Αποστολέας Θέμα: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !  (Αναγνώστηκε 10516 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #40 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 01:43:51 μμ »
Τα πράγματα είναι 100% όπως τα λέει ο Χάρης.
Το εν λόγω σπίτι ήταν "εκκλησία". Παλιά κουφώματα (τύπου σπίτι στο χωριό), πολλά ανοίγματα κλπ.
Ήταν κάτι που είχα επισημάνει και στον ιδιοκτήτη και κάναμε 1-2 πράγματα. Τα οποία όμως δεν ήταν αρκετά, καθώς το σημείο από το οποίο μπήκαν, ήταν το πιο ευάλωτο.
Με παρέσυρε η αδιαφορία (τελικά αυτό ήταν) του ιδιοκτήτη και η έλλειψη ιστορικότητας διαρρήξεων στην περιοχή. Βλακωδώς.
Και συνέχισα τις συνήθειες που είχα στο προηγούμενο σπίτι μου, το οποίο ήταν "φρούριο".
Από εκεί και πέρα: αν υπάρχουν σοβαροί λόγοι να μπει κάποιος στο σπίτι σου, θα το κάνει. Αλλά αυτοί οι λόγοι πρέπει να είναι πολύ σοβαροί ώστε να ρισκάρει κάποιος να κόψει κάγκελα, να αφοπλίσει συναγερμούς κλπ.
Εμείς πάμε να αποτρέψουμε τον "μπουκαδόρο" που ήταν η δική μου περίπτωση. Που θα βρει δηλαδή ένα πολύ ευάλωτο σημείο, θα μπει, θα ψάξει για 10-15 λεπτά και θα την κάνει.
Αυτό είναι το θέμα. Να προσπαθήσεις να δυσκολέψεις τον "ερασιτέχνη". Γιατί αν σε έχει σταμπάρει επαγγελματίας, την έκατσες.

Το επόμενο βήμα, που ήδη έχει δρομολογηθεί είναι η τοποθέτηση συναγερμού. Κυρίως για να ηρεμήσουμε ψυχολογικά, καθώς δεν υπάρχει πλέον κάτι τόσο ακριβό εκεί μέσα για να πάρει κάποιος.
Απλά για να αποτρέψουμε τυχόν "μπούκες" αλλά και για να είμαστε ήσυχοι, τόσο όταν είμαστε μέσα, όσο και όταν λείπουμε.

Τέλος πάντων, σας ευχαριστώ πραγματικά για τις εκδηλώσεις συμπαράστασης. Δυστυχώς έχω και εγώ μερίδιο ευθύνης, καθώς δεν κινήθηκα βάσει των νέων συνθηκών, αλλά των παλαιών. Λάθος μου, έπρεπε να είχα προσαρμόσει ανάλογα την τακτική μου.
Από την άλλη σκέφτομαι ότι επειδή βρήκαν κάτι που τους ενδιέφερε, την έκαναν τάχιστα και δεν έκαναν και καμία σοβαρή ζημιά. Γιατί υπάρχουν και περιπτώσεις (ο Χάρης λογικά θα γνωρίζει αρκετές) όπου επειδή δεν βρίσκουν τίποτα το ενδιαφέρον, σε "τιμωρούν" με σοβαρές ζημιές στο σπίτι....

Σας αφήνω τώρα, γιατί κοιτάω τι θα αγοράσω :D

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 08:12:25 μμ »
Περα απο το συναγερμο παιδια, θα ελεγα οτι το πρωτο και κυριοτερο που πρεπει να αλλαξουμε στα σπιτια μας, ειναι οι κλειδαριες... Ειναι πραγματικα αστειο για το ποσο ευκολο ειναι να παραβιασεις μια κλειδαρια δεκαετιας! Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια σε διαρρηξη στο ιατρειο! Ανοιξαν την πορτα ασφαλειας χωρις την παραμικρη ζημια! Την ξεκλειδωσαν σα να ειχανε αντικλειδι!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 08:15:01 μμ »
Περα απο το συναγερμο παιδια, θα ελεγα οτι το πρωτο και κυριοτερο που πρεπει να αλλαξουμε στα σπιτια μας, ειναι οι κλειδαριες... Ειναι πραγματικα αστειο για το ποσο ευκολο ειναι να παραβιασεις μια κλειδαρια δεκαετιας! Μιλαω απο προσωπικη εμπειρια σε διαρρηξη στο ιατρειο! Ανοιξαν την πορτα ασφαλειας χωρις την παραμικρη ζημια! Την ξεκλειδωσαν σα να ειχανε αντικλειδι!

Το "σα να είχαν αντικλείδι" μη το θεωρείς απίθανο...
Όχι για αντικλείδι, αλλά για passpartout. Πλέον οι "γνώστες" έχουν κλειδιά για πολλούς τύπους κλειδαριές, ακόμα και ασφαλείας...
Έτσι μου είπαν στην Ασφάλεια τουλάχιστον. Πιστεύω ότι κάτι ξέρουν καλύτερα από εμάς ;)

Αποσυνδεδεμένος gmaras

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2353
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #43 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 08:17:18 μμ »
Το "σα να είχαν αντικλείδι" μη το θεωρείς απίθανο...
Όχι για αντικλείδι, αλλά για passpartout. Πλέον οι "γνώστες" έχουν κλειδιά για πολλούς τύπους κλειδαριές, ακόμα και ασφαλείας...
Έτσι μου είπαν στην Ασφάλεια τουλάχιστον. Πιστεύω ότι κάτι ξέρουν καλύτερα από εμάς ;)
Ναι αυτο εννοω αντικλειδι...
Αν βαλεις ομως μια secureme με μαγνητη που κανει 350-400 ευρω αντε να την ανοιξουν για τα επομενα 6-7 χρονια!
Γιωργος

Αποσυνδεδεμένος harolagoha

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1482
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #44 στις: Νοέμβριος 18, 2018, 10:32:47 μμ »
Γιωργο ασε, ειχαμε θεματα με την secureme, ολοι ελεγαν για τις πιο ασφαλεις και πλεον έχουν βγάλει τα τσακαλια κλειδια πασπαρτου που τις ανοίγουν στο δεύτερολεπτο..Υποψιν τετοια εχω και γω... ;D ;D ;D Εδω βρηκαν τροπο οι αθεοφοβοι να διαρρηξουν θωρακισμενη πορτα με πτυσσομενα εμβολα στην κασα βαζοντας σε συγκεκριμενο σημειο στην πορτα υδραυλικο γρυλο και με λιγες περιστροφες την εριξε στο λεπτο...Υπαρχουν πολλοι τροποι διαρρηξης απο εναν επαγγελματία που χτυπαει στοχευμενα και μεθοδικα..
Εμεις προσπαθουμε να καθυστερήσουμε/αποθαρρύνουμε τον μεσο μπουκαδορο που δεν ξερει τι θα βρει...Αυτο που ανεφερε ο Αγγελος, παντα να υπαρχει ενα μικρο χρηματικο ποσο σε φανερο σημειο, εστω 30-40 ευρω, κι αυτό για να κατευνασει την οργη ενος δραστη σε περίπτωση ακαρπης έρευνας..
I have a weakness for watches. I have to stop myself buying more.

Tom Jones

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #45 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 12:20:05 πμ »
Παιδιά από προσωπική δυστυχώς εμπειρία.
Συναγερμός, έστω τα κουτιά απέξω να αναβοσβηνουν.
Κλειδαριά, κοιτάξτε με χωμένο αφαλό ώστε να μην μπορούν να τον πιάσουν και να τον σπάσουν.
Το πιο απλό επίσης,αν έχετε σκοτεινές γωνιές, φωτισμός με φωτοκύτταρο.
Όλα αυτά είναι αποτρεπτικά.
Τέλος το πιο σημαντικό.
ΠΡΟΣΈΧΕΤΕ ΠΟΙΟΊ ΜΠΑΊΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ.
Ντελιβερυ, μάστορες όλοι.
Εγώ τους περιμένω στην πόρτα, να μην δουν τίποτα και από μάστορες μόνο γνωστοί.
Εμένα η κλοπή έγινε 10 μέρες μετά από απεντομωση ,ο μοναδικός άγνωστος που μπήκε.
Δεν τον κατηγορώ απλά εκεί έχει πάει το μυαλό μου μακάρι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"

Αποσυνδεδεμένος BsAs

  • 38mm case
  • Μηνύματα: 175
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #46 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 01:51:51 πμ »
Κατ' αρχάς λυπάμαι πολύ για την απώλεια και κυρίως για την άσχημη εμπειρία. Τα υλικά ξαναβρίσκονται. Ευτυχώς που δεν ήταν κανείς μέσα.

Από προσωπική εμπειρία θα συμφωνήσω με τον vero.
Μένω στην Αργεντινή όπου οι κλοπές σε γνωστούς και φίλους είναι ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΟ φαινόμενο.
Προσέξτε ποιοι μπαίνουν σπίτι σας, αλλά επίσης προσέξτε πολύ με ποιους (καινούριους) ανθρώπους συναναστρέφεστε. Φίλους φίλων, συνεργάτες κ.λ.π. Εδώ έτσι σε σταμπάρουν και δεν "χτυπούν" γρήγορα. Αφήνουν να περάσει χρόνος ώστε να μην τους υποψιαστείς.
Προσέξτε δε τα βράδια όταν γυρνάτε σπίτια σας. Εδώ περιμένουν σε σκοτεινές γωνιές έξω από τα σπίτια και μπαίνουν μαζί σου μέσα, είτε απειλώντας σε, είτε πίσω από το αυτοκίνητο όπως μπαίνει στο γκαράζ.
Δεν θέλω να σπείρω τον πανικό αλλά τα πράγματα στη Ελλάδα τελευταία έχουν αρχίσει να δυσκολεύουν. Και κυρίως low profile (γενικά μιλώντας). Το τελευταίο βοηθάει πολύ.

Αποσυνδεδεμένος IronHawk

  • 48mm case
  • Μηνύματα: 1004
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #47 στις: Νοέμβριος 19, 2018, 02:28:26 πμ »
Παιδιά από προσωπική δυστυχώς εμπειρία.
Συναγερμός, έστω τα κουτιά απέξω να αναβοσβηνουν.
Κλειδαριά, κοιτάξτε με χωμένο αφαλό ώστε να μην μπορούν να τον πιάσουν και να τον σπάσουν.
Το πιο απλό επίσης,αν έχετε σκοτεινές γωνιές, φωτισμός με φωτοκύτταρο.
Όλα αυτά είναι αποτρεπτικά.
Τέλος το πιο σημαντικό.
ΠΡΟΣΈΧΕΤΕ ΠΟΙΟΊ ΜΠΑΊΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ.
Ντελιβερυ, μάστορες όλοι.

Εγώ τους περιμένω στην πόρτα, να μην δουν τίποτα και από μάστορες μόνο γνωστοί.
Εμένα η κλοπή έγινε 10 μέρες μετά από απεντομωση ,ο μοναδικός άγνωστος που μπήκε.
Δεν τον κατηγορώ απλά εκεί έχει πάει το μυαλό μου μακάρι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Αυτό είναι το ποιό βασικό.
Vangelis (aka IronHawk)

Αποσυνδεδεμένος asteris78

  • On the balance wheel
  • Μηνύματα: 2083
  • P L A N E T O C E A N
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #48 στις: Νοέμβριος 20, 2018, 03:48:42 μμ »
Παιδιά από προσωπική δυστυχώς εμπειρία.
Συναγερμός, έστω τα κουτιά απέξω να αναβοσβηνουν.
Κλειδαριά, κοιτάξτε με χωμένο αφαλό ώστε να μην μπορούν να τον πιάσουν και να τον σπάσουν.
Το πιο απλό επίσης,αν έχετε σκοτεινές γωνιές, φωτισμός με φωτοκύτταρο.
Όλα αυτά είναι αποτρεπτικά.
Τέλος το πιο σημαντικό.
ΠΡΟΣΈΧΕΤΕ ΠΟΙΟΊ ΜΠΑΊΝΟΥΝ ΣΤΟ ΣΠΊΤΙ.
Ντελιβερυ, μάστορες όλοι.
Εγώ τους περιμένω στην πόρτα, να μην δουν τίποτα και από μάστορες μόνο γνωστοί.

Εμένα η κλοπή έγινε 10 μέρες μετά από απεντομωση ,ο μοναδικός άγνωστος που μπήκε.
Δεν τον κατηγορώ απλά εκεί έχει πάει το μυαλό μου μακάρι.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ειναι πολυ σημαντικη η επισημανση

Αποσυνδεδεμένος arvac

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 3880
  • Addicted to Mods
    • Προφίλ

Αποσυνδεδεμένος exDIVER600

  • Tourbillion
  • Μηνύματα: 15608
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #50 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 12:13:07 πμ »
Δεν ξέρω Κοσμά, μακάρι να είναι αυτοί & να βρεθούν τα ρολογάκια.
Το έχω δει, έχω επικοινωνήσει ήδη με την Ασφάλεια & είμαι στο περίμενε...
Κάντε όλοι μαζί θετικές σκέψεις μπας & μας βγει τίποτα :D


Sent from my iPhone using Tapatalk

Αποσυνδεδεμένος vero

  • 44mm case
  • Μηνύματα: 677
    • Προφίλ
Απ: ΚΛΟΠΗ ΡΟΛΟΓΙΩΝ --> ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΣΑΣ & ΤΑ ΑΥΤΙΑ ΣΑΣ ΑΝΟΙΧΤΑ ΠΑΡΑΚΑΛΩ !
« Απάντηση #51 στις: Νοέμβριος 23, 2018, 12:16:54 πμ »
Σήμανση ήρθε;
Βρήκαν τίποτα;
Επίσης ήσουν λεπτομερείς στην περιγραφή των κλοπιμαίων;
Και εγώ στο περίμενε είμαι από τον Μάη.
Δεν θέλω να είμαι μάντης κακών αλλά δύσκολα να βρεθούν.
Δυστυχώς
Εύχομαι το καλύτερο.

Στάλθηκε από το Redmi Note 5A μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

"And be a simple kind of man
Oh, be something you love and understand"