Αποστολέας Θέμα: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.  (Αναγνώστηκε 22921 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #60 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 06:36:55 μμ »
Δε μου αρέσουν που δε μου αρέσουν τα skeleton, του συγκεκριμένου τα εντόσθια δυσκολεύουν να προσδιορίσεις και την ώρα...

Εμένα μου φάνηκε ότι είχε καλή αναγνωσιμότητα, λόγω δεικτών και σημείων στις ώρες, που είναι ξεκάθαρα στο καντράν. Ως διαφορετικό, μοντέρνο ρολόι, industrial σχεδίασης, το βρήκα καλό σχεδιαστικά. Βέβαια, δε τρελαίνομαι ούτε εγώ για τα skeleton σε γενικές γραμμές.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #61 στις: Δεκέμβριος 02, 2018, 09:18:39 μμ »

Και μένα έτσι μου φάνηκε. Βέβαια υπάρχουν ακριβά και ακριβά ρολόγια που τίθεται ένα μεγάλο ερωτηματικό γιατί τόσο εξωφρενικές τιμές. Μεγάλη κουβέντα πιστεύω.

Κυρίως από ποια άποψη θεωρείς ότι είναι ακριβό?
Γιαννη δεν εχει κατι παραπανω που μπορει να δικαιολογηση τα χρηματα που ζητουν οι Ελβετοι.
Κασα απο ατσαλι εχει οπως και η κανονικη 6497 και το σκελετοναιζ ειναι καλουποτο και οχι με το χερι.
Αρα τι παραπανω εχει;
Ειναι σαν την διακοσμηση κυματα Γενευης που βγαζει η ΕΤΑ μια εκδοση της 6497 και η διακοσμηση ειναι ενα φυλο ατσαλι με κυματα που τα κολλαει επανω στις γεφυρες :D

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #62 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 03:52:15 μμ »
Γιαννη δεν εχει κατι παραπανω που μπορει να δικαιολογηση τα χρηματα που ζητουν οι Ελβετοι.
Κασα απο ατσαλι εχει οπως και η κανονικη 6497 και το σκελετοναιζ ειναι καλουποτο και οχι με το χερι.
Αρα τι παραπανω εχει;
Ειναι σαν την διακοσμηση κυματα Γενευης που βγαζει η ΕΤΑ μια εκδοση της 6497 και η διακοσμηση ειναι ενα φυλο ατσαλι με κυματα που τα κολλαει επανω στις γεφυρες :D



Άρη θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.



Υπάρχουν αυτόματοι μηχανισμοί, βασικά μιλώντας για πιο γνωστούς τύπους που χρησιμοποιούνται συχνά σε ρολόγια νορμάλ τιμών (πχ eta, ή γιαπωνέζικοι κτλ), που να μπορούν να κουρδίζονται χειροκίνητα σε καθημερινή βάση, σαν ένα κουρδιστό ρολόι, χωρίς να δημιουργείται κατά τ'άλλα πρόβλημα?

Μου έχει δημιουργηθεί μια εντύπωση πως δε κάνει να κουρδίζονται οι αυτόματοι, παρά μόνο σπάνια αν χρειαστεί.

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #63 στις: Δεκέμβριος 04, 2018, 05:34:32 μμ »


Άρη θέλω να σε ρωτήσω και κάτι άλλο.



Υπάρχουν αυτόματοι μηχανισμοί, βασικά μιλώντας για πιο γνωστούς τύπους που χρησιμοποιούνται συχνά σε ρολόγια νορμάλ τιμών (πχ eta, ή γιαπωνέζικοι κτλ), που να μπορούν να κουρδίζονται χειροκίνητα σε καθημερινή βάση, σαν ένα κουρδιστό ρολόι, χωρίς να δημιουργείται κατά τ'άλλα πρόβλημα?

Μου έχει δημιουργηθεί μια εντύπωση πως δε κάνει να κουρδίζονται οι αυτόματοι, παρά μόνο σπάνια αν χρειαστεί.
Γιαννη ολοι οι συγχρονοι αυτοματοι μηχανισμοι πλεον λειτουργουν και ως κουρδιστοι.
Και η Σεικο εχει αυτοματους μηχανισμους που λειτουργουν ετσι.
Με εξαιρεση την 7s26 που κουρδιζει μονο με την κινηση του χεριου.
Το προβλημα βεβαια δεν ειναι στις μηχανες αλλα στις σπαστες βιδωτες κορωνες που δημιουργητε επιβαρυνση στο καρε του σωληνα τις κορωνας που ειναι αυτο που ζοριζεται.

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #64 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 04:05:40 μμ »
Θυμήθηκα ότι και από Ρωσία είχα δει κάποια οικονομικά κουρδιστά ρολόγια, στη σελίδα Meranom.


Το Vostok Classica, είναι ένα ωραίο κουρδιστό ρολόι, με ρετρό σχεδίαση και art deco αριθμούς στο καντράν. Τα χαρακτηριστικά του είναι τα εξής:

-Διαστάσεις 39mm/11mm πάχος, λουράκια των 20mm.

-Κάσα από ανοξείδωτο ατσάλι

-Θολωτό ορυκτό κρύσταλλο μπροστά, και από πίσω επίσης κρύσταλλο ώστε να φαίνεται ο μηχανισμός.

-Αδιαβροχοποίηση 50m

-Κουρδιστός μηχανισμός με αυτονομία 38 ώρες (υποθέτω ρώσικος?)


Φωτογραφίες από διαδίκτυο





Ένα βίντεο

https://www.youtube.com/watch?v=i2-vBzxyVi0

Πληροφορίες από τη σελίδα meranom, όπου μπορείτε να δείτε και το ρολόι σε άλλα χρώματα (ωραίο και το πράσινο).

https://meranom.com/en/vostok/vostok-classica/

Και ένα νήμα στο watchuseek, αν σε κάποιον αρέσει το μοντέλο, και θέλει να δει άλλες φώτος, σχόλια κ.α.

https://forums.watchuseek.com/f10/vostok-classica-4578507.html


Πάντως για περίπου 150 ευρώ ή λιγότερα που ίσως βγαίνει το ρολόι, μου φαίνεται αρκετά ελκυστική επιλογή...Θα ήθελα να ρωτήσω επί της ευκαιρίας, έχει παραγγείλει κανείς από τη meranom?
Νομίζω το μέλος arvac που ασχολείται με τα Vostok ίσως ξέρει να μας πει. Δηλαδή αν το παραγγείλω, πόσο περίπου κατεβαίνει με τελωνείο κτλ.












Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #65 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 04:50:35 μμ »
Γιάννη, έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από Meranom, αλλά τους τελευταίους μήνες μόνο ανταλλακτικά.
Αν σου στείλουν ολόκληρο ρολόι πιθανότατα θα περάσει τελωνείο, από το οποίο σου ζητάνε την απόδειξη του paypal για να εκτελωνιστεί.
« Τελευταία τροποποίηση: Δεκέμβριος 11, 2018, 05:02:25 μμ από arvac »

Αποσυνδεδεμένος patsouris

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1952
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #66 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 05:48:45 μμ »
Γιάννη, έχω παραγγείλει δεκάδες φορές από Meranom, αλλά τους τελευταίους μήνες μόνο ανταλλακτικά.
Αν σου στείλουν ολόκληρο ρολόι πιθανότατα θα περάσει τελωνείο, από το οποίο σου ζητάνε την απόδειξη του paypal για να εκτελωνιστεί.
Επιβεβαιώνω!
Απόστολος

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #67 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 07:41:56 μμ »
Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις.

Μου αρέσει αρκετά το ρολόι αυτό. Έχω και ένα vintage ρολόι τσέπης Ρώσικο, raketa, και μου αρέσει η αίσθηση κουρδίσματος που έχει.
Το παραπάνω vostok συγκεντρώνει κάποια χαρακτηριστικά που μου αρέσουν. Μέγεθος, αδιαβροχοποίηση στις 5atm, κουρδιστή μηχανή που φαίνεται πίσω, ωραίο vintage στυλ με art deco αριθμούς.

Μετά που είδα και τις φώτο στο νήμα του watchuseek, δε μου έκανε και πολύ καλό :D

Με τρώει τώρα που έρχονται οι γιορτές, να παραγγείλω ή αυτό ή το Orient Monarch (του πρώτου ποστ εδώ). :D

Αποσυνδεδεμένος nikonian

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 150
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #68 στις: Δεκέμβριος 11, 2018, 09:11:46 μμ »
Το Monarch είναι έρωτας και μια αναμφισβήτητα αξιόπιστη παρουσία.
Δεν το πήρα όταν έπρεπε...τώρα δεν παίρνω τίποτα πλέον απ' έξω.

Έχω βρεί πάντως σε πολύ θελκτικές τιμές κουρδιστά NOS 70-80's και πήρα ένα σοβιετικό και τρία ελβετικά. Όλα τους έχουν αποδεκτή χρονομετρία, όμοφη αίσθηση στο κούρδισμα και έναν υπέροχο μεταλλικό ήχο λειτουργίας όταν τα φέρεις στο αυτί σου.

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #69 στις: Δεκέμβριος 19, 2018, 09:58:39 πμ »
Εγώ νομίζω ότι αξίζει μια ματιά και εδώ:
https://www.marloewatchcompany.com

Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #70 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 12:46:04 μμ »
 

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #71 στις: Δεκέμβριος 20, 2018, 01:41:54 μμ »
Ενδιαφέρουσα περίπτωση η συγκεκριμένη εταιρία. Την είχε πάρει το μάτι μου ως micro brand σε κάποιο site, αλλά δε μου έμειναν στο μυαλό ως μόνο κουρδιστά. Δε διάβασα επαρκώς μάλλον τότε.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #72 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 11:58:31 πμ »

Ξεχάσαμε τη NOMOS που εδώ και λίγα χρόνια παράγει δικές της μηχανές. 6 κουρδιστές καλίμπρες σε πολλά μοντέλα!

https://nomos-glashuette.com/en/watchmaking/nomos-movements/miracle-movements


Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #73 στις: Δεκέμβριος 24, 2018, 05:27:29 μμ »
Είχε αναφερθεί από κάποιον εδώ η Nomos, σε προηγούμενο ποστ. Ευχαριστούμε και για τον σύνδεσμο. Μου αρέσει το site της εταιρίας, έχει και το ρολόι στον καρπό σε στυλ βίντεο, κάτι που δε το βλέπεις συχνά σε σελίδες άλλων εταιριών.

Αποσυνδεδεμένος VC222

  • 42mm case
  • Μηνύματα: 476
    • Προφίλ
    • ABSEITS
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #74 στις: Δεκέμβριος 25, 2018, 12:20:09 πμ »
..., έχει και το ρολόι στον καρπό σε στυλ βίντεο, κάτι που δε το βλέπεις συχνά σε σελίδες άλλων εταιριών.

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση...

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #75 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 12:24:14 μμ »
Η Γερμανική Junghans, έχει και αυτή σήμερα κάποια μοντέλα με κουρδιστές μηχανές.

Ένα από αυτά είναι το 38άρι λιτό bauhaus dress ρολόι, meister hand wind.

Φωτογραφίες και περισσότερες πληροφορίες από την παρουσίαση στο monochrome:






https://monochrome-watches.com/junghans-meister-hand-winding-affordable-dress-watch-review-specs-price/




Επίσης η εταιρία έχει και το γνωστό μοντέλο max bill, σε παρόμοιο στυλ, σε έκδοση κουρδιστή, αλλά στο μικρό για τα σημερινά δεδομένα μέγεθος των 34mm.

https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/maxbill/maxbill-maxbillhandaufzug/027-3700-00/model/detail.html

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #76 στις: Δεκέμβριος 26, 2018, 12:36:00 μμ »
Άλλο ένα πολύ ωραίο ρολόι, πάλι από την Junghans, είναι και το meister driver hand wind.


https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/junghansmeister/junghansmeister-meisterdriverhandaufzug/027-3608-00/model/detail.html

Μου αρέσει λίγο καλύτερα αυτή η έκδοση, αν και οι δυο είναι ωραίες:

https://www.junghans.de/en/junghans-collection/watches/junghansmeister/junghansmeister-meisterdriverhandaufzug/027-3607-00/model/detail.html


Γενικά δε τα λες και οικονομικά όλα αυτά της εταιρίας, γύρω στο χιλιάρικο, ή και παραπάνω, αλλά είναι όμορφα.




Αποσυνδεδεμένος Triainoforos

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1137
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #77 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 02:29:51 πμ »
Ε, ναι και σε άλλες πολλές εταιρίες έχει κουρδιστά αλλά εμείς λέμε για κουρδιστά σε φτηνό μπάτζετ. Αλλιώς θα χαθούμε στην μετάφραση...

Αποσυνδεδεμένος GiannisMast

  • 50mm case
  • Μηνύματα: 1801
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #78 στις: Δεκέμβριος 29, 2018, 03:07:20 μμ »
Όταν ξεκίνησα το νήμα, νομίζω δεν έβαλα κάποιον περιορισμό κόστους, θα ανατρέξω βέβαια στα πρώτα ποστ να το ξαναδώ.

Σκοπός μου ήταν να υπάρχει ένα νήμα, με επιλογές κουρδιστών ρολογιών σήμερα, τα οποία όμως να είναι καινούρια (όχι vintage/antique κτλ). Θεωρώ πως είναι καλό να βάζουμε και αρκετά σε οικονομικό εύρος τιμών, γιατί ο επισκέπτης που θα μπει να δει, όντως δε θα τον βοηθήσει ιδιαίτερα αν προτείνουμε A Lange & Sohne των 20.000. Θα βάλουμε βέβαια και από αυτά προτάσεις, όλο και κάποιος μπορεί να έχει την άνεση να πάρει και τέτοια...

Επίσης, σε αυτό το νήμα, θα ανεβάσω προσωπικά και κάποιες άλλες επιλογές, όπως πχ κουρδιστά mantel clocks (στυλ επιτραπέζιο), ή και τσέπης (έχω ήδη ανεβάσει, και θα ανεβάσω και άλλα).

Αποσυνδεδεμένος Aris911

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 10701
    • Προφίλ
Απ: Κουρδιστά μηχανικά ρολόγια, οι επιλογές σήμερα.
« Απάντηση #79 στις: Δεκέμβριος 30, 2018, 02:17:56 μμ »
Η Epos εχει κουρδιστα.
Δεν ξερω βεβαια τιμες.