσιάσεις (Roamer, Zodiac, Dan Henry).

Σωστη σκεψη. Ευγε! Και πολυ ωραια παρουσιαση Αγγελε!

Στάλθηκε από το SM-J530F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

The front tells the time and the back tells the story.

Αποσυνδεδεμένος Aris2176

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 13928
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #8 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 02:30:36 μμ »
Όμορφη παρουσίαση!!!

και έτοιμο υλικό για την αγγελία πώλησης ...


Sent from my iPhone using Tapatalk
Watches; I am not an addict. I can stop any time I want to...

Αποσυνδεδεμένος cupra73

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 4742
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #9 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 03:44:49 μμ »
Όμορφη παρουσίαση!!!

και έτοιμο υλικό για την αγγελία πώλησης ...


Sent from my iPhone using Tapatalk

Το επόμενο που θα του εγραφα, με πρόλαβες φιλε....ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ  ;D ;D ;D
''Γιώργος''

Συνδεδεμένος andrey_

  • Moderator
  • Tourbillion
  • **
  • Μηνύματα: 14997
  • Δε με λενε Αντρεα
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #10 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 03:53:51 μμ »
Ωραια παρουσιαση Αγγελε!

και έτοιμο υλικό για την αγγελία πώλησης ...

Και το κειμενακι ετοιμο το εχει...

Αποσυνδεδεμένος svl

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10979
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #11 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 05:33:54 μμ »
Τουλάχιστον, ας την απολαύσουμε πριν μεταφερθεί στις "Παρουσιάσεις που έχουν Ολοκληρωθεί".

Πολύ καλή παρουσίαση, Άγγελε!
Και πολύ καλή ιδέα!  :up:

Αποσυνδεδεμένος Charilaos

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 8582
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #12 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 06:07:42 μμ »
Σαν γνωστός βινταζολάγνος και συντηρητικός θα συμφωνήσω με τον προηγούμενο ιδιοκτήτη:
Το πλέξι του πάει πολύ καλύτερα!!!!!!!!
Κατά τα άλλα πολύ όμορφη παρουσίαση ενός πολύ όμορφου και ασυνήθιστου ρολογιού!!!!!!

Να το φοράς με υγεία!
"Δε ζυγιάζω, δε μετρώ,δε βολεύομαι! Ακολουθώ το βαθύ μου χτυποκάρδι"
Νίκος Καζαντζάκης

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: DAN HENRY 1970
« Απάντηση #13 στις: Φεβρουάριος 09, 2019, 07:12:55 μμ »
Ωραιο Αγγελε, το δερματινο γεμιζει το συνολο και τονιζει τον βινταζ χαρακτηρα του! Ωραια παρουσιαση btw!!! Να το χαιρεσαι  ;D ;D
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones